k m Waar machthebbers van Zaïre zwelgen hongert bevolking Basis voor vreedzame oplossing Joegoslavië BUITENLAND CONSUMENTENINFORMATIE Pele stapt opnieuw in het huwelijksbootje )1 Steeds meer "Groene Winkels' in ons land „hoe zit dat dan r! HUISI ■RAADi Videocassettes met fantasienamen slecht van kwaliteit Onkostenvergoedir* voor vrijwilligers tC L SaidóaQowumt Amnesty: Mauritanië vermoordde honderden politieke gevangenen ABIDJAN Amnesty International heeft vandaag de militaire regering van Mauritanië beschuldigd van de dood van minstens 339 politieke gevangenen en aangedrongen op een open en on partijdig onderzoek. De mensenrechten-organisatie publiceerde een lijst met de namen van de slachtoffers. De meesten werden omschreven als legerofficieren of ambtenaren uit zwarte etni sche groepen uit het zuiden van Mauritanië. De regering bestaat uit mensen die een lichtere huidskleur hebben en uit het noor den vsan het continent stammen. Volgens Amnesty zijn zeker 140 personen geëxecuteerd, meestal door ophanging. Anderen stierven na marteling. Amnesty zei de informatie te hebben gekregen van overlevenden. Het moorden begon in november, toen honderden zwarten werden opgepakt wegens vermeende betrokkenheid bij een couppoging. Volgens Amnesty werden zij in werkelijkheid gevangen genomen van wege hun afkomst. De organisatie zegt dat etnische groepen al jaren lang het slachtoffer zijn van willekeurige arrestaties, mar teling en standrechtelijke executies in Mauritanië. Familie Marcos wegens smokkel aangeklaagd MANILA De Filipijnse regering heeft gisteren Imelda Marcos en haar drie kinderen in staat van beschuldi ging gesteld wegens geldsmokkel. Imel da Marcos en haar kinderen worden ervan beschuldigd ongeveer 1 miljoen gulden uit de Filipijnen te hebben mee genomen. Dat zouden ze gedaan hebben in 1986 toen ze met hun echtgenoot en vader Ferdinand Marcos, die was afgezet als president, naar Hawaii vluchtten. In de Filipijnen is toestemming nodig van de Centrale Bank om grote hoeveelheden geld mee te nemen naar het buiten land. De weduwe Marcos en haar kin deren kunnen worden veroordeeld tot maximaal tien jaar gevangenisstraf. SAO PAULO Pele, de Braziliaanse voetbalkoning van weleer, stapt voor de tweede keer in het huwe lijksbootje. Hij maakte gisteren bekend dat hij in ja nuari trouwt met Luciene Tassi, een 28-jarige dokter uit Rio de Janeiro. Ze ontmoetten elkaar in 1989 op een feest. Volgens vrienden is Pele (51) tot over zijn oren verliefd. „Zij heeft iets speciaals, wat ik bij geen enkele vrouw ervaren heb", bekende de Zwarte Pa rel onlangs in een interview. De exacte datum en de plaats waar het stel elkaar het ja-woord zal geven is nog niet bekend. Pele scheidde in 1978 van zijn eer ste vrouw, Rosemere Cholby, met wie hij drie kinde ren heeft. De crack vertoonde zich sindsdien veel vuldig in het nachtleven. Regelmatig liet hij zich fo tograferen met mooie vrouwen, en zonder schroom bekende hij dat hij met velen van hen kortstondige liefdesrelaties had. KINSHASA De Liba nese zakenman bekent, een stevige bolknak tus sen de tanden geklemd, dat zijn met diamanten getooide horloge een koopje was geweest van 'slechts' 130.000 pond. Om hem heen glijden de leden van de 'pouvoir', zoals de entourage van president Mobutu in Zaïre wordt genoemd, door restaurant Chez Nicola in een ver stikkende walm van dure parfum. Een aantal diamanthandelaars en -smokkelaars, corrupte re geringsfunctionarissen en ver tegenwoordigers van multina tionals zwelgt nog steeds in de uitzonderlijke rijkdommen van het land. Het duurt echter niet lang meer of zelfs de meest essentiële levensmidde len zijn niet meer te betalen voor de vijf miljoen inwoners van de hoofdstad. Zaïre is de grootste producent van kobalt en de twee