Polen zit tussen hamer en aambeeld Duiven lijden te vee op weg naar losplaat? De rector is boegbeeld en inspirator Hete-herfsttochten als begin groot wao-protest BINNENLAND BUITENLAND Milieuproblematiek op cassette FRISSE (TEGEN)ZIN SaidóaQowuvnt WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 oida Politie Utrecht hield cocaïnevangst geheim UTRECHT De politie in Utrecht heeft eerder deze maand bij het openbreken overslagbedrijf in deze gemeente niet al leen koffie uit Zuid-Amerika aangetrof fen maar ook 31 zakjes zuivere cocaïne van elk een kilo. De straatwaarde be draagt ongeveer 5 miljoen gulden. De po litie deed de vondst op 8 augustus, maar in het belang van het onderzoek heeft ze deze zaak niet eerder naar buiten ge bracht. Na een anonieme tip dat er op het terrein verdovende middelen zouden zijn opgeslagen, werd er een onderzoek inge steld. Er stond slechts een container, zodat de politie niet lang hoefde te zoeken. Tot nu toe heeft men geen arrestaties kunnen verrichten. DEN HAAG Om kinderen op de milieuproblematiek in de Derde Wereld te wijzen, werkt het minis terie van ontwikkelingssamenwer king met de AVRO, Sony, de Free Record Shop en het Haagse recla mebureau Jos van de Berg/Arie Kleijn aan de campagne „Over de top". Via een cassettebandje hoopt het ministerie kinderen in de leef tijd van 11 tot 14 jaar bij de milieu problemen te betrekken. Op het bandje legt een discjockey van AVRO radio 3 de milieuproblematiek aan de kinderen uit. Ook staan er enkele lied jes van bekende popartiesten op. De cas sette is vanaf begin september te koop bij de Free Record Shop en het ministerie verwacht zeker vijftigduizend bandjes drie gulden te verkopen. Met de campag ne voert het ministerie uit wat vorig jaar september in New York op de kindercon ferentie is afgesproken: kinderen betrek ken bij het nadenken over de gevaren die hen bedreigen, zoals honger, discrimina tie, agressie, maar ook milieuschade. Pronk leidde vorig jaar een kinderdelega tie naar die top. Aan de kinderen wordt ook gevraagd voorstellen te doen om de problemen op te lossen. Een aantal kinderen mag in de cember tijdens een tv-uitzending hun zelf bedachte oplossing aan minister Pronk voorleggen. Onderscheiding voor mariniers in Turkije DEN HAAG Drie Neder landse mariniers in Turkije zijn deze week onderscheiden met de Brigade Coin voor bij zondere prestaties. Het drietal, M. Cahsay, D.M. Boomkamp en R.E. Deinum, kreeg de on derscheiding voor zijn bijzon der doortastend optreden bij een ongeval waarbij vijf Turk se soldaten werden bedolven onder een laag grond, hout en zandzakken. De onderschei ding werd uitgereikt door de commandant van de Combi ned Battalion Task Force, ko lonel K.E. Whitehead van het Amerikaanse leger. Onderzoeker M. van den Doel van het Nederlands instituut voor internationale betrekkingen Clingendael is deze week met zijn neus in de boter gevallen: tijdens de turbulente gebeurtenissen in Moskou publiceerde hij een studie over de veiligheidssituatie slecht leger ingeklemd tussen van de veiligheid van Oost- Europa. Volgens Van den Doel („de huidige toestand in Moskou DEN HAAG De huidi- was reeds een scenario in mijn ge ontwikkelingen in de studie") bevindt Polen zich Sovjetunie zijn niet direct sinds het uiteenvallen van het bedreigend voor de lan den in Oost-Europa die tot Warschaupact in een bijzonder precaire situatie. Het zit inge klemd tussen de nog altijd dit jaar behoorden tot het litaire grootmacht Sovjetunie Warschaupact. Toch is het niet ondenkbaar dat als er bijvoorbeeld in Polen gro te chaos zou ontstaan com munisten ook daar op nieuw zullen pogen de macht te grijpen. Dat zegt M van den Doel, lui tenant-kolonel van de land macht en onderzoeker van