Slecht spel Vink motiveert Polla CIRCUIT DE (Bouocwit SPORT/AUTO 21 Ccidóc Sowumt 1 'E NNI IS Rabobank Q DIOK zet krachtig door in strijd Euro Trophy Nieuwe VW Golf: veiliger en luxer bijzondere Honda Civic Motor-nieuws: Suzuki GSX1100G ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1991 1D LEIDEN Eigenlijk had paolo Polla helemaal geen (in in de wedstrijd tegen ort Marcel Vink. De ÖLTC-er ie uit Zagreb had veel ande re zaken aan zijn hoofd, jiad genoeg tennisbanen tezien de afgelopen we ten en bovendien, zo vat- |e hij zijn angst en tegelijk lijn eerbied voor Vink sa- l/Vnen „heeft Marcel een |rote naam in het Leidse lotte ^nnis". Winst op Vink (wam feitelijk niet in zijn joofd op. Met die instel ing betrad Polla, die de 03,- lubbel met Marco Visser ids- ferloor van Onno Guinau JNB- |n Waldo Jansen, gisteren ike (aan twee van tennisvere- omen liging Zuid-West. )ie houding gevoegd bij het ld rnetecjelijk straffe tempo dat Mar ei Vink Polla voorschotelde n de eerste twee games gaven iolla de „zekerheid" dat de in- ^calculeerde verliespartij op iomst was. De breakpunten 3n' ie Vink evenwel in de twee- 9- |e game had, werden door tolla weggeslagen en vanaf at moment viel Vink volledig feg. De anders om zijn service jen fevreesde Hillegommer gros- jerde in dubbelfouten, waar- oor ook het vertrouwen in de n ondq.ouncjstoices volledig ver- NR- ween. Het slechte spel van lergie-'ink motiveerde Polla tot :tie rootse tennisdaden. „Als ik werkei0^ een kans zou hebben om >1 ink te verslaan dan was dat -bndaag wel". En die kans akte Polla inderdaad en vrii jmpel ook nog. Aan het eind aperde het aanvallende spel jan Polla even. „Ik werd me opeens van bewust dat ik een hele sterke zou gaan ver slaan". Enigszins door zenu wen bevangen verloor hij het eerste matchpoint en de game op 6-2, 5-2. Waarna Vink de helpende hand uitstak door op het tweede wedstrijdpunt de bal fout te slaan. Door het ver lies zal de Hillegommer niet aan de Masters mee mogen doen. Vink blijft op negen punten steken, een minder dan de nummer acht, Johan Draulans, en gelijk met Tom Bulters die echter een beter gemiddelde heeft dan Vink. „Dat is maar goed ook", aldus Vink, „want als ik zo speel als vandaag heb ik op de Masters toch niets te zoeken". Joost van Leeuwen zou een heel aardige verschijning kun- op de Masters. werOassevoetbal Voorschoten zijdig 1 jk is v?oORSCHOTEN De SV Voorschoten versloeg in het Wilko I en Vestgeesttoernooi SVLV met 3-0. Na een gelijkopgaande eerste end g<ielft, die zonder doelpunten werd afgesloten, kwam Voorscho- Defenin tot klassevoetbal. Boogerd nam de eerste treffer voor zijn Direfckening, waarna de ban gebroken was. Tjeerd Verweij liet :e diimmer twee aantekenen, gevolgd door Perry Berk met het liectenfirde doelpunt. In het tweede duel, eveneens een derby, klopte cies ZiÉ^ met baar Zoeterwoudse zustervereniging Meerburg. u -J'im Janmaat was in de tweede helft verantwoordelijk voor de 'J .burf ige treffer. Immers, de Roomburger is met zijn gedurfde spel een publiekstrekker pur sang. Van Leeuwen speelt evenwel te weinig toernooien om op Uni cum te mogen spelen. Daar waar hij wel verschijnt is het meteen goed raak ook. Eerder won de gezette maar toch fitte Van Leeuwen van Perry Paauw, gisteren was hij heel dichtbij winst op Onno Gui nau, de nummer een bij Zuid- West. In de derde set maakte Van Leeuwen een 3-0 achter stand goed, om de belangrijke zevende game op eigen service in te leveren. Waarna Guinau Van Leeuwen niet nog een keer liet