r Florieke Westhof eervol onderuit TENNIS CIRCUIT "Wat1 ik zo graag zou willen...' EG heeft afgedaan voor Serviërs Denen steken Kanaal tunnel naar de kroon CcicW Sou/unit SPORT/BUITENLAND DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 I Chili boos over Franse postzegel SANTIAGO Chili heeft of- ficieel protest aangetekend te gen een Franse postzegel, waarop het Chileense Paasei land staat afgebeeld als onder deel van Frans Polynesië. De Chileense autoriteiten hebben de Franse ambassadeur in Santiago laten weten dat de omstreden postzegel direct uit de roulatie moet worden ge haald. De voormalige Chileen se minister van binnenlandse zaken Sergio Onofre Jarpa, die nu in het parlement zit, ont dekte de postzegel. Volgens hem schendt Frankrijk de Chileense soevereiniteit. Paas eiland dat sindb 1888 bij Chili hoort ligt 3800 kilometer van het Chileense vasteland in de Stille Oceaan. Op het eiland dat beroemd is om zijn kolos sale stenen beelden, wonen circa duizend i BELGRADO Volgens Kostic heeft de EG afge daan omdat het zijn belof tes aan Joegoslavië niet is nagekomen. ,,Het heeft Slovenië en Kroatië niet gedwongen tot het zoeken naar vreedzame oplossin gen van de crisis". Helemaal afkerig van inmen ging zijn de Serviërs overigens niet. De Servische president Milosevic ontving gisteren spe ciaal EG-afgezant ambassa deur Henry Wijnaendts, die 'het front' bezoekt. De inhoud van het overleg werd niet be kend gemaakt, maar de Ne derlandse ambassadeur in Frankrijk werd voor een diner uitgenodigd en h^eft het ge sprek vandaag voortgezet. Vlekkeloos is het EG-optreden in elk geval niet. Hebben de Serviërs maling aan door de EG opgelegde orde, de Euro pese leiders en de ministers van buitenlandse zaken trek ken zich van minister Van den Broek, voorzitter van de EG, niet veel aan. Met name door de Britten, Fransen en Duit sers wordt Van den Broek aan alle kanten voorbij gelopen. Het voorstel voor een vredes conferentie en een arbitrage commissie is het nog elegante resultaat van een voorschot van de Fransen (arbitreren) en het initiatief van Van den Broek om een conferentie te houden. Ook waar het de Sov jetunie en de Baltische staten betreft blijkt Van den Broek nauwelijks over autoriteit te beschikken. De diverse EG- partners wachten niet op een EG-standpunt bij het erken nen van Baltische staten en het be-/veroordelen van de ontwikkelingen in de Sovjetu- Ondanks de Servische afwij zing van hun voorstellen heb ben de EG-ministers wel be reikt dat de Kroaten hun mili tante houding enigzins hebben laten varen. Ze houden nog steeds stand in enkele door de Serviërs en militairen beleger de stadjes, maar de voor woensdagmorgen aangekon digde algehele mobilisatie bleef uit. Ook het door presi dent Tudjman gestelde ultima tum waarin hij verklaarde vanaf zondag het leger als be zettingsmacht te zullen aan vallen, bleek na het EG-voor- stel ineens op een misverstand te berusten. Ondanks dat werd er gisteren zwaar gevochten in Vukovar, dat door Servische strijders en het federale leger met 43 tanks en mortier- en artillerievuur werd aangevallen. Serviërs en federale soldaten zouden Vu kovar geheel hebben omsin geld. Kroatische strijders zou den woensdag zes vliegtuigen van de Joegoslavische lucht macht en 31 pantservoertuigen alsook verscheidene legervoer tuigen hadden vernietigd. De strijd in Kroatië concentreert zich overigens niet alleen in het oosten van de republiek. Ook aan de Dalmatische kust staan de partijen tegenover el kaar. In Belgrado keurden gister avond drie van de acht leden van het Joegoslavische presi dium