LEIDEN OMGEVING S og meer ruimte voor ïoog- technologische )edrijven bij het AZL £eidóe0ou/ta/nt i Slimme EHBO-kit idóeSoutont ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1991 DNIQUE ROSO DEN Nu minister en van onderwijs zijn heeft gegeven aan de lere ontwikkeling van plan voor een Medi- rond het AZL, kan ziekenhuis echt aan de Er moet een plan aanpak komen terwijl de rechtsvorm waarin Medipark wordt gego- nog moet worden be- plan voor een MediPark geboren in 1985 maar tijdje een onopval- bestaan. Nadat vorig jaar (sluitvorming omtrent het station en het omrin- gebied in een stroomver- ing raakte, kwam ook het Park weer boven water, ctontwikkelaar Mabon ierp een schitterend plan kantoren, woningbouw, hotel en congrescentrum. Dat bleek niet geheel realis tisch en beantwoordde boven dien niet aan het beeld dat J. Peters, voorzitter van de raad van bestuur van het AZL, van zijn eigen idee had. Ook was er teveel risicodragend kapi taal voor nodig en daar wilde het college van bestuur niet aan. Vorig jaar werd voor het project een businessplan opge steld, waaruit bleek dat een MediPark zonder allerlei fran je zeker haalbaar was. Volgens Peters heeft vooral de opstel ling van dit plan èn het over leg dat de afgelopen maanden is gevoerd met Ritzen en zijn ambtenaren enorme vaart ach ter de plannen gezet. Wat eerst nog werd afgedaan als een pu bliciteitsstunt van Peters per soonlijk, bleek een realistische formule. Nu de kogel echt door de kerk is, zijn de voorbereidingen voor de aanleg van het Medi Park al begonnen. Binnen en kele maanden moet een regle ment op papier staan, waarin de 'toelatingseisen' voor het MediPark staan opgesomd. De renovatie van gebouw 50, 20 miljoen gulden is uitgetrokken, is gestart. Veel van de oudbouw wordt ge sloopt en op die plaatsen moeten ook alle leidingen uit de grond worden verwijderd. In 1996 moet de nieuwbouw zijn voltooid, alle diensten zijn verhuisd en is het MediPark klaar voor gebruik. De Polikliniek Sexuologie is 1 oktober de eerste huurder van gebouw 50 in het kader van het MediPark. Een maand la ter volgt de Bedrijfsgezond heidsdienst van de RUL en het AZL dat voorbeeld. Medio 1992 verhuist de Trombose- dienst naar het monumentale pand. Woningbouw Dit zijn duidelijke voorbeelden van instellingen voor wie het park is bedoeld. De toelatings eisen zullen streng zijn, uit ambitie en uit noodzaak. Rit zen heeft zijn toestemming na melijk gegeven op voorwaarde dat het gebied een academi sche bestemming krijgt. Een rekbaar begrip weliswaar, maar het betekent wel dat „bijvoorbeeld een autosloperij geen kans maakt", aldus Pe ters. Ook de gemeente Leiden steunt het plan maar verbindt er de nodige voorwaarden aan. Eén ervan is de eis dat in het MediPark ook woningen wor den opgenomen, naast onder zoekslaboratoria met specifiek medische doeleinden en kan toren van medische organisa ties. Tijdens een gecombineer de commissievergadering in september vorig jaar beloofde wethouder T. van Rij (volks huisvesting, ruimtelijke orde ning) dat hij zich sterk zou maken voor minimaal 250 en maximaal 500 woningen op het MediPark, dat zich over tien hectare rond de nieuw bouw van het AZL en de me dische faculteit zal uitstrek ken. „Het één sluit het ander niet uit", zegt Peters. „Er kun nen best appartementen wor den gebouwd, bijvoorbeeld voor onderzoekers die tijdelij- zoeken". Hooggekwalificeerd Zonder daar rèlatief gezien zelf veel geld voor op tafel te leggen, kan de gemeente Leiden ondertussen toezien hoe rond het AZL een terrein komt te liggen dat is bedoeld voor hooggekwalificeerde be drijvigheid. Het MediPark sluit vrijwel naadloos aan op het industriegebied Leeuwen hoek en het Bio Sciencepark, hoewel dat laatste zich met name richt op biotechnologi- sche bedrijvigheid terwijl het MediPark zal proberen speci fiek medische technologie te trekken. Leiden heeft er dus geruisloos tien hectare bedrij- vengrond bijgekregen en zal zeker een advies mogen uit brengen bij vestigingsaanvra- gen. De gemeentelijke directie economische zaken heeft al haar volle medewerking toe gezegd bij de werving van be drijven. Autoweg naar Vlietland klaar De Zuidhollandse gedeputeerden mevrouw H. Blok en