terugkomen: 7-6, 3-6, 6-4. Wat van ver komt is goed, moet de wedstrijdleiding van Zuid-West gedacht hebben toen zij Beverwijkse Lydia Jonkman als reekshoofd van de B-dames aanwees. Ten on recht zoals bleek. Hesther Ste- houwer had geen kind aan Jonkman en plaatste zich na 6-1, 6-2 voor de finale. Nog eenvoudiger bereikte Yvonne van Hensbergen de finale in het DEC. Céline Froma kon niet één game bemachtigen. Tegenstandster in die finale kan Annemarije van Over schot worden. De Noordwij- kerhoutse moest gisteren vlak achter elkaar twee partijen af werken. Ria Jansen en de als tweede geplaatste Tammera Canter Visscher kwamen er beiden niet aan te pas: dubbel 6-2, 6-0. Bij de mannelijke C- spelers zitten de twee grootste favorieten er nog steeds in. Terwijl Martijn Zandvliet Noordwijker Marco Mattke na een set wegens een rugblessu re zag opgeven, had Martijn Aartman in Patrick Wijffel- man een taaie opponent die zich pas na drie sets wenste over te geven. Aartman ont moet in de halve finales Ro nald Klein, Aartman komt uit tegen Jan de Mooy. De Mooy ontdeed zich na hevige strijd van Matthijs van Sterkenburg: 1-6, 7-6, 6-0. In het HED zijn drie halve finalisten bekend: Fabian Ubels, Ruud Bakker en Jan van Velzen na overwin ningen op respectievelijk Mar tijn Serlie, Gert-Jan van Geen en Björn Canter Visscher. De vierde komt uit de strijd tus sen Marco Cats en Dick van der Berg. D-dames Maud Be- Oscar Schoordijk had in Roeland Kuiper t ran en Carmen Delsasso be reikten eveneens de halve eindstrijd waarin zij elkaar zullen tegenkomen. Saskia Paauw heeft wedstrijd leider Jan Rietveld niet teleur gesteld. De Leiderdorpse favo riete voor de eerste Hazers- woudse dames B-titel was door een ziekte geveld en dreigde verstek te moeten laten gaan op Tehado. Rietveld plande Paauw's eerste ronde laat in de week om haar toch maar vooral in Hazerswoude te kun nen krijgen. Als „dank" voor zoveel coulance kwam Paauw inderdaad opdagen, zag tegen standster Alice Terwijn eigen- 6-1. In de halve finale speelt Paauw tegen Yvonne Schoor dijk, die ook geen probleem mag opleveren. Waarna Irma van Seeters op haar wacht. De Merenwijk-speelster ging ge makkelijk langs Renée Crama. Voor Van Seeters geldt de ver wachte strijd met Paauw slechts als revanche voor de districtsfinale. En niet als laat ste mogelijkheid om de Mas ters te bereiken. Van Seeters neemt in die periode haar va kantie op, zodat de door Van Seeters op de circuitlijst op de huid gezeten Angelina Ram mers verzekerd is van een Masters-optreden. Ook Mare Nagelkerken gaat in de tweede week van septem ber naar zonniger oorden. Hoogstwaarschijnlijk zal Na gelkerken daardoor de Masters niet kunnen spelen. In dat ge val kan Tom Bulters binnen kort een uitnodiging van de organisatie in zijn bus ver wachten. Bulters neemt met Vink de negende plaats in op de ranglijst, maar de B-Master 1990 speelde een halve finale en Vink niet. Eén winstronde bleek vol doende voor Johan Draulans om de Masters te mogen spe len. Een tweede winstpartij zat er voor Draulans niet in. Te genstander van gisteren, Mare Nagelkerken, is nu eenmaal een speler die meer in huis heeft dan de Munnik-speler. Bovendien loopt Nagelkerken iets langer in het B-wereldje mee en weet hij hoe spelers al Draulans te bespelen zijn. „Als je Johan een beetje voedt met ballen op zijn forehand, dan hoef je zelf niet al te veel te doen", „telefoneerde" de Al- phenaar alvast naar andere Masters-deelnemers. Oscar Schoordijk had een pri ma dag op Tehado. In zijn