Kunstenaar als docent in het basisonderwijs i^larma Mexico! Opera 'Aïda' is krachtproef voor uitvoerenden en publiek KUNST/RTV vStallerhof als een geluidloze schreeuw Geen subsidie meer voorFilminstitufe CcklócSommit DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 Pavarotti heeft keelklachten KOPENHAGEN De Itali- aanse zanger Luciano Pavarot ti, die volgens plan zondaga vond optreedt in Rotterdam, heeft gisteravond op het laat ste moment een openluchtcon cert in Kopenhagen moeten afzeggen wegens keelproble- men. De 16.000 toeschouwers kwamen voor niets. Volgens het makelaarskantoor van Harry Mens, die de tenor naar Nederland haalt op eigen kos ten (er is een bedrag mee ge moeid van 5,5 miljoen gulden) gaat het slechts om een kleine keelaandoening. Het concert in Rotterdam gaat gewoon door. heaterfestival. Theatergroep Hol- landia: 'Stallerhof' van Franz Xaver Kroetz. Vertaling en dramaturgie: Tom Blokdijk. Regie: Johan Simons. Vormgeving: Leo de Nijs, Kees van 't Hof. Met Bert Luppes, Joke Tjals- ma, Jeroen Willems, Betty Schuur man. Grote Kerk Den Haag. Gister avond. Herhalingen aldaar t/m 1 september (31/8 en 1/9 matinee). Van de hand van de Beierse schrijver Franz Xaver Kroetz verschijnen met de regelmaat van de klok arbeidersstukken. Die krijgen wij in de schouw burgen amper te zien. Dat het Theaterfestival Kroetz' platte landsstuk 'Stallerhof heeft uitverkoren, is echter evident. De voorstelling valt op door spel, vormgeving en lef. Hét gegeven is simpel. De boer Stallerhof, zijn vrouw, hun dochter en hun knecht leven in een gesloten gemeenschap, volgens strenge Oud Testa mentaire geboden. Dochter en knecht overtreden het zesde gebod, boer en vrouw vervol gens het vijfde, als hun doch ter zwanger blijkt van de knecht. „Kon je geen ander vinden", zegt de boer nog te gen de knecht. En: „Zoiets doe bij reld komen, de boer heeft wel het liefste, wat de knecht be zat, een hond, gedood. Een ingenieuze vlonder vormt het speelvlak. Het zou het dak van de stal kunnen zijn, met glazen ramen waaronder het riet wuift. Je ziet het en toch niet echt, want alle aandacht wordt door de acteurs getrok ken. Die zetten het drama zeer ingehouden neer, maar druk ken hoe paradoxaal dat ook klinktmet enkele woorden een leven vol leed uit. 'Staller hof is daarmee als Munch's expressionistische werk, dat schreeuwt zonder geluid uit te brengen. Een grote handicap intieme van de voorstelling is de lokatie. Theatergroep Hol- landia, die om financiële en artistieke redenen altijd op lo katie speelt, koos de Grote Kerk, vele malen groter dan de oorspronkelijke plaats, een minimale ruimte in Hoorn. Dat getuigt van durf, lef, zo u wilt, maar het is niet heel ver standig. Het kost de acteurs grote moeite niet tegen de voorbijrazende trams, de beie rende klokken en de brom mers in te galmen. Van een regie van de stilte, zoals het ju ryrapport van het Theaterfes tival schrijft, kon daarom niet worden genoten. INITIATIEF DIRECTEUR SCHOUWBURG Den Haag culturele hoofdstad van Europa in 19!] DEN HAAG Den Haag moet in 1998, de Residen tie bestaat dan 750 jaar, de culturele hoofdstad van Europa worden. Om dit te bewerkstelligen heeft de directeur van de Ko ninklijke Schouwburg, Hans van Westreenen samen met de Hagenaars Ton Langkruis en Ruud Hisgen van de Stichting Samuel Beckett-festival (dat volgend jaar april in Den Haag wordt gehouden) en de chef van het kabinet van de burge meester Ruud Hisgen vorige week een initiatiefgroep opge-, richt. Van Westreenen heeft inmiddels wethouder me vrouw Van den Berg (cultuur). Mevrouw Van den Berg heeft nog geen besluit genomen, wel gaat zij in oktober