Vertrouwen in Sovjetunie breekt Duitse bedrijven op 3 Halen 2 betalen tym® ECONOMIE Dollar koers verder omlaag Afnemer kan produkt eerst via computer in kleur bekijken pods 0p=0P poos Meer piloten bij Transavia in dienst SaidóaQowuvnt Multihouse hoopvol ondanks winstdaling GOUDA Het automatiseringsfonds Multihouse heeft over de eerste zes maanden van het jaar een winst be haald van tweehonderdduizend gul den. Dat is vijf ton lager dan in de zelfde periode vorig jaar. Voor heel 1991 verwacht de onderneming toch „een beduidende verbetering van het resultaat ten opzichte van vorig jaar". Het resultaat over het eerste halfjaar van 1991 is „conform de verwachting, uitgesproken op de aandeelhouders vergadering", aldus Multihouse. De omzet nam in het eerste halfjaar met 5,2 procent toe tot 69,7 miljoen. De orderinstroom steeg echter met twin tig procent en het aantal licentie- en re-opdrachten met 45 procent. Boodschappenkar Het kan mee in het stadsver keer, het 2,5 meter korte elektrische boodschappen- karretje uit Denemarken dat gisteren werd gepresenteerd in Vianen. De top van de kar ligt met 75 km per uur zelfs boven de maximumsneldheid binnen de stad. Een nacht opladen in het stopcontact is voldoende om met een vol wassene en twee kinderen vijftig kilometer lang te kun nen winkelen. FOTO: ANP Nettowinst Rabobank stijgt fors UTRECHT Rabobank Nederland heeft de nettowinst over de eerste zes maanden van dit jaar zien stijgen met bijna 9 procent tot 530 miljoen. In die winst zijn de resul taten van Interpolis over de gehele periode meegeconsoli- deerd. Zonder Interpolis bedroeg de groei van de netto winst slechts 2 procent tegenover 9 procent in de eerste helft van 1990. Toen werden alleen in de maand juni de resultaten van Interpolis meegeconsolideerd. De Rabobank maakte gisteren de halfjaar-cijfers bekend. De lagere groei van de nettowinst is het gevolg van het wegvallen van be lastingvoordeel als gevolg van deelnemingsvrijstelling door het afstoten van het belang in Van Lanschot en in Lease plan vorig jaar. De brutowinst steeg met ruim 11 procent tot 1123 miljoen. In dezelfde periode vorig jaar was dat ook 11 procent en kwam de winst op 1007 miljoen uit. Zonder Interpolis bedroeg de brutowinststijging dit half jaar 7 procent tegen 10 procent onder dezelfde voorwaarde in dezelfde periode vorig jaar. Aan de stroppenpot werd dit eerste halfjaar 325 miljoen toegevoegd tegen 300 mil joen in dezelfde periode vorig jaar. AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen op de Europese valutamarkten verder gedaald na de for se stijging op maandag on der invloed van de val van Sovjet-president Gor- batsjov. Op de wissel markt in Amsterdam lag de koers om 10 uur op ƒ2,0160, ruim een cent minder dan de slotkoers van ƒ2,0270 gisteren. Het koersverloop wordt gro tendeels bepaald door de ont wikkelingen in de Sovjetunie. De jongste berichten gaven de financiële markten het gevoel dat de staatsgreep in het land zal mislukken, maar de stem ming kan met elke nieuwe tij ding weer omslaan, aldus han delaren. De goudprijs begon de dag ho ger. Op de markt in Zürich werd geopend op 356,60 dollar per ounce (31,1 gram) tegen een slotprijs van 355 dollar gis teren. De prijzen van ruwe olie waren vrijwel onveran derd. In Londen lag de eerste notering van Brent-olie voor levering in oktober op 20,90 dollar per vat (159 liter) in vergelijking met een slot van 21,00 dollar gisteren Op de Londense effectenbeurs lieten de koersen een verder herstel zien van de forse ver liezen op maandag. Ook de beurs in Tokyo herstelde zich na de forse koersverliezen op maandag. De Nikkei-index van 225 aandelen steeg met 364,54 punten ofwel 1,7 pro cent tot 22.051,60. Het slot lag ruim onder het hoogste niveau van de dag. Gisteren was er een stijging van 230,30 punten, zodat 44 procent van het ver lies van 1.358 punten op maan dag is goedgemaakt. NIB verwacht lichte stijging van winst zichte van 1990, 84,9 miljoen gulden bedroeg. Over de eerste zes maanden van het jaar daalde de winst met