relefooncirkel n Stevenshof eidócOowumt LEIDEN OMGEVINGWOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 n „Geen betere plek dan op het Rapenbrug" Persoonlijk cadeau £cidóe@otwoni GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING KOPSTUKKEN Werkdruk bedreiging voor kwaliteit hulpverlening maatschappelijk werk LEIDEN De toenemende werkdruk bij het Maatschappelijk Werk Leiden (MWL) vormt een bedreiging voor de kwaliteit van de hulpverlening. De aandacht van de maatschappelijk wer kers richt zich noodgedwongen steeds meer op de hulpvragende cliënten terwijl er geen tijd overblijft voor scholing, beleidsont wikkeling en het onderhouden van contacten binnen het net werk van hulpverlening. Dat schrijft het MWL in zijn jaarver slag over 1990. Daaruit blijkt dat vorig jaar 2937 mensen contac zochten met het maatschappelijk werk, bijna tweehonderd men sen meer dan in 1989. Het aantal zogeheten 'korte contacten', waarbij alleen om informatie of advies wordt gevraagd, nam af. Daar stond tegenover dat het aantal intensieve contacten steeg, die bovendien langer moesten worden vastgehouden. Uit het jaarverslag wordt duidelijk dat het gemiddeld langer duurt voordat een contact met een cliënt kan worden afgesloten maar dat het aantal contacten met een cliënt afneemt. Leidse universiteit ontkomt niet aan aankoop van gebouwen LEIDEN De Leidse universiteit koopt pas in 1993 de gebouwen waar in zij nu wetenschappelijk onderwijs en onderzoek verzorgt. Een woord voerder bevestigt dat ,,er straks niets anders op zit", maar wijst erop dat de hogescholen dit jaar en volgend jaar het eerst aan de beurt zijn. De uni versiteiten lopen achter. De Leidse universiteit huurt vrijwel alle huidi ge gebouwen al jaren van het minis terie zonder daarvoor een huurver- goeding te betalen. Welke gevolgen de verkoop van panden voor de uni versiteit zal hebben is nog onduide lijk. Dat is afhankelijk van de koop prijs en van de vergoeding voor het onderhoud van de gebouwen. De aankoop van de gebouwen vloeit voort uit de plannen van minister Ritzen om de gebouwen waarin uni versiteiten, hogescholen en instellin gen voor mbo-onderwijs zijn gehuis vest, te verkopen aan de onderwijsin stellingen zelf. De verkoop moet mi nimaal een miljard gulden opbren gen, te verdelen over een waarborg fonds voor de onderwijsinstellingen en een eenmalige opsteker voor de bewindsman zelf van 700 miljoen. Onderuit door olie en zand LEIDEN Een plas olie op het wegdek van de Langegracht/Oude Herengracht heeft gisteren twee schuifpartijen veroorzaakt. Een 35- jarige man uit Leiden ging onderuit met zijn motor nadat de olie de bo venlaag van het wegdek had opge lost. De gemeentereiniging strooide daarop zand om meer ongelukken te voorkomen. Dat hielp niet: een 30-jarige bromfietsster uit Leider dorp raakte door het zand in een slip en maakte een schuiver. Ook op de Lammermarkt werd een plas olie aangetroffen. Waar de olie vandaan komt is niet bekend. VVD: Middenstandsbelasting is juridisch niet mogelijk LEIDEN Volgens de VVD-fractie in de Leidse ge meenteraad is het juridisch niet mogelijk om winkeliers in de binnenstad een heffing van vijfhonderd gulden per jaar op te leggen voor het schoonhouden van de stad. Die taak behoort volgens de liberale fractie tot de plicht van een gemeente en moet daarom uit de algemene middelen worden betaald. Uit gerechtelijke uitspraken leidt de VVD af dat voor openbare diensten geen speciale heffin gen mogen worden opgelegd. Bovendien gaat het opleg gen van de belasting in tegen het gemeentelijk beleid om een goed klimaat te scheppen voor ondernemers. In