ange mensen iiinder kans bp hartziekte OM gaat met lease-auto door tot Hoge Raad BINNENLAND oor opzetten heroïne- jn dertien jaar geëist Laatste begrotingsronde begonnen Wat zingen de Russen? 00RDELIG I MARCH!" Rente-maatregel levert meer op dan verwacht eidaeSouoant n r gelsL] antser -.supsti eïndoc en dui l cr;i INHEM Tegen de 28-jarige M.D. uit Amsterdam 2 eft de officier van justitie bij de Arnhemse recht te mevrouw mr. J. Brughuis gisteren een gevange- straf van 13 jaar geëist wegens het organiseren van heroïnelijn in Nederland in 1989. /ens eiste de officier van justitie dat de man een schadever- ding van twee miljoen gulden zal betalen. Mocht hij niet in at zijn die te voldoen dan zal hij een half jaar extra gevange- itraf moeten uitzitten. De politie kwam de heroïnelijn op het nadat ze eind 1989 bij een huiszoeking in Boxtel grote hoe- lheden heroine had aangetroffen. Voor het onderzoek in zaak zijn destijds de officier van justitie, politie-agenten en •aadsman naar Turkije afgereisd. Arnhemse rechtbank doet 3 september uitspraak. sische r de d gest< leger vastg WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 DEN HAAG De ministerraad staat deze en volgende week voor de laatste ronde van het begrotings overleg met een nieuwe tegenvaller van 1,2 miljard gulden die op de rijksbegroting voor 1991 moet wor den gecompenseerd. Oorzaak: de volgens het Centraal Planbu reau tegenvallende economische groei, die tevens zou kunnen leiden tot een toene ming van de werkloosheid. Minister Kok van financiën wil circa 500 miljoen gulden dekken door de inflatiecorrectie voor de hogere inkomensgroepen vanaf circa modaal niet volledig te laten doorgaan. De rest zou moeten komen van incidente le (eenmalige) opbrengsten en eventueel bezuinigingen. Gedacht wordt aan ver koop van staatsdeelnemingen en hogere niet-belastingopbrengsten van het rijk. Minister De Vries van sociale zaken wil de inflatiecorrectie (een compensatie aan de belastingbetaler omdat hij door de in flatie in hogere belastingtariefgroepen valt en er dus op achteruitgaat in besteed baar inkomen) eveneens inperken. Hij liet gisteren echter weten dat hij nog vasthoudt aan zijn voor de zomer gelan ceerde plan om het geld in te zetten voor belastingverlaging en het optrekken van de belastingvrije voet voor mensen met betaald werk. Dat zou mensen met een uitkering zoveel mogelijk behoud van vrij besteedbaar inkomen garanderen zonder dat zij een welvaartsvaste verhoging van hun uitkering (de koppeling) hoeven te krijgen. De PvdA houdt tot dusver, ook in de ministerraad, vast aan de koppeling van lonen en uitkeringen. De vakcentrale MHP noemt het schrap pen van de correctie voor inflatie in de hoogste belastingschijven onacceptabel. De financiële problemen van de overheid worden op deze manier afgewenteld op alleen maar de groep die meer dan 50.000 gulden per jaar verdient. [STERDAM Een stu- onder mannen van ddelbare leeftijd in '-Wales en het weste- deel van Engeland t uitgewezen dat er relatie bestaat tussen lengte van het lichaam het optreden van hart- ie|kten. Kortere mannen jen er eerder toe een 'tziekte te krijgen dan Mgere mannen. deelde dr. J. Yarnell van Llandough ziekenhuis in l larth mee op het interna- le congres van cardiolo- dat deze week in Amster- wordt gehouden. Een mo- jke verklaring is volgens onderzoeker dat zowel de tte van het hart als de dia- x van de aders die de en van het hart van bloed zien, bij lange mannen het algemeen groter zijn bij kleinere mannen. Uit erikaanse onderzoeken is gebleken dat de omvang de kransslagaders het wel- :n by pass opera- )eïnvloedt. overigens niet uitgeslo- dat ook andere mechanis- in dit geval een rol spe- Daarom is de discussie de relatie tussen de li- amslengte en de kans op hartziekte nog lang