T. Jansen hebben gistermiddag door het onthullen van aanwijsborden de Hofvliet- weg, de ontsluitingsweg voor autoverkeer naar het recreatiegebied Vlietland, geopend. Zij wer den aan de Leidse kant hierin bijgestaan door wethouder A. van Bochove uit Leiden en aan de Leidschendamse zijde door wethouder J. Erp. De Hofvlietweg, op de sleep van een vliegtuigje abusievelijk „Vlietlandweg" genoemd, betekent een belangrijke stap voor de difinitieve ontslui ting van het recreatiegebied. Hiermee is een eind gekomen aan het gebruik van een lang- zaam-verkeersroute door autoverkeer. De aan leg van de 1,8 kilometer lange weg, die door verschillende omstandigheden niet minder dan 27 maanden heeft geduurd, kost circa vijf mil joen gulden. De provincie heeft samen met directeur Carpén- tier-Alting van Vlietland een onderzoek gedaan om het gebied het hele jaar door aantrekkelijk te maken voor recreanten. Overwogen wordt onder meer een negen-holes golfbaan aan te leggen, waarvoor dan wel een extra stuk grond moet worden aangekocht. Begin 1992 moet hierover een besluit genomen worden. Langs de nieuwe weg wordt nog een rijwielpad aangelegd en onder rijksweg A 4 moet een fietstunnel wor den aangelegd. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Veel suggesties en verdeelheid over wao bij Leidse PvdA LEIDEN De PvdA is en blijft verdeeld over de kabi netsplannen met de wao, ook in Leiden. Gisteravond bleek op een druk bezochte partij bijeenkomst dat de meningen ver uiteen lopen. „Nederland is een van de landen met de hoogste levensverwachting en dus gezond, maar telt ook het grootste aantal zieken", merk te een van de partijleden ver bijsterd op. De meeste leden vinden dat de wao zodanig moet worden uit gevoerd dat alleen de „echte" wao-ers er gebruik van ma ken. „De wao is op zich een goede wet, waar niet aan mag worden gesleuteld. Het schort aan de uitvoering". Maar de suggesties om de uitvoering te verbeteren waren net zo legio als elders in Nederland. Enke le Leidse socialisten drongen vooral aan op het bestrijden van het misbruik van de wao door de werkgevers. Die zou den onder druk moeten wor den gezet om het subtiel lozen van overbodig personeel via de wao tegen te gaan. Hoe de grote verschillen in financieel opzicht tussen de verschillende soorten arbeidsongeschikten moeten worden opgelost, werd niet duidelijk. Wel dat iemand die arbeidsongeschikt wordt als hij werkloos is beduidend minder uit de staatsruif kriigt toegeschoven dan degene die een betaalde baan had. Verenigd waren de meeste so cialisten het wel op het punt van de huidige wao-ers: die mogen in duur noch hoogte van de uitkering worden ge kort. „Als je eenmaal in de wao zit kom je er niet meer uit. Al dat gepraat over restca- paciteiten en omscholing of aangepast werk slaat nergens op. En als afgekeurde kun je je nergens meer verzekeren. Een brandend huis verzekert ook geen hond". Inmiddels bezint de bond ANIB (gehandicapten en ar beidsongeschikten) zich in de Leidse regio op acties. Mensen die in Leiden of omliggende gemeenten wonen en willen meedoen kunnen contact op nemen via tel. 071-143464. bijdragen van Kees van Herpen, Carole Massee, Moni- Roso, Joep van Zeijl, Antoon Koch, Joop Peeters en ink Buurman. webaan (1) nietsvermoedende auto- bilist die in Leiden zijn p kwijt wil, kan maar be de Garenmarkt mijden, daar probeert zijn voer- voor een paar uur te stal- waant zich op een hinder- maal begint een parkeer- ein met een goed toegan- jke inrit. Hoewel, vaak fgesloten met een boom en wordt de be- rder gedwongen zijn ngeld bij elkaar te schra- de gleuf van de be stoppen. Maar uiteindelijk het par- :in op, zoekt een plek >arkeert. Zo simpel gaat Of beter: hoort het te ?n kent genoeg parkeer- inen waar dat zonder lemen gaat. Achter -het itingkantoor aan de mfonteinstraat, bij de* (egracht, in het Huigpark, i het Katoenpark en bij Vitte Singel. Maar niet al worden de parkeerter- auto-vriendelijk on- ouden. Integendeel. ebaan (2) hoek Garenmark- amsteeg worden automo ten gedwongen tot de tste voorzichtigheid. Op- Dken stenen, omhoog pie- boomwortels en ver waterputten maken van >arkeerterrein, toch goed honderd auto's, een ir parcours. En niet alleen geoefende