VW Lisse: klanten moeten fbetalen voor dienstverlening Russisch patiëntje leeft op door behandeling in Katwijk DUIN- EN BOLLENSTREEK 11 Veel kritiek op milieubeleidsplan van Voorschoten agen 3nde dai IT", de ge van eugd Voorschoten c behoudt bioscoop >EN /OORSCHOTEN De jeugd van /oorschoten kan, ondanks de sloop van het Greenwaytheater, filmvoorstellin- >en blijven bezoeken. In de toekomst vorden de films vertoond in het cultu- STi reel centrum. Hiertoe is besloten omdat kindervoorstellingen in Greenway iltijd zeer goed worden bezocht. Me- /rouw J. Nieuwenhuizen-Kortekaas, (xploitante van Greenway, kan nu voor ie zaterdag-, zondag- en woensdagmid- jgen het achterste deel van het cultu- ;el centrum huren. De commissie voor lultuur stelde hiervoor gisteren 48.000 julden voor beschikbaar. De bioscoop- moet nog akkoord gaan. De sloop van Greenway is eind dit jaar. UidMQowumt DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 Idoor JOOP PEETERS VOORSCHOTEN „Te weinig concreet" is de meest gehoorde kritiek op het gemeentelijk milieu beleidsplan van Voorscho ten. Bijna alle fracties in de gemeenteraad vinden het ruim veertig pagina's tellende plan maar matig. CDA-raadslid H. van Eyck stelt dat uit het plan niet dui delijk blijkt waar de pijnpun ten in het milieu liggen. „Maak een milieuplan waarin de voornemens concreter weergegeven worden. Verwijs niet steeds naar andere instan ties, onderneem als gemeente zelf een aantal zaken", aldus Van Eyck. Volgens Th. Schim mel (VVD) is een efficiëntere inzet van het ambtelijk appa raat nodig. „Er is geen enkele aanwijzing ten aanzien van energie-besparende maatrege len, mobiliteit en openbaar de controle op de maatregelen heerst volgens hem nog te veel onduidelijkheid. L. v.d. Valk (D66) vind het plan eveneens veel te vaag. „B en W ver schuilen zich teveel achter an dere overheidsorganen". De gemeente Voorschoten dient volgens hem het voorbeeld te geven. „Waarom wordt bij voorbeeld weer afgeweken van tweezijdig bedrukken van de raadsvoorstellen? Milieube- schermende maatregelen be ginnen in huis en dat geldt ook voor een gemeentebe stuur". R. Kalfsbeek (PvdA) stelt dat er sprake is van een „dorre opsomming". „Beter is het aan te geven dat bij ieder onderdeel van het gemeente lijk beleid automatisch milieu- eisen ingebouwd worden". Als aanvulling op het plan heeft S. Harlaar (Groen Links) een aantal concrete suggesties. „Krachtig bevorderen dat op verpakkingsmateriaal statie geld gezet wordt. Een krin gloopwinkel inrichten en de burger goed voorlichten". Wethouder Van de Poel stelt dat de gemeente voor een gi gantische taak staat. „Het aan tal ambtenaren dat gespeciali seerd is in milieuzaken is ge ring. Helaas zijn gemeenten van de omvang van Voorscho ten veelal de kweekvijver voor de grote gemeenten, die de ambtenaren wegtrekken". De wethouder wil toch trach ten de milieu-nota in grote lij nen in de septembervergade- ring van de raad goed te laten keuren. Muziekmaand in bibliotheek van Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Vooruitlopend op het uitle nen van CD's, waarmee eind september wordt begon nen, houdt de Noordwijkerhoutse bibliotheek in sep tember een aantal muzikale activiteiten. Van 2 septem ber tot eind september is een tentoonstelling ingericht onder de titel 'Tokkelen, slaan en strijken'. De exposi tie bestaande uit afbeeldingen en muziek instrumenten is samengesteld door het Haags Gemeentemuseum. Op verschillende instrumenten kan ook gespeeld worden. Daarnaast zijn tentoonstellingen te zien van boeken over muziek en zijn keramische instrumenten uitge stald van de kunstenaresse Renate Koerber. Zaterdag ochtend 28 september wordt de CD-uitleen onder bege leiding van leveride muziek officieel gestart door wet houder