niet oten, aldus Yarnell. Lange mensen lopen minder ri sico een hartaanval te krijgen dan korte mensen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Tijdens het onderzoek kwa dat met hun handen werken, zoals in fabrieken en kolenmijnen, over het algemeen korter zijn en meer roken dan mensen die op kantoor werken of een ander beroep hebben. De leng te van het lichaam kan vol gens de Britse onderzoeker te maken hebben met de kwali teit van de voeding in de kin derjaren. De kleinste mannen kwamen uit grote gezinnen waarvan de vadërs handwer kers waren of langer dan een jaar werkloos waren terwijl het betrokken kind jonger dan tien jaar was. Meer dan de helft van de Eu ropese bevolking is duidelijk te dik. Daarmee riskeert men hart- en vaatziekten. Een cam pagne ter voorkoming en ver mindering van lichaamsge wicht is daarom een dringende noodzaak. Dit blijkt uit een onderzoek onder vijftien miljoen Europe anen, waarvan de resultaten morgen bekend zullen worden gemaakt op het congres van cardiologen. Meer dan tien procent van de bevolking lijdt aan zwaarlijvigheid en veertig procent heeft een overgewicht. Hoe zwaarder het lichaam is, hoe hoger de bloeddruk. Het zelfde geldt voor het choleste rolgehalte van het bloed. Bei de verschijnselen vormen een risico voor het krijgen van hart- en vaatziekten. Het is dus van belang zowel de bloeddruk als het cholesterol gehalte omlaag te brengen. Dat kan door vermindering van het lichaamsgewicht. De studie, waaraan 35 centra in 26 landen deelnamen, toont aan dat hoge bloeddruk een veel voorkomend probleem is in Europa. Geografisch zijn er echter grote verschillen. Hoge bloeddruk komt bij tien pro cent van de bevolking in Cata- lonië in Spanje voor. In de Finse provincie Kuopio en in Moskou bedraagt dit percenta ge 45. Herdenking moord Kerwin Duinmeijer Grote belangstelling bij het beeld dat ter nagedachtenis aan Kerwin Duinmeijer in het Vondelpark in Amsterdam is opgericht. Gisteren werd voor de achtste achtereenvolgende keer de moord op de jonge Antilliaan herdacht. Hij werd op 15-jarige leeftijd door een skinhead doodgestoken. Kerwin Duinmeijer is door de jaren heen een symbool geworden voor het verzet tegen racisme. FOTO: ANP door BERT JANSMA Het zag er bijna als een cliché uit, maar wel een hartverwarmend cliché. Russen op de barricaden, gewapend met de gitaar. Ik ben dan verschrikkelijk benieuwd wét ze zingen. Een lied van Vladimir Vyssotski, die rebel die zichzelf dooddronk en een leven lang zijn eigen, dichterlijke perestrojka uitschreeuwdeIk hoop het. Ik krijg het gevoel dat het een goed teken is, die zingende Russen bij het kampvuur op straat. In Praag zongen de Tsjechen ook de liederen van hun dissidente barden. En daar liep het goed af. Zou het iets Slavisch zijn, dat zingen op die grote emotionele momentenIk zie het Nederlanders niet doen. Stel dat Lubbers wordt afgezet door Kok (of omgekeerd) en we de barricaden op zouden gaan om de wao en de koppeling al dan niet te verdedigen? Wat zouden we moeten zingen? 'Ouwe taaie, jippie-jippie-jee?' Of een chanson van Wim Sonneveld? 'Zo heerlijk rustig?'. De revolutionaire geest is nooit zo vaardig geworden over de onzen. Ons meest revolutionaire lied, het Wilhelmus, getuigt nog altijd van respect voor de koning van Hispanjen. De gebeurtenissen in Rusland houden je trouwens wel in een verlammende greep. Er komt nauwelijks iets uit m'n handen, ik moet heen en weer schakelen langs de diverse radio- en tv- programma's. Even onmachtig als tijdens de Golfoorlog. En dan is er weer CNN. De nieuwszender die bovenop het nieuws zit en dat ook laat wetener zijn schoten gehoord buiten het parlementsgebouw. Je hoort het geratel van automatische wapens wel tien keer terwijl de camera in donkere verten kijkt. Zo van: zie je wel. we