Het ergste voorbij" ovjets beseffen nu pas wat ze hebben verloren BUITENLAND iltsin belt in paniek met Major niet lang aanblijven li i<Bowva/nt WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 EER SIMONS DEN „Ik hoor de al komen", zei Boris in gistermiddag in dramatisch telefoon- uit Moskou met er John Major in de hoofdstad. lider van het Russische tegen het illegale 'comi- acht' bleek te verwach- it zijn parlement spoedig I orden bestormd. Major bracht over zijn langdu rige gesprek met Jeltsin ver slag uit op een onverwachte persconferentie in de open lucht voor Downing Street 10. Boris Jeltsin had hem verteld dat Gorbatsjov nog steeds in hechtenis wordt gehouden in de Krim. „Ze beweren dat hij ziek is, maar dat zijn leugens," aldus Jeltsin. „Gorbatsjov werd kortgeleden nog medisch onderzocht. Op enkele onbe langrijke kleinigheden na mankeerde hij niets." Premier Major heeft Boris Jeltsin gezegd dat wat Groot- Brittannië betreft Michail Gorbatsjov nog altijd de con stitutionele president van de Sovjetunie is. De Britten zul len blijven aandringen op Gorbatsjovs vrijlating. Zij steu nen Jeltsins eis, dat de 'afge zette' Sovjet-president moet worden onderzocht door bui tenlandse artsen. Blijkt Gorbatsjov gezond, dan dient hij in de mogelijkheid te worden gesteld zijn taak on middellijk te hervatten. Daar na zouden Londen en Was hington samen aandringen op een urgent gesprek met de Sovjet-president. ANVR annuleert alle reizen naar Sovjetunie HOLTEN De Vereniging van ANVR Reis organisatoren heeft besloten tot en met 31 au gustus geen reizen naar de Sovjetunie te laten vertrekken. De bus van OAD-Reizen, die begin deze week ondanks de coup naar Rusland was vertrokken, werd in Berlijn onderschept. Op dit moment zijn ongeveer vierhonderd Neder landse toeristen in de Sovjetunie, volgens OAD- directeur R. Bremer. Van dat aantal toeristen hebben twee groepen van dertig personen de reis bij OAD geboekt. De ene groep vertoeft on gedeerd in Siberië en de andere, ook onge deerd, in de omgeving van Moskou. Zij zullen hun programm.a, voor zover de situatie dat toe laat, afmaken. Dit is gisteren besloten door de ANVR gezamenlijk met Kontakt, Vernu Rei zen, Perestrojka Reizen en OAD-Reizen. Veel werk voor PTT Dievenbende kan DEN HAAG De PTT heeft een aantal telefo nistes vrijgemaakt om aan de grote vraag naar gesprekken met de Sovjetunie te kunnen vol doen. Iedere particulier kan automatisch met de Sovjetunie bellen, maar omdat verbindingen nogal eens moeilijk tot stand komen, doen veel mensen een beroep op de internationale tele foonservice Teleplus van de PTT. Die heeft de tijd om het constant te blijven proberen. Vol gens een PTT-woordvoerster lopen de wachttij den uiteen. „Soms hebben we geluk als iemand in de Sovjetunie net neerlegt. Een andere keer kan het vier uur duren voordat contact tot stand komt". De Nederlandse radio en tv heb ben weinig problemen met het telefonisch op tijd in de uitzending krijgen van hun corres pondenten. Als er eenmaal verbinding is blijft de lijn „open liggen". Dit kan overigens voor een ander weer tot wachttijden leiden. VUNDERINK KOU Rondom het Huis van Rusland om 3.00 uur 's nachts Ondanks waarschu- |en van Jeltsin en de om de militairen Ite provoceren, heb- jongelui toen |r in de nacht de eer- jthoten vielen met 2atov-cocktails gegooid. (or de nieuwe leiders ge- soldaten zouden van $ant orders hebben ge niet op de menigte te len. Hun komst zou enkel lerstel van de orde ten jfebben. Om 3.00 uur ko lde eerste berichten: er jpden gevallen, maar nie- weet dan nog precies j aan de hand is. Mannen Bjiegafoons geven het laat- ■jeuws, dat vaak bestaat jfcruchten die later niet ablijken te zijn. Zo bleek biding van het aftreden