C. van der Klauw. Katwijk decor televisiefilm KATWIJK De NCRV maakt in Katwijk opnamen voor de televisiefilm „Richting Engeland". Op vrijdag 30 au gustus, maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 september gel den daarom stopverboden in Jan van der Vegtestraat, Re misestraat en een gedeelte van de Prins Hendrikstraat. In Katwijk zijn te zien: Peter Fa- ber, Rick Nicolet, Geert Lage- veen, Huib Broos en Han Ro mer. Het verhaal speelt zich af in de vijftiger jaren in een stadje aan de Nederlandse kust. 00 1 JSSE De VVV moet 'R danten laten betalen voor lienstverlening. H. van Kroft, voorzitter van VVV Lisse, sprak deze w 'ens gisteren uit op de al- i (emene ledenvergadering van zijn vereniging. kan anno 1991 niet lan- ;o zijn dat de VVV-service synoniem is voor gratis ïulpverlening aan iedereen iie daarvan gebruik wenst te 4fnaken", aldus Van der Kroft. sprak de hoop uit dat op andelijk niveau wordt beslo- dat de VVV's geld kunnen vragen voor het verlenen van I: Th I" 45, 2 le - diensten. Volgens hem kam pen veel VVV's in het land met financiële problemen. Met deze extra inkomsten zou de VVV Lisse het de laatste ja ren een stuk gemakkelijker hebben gehad, aldus de voor zitter. Van der Kroft ging gis teravond uitgebreid in op de enorme financiële problemen van zijn VVV. De vereniging kan zich slechts redden dank zij een renteloze lening van 150.000 gulden van de ge meente Lisse. Consequentie is dat het gemeentebestuur een flinke vinger in de pap krijgt. Leiband „We opereren in het vervolg aan de leiband van de ge meente", zo concludeerden de leden gisteren dan ook. Een andere conclusie was dat de VVV de komende jaren niet veel nieuwe initiatieven kan ontwikkelen. Een eventueel batig saldo moet worden gebruikt om de lening versneld af te lossen. Ook mag het VV V-pand niet zonder bemoeiienis van de ge meente worden verkocht en zijn de leden zelfs niet in staat om de instelling op te heffen. ,Er restte ons niet anders dan zover mogelijk meegaan op zoek naar oplossingen, of te kiezen voor een failissement", aldus Van der Kroft. Hij sprak de verwachting uit dat de VVV toch nog enige ruimte van de gemeente zal krijgen om voorzichtig uit het dal te kunnen klimmen. Als bestuur zijn we content met het besluit om ons de ander halve ton te lenen, maar ook moet worden vastgesteld dat het bestuur zich op geen enke le wijze wil onttrekken aan het feit dat er in het verleden fouten zijn gemaakt". Reserves Zoals bekend kwam de VVV in de problemen door aankoop van het huidige pand. On danks bezwaren van het ge meentebestuur van Lisse kocht men voor 315.000 gulden een pand. Door de verbouwing moesten extra kosten worden gemaakt. Reserves werde aan gesproken en het meubilair moest zelfs worden geleased. Van der Kroft vertelde ook dat de ziekte van de directrice voor spanningen op het kan toor zorgde, want de werk druk nam onverantwoord toe. Er werden extra krachten aangetrokken en achteraf bleek dat besluit fataal. De ge meente Lisse weigerde hulp met gevolg dat vijf van de ze ven medewerkers moesten worden ontslagen. De zaak liep uiteindelijk zo hoog op, dat het bestuur op het punt heeft gestaan om en-bloc af te treden. „Maar uiteindelijk hebben we besloten om te trachten de zaak op een rij te krijgen en een faillissement af te wenden", aldus de voorzit ter. „We zijn geslagen, maar niet verslagen en er is ons inmid dels veel duidelijk geworden. We houden de vinger niet al leen aan de pols, maar vooral ook boven de portemonnee". Anders dan anders Het Sassenheimse PvdA-raadslid Janny Hens- trad namelijk in het huwelijk met de uit Amster- kens en burgemeester H. de Jonge komen el- dam afkomstige Gerard Guldemond. De Jonge, kaar wel vaker tegen in het gemeentehuis. Maar die de huwelijksplechtigheid voltrok, overhan- de omstandigheden waren gistermiddag toch digde het kersverse paar het huwelijksboekje, wat anders dan anders. De 39-jarige politica foto: ton koevoet 3: The 18.45, the Blue 5 DANKZIJ INITIATIEF LIONS CLUB NOORDWIJK ORANJEFEESTEN NOORDWIJKERHOUT ENIN Ze Rijn 59. 