naar Dub lin, de huidige culturele hoofd stad, om te zien hoe het daar aan toegaat. Of Den Haag ook inderdaad culturele hoofdstad wordt hangt af van van de Europese Cultil, Raad. Vanaf 1992 is de EG-landen weer om voor de periode kandidaat-steden voo titel van culturele hoof<| aan te melden bij de Eurc Gemeenschap. Het gemei bestuur kan Den Haag zelf kandidaat stellen, dansEman een zaak van minister D cona. De initiatiefgroep is zo jong, dat er nog geen j genheid is geweest t te werken. PLEIDOOI VOORZITTER RAAD VOOR DE KUNST DEN HAAG Van kunst genieten moet je leren, het is geen product dat een direct genot biedt. Daarom zou het onderwijs door de kunstbeleidma kers moeten worden ge koesterd. Er zouden meer mogelijkheden moeten komen voor kunstonder- richt op de basisschool en in het voortgezet onder- wijs. Dit betoogde mr. J. de Ruiter, voorzitter van de Raad voor de Kunst, gisteren bij de opening van het theaterfestival in Den Haag. Hij hield zijn gehoor voor dat het diploma van de pedagogische academie een volledige bevoegdheid geeft om kunstonderwijs te geven op de basisschool. „Maar als je kijkt naar de inhoud van het Pabo-onderwijs dan blijkt dat de student hooguit bij toeval de mogelijkheid krijgt om zich in het kunstonderricht te be kwamen. Dit terwijl er kunstenaars zijn, die uitste kend les zouden kunnen ge ven, maar op grond van de wet op het basisonderwijs niet bevoegd zijn, zelfs niet als zij een docentenopleiding achter de rug hebben". Volgens De Ruiter zou dit een uitstekend thema zijn voor een interdepartementaal overleg de. het derwijs en wvc. Ook voortgezet onderwijs moet de visie van De Ruiter meer worden gedaan aan kunston derricht. Het pakket zou kun nen worden uitgebreid met bijvoorbeeld het vak drama en film. Samenwerking De Ruiter pleitte voorts voor samenwerking tussen de mi nisteries van onderwijs en wvc op het gebied van het hoger beroepsonderwijs voor de kun sten. Dit onderwijs ressorteert onder het eerstgenoemde de partement. Dankzij de mam moetwet waardoor het ho ger beroepsonderwijs voor meer jongeren toegankelijker is geworden wordt, aldus De Ruiter, het kunstvakonder wijs overstelpt door leerlingen. Maar velen komen na het af studeren niet aan de slag in het onderwijs of de kunstwe reld. Als zij toch iets willen doen op hun vakgebied moeten zij veelal gebruik ma ken van de zogeheten adhoc- subsidies. Dit betekent een aanslag op het budget dat het ministerie van wvc hiervoor beschikbaar stelt. De hoogte van het bedrag staat, aldus De Ruiter in geen ver houding tot de grote uitstroom van studenten van de kunst- hbo's. De voorzitter van de Raad voor de Kunst waarschuwde met name in de richting van de rijksoverheid dat het marktprincipe niet op de kunst mag worden losgelaten. „Kunstsubsidies zijn niet be doeld om de verkoop van kunst te stimuleren of de kunst te spreiden. Ook niet om het aantal bezoekers aan thea ters te vergroten. De rol van de kunst mag niet worden in gekapseld in het marktden ken. Anders krijg je een fan- cy-achtige ontwikkeling van topkunst, terwijl er geen ruim te meer ïs voor nieuwe grens verleggende projecten, waaruit nieuwe kwalitatieve hoog waardige kunst kan ontstaan. Kunst kun je niet door boek houders in kaart laten bren gen. Natuurlijk moet de kun stenaar geïnteresseerd zijn in het publiek. Maar volle thea terzalen zijn nog geen bewijs van kwaliteit", aldus De Rui- over het „grote gevaar commercialisering" va omroepen. „Als de i tie-gedachte de overhand krijgt, is het snel gedaan met de kunst binnen de media. Dit terwijl het mediabeleid er juist op gericht zou moeten zijn om een vrijplaats te creëren voor de