Ministers lijnrecht tegenover elkaar Sovjetunie op zijn kop Kabinet 11 Valse start bijsprintrecord ientallen gewonden bij kettingbotsing in Noord-Holland Felle strijd tussen Serviërs en Kroaten 14 Dagen Gratis chtpaar gewond bij gas- Westerse erkenning iplosie in Hazerswoude Baltische landen Gezin steelt creditcards om vakantie te betalen INFORMATIE ZONDER SENSATIE QeidwQowuvnt i AUGUSTUS 1991 18 PAGINA'S in twee katernen otestanten willen chten bundelen in Europa Vice-wereldtitel aks vijzelt imago op ie HelTvJrenda Schultz naar topprestatie Simpel de Tuin gaat hie »eld. Hou verbrant Daaror d aan ee estelijk leven/opinie recyclin [tInland ZZZ\ZZ\ZZZ l voor h( NST/RTV de nacht en vroege htend plaatselijk mist, iinig wind, en een nimumtemperatuur van geveer 11 graden, gen overdag flinke oden met zon en Middagtemperatuur nd~22 graden. Zwakke t matige wind - rond t 3 - uit noordelijke l noordoostelijke :hting. £eid&e (Somcwt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25118 Losse nummers 1,45. Landsmeer eist aanpak overlast discotheek idmgnte nf!a,ie ee" ,van stillen rootste problemen i be- in Sovjetunie Wereldpremière 'Samuel Beckett bij NOS Verwaarloosde kinderen uit Haagse woning gehaald DEN HAAG De Haagse politie heeft vrijdagavond vier ver waarloosde kinderen uit een woning aan de Boerenstraat ge haald. Omwonenden waarschuwden de politie omdat ze de kin deren hoorden schreeuwen en om hulp roepen. Om binnen te komen moest de voordeur worden geforceerd. In de woning troffen agenten twee jongetjes van 2 en 4 jaar en twee meisjes van 3 en 6 jaar aan die er zeer ondervoed en verwaarloosd uitza gen. In het huis was het een grote smeerboel. De kinderen ble ken alleen met hun vader in het huis te wonen. Er was geen contact meer met de moeder. De man heeft tot ongeveer tien uur 's avonds met het viertal in een koffiehuis gezeten en hen vervolgens thuis gebracht. Daarna is hij met een vriend de bin nenstad ingegaan en werden de kinderen aan hun lot overgela ten. Inmiddels is er een gesprek met de ouders geweest. In af wachting van de uitspraak van de rechter blijven de kinderen in elk geval in een opvangtehuis. TOKYO De zege en het we reldrecord van Carl Lewis bij de nu al legendarische 100 me ter sprint in Tokyo is voorafge gaan door een „valse start". Dennis Mitchell ging gisteren tijdens de WK atletiek als snelste van start. De Amerikaan, die brons veroverde, verliet de blokken 00,090 seconden na het schot. Eigenlijk te snel, want de reglementen geven aan dat dat pas mag na 100/1000ste en dat anders sprake is van een „valse start". Maar de regels stellen ook dat „alleen de starter de atleten kan terugroepen". Winnaar Carl Lewis, die met 9,86 se conden een wereldrecord liep, was een stuk „langzamer weg dan Mit chell. Hij verliet de blokken na 00,140 en was daarmee slechts de vijfde starter. Lewis, Burrell en Mitchell, de drie medaillewinnaars, legden de eerste zestig meter sneller af dan het we reldrecord op de 60 meter. Burrell kwam in 6,41 seconden door. Hij eve naarde daarmee de later ongeldig verklaarde tijd waarmee Ben John son op 7 maart 1987 in Indianapolis wereldkampioen indoor op de 60 me ter werd. Mitchell passeerde gisteren de 60 meter in 6,42 en Lewis in 6,46 seconden. Nederlander gedood op Filipijnen na overval SAN FERNANDO Bij een roofoverval op de Fi lipijnen is zaterdag de 26-jarige Nederlander Mark Friedrich om het leven gekomen. Zijn 25-jarige reisgenoot Marcel Venn raakte gewond. Volglens de politie wilden de twee mannen zaterdag in het bergdistrict Sagada de bus pakken toen ze een lift kregen aangeboden van een groep van zes Filipijn- se mannen en vijf vrouwen. Onderweg naar het 320 kilometer zuidelijker gelegen Manila boden de Filipijnen de uit Rotterdam afkomstige reizigers vruchtesap aan dat