minister van defensie 1 eerder op de avond, on- !n het gebouw bevindt '24de Russische president om wie het verzet te- 4iet nieuwe regime zich htreert. Ex-minister van iklandse zaken, Sjevard- T heeft zich daar bij Jelt- Voegd. fste schoten veroorzaken onder de menigte van 20.000 man, die od verzoek van Jeltsin naar het Witte Huis was gekomen om de Russische leiding door de tweede nacht na de staatsgreep te helpen. Er blijven mensen komen naar het gebouw, on danks het feit dat plaatsver vangend president Janajev de avondklok heeft ingesteld en op overtreding ervan drie da gen arrest staat. Jeltsin heeft die avondklok ongeldig ver klaard. Het Witte Huis wordt verde digd door tanks van de naar Jeltsin overgelopen Taman-di- visie. Ongeveer 300 professio nele soldaten zorgen voor de verdediging van het gebouw, gesteund door duizenden vrij willigers, bestaande uit onder anderen Afghanistan-vetera- nen en studenten. Parlementsleden van de Russi sche federatie hebben het plan opgevat om, ondanks het ge vaar, persoonlijk op de opruk kende legeronderdelen af te gaan om de soldaten te overre den voor de wettelijk gekozen Russische leiding te kiezen. Volgens sommigen ligt het het meest voor de hand dat het le ger zich voorlopig afzijdig houdt en dat de aanval op het Russische parlementsgebouw uitgevoerd zal worden door speciale troepen van de KGB. „Wat is het laatste nieuws? Heeft Jeltsin een leger?", vroeg een chauffeur die mij 's avonds van mijn kantoor naar het Witte Huis bracht. Als zo veel Sovjet-burgers tast hij in het duister over wat er in zijn stad gebeurt en hij hoopte dat een buitenlander meer zou weten. Twee betogers tegen de coup in de Sovjetunie vechten in Moskou na een ruzie over het al of niet laten vertrekken van een pantserwagen uit de omgeving van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken. foto: ap Als hij hoort dat Jeltsins leger bestaat uit legeronderdelen die volgens de geruchten naar hem zouden zijn overgelopen, maakt hij met zijn rechter hand een wegwerpgebaar: „Dan heeft hij geen schijn van kans. Wie het leger heeft, wint. Zo is dat in' 1917 tijdens de revolutie ook gegaan". Op het Russische volk hoeft Jeltsin niet te rekenen, meen de de chauffeur: „Ons volk is niet in beweging te krijgen. Wil een Rus overeind komen, dan moet zijn leven veel en veel slechter worden". Van het feit dat in Moskou en Leningrad 200.000 mensen op de been zijn gekomen om te demonstreren tegen de machtsovername door de ge hate communisten, is hij niet onder de indruk: „Als ze wa pens zouden uitdelen aan die demonstranten, dan zou dat andere koek zijn". Van de euforie onder de 100.000-koppige menigte die zich overdag naar het gebouw van de gemeenteraad aan de Tverskajastraat, de voormalige Gorkistraat, en het parle mentsgebouw had begeven, viel na de komst van het leger weinig meer te merken. wj' „Het ergste is voorbij", had het 's middags nog van het balkon geklonken. Ex-minister Sje- vardnadze eindigt zijn toe spraak met: „de junta redt het Inderdaad, de machtsgreep kan nog steeds mislukken. Maar het nieuwe regime zal zijn huid duur verkopen en als het valt, kan het veel mensen met zich het graf insleuren. i bij het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken staat in vuur en vlam, terwijl demonstran- jet hetzelfde heftigheid tekeer gaan tegen de bemanning van een tank. r foto: ap Ex-minister Sjevardnadze meende gisteren dat het ergste voorbij is, maar twee demonstranten overkwam vannacht voor het Russische parlement in Moskou het ergste. foto: ap Denkt u zich eens in: slechts twee of drie decennia geleden zou het ernstige nieuws uit Moskou onvermijdelijk ge paard zijn gegaan met berich ten over een bloedbad onder Gorbatsjovs