het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael, naar aanleiding van een deze week openbaar gemaakte stu die van zijn hand over de vei ligheid en militaire ontwikke ling van Polen. Het is een eer ste van vier studies. In het na jaar zal Van den Doel nog on derzoeken afronden naar de veiligheidssituatie van de Tsje chische en Slowaakse Federale Republiek en van Hongarije. Daarna volgt een studie over de lange-termijnproblematiek den Doel: „Polen heeft hulp nodig van het Westen". over de bevestiging van de Oder-Neisse-grens. „Warschau heeft de aanwezigheid van de Russen toen gebruikt om druk uit te oefenen op de Duitsers. Nu wil Polen die militairen wel graag kwijt, maar daar zal verder over onderhandeld moeten worden. Dat betekent dat Polen zich geen al te felle reacties op de huidige gebeur tenissen in Moskou kan per- de NAVO. Zelf is Polen nu nergens lid van. De toe gangsdeuren tot de NAVO en de West-Europese Unie (WEU) bleven tot nu toe gesloten, om dat het Westen in het kader van de ontspanning geen ver keerde signalen wilde uitzen den naar Moskou. Van den Doel, die voor zijn studie onder meer gesprekken heeft gevoerd met naaste me dewerkers van Walesa zegt: „Het land is voor zijn handel en energie voor een groot deel afhankelijk van de Sovjetunie. Verder zijn er nog altijd 50.000 Sovjet-militairen gelegerd. Daarom heeft de omslag in de Sovjetunie een grote impact op de situatie in Polen". Dat de Sovjet-militairen nog altijd niet weg zijn uit Polen heeft alles te maken met de onderhandelingen in het re cente verleden met Duitsland Hoewel Polen in zijn geschie denis zowel van Oost als van West gevaar te duchten heeft gehad en daarom naar beide zijden argwaan koestert, heeft de onderzoeker van Clingen dael bij de machthebbers in Warschau geproefd dat ze het liefste aansluiting zoeken bij de NAVO. „Al beseffen ze dat dat een kwestie van iaren is. Voorlopig zijn ze gedwongen een pragmatisch beleid te voe- Aansluiting bij een groter bondgenootschap lijkt op den duur onontkoombaar, omdat Polen nu militair bepaald geen indrukwekkende vuist kan maken. „Het militaire mate rieel van Polen is verouderd en daar zit voorlopig geen ver betering in, omdat hogere de fensiebudgetten uitgesloten zijn. In het CVSE-akkoord over de conventionele bewa pening in Europa heeft de Sovjetunie zijn voormalige bondgenoten verder slecht be handeld en met een geringe strijdmacht achtergelaten. De Polen mogen voortaan offi cieel 1730 tanks hebben. Moet je nagaan, de Sojvetunie mag er zelf ongeveer 13.000 over houden, en Duitsland 4000. Het zou goed zijn die gebieds indeling van het CVSE-ak koord te heroverwegen, nu het Warschaupact uiteen is geval len. Duitsland en de Sovjetu nie zouden minder tanks moeten mogen stationeren aan hun grens met Polen". Van den Doel zou graag zien dat er met betrekking tot Po len bilaterale verdragen wor den gesloten die ook veilig heidsaspecten bevatten en dat het Westen een hulpplan maakt om Polen aan defensie materiaal te helpen, „zodat Po len kan zien dat wij onze hulp niet laten bij alleen mooie woorden". nomisch en militair, acht Van den Doel het niet ondenkbaar dat ook in Polen de conserva tieve krachten een poging tot restauratie zullen doen. „De oude elite is er nog en beschikt nog over haar netwerken. Als er een bepaald onrustig kli- FOTO: PERS UNIE maat ontstaat, en dat kan om dat Polen wordt beïnvloed door de economische chaos in de Sovjetunie en doordat het zelf een economische shock therapie toepast, kunnen de geesten rijp worden voor een omwenteling. Daarbij moeten ook niet vergeten dat als de zaak in Rusland escaleert er wel eens een enorme vluchte- lingenstroomn op gang zou kunnen komen. Polen zou daar als eerste de dupe van worden". Of hij denkt dat er opnieuw een Koude Oorlog