na grootste producent van dia manten, maar de prijs van een pond suiker op de Grand Mar- ché in Kinshasa is de afgelo pen dagen verdubbeld tot twee dollar en de inflatie bedroeg de afgelopen maand minstens 1000 procent. „Het leven is erg moeilijk voor ons handelaars omdat nie mand geld heeft. We hadden het hier altijd heel erg druk, maar de pakjes die we verko pen worden nu steeds kleiner', vertelt Thérèse, 52 jaar, terwijl ze twee kleine pakjes melk poeder dichtbindt. Ze verkoopt een gemiddelde van een klein pakje per familie per dag. Op het internationale vlieg veld van Kinshasa vragen de douanebeambten niet alleen om smeergeld, nee, ze sméken erom. Het kost vijftig pond om het vliegveld met een camera te verlaten. Douaniers die de buit zijn misgelopen achtervol gen de argeloze reiziger naar zijn taxi. „Meneer, ik heb hon ger, mijn kinderen hebben honger, geeft me vijf dollar voor eten", smeekte de beamb te die me achtervolgde met zo veel wanhoop in zijn ogen dat ik wist dat hij de waarheid sprak. Lek schip De afgelopen veertien jaar is Zaïre een groot, lek schip ge weest zonder stuurman. Presi dent Mobutu, die het land al 26 jaar regeert, heeft zijn plichten als staatshoofd be perkt tot het systematisch ver storen van de democratisering van het land en het stelen van de show in het buitenland. Zijn onderdanen, kampend met de resultaten van inflatie en een geldstelsel in vrije val, bejegen hem ondertussen met boze verachting. De regering heeft de bijeen komst van het nationaal con gres, dat een nieuwe grondwet zou op stellen, opgeschort. De oppositie beschuldigt Mobutu van intimidatie en verijdeling van de nieuwe grondwet. Een voormalig adviseur vreest dat afscheidingsbewegingen nu het land stuurloos is, zonder daadkrachtige regering, hun kans zullen grijpen om te pro fiteren van de chaos door een burgeroorlog te beginnen. De grootste dreiging wordt ge vormd door de koperrijke pro vincie Shaba in het zuid-oos ten, waar president Mobutu sinds 1968 twee gewelddadige opstanden heeft onderdrukt, en Kivu in het oosten van Zaï- De oppositieleiders beweren dat zij de wil van het volk ver tegenwoordigen. Zij danken hun aanhang echter eenvou digweg aan de alom tegenwor- dige haatgevoelens jegens Mo butu, niet aan een coherent economisch of politiek pro gramma. Niettemin komt Tschisekede Wa Molumba, lei der van de Unie voor Demo cratie enm Sociale Vooruit gang, naar voren als plaatsver vanger voor Mobutu als de De Zaïrese president Mobutu heeft zijn politieke vrienden 26 jaar lang zijn land beroofd en steeds de democratisering systema tisch verstoord. foto: ap huidige president overgehaald kan worden af te treden of ten val wordt gebracht. „Het au reool van Mobutu is weggeno men en de mensen zijn niet langer bang", aldus Tschiseke de. Hoewel ze de president 'de grootste dief van de wereld' noemen is het duidelijk dat veel oppositieleiders zelf ook diep in de schatkisten hebben getast. Tijdens hun persconfe renties staan de parkeerplaat sen vol met de nieuwste Mer- cedesmodellen. En dat in een stad waar een zak rijst om een gezin een maand mee te voe den bijna 24 dollar kost, twee keer zoveel als het salaris van een politieman. (c) The Times Foto: Onthutst kijkt Susan Clark uit Boston boom, die door het geweld van de orkaa (Massachussets, V.S.) naar de schade die is werd omgeblazen, miste haar en haar aangericht aan het vakantiehuis dat ze huurde een haartje. de staat Maine. Een dikke pijn- f Negen doden en enorme chaos door orkaan Bob BOSTON De orkaan Bob die de afgelopen dagen de oostkust van de Verenigde Staten heeft geteisterd, heeft aan negen mensen het leven gekost, aldus de autoriteiten. Met snelhe den van meer dan 200 kilometer per uur, trof de orkaan verscheidene staten aan de