Nieuwbouw Spektrum roept veel weerstand op Zonder de Heeren bloemisten was huize Bernardus er niet gekomen Duinen mogen weer stuiven Oegstgeest sceptisch over bouw benzinestation A44 LEIDEN OMGEVING 1900 LEIDEf jn 59. nu, tijkswaterstaat wil op deze plaats aan de A44 in Oegstgeest e saga JJSeidóc Somant ™./r^.™rT%T^i WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 13 VOORHOUT Het nieu- bedrijfspand van verkvoorzieningschap Iet Spektrum mag niet in Voorhoutse wijk Oost- worden gebouwd, et bedrijf hoort niet uis in een woonwijk, is Ie kern van een drietal 1 >ezwaarschriften dat te len de nieuwbouw van iet Spektrum is inge- fnfiend. i de bezwaarmakers is g Joorlander Beheer Nederland IV, de firma die de wijk Oost- ïout bouwt. Noorlander wijst op dat het bedrijfsgebouw, moet verrijzen op een per- si bij de Oosthoutlaan ter ïoogte van het tenniscomplex, geringe afstand van o|e '"l lOUt ji. i Ie Hl »p woningen komt. Volgens de bezwaarmaker heeft dit een negatief effect op de woonom geving. Het gebouw valt met een vloeroppervlakte van 9000 vierkante meter geheel uit de toon in de wijk, zo meent de ondernemer. Noorlander wijst tevens op de activiteiten van het Spektrum. Er komen een spuiterij, druk kerij met zetterij, zagerij en een metaalbewerkingsafde ling. Volgens de projectont wikkelaar zullen die activitei ten zeker tot overlast voor de omwonenden leiden. Ook vreest Noorlander voor schade aan de Oosthoutlaan door werkverkeer en later bestem mingsverkeer. Tot slot wijst de ondernemer er op dat op de grond waarop het Spektrum wil bouwen een agrarische be stemming rust en dat de pro vincie onlangs de ontwikke ling van dit gebied als bedrijfs terrein principieel van de hand heeft gewezen. Andere bezwaren komen van toekomstige bewoners van de Fuchiastraat in Oosthout. Jac- qulien van Schie en Tinus Bel wijzen er op dat het Spektrum uit Sassenheim verhuist omdat het bedrijf te dicht bij een woonwijk staat. „Hier dan niet? Het gebouw ligt nog geen honderd meter van de huizen af", schrijven zij in hun be zwaarschrift. De twee vrezen voor geluids-, stank- en ver keersoverlast. Volgens hen is het grote gebouw van het Spektrum beter op zijn plaats op het industrieterrein in Sas senheim. Ook toekomstig Fuchiastraat- bewoner C. van Leeuwen is tegen de nieuwbouw. Hij wijst op de risico's die er aan de chemische afdeling van het Spektrum kleven. „Gezien de werkzaamheden vind ik het vreemd dat de nieuwe locatie zuid-westelijk van een woon wijk is aangezien de wind in Nederland voornamelijk zuid west is. Als er dan iets misgaat dan is het leed niet te over zien", aldus Van Leeuwen. Procedurefout De bewoners realiseren zich dat zij hun bezwaarschrift te laat hebben ingediend. Zij wij zen de gemeente Voorhout daarvoor als schuldige aan. De brief van de gemeente, waarin werd gemeld dat men het Spektrum toestemming voor bouw wil geven, kwam pas op 15 juni bij de bewoners aan. De brief was gedateerd op 15 mei. Volgens de bezwaarma kers is er sprake van een pro cedurefout. Ook vinden Van Schie en Bel het een vreemde zaak dat maar zo weinig bewo ners op de hoogte zijn gebracht van de plannen. De commissie ruimtelijke or dening bespreekt de bezwaar schriften komende maandag avond. Aanvang acht uur. Chinese kunstenaar geeft schilderles Een wel zeer jeugdige vertegenwoordiger van de Hermandad bracht gistermiddag de twee auteurs van het boekje Bollen voor Ber- nardus, Truus Wuts en Bram van Waarden ten tonele in het gelijknamige bejaardentehuis. Op de jaarlijkse feestdag werd op cabare teske wijze het eerste exemplaar van deze jubileumuitgave door algemeen directeur J. de Vries (rechts) aan loco-burgemeester N. Wagemakers (links) overhandigd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDSCHENDAM De Vriendschapsvereniging Ne- derland-China (VNC) begint binnenkort in Den Haag een schildercursus, een taalcursus en een cursus Tai'chi (beweeg- kunst). Voor de schildercursus is geen vooropleiding nodig. Aangezien er in kleine groepjes wordt gewerkt kan men op elk gewenst niveau (en op elke leeftijd) beginnen met schilde ren op papier, tegels, zijde, va zen en potten en dergelijke. De docent is de Chinese schilder Wu Park, op vrijdagochtend van half tien tot half twaalf of 's avonds van half acht tot half tien aan de Chinese Kunstaca demie, Rijswijkseweg 311, Den Haag. De cursus van tien lessen kost 165 gulden. Informatie en opgave bij mevrouw W. Duyn- stee, Burg. Keijzerlaan 32, 2262 BJ Leidschendam. Telefoon 327 22 58. De taalcursus begint, aende deelname, ii wordt wekelijks lessen van anderhalf uur op de zelfde dag gegeven. De cursus gaat over het lezen, spreken en schrijven van het algemeen gangbare (Mandarijn) Chinees. Aanmelding en/of inlichtingen eveneens bij mevrouw Duyn- stee. Voor de Tai'Chi cursus die gehouden wordt in de Bis schopstraat 5 in Den Haag kan men zich melden bij mevr. H. den Hollander, telefoon 3865237 of 3272258. De eerste van de dertien lessen is op za terdag 14 september van tien tot elf uur voor gevorderden en van elf tot twaalf uur voor be ginners. De kosten bedragen 130 gulden voor leden van de VNC, voor niet-leden 150 gul den. Tai'Chi Chu'an (kortweg Tai'Chi is een eeuwenoude be- weegkunst, opgebouwd uit een groep houdingen die leidt tot ontspannen zijn van lichaam FRAAI BOEK OVER GESCHIEDENIS VAN SASSENHEIMS BEJAARDENHUIS SASSENHEIM „Er staat een zinken trommel met historische gegevens. Let er op dat die niet weggegooid wordt". De voormalig directrice van Huize St. Bernardus Zr. Wilma Straatman, die deze verontruste uitroep slaakte bij haar pensione ring in 1984, kan gerust zijn. De 65-jarige geschie denis van de Bernardus is onomstotelijk vastgelegd in een 63 pagina's tellend boekwerk: „Bollen voor Bernardus". Het eerste exemplaar werd gistermiddag tijdens de jaar lijkse feestdag door directeur Algemene Zaken J.J. de Vries overhandigd aan loco-burge meester N. Wagemakers. Over de titel van het boek „Bollen voor Bernardus" merkt N. C. A. Koomen, ex-voorzitter van het Stichtingsbestuur in een voorwoord op: „De titel van het boekje verwijst naar de rol van bloembollen in de realisa tie van het huis. Zonder de geldelijke steun van „de Heer- en bloemisten" was het huis er niet gekomen". Een stelling die door de au teurs Truus Wüts, lid van het Stichtingsbestuur en de neer landicus Bram van Waarden nadrukkelijk onderschreven wordt. Het Bernardusboek is meer dan een kroniek en be staat niet uitsluitend uit een reeks feiten in chronologische volgorde, maar is bovendien een waarheidsgetrouwe weer gave van de ontwikkelingen die de laatste eeuw in de ar men-, zieken- en bejaarden verzorging hebben plaatsge vonden. Armenbestuur Zo belandt de lezer van au thentiek fotomateriaal van be gin deze eeuw in een reporta ge: Bernardus: Nu en geeft di recteur de Vries een toekomst visie: „Ouderenzorg naar 2000". Wüts: „We vonden in de kelders van de Bernardus dozen met notulen en jaarre keningen en van het Armen bestuur Pancratius vanaf 1967. Men hield zich in die tijd op louter caritatieve wijze bezig met de verzorging en verple ging van minder draagkrachti- gen, zieken en bejaarden. „Er ontstond", legt Wüts uit „na de eeuwwisseling behoefte aan een wijkverplegingsgebouw. Eigenlijk iets in de trant van onze hedendaagse multifunc tionele centra", voegt ze er la chend aan toe. In 1924 was het dan zo ver dat Huize St. Bernardus officieel werd geopend. Een rechtlijnig gebouw, parallel aan de Hoofdstraat. In het boekje vin den we op pagina 21 een ver slag van de opening op 3 de cember in de Leidsche Cou rant: „Te 10'/2 uur waren een groot aantal genodigden w.o. de president van het Groot Se minarie, de pastoors van Voor hout en Warmond, oud kape laan A. T. J. Goossen en de burgemeester, de heer Gou verneur in het nieuwe gesticht bij