het pakket bezuinigingsvoorstellen dat het college in mei pre senteerde en dat tien miljoen gulden moet opleveren, de den B en W het voorstel om binnenstadwinkeliers vijf honderd gulden te vragen voor het schoonhouden van de straten. Dit moet 200.000 gulden opleveren. ÏIDEN In de Stevens- f gaat op 2 september n nieuwe telefooncirkel n start. Een telefooncir- 1 wordt gevormd door n groepje mensen vanaf jaar die elkaar iedere g op een afgesproken d bellen. Het onderlinge ntact geeft de deelne- srs een veilig gevoel, ivendien is elke dag een aatje maken voor al- ïnwonenden een plezie- ;e afwisseling. telefooncirkel in de Ste- ihof zal de tiende in Leiden rden. Inmiddels hebben ne- deelnemers zich aange- ld bij medewerkster van de chting Ouderenwerk Maija sar. Naast de tien telefoon- kels zijn er drie telefoon- rren in gebruik. Bij de cir kel belt een leider of leidster de eerste deelnemer, die ver volgens de nummer twee belt, en zo verder totdat het rondje weer afgesloten wordt bij de leider. Bij een ster belt de lei der iedere deelnemer zelf. Wanneer iemand de telefoon niet opneemt zonder vooraf gaande melding van afwezig heid, dan wordt één van de sleuteladressen ingelicht. Deze sleuteladressen zijn vertrou wenspersonen van de deelne mers - familieleden, buren, goede vrienden - die in dat ge val een kijkje gaan nemen. Afkappen Het leiden van een telefoon cirkel of -ster is helemaal vrij willigerswerk. In de Meren- wijk is Frans Kathmann al ruim vijf jaar bezig als leider van een telefoonster. Iedere ochtend belt hij alle deelne mers van zijn ster. „Sommigen moet je wel eens een beetje af kappen. Die blijven doorpra ten en dan moeten de anderen lang wachten. Maar dat is alle maal geen probleem hoor, het lukt best", vertelt Kathmann over zijn ervaringen. „De mensen vinden het gewoon leuk om 's morgens even 'goe demorgen' te kunnen zeggen". Soms zitten er ook wat onple zierige kanten aan het vrijwil ligerswerk. Het kan voorko men dat een deelnemer de te lefoon niet beantwoordt, om dat hij of zij inmiddels is over leden. „Je stelt je er een beetje op in. Je bent tenslotte niet met jonge mensen bezig. Toch blijft het natuurlijk heel ver velend", aldus Kathmann. Geruststelling Medewerkster van de Stich ting Ouderenwerk in de Me- renwijk Will den Heeten be nadrukt nog eens het gevoel van veiligheid. Ter illustratie toont zij een brief van een dochter van één van de deel nemers, waarin zij schrijft dankbaar te zijn dat haar moe der toch een beetje in de gaten wordt gehouden. „Een hele ge ruststelling", schrijft ze. Wil den Heeten, Marja Désar en Frans Kathmann, initiefnemers van de telefooncirkel in de Stevenshof. foto: wim van noort Dat is ook één van de doelstel lingen. Niet zozeer het gevoel van veiligheid bij de familiele den, maar zeker bij de deelne mers. De vrijwilligers gaan echter niet op huisbezoek. Het werk blijft beperkt tot het bel werk. „Dat moet ook wel, an ders worden de vrijwilligers voor alles gevraagd en dat hoeven ze niet te doen", aldus Van Heeten. „Ik heb nu al een enorm respect voor al die lei ders. Je moet toch iedere och tend, zeven dagen per week op een bepaalde tijd beschikbaar zijn". De meeste telefooncir kels staan dan ook onder lei ding van twee vrijwilligers, die onderling een rooster rege len. Het probleem is echter dat vrijwilligers schaars zijn, het geen bepaald geen onbekend verschijnsel is in Leiden. Man kan wond niet verklaren LEIDEN Een gapende wond in zijn kuit had een 43- jarige inwoner van Maars- senbroek gisteravond toen hij het politiebureau aan de Langegracht binnenstapte. De hevig bloedende man