20144 icentrale avenlaan tflOORD WIJK KATWIJK „Masja is heel intelli- nt. Ze leert goed en snel o haar lichaam goed te beheersen en te besturen. heeft hier ontdekt dat ■t leven niet alleen hoeft !e bestaan uit oefenen, oe- :nen en nog eens oefe- len, maar dat er ook nog euke dingen te beleven ijn. Ze kwam hier met n minderwaardigheids- evoel, maar is daar in- liddels aardig overheen". )at zegt revalidatie-arts Boldingh van het Rijn lands Revalidatiecentrum n Katwijk over zijn jeug- ige patiëntje uit Rusland, Leidde achtjarige Masja Florja. lasja, vanaf haar geboorte pastisch, kwam naar Neder- iin and op initiatief van me- rouw J. Lahr uit Leiden, die et he meisje en haar oeder al sinds begin juni stvrij onderdak verleent. levrouw Lahr is slaviste en al a®J] ijftentwintig jaar bevriend iet de grootouders van Masja. is ervan overtuigd dat iet meisje, hoewel de medi- begeleiding in Moskou was, voor een goede the- apeutische behandeling en op handicap afgestemde or- hopaedische hulpmiddelen, i8 3oeli9 3iel beste naar Nederland zou men komen. kosten waren echter een truikelblok. De Lions Club va loordwijk bleek begaan met i toekomst van het Russische j, ïeisje en besloot het plan om Masja voor behandeling en het aanmeten van orthopaedisch schoeisel en dergelijke, zodat zij goed zou kunnen leren lo pen, financieel te ondersteu nen. Was de behandeling in het medisch instituut voor spastische kinderen in Moskou vooral gericht op de verster king van spieren en het voor komen van zogenaamde dwangstanden van voeten en benen, in Katwijk heeft Masja inmiddels kennis gemaakt met allerlei speelse vormen van therapie, afgestemd op haar leeftijd. Fysiotherapeuten Ja- net de Vries en Niels Faren- horst laten haar bijvoorbeeld papiertjes vouwen om de coör dinatie van de handen te ver beteren Propjes schieten hoort daar ook bij en dat doet ze met kennelijk plezier, net als het aan snippers scheuren van ge kleurde vouwplaatjes. Dat rommel maken mag, is voor haar iets volkomen nieuws. Sportschoenen Dat het meisje in Rusland, me disch gezien, goed behandeld is staat volgens Boldingh bui ten kijf. „Maar hier gaat het allemaal wat anders. In het in stituut in Moskou zijn 500 kin deren gehuisvest. Ze worden daar behandeld en volgen er hun schoolopleiding. Hier in Nederland zijn de behandelin gen poliklinisch en proberen we zoveel mogelijk op het kind afgestemde' therapieën te doen in spelvorm. Wat dat be treft is er voor Masja en haar moeder een Wereld openge gaan". In Katwijk kreeg Masja spal ken aangemeten voor 's nachts. En geen lelijke logge apparaten, maar in vrolijk ge- kleurde kunststof. Het voor deel van het dragen van Masja Flora heeft i I kennis gemaakt met speelse vormen nachtspalken is volgens Bol dingh dat overdag met minder oefeningen kan worden vol staan. Om goed te kunnen lo pen, ook zonder orthopaedi- sche schoenen, kreeg Masja speciale kunststof kokers om haar benen de nodige steun te geven. Het voordeel van de kokers is dat er gewone schoe nen omheen passen. Toen ze die kokers eenmaal had was Masja's eerste gang dan ook naar de schoenenwinkel om een paar eigentijdse sport schoenen te kopen. Schoenen die ze daarvoor helemaal niet kon dragen. Loterij Eind september gaan me vrouw Florja en haar dochter weer naar huis. Of de recente ontwikkelingen in de Sovjet Unie enige invloed zullen heb ben op de kwaliteit van de medische zorg weet mevrouw Florja niet. Zolang Masja nog in Nederland verblijft krijgt ze in