ei gen onderdeel, het HECl, had Schoordijk het één set lang akelig moeilijk tegen Roeland Kuiper. De bijna spreekwoor delijke vasthoudendheid van de Merenwijker gaf in de tie break de doorslag, waarna de tegenstand van Kuiper gebro ken was: 7-6, 6-0. In het HEB2 kwam Schoordijk eveneens goed voor de dag. Tegen Mar co Smit maakte de oervaste Leidenaar een zeer goede beurt maar verloor wel: 6-4, 6- 3. In het HED1 hebben Harold van Schie (3) en Joost Weer- heim (4) hun plaatsing reeds waargemaakt. Respectievelijk Erik Kop en Mare Brand wer den uit de halve eindstrijd ge houden. Heddy Boers moet nog een partij winnen om de plaatsingscommissie gelijk te geven. De papieren favoriete in het DED1 liet Mariëlle Dek ker simpel achter zich. Cats/Thor RW Jacqueline van Wijk heeft in het Cats/Thor RW viersterren A-tennistoernooi de halve fi nales bereikt. De Leidse stu- 11 dente rechten klopte Eva Has- linghuis met de setstanden 6-3 en 7-6. Bij de beste vier wordt aangetreden tegen Seda de Vries, evenals Haslinghuis van de organiserende club. Van Wijk voert met Linda Nie- mantsverdriet het dubbelspel schema aan. Bij de A-mannen verloor Marco van Trigt in de tweede ronde met twee maal 4-6 van de als zesde geplaatste Willem Bruin. Leimuiden Voor Barbara Dullink en Gert Buys kan het toernooi in Lei muiden nu al niet meer stuk. Als eersten plaatsten zij zich bij de laatste vier van het GDC2 door een drie-setszege op Carla Rooderkerk en Wim Hendriksen. Eerder al stunt ten zij via een klinkende zege op het veel sterker ingeschatte koppel Thera du Croix/Peter Kok. Minder succesvol was Buys in het HDC2 met Wou- brugse Cees van Driel. Peter Zwart en wedstrijdleider Jan Klein waren voor Buys en Van Driel een paar maatjes te groot: 6-3, 6-4. De winnaars moeten nu met Arie Wesseling en Valentijn Weber uitvechten wie morgen de finale mag spe len. Dat mogen Frans Stouten en Pim van der Meer in ieder geval niet. Het in het HDD30+ als tweeje verwachte voetbal lers-duo kregen in het schitte rende avondlicht van Lange- laan/Overwijk behooilijk lik op stuk: 6-1, 6-0. De dames in die categorie begroetten in de Alkemade-speelsters Riet Akerboom en Ciska Pouw de eerste finalisten. De Ripse Riet Akerboom en Riet Hoogeboom moesten bij de stand 6-4, 3-6, 5-2 in het voordeel van „Alke made" de strijd wegens een staken. LEIDEN DIOK heeft de eindstrijd bereikt van de Euro Trophy 1991, dat op eigen veld wordt ver speeld. In de tweede helft van een fanatiek gevecht zetten de Leidse rugbyers krachtig door en werd RSV 1878 Hannover met 27-19 verslagen. Ogniwo Sopot wordt zondag om 15.00 uur de tegenstander van DIOK. De Polen ble ven in de eerste wedstrijd CDUL Lissabon met 7-0 de baas. Bondscoach Theo Snijders be keek het optreden van DIOK in de eerste wedstrijd van de Euro Rugby Trophy met wel gevallen. De Leidenaars zijn hofleverancier van de nationa le ploeg en Snijders kon vast stellen, dat de Oranje-kandida ten de eerste test in het nog prille seizoen met verve had den doorstaan. Naast Robert Broers, die een basisplaats in het nationale team heeft, on derscheidde zich wederom Erik-Jan Berendsen, die als dertiger met het stijgen van de jaren nog steeds beter gaat spelen. Full-back Bert Wisse straalde zelfvertrouwen uit, zodat Snijders ook hier pro gressie kon vaststellen. Be langstelling was er tevens voor Marcel van Loon en Gottfried Fanatiek Het goede spel van de Oranje- kandidaten droeg samen met de voorbeeldige inzet van de overige teamleden in sterke mate bij aan de