familie en entou rage. Op het moment dat ik dit schrijf en er nog ieder uur nieuwe ontwikkelingen zijn, kan het zijn dat een dergelijke moordpartij nog gaat plaats vinden. Met ieder ieder uur dat voorbij gaat wordt dit ech ter minder waarschijnlijk. In de lofzangen over de afge zette leider moet een enorme prestatie zeker ook worden ge noemd: hij heeft een aanzien lijke mate van beschaving ge bracht in wat, zo'n zeventig jaar lang, een natie van ban dieten is geweest, geregeerd door grillen, vrees, diefstal en moord. Of hij in staat, of be reid, geweest zou zijn van de Sovjetunie een waarlijk demo cratische en volledig gecivili seerde staat te maken zullen we nooit weten. Maar ik weet twee dingen ab soluut zeker aangaande de re cente ontwikkelingen. In de eerste plaats ben ik er zeker van dat de leden van de bende die de macht heeft gestolen dit niet hebben gedaan om de re denen die zij hebben gegeven of zullen geven. Zij hebben de macht gegrepen om te verze keren dat zij hun huidige le ventjes met gerieflijke hui zen, goed eten en drinken, li mousines met chauffeur en buitenlandse pakken zullen kunnen blijven leiden. Mijn andere zekerheid uit zich in de vorm van een voorspel ling. Ik heb nooit geloofd dat Gorbatsjov zijn taak om de Sovjetunie te transformeren en zelfs te bevrijden zou mo gen afmaken, al was het alleen maar door het verzet van de genen die ik al heb genoemd. Hoewel hij er niet in is ge slaagd het openen van de lui ken te volvoeren, zullen de mensen die hem hebben afge zet ze nooit meer kunnen slui- Mijn voorspelling Dit is mijn voorspelling. Over vijf jaar zullen de dieven van de kroon op hun beurt omver worden geworpen, ik beloof het u. En de man die hun val bewerkstelligt (wellicht Jelt sin, wellicht een verfriste Gor batsjov, maar waarschijnlijker iemand van wie we nu nog nooit hebben gehoord) zal de Moses zijn die het Sovjet-volk uit zijn slavernij naar het be loofde land zal voeren. Dit is geen optimisme, het is een eenvoudige oefening in de bestudering van de menselijke natuur. Ga in gedachten terug naar de dag dat de toen nog onderdrukte Oostduitsers met honderdduizenden de straat op gingen in Dresden. Honecker gaf bevel tot een bloedbad, maar de mensen hielden stand terwijl de geweren bleven zwijgen. Waar vonden ze de moed? Ze vonden die in zich zelf, de enige plaats waar moed gevonden kan worden. Ze hadden gevoeld dat hun lange nacht voorbij was, en zij waren bereid te sterven voor de zonsopgang. De mensen die bereid zijn te sterven, zijn degenen die het langste leven. Een half miljoen Oostduitsers riskeerden de dood en werden voor hun standvastigheid beloond door de vlucht van hun meesters (en 300.000 nog moediger Roe menen gingen de confrontatie aan met Ceausescu en zagen hun tiran er vandoor gaan in zijn gereedstaande helikopter). Denkt u dat 200 miljoen Rus sen, in de wetenschap dat zij een enorme macht zouden kunnen hebben als zij de moed kunnen vinden die aan te wenden (en dat kunnen ze), er genoegen mee zullen nemen terug de nacht in te sjokken? Gewapend verzet is mogelijk, maar onwaarschijnlijk. De Russische boer, de 'moezjik', staat al eeuwen bekend als de solide, nuchtere man die gesla gen kan worden tot het bloed van zijn rug afdruipt en dan nog hetzelfde zegt als voor zijn beul begon, nog steeds zijn uit één woord bestaande geloofso vertuiging herhaalt 'Njet', En bedenk dat de moezjik van vandaag, in tegenstelling tot zijn voorgangers in de dagen van Stalin, weet van de bui tenwereld. Hij weet dat onder drukking en honger in dit gro te land beëindigd kunnen worden en hij weet dat het einde van de onderdrukking een einde zal maken aan zijn honger. De bevolking van de Sovjetunie weet wat zij met de staatsgreep