£cldóe Somant ov terug in Moskou Roostermaker DAF dieper in de rode cijfers lil KNVB niet blij met ingrijpen van politie bij FC Den Haag Vier jaar cel voor doden van student 14 Dagen Gratis CeidócSouwnt INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidócSomant DONDERDAG AUGUSTUS 1991 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25115 Losse nummers 1,45. EINDHOVEN Het autoconcern DAF in Eindhoven heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een verlies geleden van ƒ179,1 miljoen tegenover een verlies van 32,1 miljoen in de zelfde periode vorig jaar. Het bedrijfsresultaat kwam het eerste halfjaar van 1991 uit op ƒ116,5 negatief tegenover 8 miljoen negatief in de eerste zes maanden vorig jaar. De verlaging van de produktie van trucks en bestelwagens met in totaal 5846 voertuigen heeft volgens DAF weliswaar een gunstig effect ge had op het voorraadniveau in de totale produktieketen, maar heeft voor een belangrijk deel bijgedragen aan het totale netto verlies van DAF over het eerste halfjaar van 1991. De omzet over het afgelopen halfjaar steeg overigens tot 2245 miljoen. Deze stijging is volgens het concern vooral een gevolg van een hogere omzet bij DAF Special Products en van componenten. Onbemande jet ski raast zes kilometer door WILLEMSTAD Een jet ski heeft gistermiddag op het Hollandsch Diep zes kilometer zonder bestuurder gevaren. Hij boorde zich tenslotte in de dijk van de Hoeksche Waard. Voor zover bekend, hebben zich daarbij geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, al dus de politie. Al is het minstens een keer een dubbel tje op zijn kant geweest, want aan het vaartuig werd een stukje waterski-lijn met handgreep aangetroffen. Maar de politie kreeg geen melding binnen over een gewonde of vermiste waterskiër. De stuurloze jet ski bleek van een inwoner uit Capelle aan den IJssel. Hij had de dodemansknop van zijn vaartuig onklaar ge maakt. Die dodemansknop is bedoeld om de motor van de jet ski uit te schakelen als de bestuurder eraf valt. Tegen de bestuurder van de jet ski is proces-verbaal opgemaakt, zijn vaartuig is in beslag genomen. Architect wil eigen glazen ingooien Cocaïne in shampoo Idoor WILLEM SCHEER DEN HAAG Het donker getinte en reflecterende glas dat is aangebracht in zijn schepping aan de Raam weg in Den Haag bezorgt architect Rainer Bullhorst nog altijd slapeloze nachten. De Haagse gemeenteraads commissie voor de stadsver nieuwing haalde gisteren op nieuw uit naar het kantoorge bouw van Bullhorst aan de Raam weg bij de bespreking van zijn ontwerp voor twee villa's aan de Rijslag. Vooral de ruiten moesten het weer ontgelden. Architect Bullhorst na afloop van de vergadering: „Het donkere glas is daar volstrekt tegen mijn zin door de op drachtgever geplaatst. Ik had daar gewoon doorzich tig glas willen hebben. Met Oud en Nieuw heb ik over wogen om al mijn collega 's in Den Haag in plaats van een fles wijn een baksteen te stu ren. Met de uitnodiging om al die stenen door dat donkere glas heen te smijten. Ik heb daar toen van af gezien. Maar misschien moet ik het alsnog doen DEN HAAG Een arrestatieteam van de Haagse politie heeft gistermiddag in een woning in Rijswijk een 29-jarige man uit Den Haag aangehouden. In de auto, waarmee hij vanaf Schiphol was vertrokken, werd een partij van twaalf honderd flessen shampoo gevonden. In honderd flessen was de shampoo ver mengd met cocaïne. De verdachte bleek er in de woning een compleet laboratorium op na te houden om de drugs uit de shampoo te extrahe ren. De drugs waren afkomstig uit Ve nezuela. De marktwaarde is circa een miljoen gulden. Er is volgens de politie geen sprake van een bende, maar van een eenmansoperatie. De Haagse politie was getipt door de douane van Schiphol. COUPPLEGERS GEARRESTEERD, POEGO PLEEGT ZELFMOORD |ce-premier Kok ziet orderingen in