een, waar de deken de in wijdingsplechtigheid verricht- Zusters „Dezelfde burgemeester Gou verneur", haakt Wuts hierop in „was er verantwoordelijk voor dat de zusters van Julie van Postel van Boxmeer een gedeelte van de verzorging in „het gesticht" voor hun reke ning namen. „Was men vanaf 1924 aangewezen geweest op de hulp van de zusters van de Elisabeth Stichting uit Breda, die niet toereikend bleek, stel de de Sassenheimse burge meester, die in Zevenaar werkzaam was geweest, voor om aan te kloppen bij de orde van Julie van Postel. En met succes, want tot op de dag van vandaag is er nog steeds één lid van deze congregatie werk zaam in het tehuis aan de Hoofdstraat. De schrijvers van dit boekje, dat stellig voor oud Sassenhei- mers en overige belangstellen den bijzonder aantrekkelijk is, zijn twee jaar bezig geweest met de voorbereidingen, het op schrift stellen en de uitgave van „Bollen voor Bernardus". „Het kwam eigenlijk omdat we in 1989 begonnen met onze actie: Bernardus onder dak", licht Wüts toe. „In het kader daarvan zijn we begonnen met historische overzichten in de Sassenheimer". Al gauw kreeg het grasduinen in archieven en de speurtocht naar origine le bescheiden een serieus ka rakter. „We zijn er heel en thousiast ingedoken", glundert Wüts. Sponsors Het resultaat mag er dan ook zijn. Het schrijverskoppel dat al gauw geconfronteerd werd met de financiële consequen ties van hun escapades vond voor de uitgave van hun boek een twaalftal sponsors onder wie de uitgever: drukkerij van Elburg die een derde van de kosten voor zijn rekening nam. Het boek: „Bollen voor Bernardus" dat nog een schat aan onverwachte informatie in petto heeft: „Wist u dat in sep tember 1962 de laatste baby in de Bernardus werd geboren?" is voor 15 gulden verkrijgbaar aan de balie van de receptie van Huize St. Bernardus. Idoor FRANK BUURMAN NOORDWIJK/KATWIJK Staatsbosbeheer wil de natuur in het Hollands duingebied, tussen Zandvoort en Den Haag, weer vrij spel geven. De duinen in Noordwijk, Katwijk en Wassenaar mogen weer stuiven. Deze nieuwe vorm van natuurbeheer wordt uit de doeken gedaan in een folder met veel informatie over de bedreigingen voor de natuur, konijnen, dellen, de Coepel- duynen, het bos in Noordwijk en de waterwinning in Ber- kheide. De folder is gratis ver krijgbaar bij de openbare bi bliotheken van Noordwijk, Katwijk en Wassenaar, en de VVV's van Katwijk en Noord wijk. Staatsbosbeheer wil de natuur meer kansen geven. Verstui vingen toelaten betekent een ommekeer in het „duinden- ken", aangezien verstuivingen altijd werden bestreden. In de veertiende eeuw werden al be palingen uitgevaardigd waarin inwoners van zeedorpen wer den verplicht om helm te planten om het „weglopen" van de duinen te voorkomen. Door verstuivingen verandert het landschap voortdurend. De duinen verplaatsen zich steeds, er ontstaan nieuwe duinvallei en. Verstuiving heeft gunstige gevolgen voor het plantenle ven. Kalkrijk zand komt weer boven en daarin gedijen plan ten als helm en slangekruid. Verstuiving laat de hele cyclus van plantengroei, van helm tot struweel en bos opnieuw be ginnen. De variatie in de dui nen neemt er door toe. Zo kan bijvoorbeeld de duinhagedis altijd wel een goed kaal plekje vinden. verstuivingen mogelijk in de Voor de ontwikkeling van de natuur zou het goed zijn als er in het geheel niet door mensen werd ingegrepen. Maar er zijn ook andere belangen. De zee- werende duinen moeten op hoogte blijven en mogen niet verstuiven. In gebieden die in gebruik zijn voor recreatie en Staatsbosbeheer heeft daarom een keus gemaakt en op meer dere plaatsen natuurkernen ingesteld, waar de natuur vrij spel krijgt. Deze natuurkernen zijn vaak niet vrij toegankelijk om de natuur alle kansen te geven, maar er zijn wel paden bij die terreinen om een goed uitzicht te kunnen krijgen over de ontwikkelingen in net steeds veranderende land