Chet Baker-portret voor de liefhebbei Raad van State kijkt naar Groninger Museum „Hij was vroeger zo'n rustige, stille jongen" PEUGEOT 2Q5 CckUcSoWCWiKUNST I RTV WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 MET LIEFDE GEMAAKTE DOCUMENTAIRE OVER JAZZTROMPETTIST Chet Baker, de laatste dagen. Por tret in de serie 'Zomerjazz'. NOS-te- levisie. Nederland 3 om 20.59 uur. Woensdag. HILVERSUM Jazz- trompettist Chet Baker stierf op 13 mei 1988 aan ernstig hersenletsel na een val uit het raam van een Amsterdams hotel. In de kring van liefhebbers van deze lyrisch spelende Amerikaan doen zeker twintig theorieën de ron de over wat zich mogelijk op de hotelkamer en in de uren voor zijn dood heeft afgespeeld. Die scenario's zijn soms zo bizar, dat re gisseur en muzikant Wil lem Ouwerkerk meende dat het tijd werd al die ge ruchten te ontzenuwen. In 'Chet Baker, de laatste da gen' komt Ouwerkerk uitein delijk niet met de ware toe dracht op de proppen - dat kan ook niet want Baker stierf in alle eenzaamheid - maar trekt hij min of meer de con clusie dat Chet zelfmoord pleegde en dat die dood voor de zwaar aan heroïne verslaaf de trompettist als een verlos sing kwam. De documentaire, vervaardigd in opdracht van de Nederland se Wereldomroep, is een por tret waaruit de liefde van Ou werkerk voor de muziek van Chet Baker spreekt. En dat kan eigenlijk ook niet anders, want volgens de regisseur en samensteller, zelf trompettist, zat de muziek van Baker in zijn bloed. Hij heeft die liefde nu ook weten te vertalen in beelden en komt aan de hand van interviews met een le vensschets te voorschijn, die vooral de liefhebber zal aan spreken. Grootste plus-punt is het feit dat alle composities van Chet Baker waaronder 'Dear Old Stockholm' met Stan Getz en de 'Dolphine Suit', de laatste compositie die de trompettist samen met Rob van Bavel speelde, helemaal te horen zijn. Nergens wordt de muziek langzaam weggedraaid om plaats te maken voor een 'talking head'. Hierdoor ont staat een prachtige balans die bovendien in evenwicht wordt gehouden door de gekozen in terview-fragmenten met Chet Baker zelf. Bioscoopfilm Grootste concurrent voor Wil lem Ouwerkerk was de bio scoopfilm van Bruce Webber 'Let's get lost' Daarin wordt weliswaar het levensverhaal van Baker verteld, maar wordt niet echt ingegaan op zijn muziek. Bovendien is de trompettist in die film eigen lijk alleen als zanger te horen en komen vooral alle dames, met wie hij ooit iets heeft ge had, aan het woord. „Het leek mij zinloos hetzelfde spoor te volgen. Daarbij was de op dracht van de wereldomroep om het portret zo te maken, dat het zou kunnen worden ingepast in een drieluik over buitenlanders, die iets met Ne derland te maken hebben. Nou, Baker zag ons land als een paradijs. Zelf zegt hij daar over: „in Holland is vieren twintig uur per dag een feestje aan de gang en dat het hele jaar door". Om een weloverwogen keuze uit bestaand materiaal te kun nen maken, werden uren vi deo bekeken, waaronder een Zwitsers programma van hon- 'RTUIT N3 NOS ischappen N3NOS! len (50 kilc >ri in Stutte Duitsland ti N3NOS! een sam< de Americ ELFILf ARD AFF :h. JulienC SUPER tbbott, Lou RTL4 FL< Avonturei WEST3 Tom Ber RTL+ ST igridThorr ZDF TA{ Robert Ste DIOVA Chet word f gesp zeker afge schild als e( heilig RIJNMO ik Post rT Post aan de derdtachtig minuten waarin alleen maar over Chet's dood wordt gesproken. Onbruikbaar materiaal net als een video met beelden van een Japanse tournee met drummer John Engels, waarbij met slechts een camera alleen maar over zichtsplaatjes zijn geschoten. Uiteindelijk werd een keuze gedaan uit Zweeds, Engels en Nederlands materiaal om de eigen interviews te illustreren. Zo is het deel waarin Chet het VPRO-programma 'Atlan tis' uit 1987 bruikbare frag menten op. Om lijn in het ver haal te brengen, werd voor een zogenaamde 'parallel-ver telling' gekozen, dus Ouwer kerk belicht Chet Bakers le ven, maar probeert tegelijker tijd de laatste dagen voor zijn dood te reconstrueren. Aaneenschakeling 'Chet Baker, de laatste dagen' is feitelijk niet meer dan een aaneenschakeling van inter view-fragmenten met mensen die de trompettist heel goed hebben gekend. Zo