heeft verloren, en weet wat voor mensen die staatsgreep hebben bedacht. Op duizenden manieren zullen de mensen de bevelen van hun nieuwe, maar tijdelijke meesters trotseren - door ze belachelijk te maken, door ze niet op te volgen, door min achting en haat. Denkt u dat het geboefte dat de macht heeft gegrepen het zal durven een nieuwe Goelag te creëren, wetende wat de vergelding zal zijn als hun re gime ten val wordt gebracht? Al is die wens er zeker, veron derstelt u dat een dergelijke bende de moed heeft de Sta- lin-terreur weer in te voeren? De bendeleden zijn hiervoor niet uit het goede hout gesne den. Verslavend Vrijheid is verslavend. Een slok (vooral op een nuchtere maag) maakt de drinker voor altijd dorstig; er zijn geen af- kick-centra, en de bevolking van de Sovjetunie heeft de verboden drank geproefd toen Gorbatsjov de eerste fles ont kurkte. De weinige echt grote helden (Solzjenitsyn, Boekovski, Sa- charov) konden slechts fanta seren over vrijheid, maar daagden desalniettemin een veel grotere tirannie uit dan de nieuwen. De helden van de nieuwe golf. die de vrijheid hebben gekend, zullen een groot leger vormen, uitgerust met moderne vormen van communicatie en gesteund door talloze sympathisanten. Ongetwijfeld zullen de nieuwe tirannen, wanneer ze merken hoe ze veracht en getrotseerd worden, kwaadaardig worden; dat gebeurt altijd. Zij weten zelfs niet dat een dergelijke opstelling tot hun ondergang zal leiden, aangezien het ver zet sterker wordt door de pres sie van zijn vijanden - van daar mijn vertrouwen in de korte duur van het bewind van de nieuwe tirannen. Nu ik dit schrijf, word ik er steeds zekerder van dat mijn voorspelling zal uitkomen. Ik zei vijf jaar, komaan, laten we er vier van maken. (De Britse schrijver Bernard Levin is commentator van The Times) Y DEJEVSKY arden nology en tol 5 herst es op 10. V« ise ha Muller Nedip bij op andel: vam j er bij jke :d van)y 2,20 miljoei erham feel )0 con Phili] OU Beelden van de iende augustus schieten snel door mijn hoofd: efoontje uit Australië 's- ids vroeg, van iemand t onwaarschijnlijke be- ran de coup wilde veri- ,Wat is de bron? Het perbureau Tass? Weet zeker?" De eerste ruili ng oertuigen die voortsnel- ver de middelste rij- die daar speciaal voor is (onder Gorbatsjov ze met het gewone ver- j jee). Ernstige nieuwle- Gennadi Janajevs ver over de machtsoverna- orlazen. De breedvoeri- jjondiging van de nood- ich n< d door het staatscomité. Avamen de eerste trans- gewapende soldaten de •vskybrug onder ons •uw over; de tanks re formatie voor het Rus- Jparlementsgebouw; Bo- tsin, beheerst en reso- deed, staande op een ■stel lef0n oproep tot een alge- v aking - net als Lenin in een ademloze be- v Idu E raar _j ibinatie van verwarring pi ekerheid bracht de Mos- in ertoe barricaden op pen, eerst nog aarze- later woedend. De wagens die van staats wege brood uitdelen, weken van hun normale route af om gratis brood te geven aan de mensen die het verzet voorbe reidden. Deze taferelen doen niet alleen denken aan Petro- grad in 1917, maar ook aan Pa rijs in 1789. Het leek erop dat de Russen pas met de val van Gorbatsjov begrepen wat ze hadden verlo ren: een gerespecteerde, ver nieuwende leider, geliefd over de hele wereld, die vocht te gen 73 jaar Russische geschie denis om zijn land weer nor maal te maken. Degenen die nog onzeker waren over Gor batsjovs politieke stellingna- me, werden maandag uit de droom geholpen toen zijn te genstanders voor het voetlicht traden. Stilte Gorbatsjov zelf was slechts 36 uur verwijderd van een eigen politieke coup: de grootschali ge herstructurering van een unie die niet langer bij elkaar gehouden kon worden door te rechtwijzingen of dwang. En dat kan nog