zijn er bij, en als er niet genoeg geschoten wordt, herhalen we dat ene salvo gewoon. Met daarbij een dialoog tussen de correspondent ter plekke ontslagen dame waarheid niet u wringen, komt vraaggesprek uit de schoonheidssalon i Amerika. Wanneer zij de de correspondent weet te n CNN-heer het indringende „Maar op hoeveel meter denk je dan dat het schieten plaats heeft gevonden?" Een gewetensvraag waarop geen afgemeten antwoord komt. Met de gezondheidstoestand van het comité van boze mannen schijnt het niet goed te gaan. De een na de ander valt af: hoge bloeddruk, hartklachten. En ik dacht dat Gorbatsjov de zieke man in de regering was. Er is hoop. En die wordt nog sterker wanneer ik zowel de Poolse radio, als de Amerikaanse president naam en voornaam van onze Ruud Lubbers hoor noemen. Lubbers moet naar Moskou, Lubbers moet nog niet naar Moskou. Nederland is EG-voorzitter tijdens een turbulente periode. In Joegoslavië wordt gevochten, in Rusland is de 'derde revolutie' aan de gang. Het zal toch niet onze schuld zijn? Dader grafschennis Nijkerk opgepakt NIJKERK De rijkspolitie in Nijkerk heeft een 21-iarige in woner van deze plaats aangehouden, die heeft bekend 96 graven te hebben beschadigd op de algemene begraafplaats in deze ge meente. De grafschennis vond plaats in de nacht van 10 op 11 augustus. Zijn motief voor de daad is nog niet bekend, aldus de politie. De man verklaarde onder invloed van alcohol en verdo vende middelen te hebben gehandeld. (ADVERTENTIE) Koninklijk I KV ■■:xi Dc meesterbakkers van Marchc" hebben weer van voor u gemaaki. Bijna alles irtli gebakken waar u bij siaai. dus ;o 'iul En voordeliger ook niet hebben namelijk weer een ttal zeer aantrekkelijke (biedingen voor u. Kom dus rl even langs bij Le Marchc verbouwde souterrain van Den Haag-Centrum bosvruchten-schelp. ,15.957,95 n heel krenten-rozijnen *,95 voor 1,95 ehte roomboterpistolets. 6 stuks 2,-40 voor X,- (ROOM DREESMANN Koningin Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vijf Sallandse gemeenten Nieuwleusen, Dalfsen, Wijhe, Heino en Olst. De koninklijke gast die per golfcar werd vervoerd leek niet al te veel hinder te ondervinden van haar gebroken kuitbeen. In Olst werd zij, omringd door een haag van inwoners, verwelkomd door burgemeester Heisterkamp. FOTO: PERS UNIE DEN HAAG Het open baar ministerie (OM) in Den Haag houdt nog steeds een lease-auto van de maatschappij Prolease in bezit nadat deze bij een snelheidsovertreding eind juni in beslag is genomen. Het OM doet dit hoewel de kantonrechter en de raadkamer van de recht bank hebben gelast de auto terug te geven. Het OM heeft hiertegen hoger beroep ingesteld en eiste giste ren bij de rechtbank opnieuw verbeurdverklaring van de lease-auto. Aangekondigd werd dat het OM waarschijn lijk tot aan de Hoge Raad door wil procederen om duidelijk heid te verkrijgen over ver beurdverklaren van lease-au- DEN HAAG De ver plichting van de banken om de fiscus inzage te ge ven in betaalde rente op rekeningen, de zogenoem de renterenseignering, le vert de schatkist iets meer geld op dan voorzien, toen in 1987 werd besloten hiertoe over te gaan. ris Van Amelsvoort (finan ciën) aan de Eerste en Tweede Kamer blijkt, dat het aangifte gedrag op het punt van rente inkomsten is sterk verbeterd. Het aangegeven bedrag is ten gevolge van de renterenseig nering met 1.828 miljoen gul den gestegen, hetgeen een toe name van de belastingop brengst van 609 miljoen gul den betekent. De verwachting was 600 milioen gulden. In een Staatssecreta- voorlopige evaluatie' van de cember vorig jaar werd nog een tussenstand gemeld van 545 miljoen gulden. In 1988 zijn 54.657 navorde- b'j miljoen gulden aan rente-in komsten is nagevorderd tegen over een verwachting van 200 miljoen. In 1989 zijn 183.657 