twee miljoen gulden tot 43,17 miljoen. Het balanstotaal van de bank steeg met vijftien procent tot 9466 miljoen, voor namelijk als gevolg van de kredietportefeuille die groeide met ongeveer 17 procent. Ook de rentebaten namen met ruim 21 procent toe tot 69,1 miljoen. Dat de andere baten terugliepen tot ruim 30 mil joen gulden komt volgens de NIB omdat die betrekking hebben op het participatiebe- drijf. Uitvinder Barbie-pop overleden LOS ANGELES De uitvin der van de wereldberoemde Barbie-pop, Jack Ryan, is op 65-jarige leeftijd in zijn huis in Bel Air (Los Angeles, VS) ge storven. De poppenontwerper overleed aan de gevolgen van een hartaanval van twee jaar geleden. Naast de Barbie-pop ontwikkelde Ryan ook speel goed zoals de 'Hot Wheels' en de sprekende pop 'Chatty Cat hy'. Ryan leidde jarenlang de onderzoeks- en designafdeling van het speelgoedconcern Mattel en werkte later als zelf standig adviseur en ontwerper. Hij had meer dan duizend pa tenten op zijn naam. Voor de Amerikaanse regering ont wierp hij de raketten Hawk en Sparrow. Ryan, wiens huis een geliefd partycentrum voor de jetset van Los Angeles was, trouwde vijf keer. Een van zijn vrouwen was de actrice Zsa Zsa Gabor. 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. FRANKFURT Met in gehouden adem volgen Siemens, Daimler Benz en Deutsche Bank de gebeur tenissen in Moskou. Zij en vele andere Duitse bedrij ven en banken zagen maandag de waarde van hun aandelen in sneltrein tempo omlaag gaan na de berichten over de Sovjet- coup. de Duitse bedrijven in de marktecono mie van Gorbatsjov is be schaamd. Tussen Duitsland en de Sovjetunie zijn meer dan 400 joint ventures opgezet sinds Gorbatsjov zijn perestroj ka verkondigde. Ter vergelij king: Nederland telt slechts 22 joint ventures met de Sovjetu nie volgens een opgave van het ministerie van economi sche zaken. Van de Duitse ex port gaat drie procent naar de Sovjetunie vanuit Neder land slechts 0,43 procent. Voor de Duitse economie komt de klap van de coup dan ook bij zonder hard aan. Tel daarbij nog eens de 60 miljard Duitse mark aan kredieten en hulp op die Bonn de afgelopen twee jaar aan Moskou heeft toege zegd, plus de interne proble men met de failliete DDR en het scenario is compleet. Duitsland, dat zelf al met een tekort aan kapitaal kampt, zit diep in de problemen. In het voorjaar waarschuwde Georg Krupp, topman van de Deutsche Bank, al voor de stij gende schuld van de Sovjetu nie die mogelijk niet terugbe taald zou worden. De totale schuld van de Sovjets is sinds 1985 opgelopen van nog geen 30 miljard dollar naar 64 mil jard dollar. Duitsland is de grootste schuldeiser van de Sovjetunie. De Duitse com merciële banken hebben in to taal 38,4 miljard mark uitge leend. Doordat de banken een deel van dat bedrag op eigen risico hebben uitgezet, kregen ze maandag enorme klappen te verduren op de beurs van Frankfurt. Het aandeel van de Deutsche Bank bijvoorbeeld, die samen de Dresdner bank vorig jaar een grote lening aan de Russen verstrekte, zakte tien procent in waarde. Han delaren speculeerden op de verhezen die de bank mogelijk gaat lijden. Ook de graanboeren en -han delaren in de Verenigde Sta ten volgen met grote vreze de ontwikkelingen in de Sovjetu nie, de grootste graanimpor- teur ter wereld. Door de chaos en onzekerheid in Moskou daalden gisteren de prijzen op de Amerikaanse graanmarkt. De graanprijzen waren juist aangetrokken dank zij de 1,5 miljard dollar krediet die pre sident Bush de Sovjetunie had toegezegd. In oktober en fe bruari zouden er kredieten volgen van nog eens 500 en 400 miljoen dollar, maar Bush heeft die kredieten opgeschort. Tegen de zin van de grote graanproducenten die al eerder de dupe werden van het verbreken van de handels- NIEUW SYSTEEM BIJ 75-JARIGE VEILING BOSKOOP Als eerste in Nederland heeft de Boskoopse Veiling een nieuw beeld-informatiesy steem geïntroduceerd. Dat geeft de driehonderd aan gesloten kwekers niet al leen de mogelijkheid al lerlei gegevens over hun (boomkwekerij)produkt, maar ook een