kunst. En dat kan niet via de lijn van de commercie". Centrale thema De actuele ontwikkeling van het Nederlandse en Vlaamse toneel is ook dit jaar het cen trale thema van het Theater festival. Het festijn wordt zo wel in Den Haag als in Ant werpen gehouden. De Haagse manifestatie duurt tot 8 sep tember. De Belgen beginnen op 7 en eindigen op 14 septem ber. Het hoofdmenu van het festival bestaat uit de herop voering van acht van de elf to neelvoorstellingen, die door een jury van theater-recensen ten zijn aangewezen als de beste van het afgelopen sei zoen. Dit zijn: 'Ajax-Antigone door het Zuidelijk Toneel, 'Voader' door de Blauwe Maandag Compagnie, 'Staller hof door Theatergroep Hol landia, 'Ivanov' door het Na tionaal Toneel, 'Platonov' doo De Trust, 'Café Lehmitz' doo de Theatergroep Carver e Haagse wethouder mevrouw Van den Berg (cultuur) i i toneelscènes' in het Haags Historisch Museum. met minister D'Ancona (wvc) op het Onafhankelijk Toneel, 'A hard days night' door Nieuw West en 'Andromache' door Toneelgroep Amsterdam. De makers van de beste voorstel ling krijgen de Dommelsch Theaterprijs, een bedrag van 50.000 gulden. Het theatergebeuren wordt omlijst door een omvangrijk parallelprogramma, met onder meer een serie lezingen over de ontwikkeling van het na tionaal cultuurbesef, een bij eenkomst van toneelmakers, vertalers, cultureel attachés, impresario's, bemiddelaars van het Nederlands en Vlaams Theaterinstituut en ambtena ren van vwc en buitenlandse zaken waar de export van het Nederlandstalig toneelpro duct aan de orde komt en een aantal lezingen in het Duits over het Nederlandstalig toneel, waarvoor Duitse dra maturgen zijn uitgenodigd. Het festival begon gisteren met de opening van de exposi tie 'Politieke tekenaars en to neelscènes' in het Haags Histo rische Museum. Het gaat om spotprenten waarop politici zijn afgebeeld als toneelspe lers, een geliefde bezigheid van politieke cartoonisten. Het was aanvankelijk de bedoeling dat premier Lubbers de ope ning zou verrichten. De minis ter-president moest echter verstek laten gaan wegens werkzaamheden in de Tweede Kamer. In zijn plaats verricht te minister D'Ancona van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur de openingsplechtigheid met een korte toespraak. De bewindsvrouw merkte onder meer op dat de Nederl; Vlaamse culturele samer. king dat laatste tijd onder is geweest van vele discu „De aandacht richtte veelal op het moment c gemeenschappelijkheid tion. De samenwerking het Nederlandse en V theater is vanzelfsprekem worden", aldus ADIO II 16 ,04 VOO Het idee dat opera slechts een kunstvorm is voor een select groepje liefhebbers, moet veranderen, dacht pro ducent Michiel van Wester ing en dus bracht hij vorig jaar 'Aïda' van Giuseppe Verdi als vrije prod uk tie in Den Bosch. Hij slaagde in zijn opzet. Behalve dat het een overweldigend succes werd, bleek 75 procent van het publiek nog nooit eerder een opera te hebben gezien. Reden voor Michiel van Westering om 'Aïda' dit sei zoen in de Amsterdamse Sporthallen Zuid op de plan ken te zetten. Morgenavond is de première en kan het publiek zelf ondervinden dat opera minstens zo inter essant kan zijn als voetbal. AMSTERDAM „Ik was geschokt, toen ik zag wat regisseur Dominik Neuner allemaal wilde', vertelt sopraan Maria Chiara na afloop van de generale re petitie. De frêle zangeres, die de hoofdrol vertolkt, maakt een vermoeide in druk. Het is duidelijk, dat deze 'Aïda' voor haar niet zo maar een routineklus is. Dankzij deze produktie heeft ze veel nieuwe erva ringen opgedaan en daar is ze achteraf gezien best blij mee. Maar een even tuele volgende keer