Burgers Moskou slaan aanval van Sov jetleger af =)iscussie over wao en koppeling zit vast Gemakkelijker J Hulshoff j 14 Dagen Gratis Tulip breidt produktie toch uit in Nederland j Of bel 071 - 313 (>77 i Ccid6cSouaatit INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidócSouomvt WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 GEESTELIJK LEVEN )stpolitiek Vaticaan in gevaar Vaar machthebbers I van Zaïre zwelgen hongert bevolking Opluchting bij zwemploeg UMENTENINFORMATIE 'ORT HOEN/REGIO 11 T/l IENSTVERLENING JNST/RTV leldere nacht en een linimumtemperatuur imstreeks 14 graden, lorgen zonnig, tegen de vond van het zuidwesten t mogelijk een nweersbui. liddagtemperatuur ngeveer 28 graden, atige wind, kracht 3 tot uit zuidoost tot zuid, i de kust en op het sselmeer af en toe htig, 6. £eidoe (Sowtamt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25114 Losse nummers 1,45. Zuidhollandse CDA'ers tegen aanleg van Hoge Snelheidslijn ZOETERWOUDE De CDA'ers uit het gebied tussen Rotter dam en Amsterdam zijn tegen de aanleg de Hoge Snelheidslijn (HSL). De christen-democraten zijn het er over eens dat de of fers die moeten worden gebracht voor de komst van de snelle trein over een nieuw tracé te groot zijn. De snelle trein moet van bestaande spoorlijnen gebruik maken. Deze lijnen moeten worden aangepast. De partijgenoten kwamen gisteravond tijdens een bijeenkomst in Zoeterwoude tot deze eensluidende verkla ring. De CDA-vertegenwoordiger van de gemeente Haarlem mermeer ging als enige niet akkoord. Dat de problematiek rond de snelle trein bij de CDA-politici sterk leeft, bleek wel uit het feit dat meer dan honderd mensen aanwezig waren in de Een- dekooi in Zoeterwoude. Naast CDA-vertegenwoordigers uit vrij wel alle gemeenten langs het tracé waren er zes leden van Pro vinciale Staten en het Tweede Kamerlid M. de Jong. Pagina 12: Doeshaven gehalveerd door aanleg van HSL. Voor- en tegenstanders HSL steeds verder uit elkaar. Benzine duurder door coup Protestbijeenkomst in Beurs van Berlage ROTTERDAM De prijzen voor benzine en diesel zijn vandaag omhoog gegaan als gevolg van de crisis in de Sovjetunie. Benzine is drie cent per liter duurder geworden, diesel ging zes cent omhoog. Oliehandelaren zeiden de ontwikkelingen maandag nog even te hebben afgewacht. Maar de stijging van zowel de produktnoteringen als de dollarkoers bleek gisteren structureel van aard, zodat prijsstij gingen onontkoombaar waren. Aan de meeste zelftankpompen golden van daag de volgende prijzen: 196 cent voor super plus loodvrij, 192 cent voor Euro loodvrij en 208 cent voor gelode superbenzine. Een liter diesel kost 123 cent. Handelaren verwachten dat de levering door de coup niet belangrijk beïnvloed wordt, maar willen toch een voor schot nemen op tekorten. Moskou is vooral afhankelijk van de uitvoer van olie en olie- produkten. AMSTERDAM In de Beurs van Berlage te Amster dam wordt zaterdagmiddag een manifestatie voor de vrij lating van Gorbatsjov en te gen de staatsgreep in de Sov jetunie gehouden. Dat heeft een gelegenheidscomité van verontruste journalisten en kunstenaars bekendgemaakt. Tijdens de bijeenkomst zullen onder meer D66-fractieleider Hans van Mierlo, publicist Henk Hofland, Oost-Europa- deksundige Martin van den Heuvel en schrijver Remco Campert het woord voeren. Voorafgaand wordt gede monstreerd. Sovjet-toeristen willen niet terug BONN Een groep van 57 passagiers en be manningsleden van een Sovjet-cruiseschip dat een bezoek bracht aan de Duitse havenstad Kiel heeft zich bij de havenautoriteiten gemeld en gezegd niet naar de Sovjetunie te willen te rugkeren. De 38 toeristen en negentien beman ningsleden uit de Sovjetunie gingen niet terug aan boord van het schip Anna Karenina dat maandag in Kiel aankwam en inmiddels weer is vertrokken met bestemming Leningrad. De Sovjets zijn ondergebracht bij gezinnen in en rond Kiel. Regeringsfunctionarissen hadden eerder bezorgdheid geuit over een mogelijke massale stroom vluchtelingen naar Duitsland als gevolg van de staatsgreep in Moskou. Pagina 5: Veel landen klaar voor opvang vluchtelingen Regerende partij Mexico op voorsprong MEXICO-STAD De regeren de partij van Mexico zegt een voorsprong te hebben in de uit slagen van de zondag gehouden verkiezingen, maar oppositione le kandidaten in twee steden hebben hun aanhangers opge roepen te protesteren omdat de verkiezingen niet eerlijk verlo pen zouden zijn. In Leon kwa men ongeveer 20.000 mensen bijeen om