b] .„Russisch-Orthodoxe Kerk steunt Jeltsin Vrees bij Russische oppositiegroepen GEESTELIJK LEVEN OPINIE jn EeidóaQowuvnt Afrikaanse moslims tegen betrekkingen met Israël KAMPALA Afrikaanse moslims hebben heftig geprotesteerd tegen het besluit van Nigeria om de diplomatieke betrekkingen met Israël te herstellen. In een brief van de unie van moslimra den in Oost,- Centraal en Zuidelijk Afrika (UMCECSA) aan de Nigeraanse president Ibrahim Babangida wordt de stap bescha mend genoemd voor het Nigeraanse volk en voor heel Afrika. Israël voert „een agressieve politiek met als doel de islam uit te roeien" De unie van moslimraden, gevestigd de Ugandese hoofdstad Kampala, wordt financieel ondersteund door Libië. De minister van buitenlandse zaken van Nigeria, Ike Nwackuk- wu, heeft afgelopen week, na een geheime reis naar Israël, het herstel van de betrekkingen tussen de twee landen aangekon digd. Nigeria verbrak, net als de meeste Afrikaanse landen, twintig jaar geleden de diplomatieke banden met Israël als te ken van solidariteit met het Palestijnse volk. Intussen zijn enke le pro-westerse Afrikaanse landen op dit besluit teruggekomen. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 - eid< Sovjetunie heeft bezoek paus nu harder nodig dan ooit' Wat ik een goede patiënt noem is iemand die, als hij een goede dokter gevonden heeft, bij hem blijft tot hij dood gaat. Olivier Wendell Holmes BUDAPEST Een bezoek van de paus aan de Sovjetunie is na de machtsovername door de conservatieven nog steeds mogelijk. Misschien wordt dit bezoek zelfs versneld door de jongste ontwikkelingen, aldus kardinaal-staatssecretaris An- gelo Sodano in een interview met de Italiaanse radio RAI. „Ik heb bij al mijn bedenkin gen de stille hoop dat deze reis sneller dan verwacht kan plaats hebben. De Sovjetunie heeft haar nu harder nodig dan ooit", zei Sodano. De afge zette president Gorbatsjov heeft paus Johannes Paulus II tijdens hun eerste ontmoeting in 1989 uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjetunie. Lange tijd was er sprake van dat de paus zijn historische reis in 1992 zou maken. De verwezenlijking werd steeds onwaarschijnlijker omdat de paus ook de katholieken in de Baltische republieken en de Oekraine wenst te bezoeken. Door de gespannen verhou ding met de Russisch-Ortho- doxe Kerk, vanwege haar strijd met de Oekrains-Katho- lieke Kerk, is de reis nog on zekerder geworden. De paus sloot vrijdag zijn historische bezoek Hongarije af met een op- niet meedoen sche jacht welvaart", zi half miljoen Heldenplein „Hongarije is STEUN VERWACHT VAN WESTERSE LANDEN GENEVE Patriarch Aleksej van de Russisch- Orthodoxe Kerk heeft dinsdag in Moskou een oproep gedaan aan de nieuwe machthebbers om Gorbatsjov het volk toe te laten spreken. „Zodat wij zijn mening over de actue le ontwikkelingen kun nen horen." De huidige situatie „verstoort het geweten van miljoenen medeburgers, die zich afvra gen hoe het zit met de wettig heid van het 'Comité voor de noodtoestand", aldus Aleksej. De Russische president Boris Jeltsin heeft de patriarch maandag opgeroepen zijn mo rele autoriteit in de strijd te werpen en een bijdrage i de de Vlak voor de aanval op het parlementsgebouw waarin Jeltsin zich bevindt, deed de patriarch een beroep op zijn landgenoten om alles te doen om een burgeroorlog te voor komen. Elk mens die „de wa pens opneemt tegen zijn buur man in zijn ziel een ernstige zonde begaat die hem uitsluit van de kerk en van God", ver klaarde de patriarch en hij voegde daar aan toe dat hij bidt dat „God ons redt van de verschrikkelijke zonde van de broedermoord", aldus Aleksej. Speciaal tot de soldaten zei hij: „Ik vraag de soldaten en hun commandanten zich te herin neren dat niemand de prijs mag bepalen of betalen voor 'een mensenleven". Belangrijke vertegenwoordi gers van de kerk in Genève hebben in veel duidelijker