Val Gorbats jov doet beurzen nog natrillen Begemann blijft produceren in Sovjetunie ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDA)r Lichte stijging voor industriële produktie Sociaal plan voor HAM-baggerbedrijf CeidócSoivtcmt DINSDAG 20 AUGUSTUS léAói Verladers roepen transporten terug ZOETERMEER De thans lopende ex port-transporten richting Sovjetunie kunnen het best teruggeroepen worden, zo heeft de verladersorganisatie EVO gisteren geadviseerd. Het advies „geldt zeker" indien de afnemer van de goede ren nog niet heeft betaald. Volgens de EVO is het niet te voorspellen of de goederen richting Sovjetunie op hun be stemming aankomen. Het is niet bekend hoeveel Nederlandse vrachtwagens op weg zijn naar de Sovjetunie of zich daar nu bevinden. De Nederlandse export naar het land bedroeg vorig jaar circa 1,4 miljard gulden. Daarbij ging het vooral om chemische produkten, machi nes, vervoermiddelen, levensmiddelen en levende dieren. NCM handhaaft beleid Sovjetunie Waar, o waar? AMSTERDAM De Nederlandsche Credietverzekering Maat- j niet. De ontwikkelingen daar worden voorlopig nog even aangezien omdat het nu nog veel te vroeg is om een duidelijk beeld van de situatie te krijgen en het te veel koffiedik kijken is. Dit heeft een woordvoerder van de NCM gisteren meegedeeld. Het beleid op dit moment is dat voor de kredietver- zekering bij export naar de Sovjetunie een bankgarantie van honderd procent wordt vereist door een door de NCM goedge keurde bank. Dat is over het algemeen de Vnesz-Econom-Bank. Als de omstandigheden dat vereisen kan de NCM in het uiterste geval besluiten om kredieten als gevolg van export naar de Sov jetunie niet meer te verzekeren. Al naar gelang de ontwikkelin gen is het ook mogelijk de middellange kredieten, de meest risi covolle, niet meer te verzekeren. Die kredieten van langer dan twaalf maanden hebben meestal betrekking op de levering van kapitaalgoederen of de uitvoering van aannemingswerken. De kortlopende kredieten tot twaalf maanden zouden wel gehand haafd kunnen blijven. Deze kredieten zijn het gevolg van leve ring van goederen en diensten. Met de Sony 'plaatsbe- paler' op zak behoort verdwalen tot de verle den tijd. Het nieuwe ap paraat heeft een afneem baar schotelantennetje dat signalen opvangt van satellieten. Door middel van deze signalen kan de 'plaatsbepaler' de ge bruiker precies vertellen waar ter wereld en hoe hoog hij zich bevindt. Zelfs stilstaan is niet no dig. De Japanse firma heeft het apparaat zo ge bruikersvriendelijk ge maakt dat het ook de snelheid en richting kan berekenen. FOTO: AP Milieu wetten gaan bouw de kop kosten DELFT Milieumaatre gelen op eigen initiatief afgedwongen door milieu wetgeving hebben de af gelopen vijf jaar bij de verschillende bedrijven in de bouwnijverheid tot een stabiel bedrijfsresultaat geleid. De meeste onder nemingen verwachten echter door nieuwe mi lieuwetgeving een daling van de opbrengst. Dat blijkt uit een „verken nend" onderzoek van het On derzoeksinstituut van de Tech nische Universiteit Delft, in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer (vrom). Voor het onderzoek zijn enquêtes gehouden bij zes verschillende typen bedrijven, die samen de gehele „bouwcy- clus" vertegenwoordigen. In de periode 1984-1989 is bij de onderzochte bedrijven het gebruik van schadelijke pro dukten als asbestcement, syn thetische verf en loodmenie afgenomen. Het hergebruik van bouw- en sloopafval is toegenomen en het sorteren ervan bevorderd Voor pro dukten als grind en PUR- schuim hebben weinig vervan gingen plaatsgevonden. Milieuwetten en eigen maatre gelen leiden in de onderzochte periode bij alle bedrijven tot stijgende kosten Bij veel be drijven stegen de opbrengsten echter niet en kwam het be drijfsresultaat onder druk te staan. Volgens het onderzoek zijn de toekomstverwachtin gen „zeer pessimistisch en ne gatiever dan wat men in de af gelopen vijf jaar heeft meege maakt". Een van de aanbevelingen van het onderzoek is om „oneerlij ke concurrentie" tussen vuile (goedkope) bedrijven en scho ne (dure) bedrijven te voorko men door het duidelijk stellen van milieu-normen en -regels. De overheid zal, bij de nieuwe omstandigheden waarmee bouwbedrijven worden gecon fronteerd, „een belangrijke vinger aan de pols" moeten houden. DOLLARHANDEL LIJKT SCHRIK TE BOVEN AMSTERDAM De Eu ropese wisselmarkten hebben vandaag aan het begin van de handel een veel rustiger aanblik ge boden dan gisteren, toen de val van president Gor- batsjov zorgde voor een grote schrikreactie. De dollarkoers stond vanmor gen om 10.00 uur op 2,0435. Dat was iets lager dan de slotkoers van 2,0465 die gisteren tot stand kwam na een stij ging van 6,5 cent. Evenals op de effectenbeurzen werd in de valutahandel ge zegd dat de reacties van giste ren wellicht wat overdreven zijn geweest. De aandacht op de wisselmarkten gaat niet al leen meer uit naar de gebeur tenissen in de Sovjetunie, maar richt zich ook weer op de mogelijkheid dat de rente in de Verenigde Staten omlaag gaat. Het pond sterling wist nog wat winst te boeken na de koers stijging van bijna vier cent gis teren. Om 10.00 noteerde het pond een koers van 3,3345 te genover een slotkoers van f 3,3305 op de voorgaande dag. De goudprijs gaf de winst van gisteren weer prijs. De handel in Zurich begon vandaag op 358,90 dollar per ounce (31,1 gram). De handel van gisteren was geëindigd op 361,25 dollar per ounce. De aandelenhandel op de ef fectenbeurs van Tokyo is van daag veel rustiger verlopen dan gisteren, toen de handela ren erg geschrokken waren van de machtswisseling in de Sovjetunie. De Nikkei-index van de 225 fondsen, de graad meter van de Japanse beurs, steeg zelfs. Na de daling van bijna zes procent gisteren ging de beursindex vandaag om hoog met 230,30 punten tot 21.687,06 punten. De stijging bedroeg daarmee iets meer dan één procent. De handel mag dan een stuk kalmer zijn verlopen, de han delaren zijn nog wel nerveus. Bovendien nemen ze een af wachtende houding aan omdat nog niet duidelijk is wat pre cies de gevolgen zijn van de machtswisseling in de Sovjetu- De koers van de Amerikaanse dollar schoot gisteren fors om hoog. De koers van de dollar begon de handel op de Euro pese* wisselmarkten ruim 7,5 cent hoger dan de slotkoers van 1,9815 van afgelopen vrijdag. Een reeks Europese centrale banken probeerde in de loop van de ochtend de koers te drukken via gecoördi neerde dollarverkopen, maar de interventies hadden weinig effect. De dollar bleek opnieuw een vluchthaven voor beleggers in tijden van politieke spannin gen. Bovendien profiteerde de Amerikaanse munteenheid van de verzwakking van de positie van de Duitse mark, waarin de gulden wordt mee gesleept. Duitsland heeft eco- Wall Street De Newyorkse effectenbeurs heeft haar verlies op „Red Monday" beperkt weten te houden ondanks de val van Sovjet-president Gorbatsjov. De Dow Jones-index van de dertig belangrijkste aandelen verloor 69,99 punten op 2898,03 punten, een verlies van 2,4 procent. Eerder op de dag noteerde de Dow Jones een min van 108 punten. Het beursbestuur van New York stelde handelbeperkende maatregelen in toen de index meer dan vijftig punten had ingeleverd. Er werd een hoge omzet behaald met 230 miljoen aandelen. De index ging in het eerste uur van de handel langzaam naar beneden omdat het me rendeel van de koersen niet in de notering kon komen door gebrek aan evenwicht tussen vraag en aanbod. Van paniek was echter geen sprake. De VOORBURG Het volume van de gemiddelde dagproduktie in de industrie was in de eerste helft van dit jaar 1,1 procent groter dan in dezelfde periode vorig jaar. In het eerste kwartaal was de groei van de bedrijvigheid nog twee procent, maar in het tweede kwartaal was de produktie nagenoeg even groot als in het twee de kwartaal van vorig jaar. Over geheel 1990 was de groei 3,5 procent, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral in de aardolie-industrie (plus 11,3 procent), de voedings- en genot middelenindustrie (plus 2,9), de elektrotechnische industrie (plus 2,1) en de