Migrantenbeleid eidt tot niets" „Hoe ras jij de leddel?" BINNENLAND efensie koopt jyee tank- en zes ansportvliegtuigen Wervingsactie van AMamse politie voor vrijwilligers -SRM lidócSowumt imaker directeur mité 4 en 5 mei 00f( ontko| schijn e t belang i niet beven En ook arheid tvaardij jr aai - le I STERDAM Wim Rama- benoemd tot directeur ihet Nationaal Comiié 4 en Hij is de eerste direc- n het comité dat in 1987 toninklijk besluit werd in- eld. Het Nationaal Comité heeft tot taak een jomstgerichte vorm van lenking en viering van de •ijding te vinden, onder door het voeren van een rlichtingsbeleid over de iede Wereldoorlog in rela- tot het heden. Ramaker i het verleden onder directeur -hoofdredac- m Radio Noord. ,'°r ÏOMOVENDUS LEVERT ONGEZOUTEN KRITIEK r zelfs -acht te loonm In elk it scer zijn. uitslaat penlijk ■insjesdl- e nek niet tter Bri PvdA le infla dale in it gevei de on kan I genon rsterkt ractieiei1 in ook ook kc te rui i ngen Dalitie eind-< di koppe fJ HAAG De Neder- e overheid trekt rlijks 800 miljoen uit de integratie van et- :he minderheden. Dat ien mooi bedrag, maar leidt tot niets. Het be- wordt gevoerd vanuit gedachte dat migran- hulp nodig hebben om aan te passen aan de ilerlandse samenleving dat is een fout uit- lifgspunt. ongezouten kritiek op migrantenbeleid is afkom- de Rotterdammer drs. ath, die vrijdag 13 septem- p een proefschrift over problematiek hoopt te noveren aan de Rijksuni- Utrecht. De promo dus vindt dat de goedbe- projecten die de over- opzet om etnische min- ïeden de helpende hand te en onrechte de indruk dat deze mensen een j lerstand moeten wegwer- in het hout 75 proef echtigd tand DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 Explosie Brandweerlieden inspecteren een woning in aanbouw in Eindhoven die rijp is voor de sloop, na een gasexplosie die zich gisteren voordeed. Medewerkers van een installatiebedrijf probeerden een gaslek te repareren. Toen zij met laswerk in de kruipruimte begonnen, bleek het lek zich uitgerekend op die plek te bevinden. Drie mensen raakten gewond. FOTO: ANP Minister D'Ancona gaat tekort omroep aanvullen RIJSWIJK Minister D'Ancona (wvc) is bereid de tekorten bij de omroep tot en met 1993 aan te vullen uit de algeme ne omroepreserves. Dat schrijft zij in een brief aan de Tweede Kamer. De omroepen lieten eerder deze week weten het tekort uit eigen middelen te willen aanvullen met vijftig miljoen als de minister er hetzelf de bedrag tegenover zou zetten. D'An cona wil daar nu voor dit jaar 66 mil joen, in 1992 57 miljoen en in 1993 97 miljoen gulden bij doen. De omroepre serve biedt slechts een tijdelijke oplos sing. De minister wil daarom volgend jaar een definitieve keuze maken voor de bestrijding van de structurele tekor ten bij de omroepen. Uitslaande brand in psychiatrisch centrum ZEIST In de personeelsflat van psychia trisch centrum Sterrenberg te Zeist is de af gelopen nacht op de vierde etage een felle uitslaande brand uitgebroken. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Wel zijn twee bewo ners van de personeelsflat naar het Zeister ziekenhuis overgebracht voor onderzoek. De brandweer heeft tien personen, die door het vuur in het nauw waren gedreven, met een ladderwagen van de vijfde verdieping van de flat gered. De oorzaak van de brand, die met veel rookontwikkeling gepaard ging, is nog niet bekend. De brandweer ruk te met groot alarm uit en de paniek was groot, aldus een woordvoerder van de Utrechtse brandweer. Maar de schade bleef beperkt tot een uitgebrande kamer. oor ON MAAT hter het minderhedenbe- de gedachte dat een be- bevolkingscategorie de uiting heeft gemist bij al ais dat onze samenle- bieden heeft", verdui- Rath. ,,De beleidsma kers hebben het beeld dat een bevolkingsgroep