Ploegleiders geloven liet in landsbelang ,Ze doen maar" lijfspreuk van Erik de Bruin Het gelijk van De Coubertin 19 VOETBALLERLEI Advocaat niets voor de VVCS? iGiNAUidae Sou/toni SPORT ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1991 ietreft rkel )egoslavische bond leunt clubs Kroatië jGRADO De Joegoslavische voetbalbond heeft er geen ivaar tegen als de Kroatische clubs HASK Zagreb en Hajduk t dit seizoen als vertegenwoordigers van Joegoslavië aan de opese bekertoernooien deelnemen. Het bondbestuur heeft de PA dat standpunt meegedeeld. Op korte termijn neemt de opese voetbalunie een besluit over deze kwestie. Na de af- eiding van Joegoslavië eind juni dienden alle voetbalclubs in jatië zich op bevel van hogerhand uit de Joegoslavische bond l te trekken. Binnen twee maanden werd een eigen compe- opgezet. gens de statuten van de UEFA kan een club slechts aan een •opees bekertoernooi deelnemen als de vereniging is aange- en bij de nationale bond. Supporters van Tottenham Hotspur misdragen zich WENEN Supporters van Tottenham Hot spur hebben zich misdragen bij de rentree van hun club in de Europese voetbalcompetitie. Aanhangers van de Engelse club waren woensdag betrokken bij een rel in een Weens restaurant waar de Spurs later die dag een kwalificatieduel voor het hoofdtoernooi om de Europa Cup 2 speelden tegen Stockerau. Vol gens de Oostenrijkse politie lokten ongeveer vijftig Engelse fans een vechtpartij uit in een bistro. Een man, waarschijnlijk een Oostenrij ker, brak zijn neus. De politie arresteerde een aantal personen. Tottenham won de eerste wedstrijd overigens met 1-0 door een treffer Krutov verbergt innerlijke onrust ARNHEM Sergei Krutov volgde de afgelopen week de gebeurtenissen in zijn land en met name Moskou op de voet. Maar de Sovjetrussische werknemer van Vitesse wil niets van zijn inner lijke onrust tonen. De brede glimlach op zijn gezicht valt niet te rijmen met zijn gevoelens. Krutov's familie is door vakantie in de Krim bij toeval het strijdgewoel ontvlucht. Krutov bleef dank zij een landgenote van een Sovjetrussisch kerkgemeenschap in Arnhem op de hoogte van de situ atie ter plekke. Constantin fluit bij Nederland - Polen ZEIST De Belg Alphonse Constan tin is door de Europese voetbalunie UEFA aangewezen als scheidsrechter bij het vrienschappelijke voetbalduel tussen Nederland en Polen op woens dag 11 september in Eindhoven. Hij wordt geassisteerd door zijn land genoten Fernand Meese en Eric Bla- De laatste komt een dag eerder als scheidsrechter in actie bij het treffen tussen de olympische elftallen van beide landen. 1ENE BANIERINK UTTGART Niet zon- enige trots meldde ilerbondscoach Gerrie letemann vorig week- 1de in Zilrich dat hij het baar nog niet zo •ht had gezien met zijn trlopige WK-selectie. igens als Rooks, Theu- ;e, Maassen, Schurer en iwmans hadden zich rukkelijk aan het ven- gemeld op de slotdag de door Maassen ge nen profronde van erland en/of het kam- inschap van Zürich. uitlating moet door zijn Irgangers, de ploegleiders I de Nederlandse profploe- glimlachend ontvangen en, daar hoef je niet zo- wielerverstana voor te n", meldde Jan Raas. of die zo vurig gewenste tfhankelijke bondscoach ORT I voor een hecht Oranje- k zorgt, daar gelooft geen 'kendam, tgleider in. „Landsbelang U*ieE!iqDrn Ploegbelang, nee. die 02995- 's echt geweest", zegt de g Ferdi van den Haute OTORKRjlnlang is de Nederlandse nrnlTatÏr<$Pl0eg VOOr het WK &ese~ 9 tterd en