finale Leve de vrijheid! Leve Jeltsin!" m/v AER ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1991 Boris Jeltsinde eerste democratisch gekozen president van Rusland. informatii MOSKOU - Een bloedrood ha- kenkruis op het voetstuk van Felix Dzerzjinski, de oprichter van de ge heime dienst, geeft de gevoelens ^iweer van de Moskovieten die zich ■™Hin de nacht na Gorbatsjovs terug keer op het Loebljankaplein heb ben verzameld. Wraak! 'iende. at- AN TE gevens ende ;en. die maken. In het hoge KGB-gebouw midden achter het reusachtige beeld brandt slechts licht in één kamer. „Genoeg", grapt een om stander. Een ongeoefende stem, versterkt door luidsprekers, zingt kampliederen uit de jaren dertig, toen Stalins terreur op zijn mevigst was en het 'zwaard der gerechtig- Ijeid' van de geheime dienst op last van me besnorde Georgiër de bloem der natie luitroeide. [Via dezelfde luidsprekers vertelt Rus sisch parlementslid Vladimir Kamtsja- tov dat hij begin deze week persoonlijk kennis heeft mogen maken met de me thoden van het beruchte jaar 1937, toen Stalins moordcampagne een hoogtepunt bereikte. Kamtsjatov: „Op de eerste dag van de Staatsgreep wilde ik om half elf 's a- vonds in mijn auto stappen. Een aantal mannen had kennelijk op mij staan wachten. Zonder zich te legitimeren duwden ze een arrestatiebevel van Jana- evs militaire commandant Kalinin on der m'n neus. Ik zou regels hebben over treden die ik niet eens kende... Ik mocht |ne niet eerst fatsoenlijk aankleden en moest meteen mee... 'Zonder herrie te Schoppen, alsjeblieft'. Ze hebben me tij dens mijn gedwongen verblijf van twee dagen wel normaal te eten gegeven". Wil van volk taal. Ben uiterst bescheiden politiemacht ter plaatse grijpt niet in om de onttakeling ran Dzerzjinski te verhinderen. Een der- ineering, ügjarige agent, die weigert te vertellen ■ialiseerai0e hij heet, verwerpt Gorbatsjovs ver- ligingen, )ordeling van Felix' verwijdering: „Hoe- 'stallatiesW) Het is de wil van het volk". De eerste poging om de oprichter van de eheime dienst om te trekken was eerder )p de avond mislukt! De stalen kabel cnapte. De 'beul', zoals ook al in rode etters op het voetstuk was geklad, stond ennelijk te stevig in zijn schoenen. Bo- endien zou bronzen Felix dwars door e aarde in de metro kunnen vallen, ds een kraan Lenins loodzware strijd- lakker om drie voor half twaalf 's a- onds aan een strop om de nek van zijn okkel trekt, en de beul hangt te bunge in als aan een galg, klinkt uit duizenden leien luid gejuich. Een meisje drinkt iovjet-champagne, zo uit de fles. fanaf het dak van een ander KGB-ge- louw kijken medewerkers van de gehate echterirganisatie toe, hoe hun geestelijke va ler langzaam tegen de vlakte gaat. Uit- jindelijk wordt hij afgevoerd op een •rachtwagen. ,Wat een goedkope show! Brood en spe- tn voor de plebejers!", schampert een ludere toeschouwer op een afstand. Een |gent valt hem bij: „Dit valt niet goed te iraten. Dit stelletje snotneuzen heeft |an de KGB niets te lijden gehad. Als de uit de kampen dit nou hadden :daan..." ussische parlementsleden die het houwspel gadeslaan, steken hun en- jousiasme echter niet onder stoelen of jelse taal^nkcn „Geweldig!", zegt afgevaardigde strekt to^jchail Tsjelnokov, een kalende veerti- Met een geniepig lachje voegt hij er in toe: „Eigenlijk moeten we hier een indbeeld van Janajev oprichten. Hij id de democratische beweging geen be- e dienst kunnen bewijzen". 