kan ont staan? „Ik weet het niet. Veel is nog onduidelijk, onder meer de vraag hoe vast het nieuwe regime in Moskou in het zadel zit en of het de reeds gesloten verdragen zal uitoveren. Het CVSE-akkoord moet nog wor den geratificeerd en uitge voerd. Als de Sovjets dat niet doen... dan zijn we in de aap gelogeerd. Dan wordt de pari teit tussen de verschillende krijgsmachten niet bereikt en dat zal zijn weerslag hebben op de verdere opstelling van het Westen". Waaraan hij toevoegt: „Ik ver wacht, overigens wel dat de nieuwe regering de reeds ge sloten verdragen zal nakomen. Alleen de controle erop zal, verwacht ik, een stuk moeilij ker worden". Idoor ANDRÉ HORLINGS WAGENINGEN Elk jaar worden in Nederland door 50.000 'duivenmel kers' rond 14 miljoen dui ven ingekorfd voor circa 1500 vluchten vanuit Ne derland, België, Frank rijk, Duitsland en zelfs Spanje. Gemiddeld zet elke liefhebber zo'n 280 duiven per seizoen in. Eén of twee keer gaat het mis. Dan komen de gevleugel de dieren onverwachts door weersomstandighe den in problemen en ko men niet of pas na weken in hun hok terug. „Wanneer dat massaal ge beurt, valt de pers over je heen", betoogde gisteren H. Ouderdorp, directeur van Ne derlandse Postduivenhouders Organisatie (NPO) in Wage- ningen. Hij voegde er aan toe dat het betreurenswaardig is, maar dat het heel zelden ge beurt. Toch wil de postduiven- bond de kans op problemen nog verder beperken door de laatste schakel aan te pakken waarop de duivenliefhebber invloed uit kan oefenen: het transport. De Landbouwuni versiteit is, in opdracht van de NPO, een onderzoek gestart naar de meest optimale wijze van vervoer. Een betere con ditie vajn de duif bij de start moet de kans op aankomst vergroten. /OU ïaar FOTI In het september worden de duiven met regelmaat verzameld in grote containerauto's om met 5000 a 6000 tegelijk te worden vervoerd naar Bergerac, Per- pignan, Oreleans of al die an dere plaatsen waar ze massaal worden losgelaten. De wagens moeten aan een reeks algeme ne voorschriften voldoen, maar een 'ideale' norm is niet gvonden. Containers en man den komen in alle maten en soorten voor. Er zijn vracht wagens met of zonder ventila tor. Soms wordt alleen lucht aan- en afgevoerd tijdens het rijden; soms zorgt een motor voor de ventilatie. Warmte „De temperatuur in de vracht wagens kan fors oplopen", al dus ing. W. van der Hel van de vakgroep Veehouderij die het onderzoek gaat leiden. In het kader van het vooronder zoek had hij een proef geleid waarbij de temperatuur op verschillende plaatsen in en rond de container werd geme ten gedurende de volle 24 uur tussen het inladen van de dui ven totdat ze in Orléans wer den losgelaten. Het bleek dat de temperatuur in de duiven- boxen in de nacht, ondanks een buitentemperatuur van rond 17 graden, kon oplopen tot 33 graden. Van de Hel schrijft dat voornamelijk toe aan de eigen warmte-afgifte van de duiven. Na een terug gang in de ochtenduren werd het in de middag opnieuw zeer warm in de container; nu on der invloed van de buitentem peratuur van rond de 30 gra den. „Het aanpakken van het eer ste probleem is betrekkelijk simpel", veronderstelde hij. „Wanneer er beter wordt ge ventileerd zal de temperatuur aanvaardbaar worden". Het onderzoek zal zich met name richten op de consequenties van hitte die een gevolg is van de hoge dagtemperatuur tij dens een transport, de invloed op de dieren en de mogelijkhe den ze in een optimale condi tie te houden. Gewichtsverlies ze uit het ei kropen gedui twee dagen werden blo steld aan temperaturen de 28 en 40 graden, groepen die tot 37 graden dergingen' waren n veranderingen te cc ten opzichte van eer temperatuursverloop. groep die 37 tot 40 gi i veel EN H linden temeer iren ir de ichnisc doormaakte