begeleid door één |/de ploegleiders van de ORBOOT.wgrote nationale ploegen. Een baantje waar betreffende heren niet bepaald voor in de rij stonden. Ze konden het moeilijk tot nooit goed doen. Altijd was er het vermoeden van de buitenwacht dat de ei gen renners voorgetrokken werden. Om daar vanaf te zijn, sloeg het soms zelfs door naar c)e an dere zijde. Dan werden er ren ners van collega's geselecteerd puur en alleen om de getals verhouding nog een beetje in evenwicht te houden. Of ze iets te zoeken hadden op het wereldkampioenschap, was zeer de vraag. Alles om de toch al nauwelijks aanwezige lieve vrede onderling tussen de heren sportdirecteuren te bewaren. Details Jan Raas had het dan ook al gauw een keer bekeken. Na het WK in Ronse een paar jaar geleden bedankte de Zeeuw voor de eer. Hij vindt de con structie met Knetemann pri ma, beter ook. Maar volgens de Buckler-baas hoef je niet zoveel kaas gegeten te hebben van het wielrennen om ploeg leider te zijn bij het WK. „Je selecteert de renners die in vorm zijn, de avond voor de wedstrijd praat je over tactiek en geld en in de wedstrijd zelf kun je daarna niet veel meer doen. Vooraf moet echter wel van alles geregeld worden. Daarbij zijn de details belang rijk. Knetemann heeft lang genoeg meegelopen op dit soort evenementen dat hij weet hoe dat moet". Panasonic-teamchef Theo de Rooij, die als actief renner het gekonkel rond een WK aan den lijve meemaakte, vindt de huidige situatie „een verbete ring". De Rooij: „Naar buiten toe hebben we in ieder geval te maken met een objectief ie mand. Ik heb ook het idee dat de renners dat ook zo erva ren". Ideaal is de situatie vol gens hem echter niet. „Ik vraag me af of Knetemann kan voorkomen dat renners hun eigen gang'gaan". Gage De Rooij doelt op een situatie waarin een buitenlander uit zijn team in kansrijke situatie verkeert. Er zal dan heus geen Nederlander van de Panaso- nic-ploeg vol gaan rijden om hem terug te pakken, al zou dat voor het oog van de leek misschien wel een beetje ge suggereerd worden. En ook al doet Knetemann met het aan stellen van een aantal echte knechten en het gegarandeerd uitbetalen van een gage voor die werkers het tegendeel ge loven. De Rooij: „Want er is geen ploegleider die kan zien of een renner zich voor tachtig procent of voor honderd pro cent heeft ingezet". Ferdi van den Haute, assis tent-ploegleider van PDM, vraagt zich af of het wel nut heeft om werkers mee te ne men. „Bij een eendaagse wed strijd moet je naar mijn me ning alleen ma de kansen zo veel mogelijk te spreiden". Dat het gegarandeerde loon voor werkers, ongeacht het feit of een kopman nu wereld kampioen wordt of niet (een somma van 37.500 gulden, een - noviteit uit de hoed van Kne temann) werkt, gelooft Jan Raas niet. „Dat is toch een schijntje. Als ze voor iemand uit de eigen sponsorploeg fiet sen, levert dat veel meer op". Van den Haute stelt het nog iets harder. „Voor je sponsor rijden levert geld op, voor je land rijden kost geld". Van den Haute is Belg en in zijn vaderland is een „neutrale" bondscoach inmiddels een be kend gegeven. De situatie tot vorig jaar in Nederland vond hij niet bela chelijk („Dat is wat te ex treem"), wel achterhaald. „Naar buiten toe moet er een neutrale man zijn en dat zal de bedoeling zijn met Knete mann". Veel veranderen zal er in koers daardoor niet, denkt hij. „Het landsbelang voor het ploegbelang, nee, die tijd is echt geweest". Hij lacht dan ook mysterieus