'sjelnakov, van huis uit natuurkundige, eeft nog een droom. Van hem hadden ent aan defe honderdduizenden die 's middags 3enelux lode Plein betraden Lenin uit het pleum mogen halen. )at had kunnen gebeuren, want de lemming was er naar. Boegeroep en ge- ot de heer fluit vielen de bajonetdragende wacht- soldaten ten deel, toen dezen elkaar in ganzepas aflosten voor het Lenin Mau soleum, waar een permanente expositie plaatsvindt van het opgezette lijk van de oprichter van de Sovjetstaat. „Eigenlijk moeten ze hem daar laten lig gen", zegt Tsjelnakovs mede-parle mentslid Joeri Sidorenko vals. „In Rus land bestaat de volgende vloek: 'Dat de aarde je niet moge opnemen'. Lenin heeft enorm veel ellende op zijn gewe ten. Vergeleken met hem is Tamerlan met zijn pyramide van schedels maar een kleine jongen". votstavkoe! De honderdduizenkoppige menigte die 's middags bij het Witte Huis van Rus land hun held Jeltsin heeft aanbeden, om vervolgens naar het Rode Plein te trekken om daar de eerste vrije demon stratie sinds 9 mei 1945 te vieren, toen de overwinning op nazi-Duitsland een feit was, straalt van geluk. De nachtmer rie is voorbij. De junta is gevallen. Leve de vrijheid! Leve Jeltsin! Veel Moskovieten zien hun blijheid overschaduwd door het feit dat niet Jelt sin, maar Gorbatsjov de touwtjes weer in handen heeft. Gorbatsjovs via de tele visie uitgezonden verklaring, dat hij nog gelooft in de vitaliteit van een vernieuw de, van rotte elementen gezuiverde par tij, kan bij de anti-communistische Sov jet-bevolking met geen mogelijkheid in goede aarde vallen. „Die man mist elk gevoel voor reali teit", hoor je zeggen in Moskou. Of: „Binnen een half jaar is het bekeken met Gorbatsjov". Sultan Nazarbajev, de her vormingsgezinde en alom gerespecteerde leider van de grondstofrijke Middenazia- tische republiek Kazachstan, heeft beter begrepen hoe de kaarten nu liggen en heeft de Communistische Partij de rug toegekeerd, uit protest tegen haar rol in de mislukte coup. Als Aleksander Jakovlev, ooit de rech terhand van Gorbatsjov en de geestelijke vader van de perestrojka, bij het Witte Huis de naam van zijn voormalige pa troon noemt, scanderen tienduizenden kelen: „V otstavkoe! V otstavkoe!" („Af treden! Aftreden!"). „Ik was de eerste die in het openbaar Gorbatsjovs aftreden eiste", zegt afgevaardigde Tsjelnakov niet zonder trots. „Op 5 december 1990 roerde ik dit punt aan op het Congres van Volksafgevaardigden, hier in Mos kou. Ik werd uitgefloten en het spreken werd mij onmogelijk gemaakt. Twee, drie maanden later kwamen dezelfde mensen die me hadden uitgejouwd mij vertellen dat ik gelijk had gehad". Hervormingen waren ook zonder Gor batsjov onvermijdelijk geweest, aldus Tsjelnakov en zijn collega-parlementa- riêrs. Zij prijzen Gorbatsjov wel voor zijn hervormingsinitiatieven aan het be gin van zijn leiderschap, in 1985. Ook zijn buitenlandse politiek verdient in hun ogen waardering. Wat de perestroj ka in het binnenland betreft, geloven zijn echter dat de Sovjet-leider nu is in gehaald door de hervormingen, en dat het gunstigste waartoe hij nog in staat is, bestaat uit niet te hinderen. Loekjanov Hoe Gorbatsjov kan hinderen, weet Tel- man Gdljan maar al te goed. Samen met Nikolaj Ivanov leidde hij een onderzoek naar corruptie op hoog niveau, maar toen de draden naar het Kremlin bleken te leiden, zei de Sovjet-leider: 'Tot hier en niet verder'. Op het Manegeplein zijn Gdljan en Iva nov, die overigens op de eerste dag van de machtsovername door de achtkoppi- ge junta al door de KGB waren gearres teerd, de grote helden. Glunderend en overladen met bloemen poseren zij voor persfotografen. Onder luid gejuich van het publiek ver klaart Gdljan dat de zaak waarmee zij zolang bezig zijn geweest, nu afgerond is. Toch wil