wil ze het absoluut met aanzien lijk minder repetities doen. Aïda behoort zonder meer tot de meest uitgevoerde opera's. Maria Chiara heeft hem ge zongen op de grootste podia, van de Scala in Milaan en de Arena in Verona tot in Luxor toe Meestal heeft een zangeres met haar ervaring aan een paar aanwijzingen genoeg om een opera in een nieuwe en scenering uit te voeren. De omstandigheden in Amster dam brachten de door en door getrainde Maria Chiara toch nog bijna uit balans. De sfeer in de Sporthallen Zuid kan dan'ook in geen enkel opzicht vergeleken worden met die in een schouwburg. Het hele speelveld is bedekt met een dikke laag lavazand. Het enige decorstuk wordt gevormd door een zeven meter hoog ko ningsmasker van acht bij zes meter omvang. Van voren ge zien oogt het uiterst fraai. Van opzij heeft het echter toch te veel weg van een klimrek, waar blauwgeschilderde man netjes als futuristische maden op een doodshoofd rondkrioe- len. Het is voornamelijk de be lichting, die de verschillende taferelen een eigen sfeer moet geven. Monitoren De vierduizend toeschouwers zitten rondom het speelveld, zodat het voor de zangers noodzakelijk is naar alle vier zijden te spelen. Omdat op die manier onmogelijk oogcontact kan worden gehouden met di rigent Ed Spanjaard staan overal monitoren opgesteld. Iedere toeschouwer heeft er recht op de zangers in het ge zicht te kijken, dus wordt op het speelvlak voortdurend rondgedraaid. Het ongeveer tachtig man sterke Haagse Re sidentie Orkest is netjes in een hoekje opgeborgen en lijkt t de i op zienlijk strijkje. Gelukkig geeft het oor heel wat andere infor matie dan het oog. De generale is in feite een uit voering, want er zijn volop kaarten verkocht. De belang stelling is zo overweldigend dat het verkeer op de aanvoer- routes naar de Sporthallen Zuid rond zeven uur volko men vast komt te zitten. Ook de bus met leden van het Resi dentie Orkest zit als een hul peloze vlieg gevangen in het verkeersweb. Om half acht zou begonnen moeten worden en inderdaad liggen de figu ranten netjes languit in het la vazand. Ze moeten nog een half uur stof happen. Droom Regisseur Dominik Neuner heeft de oeroude Egyptische legende in een droom gevat, zodat hij zich veel vrijheden kan veroorloven. Doorgewin terde 'Aïda'-kenners hebben heel wat onverteerbare brok jes weg te slikken, terwijl de meeste debutanten onder de operabezoekers er 'geen flauw benul van hebben waar het verhaal nu precies over gaat. Natuurlijk zijn er programma's te koop, dik, mooi en duur, maar wie heeft er nu de tijd het boekwerk door te nemen. Misschien na afloop van de voorstelling thuis, als dat er ooit van komt. Het geeft alle maal niets, want de muziek is prachtig, die goede oude mae stro Verdi is door niets en nie mand kapot te krijgen. Boven dien zingt Maria Chiara net zo goddelijk als is voorgespiegeld. La diva divina wordt krachtig bijgestaan door de hier niet al te bekende, maar verrassend goed zingende Russische tenor Alexei Steblianko. Het publiek is gul met applaus. De grote triomfscène uit de tweede akte blijft toch voor het overgrote deel van het pu bliek het onbetwiste hoogte punt. Dominik Neuner heeft geen paarden of olifanten in gezet, maar de vreemde ca priolen van zangers, dansers en figuranten in de kunstma tig aangelegde woestijn zijn niet minder intrigerend. Wan neer de koorleden uit alle hoe ken van de hal opkomen, heb ben de toeschouwers op de eerste rijen helemaal het- ge voel dat ze in het vreemde schouwspel worden opgeno men. Velen vinden het jam mer dat het na de pauze zo leeg blijft op het speelveld. Vermoeiend Ondertussen gaan de bijna vierhonderd