oostkust. Hij liet een spoor van vernielingen achter en alleen al in de staat Massachusetts kan d< riële schade oplopen tot 1 miljard dollar, triciteitsleidingen knapten en bomen geveld. Duizenden huizen en bedrijven men zonder stroom te zitten. De kracht orkaan is inmiddels afgenomen. BELGRADO De ru ziënde leiders in Joegosla vië zijn het eens geworden over de basisprincipes voor een vreedzame rege ling van de crisis in het land. Het staatspresidium en de pre sidenten van de zes republie ken kwamen gisteravond een uit vier punten bestaand ak koord overeen om een eind te maken aan de etnische vijan delijkheden in verscheidene republieken. Bij nieuwe ge vechten tussen de plaatselijke politie en Servische nationalis ten kwamen in Kroatië zeker tien mensen om het leven. Twintig mensen raakten ge- „Het lijkt er op dat we van daag iets dichter bij een defini tieve oplossing van de Joegos.- lavisce crisis zijn gekomen", verklaarde de Kroatische pre sident Franjo Tudjman na de bijeenkomst. De vier punten uit de overeenkomst zijn: er kenning van het recht van elk volk op zelfbeschikking, waar onder het recht zich af te scheiden; respect voor de de mocratisch geuite wil van alle volkeren; gelijke behandeling van alle politieke opties zon der het gebruik van geweld; en uitvoering in wetgeving van het akkoord. Het is een vage tekst, die door elke repu bliek naar believen kan wor den geïnterpreteerd. Tudjman liet dat gisteren doorscheme ren. Het staatspresidium drong in een verklaring aan op me dewerking van alle partijen en „het functioneren van het po litieke en economische sy steem van het land te waar- Inzet van de onderhandelin gen was het maken van een blauwdruk voor de toekomst van het land. Eerdere kingen werden afgebro de onafhankelijkheids n< ringen door Kroatië en nië op 25 juni. Tijdens de bijeenkomst sieerden de Joegoslavist ders volgens een bron presidium verhit ovi voorstel van Servië, del ste republiek, om de jptastiscl grenzen in het land deren. „Zij (de Serviërs 'e werk gen er op aan dat de van het veranderen grenzen moet worden op basis van het recht JPen °P beschikking", zei Tue^kad< Dat zou betekenen daPkverd. viërs waar ze ook wonef11 Brie den kunnen besluiten goslavië te blijven of ir zei hij. Kroatië is altij< dergelijke ideeën gewe< dat het zou betekenen een aanzienlijk deel grondgebied zou verlie: lejHENE van n op h zijn d ie wa en Dt tte d hen en op eden e tevr net zil onde erlanc Euroj appen De la Briei lat tik Avontuurlijke groenten uit de magnetron Leuk, zo'n combinatie-oven met hete lucht, magnetron, bo ven- en onderwarmte én grill. Maar je moet er beslist meer mee kunnen dan het summie re kookboekje van de fabri kant je vertelt. Op die wens speelt de Culinaire Boekerij in met een serie kookboeken voor magnetron en combi oven. In tegenstelling tot het eerder verschenen exemplaar over vlees is dit boek over groenten zelfs zéér bruikbaar. Het nadeel van het boek over vleesgerechten was dat alle tijdwinst die je boekt met de magnetron, teniet werd ge daan door de ingewikkelde be reidingswijze en het bijna uit sluitend gebruik van groot vlees. Voor het boek over groenten is een andere samen steller in de persoon van Cor nelia Schinharl aangetrokken en die gaat veel meer uit van het principe 'gemak dient de Waarom zou ie artisjokken drie kwartier lang in water koken als het ook in veertien minuten in de magnetron kan? De bloemachtige groente waar je blaadjes van trekt, smaakt zo ten minste even goed en er komt nauwelijks vitamine-ont trekkend water aan te pas. De yoghurt-dip die erbij hoort, is een leuke afwisseling met de wijnroomsaus die daar vaak bij wordt geserveerd. Sommige magnetron-kookboe ken lijden nog al eens onder al te groot optimisme over de snelheid waarmee