bij de opmer king dat het Eddy Merckx (de bondscoach) waarschijnlijk worst zal zijn welke Belg we reldkampioen wordt, als het er maar één op zijn fiets is. „Daf zou best eens kunnen, ja". Waarde De ploegleiders zijn het er wel over eens: geld speelt een hoofdrol bij een WK. Een regenboogtrui levert een ren ner en een sponsor zoveel pu bliciteit op dat de waarde nau welijks in geld is uit te druk ken. Toch wordt dat gepro beerd en het belang van de nationale driekleur wordt daaraan ondergeschikt ge maakt. Eén geval uitgezon derd, heft Van den Haute het vingertje: de persoonlijke eer, het eigen belang van een ren ner. „Want ik zeg je dat Fig- non voor niks voor ons zou rij den als hem een zege in de Tour gegarandeerd wordt". De ideale situatie bestaat dus niet voor een WK. Theo de Rooij: „Dat is een nationale ploeg met renners uit één sponsorploeg. Maar dat was eens (Raleigh, red.) en dat krijgen we niet meer terug". [SCUSWERPER MEDAILLE-KANDIDAAT BIJ WK ATLETIEK 3 LANGEVELD HAAG Toen hem het presentatiegidsje de Olympische Spelen "34 werd gevraagd zijn hobby's ant- >rdde Erik de Bruin Uitslapen en fi- rzagen". Nogal toepas- k lag de lijvige atleet geen tel van wakker zijn uitspraak serieus omen werd en dat zijn :insels zwart op wit imen te staan. Hij Ide z'n lijfspreuk uit tast en trok z'n pantser „Ze doen maar". Een t die ook zeven jaar -, aan de vooravond De Bruin's optreden ie WK atletiek in To- van pas kan komen. hebben hem immers enige serieuze Neder- kindervrie e keuken l slaapkm derne iich[se medaille-kandidaat eroepen. 8-jarige discusjesputter uit linxveld-Giessendam lijkt in voor signalen uit de boze buitenwereld. In gesloten, gelovige, woon- aan de Merwede staat an oorsprong Nederlands ormde atleet nauwelijks aan enige aandacht. Pas hij zich had gekwalifi- voor de Spelen in Los :les, ontdekten scribenten de plaatselijke krant hun (enteerde stadgenoot, was het te laat", oor- De Bruin onverbidde- hadden hem al lang en >11. isol. Iiilooral breed aan het keuken! kunnen zien in zijn ou- aad, douctjjke achtertuin, vond hij. •igerde een interview. nwoordig is De Bruin wat toegankelijker, al et er nog steeds vanaf pet staat. Kort voor itrijden heeft hij het liefst Jiin mogelijk gezeur aan ■hoofd. De vragen gaan 1 steeds over hetzelfde, I doping bijvoorbeeld, en heeft hij al herhaaldelijk mening over geventileerd, is een duik in de archie- pinvoller. aar meteen met de deur 3 te vallen: De Bruin be grijpt absoluut niet juist hij als discuswerper an nex kogelstoter steeds maar weer antwoord moet geven op vragen over doping. „Waarom vragen ze dat niet aan mara thon- of 800 meter-lopers. Die trainen net zoveel als wij. Al leen zijn wij wat breder", con stateert hij, doorgaans gepi keerd. De Bruin toont zich ook altijd verwonderd over de aandacht die het Oostblok in deze kwesties trekt. „Ook Amerikanen kunnen heel goed presteren". Met een der gelijk, koel en cryptisch, ver weer houdt hij doorgaans de boot af. Vitaminen en proteï nen staan wel op zijn menu, adrenaline kweekt hij in de ring. Trucs Zoals veel topsporters heeft De Bruin, die precies een jaar ge leden zilver ophaalde bij de EK in het toen nog rustige Joegoslavische Split, nijd no dig om zijn bloed te laten „ko ken". De Duitser Schmidt (ooit gevlucht uit de DDR) heeft de twijfelachtige eer er hoogst persoonlijk voor te zorgen dat De Bruin's adrenaline-peil de juiste hoogte bereikt. „Getver, wat een waardeloze vent", - oordeelde