schap. De natuurkernen zijn over het gehele beheersgebied verspreid. gewond door iteekvlam STUI ti 14.30. K TRIAI 123875): WASSENAAR Een -jarige man kreeg gis- erochtend een steek vlam in zijn gezicht, lond kwart voor negen egde de dakdekker uit j Ververshoof zijn bran- collega's te lelpen. De brander aakte de gasslang, die raakte. Het ontsnap- gas vatte vlam en im in het gezicht de dakdekker, die onder de douche irerd gezet. Even later man met spoed het Haagse Brono- roziekenhuis gebracht. .5* P' lirect Veel auto's te snel op Rijksstraatweg WASSENAAR Een op de vier au tomobilisten reed vanochtend te hard tijdens een snelheidscontrole in Was senaar. De controle werd tussen zes en acht uur uitgevoerd op drie plaat- op de Rijksstraatweg. In totaal |""I auto's gecontroleerd, 219 te hard reden. Op plaatsen waar de limiet vijftig kilo meter per uur is, overschreden 185 van de 820 gecontroleerde chauffeurs de limiet. De hoogste snelheid be droeg 95 kilometer per uur. Daar waar de maximumsnelheid zeventig kilometer per uur is, reden van de 160 gecontroleerde wagens er 34 te hard. Hier was de hoogste snelheid 108 per uur. werden Verwarring door zilveren guldens NOORDWIJK Tijdens de zomermarkt die gisteren in Noordwijk werd gehouden, zijn twee Fransen van 36 en 33 jaar aangehouden met enkele duizenden zilveren Nederlandse guldens op zak. De mannen werden opgepakt omdat men dacht dat het om valse guldens ging. Niemand herkende in eerste instantie de echtheid van de munten. De Fransen zijn met de nodige excuses weer op vrije voeten gesteld. Een echt geval van vals geld trof de Noord- wijkse politie gisteren aan bij de'Digros aan de Kerkstraat. Een dame wilde daar afrekenen met een biljet van 250 gulden, dat echter vals bleek te zijn. Zij hield echter vol het biljet vol komen te goeder trouw van haar werkgeefster te hebben ontvangen en niets van het onecht heid af te weten. BEDRIJF HOORT NIET THUIS IN WOONWIJK" Vernielingen in Ambachtshuis VOORSCHOTEN Inbrekers hebben de vorige nacht vernie lingen aangericht in het monumentale Ambachts- en Bal juwhuis aan de Voor straat in Voorscho ten. Het slot van de achterdeur werd ver nield, waarna de die ven op rooftocht gin gen. Er werd 800 gul den buitgemaakt, au- dio-apparatuur werd vernield, evenals en kele deurposten. De schade is aanzienlijk. Inbraak in bedrijf LISSE Een bedrijf op het industrieterrein Meer en Duin in Lisse is van nacht bezocht door inbrekers. Rond half één gooiden de da ders een ruit in van het kantoor van het bedrijf. Uit het kantoor zijn een compu ter, twee 'moni toren en een losse harddisk ontvreemd. Bezwaren tegen openingsfeest sportcomplex Leidschendam LEIDSCHENDAM Het SP- raadslid P. de Ruiter in Leid schendam heeft bezwaar tegen het beschikbaar stellen van een bedrag van 11.500 gulden voor een avondfeest in het Green Park Hotel ter gelegen heid van de officiële opening van het nieuwe sportcomplex aan de Kastelenring in Leid schendam. Voornaamste onderdeel is de wedstrijd tussen voormalige spelers van het Nederlands elftal en oud-spelers van Bay- ern München waarv^r 10.000 gulden nodig is plus 1950 gul den voor verblijfkosten. Ver der is er een receptie voor 300 genodigden in de nieuwe kan tines (5.000 gulden) en een pa rashow (1500 gulden) terwijl de feestelijke aankleding van het sportcomplex een bedrag van 4475 gulden vraagt. De Ruiter vindt dat het feest in Green Park Hotel ge schrapt moet worden omdat de keuze die er aan ten grond slag ligt „verwerpelijk" is. Het gaat om een select gezelschap van politici (college en raads leden), de EOB-top (Europees Octrooi Bureau dat op de plaats van de voormalige sportvelden wordt gebouwd) en enkele sportbestuurders, aldus het raadslid. „Juist in deze tijd waarin het college van B en W bezuinigingen aankondigt op onder meer welzijns- en sportbegroting dienen dergelijke geldverslin dende feesten achterwege te blijven". Volgens De Ruiter gaat het om 200 gulden per uitnodiging omdat 55 perso nen met hun partners zijn uit genodigd. Eigenlijk is hij ook tegen de receptie omdat die alleen voor genodigden is en waarvan het niet de bedoeling is dat leden van SEV en RKAW aanwezig zijn. derafdel St. Eli est: Di 10-12.01 ïJiEIDEN/OEGSTGEEST De bouw van een- ben zinestation ter hoogte van t Groene Kerkje wordt Oegstgeest bepaald niet inet gejuich ontvangen. 