be woordingen de kant van Jelt sin gekozen als representant van het verzet tegen het nood- comité. De Russisch-Orthodoxe Kerk is volgens Damaskinos direc teur van het orthodoxe cen trum in Genève en 'vader Aleksander', vertegenwoordi ger van de Russisch-Ortho doxe Kerk bij de Wereldraad van Kerken onder Gorbatsjov 'een teken van hoop' gewor den. Juist daarom wordt nu van de kerk verwacht dat zij voor de vrijheid instaat. Het is voor de twee Russen duidelijk dat daarmee voor Jeltsin wordt gekozen, voor wiens ambtsaanvaarding patri arch Aleksei een speciale kerkdienst liet vieren. Onder het bewind van Gorba tsjov kon de kerk uitgroeien tot „een belangrijke factor in de geestelijke en morele we dergeboorte van het land", zo als Aleksej eens zei. Vorig jaar alleen al werden meer dan 2.000 nieuwe gemeenten ge sticht (er zijn er nu 12.000). De mensen trouwen weer in de kerk en laten hun kinderen er graag dopen. De kerk mag er bij officiële gelegenheden Damaskinos en Aleksander hopen dat christenen in heel de wereld zullen bidden voor de Sovjetunie. De vertegen woordiger bij de Wereldraad hoopt tevens dat de religieuze groeperingen in zijn land hun confessionele verschillen even vergeten en eensgezind optre den tegen de nieuwe macht hebbers. De twee vertegenwoordigers hebben, net zo min als de We reldraad van Kerken, geen contact kunnen hebben met de leiding van de Russisch-Ortho doxe Kerk in Moskou. Een of ficiële reactie van de kerk is er nog niet. Wel is bekend dat patriarch Aleksej tot de onder tekenaars behoorde van een verklaring waarin kortgeleden werd opgeroepen tot 'herstel van de orde'. Het hoofd van de Russisch-or- thodoxen in Groot-Brittanië, metropoliet Anthony, heeft zijn vrees uitgesproken voor „de terugkeer naar het klassie ke onderdrukkende commu nisme", waarin geen plaats meer zal zijn voor de pas ver worven godsdienstvrijheid. Hij hoopt dat geen enkele wester se regering tot de erkenning het overgaan. bewind zal Patriarch Aleksej Vaticaanse Ostpolitiek in gevaar door machtsovername Idoor AART HEERING De paus loopt tussen een paar klokken door, op weg naar het plein waar hij de mis zou opdragen. De klokken werden speciaal gemaakt in verband met het pausbezoek. FOTO: EPA ROME Door de onom wonden steun aan Gorba tsjov door de paus, op de laatste dag van zijn be zoek aan Hongarije, heeft paus Johannes Paulus II gisteren een einde ge maakt aan de afwachten de houding die het Vati- caan aanvankelijk innam na de coup in de Sovjetu nie. De paus sprak onomwonden zijn steun uit voor Gorbatsjov en uitte de wens dat het „door hem in gang gezette proces nu geen neergang zou kennen." De paus herinnerde aan de twee keren dat Gorbatsjov hem in het Vaticaan heeft be zocht en aan „de oprechte wil waardoor hij werd geleid" en zijn „inzet voor het goede". Tot dan toe had alleen de Va ticaanse woordvoerder Joa quin Navarro-Valls met een verwijzing naar que van de coupleiders, in 'ziekte' van Gorbatsjov als voorwendsel wordt gehan teerd, de diplomatieke wens uitgesproken dat „Gorbatsjov snel volledig moge herstellen". Begrijpelijk De bezorgdheid van het Vati caan is begrijpelijk, want in haar pas herworven oostelijke provincies is veel te verliezen. De tot nu toe zo succesvolle Ost-politiek kan door de val van de Russische leider een zware terugslag krijgen. Ten minste drie belangrijke pro grammapunten voor het ko mende jaar komen nu volledig op losse schroeven te staan: het bezoek van Johannes Pau lus ii aan Moskou; de weder opbouw van de kerkelijke or ganisatie in Europees Rusland, Siberië, Wit Rusland en Ka zakstan, waar de paus in april zeven bisschoppen heeft be noemd; en de teruggave van kerken en goederen aan de geüniëerde kerk in de Oe kraine, die het gezag van Rome erkent en die in 1946 op last van Stalin werd samenge voegd met de orthodoxe kerk. De coupleiders in Moskou lij