verklaarde in de Merenwijk in een kapotte fles te zijn ge vallen, maar het bloedspoor leidde naar de Oude Vest. De man heeft geen betere ver klaring voor zijn wond kun nen geven. Hij is aan het in fuus overgebracht naar het AZL. Buizen gestolen LEIDEN Bij een in aan bouw zijnd kantoorpand aan de Schipholweg is afgelopen nacht een partij waterlei dingbuizen en beugels gesto len. De Haagse eigenaar van de buizen is gedupeerd voor 6.500 gulden. (ADVERTENTIE) RECTOR MAGNIFICUS PROF. DR. LEERTOUWER: Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i§€-1 I Noteer als nieuwe abonnee ingaande:I J Dhr./Mevr.: Voorl.:J Straat: I Postcode/plaats:I Telefoon:(voor conuolc be/org.nq) 10 I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro I J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: J Straat: I Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: i I I I II I I I I I I I I i i J Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig nj I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq I Brandweer takelt vrouw van balkon LEIDEN De brandweer heeft gistermorgen groot ma terieel ingezet om een bejaarde vrouw van het balkon van haar flatwoning aan de Apol- lolaan te halen. De 79-jarige Leidse was op haar balkon ge vallen en had ernstig schedel letsel opgelopen. Met een lad derwagen en een brancard werd de vrouw van vijf hoog naar beneden getakeld. Ze is overgebracht naar het AZL. Bromfietser aangereden LEIDEN Bij een botsing op de kruising Wassenaarseweg- /Max Planckweg heeft een 31- jarige Katwijker gisteren letsel opgelopen aan nek en been. De Katwijker reed op zijn bromfiets toen hij werd aange reden door de auto van een 30- jarige Leidenaar. Die had de Katwijker niet zien aankomen. Verkeerde fotograaf Twee foto's op de stadspagina in de krant van afgelopen za terdag zijn ten onrechte toege schreven aan fotograaf Wim van Noort. Alle foto's op deze pagina werden gemaakt door fotograaf Henk van den Ende. Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,-vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 In deze serie portretten van Leidse magistraten en gezags dragers. Vandaag: de rector magnificus. i In alle lar klein alleen jp de di LEIDEN De Universi teit Leiden heeft een nieuwe rector. Prof. dr. L. Leertouwer, die kan terugblikken op een rui me bestuurlijke ervaring (hij leidde de Vereniging van Academici in het Wetenschappelijke On derwijs, was decaan the ologie en lid van de Omroepraad), heeft een zwak voor anarchistische organisaties zoals... de universiteit. „In de vijftiger jaren werkte ik als freelance verslaggever voor de regionale radio-om- roepen ROZ en RNO. Er wa ren nauwelijks vaste krach ten en als een soort vertegen woordiger reisde ik tussen de kleine studiootjes in verschil lende provincies van het land. Vlak na de oorlog had den we nog problemen met het toenmalige militaire ge zag. Er heerste een traditie van dwarsliggen en conflic ten. Zo heeft een geluidstech nicus ooit weten te voorko- ,men dat mijn programma werd vervangen door een uitzending van het Urker Mannenkoor". De rector magnificus, het ge zicht van de universiteit, is lid van het college van be stuur, voorzitter van het col lege van decanen en rookt pijp. Zijn taken liggen voor namelijk op het terrein van onderwijs en onderzoek. Voor zijn aantreden was ^eertouwer hoogleraar ver- jelijkende godsdienstweten- chap. Een goede vooroplei- ling voor het rectorschap? Iedere universitaire oplei ding heeft positieve maar ook negatieve kanten. Als gym nasiast heb je al geleerd altijd vragen te stellen: „Dat zegt u nu wel, maar wat bedoelt u precies?". In