autobezitters jaren hun rijbewijs heb- Ook lesauto's met begin- igen moeten er voorthob- i, uitlaten beuken over eien, chassis lijden hoor- en bestuurders worden elkaar gerammeld. Voor iders een perfecte speel- Alleen wat te veel in :icht, zo midden in de itrijdrijders zouden er vingers bij aflikken. En- iiaste autocoureurs-in-spé en voortaan niet meer Zandvoort of Assen om trainingsrondjes te draai- f elkaar in wedstrijdver te snijden, of hoge boe- («riskeren door als kami- piloten over de A4 te iren. Toegegeven, de leid zal op het Garen- markt-parcours noodgedwon gen laag blijven. Maar de vele bochten, de draaipunten, de dalingen en de stijgingen in het wegdek zijn bij uitstek ge schikt voor de beginnend top- coureur die zijn bochtentech niek wil bijslijpen. Dat je daar af en toe een geparkeerde auto bij meeneemt, zand ero ver, dat ligt er genoeg. Een gat in de markt voor een ondernemende organisator die van de Garenmarkt een wedstrijdcircuit maakt. Behal ve automobilisten kunnen ook skelterracers, stock-car-fana- ten en misschien ook wel crossfietsers hun kunsten op het zware parcours beproe ven. Een nieuwe uitdaging voor de directie sport van de gemeente, die maar in onder handeling moet met de dienst bestratingen. De naam voor het nieuwe circuit is gauw -ge vonden: geen Garenmarkt, maar Gatenmarkt. Kraaien Op parkeercontroleurs wordt flink gescholden: het zijn machtswellustelingen, die ge woon zitten te wachten tot je je wagen twee minuten onbe heerd ergens laat staan waar dat niet mag, ze hebben niks anders te doen. Verantwoor delijk wethouder Joop Walen kamp (verkeer) gaf deze week in een commissievergadering in Leiden echter toe dat ze in derdaad soms hun (bonnen- )boekje te buiten gaan. Het PvdA-raadslid Anneke Boot merkte tijdens de vergade ring, bij de behandeling van de uitbreiding van het taken pakket van de „kraaien" zoals ze in de volksmond wor den genoemd op dat het werkgebied van een parkeer- controleur-plus geografisch wel wordt beperkt. Zij mogen namelijk alleen bonnen uit schrijven binnen het parkeer- restrictiegebied. Daarop kwam Walenkamp met de ontboezeming: in de praktijk is het werkgebied van de con troleurs al groter dan eigen lijk is toegestaan. „Ze contro leren ook al op het Noordein de, hoewel dat officieel niet mag. Maar U kent de ver keerssituatie daar: een smalle straat, veel verkeer. De auto's die daar met twee wielen op de stoep staan, zijn het haas je". Wie even een krantje of Foto Raadsleden van Oegstgeest en Rijnsburg togen deze week naar Holiday Inn in Leiden om te luisteren naar een uit eenzetting over verzorgings plaatsen annex- benzinesta tions langs de Rijksweg A44. Ze werden niet overstelpt met veel nieuw materiaal. Een' ambtenaar van Rijkswater staat nam een reeds bekende nota over de benzinestations nog eens met de aanwezigen door. Wel kondigde hij een sensationele montagefoto aan van de voorkeurslocatie. De aanwezigen keken verlan gend uit naar de trucfoto, die een beeld zou moeten geven van het Oegstgeester Kanaal, ter hoogte van de Groene Kerk, met daarin het station gemonteerd. Een handig plaatje van een toekomstige de zich dat allemaal r kunnen voorstellen. Bij de vertoning van de dia's waren de foto's er nog niet, maar een man van Rijkswaterstaat ging ze vers van de pers ophalen. Helaas vergeefs, want de foto graaf had geen kans gezien bijtijds de montagestunt uit te voeren. „Misschien hadden die jongens van Rijkswater staat toch beter een goedkoop zaaltje in Oegstgeest of Rijns burg kunnen huren", aldus een radicaal raadslid. „Had- Parkeren aan de Garenmarkt is voor veel automobilisten kunst- en vliegwerk. Veel par keervakken zijn nauwelijks bruikbaar doordat de straat stenen door de voortwoeke rende boomwortels of omhoog geduwd of omlaag getrokken zijn. Het geheel heeft veel weg van een Hollandse gatenkaas. Op een enkele plaats wordt de toegang tot een wel bruikbaar parkeervak zelfs geblokkeerd door een boom. Zie: racebaan. FOTO: WIM VAN NOORT den ze geld kunnen besparen om de foto's te bekostigen". Het is ook mogelijk dat de fo tograaf geen kans zag om het benzinestation op een fatsoen lijke manier bij het Oegstgees ter Kanaal in te passen. Voor wat betreft