eenheid te herstellen. Dat be tekent dat zij met kracht op zullen treden tegen alle centri fugale krachten. De katholieke kerk kan ge makkelijk als zo'n kracht wor den beschouwd. Zij wordt be stuurd vanuit Rome, leidde tot aan het regime-Gorbatsjov een half-clandestien bestaan in de Sovjetunie en heeft zich in Po len als de krachtigste opposant van het communisme doen kennen. Dat geldt niet voor de orthodoxe kerk, die door de patriarch van Moskou wordt geleid en waarvan de clerus zich al sinds het tijdperk van de tsaren altijd heeft aangepast bij de wensen van het heer sende regime. De patriarch die bij Gorbatsjov vergeefs verzet heeft aangetekend tegen de aan de geüniëerden verleende 'gunsten' zou daarom bij de niéuwe heersers wel eens een gewilliger gehoor kunnen vin den. De coupleiders zouden ook het geplande pausbezoek als niet-opportuun kunnen be oordelen, als de paus tenmin ste zelf nog zou willen komen. Kerken en politiek bieden petitie aan bij Sovjet- ambassade DEN HAAG Vertegen woordigers van politieke par tijen, vredesorganisaties, ker ken en vakbonden hebben vanmiddag om twaalf uur bij de Russische ambassade een petitie aangeboden waarin on der meer gevraagd wordt om de terugkeer van Sovjetleider Michail Gorbatsjov en vrijla ting van politieke gevangenen. In de petitie die onder meer werd aangeboden door mr. Glastra van Loon van D66, Mient-Jan Faber en Jan ter Laak namens de kerkelijke vredesbeweging, secretaris ds. W. van der Zee van de Raad van Kerken en Karin Adel- mund van het FNV, wordt zorg en verontwaardiging uit gesproken over de ontwikke lingen in de Sovjetunie. Ge zegd wordt dat dictatuur nooit een oplossing is om de proble men de baas te worden. Ver wezen wordt naar de uitspra ken van democratische groe peringen in de Sovjetunie die tevens vrezen dat de contacten en en samenwerking met het Westen worden affgebroken. BENOEMINGEN Tiel(Ziekenhuis Rivierenland) der Wal te Vianen die deze benoe ming heeft aangenomen. Benoemd tot vicaris te Deventer(per 1 septem- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Sneek-Koudum P.F. Messelink, kandidaat te Enschede. Beroepen te Bllja-Holwerd P.F. Mes- MOSKOU De leden van de Russische demo cratische oppositiegroepe ringen zijn zeer aangesla gen door het nieuws van de staatsgreep. Bij die groepen heerst angst dat ze spoedig zullen worden opgepakt. Dit meldde gisteren een Pax- Christi-delegatie onder leiding van secretaris Jan ter Laak die vorige week in Moskou een bijeenkomst hebben bijge woond van Europese vredes groepen. Volgens een ander lid van de delegatie, Joof van Keulen, zijn ze.de laatste jaren allemaal uit hun schuilplaat sen gekomen en zijn hun adressen dus bekend bij de KGB. Van arrestaties is Van Keulen echter niets gebleken. De Pax Christi delegatie werd net als de meeste Russen ver rast door de staatsgreep. Vol gens Eric de Rijk had Tair Tairov van het Russische voorbereidingscomité dat de vredesbijeenkomst in Moskou had georganiseerd, al gezegd dat er binnen enkele dagen een staatsgreep werd ver wacht, maar aan dit nieuws werd weinig waarde gehecht. Ook aanhangers van het vori ge week afgetreden Politburo- lid Jakovlev hadden op de vredesbijeenkomst voor een machtsgreep door de ortho doxe communisten gewaar schuwd. Toen Ter Laak maandag een aantal tanks op het Rode Plein zag, dacht hij aan een filmop name. De dag daarvoor waren die namelijk ook op het plein gemaakt. Volgens Ter Laak zijn de in woners van Moskou zeer ver deeld over de staatsgreep. Ve len hebben geen enkele bood schap aan Gorbatsjov onder wiens regime de voedselsitua tie dramatisch is verslechterd. Ze willen gewoon brood op de plank zien, aldus Ter Laak. Volgens hem zullen de macht hebbers heel sluw willen in spelen op de basisbehoeften van de bevolking, bijvoorbeeld door de voedselvoorziening in de hoofdstad aanzienlijk te verbeteren. Daarmee