sociale contac ten kan dat hinderlijk zijn. Mijn bestuurlijke ervaring heb ik opgedaan in een tame lijk klein wereldje en nu sta ik aan het roer van een heel groot schip. De theologie zegt dat alles om mensen draait. Ook de universiteit zou om mensen moeten draaien en niet om papier, maar als ik naar mijn bureau kijk... Toch kenmerkt de Leidse Univer siteit zich door een soort opendeurmentaliteit; ieder een is aanspreekbaar. Als ik word aangesproken door een student met een gek idee voor een onderzoek, dan is er altijd wel een gek te vinden die zich daar ook voor inte resseert. Meestal is het even bellen naar de overkant en „kom vanmiddag maar langs". Leiden ademt een heel andere sfeer uit dan bij voorbeeld Groningen, waar het Academiegebouw een uitstraling heeft van boeren trots". Lawine van kritiek In hoeverre spelen zaken als geloof nog een rol bij univer siteiten? De universiteit van Tilburg heeft 'Katholiek' voor haar naam staan, bete kent dat iets? „Dat zou je na tuurlijk aan mijn collega daar moeten vragen. De bijzonde re universiteiten staan wel altijd onder invloed van bij voorbeeld kerken en bisscho- pen. Maar de Vrije Universi teit van Amsterdam, gesticht door Abraham Kuyper, moet vrij zijn van zowel kerk als staat. Of je als student iets van geloofszaken merkt, hangt vooral af van de vak ken die je volgt. Bij fysica zul je er weinig van bespeuren, maar bij theologie en filosofie ligt dat anders. In de jaren zestig zijn de bijzondere uni versiteiten overspoeld met studenten die er maling aan hadden. Diepenhorst van de Vrije Universiteit heeft nog voorzichtig geprobeerd stu denten te laten verklaren dat ze toch in ieder geval enige affiniteit hadden met het ge loof. Er barstte een lawine van kritiek los en het is ook niet doorgegaan". Ritzen Voor wat hoort wat, rede neert minister Ritzen. Zo wil hij meer greep op onderzoek door de universiteiten met fi nanciële prikkels te dwingen om goed en maatschappelijk relevant onderzoek te bevor deren en moet het rende ment van het onderwijs wor den verbeterd. Ook het bedrijfsleven krijgt steeds meer vingers in de pap. De Leidse Universiteit heeft het plan om hoogleraren gedu rende meerdere jaren aan een sponsor te koppelen. Het lijkt erop dat de wetenschap pelijke vrijheid op meerdere fronten onder druk komt te staan. „De universiteiten, ze ker de Leidse als bolwerk van vrijheid, zullen sterven als ze niet bereid zijn die aca demische vrijheid te verdedi gen. Iedereen die iets van de universiteit wil, of dat nu een minister is of het bedrijfs leven, komt met een bod. Soms is dat duidelijk, maar soms ook heel vaag. Je hebt meestal een pakket met voorstellen en dan is het een kwestie van onderhandelen. De minister hechtte bijvoor beeld enorm aan het bindend studie-advies. We zouden al na één jaar een uitspraak moeten doen over de ge schiktheid van studenten voor de doctoraalfase. De universiteiten voelen er hele maal niets voor, maar hebben gezamenlijk toch mild gerea geerd. Leiden heeft toen een aparte brief gestuurd die bij de minister heel slecht is ge vallen. We zijn natuurlijk niet de eerste de beste. Het begint in dit soort zaken al met de wijze van formuleren en de brief was tamelijk hard gesteld. In andere zaken zul len we ons misschien anders opstellen, maar hier is echt de academische vrijheid in het geding. Het bindend stu die-advies leidt tot een schoolsheid die het soort aca demici kweekt waar wij niet voor staan. Het is niet een voudig een juiste selectie te maken, maar simpele metho den werken contraproduc tief. Ik heb wel eens aan bui- telandse collega's uitgelegd