artistyl EG zet hulp aan Sovjetunie stop meubelen Ook mislukken coup riskant voor Verenigde Staten richti j het I Bush: geen voorspelling over vredesconferentie WASHINGTON President Bush van de Verenigde Staten vond het gisteren nog „veel te vroeg" om te voorspellen wat het verdere lot van de voor oktober geplande vredesconferentie zal zijn als gevolg van de crisis in de Sovjetunie. Maar hij voegde er aan toe dat „wat er ook gebeurt, wü zullen doorgaan met te vechten voor vrede in het Midden-Oosten". De Amerikaanse president heeft gisteren de Russische president Boris Jeltsin te lefonisch gesproken en hem verzekerd dat het Westen hem steunt in zijn oproep tot het machtsherstel van Michail Gorba- tsjov. Bush zei dat hij herhaalde malen tevergeefs heeft gepro beerd ook contact met de afgezette Gorbatsjov te krijgen. Vlamingstraat 40 grote markt 28 den haag tel. 070-3646660 üuuda noemt straat ïaar Gorbatsjov JOUDA Burgemeester en wethou- ers van Gouda hebben gisteren beslo- J n een straat in de nieuwbouwwijk Go- erwelle te vernoemen naar de maan- ag afgezette Sovjet-president Gorba- Dit uit eerbied en bewondering alle inzet die hij tot nu toe heeft :oond voor de wereldvrede en de her- irmingen in de Sovjetunie en de Oost- •opese landen, zo meldt de gemeente, il een ambtelijk advies om in de iamen van vrijheidsstrijders te jbruiken. Gezien de recente ontwikke- igen heeft het college besloten een •aat naar Gorbatsjov te vernoemen luidelijk om een signaal te geven", al- is een woordvoerder. Sovjet-joden: zo snel mogelijk emigreren JERUZALEM Een or ganisatie van Sovjet-immi granten in Israël heeft de joden in de Sovjetunie op geroepen zo snel mogelijk te emigreren. Olga Rogachova, een dertigja rige Russische immigrante die anderhalf jaar geleden met haar twee kinderen naar Is raël kwam, heeft gisteren de hele dag geprobeerd haar moe der, die nog in Bakoe in Azer- bajdzjan is achtergebleven, aan de telefoon te krijgen. Toen het haar eindelijk lukte een paar woorden met haar te wis selen, moest Olga aanhoren hoe haar moeder alleen maar huilend durfde te zeggen dat ze zich goed voelde. „Ze was duidelijk bang dat ze weer - net als vroeger - door de KGB werd afgeluisterd", vertelde Olga gisteravond. „Ik ben vreselijk bang dat er een rivier van bloed gaat stromen in de Sovjetunie. Niemand kan weten wat er over een half uur zal gebeuren. Misschien zal ik miin moeder nu nooit meer zien De grootste zorg in Israël over de revolutie in de Sovjetunie is dat nu de poorten voor de Russische joden weer zullen worden gesloten. Vol gens Simcha Dinitz, hoofd van het Joods Agentschap in Is raël, wachten op dit moment 65.000 Russische joden - al in het bezit van alle nodige pa pieren - op emigratie naar Is raël. In totaal één miljoen jo den in de Sovjetunie zit vol gens Dinitz in het emigratie- proces. Functionarissen van de Israë lische immigratiedienst zeiden dat nog altijd Sovjet-joden uit de Sovjetunie het land binnen komen en dat hun vertrek vooralsnog geen noemens waardige problemen oplevert. Wiesel wil Gorbatsjov boodschap brengen PARIJS Elie Wiesel, de Ameri kaanse schrijver die in 1986 de No belprijs voor de vrede kreeg, is naar eigen zeggen door de Franse presi dent Mitterrand gevraagd af te rei zen naar de Sovjetunie. Wiesel zou de afgezette president Gorbatsjov een boodschap van vriendschap, me deleven en ondersteuning moeten brengen. Wiesel zei gisteren in Parijs vermoedelijk nog deze week te ver trekken. Hij hoopt ook Jeltsin te kunnen ontmoeten. Wiesel kondigde aan dat hij vandaag een vergadering met andere Nobelprijswinnaars