Gdljan achter de tribune best kwijt, dat velen van de maffiosi waarte gen zijn onderzoek zich richtte, nog een comfortabele plaats bezetten in het Kremlin. Ivanov noemt zelfs een naam: Loekjanov, de voorzitter van de Opper ste Sovjet, het nationale parlement. Die zelfde Loekjanov, een oude studiekame raad van Gorbatsjov toen deze aan de Moskouse Lomonosov-universiteit rech ten deed, is er door de Russische pre mier Silajev van beschuldigd de ideo loog achter de mislukte staatsgreep te zijn. Loekjanovs dagen lijken geteld. Knullige actie Nu het gevaar is geweken en de details bekend worden, rijst in Moskou verba zing over de stommiteit waarmee de acht coupplegers te werk zijn gegaan. „Wie gaat er nu in godsnaam eerst een coup aankondigen, om hem daarna pas uit te voeren", zegt een omstander op het Loebljankaplein, terwijl achter zijn rug het middernachtelijk vuurwerk bij het Kremlin begint. Onmiddellijk op de eerste dag al waren getuigen van de staatsgreep met stom heid geslagen over de amateuristische uitvoering ervan. Immers, de junta be stond toch uit niemand minder dan de chefs van leger, politie en KGB, mensen van wie verwacht wordt dat ze samen zweringen en staatsgrepen kunnen be strijden, dus als geen ander dienen te weten hoe je zulke zaken aanpakt. De lijst van hun fouten is oneindig. Ze verzuimden de Russische president Jelt sin, de Moskouse burgemeester Popov, de Leningraadse burgemeester Sobtsjak en vele andere gezaghebbende democra ten te arresteren, rond wie het verzet zich kon concentreren. Het centrum van Moskou is nooit afgegrendeld geweest. Van de eerste tot de laatste minuut ble ven het gemeentehuis en het Russische parlementsgebouw bereikbaar voor een groeiend aantal protesterende Moskovie ten. De verboden democratische pers ging gewoon verder via muurkranten, die niet werden verwijderd. Het verzet werd niet afgesloten van het telefoon- en lichtnet. Toen de eerste dag tanks arri veerden bij het Russische Witte Huis, had zich daar nog geen menigte verza meld om Jeltsin te beschermen. De tanks vertrokken zonder ooit in actie te zijn gekomen. Enzovoort, enzovoort. Wie niet zo kwaadwillend is om de lei ders van de coup bij voorbaat tot stom koppen te bestempelen, komt maar tot één verklaring voor hun knullige actie. Zij hoopten kennelijk op de traditionele passiviteit van de Russische bevolking en dachten, door niet onmiddellijk grof geweld te gebruiken, hun machtsoverna me een legaal tintje te kunnen geven. Verdiende loon Moskou is licht gehavend uit de strijd gekomen. Op sommige plaatsen is het toch al pokdalige wegdek door tanks ver nield. Her en der verspreid over de stad liggen de resten van barricaden. Dag en nacht branden kaarsen op het Smolensk-plein. Kransen en bloemen ge ven aan waar bloed heeft gevloeid. Ver nielde trolleybussen snijden de ringweg rond het centrum van de hoofdstad af Tot de begrafenis van vier slachtoffers van het mislukte avontuur zullen de bussen daar als monument blijven staan. 'Eeuwige roem, jongens!', staat op de muur aan het begin van het viaduct waar het enige dodelijke ongeluk tijdens de drie dagen durende staatsgreep heeft plaatsgevonden. Het had gemakkelijk vermeden kunnen worden, als tussen de menigte en de trolleybussen ingesloten tanksoldaten niet in paniek waren ge raakt. „Toch zijn onze jongens niet voor niets gestorven", zegt een man in de rouwen de menigte. „Was hun bloed niet vergo ten, dan hadden ze daar aan de top een smoes gehad om Janajev en zijn kliek niet de zwaarste straf te hoeven geven. Nu zullen ze hun verdiende loon krij gen". In de Sovjetunie bestaat de