de voorstellen van de EG goed. Als de strijdende partijen niet voor zondag akkoord gaan, wacht Joegoslavië „gemeen schappelijk internationaal op treden". Duitsland noemde daarbij als mogelijkheden een handelsembargo, het inschake len van het crisiscomité van de CVSE en het bijeenroepen van de VN-Veiligheidsraad. Metrobestuurder na ongeluk aangeklaagc SPORT? MET DEKRANT ORDE ERETRIBUNE. NEW YORK De bestuurder van de metrotrein die gisteren in het centrum van New York ontspoorde, is aangeklaagd wegens doodslag. Bij het onge luk kwamen vijf personen om het leven en raakten 133 pas sagiers en 45 reddingswerkers gewond. De voorste van de tien wagons boorde zich in een pilaar en .brak in tweeën. Hoe hard de metrotrein had gere den was niet duidelijk, maar een te hoge snelheid als oor zaak van het ongeluk wordt niet uitgesloten. De bestuurder is onderzocht op drugsgebru i omdat in zijn cabine een f met cocainesporen werd vonden. In het bloed vai bestuurder zat 0,21 procent cohol. Italië wijzigt straatnamen ROME De gebeurtenissen in de Sovjetunie blijken in Ita lië tot een kleine topografische revolutie te leiden. De burge meester van het centraal-Itali- aanse Carpi heeft al al aange kondigd dat de in het centrum van zijn stad gelegen straat Via Lenin binnen de kortste keren een nieuwe naam zal krijgen. Vermoedelijk zullen de Via Marx in Milaan, de Via Lenin in Bologna en de Via della Rivoluzione d'Ottobre (Weg van de Oktoberrevolu tie) in het Calabrese stadje Po- listena binnen niet al te lange tijd volgen. In de jaren zestig en zeventig toen de nistische partij in grote delen van Italië de sterkste politieke groepering was, gingen linkse gemeentebesturen er massaal toe over om wegen, pleinen en culturele centra naar hun ideologische leidsmannen te vernoemen. Er zijn zelfs stra ten die de namen dragen van de Noordvietnamese leider Ho-Tsji-Minh en van Frie- drich Engels, de man die sa men met Karl Mjirx het Com munistisch Manifest schreef. De Italiaanse communisten die hun organisatie inmiddels heb ben herdoopt in Democratisch Linkse Partij, doen er op het ogenblik alles aan om afstand te nemen van hun in diskre diet geraakte traditie. ildoen< omda vishan den n Aoun per boot naar Cyprus BAYRUT De Libanese generaal Michel Aoun he£r dat vanmorgen vroeg Libai 01 verlaten om in Frankrijk ballingschap te gaan. De malige christelijke militie 1; der had in oktober zijn vlucht gezocht in de Fi ambassade nadat Libanese Syrische strijdkrachten h gens dj; uit zijn bolwerk in Oost-B »g rut hadden verdreven. Ac-kj en twee van zijn medewerk t] werden in een konvooi v; Franse ambassade naar d ven van Bayrut gereden waar het gezelschap per naar Cyprus vertrok. De Li 5 nese ministerraad verleei Aoun dinsdag bij maatregel gratie. ANNEMARIJE VAN OVERSCHOT IN HALVE FINALE ZTC LEIDEN Annemarije van Overschot is het aan haar stand èn de plaatsing verplicht om het DEC- toernooi van de Zoeter- woudse Tennis Club te winnen. Een eerste stap daartoe werd gisteren door de speelster van De Boekhorst al gezet. Florie ke Westhof, aanzienlijk lager genoteerd op de di verse ranglijsten, maar als thuisspeelster op het hard court van ZTC in het voordeel, maakte het Van Overschot slechts een set lastig. Met 6-4, 6-2 ging Westhof eervol onderuit en werd de plaats in de halve eindstrijd voor de Noordwiikerhoutse een feit. Ook in D bleven de favorieten in Zoeterwoude gisteren aan de winnende hand. Bij de heren ontmoette Timo van der Voort in het tweede deel nog Babobank Q wel de nodige tegenstand van opponent Van Zandwijk, maar met 6-1, 7-5 kwalificeerde