bij een zou roepen om collega's in de Sovjetunie te laten zien dat zij niet in de steek worden gelaten. Deserteurs: rode leger in Duitsland paraat BERLIJN De Sovjettroepen in Duitsland zijn volgens twee deserteurs in verhoogde staat van paraatheid gebracht. De militairen die nog contact hebben met oud-collega's, deden hun uitspraak voor de Duitse televisie. Hun gezichten waren on herkenbaar gemaakt. Er zijn nog 272.000 Sovjet militairen in Duitsland gelegerd. De twee man schappen waarschuwden voor vervolging van hervormingsgezinde officieren. Ze zeiden tevens dat de huidige „verhoogde staat van paraatheid" ook was afgekondigd bij de ver schillende machtsovernames in de Sovjetunie sinds 1964. Volgens de deserteurs mochten officie ren die normaal gesproken de nacht doorbrengen buiten de kazernes, bij hun gezinnen, de nu hun bases niet verlaten. Regeringsleiders vrijdag in den haag bijeen ,andb 24 tc 'EN HAAG De twaalf hinden van de Europese lemeenschap hebben gis- tren in Den Haag beslo- de economische en ïchnische hulp aan de (Ovjetunie op te schorten ergie itdat de „grondwettelijke eging-de" in het land is her- k?urield. Ook is afgesproken de regeringsleiders '^an de EG komende vrij- dier<agmiddag in Den Haag trijeen zullen komen voor n informeel beraad over e situatie in de Sovjetu- i'ie. et het EG-hulpprogramma Dat iin Sovjetunie dat nu ordt stopgezet is een bedrag ,c in ruim 2,5 miljard gulden imoeid. Het gaat daarbij on- ;r meer om kredieten voor gepas 'rbetering van de voedsel- den Broek van buiten- ndse zaken benadrukte giste- dat de humanitaire hulp de Sovjetunie (verstrek- It genfnê van voedsel en medicij- >n) zal worden voortgezet *■'- deze hulp rfiaar terecht inrinf®11 biJ de mensen die haar **lig hebben". EG-ministers van buiten- idse zaken gaven gisteren een vier uur durend beraad md<erMer voorzitterschap kost, I nister Van den Broek een ge peperde verklaring uit waarin de staatsgreep in de Sovjetunie scherp werd veroordeeld. Het afzetten van Gorbatsjov, het monddood maken van demo cratisch gekozen organen en het wederinvoeren van cen suur in de media is volgens de EG-landen in strijd met de grondwet van de Sovjetunie en een overduidelijke schen ding van door de Sovjetunie ondertekende verdragen over mensenrechten en democratie, zoals de verdragen van Helsin ki en Parijs. „De eerste daden van het staatscomité dat zich aan het hoofd van de Sovjetu nie heeft geplaatst laten geen twijfel bestaan omtrent de ware aard van het regime dat nu de touwtjes in handen heeft", aldus Van den Broek. Effectief Volgens Dr R. Knaack, uni versitair hoofddocent econo mische stelsels aan de Univer siteit van Amsterdam zullen de Europese sancties de Sov jetunie nauwelijks deren. Voor werkelijke effectieve maatre gelen dienen de EG-lidstaten op een lijn te zitten, aldus de Amsterdamse wetenschapper, en dat zou niet het geval zijn. Zo hebben de Duitsers grotere belangen bij het openhouden van de handelslijnen met de Sovjetunie dan de andere EG lanaen, meent hij. De EG maatregelen zouden dan ook vooral bedoeld zijn als politiek gebaar. In hun verklaring eisen de v^oco-burgemeester Moskou ïgelicht over Gorbatsjov DSKOU De loco-burge- eester van Moskou, Sergei iankevitsj, heeft gisteravond I een uitzending van het on- hankelijke radiostation Mos- ju Echo verklaard uit welin- llichte bronnen binnen het informatie omtrent de Eezette president Gorbatsjov hebben vernomen, fcrbatsjov zou maandag zijn jarresteerd op zijn vakantie- Irblijf op de Krim toen hij op jt punt stond naar Moskou te Éegen. Een plaatselijke een- i