komt Russ Freeman aan het woord, de pi anist die Bakers ster zag stij gen, maar bij voorbeeld ook trompettist Evert Hekkema bij wie Chet drie jaar onderdak vond. Op die manier wordt niet' alleen zijn drugsversla ving in kaart gebracht, maar wordt ook met liefde gespro ken over zijn muzikale kwali teiten en over zijn chaotische karakter. Wat dat betreft is VARA deze documentaire ook lans. Chet Baker wor< gespaard en zeker niet schilderd als een heilige' De BBC was zo onder druk van dit vorig jaar i maanden tijd gemaakte dat ze het inmiddels hee gekocht voor vertoning najaar. En Willem Ouwyai denkt ondertussen volgende film: een over Miles Davis. ng Goethe Edith litie 20 02 and: Sir Ec I PEUGEOT. DYNAMISCH OP WEG. DEN HAAG De bouwplannen voor het nieuwe Groninger museum in het Verbindingskanaal tasten het stadsgezicht van Groningen aan. Bovendien is er geen goede in spraakprocedure. Dat nemen de Vereniging tot Behoud van een Waardevol Stadsgezicht, de Bond Heemschut en diverse belanghebbenden de gemeente en de provincie Groningen kwalijk. Bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State werd gisteren vernieti ging gevraagd van de provinciale goed keuring van het bestemmingsplan 'zone Verbindingskanaal-museum'. De afdeling rechtspraak van de Raad van State besliste begin dit jaar dat de bouw van het museum moest worden uitgesteld wegens de bezwaren. Men vond de in greep in de stedelijke omgeving te groot om een bouwvergunning buiten het be stemmingsplan goed te keuren. Groningen wil tegenover het station in de stad het nieuwe museum laten verrijzen. Dit is ontworpen door de architect Alles- sandro Mendine en kan worden gebouwd dankzij een gift van vijfentwintig miljoen gulden van de Gasunie. Op de hoorzitting maakten de bezwaar- makenden gisteren hun kritiek nog eens duidelijk. Het museum wordt als een 'bonk van een gebouw' en een 'glimmen de kolos' gezien dat het stadsgezicht zal aantasten. Bovendien zijn er geen par- keermogelijkheden, zijn er bijzondere risi co's aan het bouwen in het water verbon den en moeten watersportverenigingen worden verplaatst. De gemeente wordt kwalijk genomen geen goede inspraakpro cedure te hebben gevolgd en onvoldoende en te laat voorlichting over het project te hebben gegeven. In een ambtsbericht van april dit jaar wordt ook gesteld dat de in spraakprocedure niet juist is verlopen. Het advies aan de Raad van State over het museum is verder overwegend positief. De gemeente en de provincie staan op het standpunt dat de locatie een centrale, markante en goed bereikbare plaats is en dat er met betrokkenen voldoende over leg heeft plaats gehad over de komst van het museum. VPRO-bestuur akkoord met streven naar de A-status HILVERSUM Het bestuur van de VPRO heeft ingestemd met plannen om te streven naar de A-status. Het bestuur ziet goede mogelijkheden in de komende maanden minstens 160.000 nieuwe leden te werven. Dat heeft VPRO-voorzitter A.J. Heerma van Voss gisteren bevestigd. De VPRO is thans B-omroep en telt op dit moment 340.000 leden. Voor de A-status zijn 500.000 leden noodzakelijk. Het definitief doorgaan van de wervingsactie is nog afhankelijk van de toestemming van de ledenraad, die daar op 14 september een oordeel over zal geven. Volgens Heerma van Voss gaat het om een strategische keuze voor het behoud van het speci fieke aanbod van de omroep. Hoe het publieke bestel er in de toe komst ook zal uitzien, in zijn ogen is de A-status voor de VPRO altijd beter. Bovendien wil de omroep bij onderhandelingen over een nieuwe zenderindeling een sterkere positie innemen. De Evangelische Omroep, de enige andere B-omroep, gaat zich bin nenkort ook buigen over de gewenste omvang. De uitkomst van die afwegingen is nog geheel open. Volgens een woordvoerder is de EO er zich terdege van bewust, dat de omroep bij een vernieu wing van het bestel in een isolement kan raken. Jongste generatie musici Internationale Muziekwei AMSTERDAM De Internationale Muziekweek, die in ste week van september wordt georganiseerd door Caut is voor het eerst na ruim 45 edities geheel gewijd aan coi ten die niet ouder zijn dan dertig jaar. Meer dan 40 werk componisten uit 17 landen zullen