ieder geval de best mogelij ke behandeling. Zo wordt ge probeerd haar typen te leren omdat dat voor haar makkelij ker is dan schrijven met de hand. Mevrouw Lahr is dezer dagen de steun en toeverlaat en tevens tolk van de Floija's en neemt Masuja en haar moe der regelmatig mee voor aller lei uitstapjes. Ze zijn in pret parken geweest, naar de Apenheul in Apeldoorn en na tuurlijk naar het strand. „Van daag gaan we naar een eende nopvangcentrum", lacht me vrouw Lahr „en onlangs heeft Masja nog paard gereden". Dokter Boldingh ziet de toe komst voor zijn Russische pa tiëntje rooskleurig in. De be doeling is dat Masja jaarlijks voor enkele weken in het Kat- wijkse revalidatiecentrum te rugkomt. Dat is nodig om de orthopaedische hulpmiddelen aan haar groei aan te passen Boldingh verwacht dat Masja, dankzij goede therapieën zo wel hier als in Moskou, zal op groeien tot een zelfstandige jonge vrouw die goed met haar handicap zal kunnen omgaan. Tijdens de grote slotfeest van de Stichting Noordwijk 125 jaar Badplaats zal de Lions Club een beroep doen op de Noordwijkse bevolking voor financiële steun voor de hulp aan het aardige Russische meisje. Er zullen voor dit doel loten worden verkocht a 1 gul den per stuk. Het feest wordt gehouden in Hotel Oranje op 21 september, de dag dat Masja Florja haar negende verjaar- REGIOJOURNAAL lakliniek: Nacht De Ondernemersvereniging houdt morgen weer de jaar lijkse Nacht van Sassen- heim. De winkels aan de Hoofdstraat. Teylingerlaan en Hortuslaan zijn tot 12 uur 's nachts geopend. Op ver- or J schillende terrasjes is er p -L live-muziek van onder ande re Caribbean Fantasy, er is een demonstratie van dans school v.d. Geest en er zijn marktkraampjes met specia le koopjes. De verenigingen Elckerlyc, Pan eras en De Saksen treden gezamenlijk op. Verder draait het Rad van Avontuur en wordt een loterij gehouden. Veronica is aanwezig met haar Grote ,r0 Zomertruuk 1991, met onder 415-1M andere Wil Luikinga. Wie het feestgedruis even wil ontvluchten kan kan uitrus ten of een dansje maken in j. [feestgebouw Kassanova U. W ii/a o t'onof 0 gelijk. orlopend kan de h< oor spj Kinderkfi babyzad iTIE KIN VVV Het VVV-kantoor in Noord- wijk zal vanaf 1 september andere openingstijden han teren. Op zondag 1 septem ber is het kantoor nog geo pend van tien tot een uur daarna zal men 's zondags gesloten blijven. Ook de ope ningstijden op zaterdag ver anderen. Zaterdag 7 septem ber is het kantoor geopend van negen tot zes uur. daar na opent men de deuren op zaterdag van tien tot vier uur. Door de week is de VVV van negen tot zes uur bereikbaar. Gedurende de maand september zal het kantoor op vrijdagavond nog een uur langer openblijven. Ex- Voto Het open jongerencentrum Ex-Voto uit Voorhout start het nieuwe seizoen met een openingsfestival, waaraan drie bands zullen meewer ken. Het festival wordt za terdag gehouden. Foggie No tion, Grand Viziers Garden Party en The Keytone Cops zijn de deelnemende forma ties. De zaal van Ex-Voto, Gaasbak 1 in Voorhout opent om half negen, een uur later staat het eerste op treden gepland. Een toe gangskaartje kost 7,50 Kindertheater tijdens manifestatie Clubwijs NOORDWIJK Tijdens de manifestatie 'Clubwijs '91' in de Noordwijkse Northgo Sporthal, waar ruim 50 vereni gingen zich zullen presente ren, wordt ook volop aandacht besteed aan de jeugd. Zo is er een kleurwedstrijd voor kin deren van 4 tot en met 12 jaar, waarvoor de kleurplaten klaarliggen bij de VVV aan de Grent en Boekhandel Papyrus, Kerkstraat 71. De winnaars mogen samen met Joli Club wijs, de mascotte, de burge meester met een heuse paar dentram afhalen op het ge meentehuis en hem assisteren bij de officiële opening van de manifestatie. Ook is er een Clubwijs kindertheater. Kin deren van 