wao- Kroaten melden doden van zestig Serviërs EIDEN OMGEVING Bruggen in Leidse ude Vest voorlopig niet beweegbaar ewolking met vanuit het iden mogelijk een ui. De wind is t tot zuid en matig i neemt toe naar kracht Morgen nog een enkele ui en ongeveer 21 raden. --1 :n I tald I itroduceert eclame p zondag eft c TL4 MOSKOU De wereld haalt weer opgelucht adem. De staatsgreep in de Sovjetunie is ten einde, de dagenlang op de Krim gegijzelde president Gor batsjov is weer terug in Moskou en de coupple gers, de leden van het co mité voor de noodtoe stand, zijn gearresteerd. Verdwenen is de plotse angst voor terugkeer van de Koude Oorlog. Ook de leider van het comité van de noodtoestand, Gennadi Janajev, is inmiddels vast genomen, zo heeft de Rus sische president Boris Jeltsin vandaag verklaard in het Russische parle ment. Onder applaus en toejuichin gen van de afgevaardigden zei Jeltsin dat ook KGB-hoofd Vladimir Krjoetsjkov en de minister van defensie Dmitri Jazov onder arrest zijn ge plaatst. Premier Valentin Pa vlov bevindt zich onder bewa- „Voorzitter Sovjetparlement drijvende kracht achter coup" MOSKOU De Russische premier Ivan Silajev heeft Anatoli Loekjanov, de voorzitter van het Sovjetparle ment en een naaste van Gorbatsjov, ervan beschuldigd de drijvende kracht achter de couppoging te zijn ge weest. Voor het Russische parlement eiste Silajev het aftreden van Loekjanov. „Nuu een aantal beslissingen over kameraad Loekjanov zult ne men, wil ik u laten weten dat hij de chef-ideoloog van de junta was", zei Silajev tegen de Russische afgevaardigden. Loekjanov was geen lid van de staatscomité voor de noodtoestand, het acht manschap dat maandag de macht greep, maar hij wordt nu fel onder vuur genomen door de Russische democraten die de coup poging hebben verijdeld. Vice-voorzitter van het parlement Roeslan Chasboelatov beves tigde de beschuldiging tegen Loekjanov. Hij zei dat Loekjanov tijdens een ontmoeting met hem de ziekte van Gorbatsjov aan de Russische president Boris Jeltsin en diens politiek weet. Silajev beloofde dat elke couppoging in de toekomst zal worden verhinderd. „Ook de volgende keer zullen we bij u zijn". Vol gens Chasboelatov was de coup alleen op het niveau van de Unie gelukt door de val van Gorbatsjov. In de republieken moet men echter van „couppogingen" spreken, meent hij. king in een ziekenhuis, zei hij. De Sovjet-minister van bin nenlandse zaken, Boris Poego, een van de plegers van de staatsgreep, heeft vandaag zelfmoord gepleegd. Ook zijn vrouw had hiertoe een poging gedaan. Alle leden van het co mité voor de noodtoestand zit ten vast, op de twee afgevaar digden na. Voor de coupple gers Baklanov, vice-voorziter van de defensieraad, en Staro- doebtsjev, voorzitter van de unie van landbouwers, geldt voorlopig parlementaire on schendbaarheid. Gorbatsjov Voor zijn vertrek uit de Krim zei Gorbatsjov: „De poging tot staatsgreep is mislukt. Ik ver oordeel dit avontuur en deze poging als een dwaasheid". De hoogste openbare aanklager in de Sovjetunie heeft al verdere stappen gezet tot gerechtelijke vervolging van de hele „jun ta". De ene radicale spreker na de andere voor de menigte voor het parlementsgebouw in Mos kou eiste gisteren drastische zuivering van de veiligheids troepen en het staatsapparaat, maar te veel hiervan zou de betrekkingen tussen de Russi sche president Boris Jeltsin en Sovjet-president Gorbatsjov, twee rivalen die elkaar door de poging tot staatsgreep juist hervondèn, weer kunnen schaden. Anderzijds heeft Jelt sin, ook geprezen door VS-pre- sident Bush, door de crisis aan postuur gewonnen en staat Gorbatsjov direct bij hem in het krijt. Meer over de Sovjetunie op pagina's 2, 4, 5, 6 en 7 „Gorbatsjov wist van coup" HAMBURG/PARIJS Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft mogelijk van tevoren geweten van de staatsgreep