De Bruin nog mild over de nummer drie van de EK. Voor Europees kampioen Jürgen Schuit kan de Har- dinxvelder meer sympathie opbrengen. „Maar een echte concurrent kan niet mijn vriend zijn", aldus De Bruin, die een politieke voorkeur heeft (had) voor VVD'er Joe- Toen het maandblad Sport In ternational hem volgde tijdens zijn voorbereiding op de Olympische Spelen in Seoul, waar hij negende werd op zijn favoriete onderdeel discuswer pen, onthulde de zwaarste at leet uit de Oranje-équipe: „Psychologische oorlogvoe ring? Natuurlijk bestaat die. Ik zorg er altijd voor dat ik als één van de eersten in de call- room ben. Dan ga ie iedere te genstander die binnenkomt uitgebreid zitten aankijken. Ik verzeker je: dat is niet prettig. Je concentreert alle aandacht op degene die het meest ner veus is. Vooral de Amerikanen staan meestal stijf van de ze nuwen. Dan ga je met z'n allen de baan op. Ik zorg ervoor dat ik meteen kan gooien. Dat mag eigenlijk niet, een goede official zal je daarop wijzen, XV Erik de Bruin: „Wat ik doe, zal wel niet gezond zijn" Zusje Het zijn de kleine kneepjes van het vak, die Erik de Bruin momenteel ook probeert over te brengen op zijn 14-jarige zusje Corrie. Terwijl haar gro te broer zich vroeger dag in dag uit in het zweet trainde, richtte zij zich op de blokfluit. Maar uiteindelijk werd ook de jongste telg uit het gezin De Bruin besmet met het, dure, discusvirus. Moeder Anneke, die zich tussen 1967 en '72 na tionaal kampioene met de UFO-achtige schijven mocht noemen, ziet het tevreden aan. Evenals vader Barend, die na een hartaanval tijdens een training van zoon Erik in 1983 werd afgekeurd als gymnas- tiek-leraar. De Bruin sr. fungeerde sinds jaar en dag als trainer/begelei- werking waaraan pas anderhalf jaar geleden een einde kwam. De breuk vol tooide zich zonder een centje pijn. Vader de Bruin houdt zich nu vooral bezig met het invoeren van alle nuttig ge achte informatie in een home computer; zaken die vroeger op de deur van een schuurtje werden geklad. „Ik heb het gevoel dat ik nu wel op eigen benen kan staan", meldde De Bruin jr., die in maart vorig jaar en zware knie-operatie onderging maar wondersnel herstelde. Rug- en knieblessures („Wat ik doe, zal wel niet gezond zijn") wierpen hem herhaalde lijk terug in de strijd, die hem behalve het Europese zilver vooral nationaal succes ople verde. Op 1 april van dit jaar verbeterde hij voor de tiende maal zijn eigen Nederlands discusrecord. In Sneek slinger de hij de schijf, van 400 gul den, over 68.12 meter. Met 20.95 meter heerst hij trou wens ook nationaal op het on derdeel kogelstoten, waarvoor hij zich in Tokyo ook maar heeft ingeschreven. „Afhanke lijk van het resultaat bij het discuswerpen (dinsdag, red.) beslis ik over meedoen aan het kogelstoten", aldus De Bruin („Kogel is een bijnummer") het Schaatsen Waar hij eindelijk eens echt moet kunnen oogsten na de vele jaren van trainen, trainen en nog eens trainen. Met 600 worpen per week en vele uren krachttraining in zijn eigen achtertuin werkt de atleet van de vereniging Haag Atletiek, die ooit begon bij stadgenoot Sparta, al jaren toe naar de WK. Olympische Spelen vindt hij maar zo-zo (hij ontweek de openingscermonie in Los An geles omdat hij het maar onzin vond uren in de rij te staan); de WK is pas een echte krachtmeting. Maar vier jaar geleden haakte hij geblesseerd af voor de mondiale titelstrijd in Rome. En hoewel de volgende editie van de WK al