van de KGB zou het ge- 1 rond de datsja van Gorba- lov hebben afgesloten en alle fgangswegen door de lucht 1 over water hebben geblok- »rd. Volgens de loco-burge ter werden naast Gorba- ook diens veiligheids- eur, generaal Vladimir dvedev, zijn diplomatiek Anatoly Tsjernjaev, en een andere adviseur, Geor- gy Sjachnazarov en diens ge zin gearresteerd. Het presidentieel vliegtuig zou uiteindelijk toestemming heb ben gekregen naar het Mos- kouse vliegveld Vnoekovo te vliegen. Premier Edgar Savi- saar van Estland verklaarde uit welingelichte bronnen te hebben vernomen dat Gorba tsjov werd gearresteerd op het Vnoekovo vliegveld nadat hij zou hebben geweigerd een de creet te ondertekenen waarin hij de macht overdroeg aan vice-president, en huidige lei der van de junta, Gennadi Ja- Het Amerikaanse ABC-TV houdt het erop dat Gorbatsjov op de Krim onder huisarrest is geplaatst. Op de wegen rond het vakantiehuis zou voortdu rend worden gepatrouilleerd. litgever memoires Raisa voorziet problemen 'CKHOLM De Zweedse uitgeverij Forum, die over onge- twee weken de memoires' van Raisa Gorbatsjov op de t zou brengen, zit in de problemen. „Ik Hoop,' zoals het fechrift had moeten luiden, zou op 5 september wereldwijd lirden gepubliceerd. Het Zweedse persbureau TT meldde even- [el gisteren dat de naam van het boek wellicht niet langer ge- lst is. Sinds Gorbatsjov werd afgezet is immers ook van Raisa er vernomen. De memoires kwamen tot stand in de n een conversatie tussen Raisa en de schrijver Georgy Ijachin. Forum bleek niet bereikbaar voor commentaar op het ■-bericht dat de uitgeverij overweegt de naam te wijzigen in c Hoopte". E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". RTTTTFMT A\fn WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 WASHINGTON - De Amerikaanse regering- Bush wil niets liever dan dat de 'antiek-communis tische' machtsgreep in de Sovjetunie mislukt. Maar de eventuele vervulling van die wens kan tegelijk een zeer zorgelijke situatie scheppen voor de VS. Veel politieke analisten in Washington vrezen dat een overwinning van het democra tische en nationalistische ver zet tegen de coup de ontbin ding van de Sovjetunie als staatkundige en militair-stra tegische eenheid zal versnel len. Dat zou voor 'de andere nucleaire supermogendheid Amerika' de dringende vraag opwerpen in welke handen de Sovjet-kernmacht terecht komt. Hoewel Washington niet denkt dat de huidige mili taire top in de Sovjetunie, hoe verdeeld die ook moge zijn, onverantwoordelijk met zijn nucleaire vermogen zal om gaan, is de instabiliteit en de onoverzichtelijkheid van het commando over de 'vijandelij ke' kernmacht een nieuw en uiterst complicerend gegeven voor de VS. Geruchten wilden vannacht dan ook dat er in het geheim wel degelijk sprake is van verhoogde Amerikaanse strategische paraatheid; en dat de huidige machthebbers in Moskou daar waarschuwen derwijs van op de hoogte zijn gebracht. Hoe diep de kou van de Koude Oorlog in de afgelopen decen nia ook geweest is, de degelijk heid van het centrale gezag in de Sovjetunie is altijd een sta biliserende, en daarmee voor de VS welkome, factor ge weest. Sedert de coup in Mos kou herinneren gezaghebben de Amerikanen als Henry Kis singer (ex-minister van bui tenlandse zaken) en McGeorge Bundy (ex-nationaal veilig heidsadviseur) er nadrukkelijk aan dat de Sovjetunie 'de enige macht ter wereld blijft die de hele Verenigde Staten in 35 minuten kan vernietigen'. Planeet Volgens voormalig veiligheids adviseur Zbredzinski is het ook als de staatsgreep van Ja- najev en de zijnen alsnog mis