overwinning op RSV 1878 Hannover. De Duitsers compenseerden hun mindere conditie met fanatiek spel, dat door de verder goed leidende scheidsrechter Hans van der Vliet te weinig in toom werd gehouden. Gidion van de Born werd vijftien mi nuten voor het speeleinde slachtoffer van een te wilde Duitse rugby-volley en werd met gekneusde ribben en mo gelijk licht nierletsel naar het ziekenhuis getransporteerd. Bondscoach Snijders stelde niettemin, dat rugby bepaald geen blessurerijke sport is. De man, die met DIOK in vier trainersjaren twee maal lands kampioen werd, wilde de con frontatie over die materie met andere sporten zeker aangaan. Voor de Leidenaars bleef de schade beperkt, de op dat mo ment genomen voorsprong werd niet meer uit handen ge geven. In de eerste helft had DIOK geen afstand kunnen nemen van de Duitsers, die elke voor sprong van de Leidenaars met een gelijke aktie beantwoor den. Secci drukte voor DIOK na 11 minuten de eerste try, die helaas niet werd geconver teerd. Hannover reageerde di rect met eveneens een try, zo als ook een benutte penalty kick van Gottfried Bos op de zelfde wijze werd beantwoord. De ruststand 13-13 werd be reikt, omdat de Duitsers een try van Bos en zijn conversie met gelijke munt betaalden. In de tweede helft bleek, dat de conditionele voorsprong van de Leidse formatie het moest winnen van de fanatieke inzet van de Duitse ploeg. DIOK zette krachtig door, hetgeen via twee penalties van Gott fried Bos en daar tussenin een try van Erik-Jan Berendsen ook resulteerde in een marge van 10 punten. Het afvoeren van Van de Born verlamde DIOK maar kort. Willem Ha- nekom hield na een penalty van Hannover met een try de marge in stand. De eindscore en daarmee de eindstrijd werd met 27-16 bereikt. Programma De Polen van Ogniwo Sopot stonden tegen de Portugezen van CDUL Lissabon als ope ningsduel op het programma. Sopot zegevierde met 7-0. In de derde (licht-(wedstrijd bleek, dat het Engelse rugby nog nauwelijks te benaderen valt voor de vaderlandse co- rypheeën. De RUFC Bristol had te laat ingeschreven, speelde buiten mededinging, maar toonde zelfs in deze oe fenwedstrijd tegen, maar ook voor Castricum hun geweldige loopsnelheid. De Engelsen ze gevierden na een 16-6 rust stand met 42-6. Het programma voor het weekeinde op de speelvelden DIOK aan de Smaragdlaan: Zaterdag: 13.00 uur: Dames wedstrijd. 14.30 uur: Heren combinatie team 2 en 3 - Exci- les. 16.00 uur: Colts t/m 18 jaar - The College Cheltenham. Zondag: 12.00 uur: Vijfde en zesde plaats: RC Castricum - CDUL Lissabon. 13.30 uur: Derde en vierde plaats: RUFC Bristol - RSV 1878 Hannover. 15.00 uur: Finale om Euro Rugby Trophy: DIOK Leiden - Ogniwo Sopot. ewerki in peri. eerste rij-indrukken iet Volkswagens nieuwe olf moeten nog worden pgedaan, het duurt nog verker iej to^ november alvo- rbereid>ns model in ons land 'n va.nkoop is. Maar vanzelf- f* n^e^re^enc^ men nu a^~ ^j- ?st laten weten welke dige W)0ruitgang in het nabi3e ïst onirscbiet ligt- zodat in- reiding'iddels geen andere auto derhouiordt gekocht een (pel Astra, bijvoorbeeld, |e twee maanden eerder de dealers staat. jje doorontwikkeling van de W Golf gaat in dezelfde rich- ondei^g ajs dje van de Astra; geen een «'|(diCaal nieuwe eigenschap- atief. |n] maar vooral een hogere yaliteit in vele aspecten. VW (lf stelt meer veiligheid, mi- [uvriendelijker produktie en wisseleier brandstofverbruik voor- innen I- Een algemene opwaarde- i. Uw in uitrusting en prestaties, je ook kunnen zeggen. go/ f Golf wordt