waarschijnlijk drugs bevatte. De Nederlanders werden daarna beroofd en ach tergelaten langs de autoweg in de buurt van de provincie Tarlac. Volgens de politie vertoonde het lichaam van Friedrich steekwonden en was hij overreden door een voertuig. Venn is in een zie kenhuis in Cabanatuan Stad opgenomen. PLAN DE VRIES NIET BIJ VOORBAAT KANSLOOS DEN HAAG Intensief overleg gisteravond tussen premier Lubbers, vice- premier Kok en minister De Vries van sociale za ken heeft de crisissfeer in het kabinet niet kunnen wegnemen. De coalitie partners CDA en PvdA stonden vanochtend bij de hervatting van de minis terraad nog altijd lijnrecht tegenover elkaar met be trekking tot de koppeling. Het CDA wil volgend jaar ont koppelen en de PvdA is daar mordicus tegen, deze partij wil dat de uitkeringen net zoveel stijgen als de lonen in het bedrijfsleven. Het beraad begon om negen uur met de bespreking van een voorstel van minister De Vries van sociale zaken. Dat houdt in dat er wel wordt ont koppeld, maar dat de lage in komens daardoor niet achter uitgaan in koopkracht als ge volg van diverse belasting maatregelen. CDA-fractielei- der Brinkman is het met dat voorstel eens. Brinkman veroorzaakte de cri sissfeer vrijdagavond door te dat het koord de koppeling moest worden losgelaten. Hij ver klaarde gisteravond nog eens duidelijk dat hij de uitkerin gen- niet gelijk wil verhogen met de lonen. Het plan van De Vries lijkt niet geheel kansloos. Fractie leider Wöltgens liet de discus sie open door te zeggen dat ontkoppelen weliswaar onge wenst is, maar op een zakelij ke manier bespreekbaar blijft. „Wij maken er geen dogma van, zoals het CDA van ont koppelen een dogma maakt. Het gaat ons enkel om een rechtvaardige inkomensverde ling. Als die op een andere manier zou worden bereikt, zou ik daar geen bezwaar te gen hebben", aldus Wöltgens. Hij deed tijdens het fractiebe- raad afgelopen weekeinde in Doorn een dringend beroep op het CDA „de blokkade tegen de koppeling op te heffen". PvdA-leider Kok heeft dit weekeinde de zaak op scherp gezet door heel duidelijk te zeggen een ontkoppeling „niet mee te maken". Een groot deel van de fractie is met hem eens dat de bezuinigingen op de wao-uitkeringen alleen te ver dedigen zijn als de verhoging van de uitkeringen volgend jaar c' Pagina 3: Wöltgens: Brink man zet Kok op verkeerde been Sfeervol festival Sfeervol beeld van het Rapenburg in Leiden waar zich zaterdag Summer Jazz 1991 afspeel de. Mede dank zij het zeer goede weer trok het het jaarlijkse festival duizenden muziekliefheb bers naar de cafés aan de Kaiserstraat, Douza- straat en Rapenburg. foto: wim van noort Pag. 7: Summer Jazz 1991 groot succes MOSKOU Na het aftre den van Michail Gorba- tsjov als leider van de Communistische Partij van de Sovjetunie en het klaarblijkelijke uiteenval len van de partij hebben wereldleiders dit week einde laten blijken dat zij bereid zijn meer economi sche hulp aan de Sovjetu nie te geven. Maar niet voordat echte hervormin gen plaats hebben gevon den. Gorbatsjov trad zaterdag af als secretaris-generaal van de CPSU en raadde het centraal comité aan de partij, die het land gedurende 74 jaar heeft geregeerd, te ontbinden. Het secretariaat van het centraal comité van de CPSU wil een plenaire vergadering beleggen waarin de toekomst van de partij moet worden besproken. Gorbatjovs beslissing was de culminatie van een proces van machtsverlies voor hem dat begon nadat vorige week een staatsgreep tegen hem misluk te. Gorbatsjov benoemde zater dag een comité dat het bestuur vonden. n antipathi en dit jas JftodullEMSTER °P de it. Maar tfsweg A7 (Hoorn-Am- :e danken fdam) zijn vanmorgen Duitleen zeer zware ketting- Ising tientallen gewon- verwerktt gevanen. Elf mensen deze dolesten met ambulances iangelevemden afgevoerd. Voor