dat we in Nederland ook met lotingen werken. „Dat vin den wij eerlijk", moet ik dan zeggen. Ze kunnen het niet geloven". Shirtreclame De universiteit draait niet al leen om papier, maar vooral ook om geld. Faculteiten kampen met een voortdu rend geldtekort. Waardevolle hoofddocenten dreigen te vertekken als ze geen hoogle raar kunnen worden. Spon sors zijn welkom, maar bij sponsoring van leerstoelen bestaat het risico dat bedrij ven zullen proberen invloed uit te oefenen op het te ver richten onderzoek. Wat krij gen ze voor hun geld: shirtre clame? „Het verschaft presti ge als je kunt zeggen dat je een Leidse leerstoel op je naam hebt staan. In het bui tenland blijkt het ook te wer ken en niet alleen bij com mercieel interessante leer stoelen. Oxford heeft in dat opzicht zelfs een lange tradi tie. Al eeuwenlang wordt daar 'the chair of moral phi losophy' bekostigd uit een le gaat van een 17e eeuws zeep fabrikant. De man had een slecht geweten. Vaak kan het bedrijfsleven heel goed be oordelen wat wetenschappe lijk onderzoek ten goede komt en dat is vrijheid". Maar hoe zit het met de goe de naam van de Universiteit als een geldschieter door vreemde praktijken in een kwaad daglicht komt te staan? De leerstoel Middeleu- ropese Studiën kwam in de publiciteit toen deze in ver band werd gebracht met de in opspraak geraakte Oosten rijkse president Waldheim. „Als er iets mis is in Oosten rijk, betekent dat dan dat je geen onderzoek meer zou mogen doen naar Oostenrijk? Mevrouw Nicolette Mout is een historica verheven boven iedere verdenking en met een onkreukbare reputatie. Als zij getwijfeld had aan de kwaliteit van hel onderzoek, zou zij de leerstoel nooit heb ben aanvaard. Het werkelij ke probleem met sponsoring schuilt in de continuïteit. Zelfs bij grote bedrijven heb ie mensen die de financiën beheren en die van gedach ten kunnen veranderen. Leerstoelen kun je niet naar believen opheffen". Provincialisme Binnenkort zal de rector magnificus de nieuwe eerste jaars weer toespreken in de Hooglandse Kerk. Jaarlijks vindt tussen de universitei ten een concurrentieslag plaats om die eerstejaars. Lei den doet het minder goed dan verwacht. Waarom? „Uit onderzoek is gebleken (ik haat die kreet) dat de keuze voornamelijk wordt beheerst door de afstand en waar vriendjes of vriendinnetjes naartoe gaan. Al de eerbied waardige hoogleraren en pro fessoren van internationale allure ten spijt. Of het nu om Leiden gaat of Groningen, universiteiten kenmerken zich door provincialisme. Onze instroom van eerste jaars houdt direct verband met de bevolkingsopbouw hier. Het aanbod wordt steeds kleiner en dat baart ons zorgen. Ik weet niet in hoeverre voor de VWO'ers ook de standing en de repu tatie van de Leidse Universi teit de keuze bepaalt. We hebben een eeuwenlange tra ditie waar we trots op zijn. Een traditie van kleinscha ligheid. Dat wordt soms ver taald als duf en stoffig, maar omdat ik hier zelf niet gestu deerd heb, durf ik te zeggen dat dat onzin is. Al sinds 1975 vinden de promoties plaats in dezelfde kamer in het Acade miegebouw en op dezelfde wijze. De traptreden zijn diep uitgesleten. Als men daar on gevoelig voor is, moet men vooral niet naar Leiden ko men. Vanaf de eerste dag dat ik in Leiden was, heb ik met vreugde gewerkt, ondanks alle achterlijke types die er óók rondlopen. Er is gewoon geen betere plek dan op het Rapenburg". De rector mag nificus voorziet zijn pijp van een nieuw plukje tabak. Prof. dr. L. Leertouwer: „Iedere universitaire opleiding heeft positieve maar ook negatieve kanten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11