kandidaat Vicente Fox te ondersteunen, die zegt dal hem een overwinning is onthouden. OOK AMERIKAAN ONDER DODEN IN RUSLAND MOSKOU De Sovjet ambassadeur in Tsjecho- slowakije heeft de aanval vannacht van tanks van het Sovjetleger op het par lementsgebouw van de Russische Federatie fel veroordeeld. Boris Pankin noemde de aan val „barbaars". De Britse pre mier, John Major, veroordeel de het optreden maar zei opge lucht te zijn dat de aanval is mislukt. Bij de botsingen in Moskou zouden vijf doden, on der wie een Amerikaanse staatsburger, zijn gevallen en tien gewonden. Nadat de aanhangers van de Russische president Boris Jelt- sin er in waren geslaagd de aanval met tanks van Krem- lin-getrouwe troepen af te slaan, keerde in de loop van dé nacht de rust weer in de Sov jet-hoofdstad. De staatstelevi sie meldde gisteravond dat in het staatscomité voor de nood- Een tank van het Sovjet-leger duwt een vrachtwagen omver die deel uitmaakt van barricaden die demonstranten in het centrum van Moskou hebben opgeworpen. foto: afp pantservoertuig van het Sovjetleger buitgemaakt. Een politieman foto: afp wij: jziging doorgevoerd. Premier Valen tin Pavlov zou wegens een te hoge bloeddruk zijn terugge treden. Het Jeltsin-kamp meldde dat ook minister van defensie Dmitri Jazov en KGB-chef Vladimir Krjoets- jkov om gezondheidsredenen waren vervangen. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Kozyrev, verklaard.; tijdens een bezoek aan Parijs dat de Russische Federatie een rege- ring-in-ballingschap zal vor men indien de coupleiders in Moskou aan de macht blijven. Gennadi Janajev, waarne mend president van de Sovjet unie sinds de val van Michail Gorbatsjov, eiste gisteren dat i.jereen het comité voor de noodtoestand gehoorzaamt. Sovjettanks trachtten kort na middernacht naar het door Jeltsin-aanhangers bewaakte Russische parlementsgebouw op te trekken. Volgens Radio Moskou werd één persoon vanaf korte afstand doodge schoten en werden vier ande ren overreden door tanks. Toen lichte tanks een barrica de van bussen op de ringweg rond het stadscentrum poogde te doorbreken, werden ze ont vangen met molotov-cocktails en moesten zich uiteindelijk terugtrekken onder achterla ting van drie uitgebrande voertuigen. Rond het parle mentsgebouw bevonden zich 's nachts, ondanks het uit gaansverbod dat door de machthebbers is afgekondigd, zeker 20.000 aanhangers van Jeltsin om het te bewaken. Na middernacht arriveerde ook de vroegere Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoe- ard Sjevardnadze, die zich gis teren openlijk aan de zijJe van Jeltsin had geschaard. Volgens de Amerikaanse inlichtingen dienst bevinden zich drie divi sies van het Sovjetleger in en rond Moskou, maar hebben enkele onderdelen de zijde van Jeltsin gekozen. Meer over de Sovjetunie op pagina's 2, 4, 5, 7 en 8 Veiling Westland haalt 1 miljard Groot feest gen op groentevei ling Westland, waar met een borrel het feit werd gevierd dat de grens van 1 mil jard omzet was be reikt.. De koper en de aanvoerder die dit kapitale bedrag vol maakten waren C. Disselkoen uit De Lier en A. Boers jr. uit 's-Gravenzande. Ruimhartig als Westlanders zijn kreeg dit 'feestje' nog een extra di mensie, toen be kend werd gemaakt dat ter gelegenheid van het 1 miljard tweemaal 5000 gul den aan twee ver pleeghuizen in Naaldwijk en Mon ster ter beschikking zou worden gesteld. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Tv-toren 'onafhankelijk' Estland toch bezet TALLINN Enige uren na dat de Baltische republiek Est land zich gisteravond onafhan kelijk had verklaard, begon nen Sovjettroepen met de in neming van de tv-toren van de hoofdstad Tallinn. Dit ofschoon - naar hij eerder voor de tv zei - parlements voorzitter Arnold Rüütel van een vertegenwoordiger van de Sovjet-strijdkrachten de ga rantie had gekregen dat het Estse radio-en televisiestation niet bezet zou worden, zoals in Litouwen en Letland. Met zijn onafhankelijkheids verklaring, waarmee alle 69 parlementsleden instemden, volgde Estland het voorbeeld van de twee andere Baltische staten. De Sovjet-paratroepen namen de eerste twee verdiepingen Italiaanse automobilist krijgt klappen LEIDEN Een 43-jarige Italiaan is gisteren door een nog onbekende automobilist tweemaal belaagd. De man sneed de wagen van de Italiaan eerst op de Plesmanlaan. waar hem werd toegevoegd „dat hij moest oprotten naar zijn eigen land". Kort daarna werd hij op de Churchilllaan opnieuw gesneden. Toen de Italiaan