die in sociaal cultureel opzicht afwijkend is, wat te kort komt. Men vindt dat deze groepen meer in onze Nederlandse samenleving zou den moeten passen. Het pro bleem is dus dat minderheden worden beschouwd als mensen die anders zijn". Toch lijkt het een voor de hand liggende gedachte dat migranten, wanneer zij bij voorbeeld geen Nederlands spreken, deze taal moeten le ren. Rath draait de stelling om. „Als die mensen geen Ne derlands spreken, is dat dan een probleem?". De Neder landse overheid stelt volgens hem de normen vast waaraan etnische minderheden moeten voldoen. Niet de samenleving, maar de migranten moeten zich daardoor telkens aanpas- Verkiezingen Diezelfde overheid trekt daar bij ook verschillende conclu sies uit gelijksoortig gedrag van Nederlanders en migran ten. Als voorbeeld geeft Rath de gemeenteraadsverkiezingen in 1986. De opkomst onder et nische minderheden, die even eens een stem voor de ge meenteraad mochten uitbren gen, bleek toen vrij slecht. Aangenomen werd, aldus Rath, dat dit kwam doordat de migranten weinig van het po litieke systeem begrepen of er geen interesse in hadden en daarom veelal thuisbleven. Bij de Nederlanders gingen velen ook niet naar de stem bus. Verantwoordelijk voor hun wegblijven was echter frustratie over werkloosheid en de situatie op de arbeids markt, zo was de conclusie. Rath wijst erop dat er ook werkloze migranten kunnen zijn, die vanwege zo'n frustra tie hun stembeurt voorbij lie ten gaan. Rath heeft zijn conclusies ge baseerd op onderzoek dat hij heeft verricht naar de activi teit van migranten in de poli tiek. Het bleek dat leden van etnische minderheden wel een partijtje mogen meeblazen in de politiek, maar blijkbaar nooit de eerste viool mogen spelen. „Het staat migranten vrij om lid te worden van een politieke partij. Maar dan wor den ze daar belast met zaken die minderheden betreffen. Dan komen ze bijvoorbeeld in een commissie terecht die geen werkelijke politieke bevoegd heid heeft, waarin geen macht is geconcentreerd". Logisch Het beleid van Den Haag is er al jaren op gericht om proble men weg te nemen die buiten landers hebben bij het zich aanpassen aan de Nederlandse samenleving. Een logisch beleid, meent persvoorlichter Van der Wal i eerste Nederlands leren aan migranten lijkt een logische zaak. Maar promovendus Rath vraagt zich af of de migrant altijd degene moet zijn die zich moet aanpassen. het nenlandse zaken i reactie op Raths proefschrift: „We voeren een integratiebe leid en daarvan maken projec ten voor achterstandsgroepen deel uit". Van der Wal kan niet instem men met de constatering dat al deze inspanningen nergens toe leiden, zoals Rath beweert. Volgens hem is het geen kwes tie van het ontkennen of be vestigen dat groepen migran ten een achterstandssituatie hebben. „Als je programma's voor migranten met taal- of aanpassingsproblemen in het leven roept, betekent dat auto matisch dat je het bestaan van die groep erkent en dat je ach terstandssituaties van de min derheden wilt oplossen", aldus Van der Wal. Zijn collega A. Aboutaleb op het ministerie van WVC noemt Raths proefschrift een zeer belangrijk discussiestuk, maar wijst de kritiek eveneens van de hand. „Het minderhe denbeleid kost best veel geld en leidt niet altijd tot het ge wenste resultaat, maar om te zeggen dat het beleid heeft ge faald is onzin". Bijval Bijval voor de Rotterdamse onderzoeker komt van het Centrum voor Buitenlanders Midden-Nederland in Utrecht. Woordvoerder J. van Vlerken: „Er is de laatste tijd al vaker kritiek geuit op het migran tenbeleid. Het zou slim zijn van de hulpverleningsorgani saties om zich nu deze kritiek van Rath aan te trekken. Het FOTO: SP Centrum adviseert hulpverle nende instanties en is met Rath