zouden Een inwoner van Moskou probeert te debatteren met jonge sol daten die de Gorki Straat in Moskou hebben afgezet. FOTO: AP MOEIZAME ZOEKTOCHT NAAR CONFESSIONELE IDENTITEIT „Nationalisme Oosteuropese kerken gevaarlijke zaak' GENEVE In enkele Oosteuropese landen zijn de kerken volledig ver strikt geraakt in nationa listische bewegingen en het streven naar onafhan kelijkheid. Dat vindt Götz Planer-Friedrich, die bin nenkort aftreedt als stu diesecretaris van de Lu therse Wereldfederatie. De kerken zijn, in de voor hun nieuwe situatie van gods dienstvrijheid, op zoek naar hun confessionele identiteit. Die mag echter niet met natio nale identiteit worden ver ward, zo waarschuwde Planer- Friedrich in een verwijzing naar de kerken in Joegoslavië. Zowel de kerken als de volke ren daar moeten inzien dat na tionalistische neigingen 'anachronistisch' zijn. De uit de DDR afkomstige theoloog, die directeur van de Evangelische Akademie van Thüringen wordt, pleit in een afscheidsinterview voor een 'Europa van de regio's', waar bij nationale groeperingen een beperkte mate van zelfbestuur krijgen. Basken, Ieren of Kroaten moeten worden be vrijd van de 'druk van de ho mogeniteit'. De oecumenische en confessio nele organisaties hebben tot dusver het probleem van het nationalisme verdrongen. Ze hebben de illusie gehad dat dit vraagstuk definitief voorbij was en dat de wereld slechts in twee blokken behoefde te worden ingedeeld. Nu worden de Lutherse Wereldfederatie en de Wereldraad van Kerken overvallen door het nationalis tische streven van sommige lidkerken die in Joegoslavië en in de Sovjetunie de natio nale politiek van hun repu bliek steunen. Hierdoor is de oecumenische samenwerking schade toegebracht, aldus Pla ner-Friedrich. Als mogelijke oplossing voor de oecumenische conflicten in Europa pleit de theoloog voor het samenroepen van een Eu ropese christelijke synode, die in tegenstelling tot de bestuursorganen van de oecu menische organisaties wél bindende besluiten voor de kerken kan nemen. In zo'n kerkelijk parlement zouden de kerken een hogere prioriteit moeten toekennen aan Europa dan aan de eigen Een Europese synode zou ook moeten proberen de kerken het nationalisme uit het hoofd te praten, aldus Planer-Frie drich. roep aan het land om zich te bezinnen op zijn christelijke wortels. De Hongaren moeten de „egoïsti- ar individuele hij tegen een ïensen op het Budapest, an het ontwa ken; het land wordt niet be dreigd door vijanden van bui ten en heeft nu de unieke ge legenheid het door de voorva deren gebouwde huis in Euro pa te stutten", zei Johannes Paulus. Alleen christelijke waarden vormen volgens de paus „een solide basis voor een waarachtig menselijke cul tuur". COMMENTAAR Bolsjewistische demonen 1NHE itraf rr g{ or nad EvEN zag het er afgelopen nacht rond half één Nederlandse naar uit dat de televisiebeelden uit Moskou een getrouwe kopie i eft de den tonen van de mensonterende gebeurtenissen twee jaar gele nk 1 op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Tanks en pantser straf gens vermorzelden daar op 4 juni 1989 letterlijk een volksopsU l hert De Sovjet-tankcommandanten bleken echter minder geïndot neerd dan hun Chinese collega's en hielden gelukkig in, toen dui re) lijk werd dat de massa van geen wijken wilde weten. GlSTEREN plaatsen we in deze kolom nog de zin dat de rechtse coup tegen Gorbatsjov gedoemd ken. Sindsdien is de kans dat het Comité voor de Noodtoest greep krijgt op de situatie in Moskou, laat staan op die in de gel USSR, alleen maar kleiner geworden. Daarmee is nog niet g dat Gorbatsjov en Jeltsin weer terug aan de macht komen. De ontreddering van het land is alleen maar groter geworden. BLIJFT ondertussen de vraag of het vrije en democratische ten Michail Gorbatsjov op zijn moeilijke en steile klim naar de p strojka en de glasnost wel voldoende