gerechten kunnen garen. Dat is in dit boek niet het geval: de over heerlijke gegratineerde ven- kel-met-ham-schotel was in derdaad precies in veertien minuten gaar én bruin. Van de ruim tachtig recepten - alle maal voorzien van een mooie kleurenfoto - gaan er elf uit van de combinatie-magnetron met grill en zeventien van magnetron met hete lucht of boven- en onderwarmte. Ook mensen die alleen een magne tron hebben, komen dus vol doende aan hun trekken. Het aantal natuurwinkels neemt gestadig toe. De na- tuurvoedingbranche speelt in op de wens van de consument. Vruchtensappen en -dranken, afgewisseld met groentesappen gaan vlot van de hand. Ze zit ten boordevol voedingsstoffen en zijn caloriearm. Om er een paar te noemen: bij arthritis en reuma werkt ber- kesap goed, paardebloemsap is voor de huid en galaandoenin- gen. Aangewezen zijn Raben- horst en Eden en de stroopjes van VNR (Vereniging Neder landse Reformhuizen). Er is echter ampel keus. Een groot deel van de Groene Winkels, aldus Koopkracht, is ingericht als een supermarkt met karre tjes om in te laden. Er is ruime keuze in brood en banket en vaak ook vlees. ,Op het gebied van de alterna tieve landbouw zijn in Neder land twee stromingen: de eco logische en de biologisch dyna mische", zo meldt het blad. In de ecologische landbouw werkt men niet met kunstmest en chemisch synthetische be strijdingsmiddelen, maar met organische bemesting, raskeu ze en ruime vruchtwisseling. In de Reformwinkels, natuur - voedingszaken, groene win kels en boerenmarkten wordt in plaats van vlees ook veel 'Tofu' gebruikt (in plaats van vlees vaak voorgeschreven voor suikerzieke patiënten), waarvan worstjes, sticks en balletjes zijn te maken op getarische In de veeteelt worden veel hormo nen gebruikt. Vitaminen en mineralen, die oorspronkelijk in de voeding thuis horen ko men er steeds minder in voor. De Volendamse buisarts dr. Ruud Iflé krijgt in zijn prak tijk veel te maken met mensen die last hebben van allergieën. Dit zijn overgevoeligheden, waarbij het afweersysteem van het lichaam door prikke ling van bijvoorbeeld toege voegde stoffen in etenswaren (of door de etenswaren zelf) het laat- afweten. Allergie Een allergie kan zich manifes teren door exceem of aanhou dende irritante niesbuien. Sommige mensen zitten soms uren te niezen bij inname van alcoholische dranken. Rond het jaar 2000, zo denkt Iflé zal 60 tot 70 procent van de bevol king een of andere allergie hebben ontwikkeld. Momen teel is 45 procent van de Ne derlandse bevolking op een of andere manier allergisch. Vet is verkeerd! De landelijke campagne 'Let op Vet' (begon nen in maart 1991) hoopt in vier jaar de gemiddelde vet- consumptie in ons land met 10 procent terug te brengen. De bijdrage van energieleverantie van het lichaam moet gemid deld van 40% dalen tot 36% in 1995. „Vet verschuilt zich ech ter niet alleen in spek en bo ter", zegt mevrouw A. Mole naar, diëtiste van het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding; „ook notenpasta als broodbeleg en een handje pin da's bevat vet. Neem liever wat popcorn". „Stichting Keur Alternatieve Landbouwproducten" of SKAL, waarbij onder meer hef EKO keurmerk kan voor komen op vrijwel alle soorten artikelen: zuivel, bier, krui den, vlees. Het zegel biedt na genoeg 100% zekerheid dat het produkt zonder chemische be strijdingsmiddelen of conser veringsmiddelen is gemaakt. Het kenmerk 'Demeteter' (eveneens gegarandeerd) wijst op artikelen afkomstig uit de biologisch dyamische sector. „Het EKO keurmerk" zegt een woordvoerder van 'Natuur- voeding De Amethyst' in Den Haag omvat bijna alle zuivel- produkten." In de zogenaamde 'Groene Winkels' worden zo wel voedingsmiddelen mét kwaliteitsmerk als zónder ze gel verkocht. Prijsverschillen spelen