van mening dat blijkbaar de migrant zich altijd maar aan moet passen aan de sa menleving. „Maar als iemand niet helemaal past bij de maat schappij, dan moet je ook naar die maatschappij kijken". De promovendus zegt tenslotte ondanks zijn kritiek geen vin gerwijzingen te willen geven over „hoe het dan wel zou moeten". Hij vindt dat een taak voor de beleidsmakers. „In het minderhedenonder- zoek houdt men zich al teveel bezig met het oplossen van so ciale vraagstukken. Onderzoe kers moeten inzicht in de pro blematiek verschaffen en niet op de stoel van de beleidsma kers gaan zitten". INWIJDING EERSTEJAARS DEN HAAG Een ro kerige zaal, waar de ou derejaars studenten al een paar uur staan te wachten op 'de feuten', 'de sjaars' of hoe ze ook worden genoemd. Elk jaar vindt er weer het ri tueel plaats, waarbij nieuwe studenten duide lijk gemaakt wordt dat ze in feite nog niets voorstellen. In Delft ging het deze week mis. Maar wat gebeurt er ei genlijk tijdens een 'ge middeld' ontgroenings ritueel? Op allerlei mogelijke manie ren worden ze te grazen ge nomen. De mens is creatief op dit gebied en de student is niets menselijks vreemd. Een bril die een sjaars in de hand wordt gedrukt. „Hou jij die eens even voor me vast, nul". Een andere oudere jaars student grist even later de bril uit de beverige han den van de nieuwkomer en trapt de bril finaal kapot. Natuurlijk komt hierna de zogenaamde brilbezitter zijn bril weer opeisen. „Wat, jij drukfeut! Mijn bril laten val len hè. Nou, dat gaat je heel wat kosten. Haal allereerst maar eens vijf bier!". De eerstejaars student stamelt „ja maar", met tranen in zijn ogen, vanwege het onrecht dat hem wordt aangedaan. Intimidatie Dit zijn de onschuldige grap pen op zo'n avond. Iedereen weet dat er zo wordt omge gaan met toekomstige vere nigingsgenoten. In de stille hoekjes van het gebouw worden echter de wat gehei- mere inwijdingsprocessen uitgevoerd. Vijf oudeijaars rond één slachtoffer. In het linkeroor schreeuwt iemand dat het slachtoffer naar hèm moet luisteren. In het rech teroor wordt toegebruld toch vooral de aandacht op hèm te vestigen. 'Onmogelijke' vragen worden gesteld. „Hoe ras jij de leddel?" Probeer daar maar eens een origineel antwoord op te geven dat de heren of dames bevredigt. Bier, veel bier wordt op zo'n avond gedronken. Hierdoor worden de intimidatiepogin gen steeds harder en op het laatst van de avond blijven alleen de oudere jaars over die 'bloed ruiken'. Dat is het tijdstip van ondoordachte opdrachten aan eerstejaars, zoals het ondersteboven bier drinken. Of rondjes kruipen door de zaal, die vol met glasscherven ligt. Het is voor iedereen zwaar, zo'n ontgroeningsavond. De temperatuur stijgt tot onge zonde hoogten, iedereen wordt tegen elkaar geperst. Als de eerstejaars zich dan ook nog eens de zaal binnen- vechten of de zaal binnen gedreven worden, is het hek helemaal van de dam. Door geworpen eieren, shampoo, en soms zelfs koeieogen is de vloer spekglad. Fysiek op de been blijven is onmogelijk voor de eerstejaars. Al snel moeten de eerste uitgeputte mensen naar een rustig ka mertje worden gevoerd. „Voel je je weer beter? Ga dan maar weer terug de zaal De eerstejaars hebben veelal al een vermoeiende week achter de rug, wanneer ze de ontgroeningsavonden begin nen. Het is gewoonte dat ze een werkweek moeten lo pen, om geld te verdienen voor de vereniging. Vroeg opstaan en laat naar bed dus, wat zich deze dagen wreekt in het 'hol van de leeuw', de studentenvereniging. Er is altijd nog een aantal eerste jaars dat het tijdens de ont groeningsavonden voor ge zien houdt. Ontsteld over de immoraliteit, perversheid of het gebrek aan collegialiteit van medestudenten. N HAAG Om de ca- iteit voor luchttran- e vergroten wil