geholpen heeft. Het is velende, want moeilijk te beantwoorden vraag. Ondanks Gorbatsjov blijft het bolsjewistische machtscentrum in Moskou vandaag nog een labyrint, waarin zelfs doorgewinterde Sovjel perts wel eens verloren lopen. Al generaties lang, zowel onder Tsarenrijk als onder het communisme, bekwamen de Russische ders zich in het camoufleren van hun politieke zetten. Allengs het zelfs grootmeesters in die vaardigheid geworden. Is het antwoord op de hierboven gestelde vraag ja, dan heeft Westen een historische kans laten liggen om het beleid van tsjov onomkeerbaar te maken. Maar het blijft moeilijk aan te dat Gorbatsjov het met méér financiële hulp en méér voedsel Westen langer had kunnen volhouden. Het had misschien de storting van zijn aanhang en populariteit bij de doorsnee-Russen kunnen afremmen. Maar het is twijfelachtig of meer hulp had k nen voorkomen wat zich nu met hem afspeelt. In deze militaire staatsgreep gaat het uiteindelijk om veel m|jgTE] Gorbatsjov was begonnen aan een fundamentele hervorming het Sovjetimperium. Hij was op zoek naar een socialisme met democratisch hart, dat haaks staat op de communistische en w; lijke toepassing van het marxisme-leninisme. Hij verwijderde van een totalitair regime, dat geen enkele menselijke gelaatst vertoonde, omdat het alle middelen waarover een militaire di tuur beschikt hanteerde om met de knoet te regeren. one ddelb id-Wc dee ïft ui rela lengt het o Evenzeer is het de vraag of het nieuwe regime de op 1 ja nuari van dit jaar in werking getreden wet op de godsdienst vrijheid ongemoeid zal laten en of zij de organisatie van de pas weer in ere herstelde bis dommen ongehinderd zal la ten plaatsvinden. En tenslotte is het niet zeker of de Russi sche bisdommen nu nog zullen kunnen deelnemen aan de speciale aan Oosteuropa gewij de synode, die medio novem ber in het Vaticaan wordt ge houden. De pauselijke vertegenwoordi ger in de Sovjetunie, aartsbis schop Francesco Colasuonno, heeft onmiddellijk na het be richt van de staatsgreep zijn vakantie in Italië onderbroken om naar Moskou te vertrek ken. De ironie wil dat hij juist dezer dagen de ambassade van het Vaticaan in Moskou offi cieel in gebruik had zullen ne men. Maar voorlopig zal Cola suonno weinig anders kunnen doen dan zijn superieuren over de ontwikkelingen informeren en via informele kontakten proberen de dialoog toch nog gaande te houden. De militairen, de staatsveiligheid en de ambtenaren me, kortom, de vazallen van het Kremlin, voelden zich in to< kten, mende mate bedreigd in hun macht en de daaruit voortvloeie g( voorrechten Zij die geen tegenspraak duldden, moesten die gaan. Zij konden niet langer naar eigen believen en zonder woording te moeten afleggen, degenen die opkwamen vc draagzaamheid, pluralisme en vrije meningsuiting opsluiten of de weg ruimen. Door Gorbatsjov uit te schakelen wilden z< ces stoppen en aantonen dat de echte macht in de Sovjetuni "ftziek gere deeldi Liane hiarth i blijven van het leger, de KGB en de partij-apparatsj aje die weten waar Abraham de kaviaar en de wodka haalt, en de rij hoeven te staan voor wat schamele kledingstukken homp brood. dat di word jke vt onderj In hun ogen was Gorbatsjov een staatsgevaarlijke contra-revoli|er nair. Door aan nieuwe politieke structuren te werken me autonomie voor de republieken, door de staatseconomie i vrije markteconomie om te buigen en sommige democratische r<r J vrijheden in ere te herstellen, was hij de ondergraver hun alleenheerschappij. Gorbatsjov werd enkel gesteund door d( ei telligentsia. Maar die is te klein in aantal. Tijdens zeventig jaar c werd haar stand drastisch uitgedund. Gorbatsjov kon op haar grote morele steun rekenen. Maar die volstond het hem te laten lukken het starre communisme uit zijn h tillen. |la, in di De hervormer Gorbatsjov, de Peter de Grote van de twin eeuw, had af te