tijdens de muziekweek uitgevoerd. Nog niet eerder werd een zo breed beeld J van het werk waarmee de jongste componisten zich mod bezighouden. De Internationale Muziekweek is zo eenl plaats van de nieuwste muziek. De concerten vinden plaa Kosma Beurs van Berlage, Paradiso en De IJsbreker. De uitvoi »|everjnq v worden voor rekening genomen van vooraanstaande soli ensembles zoals het Radio Kamer Orkest, het Mondriaan tet en het Nieuw Ensemble. Aan het einde van de week lULLt één van de componisten de Gaudeamus-prijs worden uitji N1 KRO I De bedoeling is dit bedrag van 10.000 gulden te gebruike i voormalle het componeren van een nieuw werk voor de Muziekwee evoorzitter In 1990 ging de prijs naar Claus-Steffen Mahnkopf en Sovjet-Uni' Aralla van wie dit jaar nieuwe werken in première gaai Ie staatsgr atsjov te w« Idoor DIRK VAN DER MEULEN LAAKSUM - „Je moet snel naar Laaksum ko men, want je loopt weer net als vroeger op de dijk, zei vanmorgen een kennis tegen me". Elly Visser uit Koudum is nog steeds be duusd als de 10-jarige Gie- neke Jager uit Arnhem bijna 47 jaar later haar naspeelt. Het is een opna me voor de film 'Voor een verloren soldaat'. De rol prent, die begin volgend jaar in de bioscoop is te zien, gaat over Neerlands beroemdste choreograaf Rudi van Dantzig, die in de laatste oorlogsjaren on derdak vond bij de ouders van Elly. „Ik vind het onvoorstelbaar dat dit allemaal gebeurt", zegt Elly Visser. „Het was zo'n on opvallende, zo'n stille jongen en dan nu ineens een film". Dat het 11-jarige jongetje uit Amsterdam zich ontpopte tot een bekende Nederlander be sefte Elly Visser in 1967, toen ze uit de krant vernam dat ene Rudi van Dantzig met een bal letgezelschap zou optreden in de Harmonie in Leeuwarden. Sinds bekend is geworden dat het levensverhaal van Van Dantzig za: worden verfilmd, bestaat er weer een levendig contact tussen de choreograaf en de kinderen uit zijn pleeg gezin. Van Dantzig was elf toen hij als één van de weinige kinde ren uit Amsterdam, aan het begin van de hongerwinter in de herfst van 1944, met een door de Nederlands hervorm de kerk georganiseerd trans port naar Friesland ging. Hij werd ondergebracht bij de fa milie Visser in Laaksum. Cen traal in de film staat de korte, maar hevige relatie van Van Dantzig (in de film wordt 'kleine' Rudi gespeeld door Maarten Smit en de 'grote' door niemand minder dan Je roen Krabbé) met een Canade se soldaat na de bevrijding van Laaksum en Warns. Door deze relatie leert Van Dantzig de liefde kennen. Het overlijden van de door hem zo bewonder de pleegvader, twaalf jaar ge leden, confronteert Van Dant zig weer met deze gevoelens uit die tijd. Dertig opnamedagen De negentig minuten durende film wordt in dertig dagen op genomen. „We maken dus drie minuten film per dag", rekent Millie Schloss van het produk- tie-team voor. Die produktie ligt in de eerste dagen zelfs ietsjes lager, omdat acteurs en filmcrew (onder meer geluids-, produktie-, en cameramensen) op elkaar ingespeeld moeten raken. „Bovendien werken we veel met jonge mensen, die vandaag voor het eerst voor een camera verschijnen", al dus Schloss. De lokatie in Laaksum is vrij wel gelijk aan die in de oor logsjaren: het kleine haventje ligt er nog net zo bij en ook qua bebouwing is er niet veel veranderd. Bij het haventje heeft producent Matthijs Van Heijningen drie woningen ge huurd die te koop stonden. Ze zullen echter alleen van de buitenkant worden gefilmd, want de interieuropnamen vinden plaats in een woning in Warns. Daarnaast doet het filmteam Molkwerum aan. Hier zullen opnamen worden gemaakt in de kerk. Daarbij zullen veel figuranten uit de omgeving worden ingezet. On danks de vele aanmeldingen (circa 350) kunnen zich nog steeds mensen opgeven bij het bureau Arjan Boot Casting in Amsterdam. „Het probleem is dat niet iedereen als figurant kan optreden. Ze moeten pas sen in ons totaalplaatje. Eeh kerk vol jonge, blonde mensen kan natuurlijk niet", aldus Schloss. VPRO brengt serie over de Russische revolutie HILVERSUM In verband met de actuele ontwikkelingen in de Sovjet-Unie wijzigt de VPRO zondag zijn programmering. Om zoveel mogelijk achtergrond-informatie te verstrekken