medewerkenden aan 'Aïda' zes vermoeiende uitvoeringen tegemoet. Maria Chiara is de eerste om dat te bevestigen. Vooral het zand geeft haar veel problemen. Het loopt niet alleen moeilijk, maar er gaat ook een onaange name vochtige werking van uit, die haar keel geen goed doet. Voeg daarbij de ongewo ne bewegingen en het is dui delijk dat de Italiaanse elke avond hevig naar haar bed verlangt. Aanvankelijk kon ze alleen maar wat verontrust rondkijken, maar ze herstelde zich al snel. „Daar ben je ten slotte artiest voor", zegt ze. Tevens verklaart Chiara uit eindelijk onder de indruk te zijn geraakt van de inspireren de en energieke uitstraling van regisseur Neuner. „En ik heb het buitengewoon getrof fen met mijn collega's. Ze pas sen qua persoonlijkheid en stem goed op elkaar. Hierdoor ben ik mij zekerder gaan voe- Maar vreemd blijft het wel dat de stem hier niet op de eerste plaats komt. Ze heeft altijd ge leerd dat zang het allerbelang rijkste is. Die wetenschap is haar vooral bijgèbracht door haar dertig jaar oudere echtge noot annex leraar Antonio Cassinelli, die volschiet als de fameuze namen van vroeger de revue passeren. „Ja, Gigli kon op een gegeven moment amper meer bewegen, zo om vangrijk was hij geworden, maar hij kon zingen en daar gaat het om. Ik heb ook met Callas gewerkt, zij zong Tu- randot en ik Timur. De men sen noemen haar een tijgerin, maar ik vond het een schat van een menS, ze was werke lijk heel lief". Priester De zestigjarige Pieter van den Berg, die vroeger bij de Néder- landse Opera zong, is erg blij met zijn rol van priester Ram- fis, die in de versie van Domi nik Neuner als een sterke per soonlijkheid wordt neergezet. Ook de jonge tenor Henk Vonk, die de kleine, maar dankbare partij van bood schapper zingt, is tevreden. „'II messagero' is een goede partij om kennis te maken met het Verdi-repertoire. De Rada- mes zou voor mij nog te zwaar zijn. Je kunt beter voorzichtig beginnen in kleine rollen". De leden van het Residentie Orkest zeggen eveneens met plezier aan de Aida-produktie mee te werken. Ze hebben er echter geen idee van hoe er wordt gezongerï of wat er pre cies op het speelveld gebeurt. Daarvoor zijn de afstanden in de hal veel te groot. Boven dien vergt de orkestpartij van 'Aïda' het uiterste aan concen tratie en energie. Op het pun tje van de stoel zitten en op de dirigeerstok letten, luidt dan ook bijna drie uur lang het motto. Geestelijk en lichame lijk is iedereen, zowel mede werkenden als publiek, na die drie uur geheel doordrongen van het verschijnsel opera. HILVERSUM Het Neder lands Filminstituut (NFI) krijgt per 1 januari 1992 geen subsidie meer van het ministe rie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Dit heeft de minister D'Ancona laten we ten. Het NFI krijgt al meer dan veertig jaar financiële on dersteuning van de rijksover heid voor zijn distributiezaken. Nu wordt die subsidie, aldus het instituut, zonder overleg in een klap wegbezuinigd. Dit zal mogelijk leiden tot het ophef fen van het NFI. Het NFI houdt zich bezig met de aan koop en verspreiding van een groot deel van de betere inter nationale jeugdfilm en van be- langrijke ternationale i a de onderstel van filmfestivals (o.a derlandse Filmdagen) leveren van nieuwe film he kopieën van andere films instituut ondersteunt ooi gionale festivals, kabelsti sie-stations en omroepen de verkoop van video(fili 8 40 IC [pfeokkaans DIOII (BR 00 Hitbox lie 18.10 05 Boem HAAL DE MOEDERS VAN MEXICO UIT HET Deze actie is een gezamenlijk initiatief van Novib en Iktesco Centrum Nederland. Zon ei norgen: SL0fcp laan op

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14