de daadwerkelijke uitvoering moet dan waar schijnlijk voor het ergste wor den gevreesd. Onvolledig De Voorschotense gemeente- gids is een bijzonder handig boekwerk, dat jaarlijks op nieuw geactualiseerd wordt uitgebracht. Vrijwel alles in Voorschoten is er in te vin den. Helaas wordt er altijd wel iets vergeten. Zo ont breekt bij het hoofdstuk RK Kerk het klooster van de pa ters Montfortanen, Huize Be- resteijn. Daar worden opgevangen die het normale leven even niet aankunnen. Ook het klooster van Huize Bijdorp, van de zusters Domi nicanessen met de openbare kapel is niet in de gids opge nomen. Hopelijk is dat geen bewijs van anti-papisme in het overwegend protestantse Voorschoten. Veder doet de gids geloven dat niet alleen de mensen, maar ook de dieren zich ver enigen. Onder de kop Dieren- verenigingen staat bijvoor beeld Postduivenvereniging De Zwaluw. Dieren verenigen zich niet dusdanig dat zij in een boekje komen. Ze worden onder dwang verenigd. De kop moet daarom zijn: Die- renhoudersvereniging. En die postduiven behoren tot de Postduivenhoudersvereni- ging. Jammer is tenslotte dat in de nieuwe gids wel de ge meenteraadsleden genoemd worden, maar niet de leden van de diverse commissies van advies en bijstand, even als de leden van de burger commissies. Zilver Mensen van 30 jaar en ouder kunnen zich de zilveren gul den waarschijnlijk nog goed voor de geest halen. De invoe ring van de nikkelen gulden, omstreeks 1967, veroorzaakte een ware speculatieve ham sterwoede omdat velen dach ten dat het zilver in die oude gulden ooit nog wel eens veel waard zou kunnen worden. Bij veel mensen thuis liggen die guldens en ook zilveren rijksdaalders te verkleuren in vergeten laatjes. Mensen die jonger zijn dan 30 jaar en niet geïnteresseerd in de geschiedenis van het Ne derlandse geld kennen alleen de nikkelen gulden. Dat on dervond ook een oudere Franse toerist onlangs in Noordwijk, die weer eens in Nederland was. Van zijn laat ste bezoek, dat kennelijk da teerde van vóór 1967 had hij nog wat wat zilveren guldens over en daar trachtte hij anno 1991 mee te betalen op de zo- mermarkt. De jeugdige koop lieden herkenden het klassie ke geld echter niet, maakten de toerist uit voor valsemun ter en haalden de politie erbij. Een oudere politieman kon het „valse" geld natuurlijk di rect plaatsen. Hoewel de zil veren gulden geen wettig be taalmiddel meer is was van oplichting geen sprake, want de zilveren guldenis meer waard dan zijn saaie nikkelen tegenhanger. Overigens niet zoveel als de hamsteraars ooit hadden gehoopt: handelaren geven voor een zilveren gul den een nikkelen gulden en een kwartje. Protest tegen vuilfabriek LEIDEN In Leiden Zuidwest hebben bewoners massaal pro testen en bezwaren op schrift gesteld tegen de bouw van een vuilfabriek naast de rioolwaterzuivering aan de Voorschoter- weg. In totaal zijn er 654 protestbrieven ingeleverd bij de Werk groep Leefbaar Zuidwest, die de protesten coördineert. i de media i composte- Er ontstond een maand geleden grote onrust 1 werd bericht dat er plannen voor de bouw vs rings- en scheidingsinstallatie voor huisvuil waren ontwikkeld. Dat leidde tot een huis-aan-huis circulaire van Leefbaar Zuid west en de stroom aan protestbrieven. De bewoners zien niets in de bouw van de fabriek „aan de rand van een mooi stuk Lei den". Een dezer dagen worden de protesten gebundeld en voor zien van een begeleidend schrijven aangeboden aan het Leidse college van burgemeester en wethouders, de gemeenteraad, pro vinciale staten van Zuid-Holland en gedeputeerde staten. Man (46) komt onder vrachtwagen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 46-jarige man uit Alphen is gistermiddag met ernstig beenletsel opgenomen in het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp. De man stak de weg over op het mo ment dat een 27-jarige man uit Reeuwijk met zijn vrachtwagen kwam aanrijden. De Alphenaar kwam met beide benen onder de wielen terecht. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. -,\VV Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Postcode/plaats: Stuur deze bon in Leidse Courant, ar L'll'l'jf j jij j (if.i mj

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9