4 tot en met 15 jaar kunnen zich aanmelden om een act te doen. Dat kan play back zijn of goochelen, acroba tiek of dressuur. Kinderen die hun kunsten voor publiek wil len vertonen kunnen zich aan melden bij Mathy van Schie, gemeente Noordwijk, telefoon 01719-60342. Aanmeldingen moeten uiterlijk op zaterdag 7 september binnen zijn. Club- wijs'91 vindt plaats op zater dag 21 september. Bouw villa's in Boschgeest van start De heer J.H. van der Meer, de eerste koper van een villa in park Boschgeest aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest sloeg gisteren de eerste paal voor het bouwproject. Er worden in totaal 30 villa's gebouwd, die rond de 800.000 gulden per stuk kosten. Tien woningen zijn inmiddels al verkocht. De eerste „romanti sche villa", een ontwerp van architect Hans van Egmond uit Noordwijk, zal halverwege april 1992 worden opgeleverd. Het project van IBB Kondor Leiden is mede tot stand gekomen door de inspanningen van wethouder A. Kohlbeck van Oegstgeest Met de opbrengst van de verkoop van de grond zal de restaura tie van Kasteel Endegeest worden bekostigd. Er was overigens veel verzet tegen het bouwplan, omdat een aantal inwoners van Oegstgeest vond dat het bos niet mocht worden opgeofferd. Met name ook de fractie van Groen Links in de gemeenteraad heeft zich sterk verzet tegen de bouw van villa's. Uiteindelijk ging de gemeenteraad toch akkoord met het plan. Om het geluid van de nabijgelegen rijksweg A44 te weren wordt een indrukwekkende geluidswal aangelegd, die doör struiken en klimplanten aan het oog wordt onttrokken. De wal gaat in het noorden over in een met klimop begroeide muur die wordt afgewerkt met een rond torentje met een puntdakje. tekening: pr NOORDWIJKERHOUT De Oranjefeesten die dezer dagen overal in de streek op het programma staan staan doorgaans bol van traditionele evene menten. Ook in Noordwij kerhout, waar de festivi teiten dinsdag, woensdag en donderdag gehouden worden, wijkt het menu nauwelijks af van wat tij dens eerdere edities voor geschoteld werd. Nieuw is het zogenaamde Vogelschieten. Maar wat heet nieuw. Tot 1973 vormde ook dit oude Noordwijker- houts volksspel tot de vaste, ingrediënten van de najaars feesten. Bijna twintig jaar na dato kan een nieuwe genera tie Noordwijkerhouters pro beren de blikken 'veren' van een op een paal bevestigde houten vogel af te schieten. Programma Dinsdag 3 september: 10.00 uur: Kermisochtend in Ai fer beschikking voor alle gehandi capte kinderen uit Noordwijkerhout en De Honingraat 16.15 17.45 uur: Viswedstrijd voor de jeugd in de Guldemondsloot. 19.00 uur: Muzikale rondwandeling met medewerking van drumfanfare en majorettes van St. Jeannne d'Arc 19.30 uur Start prestatielopers vanaf Marktplein. 20.00 uur Start wedstrijdlopers anaf Marktplein. 20.00 uur Klaverjas wedstrijd in het Spor.' Woensdag 4 september: 9.00 uur Jeu de boules op binnen plaats Puyckenbaan 9.00 uur Tonknuppelen op speelwei de De Boekhorst 13.30 uur 45e Ronde van Noordwij kerhout (wielerkoers voor amateursI vanaf de Koninginneweg 15.00 uur Dikke bandenrace alleen voor wielrenners uit Noordwijker hout) vanaf de Koninginneweg. 16.30 - 18.30 uur Schatgraven op de Schippersvaartweg tegenover Mun- Donderdag 5 september: 8.00 uur Hengelwedstrijd in de Gul demondsloot 9.30 uur Klootgooien voor 60-plüs- sers op de parkeerplaats in de Zee- 10.00 uur Vogelschieten op het ter- rem van Van der Slot s-Graven- 1000 ?2S.-T K,„denprle„ scholen op de pleinen van de diverse scholen in Noordwijkerhout. 14.00 uur Motorcross op speelweide De Boekhorst 15.00 uur Ringsteken met aange spannen paarden in de Havenstraat 17.00 uur: Tobbetje steken op de Dorpsringweg 22.00 uur Groot vuurwerk op speel-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11