rekenen met de demonen van het verleden: de cratie, het collectivisme, immobilisme en gebrek aan verantwo lijkheidsbesef en initiatief. Gorbatsjov is op de tegenstand gesti van deze bolsjewistische demonen, die voortleven in het leger staatsveiligheid en partij. En daarop is hij uiteindelijk ook vastg thodoxe kerk het feest van de Transsubstantiatie (de gedaan teverwisseling van de Heer- Jgevierd. De Russisch-ortho- doxe kerk zal volgens Ter Laak duidelijk de nationalisti sche kaart willen spelen. In zijn contacten met priesters van deze kerk heeft Ter Laak gemerkt dat de katholieken er bij de orthodoxen zeer slecht op staan. Katholieken worden in een adem genoemd met jo den en vrijmetselaars. De Rus sisch orthodoxen zijn bang dat de RK kerk de Russisch ortho doxe kerk als het ware zal leeg zuigen. De Grieks orthodoxe kerk in de Sovjetunie is name lijk geünieerd met de RK kerk. men vrees dat men op nieuw een groot aantal kerken zal kwijtraken net zoals dit het geval is geweest in de Oe kraïne. De Russisch orthodoxe kerk is uitermate huiverig voor oecu menische contacten. Alleen door haar lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken heeft ze die contacten nog. dat is volgens Ter Laak ook de re den dat de Wereldraad zo om zichtig reageert op de ontwik kelingen in de Sovjetunie. Religieuze 'kunst' in Bijbels Museum AMSTERDAM Het Bijbels Museum in Amsterdam wil volgend jaar een expositie op zetten, waarin religieuze kunst met een kleine 'k' voorop staat. Iconen, beeldjes, borduursels, tegeltjes, alles wat maar te ma ken heeft met bijbelse voorstel lingen is welkom bij het mu seum. Met de expositie 'Al is het geen Rembrandt' wil het museum in het Rembrandtjaar 1992 de kunst met een grote K uitdagen door de kleine kunst in huis te halen. Het museum wil de objecten voor de ten toonstelling van particulieren lenen. Wat ook maar los of vastzit, staat of hangt is bij het Bijbels Museum welkom. Geiï- teresseerden kunnen bellen: 020-6242436. fieidacSou/ia/nt Uitgave Telefoon: Telefax Postadres. Telefoon Telefax: Postadres Omgev drs R Sport L Apothekersdijk 34, I Westerp iel 122 244 Postbu: Koopm 070-3 070 - 3906 7 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den 9, 2288 BC Rijswijk. I Leur >f, M Kroft, T F i (tel. 071 - 14* 4 047): R. Kleijn (chef), f t Herpen (chef), F. Bul e (tel 070-3190 815): Sport algemeen (tel 070 - 3190 826) F Werkman (chef), F D Kiers. R Langeveld, drs H -F Ruijl Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator). B Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L Kooistra, drs P va Foto (tel 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef). S Evenhu Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A de Bruijn B Hermans. J Hofmeester. C de Kier, H Nieuwmans. H. Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, ee dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlar Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers en M va Ven De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld, D land, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland S. Akkerman (Praag). drs D J van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene) R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heenng (Ror it (Parijs). M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), amp (Sao - - -- DeL e Coura Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado) ing Pers Unie de exclusieve vertaal- Abonnee-service Telefoon 071 - 313 677 op n Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclus aling per acceptgirc onnementsgeld die n 08 30 tot 17.00 u n 18 00 tot 19.00 u 78,60 n voldaan «ijk 070 - 3902 702. Bankie AMRO POSTBANK NV 663 050 AMRO BANK NV 473 575 515 OC de krj jeïnvli VTE OC dt geb Roi>nd En hebb. ïlal ze ibicdin; •l even n 3,9' chic ro 6 stuk ASP/

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2