steeds niet, wat Gennadi Janajev en zijn crisis comité ook beweren. Daarvan getuigen de barricaden die maandagavond in de straten van Moskou werden opgewor- De militaire coup, want er is geen andere benaming voor, vond plaats in een ongewone, eigenaardige politieke stilte, op een tijdstip waarop Gor batsjovs overwinning niet al leen binnen handbereik lag, maar ook bijna compleet was. Het leek erop dat hij in de af gelopen maand zijn felste te genstanders binnen de Com munistische Partij had over tuigd. Naar het scheen was hij zijn inhalige ministers te slim af geweest door alle staatsei gendommen onder persoonlijk toezicht van de president te stellen. Maar terwijl dezen heftig pro testeerden, hielden de afge vaardigden van de drie onder ling verwante pijlers waarop de Sovjet-staat steunt, zich op vallend rustig: het militair ge zag, de KGB-leiding en de kopstukken van de grote mili taire industrieën zeiden geen woord. Afgelopen herfst, toen Gorba tsjov op het punt stond de snelle weg naar de markteco nomie in te slaan, dwarsboom den deze drie giganten zijn plannen. Hun ultimatum, zo werd gezegd, legde het hervor mingsprogramma stil, bete kende een impuls voor de con servatieve vleugel en bezorgde het leger een kortstondige 'overwinning' in Litouwen. Anoniem De acht mannen die zich maandag aan het hoofd stel den van het crisiscomité zijn, zo mag nu worderi aangeno men, de voormalige anonieme leden van het zogenaamde Co mité van Nationale Redding, dat afgelopen januari de tanks liet rollen in Vilnius, de hoofdstad van Litouwen. In de periode die ligt tussen het militair ingrijpen in de Baltische staten en de alliantie met de Democraten aangaande de nieuwe structuren van de Sovjetunie in april, heeft Gor batsjov een politieke koers ge varen die maar op één manier geïnterpreteerd kan worden. Hij had niet veel op met de voorstanders van de harde lijn, en zij op hun beurt moes ten niets van hem weten. Gor batsjov, de hervormer, moest voortdurend strijd leveren om de door hem uitgezette koers te handhaven. Hij was mis schien een beperkte hervor mer, een ideologisch bekrom pen hervormer, maar desal niettemin was hij een hervor mer. Er was een grens die hij niet wilde overschrijden. Af gelopen maandag werd duide lijk wat die grens was. Toen werd ook duidelijk wie zijn ware tegenstanders waren. Gorbatsjov weigerde militair geweld te gebruiken om zijn volk weer in het gareel te brengen. De aanhangers van de harde lijn bleven aandrin gen op het uitroepen van de noodtoestand, maar hij hield hen voortdurend zoet met hal ve beloften en halve maatre gelen. Hij had zijn grens ge trokken. Wanneer hij extra macht naar zich toetrok, zoals hij dat twee maal gedaan heeft in die pe riode, dan was dat om te voor komen dat die macht door an deren genomen (en misbruikt) zou worden. De nieuwe be voegdheden die hij zich toeëi- gende, iedere keer met instem ming van het parlement, ge bruikte hij niet. Zijn dreige ment om opnieuw censuur in te voeren, maakte hij niet waar; leger- en politie-eenhe- den marcheerden nooit op straat onder Gorbatsjovs bewind, behalve op de eerste dag, voor de show. Hij her structureerde zijn regering; hij maakte een herverdeling in zijn kabinet. Hij bracht gere nommeerde conservatieven op de voorgrond en stelde zijn ei gen liberale adviseurs meer in de schaduw. Het grootste deel van Gorbats jovs maatregelen was slechts een schimmenspel. Hij moest zijn tegenstanders laten zien dat hij in staat was de orde te handhaven en dat zijn land niet ten onder zou gaan. Hij moest het opnemen tegen sta tistici die zeiden dat een eco nomische chaos op handen was, zelfs toen plaatselijke suc cessen werden geboelct. Hij kreeg te maken met ongere geldheden, in