een rol bij de aankoop. Herenboeket Het idee, dat je bloemen alleen aan vrouwen zou geven, wordt langzamerhand gelukkig verlaten. Steeds meer mensen gaan er dan ook toe over eens een boeket bloemen aan een man te geven. En waarom niet? Bloemen geven uiting aan liefde vriendschap, waardering of ze bezegelen een felicitatie. En daar is een man ook gevoelig voor. Uit het aanbod van bloemen in de maanden augustus en september blijkt dat daar zeer geschikte bloemen bij zijn voor een herenboeket. Het gaat om de wat stoerdere bloemen, die van origine vooral in de bloementuin van de boerderij voorkwamen, maar tegenwoordig ook speciaal worden geteeld. Boerenbloemen horen thuis in een grote vaas en hoeven niet zo ordelijk te worden geschikt. Dus dat is net iets voor mannen. foto:pr Lijnplan Kabeljauw me' saus en zuurkool met mosterd saus zijn twee gerechten die worden gebruikt in het zeven- dagen-lijn-plan van het Ne derlands Zuivel Bureau. Het dieet, waarin natuurlijk ook zuivelprodukten een belangrij ke rol spelen, is omschreven in een pas verschenen boekje van het Zuivelbureau. Voor elke dag van de week wordt een dagmenu gegeven met een ontbijt, een lunch en een avondmaaltijd. De menu's be vatten ongeveer 1000 kilocalo- rieën per stuk. Wie dat te streng vindt, kan een beroep doen op een lijstje met tussen doortjes. Het boekje 'Zuivel en lijnen' is telefonisch of schrif telijk te bestellen bij het Ned. Zuivelbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk. Het telefoon- 070 - 395 33 95. (12,50 gulden) en TDK HF (19 gulden) 'zeer goed'. "Videocassettes met fantasiena men zijn goedkoop, maar ook vaak opvallend slecht van kwaliteit. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumen tenbond naar videocassettes. De prijzen van videocassettes zijn steeds lager geworden. Re den daarvoor is de verzadiging van de verkoop van videore corders en als gevolg daarvan de verminderde vraag naar de cassettes. Bij het kopen van videocasset tes is het belangrijk te weten welke invloed de cassette heeft op het beeld. Zo bepaalt de recorder grotendeels de scherpte van het beeld, maar de cassette de beeldruis (de mate waarin een effen ge kleurd veld kan flakkeren). De ruis wordt bepaald door de verhouding tussen het door de cassette afgegeven signaal en de ruis die de cassette zelf nog heeft. Een hoge signaalafgifte kan z'n voordelen hebben. Als de videorecorder zelf nogal wat ruis veroorzaakt, kan een sterk signaal van de band dit overstemmen. Als het signaal van de band zwak is en de ruis van de recorder sterk, is het logisch dat er een slecht beeld ontstaat. Ook als het originele beeld minder van kwaliteit is, wreekt zich de slechtere kwa liteit van een cassette. In de test van de Consumen tenbond zijn de videocassettes met de meest verkochte 3- uursversie E180 en als de E- 240 (vier uur) onderzocht. De fantasiemerken, zoals Mega- tron, Kashiwa en Kings, wer den door de Consumenten bond voor de test gebundeld onder de naam 'merkloos fan tasie'. De prijs ervan is circa vijf gulden. Verdere bijzonder heden worden over deze cas settes niet gegeven. Het totaal van het testresultaat krijgt (als enige van de onderzochte mer ken) het predikaat 'slecht' De rest wordt 'matig' tot 'goed- /zeer goed' bevonden. De vol gende merken kregen de om schrijving bij de E180-banden 'goed/zeer goed': Basf Super High Grade (14 gulden), Fuji Super XG Pro (32 gulden), Sony VHG A (13 gulden), TDK HD-X pro (34 gulden). Volgens de test zijn Sony Pro- X(A) (22 gulden), TDK E-HG Bij de banden met een speel- duur van vier uur werden als 'goed' beoordeeld: Basf Extra Quality (13,50 gulden), JVC EHG (16 gulden), Sony VHG A (17gulden) TDK E-HG (17 gulden) en TDK HF (25 gful- den). Basf Super Hig Grade (18,50 gulden) kreeg als