itssecretaris Van >rst tot Voorst van de- sie vijf of zes middel- te transportvliegtuigen twee gebruikte DC-10's McDonnell-Douglas het bijtanken van F- achtvliegtuigen in de aanschaffen. Bij de delgrote vliegtuigen worden gekozen tus- de Spaanse Casa CN- M en de Italiaanse Ale- G-222. heeft de staatssecretaris jl2Éren aan de Tweede Ka- laten weten. Hij gaat niet een voorstel van Fokker de levering van Fokker toestellen. Dat past niet het beschikbare budget e vliegtuigen voldoen niet 'jen van Defensie wat ariatie in transport- nogen, aldus de bewinds- luchtmachtkringen bij het bezien van de mo- kheden van het begin af elijk dat Fokker nauwe- enige kans maakte op de huidige capaciteit aan ttransport bestaat uit alf dertig jaar oude Fokker -vliegtuigen, waarvan voor personenvervoer, betering van deze trans capaciteit is een van de speerpunten uit de Defensie nota 1991. Behalve aan de tankvliegtuigen en de middel grote vliegtuigen heeft de Ne derlandse krijgsmacht volgens deze nota behoefte aan 20 tot 25 transporthelikopters en een aantal kleinere civiele trans portvliegtuigen, volgens de Defensienota zou voor de aanschaf van de tank vliegtuigen, de middelgrote en de kleine vliegtuigen een be drag van 583 miljoen gulden nodig zijn. Het belang van luchttransport is in de nieuwe veiligheidssitu atie toegenomen, omdat bij eventuele crises over grotere afstanden dan voorheen moet worden opgetreden.Ook met jachtvliegtuigen zal het moge lijk moeten zijn over grotere afstand in Europa te opereren, aldus de bewindsman. Ook bij de NAVO heeft uitbreiding van de capaciteit voor lucht transport een hoge prioriteit. De behoefte aan eigen trans portvliegtuigen is volgens Van Voorst tot Voorst zodanig dat hetzij het F-16-squadron dat deel uitmaakt van de ACE Mobile Force (de „brand wacht" van de NAVO), hetzij het operationele deel van een luchtmobiel infanteriebataljon (rond 600 man), hetzij het ope rationele deel van een bataljon mariniers (ook rond 600 man) gelijktijdig kan worden ver plaatst. Voor de verplaatsing van snel inzetbare eenheden zijn vrij grote vliegtuigen no- Chinese pagode R. Khargi hoofd Radionieuwsdienst HILVERSUM R. Khargi (36) is benoemd tot hoofdre dacteur van de Radionieuws dienst van het ANP. Dat heeft de hoofdredactie van het Alge meen Nederlands Persbureau gisteren bekendgemaakt. Khargi is thans werkzaam als chef van de ANP-redactie in Amsterdam. Daarvoor was hij voor het persbureau werk zaam als correspondent op Cu racao. Specifieke radio-erva ring deed Khargi begin jaren tachtig op als eindredacteur van een aantal NOS-radiopro- gramma's, waaronder 'Meer over Minder'. Khargi volgt Rien Huizing op die 1 novem ber met vut gaat. Goederentrein bij Tilburg ontspoord UTRECHT Een goederentrein is vannacht even ten oosten van het station Tilburg ontspoord, waardoor het reizigersver- voer vanmorgen tussen Breda en Tilburg danig werd ontregeld. Door nog onbekende oorzaak liepen om tien minuten over drie enkele van de 25 wagons van de trein uit de rails. De ontsporing van de trein, die was geladen met stalen buizen, gebeurde vlak bij de brug over het Wilhelminakanaal. Op de trajecten waar geen treinverkeer mogelijk was, heeft de NS vanmorgen bussen ingezet. Treintaxi Amstelveen uitgesteld AMSTERDAM De introductie van de treintaxi in Amstel veen, die op 1 oktober zou plaatsvinden, wordt enkele maanden uitgesteld in afwachting van een onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het ministerie gaat onerzoeken of er sprake is van inkomstenderving bij de Amsterdamse taxichauf feurs. Ondanks het uitstel hielden 200 chauffeurs gisteren een demonstratie optocht door de hoofdstad. Ze zijn in principe niet tegen invoering van de treintaxi, maar protesteren tegen wat zij de