metaalindustrie met uitzondering van de basis metaal (plus 1,6) was de groei in de eerste helft van dit jaar meer dan gemiddeld. (ADVERTENTIE) Polytechnische Faculteit Hoger Laboratorium Onderwijs Delft Studeren naast werken? Wij bicden u een 'passend' pakket aan. VAN DEN NIEUWENHUYZEN ZOEKT OORZAAK COUP OOK IN WESTEN omzetten lagen in het eerste uur, toen de index meer dan honderd punten omlaag zakte, iets boven het niveau van vo rige week vrijdag. Daarna trokken de koersen aan, terwijl ook de handel toe nam. „Er is niet veel schade aangericht", aldus een hande laar. Met een daling van twee procent heeft Wall Street de schade beperkt gehouden vergeleken met de beurzen in Europa en Japan. Vooral in Frankfurt kwam de klap hard aan. De toonaangevende DAX-index zakte gisteren met 9,4 procent. De markt werd gedeeltelijk overeind gehouden door de rustige reactie ,van president Bush op de val van Gorbatsjov én de verwachting dat de Fed, het systeem van Amerikaanse centrale banken, het disconto zal verlagen als de aandelen in paniek zouden worden ver kocht. Ook berichten dat de communistische coup op tegenstand kan rekenen, ga ven de handelaren moed. Rowan neemt belang in KLM Helikopters AMSTERDAM KLM Helikopters, nu nog een volledige dochteronderne ming van KLM, komt voor 49 procent in handen van het Amerikaanse be drijf Rowan Companies Inc. uit Houston. KLM Helikopters wil via deze samenwerking vooral haar po sitie op de Europese markt, maar ook haar internationale positie verstevigen. Rowan is opgericht in 1923. Het bedrijf is genoteerd op de effecten beurs van Wall Street en ver richt op contractbasis boor- werkzaamheden ten behoeve van de olie- en gaswinning. Rowan heeft 39 eigen boor- platforms over de hele wereld. KLM Helikopters is gespeciali seerd in het vervoer van en boorplatforms, maar richt zich ook op vliegtuigonder- houd en vliegtuigafhandeling. Informatie - avond donderdag 22 augustus 1991 17.00-20.00 uur - deeltijdstudies/avondopleidingen - cursussen HLO-Delft Kluyverweg 4 fl 2629 HT Delft ÖJ'A' tel. 015-610031 OCI W Hogeschool Rotterdam Omstreken BREDA Het Westen mag zich medeverant woordelijk voelen voor de staatsgreep in de Sovjetu nie. De geïndustrialiseer de landen hebben nagela ten de hervormingspoli tiek van Gorbatsjov te steunen, zo stelt zaken man Joep van den Nieu- wenhuyzen, die vorig jaar een Russisch staatsbedrijf kocht. „De westerse landen moeten ook de hand in eigen boezen steken", zegt Van den Nieu- wenhuyzen, „Ze hebben een historische kans laten liggen om de politiek van perestrojka te ondersteunen. Zelfs tijdens de laatste top van de G-7 heb ben ze Gorbatsjov met lege handen laten staan". Van den Nieuwenhuyzen - grootaandeelhouder van de Begemann-groep, een bunde ling van machinefabrieken - nam vorig jaar het metaalbe drijf Cemmash in Krasnogorsk bij Moskou over. Het bedrijf, dat zo'n 2000 werknemers telt, bouwt onder meer grote instal laties voor amusementsparken zoals achtbanen. „We zijn de hele dag bezig geweest om te inventariseren wat er is ge beurd en wat de eventuele ge volgen kunnen zijn", aldus Van den Nieuwenhuyzen. „Voorlopig gaan we gewoon door met de produktie. We hebben internationale verdra gen getekend; die zullen ze toch niet schenden. Het is niet ondenkbaar dat bijvoorbeeld de aan- en afvoer van goede ren weer gecentraliseerd gaat worden. De laatste tijd werd dat gedecentraliseerd. Zo'n verandering is echter niet per se slecht voor ons bedrijf". Bij diverse gelegenheden heeft Van den Nieuwenhuyzen al GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 23500 - 24300 22390 - 22990 onbewerkt 230 - 300 bewerkt 25900 24590 bewerkt 340 Opgave. Drijfhout. A dam Joep van den Nieuwenhuyzen. kritiek geuit op het trage tem po waarin de economische hervormingen in de Sovjetu nie plaatsvinden. Wat de coup van Janajev en consorten be tekent voor de snelheid waar mee de markteconomie wordt ingevoerd, is voor de zaken man geen vraag. „Dit betekent vertraging. Onherroepelijk". De machines van Cemmash waren voor