over de situatie in de Sovjet-Unie en over de gebeurtenissen die aan de huidige ontwikkelingen zijn voorafgegaan, vertoont de om roep de eerste drie dedlen van de serie 'The Second Russian Re volution' (Ned. 2 om 21.46 uur). Deze drie delen worden gecom pileerd tot een aflevering van tweeeneenhalf uur, die de titel 'End of the beginning' meekrijgt. Hierin is onder meer de eerste verijdelde couppoging tegen Gorbatsjov en een portret van de huidige leider van het verzet te zien. De laatste twee delen wor den zondag 1 september op het scherm gebracht. FILM OVER JEUGD VAN CHOREOGRAAF RUDI VAN DANTZIG Wachttijden dreig' voor bezoekers van de Uitmarkt AMSTERDAM Meer dan gaande jaren moeten bezoek vrijdag, zaterdag en zondag re houden met wachttijden voor zijn 0t organisatoren gisteren gezegd. Gedurende de manifestatie "J wel zaterdag als zondag elke voorstellingen die het public beeld moeten geven van het aanbod in Amsterdam en Neef; in het komende theaterseizoen. De Uitmarkt begint vrijdagavo) 21.15 uur op een podium bij de brug, tegenover het Muziekthea* is dan een bijzonder optrede jazzmusici dat in het teken sta 150 jaar saxofoon en het verleden van de jazz en de m dansmuziek. Dat programma rechtstreeks door NOS-tv uil den. Daarna begint rond 22.15 de Amstel een speciaal voor ring op het water gemaakte r theatervoorstelling, uitgevoen twintig musici, een sopraan en riton. Zaterdagavond zendt de een popprogramma optreden The Scene, Jan Rot en de Trö Kecks uit. De markt, die elk jaar zo'n 500. zoekers trekt, is ditmaal rond h sterdamse muziektheater terlooplein gesitueerd. Bij eerde markten is gebruik gemaakt vai (plein)lokaties zoals het Museur Daar staat tegenover dat de b< bare capaciteit in het Muziek! met 1.400 stoelen nu groter is vorige Uitmarkten doordat balkons beschikbaar zijn. Na ai van de voorstellingen die plaats hebben, is echter geen meer mogelijk. De Uitmarkt beschikt over zes! dia, binnen en buiten. Onder tiesten die een voorproefje geve wat zij het komende theatei ah si hebben te bieden, behoren die Nationale Ballet. Onder de kl< stenaars zijn namen te vinder die van Karin Bloemen, De en Brigite Kaandorp' Het publi ook delen zien van de musici chov' en 'Funny Girl'. Klassieke muziek wordt ten gebracht door o.m. het Nedt Kamerkoor, het Nederlands ensemble en het Mondriaan Tot de hoogtepunten op de Ui behoren verder een uitvoerinj dagmiddag (in het kader VARA Matinee op de vrije zal van Moessorgski's 'Nacht op Berg' en Borodins Polovtskishi sen uit 'Vorst Igor' Zond. brengt het Nederlands Dans in het Muziektheater een avondvullend programma balletten. De veertiende Ui wordt afgesloten met een voc van Verdi's opera 'Aïda'. (BRTN) 18 10 Rijs 15 Jazzkal III (BRTN 30 De kun: 30 Denklrc (3) Nicole 19 30 Pau impou 20 C maart 19 oktluiten. G Keil Kwartet t nnig n eel z '^ordt moi boven bij Ie in kracht [^storing di taan trel <gGEN v "ND laj9en Rudi van Dantzig ...oorlogsjaren in Laaksum... FOTO: MAURICE NELWAN "AIOHA" Dc Peugeot dealeT is in een zonnige bui. En om u daarvan tc laten meegenieten, heeft hij een bijzondere zomeractie: de Tutti Frutti zomershow. Eén van de grootste verrassingen is de Peugeot 205 Hawaii. Dit ananasjc heeft niet alleen een zonover goten schuifdak gratis, maar is bovendien voorzien van gratis metallic lak in de kleur lichtblauw, donker- of lichtgrijs. En dat voorde speciale prijs van 21.950,-. Dit geeft een voordeel van maar liefst 1.800,-. Echt iets om van uit jc kokosnoot tc gaan. Maar een Tutti Frutti zomershow zou geen Tutti Frutti zomershow zijn als er niet veel meer te bieden is. Zo kunt u voor alle andere 205, 309 en 405 modellen met de dealer bespreken welk voordeel u krijgt. Extra accessoires? Een speciale financieringsregcling? Korting op fabrieksopties? Samen met de dealer komt u er altijd uit. En als klap op uw rieten rokje heeft hij ook nog een tutti frutti t-shirt voor u cadeau. Daarvoor hoeft u alleen een proefrit te maken of uw huidige auto te laten taxeren. Kortom, wie echt vruchtbaar zaken wil doen, komt nu snel langs bij de Peugeot dealer. Zijn adres vindt u in de Gouden Gids. 'n Sterk nummer.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16