kleurenfoto ervan op hun beeld scherm te laten verschij nen. Afnemers kunnen zo via hun personal compu ter en telefoon de produk- ten eerst zien door ze razendsnel via het sy steem op te roepen en vervolgens te bestellen. Het is de bedoeling dat dit zo genoemde Photo Image Sys tem, geproduceerd door het Duitse bedrijf DK Computer GmbH te Osnabrtlck, in fasen wordt ingevoerd. Het nieuwe digitale systeem wordt deze week gedemonstreerd tijdens de Herfstbeurs van de Bos koopse Veiling. Die is gister avond geopend en duurt nog tot en met vrijdag. Ook op de boomkwekeriivakbeurs Plan- tarium '91, die vanavond in Via het nieuwe beeld-informatiesysteem kan de afnemer de pro- dukten die hij wil kopen eerst zien. FOTO'S: PR Boskoop door minister Buk man wordt geopend, is het sy steem op de stand van de Bos koopse Veiling te zien. Dat het niet meer noodzakelijk is om voor het sluiten van een koop eerst de partij op de vei ling te gaan bekijken, betekent aanzienlijke tijdwinst. Zelfs vanuit het buitenland kan met dit systeem direct handel wor den gedreven. Alle admini stratieve handelingen worden daarbij via dit geïntegreerde systeem afgewerkt. Het terrein van de veiling is onlangs met 8000 vierkante meter vergroot tot 40.000 vier kante meter. Dagelijks zorgen de aanvoerders ervoor dat er een compleet sortiment van boomkwekerijprodukten aan wezig is. „We besteden nu alle aandacht aan een nog efficiëntere ma nier van afhandeling van de orders. Het merendeel van de afnemers haalt de produkten zelf af bij het cash carrycen- trum. Tijdens de Herfstbeurs zend monsters een beeld men van het aanbod voor het komende najaarsseizoen", al dus veilingdirecteur J. C. Brand die op de beurs weer veel belangstelling van afnemers verwacht uit bin nen- en buitenland. De veilingklok is vorig jaar definitief stilgezet. Sinds de in voering van het Elektronisch Bemiddelings Systeem was de klok eigenlijk alleen nog maar een lachertje, aldus Brand. Volgens hem neemt de geauto matiseerde verwerking van de vraag en het aanbod via het elektronische systeem snel toe. Met het Photo Image System wordt daaraan een extra di mensie toegevoegd. De inves tering door de gebruiker van het nieuwe systeem, die al wel over een eigen pc met kleu- renmonitor moet beschikken, hoeft niet meer te bedragen dan drie- tot vierduizend gul- (ADVERTENTIE) i -• - OF Z."L. ZWARTSLUIS Het ambi tieuze plan om in Veendam milieuvriendelijke koolzaad motoren te bouwen is ge strand. Amper een jaar nadat de Zwartsluizer ondernemer Gerard Moeken het plan lan- n de zeven Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 31 augustus 1991. Bij TNO in Delft zagen weten schappers wel wat in de ont wikkeling van de motor. Zo ver is het echter niet geko men. De provincie Groningen en de Noordelijke Ontwikke- lings Maatschappij (NOM) wei gerden Moeken te steunen. Noteringen van woensdag 21 augustus 1991 (tot 10:52 uur) 133 90 3/4 101.1016/1 120 00 5/8 120 00 5/8 117.80 119 00 1016/8 25 30 16/1 betrekkingen met de Sovjetu- Volgens de Sovjet-bank voor buitenlandse handel (Vnesje- konombank) hebben sommige financiële instellingen in het Westen zonder waarschuwing de deviezenovereenkomsten met Vnesjekonombank ver broken. Zij weigeren afgespro ken betalingen te doen op re keningen van de bank in Eu ropese financiële centra. De topman van de ontwikke lingsbank voor Oost-Europa (EBRD) Jacques Attali wil de activiteiten in de Sovjetunie opschorten. In de statuten is vastgelegd dat alleen Oosteu- ropese landen die een demo cratie hebben en de mensen rechten respecteren in aan merking komen voor steun van de EBRD. 65.2019/6 89.5011/7 8630 15/5 56.40 17/4 33.80 14/1 165.10 10/5 122.90 24/1 99.70 27/3 68.20 19/8 46.90 23/7 38.10 16/1 197 00 197.50 34.20 34.30 300 290 148 70 14970 57 20 57.80 76 50 77.50 54.40 54.40 186.80 187 50 34.00 34 40 37.90 38.50 100.20 100.20 53 70 53.70 lider V£ tegen 1 acht' t ioïat zijn p daimmdo c 328.00 content beh 22 00B cred lyonn 2910 1250.00 1270.00 17450.0 17850 0 3.40 In het 410.00 42|de Rus 19 00L h om w