en het uit roepen van de noodtoe stand in de Sovjetunie. Dit heeft zijn vroegere advi seur Vjatsjeslav Dasjitsjev gisteravond voor de Duit se televisie gezegd op ge zag van kringen rond de Russische president Boris Jeltsin. Het comité voor de noodtoe stand zou met medeweten van Gorbatsjov worden ingesteld op dinsdag, de dag van de on dertekening van het Uniever drag dat de betrekkingen tus sen de republieken en het cen trum moest regelen. Waarom het comité een dag eerder de macht greep is volgens Dasjits jev niet duidelijk. Dinsdag uit ten twee vroegere medewer kers van Gorbatsjov felle kri tiek op de president. Oud-mi- nister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze twijfel de aan Gorbatsjovs rol gedu rende de coup: „Ik hoop dat Gorbatsjov het slachtoffer van het complot is en niet zijn aan stichter Als dat het geval zou zijn, zou hij zijn doodsoordeel hebben ondertekend, een fy sieke, morele en politieke dood", zei Sjevardnadze voor de Franse televisie. De oud- minister, die in december af trad uit protest tegen een drei gende rechtse staatsgreep, be schuldigde de president ervan „klaarblijkelijk een grote fout" te hebben gemaakt, door de hoofdstad en zijn post te heb ben verlaten. „Dit getuigt van lichtvaardigheid". Een andere ex-adviseur van de president, Aleksandr Jakovlev. zei dat Gorbatsjov „schuldig is wegens het samenstellen van een ploeg van verraders". Gehuld in vrijetijdskleding, dui delijk vermoeid maar met een glimlach om de lippen arriveert Sovjet-president Michail Gor batsjov op vliegveld Vnoekovo, rond een uur of een vannacht. FOTO: AP 1STELVEEN Het com- :rciële tv-station RTL4 in duceert met ingang van ok- ier reclame op zondag, zo de reclameverkoopmaat- Iappij IP gisteren bekend naakt. Met zondagsreclame irdt het potentiële reclame- lume op RTL4 met vijftien icent uitgebreid. Volgens •directeur Frank Eijken is noodzakelijk omdat de aag naar reclamezendtijd or het komende najaar sterk gestegen. De uitbreiding iet voorkomen dat de recla- iblokken op andere dagen de week te lang worden, lange blokken doen vol- ns van Eijken de kijkers erschakelen naar andere nders. De lengte kan met de breiding op zondag tot circa jf minuten worden beperkt. IL4 blijft met de introductie n zondagsreclame binnen de iropese richtlijnen. Heini Otto (links) en Harry van der Laan van FC Den Haag spreken de voetbalfans bezwerend toe, nadat enkelen van hen via de deels gesloopte hekken het veld hadden betreden. FOTO: CORNÈ SPARIDAENS en krant ontvangen? Bel tussen .00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr. 071- 2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. ZEIST De KNVB is „niet blij" met de handelwijze van de Haagse politie-commandant F.W. Warnar die gisteravond op eigen verantwoording be sloot het duel FC Den Haag- Vitesse in het Zuiderpark in de tweede helft tijdelijk te sta ken. Aanleiding tot die maat regel was de aanwezigheid van twee Haagse supporters op het veld en de constatering dat de hekken die de aanhangers van FC Den Haag van het veld moesten houden, deels waren gedemonteerd. Na een onder breking van ruim een half uur werd de wedstrijd nagenoeg zonder toeschouwers voltooid. Volgens KNVB-voorlichter Ger Stolk kan het niet zo zijn dat de politie op eigen initia tief beslist dat een voetbalduel dient te worden gestaakt. „We willen geen waarde-oordeel geven over het besluit, maar het is niet de bedoeling dat de politie een einde aan een duel kan maken. Dat dient de scheidsrechter te doen. Wij gaan dan ook op zeer korte termijn praten met de politie om een herhaling te voorko men. Dit dient een incident te zijn en te blijven". Of er maat regelen genomen zullen wor den tegen FC Den Haag, is nog niet duidelijk. De Haagse politie hield een 22- jarige automobilist aan wegpns poging tot doodslag. Hij reed met zijn