Van der Voort zich wel bij de laat ste zestien. Een rondje dat ook door Patrick van Hal en Ruud Bakker werd bereikt. Van Hal moest een set wennen aan het speeloppervlak en ZTC-er Ro bert van Bohemen (2-6, 6-2, 6- 3) en Bakker had het gewoon twee sets moeilijk met Ard den Hartog: 7-5, 7-5. Het kostte Pascal Groenewe- gen bij de D-dames eveneens moeite om haar status van ge plaatste speelster waar te ma ken. Een eerste ronde tegen Mariëlle Dekker speel je ook niet elke week. Met 6-4, 7-5 sloeg Groenewegen zich bij de laatste acht. Iets wat ook Kitty Hermans deed. Tegenstandster Zwetsloot werd met 7-5, 6-2 geklopt. Eenvoudiger over winningen waren er in het DDD30+ voor Alie Snellen berg en partner Verhage (tweemaal 6-0 tegen de combi natie Fasel/Gijsbers) en Frans van Dorp en Ruud Bitter in het HDD+ (6-4, 6-1 tegen Van Velzen Weijers). OLTC Lodewijk Kallenberg speelt niet meer zo heel veel toer nooien. Een stuk of drie, dan heb je het wel gehad. Deson danks stond de nieuwbakken hoofdbestuurder van de KNLTB in Oegstgeest als vier de geplaatst in het HEC. Op zich niets op tegen. Ook als de Unicummer weinig speelt, krijgt hij de bal, met veel spin natuurlijk, heel aardig aan de andere kant van het net. Het wordt echter een probleem als zich aan de andere kant van het net een andere Unicum mer bevindt die Adrie Tala- kua heet. Talakua is niet al leen een stukkie jonger dan Kallenberg, maar ook mag van hem worden verwacht dat hij het tennisspelletje nog iets beter beheerst. Het werd in derdaad een overwinning voor Adrie Talakua, al was het niet gemakkelijk. Zo moest Tala kua in de derde set tegen de ook nog eens met een spier blessure kampende opponent nog een 0-3 achterstand weg werken. Hoe dan ook: een aantrekkelijk eerste rondje dat natuurlijk nooit een eerste ronde had mogen zijn De singelende C2-heren verlo ren nummer vier Onvlee, om dat Jacques van Schie de der de set gewoon met 6-2 won, terwijl Hans Hinnen tegen 'Noud' Bennink zijn plaatsing wel waarmaakte, zij het moei zaam: 3-6, 7-5, 6-4. Bij de dub belende C2-ers stelden Rob van der Loo en Peter van Nieuwenhuyzen hun kandida tuur. Na een matig eerste part, werden Leendert den Houter en Heero Hooghoudt betrek kelijk kansloos van de baan gemept: 4-7, 6-3, 6-0. Chrik Duyvendak was zelf niet helemaal tevreden met z'n spel. Omdat hij in het HED tegenstander Froma met 1-6, 6-3, 6-1 toch nog had verslagen krijgt hij evenwel een herkan sing. Philips, nummer één ge plaatst, is de naam. Merenwij- kers Bram de Feijter en Theo Poots dubbelen weer. Dat het gerenommeerde koppel nog altijd leuk tennist, werd HDD- favorieten Jan van der Plas en Willem Guyt duidelijk. De Katwijkse combinatie besloot in de tweede set vijf match points niet te benutten en be taalde daarvoor in de derde set de rekening: 1-6. Henk Zandbergen is een D2 speler. De oud-voetballer van UVS komt evenwel ook regel matig in actie in aanzienlijk hogere categoriën. Zo speelde hij onlangs een (één) rondje mee in het GDC1 van Rijn- kanters. Lessen die hun uit werking duidelijk niet missen. De man die vroeger indruk maakte als gedegen rechtsach ter van de toen nog Leidse hoofdklasser, maakte in het HED2 korte metten met „vij and" Hensbergen: 6-3, 6-1. MET GIGANTISCHE HANGBRUG Idoor ROB SIEBELINK malen Derde editie van Motorhuis- toernooi LEIDEN De derde editie van het door UVS georgani seerde Motorhuis-toernooi gaat vanavond weer van start. De eerste wedstrijd van het toer- alleen Leidse clubs deelnemen is tussen UVS en Roodenburg. Morgen avond spelen Lugdunum en Docos op het terrein aan de Kikkerpolder. De