bezwaar maakte werd hij bespuwd, 'ge schopt de I de N HAAG Het kabinets- aad over de wao en de kop- fisteren vastgelopen, lijft vasthouden aan lerking van de uitkerings- >or de huidige groep Bovendien willen de lies zo A-bewindslieden de koppe- lonen en uitkeringen Beide voorstellen stuiten op groot verzet van de PvdA. Het kabinet moet voor dinsdag een besluit over de wao heb ben genomen. Dan zal de Tweede Kamer op initiatief van de VVD zich hierover buigen. De coalitie-partijen zijn de afgelopen dagen elkaar echter geen stap naderbij ge komen. Vice-premier Kok hield na af loop van het kabinetsberaad een slag om de arm ten aan zien van de wao-plannen. Vo rige week wilde de fractie de huidige wao'ers ontzien. Afge lopen nacht sprak hij echter over-het 'zoveel mogelijk ont zien' van de huidige groep. Een fractiewoordvoerder ont kent echter ten stelligste dat de PvdA in dit opzicht water in de wijn heeft gedaan. Ook ten aanzien van de kop peling van lonen en uitkerin gen zijn de meningen in het kabinet ernstig verdeeld. PvdA-leider Kok is een ver klaard voorstander van de handhaving van de koppeling waardoor de uitkeringen evensnel groeien als de lonen. Volgens Kok is dit de eenvou digste en goedkoopste garantie voor koopkrachtbehoud bij Dit jaar kwamen kabinet en ambtenarenbonden overeen dat de ambtenarenslarissen met 2,85 procent zouden stij gen. De lonen in het bedrijfs leven zullen naar verwachting 3,5 procent toenemen. Bij een volledige koppeling nemen de uitkeringen volgend jaar hier door mogelijk meer toe dan de ambtenarensalarissen. Pagina 4: Hete-herfsttochten als begin groot wao-protest diouitzendingen gingen nog een tijdje door, aldus woord voerster Tiina Sonika van het ministerie. De tv was op het moment niet in de lucht. De toren, die buiten de stad ligt, was omgeven door zware bar ricades en werd bewaakt door Hij zag nog wel kans het kenteken van de auto van de dader te noteren. De man zal in de loop van de dag worden ge- Het wordt ons allemaal steeds gemakkelijker gemaakt. Afne mers van boomkwekerijprodukten bijvoorbeeld, die nu nog naar de veiling in Boskoop moeten om te zien hoe de partij coniferen, planten of wat ze ook willen kopen erbij staat, kunnen voortaan in hun kantoor blijven. Via hun personal computer kunnen ze dan de produkten stuk voor stuk in kleur bekijken en met een druk op de knop beslissen wat ze willen hebben. Net zo gemakkelijk als het proberen van de Leidse Courant. Om onze krant veertien keer achter elkaar - zelfs gratis - te bekijken, moet u wel even de bon invullen en opsturen. De afnemer moet de produkten dan nog afhalen bij de veiling, de krant wordt bij u thuisbezorgd. i Tallinn streefde onafhankelijkheid na via de weg van geleidelijkheid en on derhandelingen met Moskou. In Litouwen zetten de Sovjet troepen hun actie tot bezetting van radio- en tv-stations voort. Bezet werden deze stations ook in drie andere plaatsen, Siaulai, Viesinta en Paneve- zys. In deze laatste plaats werd 1 ook de telefooncentrale bezet. I Dhr/Mevr: Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: (ADVERTENTIE) ij sluiten de opruiming af met een extra toegift, waardoor vele originele merkmeubelen bezit kunnen komen voor soms meer dan gehalveerde D prijzen. O.a. een uitgelezen kollektie S**"* Cl jinm zitmeubelen in leer!- A 1 I f w ai IFEN 22-23-24^<-^j to%Ïxtra korting Postcode/Plaats: Hulshoff Wonen artifort, avant garde, banz bord, castelijn, durlet, fisba. gelderland, hennie de jong. hulsta. kendix, leolux, luxaflex, mirodan. montis. pastoe. rolf benz, tonon e.v a 100 jaar anders denken over wonen VOORSCHOTEN DEN BOSCH Tulip Compu ters gaat haar produktie uit breiden in Nederland en niet in Ierland. Na zorgvuldige overwegingen is gekozen voor Den Bosch als vestigingsplaats van de nieuwe'fabriek, die ui terlijk eind 1992 operatineel moet zijn en aan ongeveer tweehonderd mensen werk gaat bieden. Met de bouw is een investering gemoeid van 25 miljoen gulden. In april vonden nog gesprekken plaats met het ministerie van econo mische zaken en van financiën over voorwaarden, waaronder Tulip in Nederland de produk tie zou kunnen uitbreiden en niet in Ierland. Dat had onder meer te maken met het fiscale regiem van 35 procent waar onder Tulip hier valt en over subsisiemogelijkheden. In Ier land zou Tulip onder een ta rief van tien procent vallen. Deze bon opsturen in een open envelop - zonder post/egel - naar 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1