voor 1993 (in Stuttgart) op het programma staat, is de kans groot dat De Bruin daar niet meer zal toe slaan, c.q. -gooien. De ooit met schaatsen begonnen sportman heeft tijdens zijn voorna melijk door de ouders bekos tigde loopbaan ook nog be ziggehouden met studies Rus sisch, economie en geschiede nis. In die laatste tak zou hij wel eens tot leraar kunnen uitgroeien. Daartoe zal hij zijn lijfspreuk toch enigszins i aanpassen. door FRANK WERKMAN Enquetes en opiniepeilingen leveren vaak een open-deurresultaat op, maar soms ook (merkw)aardige conclusies. Het Algemeen Dagblad publiceerde vorige week zaterdag het resultaat van een onderzoek in het betaalde voetbal. Schokkend waren de bevindingen van de speurders niet, noemenswaard in een aantal gevallen wel. Waarbij het meest in het oog springende element evenwel enige dagen ontstond. Nog geen halve week nadat SVV Dordrecht zowel tot minst populaire club als tot meest serieuze degradatiekandidaat in de eredivisie was gebombardeerd werd bekend dat Dick Advocaat aan zijn stutten had getrokken. Zo kunnen enquetes kennelijk ook werken. Bij de PvdA denken ze er anders over. Hoe nadrukkelijk deze politieke groepering ook tot minst aansprekende grote partij werd uitgeroepen, hoe veel verlies de club van De Kok ook werd toegerekend, de leiders bleven zitten. Met hoop op betere tijden. Terug naar de AD-enquete. Het ochtendblad publiceerde ook een lijstje met andere, op zijn minst (vermeldensw)aardige gevolgtrekkingen. Van de tachtig ondervraagde spelers vond maar liefst 28 procent dat Leo Beenhakker de beste trainer van de eredivisie is. De nummers twee, Leo van Veen en Hans Westerhof, scoren ieder slechts acht procent en worden gevolgd door Robson (6), Vonk (5), Fafié (5)j Steegman (5). Opvallende cijfers derhalve voor ambitieuze oefenmeesters als assistent-bondscoach Dick Advocaat, Feyenoord-coach Hans Dorjee en FC Den Haag-trainer Co Adriaanse. Weliswaar zijn niet alle betaald-voetballers geinterviewd, maar als dat zou zijn gebeurd is het nog de vraag of dit trio hoger had gescoord. Ander element in het onderzoek is de vraag wie als meest invloedrijke c.q belangrijkste man dient te worden beschouwd in de vaderlandse voetballerij. Tekenend voor de benadering van de profspelers is dat Rinus Michels op dat punt als lijstaanvoerder uit de bus komt. Hij scoort twintig procent op grond van het feit dat hij het Oranjeteam samenstelt. Of zou het feit dat hij het -tegen-viervoetbal heeft uitgevonden t hebben gespeeld? Vakbondsman Karei Jansen is nummer twee met dertien procent vóór competitieleider Jan Huijbregts (10) en zijn zoon en VVCS'er Rob Jansen, die negen procent haalt. Dat Johan Cruijff vanuit Barcelona in het Nederlandse gebeuren een vinger in de pap heeft blijkt uit zijn score: vijf procent. Sectie-voorzitter Martin van Rooijen komt, net als KNVB-baas Jo van Marle, uit op een schamele vier procent. Voetballers doorzien sommige zaken dus haarscherp. Zoals de profs ook kundig om de eigen negatieve inbreng heenlopen. Gevraagd naar de grootste bedreiging voor hun bedrijfstak noemt slechts drie procent de spelverruwing. Veel hoger scoren vandalisme (36 procent), de burgemeesters (22), schulden (21) en de commercie (11). Dat er een door wetenschappers en gedragsdeskundologen verondersteld verband bestaat tussen misstanden binnen en buiten de lijnen ontkent onze voetbaltop. Uit eigenbelang? Dat John Blankenstein tot beste en Roelof Luinge tot