verdwijnet leven van een van hen ruchten z$rd vanmorgen •chtend vlf over de Sovjetunie en de in diskrediet geraakte regering vervangt. Eerder was bekend geworden dat bijna alle leden van Gorbatsjovs ka binet de staatsgreep hebben gesteund. Premier Valentin Pavlov was een van de leden van het comité voor de nood toestand dat de staatsgreep leidde. Ook hij is gearresteerd. Gorbatsjov heeft de Russische premier Ivan Salijev aangewe zen als de man die een nieuwe regering van de Sovjetunie moet leiden. De voorzitter van de Opperste Sovjet, Anatoli Loekjanov, is vanochtend afgetreden. Giste ren had hij al om zijn ontslag gevraagd. Loekjanov is ge noemd als een van de geeste lijke vaders zo niet dé ideoloog van de staatsgreep van vorige week. Het Sovjetparlement is vandaag aan een buitengewo ne zitting begonnen om de consequenties te bespreken die getrokken moeten worden uit de staatsgreep. Met overweldi gende meerderheid besloten de afgevaardigden aan het be gin van de zitting om op 2 sep tember het voltallige congres van volksafgevaardigden bij een te roepen,. BELGRADO Het federale Joegoslavische leger heeft gisteren met straaljagers en tanks stellingen van Kroatische milities bestookt. Kroatische media spraken van een van de hevigste slagen tussen het federale leger en Kroatische eenheden sinds Kroatië zich op 25 juni onafhankelijk verklaarde. Bij de gevechten zouden min stens 14 mensen om het leven zijn gekomen. De felste gevechten speelden zich af rond Vukovar in de oostelijke Kroatische streek Slavonië, bij de grens tussen Kroatië en Servië. De gevechten kwamen een dag nadat Kroatische strijdkrachten in de omge ving van Vukovar een straaljager van het federale leger hadden neergehaald. De Kroatische president Tudjman en minister van defensie Be- bic hebben dit weekeinde verscheidene Kroatische plaatsen in de regio Banija ten zuiden van Zagreb bezocht. Volgens de Kroatische radio besprak Tudjman zaterdag met zijn militaire commandanten „voorbereidingen voor de verdediging van Kroatië". Pagina 4: Kroaten peinzen er niet over blokkade Osijek op te geven President Boris Jeltsin balt zijn vuist uit solidariteit met de tienduizenden Moskovieten die zaterdag de begrafenis bijwoonden van de slachtoffers van de mislukte staatsgreep in de Sovjetunie. foto: ap vreesd. Ambulances uit de wijde omgeving werden opgeroepen. De zwaarste aanrijdingen de den zich rond half acht voor in de stroom forensenverkeer van Hoorn naar Amsterdam. Hardrijdend verkeer krachtig remde voor plotseling opdoe mende mistbanken. Daarna deden zich op rijbaan in de richting Amsterdam ruim tien minuten lang aanrijdingen voor in de staart van de rava ge. Naast de elf afgevoerde ge wonden raakten enkele tien tallen automobilisten licht ge wond. Voor hen volstond be handeling ter plaatse of bij een polikliniek in een ziekenhuis. De rijksweg raakte bij Beem- ster in beide richtingen ver sperd door ongeveer tachtig auto's. Twintig ervan vlogen in brand. Ongeveer de helft van alle betrokken voertuigen is naar een eerste schatting to tal loss geraakt. Op de A7 ont stond een file van 21 kilome ter. Op de rijbaan in de rich ting Hoorn hebben zich weinig aanrijdingen voltrokken. Dit wegvak werd gebruikt voor ambulances en bergingsmate- rieel. Het verkeer werd omge- polderwegen, die al olledig geblokkeerd leid snel raakten. Ook op andere rijkswegen zijn mist en te hard rijden oorzaak geweest van aanrijdingen. Op de A4 (Rotterdam-Amsterdam) ontstond een grote ravage en een kilometers lange file. Er gebeurden drie ongelukken. Bij Oud Ade waren negen au to's betrokken bij een botsing. Een 26-jarige motorrijder uit Zoetermeer brak daarbij een arm en werd naar het AZL vervoerd. Een 39-jarige Schie dammer raakte aan zijn nek gewond toen een 29-jarige Leidse vrachtwagenchauffeur van