personenauto in op een peloton van de Mobiele Eenheid die een charge uit voerde tegen een groep sup porters van FC Den Haag. In de Rijnstraat bekogelde de groep een passerende trein, waarin aanhangers van Vites se naar Arnhem werden ver voerd. Pagina 13: Chaotische start FC Den Haag LEIDEN/DEN HAAG Een 23-jarige Zwitser in vanmorgen door de rechtbank i%Den Haag veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De man is schuldig bevon den aan het doden van een student, naar alle waarschijnlijkheid de 38-jarige Fillipijn Mark Moore. De identiteit van het slachtof fer is nog steeds niet officieel vastgesteld. De Zwitser werd ver oordeeld wegens doodslag, van moord werd hij vrijgesproken. Moore had de Zwitser op 29 december vorig jaar, de dag van diens verjaardag, uitgenodigd om op feestelijke wijze een samen werkingscontract te tekenen. Na een etentje en een kroegen tocht eindigde de sessie bij Moore thuis. Daar werd hij zeer op dringerig en randde de Zwitser aan onder bedreiging van een mes. Die kon een dergelijke diepe vernedering niet aan. Hij greep zijn belager bij de keel en kneep die dicht. Toen het slachtoffer voor dood op de grond lag, schopte en sloeg hij hem. Moore werd twee maanden later in zijn appartement op de Lan- gegracht gevonden. Uit wroeging omdat voor de moord een an der was aangehouden, gaf de Zwitser zichzelf op 12 maart bij de Leidse politie aan. Twee weken gelden eiste officier van justitie mr. J. van Ek zes jaar gevangenisstraf. Major wil hulp aan Sovjetunie herzien LONDEN De Britse premier John Major heeft gisteren ge zegd de hulp van de westerse landen aan de Sovjetunie te willen herzien na de mislukte staatsgreep in de Sovjetunie. „Ik geloof dat we de situatie opnieuw moeten bezien. Het hervormingspro ces is terug en het zou best sneller kunnen gaan", zei Major nu in een interview voor de Britse radio-omroep BBC. Major is voorzitter van de G-7, de zeven belangrijkste westerse industrie landen. Op de top in Londen vorige maand, in de marge waar van Sovjet-president Gorbatsjov aanwezig was, besloten de G-7 geen uitgebreide financiële hulp aan de Sovjetunie te verstrek ken. „De hervormingen zijn belangrijker dan Sovjetpresident Michail Gorbatsjov en de Russische president Boris Jeltsin. De Sovjetunie heeft nu nodig dat zij samenwerken", verklaarde hij Major. Pagina 5: Gorbatsjov welkom op later EG-overleg Winkeldievegge dreigt met aids LEIDEN Een (echt)paar pleegde gisteren in een herenkle dingzaak aan de Haarlemmerstraat in Leiden een nogal brutale winkeldiefstal. Onder het oog van de winkelbediende griste de vrouw zeven kostuums van een rek terwijl de man een zak openhield. De kleding had een waarde van 2800 gulden. De jon gen in de winkel had nog de euvele moed om het paar te achter volgen Toen hij de vrouw te pakken kreeg, draaide zij zich om en siste: „Ik krab je waar ik je raken kan en ik heb aids". Daar op moest hij haar laten gaan. Een beroep kun je het niet noemen maar voor een nieuw schooljaar op een middelbare school wordt er wel steeds een beroep op hem gedaan: de roostermaker. Geen man die bij de opening van dat jaar iets van gietijzer in elkaar zet om een gezellige barbecue te houden. Nee, hij is de man die er op papier en in de praktijk voor moet zorgen dat leraren en leer lingen elkaar het hele jaar dagelijks op het juiste tijdstip ont moeten. Lees vandaag 'Frisse (tegen)zin' en merk dat het bij na net zulk lastig werk is als van degene die ervoor moet zorgen dat de Leidse Courant dagelijks in de brievenbussen ligt. Die is immers, net als de roostermaker, ook wel eens de Kop van Jut. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mi| direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: (voor controle op bezorging) ■n proefabonnement worden geweigerd) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1