had t der sterke groei voeropname. Onderzoek Voor het onderzoek zal'* bruik worden gemaakt klimaat- en respiratieci OVjetui kasten waarin de energie ltdat d houding en de beweging dieren continu nauwkeuri g]^ meten kan worden. De i ratiecellen aan de Landbf universiteit zijn in staat rde" ii de J^an de groepen gehuisveste dier<agmid< onderzoeken en de v produktie voortdurend Voor het onderzoek zullei kens twee groepen duiven gedurende 24 tó ieder in een aparte ratiecel verblijven. Dat iiIn zo lang als wanneer ze bij' orHt beeld vervoerd zouden wof1" naar Orléans. De temper; waaraan ze worden blo steld zal worden aangepas !I die tijdens een echt tr; De warmteproduktie berekend aan de hand C02-produktie en de zi consumptie bij verschill temperaturen. Het gei van de duiven wordt gen nS Opmerkelijk was, dat de dui ven al tijdens het 24-uurs transport gemiddeld 9 procent aan gewicht verloren, wat lang niet alleen kon worden toegeschreven aan de spijsver tering. „We namen een proef met dertig duiven in een box", vertelde Van der Hel. „Bij het inkorven wogen ze gemiddeld 480 gram. Bij aankomst in Or léans, 21 uur later, was het ge wicht gedaald tot 436 gram; 9,2 procent lager. Twee uur nadat ze voer en water hadden ge kregen bleken ze 458 gram te wegen, waarmee het verlies was teruggebracht tot onge veer de helft. Maar vlak voor dat ze uiteindelijk werden ge lost zaten ze weer op gemid deld 437 gram; 9,1 procent la ger dan bij het vertrek. Hoe dat komt is nog niet duidelijk. Het onderzoek zal daar een antwoord op moeten geven." Ongetwijfeld heeft het ge wichtsverlies gevolgen voor de conditie van de dieren. Van der Hel haalde een onderzoek aan dat was gehouden naar de o ontwikkeling van kuikens, die het transport voortaan in de eerste twee weken nadat verleden zal behoren. ider v taaltemperatuu opgenomen om een indn krijgen van de relatie r taaltemperatuur en produktie. De NPO hoopt dat aai1 hand van het het onder dat 450.000 gulden kost, j- men kunnen worden val steld voor een zo ideaal nuOC( lijke inrichting van de ti port-containers, zodat een ricvr* lies aan dieren als gevolg! conditievermindering mjeen z infc situa het ordt imoeid. irbeteri ~i)orzieni ring i jjndst ds deze at bij ig hel DEN HAAG Vooraf gaand aan de grote wao- demonstratie van 5 okto ber in Den Haag, organi seert de Voedingsbond FNV vanaf 28 september door het hele land onge veer 35 hete-herfsttochten als protest tegen de kabin- betsplannen. De tochten voeren door centra van steden en dorpen. De tochten die zijn uitgestip peld hebben een lengte van ongeveer vijftien kilometer. Er zijn voorzieningen voor mensen die slecht ter been zijn en er is medische begeleiding. In Leiden, Rijnsburg en Kat wijk is er een tocht gepland op 2 oktober, in het Westland op 4 oktober. De tochten beginnen om tien uur 's ochtends bij het Cen traal Station van de diverse plaatsen. De deelnemers doen onderweg onder meer bedrij ven aan waar tegen die tijd vermoedelijk acties worden gevoerd of wordt gestaakt. De demonstraties eindigen rond vier uur in de middag bij een plaats voor openbaar vervoer. Onderweg kan iedereen zich aansluiten. Leden van de Ho- recabond zorgen voor hapjes en drankjes en leden van de Politiebond voor een ordelijk verloop. „Er zijn heel wat hardere ma nieren van protest denkbaar, maar wij hebben hiervoor ge kozen, omdat iedereen makke lijk kan meedoen en het zo'n zichtbaar protest is", aldus voorzitter G reetje Lubbi van de Voedingsbond. „Er is nog steeds niets verandert in de kabinetsplannen en het begint nu toch wel erg lang te duren voordat daar iets van zichtbaar wordt. Laten de politici echter niet denken dat ze met een uitruil tussen wao en koppe ling de maatschappelijk onrust kunnen voorkomen. Want ook de koppeling