enige in deze categorie het predikaat, 'zeer goed'. De volledige test van videocassettes staat in het juli-nummer van de Consu mentengids. Het is alom bekend dat met name het verenigingsleven door de inzet van, veelal onbe taalde, vrijwilligers op de been wordt gehouden. Om deze in zet en de daarmee gepaard gaande te besteden vrije tijd van deze onmisbare medewer- kers(sters) te waarderen, gaat menige vereniging er toe over hiervoor, naast lovende woorden, een geldelijke tege moetkoming te verstrekken. Deze laatste geste kan echter leiden tot fiscaal/sociaal-wet telijke gevolgen, zowel voor de vereniging als voor de betrok ken vrijwilliger. Om het vrijwilligerswerk in redelijkheid te kunnen ver richten, zijn bij resolutie van de Staatssecretaris van S.W.Z. per 28 augustus 1984 nadere regels getroffen en thans, on der de „Oortse"-wetgeving, geactualiseerd. De thans gel dende vrijwilligersregeling komt in het kort op het vol gende neer. Onder vrijwilliger wordt ver staan degene die, niet bij wijze van beroep, arbeid verricht ten behoeve van doorgaans één privaatrechtelijk lichaam dat niet is onderworpen aan de heffing van vennootschapsbe lasting. (bijvoorbeeld de vere niging of stichtingsvorm). Er dient sprake te zijn van gerin ge (neven) werkzaamheden van de vrijwilliger. De te ont vangen beloning dient in ver houding tot de duur van de werkzaamheden van geringe aard te zijn (onkostenvergoe ding). Het karakter van be roepsmatige arbeid dient niet aanwezig te zijn. Het door gaans voor één privaatrechte lijke instelling werken heeft ten doel het beroepsmatige ka rakter van de werkzaamheden nader af te schermen. Met „niet aan de venootschapsbe- lasting onderworpen lichaam" wordt bedoeld aan te geven dat de onbelaste vrijwilligers- werkzaamheden slechts mo gen worden verricht voor alle, niet op winst gerichte rechts personen (zoals gezegd bijvoor beeld de vereniging en stich ting). Uit het voorgaande moge blij ken dat de vrijwilligersrege ling uitsluitend is bedoeld voor personen, die in geringe voor hen bijkomstige voor de vereniging vaal zakelijke werkzaan verrichten. Als wordt voldaan noemde criteria, n volgende vergoedingen, belasting- en premievri's- den uitgekeerd: zonder t bewijs van werkelijk gi 1 te kosten, maximaal 81 den per jaar, dan wel maal 16 gulden per wordt één of worden grenzen overschreden, de gehele vergoeding, niet alleen het meerde ven de genoemde grenz derwerp van discussie houdingen op moeten gepleegd. Anders geze genoemde bedragen gulden per week en den per jaar zijn niet schouwen als een heffii voet! WEN - Iskwar de :<jploeg ïpioene gister afkm 'ier zi te fine dat vi de In deze „bovenmatige goedingssituatie is het lang om te weten, waa: vergoeding wordt j Ligt het accent op het van arbeid, dan is sprake van loon (en d< belast). Bestaat daarentt intentie om daadwerfr kosten te vergoeden, d; getoetst te worden, wél ten onder „Oort" onbel gen worden vergoed. Dona idere n Ora toten hé Gistert nders Overigt rwachts PORT Als autokostenver^ voor zakelijke reizen vrijwilligerswerk mag willigernaast de ei noemde onkostenverj [B een onbelaste kilomf goeding in rekening b ican ieag tegen de werkelijke 1 van zijn auto per kil Dit, wanneer de vrijL, géén andere, vrijgesteld mensbestanddelen van' of haar vrijwilligerswi niet. Dit laatste mag i mengaan met een kill vergoeding, als kan worden dat tegeni vrijgestelde inkomensl delen daadwerkelijk ken kosten staan. Maakt de vrijwilliger maal géén kosten, o wél een vrijgestelde ding, dan is een even lometervergoeding al: belastbaar aan te merk 1 er n er. 3-2 (11), 30 Pad •SPOR van H i, 2000 :bfnaar 2.: own, 3. i 2.70. f 50. trio s, 2440 1) 3.15, 3. Do i 6,70. 10, trio - rs, 2001

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8