voorkeursbehandeling van een buiten Amsterdam gevestigde onderneming noemen. De NS willen het taxiproject starten met een ondernemer buiten de regio. Maar omdat de treintaxi's van af het World Trade Center rijden zal de treintaxi dan ook een stukje Amsterdam meepakken, namelijk de wijk Buitenveldert. Een Chinees meisje verschuilt zich verlegen achter de rugleuning van een stoel. Ze was gisteren een van de honderden Chinezen die in Rotterdam aanwezig waren bij de opening van het Dam- paviljoen, een Chinese pagode die door de Vereniging Chinese Ondernemers in Rotterdam e.o. aan de gemeente is aangeboden ter gelegenheid van het 650 jarig bestaan. Het paviljoen een typisch staaltje van Chinese tuin architectuur staat vlakbij de Euromast. FOTO: ANP AMSTERDAM De Am sterdamse politie is een campagne gestart met als doel het werven van 800 vrijwilligers voor het Am sterdamse korps. Alle gemeente-ambtenaren in de hoofdstad hebben eind vo rige week bij hun salarisstrook een folder aangetroffen over dit onderwerp met daarbij een antwoordkaart. De politie had gisteren al vijftig reacties bin nen, aldus een woordvoerder. In tweede instantie richt de campagne zich op het Amster damse publiek. Met de vrijwil ligers hoopt de politie iets te kunnen doen aan het tekort van ongeveer honderd politie mensen. De vrijwilligers krij gen een basisopleiding van ruim vier maanden en zullen vooral worden ingezet bij cala miteiten maar ook in de nachtdiensten, met name de surveillance. De vrijwilligers zullen gaan werken in uni form en worden uitgerust met handboeien en een wapenstok. Met Justitie moet nog worden overlegd of de „agenten" op sporingsbevoegdheid krijgen. Rechter na rijden onder invloed op non-actief ENSCHEDE Een kanton rechter uit Enschede is op non-actief gesteld omdat hij volgens een politie-onderzoek onder invloed van alcohol een auto heeft bestuurd. De Hoge Raad beraadt zich over even tuele disciplinaire maatregelen tegen de rechter. Een ander arrondissement dan dat waar in de rechter werkzaam is, zal de strafzaak tegen hem behan delen. Het incident met de rechter deed zich al in juli (ADVERTENTIE) SPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON PW®0TSTeMftTAf6eiJ- StUJffi KU PS Pit If OOIT m&em zit nu op dE ACHTteSTt MifcTdÊWATHETMTJOU L IS? JIJ KUMT t£M BEETJE lIJFEUOK HUMORABXUM WIET IWAZPKEN.. Volgens wetenschappers is in Grevelingenmeer bijna YERSEKE Het zeegras in het Grevelingenmeer is praktisch verdwenen. Dat hebben wetenschappers van het Delta Instituut voor Hydrobiologische Onderzoek in Yerseke ontdekt. Dit heeft volgens hen ernstige gevolgen voor de karakteris tieke en zeldzame levensge meenschap van het meer en de tienduizenden trekvogels die zich voeden met zeegras- bladeren of zaden. Het is voor prof.dr. P. Nienhuis, die sa men met zijn collega prof.dr. D. den Hartog van de Univer siteit van Nijmegen het onder zoek leidt, niet helemaal dui delijk wat de oorzaak van deze naar zijn mening „dramati sche" terugloop van de zee grasbegroeiing is. Verontreini ging kan niet de oorzaak zijn, zeegras verdwenen omdat het water van het Gre velingenmeer helder, schoon en rijk aan zuurstof is. Vermoedelijk is een parasitai re, microscopisch kleine slijm- zwam, Labyrinthula geheten, verantwoordelijk voor de epi demie. In de jaren zeventig was 4400 hectare van het Gre velingenmeer bedekt met wa terplanten, die volgens Nien huis in belangrijke mate bij dragen aan de natuurwaarde van de Grevelingen. De cursus NIMA-A start 10 september 1991. De cursus NI MA-B start 16 september 1991. Vraag informatie aan bij de SRM. Stichting Reclame- en Marketingondcrwijs, telefoon: 020-617 09 35. Stichting Reclame- en Marketingonderwijs.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3