doodstraf. Wat is er toch met augustus?" Idoor PETER BARNARD LONDEN - Op 15 augustus 1903 deelde Joseph Pulitzer mee dat hij de Columbia Universiteit twee miljoen dollar zou ge ven om de onderscheiding in te voeren die inmiddels is uitgegroeid tot de meest begeerde Amerikaanse journalistieke prijs. Dit was ofwel een nobel gebaar van Pulitzer, ofwel een wanhopige poging van zijn kant om iets interessants in zijn och tendblad te vinden, zelfs al zou het over hemzelf gaan. Augustus wordt van oudsher beschouwd als de maand waarin nooit veel gebeurt. Zeg dat maar eens tegen Michaii Gorba tsjov. Of tegen George Bush. Wat is er toch met augustus?" vroeg Bush dinsdag, een vraag die nu even retorisch is als vo rig jaar, toen Irak Kuwayt binnenviel. De zogenaamde komkommertijd is de tijd van het jaar waarin veel van de vaandeldragers van de media zich uit strekken op het strand. Maar vaak wordt de leemte die instellingen als het parle ment, de rechtspraak, de scholen en de industrie achterlaten, ingevuld door het onverwachte. Gorbatsjov ging naar de Krim, misschien met de gedachte dat zelfs zijn vele vijan den ook ooit zouden moeten uitrusten. Hij had moeten weten dat dit bij uitstek een geval was van de verkeerde plaats en de verkeerde tijd. Nikita Chroesitsjov, de vorige Sovjet-hervormer, werd afgezet toen hij op vakantie was in de Krim, al was dal niet in augustus, en Lev Trotski, staatsman en marxistisch theoreticus, zag zijn carrière deze week veertig jaar geleden beëindigd met de slag van een ijshamer. De Sovjetunie heeft in verschillende vor men in deze eeuw een groot aantal au- gustus-bijdragen geleverd: de Russisch- Japanse wapenstilstand in augustus 1905; een mislukte moordaanslag op Le nin in augustus 1918; het betonnen begin (als vervanging voor het prikkeldraad) van de Berlijnse Muur in augustus 1961 en de invasie van Tsjechoslowakije in au gustus 1968. Voor veel leiders was augustus een zwar te maand. Saddam Husayn zou mis schien nog wel meer cement boven op zijn vele bunkers gieten, wanneer hij zich de moord op generaal Bakr Sidki Pasha herinnert, een bijzonder wrede voorgan ger, in augustus 1937. Door natuurlijke en onnatuurlijke oorzaken betekende au gustus ook de dood van een president van Chili (1910), een premier van Jordanië (vermoord in 1960), een paus (1978), een hertog (die van Kent. omgekomen bij een vliegtuigongeluk in 1942) en een keizer (Haile Selassie, gestorven in 1975). Anderen zijn niet gestorven of uit de gra tie gevallen in augustus, maar begonnen zich in die maana af te vragen wanneer hun vingertoppen de rand zouden losla ten. In augustus 1973 scheelde het bij voorbeeld een haartje of Richard Nixons Watergate-verklaringen over wat hij niet geweten had, hadden hem in de afgrond gestort. Ook bij de twee wereldoorlogen speelde augustus een rol. De eerste begon toen Duitsland in augustus 1914 België bin nenviel (en Engeland Duitsland de oor log verklaarde). Adolf Hitler werd Führer op twee augustus 1934. De oorlog die volgde werd beëindigd door de atoom bommen op Hiroshima en Nagasaki in augustus 1945. Overigens hoeft niet alles wat er in au gustus gebeurt verschrikkelijk te ziin, al lopen over de verschrikkelijkheid van sommige gebeurtenissen de meningen uiteen. Een van die gebeurtenissen vond plaats op 31 augustus 1900, toen Charles Candler, de zoon van de oprichter van Coca Cola, in Londen arriveerde met een kan Cola-siroop. De kan was nog met leeg of de enthousiaste Britten plaatsten een enorme order (nou ja. 18 liter), (c) The Times. ■CcidócGouAcmt1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25