achteren op zijn bestelauto inreed. Hij is naar het AZL overgebracht. Verder reden nog vier auto's op elkaar met alleen materiële schade. Hoewel het woord 'kabinet' veel betekenissen kent (schrijf, of studeervertrek, een klein kamertje in een vooroorlogse woning, het particulier vertrek van een vorst, de maat van een portret, een verza meling schilderijen of alle ministers bijelkaar), zo dra er sprake is van een kabinetscrisis dringt zich vooral de betekenis van 'oud-hollands meubelstuk' op de voorgrond. Immers het kabinet wankelt, het houdt zich nog net staande, valt, wordt gelijmd of door een nieuw vervangen. Wat er ook mee ge beurt, het staat vermeld in de Leidse Courant. Maar of dat allemaal zijn beslag krijgt binnen die veertien dagen gratis abonnement... Dat merkt u wel als u de bon invult. Hierd( te plukk( wat binnj de kw< van dez( I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. I Noteer mij direct als abonnee I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. I Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) I 'O kwartaal f. 78,60 worden AZERSWOUDE-RIJNDIJK Een 30-jarige vrouw en een gevallparige man uit Hazerswoude-Rijndijk hebben vrijdagavond t buitenlaifedegraads brandwonden opgelopen -HBHHUPHH derdduizeh woning aan het Saturnusplein. De bewoners waren bezig Via de grit soldeerwerkzaamheden op zolder en gebruikten daarbij een enteman qfles. Omstreeks half tien hoorden zij op zolder een sissend op de vejuid en gingen zij poolshoogte nemen. Toen zij op de zolder de verse bridles wilden controleren ontstond een hevige explosie, gevolgd steekvlam. Door de steekvlam liep het tweetal brand den op. Buurtbewoners overgoten de slachtoffers steeds met |id water. Het tweetal is overgebracht naar het Elisabethzie- Jihuis te Leiderdorp. De woning werd zeer ernstig beschadigd. I kap van de woning werd door de hevige klap ontzet. De oor- ak van de explosie is een gesprongen gasslang. VILNIUS Een halve eeuw nadat de Baltische staten hun on afhankelijkheid verloren en werden opgenomen in de Sovjetu nie, zoeken en krijgen ze erkenning uit het Westen. De Verenig de Staten zullen op korte termijn de onafhankelijkheid van de Baltische landen erkennen. Japan liet vandaag weten dat het van plan is de drie landen te erkennen. Gisteren meldde Argen tinië dat het de onafhankelijkheid van Litouwen, Letland en Estland erkent. Eerder erkenden Noorwegen, Denemarken, Zweden en IJsland de Baltische republieken. Frankrijk en Duitsland hebben ook laten weten bereid te zijn over de onaf hankelijkheid te praten. De EG praat vandaag in het Balticum over dit onderwerp. De Sovjet-republieken Wit-Rusland en de Oekraïne riepen dit weekeinde de onafhankelijkheid uit. Molda vië volgt dat voorbeeld morgen. NOORDWIJK Van de hotelkamer van een Utrechtse arts i Noordwijk is zaterdagnacht een koffer met medicijnen gestolen. Het gaat om een grote hoeveelheid kalmeringsmiddelen en pijn stillers, die gevaar kunnen opleveren. Mensen die de medicijnen aantreffen worden verzocht contact op te nemen met de Noord- wijkse politie: telefoon 01719-11100. NOORDWIJK Een gezin uit Almelo is zaterdagnacht van een Noordwijks hotelbed gelicht nadat de politie door oplettende winkeliers op zijn spoor was gezet. De 33-jarige vrouw van het gezin bleek eerder die dag vanuit een hotelkamer enkele credit cards te hebben gestolen. Daarmee probeerde ze in verschillende winkels in de Hooftstraat goederen te kopen. Dat lukte alleen bij een zaak in kinderkleding, waar voor 1.500 gulden werd inge kocht. De andere winkeliers kregen argwaan en waarschuwden de politie. I Dhr/Mevr: I I I Voorl: Postcode/Plaats: Leidse Courant^Antwi 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 711848 003000 £eidóe0oti/ia/rit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1