lukt, onwaarschijnlijk dat pre sident Gorbatsjov als een krachtig leider terugkeert. „Dan breekt het tijdperk van Jeltsin aan en daarmee het tijdperk van de eigen weg van de republieken. Jeltsin kan als de grote held uit deze turbu lentie komen. Maar wie het le ger en de kernmacht gaat con troleren blijft dan nog een open vraag". In de Amerikaanse hoofdstad neigden vannacht de meeste waarnemers tot de vaststelling dat de junta van Janajev aan het uiteenvallen was. Meer nog dan de berichten over het verdwijnen van drie leden uit het oorspronkelijke comité van acht, was het uitblijven van een grootscheepse militai re aanval op het gebarrica deerde Russische parlements gebouw in Moskou volgens deskundigen een teken van gebrek aan vastberadenheid, durf en eenheid binnen het comité. Mocht Janajev of een andere dictator er toch in slagen het verzet te breken en de macht te behouden, dan zal president Bush naar verwachting zijn huidige weigering om de coup plegers als legitieme leiders te erkennen, niet lang kunnen volhouden. „Ook dan is de Sovjet-kernmacht in wezen de bepalende factor. Er zal een vorm van diplomatieke ver standhouding moeten komen. President Bush en wie dan ook zijn tegenvoeter in Mos kou zal worden, hebben nu eenmaal een te delen verant woordelijkheid voor de veilig heid van onze planeet", aldus Henry Kissinger. Veel landen klaar voor opvang van vluchtelingen STOCKHOLM/HELSINKI „Wanneer vluchtelingen uit het Balticum op wankele en volgeladen boten komen zoals de Albanezen naar het Itali aanse Bari. zullen we ze on middellijk terug naar zee stu ren", kondigde Leif Sjöström, hoofd van de kustwacht aan de Zweedse oostkust, gisteren De uitspraak van Sjöström is tekenend voor de stemming in Zweden, dat slechts door de Oostzee gescheiden is van de drie Baltische republieken Letland, Estland en litouwen. Niemand twijfelt er aan dat in het geval van een burgeroor log in de Sovjetunie een mas sale vluchtelingenstroom niet alleen naar Zweden maar ook naar de Noordeuropese buur landen Finland en Denemar ken op gang zal komen. Toch wil niemand de vluchtelingen afwijzen. De drie Scandinavi sche landen bereiden zich al voor op de opname. Het verst gaan daarin de Zweden. Alle beschikbare opvangmogelijk heden aan de oostkust zijn in de hoogste alarmfase gebracht om indien nodig zo goed mo gelijk op de komst van moge lijk 10.000 Baltische vluchte lingen te zijn voorbereid. Een woordvoerder van de im migratiedienst in het Zweede Norrköping vertelde voor de radio dat de autoriteiten onder andere op het vakantie-eiland Gotland de daar aanwezige hotelcapaciteiten willen ge bruiken. Ook de aankondiging van het Finse ministerie van sociale zaken in Helsinki dat het land zich instelt op de opvang van 2000 Baltische vluchtelingen is een novum. Tot ver in de ia- ren tachtig zette Finland iede re keer weer vluchtelingen over de grens ondanks de dra conische straffen die de Balti sche vluchtelingen in de Sov jetunie wachtten. Cuba nog geen opinie over coup MEXICO STAD Cuba, een van de laatste orthodox-com munistische landen op aarde, heeft gisteren verklaard nog geen opinie over de staats greep in de Sovjetunie te wil len uitspreken en eerst de ont wikkelingen te willen afwach ten. In de Cubaanse verkla ring wordt gezegd; „Wat wij wensen is dat de inwoners van de Sovjetunie hun verschillen in vrede kunnen overwinnen, dat het grote land verenigd blijft en internationale invloed blijft uitoefenen". Protest Op het plein voor het Winterpaleis in Leningrad verzamelden zich gisteren circa honderduizend mensen om te protesteren tegen