'J Raadsleden van deze ge- a neente lieten zich giste- en tijdens een informa- l! iebijeenkomst in Leiden io sceptisch uit over de noodzaak van het benzi nestation. 4.15-15. O^Mï.OO specil Bezoel or oud na over» als bekend wil Rijkswater staat een verzorgingsplaats en izinestation aan de westzijde m de rijksweg A44. De voor- :ur gaat daarbij uit naar een j plaats ter hoogte van het I )egstgeester Kanaal en het l< monumentale Groene Kerkje. "et benzinestation zou komen Rijnsburgs en Oegstgeester ondgebied. aadsleden van Rijnsburg en Oegstgeest kregen van verte- nwoordiger Van Heyst van lijkswaterstaat gisteren nog s een uitvoerige toelichting de nota die reeds eerder in de beide gemeenten is toe- mfens kt op gezonden. Van Heyst vestigde de aandacht op een vijftal mo gelijke lokaties: ter hoogte van de veiling Flora, ten zuiden of noorden van het Oegstgeester Kanaal, in de bosschages nabij de Groene Kerk of ter hoogte van het MEOB. Brug Uit oogpunt van verkeers- en wegenbouwkunde alsmede mi lieuhygiëne en ruimtelijke in passing kiest Rijkswaterstaat voor de lokatie bij het Groene Kerkje. De kosten bedragen zes zeven miljoen gulden. Onder meer moet een speciale brug over het kanaal worden gebouwd. Voor wat betreft het budget liet Van Heyst door schemeren dat in geval van een principe-akkoord van Rijnsburg en Oegstgeest het nog wel een paar jaar kan du ren eer men tot uitvoering van de plannen kan komen. De verzorgingsplaats dient te komen in plaats van de huidi ge onveilige plek bij Sassen heim. Van Heyst: „De aanblik op een benzinestation van de plaats waar het Groene Kerkje staat is natuurlijk niet mooi. Het ligt in de bedoeling dit tankstation door middel van bomen aan het zicht te ont trekken. Bovendien kan de achterliggende parkeer- en verzorgingsplaats rond l'/2 me ter lager komen te liggen". De plannen van Rijkswaterstaat zijn er om langs de rijksweg om de 20 kilometer een derge lijke verzorgingsplaats te heb ben. Afslag Het Oegstgeester raadslid M. Vissers (D66) stelde dat er in Wassenaar reeds genoeg ver zorgingsmogelijkheden zijn en de radicaal A. van Eisen (Groen Links) zag de functie van de A44 slechts als die van een afslag van de Rijksweg A4. Van Heyst wees er op dat vlak bij grote steden verzor gingsplaatsen zeer in trek zijn en bovendien is het streven er niet naar dat de automobilist de rijksweg verlaat om zich te verzorgen. Zowel Oegstgeest als Rijnsburg moeten nu een principebesluit nemen. Oegstgeest spreekt volgende week over de voor stellen van Rijkswaterstaat. 3 Inschrijving sportpri js Voorschoten nog open VOORSCHOTEN De ter- om kandidaten aan te I, melden voor de Voorscho- tense sportprijs 1991 is ver lengd tot 15 september. Tot "lie datum kan iedereen /oorschotense sporters, earns of complete clubs 'oordragen voor de in totaal acht sportprijzen, waaraan 1 igen van 200 tot 500 gul den en bekers zijn verbon den. De feestelijke uitreiking is op 24 oktober in de hal van het gebouw MEXX, voorheen De Zilverfabriek. De werkgroep Sportprijs Voorschoten steunt volledig op sponsors, die bestaan uit de gemeente Voorschoten en diverse bedrijven. Kandida ten voor de sportprijs kun nen schriftelijk worden aan gemeld bij Rob Knijnenburg, Suzu Groenewegerf 25, 2253 RZ Voorschoten. Beoordeeld wordt de sportieve prestatie geleverd in het seizoen 90/ 91. Onder de acht prijzen zijn de speciale recreantenprijs en de clubprijs.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13