slechtste scheidsrechter werden uitgeroepen, PSV als favoriet voor de titel (60 procent) wordt genoemd vóór Ajax (37 procent) is allemaal wat minder interessant. Leuker is te weten dat veertig procent van onze topvoetballers meer verdient dan een ton. Ruim een kwart verdient tussen de 25.000 en 50.000 gulden en een vijfde toucheert tussen de 50 en de 75 mille. Vijf procent van de betaald- voetballers ontvangt uit die activiteit een fooi: minder dan 25.000 gulden. Er zijn amateurs, die voor minder tijd en inspanning meer verdienen. De laatste cijfers ontkrachten wel meteen de positie van Karei en Rob Jansen op de lijst van invloedrijke/belangrijke personen in het profvoetbal. Samen scoren de Janssens 22 procent en zijn daarmee 'machtiger' dan Michels. Enige tientallen voetballers zullen er waarschijnlijk anders over denken. Misschien moet Dick Advocaat een tijdje voor de VVCS gaan werken. Hij heeft als speler ooit met het bijltje gehakt en met zo'n naam... DEN HAAG Pierre, baron de Coubertin, is in vele opzichten een man met een grote visie ge weest. De grondlegger van de moderne Olympi sche Spelen heeft de der de editie in 1904 in St. Louis niet meegemaakt. De Fransman bleef uit protest tegen het feit dat de Spelen, evenals in 1900 in Parijs, werden gehou den in het kader van een wereldtentoonstelling, weg uit de Amerikaanse stad. De Coubertin vreesde een cha otische organisatie en onderge schiktheid van de Spelen aan de tentoonstelling. Hij kreeg gelijk. Wat hem later tot grote woede en felle protesten bracht, waren de „Anthropolo- gische dagen", die zeventien dagen voor de Spelen werden gehouden. Dit tweedaagse eve nement was door de Amerika nen georganiseerd voor „wilde stammen", van wie de atleti sche kwaliteiten door weten schappers werden onderzocht. De Coubertin noemde die de gradatie van Amerikaanse In dianen en zwarten, Afrikaanse en Aziatische sportlieden tot anthropologische onderzoek sobjecten „pijnlijk" en schreef: „Wat de beledigende maskera- de van de Spelen van St. Louis betreft, die zal op volstrekt na tuurlijke wijze zijn stralen krans verliezen, het zwarte, rode en gele ras goed zullen kunnen lopen, springen en werpen en de blanken ach ter zich laten". Ontboezeming Minder dan tachtig jaar na zijn ontboezeming begon het gelijk van De Coubertin zich af te te kenen. Hoe het blanke ras zijn 'superioriteit' aan het verlie zen is, leert het derde toernooi om de wereldtitels atletiek in Tokyo, dat vandaag begint, een blik op de wereldranglij sten, van 1991. In de Japanse hoofdstad wor den 43 wereldtitels verdeeld: negentien bij de vrouwen en 24 bij de mannen. Op zestien onderdelen wordt de wereld ranglijst aangevoerd door een niet-blanke atlete of atleet, vier bij de vrouwen en twaalf bij de mannen. Vier jaar gele den bij het tweede toernooi om de wereldtitels in Rome, wa ren tien wereldkampioenen bij de mannen en drie bij de vrouwen niet-blank. Het ach terblijven van de vrouw bij de man is te verklaren door de in vele landen nog ondergeschik te sociale positie van het „zwakke geslacht". De opkomst van met name Afrika is het laatste decen nium opvallend, zij het alleen nog op de loopnummers. Het gebrek aan goede atletiek-, accommodaties en trainers is ongetwijfeld een belangrijke oorzaak van het achterblijven van de spring- en werpnum- mers. Toonaangevende Afri kaanse landen zijn Kenya, Ma rokko, Algerije en Etiopië.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19