niet wezenlijk wel wat iral doordat de wielen in de minirrieedte wat verder uit elkaar DV-dag,an Nu was in de vorige maken blf de zitruimte al voorbeel- itudiefag voor deze klasse, dus lag vakgeb het niet voor de hand de auto te laten groeien. De motoren groeien wel: reikte het gamma eerst van 1,3 tot 1,8 liter moto- nnhoud, nu gaat het van 1,4 tot 2,0 liter met als uitschieter aan de top een 2,8 liter zesci linder. Als voorheen geldt de Golf CL als basisversie, met daarnaast een GL- en GT-ni- vea.u. De Golf VR6 houdt men nadrukkelijk apart: hij biedt veel luxe, hoge prestaties en hoge status zodat het meer is dan een extra snelle aanvul ling op de GTI Opvallend af wezig zijn vooralsnog de zes- tienkleps-motor en die met G- compressor welke in de huidi ge GTI-serie worden geboden. Er is weinig aan de nieuwe Golf onveranderd gebleven ten opzichte van het oude mo del, maar buiten de VR6-mo- tor is alles wel gebaseerd op de oude onderdelen. Zro maakte men van de 1,3 liter 44 kW/60 pk basismotor een 1,4 liter die meer trekkracht biedt en groeide de 1,6 met 55 kW/75 pk naar 1,8 liter inhoud. De al oude 1,6 liter diesels worden vervangen door 1,9 liter aggre gaten. De 1,8 benzinemotor met 66 kW/90 pk blijft op het programma, daarnaast komt een 2,0 liter met 85 kW/115 pk in de GTI als vervanger van de een haartje zwakkere 1,8. De tweeliter en beide diesels (zonder turbo, of met turbo en katalysator) stammen uit de VW Passat. Een beetje tegenvallend is dat de CL 1,4 weer een viervers- nellingsbak meekrijgt. Er komt een vierversnellingsau- tomaat met twee schakelpro gramma's voor de Golf, voor alsnog alleen in combinatie met 1,8 liter motoren. Aan de andere kant breidt men de standaarduitrusting uit met stuurbekrachtiging voor alle modellen behalve die met 1,4 liter motor. De geclaimde vergrote veilig heid zit vooral in een steviger carrosserieconstructie. De sterkste modellen GTI en VR6 hebben verbeterde voorwie lophanging, zoals die iets eerder werd aangekondigd voor de nieuwe Corrado VR6 coup«e. Deze ophanging moet aandrijfreacties van de sterke motoren in het stuur voorko- 50 kg zwaarder geworden door de steviger bouw, maar toch is de nieuwe Golf zuiniger door een verbeterde stroomlijn, be looft VW. Handig in het nieu we model is in elk geval dat de achterklep nu tot aan de ach terbumper loopt. Het dash- De vergrote veiligheid van de Golf zit vooral in een steviger carrosserieconstructie. board kreeg een wat speelser vorm, nieuwe indeling en praktischer bedieningsknop pen. Geen vernieuwingen waarbij de mond openvalt van verbazing, maar niettemin ten betere indruk te laten i ken dan zijn voorganger. Daarvan zijn er nu bijna der tien miljoen gebouwd (sinds de allereerste Golf van 1974), deze nieuwste versie kan zor gen dat het produktierecord van de Kever (17 miljoen) wordt doorbroken. er de fu j het hög meer nieuws uit Frankfurt, terwijl de show nog moet be de heersen: Honda zal er zijn nieuwe Civic voorstellen. Dit is voor 34. De moment het enige dat men kwijt wil. Wel kregen we bericht Q? 41 Pr een nieuw-ontwikkelde motor voor die Civic. Het gaat om II" "ij1 1,5 liter VTEC-E van 66 kW/90 pk. Kenners zullen zeggen: S° Ü-iLiP 1.6 liter met dat vermogen was er al, een veel sterker 1,6 eschikt^r vtec ook. Honda gebruikte nu het VTEC-systeem voor iische »Viabele klepbediening echter niet om meer vermogen uit de icapten>tor te halen, maarh om zuinigheid en schone verbranding te vorderen. De VTEC-E zou een echte arm-mengsel motor zijn, sollicitt