II, uui De produkten die via de monitor zijn te zien geven een gemiddel de indruk: het zijn niet de mooiste, maar ook niet de minst mooie. den. Dat zijn dan de kosten voor een opstartdiskette, een modem en de nodige software. De beelden die tijdens de de monstratie te zien zijn van het dorp Boskoop in al zijn kleurenpracht zijn van op vallend goede kwaliteit en staan volgens de fabrikant ga rant voor een duidelijke, tref zekere informatie. In het bui tenland wordt dit systeem al gebruikt voor kwaliteitscon trole bij de industrie. Veilin gen hebben dit systeem nog nergens in gebruik. De foto's van de produkten worden in de veiling in een speciaal daarvoor ingerichte studio op genomen. SCHIPHOL Transavia wil meer piloten in dienst nemen. De 150 verkeersvliegers van de chartermaatschappij hebben daarop aangedrongen. De werkdruk werd te hoog, omdat er veel langer wordt gevlogen dan vroeger. Vluchten naar Egypte, Turkije en de Canarische eilanden jagen de werktijden op. De werk- en rusttijdenregeling is echter afgestemd op Spanje. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers heeft gisteren onderhandeld met de directie van Transavia. Acties zijn van de baan. omdat de directie heeft toegezegd meer piloten in dienst te nemen en de werk- en rusttijdenregeling per 1 november aan te passen. „Het is voor een chatermaatschappij iedere zomer aanpezen. Ook deze zomer wordt veel meer gevlogen dan we hadden verwacht van wege de Golfoorlog. Aan het einde van het seizoen zijn de men sen moe en dat brengt irritatie met zich mee. Maar er wordt aan een oplossing gewerkt", aldus directeur P. Legro. Hoeveel pilo ten erbij komen, kon hij nog niet zeggen. Ontwikkeling koolzaadmotor van de baan Het bedrijfsplan dat door Moe ken was ingediend kon geen genade vinden in de ogen van de provinciebestuurders. Ten slotte haakte ook de gemeente Veendam, waar de fabriek zou worden gebouwd, af. Volgens de Zwolse curator J.M. de Veer is de reden van het faillissement, dat „teveel crediteuren niet betaald kon den worden". De financiële problemen zijn volgens De Veer begonnen toen Moeken zakelijk een strop leed in de voormalige DDR. Het betrof de levering van stalen lucht- kanalen. Licht herstel AMSTERDAM „Een klas siek patroon", zo omschreef een handelaar op de Amster damse effectenbeurs gisteren het lichte herstel dat volgde op de koersval van maandag. De paniekreactie die de koersen maandag met gemiddeld vijf procent deed dalen, werd door handelaren als enigszins over dreven afgedaan. De stem mingsindex pakte uiteindelijk 1,4 punten terug op 89,2 pun- tén, na een hoogste stand van 89,5. Maandag sloot de index op 87, liefst 4,5 punt beneden het slot van vrijdag. Voor de koersindex was er een herstel van 2,9 punten op 195,4. De forse omzet van maandag (in totaal 3 miljard) werd gis teren niet herhaald. Een aan delen- en obligatieomzet van respectievelijk 889 en 1.503 miljoen brachten de totale li quiditeit op het toch nog altijd respectabele niveau van ƒ2,4 miljard. Op de obligatiemarkt herstel den de koersen zich nauwe lijks. Meer beweging zat er in de aandelenkoersen. Van de in totaal 261 fondsen boekten er 166 koerswinst, tegenover slechts 31 dalers. BEURS Bij de actieve waarden hoorden HCS Technology Océ-van der Grinten grootste stijgers. HCS herst zich twee dubbeltjes op 1 Océ 2,60 op ƒ54,40. Ve zaten de Rotterdamse ha v fondsen Internatio-Müller hoger op 69, en Nedl (een rijksdaalder erbij op in de lift. Ook het handels Borsumij-Wehry kwam hoger op ƒ64,80 weer bij Philips, maandag flink i gratie, herstelde zich dubbeltjes op ƒ34 bij eei zet van ƒ75,7 miljoen. "V bereikte Koninklijke mede onder invloed v; hogere olieprijs, 2,20 op 158,20. Olie was met omzet van ƒ153,7 mi. vens het meest verhand fonds. Het lichte koersherstel 1« op de optiebeurs tot v naar call-opties. Veel was er naar opties op de I index, waarin 14.000 con., ten omgingen. Ook Philips"0 ties waren in trek. In K werden er gisteren 54.000 tracten verhandeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6