ligt ons na aan het hart". SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Vanaf volgende week heten de middelbare scholen en beroeps opleidingen. de docenten en leerlingen weer hartelijk welkom. Welkom als deelnemers aan de 'lesmarathon' die voorzien is van het nummer '91/'92, waaraan de basisscholen deze week al begonnen. Kortom, het is weer de tijd van de frisse (tegen)zin. Er heerst rust, ongewone rust in het Sint Maartens College aan de Aart van der Leeuwkade in Voor burg. Het is schijn. Op de administratie wordt koortsachtig gewerkt. Brieven moeten de deur uit. Het is werk dat voortkomt uit de activi teiten van rector W.H.J. Passtoors. „Pas- stoors? Nooit van ge hoord", zal menigeen denken. Klopt. Hij is nieuw, net als het nog kreukvrije schooljaar. Van al dan niet frisse tegen zin is bij Passtoors geen spoor te bekennen. Dat lijkt lo gisch. Hij is er net twee jaar uit geweest, na een als wiskundeleraar en con rector in Haarlem aan „het Sancta Maria" en rector van het Titus Brandsma College in Dordrecht. „In 1989 ben ik full time rechtenstudent ge worden. De propedeuse had ik toen al via avondstudie achter de rug, maar de rest van zo'n studie naast een rec toraat is echt teveel". En dus stapte hij eruit, om anderhalf jaar later Mr voor zijn naam te mogen zetten. Achtergrond van de onge bruikelijke 'side-step' was een diepe interesse in rech ten, de wil in een discipline afgestudeerd te zijn, het wil len verbreden van de blik en de wetenschap de opgedane kennis te kunnen inzetten in het schoolleven. Schoolleven dat ook een gymnasium-af deling omvat. „Dat vond ik wel zo aantrekkelijk van de vacature". Hoezo? „Een klas sieke opleiding biedt wat ex tra's. Die oude cultuur wordt W.H.J. Passtoors? Nooit van gehoord. Klopt, hij is op het Sint Maartens College de nieuwe recti ^j\ een gymnasiast met de paple pel ingegoten". Dat Passtoors zelf klassiek geschoold is, zal na deze ontboezeming geen verrassing zijn. Hij is blij weer als rector on der de mensen te zijn. Wat is dan de lol van rector zijn? „Leiding geven, voortrekker zijn bij het van de grond til len van dingen. Ook afwisse ling in de problemen die op je af komen en het contact met volwassenen én jonge ren. De deur van mijn kamer blijft dan ook niet dicht. Ik zal nadrukkelijk contact zoe ken", meldt hij. De brugklas sers liggen wat dat betreft voor op de rest van de school. „Op een kennismakings bijeenkomst heb ik ze al toe gesproken". De rest van de leerlingen proeft aanstaande dinsdag dat genoegen. Voor zover je bij leerlingen die op de drempel van een lang schooljaar staan kunt spre ken van genoegen natuurlijk. Passtoors gaat in elk geval heel erg zijn best doen om een reputatie op te bouwen als 'goede rector'. Maar wat is dat dan? Op die vraag volgt een diepe stilte. En dan een doordacht antwoord. „Ie mand die als inspirator en coördinator in staat is de do centen en andere medewer kers zó mee te krijgen, dat er optimaal met de leerlingen gewerkt wordt. Dat doe je door veel overleg, veel steun geven, activeren, uitnodigen, prikkelen en wijzen op ver antwoordelijkheden. aldus de 'herder' de klus", FOTO: STEPHEN E kudde van 1150 leerlinge 97 man onderwijzend niet-onderwijzend persone „Daarnaast ben ik net boe m beeld van de school richti ouders, bestuurders e re omgeving". Deze week bereidt 'het boe beeld' zich in alle rust op '91/'92. „Er staat een gadering met het personA voor de deur en er moei stukken voor docenten deur uit. Daarnaast lees me in om gauw thuis 1 ken in de zaken in en de school". De puntjes op d dus Het moet een eigensch van Passtoors zijn. Bij het i scheid vraagt hij: „Kunt u mijn naam ook met mijn til J~. -ïelden. Maar m°€ je achter Mr. I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4