Russische begrip pen zeer modern. Een compu ter vervulde al een centrale rol in de produktie. De be drijfsvoering was echter Rus sisch. Volgens het staatsplan bureau maakte het bedrijf een winst van tien procent over de omzet. Geflatteerde cijfers als bedacht wordt dat op gebou wen en machines niet werd af geschreven. Tijdens de overname lag het tempo van Van den Nieuwen- FOTO: JAQUES ZORGMAN huyzen voor zijn Russische on derhandelaars vaak te hoog. Na de overname wilde hij het bedrijf zo snel mogelijk een meer westers karakter geven. De 2000 werknemers moest hij in dienst houden, maar wel werd meteen begonnen met het opdelen van Cemmash in min of meer zelfstandige be drijfsonderdelen. Verder kent het bedrijf als eerste in de Sovjetunie een drankverbod tijdens werkuren. Ook is aan het uiterlijk van het bedrijf gewerkt; zo is het sanitair ver vangen, is er een zwembad aangelegd, zijn de hallen van een nieuwe verflaag voorzien en heeft het personeel nieuwe werkkleding gekregen. Een en ander heeft al geleid tot verbe tering van de bedrijfsresulta ten, zegt Van den Nieuwen huyzen, die nog geen spijt van z'n Russisch avontuur heeft. allied signal 37 36 cons nat ga am brands 43 41' du pont american tel 39 38 exxon asarco ine 24 23 lord bethlehem 17'/< 16 genlelec boeing 46'A 45 genl motors can pac 17 - genl public chevron cor 69'A 69'A goodrich chrysler 12 11 goodyear Citicorp 14 14 hewlett-pac cons edison 25 24'A intl paper SS RIJSWIJK De directie van HBG-dochter Hollandsche Aanneming Maatschappij (HAM) en de vakbonden heb ben overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor de circa vijfhonderd man stafper soneel die door de overdracht van de baggeractiviteiten van Koninklijke Volker Stevin aan de HAM moeten verhuizen of worden overgeplaatst. Bij de overname is afgesproken dat het hoofdkantoor van de HAM van Rijswijk naar Rotterdam atie zich wijzigen, dan zal de verhuist. De overname zal HAM-directie met de bonden voor het personeel van de bag- overleggen over een sociaal gervloot waarschijnlijk in het plan voor de geheel geen gevolgen hebben omdat daar geen sprake is van dubbelfuncties. Mocht de situ- Damrak afwachtend AMSTERDAM De verras sende machtswisseling in de Sovjetunie heeft ook op de Amsterdamse effectenbeurs voor paniek gezorgd. De aan delen- en obligatiekoersen gin gen vooral in de ochtenduren beursbreed omlaag. Van een krach was echter geen sprake. Veel beleggers namen een af wachtende houding aan. De handel was met een totale omvang van ruim 3 miljard omvangrijk. De koersdalingen in Amsterdam kwamen rede lijk overeen met die op de toonaangevende buitenlandse beurzen. De stemmingsindex van Beursplein 5, graadmeter bij uitstek, bereikte in de och tenduren een dieptepunt van 86,70 tegenover een slot van 92,5 op vrijdag. Het slot kwam op 87,80 punten. De CBS-koer- sindex werd 6,3 punten lichter op 192,50. In verband met de coup in de Sovjetunie besloot het beurs bestuur vóór aanvang van de handel tot twee speciale han delsmaatregelen. Fondsen met een koersverschuiving van BEURS meer dan 2 tussen opeenvolgende noter kregen een handelsverbo gelegd van vijftien mir Verder mocht er op de 1 markt en parallelmark vanaf twaalf uur worde |J handeld. Procentueel gezien de gri daler bij de actieve .foirL,, was HCS Technology, dief. tien procent). Océ-van Grinten viel 4,90 omla. ƒ51,80 (8,6 procent) en Fokker behoorde 2,90 op ƒ30,70 tot de grootste liezers. Philips was er 1U internationals het berc aan toe. Het elektronica! j vorige week nog bijzf vast, moest 7,5 procent tot ƒ33,10, bij een totale van 138 miljoen. KLM n 1 1,90 in op ƒ28,60, I j» oi ver 5,60 op 152,20 en ƒ4,20 op ƒ116,30. Koninlar Olie, met 262 miljoen v der< het meest verhandelde deel, wist de schade ƒ2, ger op 156 nog enigszi beperken. In de avondhi rjetu trok Olie dit verlies zelfs helemaal recht. LTI irei toei zijr Medewerkers van de Amsterdamse effectenbeurs bespreken de situatie op de internationale mark ten. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6