aanvang van beide wedstrijden is zeven uur. Zondag is de finaledag met om twaalf uur de strijd om de derde en vierde plaats en twee uur wordt er gespeeld om de eerste en tweede plaats. Vcn&iAv^^vaf\ CUwJk Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en nabezorgd. Stilte voor de storm op renbaan Duindigt WASSENAAR Op Duindigt werd een magere meeting v negen schaars bezette koersen afgewerkt en daarvoor krijgt m het volk niet meer op de been. Laten we de sfeerloze midweek ontmoeting maar plaatsen onder de noemer Stilte voor de s Komende zondag barst het geweld immers in alle hevigheid los Sponsering van het in paardesportkringen zeer bekende dakbe dekkersbedrijf Boko B V. en zijn zakenrelaties hebben een ting tot gevolg gehad die klinkt als een klok. Middelpunt van de middag is wellicht het met 50 mille gedoteerde kampioenschap van Nederland, waarin de vedette Carisma Darby zal moeten af rekenen met oude bekende rivalen als Yellowa en Yick Buiten zorg. De renliefhebbers kunnen uitzien naar de St. Leger een klassieker 27.000,-) waarin Quaan of Lao's zal trachten haar weg van vorig jaar te prolongeren. djaXttk uMbn $crtatt>*6l, VOOR Hei doel von hei Diobeies Fonds Nederlond om Anoul goon Doorvoor 'S weien schoppeli|l onderzoek en dus ookjjeld nodig! Mei uw sieun die ondefe 300 000 diobeie" ééns werkeli|kheid Diabetes (suikerziekte! is nog steeds niet te genezen en kan GIROREKENING 5766 l.n.v. DEN, AMERSFOORT HAMBURG Over vijf tot zes jaar kan men vanaf Hamburg in vier uur in één keer naar Kopenha gen te rijden. Dat wordt mogelijk door een acht tien kilometer lange brug over de Grote Belt en een treintunnel van zeven ki lometer. Een deel van de brug krijgt met een span wijdte van ruim 1620 me ter de grootste hangcon- structie ter wereld en ver dringt de befaamde Gol den Gate in San Francisco (spanwijdte 1280 meter) naar een tweede plaats. Het is maar voor enkele jaren, want elders in de wereld lig gen bouwplannen klaar voor nog grotere constructies. Niettemin zijn de Denen er be hoorlijk trots op. „De grootste brug in één van de kleinste landen ter wereld," schrijft de aandeelhouder en toekomstig mede-eigenaar, de Deense spoorwegen, in een brochure. Geen belastinggeld Er is zeker nog een aspect aan het zes miljard gulden kosten de project waar de Denen trots op zijn: het kost de belasting betaler niets. Particulieren (waaronder Ballast Nedam) hebben zich verenigd in de Great Belt A.S. De investerin gen zijn door tolheffingen in 2010 terugverdiend. De over heid stelt zich tevreden met de vijftienduizend manjaren werk die met de bouw zijn ge moeid en heeft verder vooral een toezichthoudende functie. Zo is bij wet vastgelegd dat de Deense spoorwegen dertig jaar lang een vast bedrag betalen voor het gebruik van de trein tunnel. De reistijden naar Kopenha gen worden met de aanleg aanzienlijk verkort, in een aantal gevallen met meer dan de helft. Vanzelfsprekend staat er voor de treinreiziger een fikse tariefsverhoging te genover. Datzelfde geldt voor de automobilist, die straks zijn verzetje op de boot wel kan vergeten. De tol zal om en na bij de ferry-tarieven van 1987 liggen en dus tussen de vijftig en de zestig gulden bedragen. Het oponthoud van de boot en - veel erger - de wachttiiden behoren dan evenwel tot het verleden. Bovendien besloten de Zweedse en Deense rege ringen deze maand om ook tussen beide landen over het Oresund (tussen Malmo en Kopenhagen) een brug aan te leggen. Met andere woorden, vanaf Hamburg is het straks recht toe-recht aan naar Scan dinavië. Per boot De Grote Belt deelt Denemar ken min