de machtsovername door het staatscomité voor de noodtoestand. Zij betuigden hun steun aan Jeltsin. De her vormingsgezinde burgemeester Sobtsjak werd onder begeleiding van een grote groep arbeiders naar het plein gebracht om de menigte toe spreken. Een vergelijking met taferelen tijdens de revolutie in 1917, toen Lenin de arbeiders aanzette tot verzet tegen het regime, drong zich onherroepelijk op. Sobtsjak noemde de verwijdering van de Sovjet president „een misdaad" en ondersteunde de eisen van Jeltsin. Sobtsjak heeft in Leningrad de zaak naar alle waarschijnlijk heid volledig onder controle. Hij wist met steun van elitetroepen een aantal door het Sovjetleger bezette drukkerijen te ontzet ten en heeft ook het televisiestation her overd. De deelrepublieken Oekraïne, Kazachstan en Georgië keerden zich in navolging van de Russische Federatie en de Baltische re publieken tegen de machthebbers. Aan de oproep van Jeltsin tot een algehele werk staking is tot nu toe slechts door werkne mers in sommige sectoren gevolg gege- Steun Een groep Jeltsin-aanhangers, onder wie een kolonel van het Sovjet-leger, zwaaiend met de Russische vlag, baant zich een weg naar het Russische parlement in Moskou. Duizenden mensen verzamelden zich gisteren rond dit gebouw om hun steun te betuigen aan Russisch president Boris Jeltsin en stelling te nemen tegen het afzetten van Sovjet-president Michail Gorbatsjov. FOTO: AFP JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA tussen de talrijke eilanden van de Riouwarchipel door. Soury heeft opdracht gegeven goed uit te kijken naar verdachte sche pen, want in deze buurt loeren altijd veel kapers. Vooral de Chi nese zeerovers worden gevreesd. Met hun kleine, doch snelle jonken overmeesteren zij voortdurend Hollandse, maar ook En gelse en Portugese koopvaarders. verlij JL r 1 twaalf EG-ministers voorts dat „de grondwettelijke orde in de Sovjetunie wordt hersteld en dat president Gorbatsjov zijn functies en rechten als staats hoofd terugkrijgt". Ook drin gen de ministers er bij de hui dige Sovjet-autoriteiten op aan zich te onthouden van elke daad van intimidatie of ge weld. Als de huidige situatie in de Sovjetunie voortduurt zul len de EG-lidstaten niet deel nemen aan de mensenrechten conferentie die over enkele maanden in Moskou wordt ge houden. De ministers hebben voorts geëist dat afgezanten van de EG toegang wordt gegeven tot alle gekozen vertegenwoordi gers van het Sovjet-volk en tot president Gorbatsjov zelf. Als voorzitter van de EG heeft Nederland van de overige lid staten het mandaat gekregen om contact met Gorbatsjov en met Sovjet-parlementariërs op te nemen teneinde zich te ver zekeren van hun' welbevinden en van hun mogelijkheden om volledig gebruik te maken van hun rechten en vrijheden. Namens zijn collega-ministers sprak Van den Broek in het bijzonder zijn bezorgdheid uit over de Baltische staten (Est land, Letland en Litouwen) die volgens de berichten van de laatste dagen bedreigd wor den met militaire acties. De verklaring van de twaalf bevat ook een solidariteitsbe tuiging aan de Oosteuropese landen waar sinds 1989 de de mocratie is ontloken. |n tl 1843 Wanneer na vele dagen de Hollandse missie weer ver- 7,-)n(jlk1, moet Pieter Soury nog een geschenk van de vorstin in ont- schij rigst nemen- Een reusachtige olifant Maar dót moet hij toch Jweefd van de hand wijzen. Hoe zou hij het zware dier aan boord >eten hijsen? Maar hij aanvaardt gaarne een prachtig paardje. dan wordt de terugreis naar Batavia aanvaard. De reis gaat

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5