het bijzonder met het etnisch geweld in de Transkaukasus, waaraan hij slechts ten dele schuldig was omdat jaren-oude vijandighe den weer aan de oppervlakte waren gekomen met het op heffen van de onderdrukking. Stalen zenuwen De laatste openlijke aanval op Gorbatsjov kwam in juni van zijn premier Valentin Pavlov, die in het parlement een on handige poging deed om be paalde presidentiële bevoegd heden naar zich toe te trek ken. Zijn poging was zelfs zo onhandig, dat hij algemeen werd genegeerd. Toch luister de een besloten zitting van het parlement in juni naar een soorgelijke verklaring als die het crisiscomité maandag heeft afgelegd. Als Gorbatsjov zijn speciale bevoegdheden niet wil gebruiken, zo vertelde Pa vlov het parlement, dan zal ik het doen. Gorbatsjov heeft stalen zenu wen. Een liberale Russische commentator merkte eens op dat het voor de Sovjetunie het beste zou zijn wanneer de eco nomie met rust werd gelaten, zodat deze de kans zou krijgen langs natuurlijke weg te her stellen. In zekere zin was dat precies waar Gorbatsjov mee bezig was, en misschien had hij geen realistisch alternatief. Maar hij probeerde altijd te luisteren naar de heersende opvattingen en de historische werkelijkheid in plaats van die te willen veranderen. Gedurende het afgelopen jaar is de gecentraliseerde Sovjet economie beetje bij beetje in elkaar gestort, en Gorbatsjov deed er, ogenschijnlijk opzette lijk, weinig aan om die ont wikkeling stop te zetten. Ook het gezag van de partij brok kelde af, en ook daar bracht hij weinig verandering in. Hij probeerde steeds zijn te genstanders voor te blijven en tegelijkertijd de publieke opi nie te volgen. Unieverdrag De afgelopen maanden zagen we Gorbatsjov vechten en ma noeuvreren, naar het scheen met overweldigend succes, voor zijn politieke leven en zijn idee van een nieuwe Sov jetunie. Iedere concessie, hoe klein ook, leek hem dichter bij zijn doel te brengen. Maar hij moest snel handelen. Hij moest overeenstemming zien te be reiken over een unieverdrag dat de verschillende republie ken op verschillende manie ren tegemoetkwam. Hij moest het unieverdrag naar voren brengen in de zomervakantie, zodat zijn institutionele tegen standers geen tijd zouden heb ben hun krachten te bundelen. De leiders die hij zijn vertrou wen had geschonken, Boris Jeltsin van de republiek Rus land en Nursultan Nazarbajev van Kazaehstan, begrepen de noodzaak om snel te handelen; zij accepteerden de aangebo den concessies en gingen ak koord met de ondertekening. Op 23 april, op een geheimzin nige bijeenkomst die gehouden werd buiten Moskou, werd hen de keus gelaten tussen een lossere unie begrensd door een verdrag of h'elemaal geen unie. Afgelopen maandag, toen Boris Jeltsin de menigte toe sprak vanaf zijn tank, zei een Russische democraat spijtig: „We hebben de fout gemaakt niet snel genoeg statutaire ga ranties voor onze democratie in te stellen. We hadden het verdrag veel eerder moeten ondertekenen". Op 19 augustus, de dag voordat de nieuwe unie van soevereine Sovjet-republieken tot stand had moeten komen, raakte Gorbatsjov buiten adem. Zijn tegenstanders, rustiger en ver raderlijker ditmaal, hadden hem ingehaald en verslagen. Maar de keus moet nog steeds gemaakt worden. Of de Sov jetunie wordt een kleinere, lossere unie. bij elkaar gehou den door een verdrag, of er zal helemaal geen unie meer zijn. Janajevs gemilitariseerde en gecentraliseerde staat is geen voorbeeld van het gelukkige, welvarende land dat Gorba tsjov. hoewel op een beschei den manier, voor ogen had. Zonder Gorbatsjov, of iemand van zijn formaat, zal de unie uiteen vallen. Het middelpunt zal dan geen middelpunt meer zijn. (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7