of meer in twee gelij ke helften. Op Sjaeland en Lolland leven 2,5 miljoen mensen, ongeveer evenveel als op Fyn en Jutland. Het ver keer tussen de twee helften voltrekt zich sinds mensen heugenis per boot. In het mid den van de Grote Belt ligt het eilandje Sprogo. Het is niet meer dan veertig hectare groot Poort naar Scandinavië de vuurtoren te bedienen voor het drukke scheepvaartver keer naar en van de Duitse havensteden Lübeck en Kiel. Sprogo neemt een voorname plaats in in het project als kop peling van de twee afzonder lijke brugconstructies, een oos telijke en westelijke. De weste lijke is een vaste brugverbin- ding met een spoor en een vierbaansweg, die zich op het eilandje splitst in een hang brug voor het autoverkeer en een zeven kilometer lange tunnel voor de treinen. De brug moet groot genoeg zijn om de verwachte ver keersstromen op te vangen en hoog genoeg om geen beletsel te vormen voor de schepen. Behalve dat moet ook de zeeëngte van bijna zeven kilo meter overbrugd worden. Van de tekentafels rolde uiteinde lijk het ontwerp voor de hang brug, opgehangen aan pilons van bijna 260 meter hoogte (bijna driemaal de Martinito ren). Het vierbaans wegdek wordt zeventig meter boven het water opgehangen aan een 85 centimeter dikke kabel, die bestaat uit bijna twintigdui zend ineengestrengelde ver zinkte paralleldraden. De op hanging is verankerd in an- kerblokken van 250.000 ton, groter dan een voetbalveld in clusief tribunes. De treintun nel wordt al in 1993 in gebruik genomen. De hangbrug is naar verwachting in 1996 gereed. Tunnelfabrieken Vanaf vorig jaar wordt er 75 meter onder de waterspiegel dag en nacht geboord. Vanaf In 1996 kan de ongehinderd van Hamb y naar Kopenhagen rijden. W nu nog ferries volgeladen auto's en treinen de zeeëng overbruggen, verrijst dan grootste hangbrug ter w in combinatie met een kilometer lange tunnel het treinverkeer. Zes rr. gulden kost het project, komt geen belastingcent pas. Denemarken is over enkele ren bijna al zijn echte eilani kwijt. Vanaf 1997 zullen voornaamste door dammen bruggen zijn verbonden het vasteland. Na Fyn, Rc en Men verliest uiteinde ook Sjaeland (met hoofds Kopenhagenzijn oorspron lijke status. Maar het wr een waardig afscheid: met pretentieus project dat de naaltunnel naar de kn steekt. erkg imati itimi onoi i, oei rden li het V One a de onderz imingi worde le bedr: tig pro< lingen Fyn Sjaelland bew< me boorkoppen met een snelheid van vee meter per dag naar elkaar In de expositiecentra op oevers worden (hoe a dan met lego-blokjes?) we lijks de vorderingen bijgeb den en zichtbaar gemaakt. Boorkop is eigenlijk geen woord. De Denen zelf bez voor de 220 meter lange chine de term 'rijdende nelfabriek'. Ze worden tienduizend ton druk voor stuwd, gebruiken stroom als een stad inwoners en worden bei door meer dan honderd nover c k lers dal ant yerw, t ïwicht. wachter aantal ■di hett ra' 25* Voor een snelle verkeer handeling bij de tolhel hebben de Denen in san werking met een Noorse tronika-fabrikant een nieus systeem uitgedokt Automobilisten kunnen zendertje kopen waarin abonnement is geprogr meerd. Dat zendertje het oprijden van de brug tast door een antenne. Een oranje knipperlicht aan dat het abonnement is verstreken. Rood betere of dat er geen zendertje dat het abonnement ken. In dat geval wordt kenteken door video geregistreerd en krijgt overtreder enkele weken alsnog een rekening in de het 1, Ruim ,ffiemers menser terwij slech de ond nst Ri den er> h Itaat d« frank miljoer Ij omzet miljar '(72,7

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6