kan lopen op een benzine/luchtverhouding van 1:25 (gebrui- jen na 4ijk is 1:15). Normaal gesproken wil zo'n arm mengsel slecht 3dverterfbranden. maar door te goochelen met de verbrandingskamer- Gebouvfm- en twee inlaatkleppen per cilinder die niet tegelijk en niet i ver opengaan, werd dat probleem kennelijk opgelost. Het iltaat is een sterk verminderde produktie van kooldioxide irantwoordelijk voor broeikas-effekt, neemt men aan); met 1 katalysator bereik je dat niet. Bovendien zou de Civic TEC-E een gemiddeld verbruik van 1:20 kunnen halen. On- jdelijk is echter of deze motor deel zal uitmaken van het in a/p££firopa te brengen gamma. Een geregelde katalysator en arm- 4 TIF 'ngsel verbranding gaan namelijk niet samen, en of de VTEC- londer katalysator voldoende schoon is voor de hier geldende tten vermeldt het verhaal niet. Of zou Honda ook daar iets op Baeht hebben, want de Japanse uitlaatgas-wetten zijn ten min- zo streng als de onze. Gebouw"1- P°4 k De nieuwe GSX1100 G. mode in motor- land is duidelijk: de 'naked- bike', ofwel een motorfiets zonder allerhande stroomlijn- bekleding en vaak ook met vrij simpele overige uitrusting. Een fiets dus met een wat klassiek voorkomen, waarin je nog een gewoon frame ziet en het motorblok zich in volle glorie presenteert. Met als eco nomische achtergrond dat zo'n wat simpeler opgbouwd model ook goedkoper is. Veelal bete kent dit tevens dat men het in de lagere, goedkopere in- houdsklassen zoekt zoals Renault 'Cover': veiligheidsauto Onder de niet nader ver klaarde naam Cover ont wikkelde Renault een ex perimentele veiligheids auto, waarvan de bijzon dere voorzieningen vol gens de fabriek „zonder twijfel spoedig verwerkt zullen worden in toekom stige modellen". Dat be looft dan wat, want het meest geavanceerde on derdeel van de Cover is niet minder dan een actief veersysteem. Via vijf sensoren en een com puter wordt de vering continu aangepast aan de rij-omstan- digheden, met als resultaat zo wel optimaal comfort als de best haalbare wegligging. We zouden al heel blij zijn met een veel simpeler element uit de Cover: een automatisch in- en uitschakelend mistachterlicht. Aardig bedacht is ook de rem licht-installatie. Die treedt ook in werking als het gas plots wordt losgelaten, zodat achter liggers al gewaarschuwd wor den bij afremmen op de motor. De Cover heeft een uiterst dun extra remlicht in de achter spoiler. Dat dient niet, zoals een Amerikaanse derde rem licht, voor een betere zicht baarheid. Een speciale schake ling doet het derde remlicht branden zodra het antiblok- keersysteem in werking treedt, of een bepaalde rem- vertraging wordt overschre den. Niet opzienbarende elementen zijn een bandenspannings-be- waking (het Michelin-sy- steem?) of drie driepuntsgor dels op de achterbank en een erin verwerkt kinderzitje (dat heeft de Volvo 940/960 al). ADVERTENTIE Kawasaki met de 550 en 750 Zephyr, of Suzuki met de Ban dit 400 en GS500E. Suzuki, al tijd al een prijsbewust merk, brengt nu ook zoiets voor de liefhebber van een zware toer- motor. De GSX1100G heeft het 73 kW/100 pk sterke mo torblok van de bekende 1100F, maar geen volle kuip en ook geen frame van alumium doo sprofiel. Een klassiek stalen buisframe werd gecombineerd met de geslaagde styling van de VX800 tweecilinder. Hij kost 17.999 gulden een goede duizend piek minder dan de hoof. VOORBURG Mgr. v. Steelaan 418 Tel.: 070-387.66.02 WASSENAAR Rijksstraatweg 772 Tel.: 01751-79941

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21