navorderingsaanslagen opge legd waarbij over 843,9 miljoen aan rente-inkomsten is nage vorderd. In de eerste helft van vorig jaar zijn 86.745 navorde ringsaanslagen opgelegd waar bij over 192,5 miljoen gulden rente-inkomsten is nagevor derd. In totaal is hiermee een incidentele belastingopbrengst gemoeid van ruim 400 miljoen gulden. Bovendien heeft de fiscus door de renterenseignering in twee en een half jaar tussen 10 en 12 miljard gulden aan vermo gen achterhaald. hierover speelt sinds april toen de procureurs generaal een nieuwe richtlijn uitvaardigden. Voertuigen, in clusief lease-auto's, die de snelheidslimiet met vijftig ki lometer of meer overschrijden kunnen in beslag worden ge nomen. Bij eerdere gevallen in Den Haag en Den Bosch wer den de in beslag genomen lea se-auto's door justitie terugge geven. In het geval dat nu bij de rechtbank diende, overtrad een 27-jarige Rotterdammer met een auto van Prolease tot driemaal toe de maximum snelheid in Den Haag en Was senaar. Hij reed onder meer 110, waar 50 is toegestaan. De kantonrechter ging niet in op de eis van het OM tot ver beurdverklaring van de auto en veroordeelde de man tot boetes en tijdelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Verkeersschout J. De Moor eiste in hoger beroep namens het OM verbeurdverklaring van de auto en verwees naar de nieuwe richtlijn van de procureurs-generaal. „Voor met name jeugdige en welge stelde zakelijke rijders vormen geldboete en ontzegging nau welijks een alternatief voor verbetering van rijgedrag." Advocaat van de verdachte, mr. A. Stigt, stelt dat Prolease niet kon weten dat de man met de auto een overtreding zou begaan. „De leasemaat schappij is niet wettelijk aan sprakelijk." Van Stigt kondig de een kort geding aan tegen de staat als de auto niet wordt teruggegeven. Uitspraak 3 september. Vrijspraak in incestzaak ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de 67- jarige oma J. de W. uit Rheden en de 41-iarige H.H. uit Velp vrijgesproken in de zogenaam de Rhedense incestzaak, één van de grootste incestzaken die tot nu toe in Nederland be kend zijn. De uitspraak in de zaak van de oma en de oom kwam een week eerder dan verwacht. De persofficier van justitie L. van Zanten-Renders kon nog geen motivatie voor de vrijspraak geven. Evenmin kon zij ver tellen of het openbaar ministe rie in hoger beroep tegen de vrijspraak zal gaan. Volgende week doet de rechtbank uit spraak over de aanklachten te gen de vader, een zwager, een vriendin en twee andere ooms van de vier Rhedense zusjes, die jarenlang door de hele fa milie seksueel misbruikt en mishandeld zijn. Tegen de oma werd vorige week een jaar en negen maan den gevangenisstraf geëist. Volgens de misbruikte meisjes keek oma samen met moeder (die eerder een straf van vijf jaar opgelegd kreeg) toe als de ooms de meisjes verkrachtten. Ook zou oma ontuchtige han delingen met de kinderen en haar zoons gepleegd hebben. De verkrachtingen vonden volgens de slachtoffers regel matig in oma's huis plaats. Tegen de nu vrijgesproken oom werd drie jaar geëist. Hij ontkende voor de rechtbank alle beschuldigingen evenals de vrijgesproken oma. HSPAR AVR wil afval kwijt aan Flevoland LELYSTAD De Afvalver- werking Rijnmond (AVR) heeft in een brief Flevoland gevraagd tijdelijk capaciteit beschikbaar te stellen voor het storten van 200.000 ton afval uit Utrecht. AVR zoekt hulp totdat zij door uitbreiding zelf het afval kan bergen. Het Fle volandse college is bereid im port van afval toe te staan, maar niet de 200.000 ton waar om de AVR vraagt. Volgens gedeputeerde D. van Hemmen staat deze hoeveelheid in geen verhouding tot de eigen pro- duktie. BENT U ER OOK ZO EÉN DIE 'N BIJDRAGE AAN 'T MILIEU LEVERT? EERST DENKEN. DAN DOEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3