ïush vraagt om snelle erugkeer Gorbatsjov BUITENLAND ^aatsgreep in Sovjetunie al maanden van tevoren gepland Vermoeide Gorbatsjov heeft tijd nodig" Nieuwe leiding moet verdragen respecteren" Het charmante geheime wapen van Gorbatsjov us i99ijd6cSotVtCMlt DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 EVANS ;OU Het afzetten van Michail de laatste stellingname van hiërarchie in de Sovjetunie, ;er in paniek raakte door het ;ende verval van het economisch en leven in het land. Daarnaast was itair apparaat vertoornd over de _iderde status van het leger in de sa- VAN VELjving. Hoewel zij zichzelf geen poli- imacht hebben toebedacht, hebben eplaatste legerbevelhebbers waar- ly lijk een cruciale rol gespeeld bij de ie ereidingen voor de staatsgreep giste- 7i i de Sovjetunie. Zoals eerder in de i de Sovjetunie, hebben radicale hervormingen van de strijdkrach ten geleid tot verzet van de conservatie ven. De besnoeiingen in de strijdkrachten van de Sovjetunie in de jaren vijftig en zestig speelden een beslissende rol bij de val van Nikita Chroesjtsjov in oktober 1964. Maarschalk Dmitri Jazov, de minister van defensie, maakt deel uit van het nieuwe 'staatscomité van de noodtoestand'. Hij vervult hierin echter slechts de rol van stroman. De werkelijke macht achter de nieuwe verordeningen berust bij een handjevol topofficieren, die niet allemaal kunnen worden beschreven als geboren 'harde-ljjners'. Desalniettemin trof ieder een voorbereidingen om de coup te steu nen, hiertoe gemotiveerd door wat zij za gen als de steeds groter wordende bedrei ging van de stabiliteit van de Sovjetunie. Richard Wolf, redacteur van een boek over de Russische legerstructuren en lid van het centrum voor Sovjet-studies van de militaire academie te Sandhurst in En geland, toonde zich gisteren weinig verrast over de dramatische ontwikkelingen in de Sovjetunie. Hij zei dat generaal Michail Moiseiev, de chef van de generale staf, de benodigde plannen waarschijnlijk al maandenlang gereed had gehad. Zijn be trokkenheid is volgens Wolf van essentieel belang vanwege de rol die de generale staf speelt bij de mobilisatie van troepen. „Moi- sejev en de generale staf moeten erbij be trokken zijn". Afgezien van generaal Moisejev heeft een aantal militaire kopstukken in de ministe ries van defensie en binnenlandse zaken waarschijnlijk een steentje bijgedragen om het einde van het Gorbatsjov-tijdperk te verzekeren. Een fatale ontwikkeling van de afgelopen twee jaar is de geleidelijke toevloed geweest van professionele leger eenheden in de troepenstructuren van het ministerie van binnenlandse zaken. De aanzet voor deze ontwikkeling was de benoeming van kolonel-generaal Boris Gromov tot eerste vice-minister van bin- nenlandsè zaken. Generaal Gromov, zevenenveertig jaar en een held van de Afghaanse oorlog, staat aan het hoofd van de troepen van het ministerie van binnen landse zaken, hoewel kolonel-generaal Joeri Sjatalin het bevel voert. De versterk te troepen van het ministerie zullen waar schijnlijk een uiterst belangrijke rol gaan spelen bij het onderdrukken van tegen de regering gerichte activiteiten. „Hoewel hij politiek gezien geen harde-lij- ner is, is hij dat beroepsmatig wel, en daar naast een Russisch nationalist", aldus Wolf. „Hij steunt waarschijnlijk het mili taire standpunt dat de politici het land in moeilijkheden hebben gebracht". De baas van generaal Gromov, kolonel-ge neraal Boris Pugo, de minister van binne- landse zaken, is een uiterst conservatief partijbureaucraat en een voormalige topfi guur van de KGB Hij heeft de banden met de KGB versterkt en het imago van n binnenlandse zaken verhard. Waarschijnlijk zijn Gromov en Pugo beiden sterke voorstanders van de coup geweest. Andere sleutelfiguren wa ren mogelijk generaal Valentin Varenni- kov, de vice-minister van defensie en op perbevelhebber van de grondtroepen, die als harde-lijner te boek staat, en luitenant- generaal Michail Surkov, secretaris van het militair partij-comité, van het militair- politieke directoraat. Surkov wordt door Wolf omschreven als 'een stijgende ster onder de harde, onbuigzame conservatie ven en een uitgesproken criticus van Gor- batsjov". IC DE KONINCK HINGTON Ame- ps president Bush is en tot de voorlopige usie gekomen dat de greep in de Sovjetu- jeen lang leven be- fen zal zijn en dat het lijk is dat de versto- [)resident Gorbatsjov |?ns functie van Sov- Üer terugkeert. schatting bracht Bush er fcn toe de machtsoverna- i de Sovjetunie door Ja- 'en diens Comité voor de joestand „illegaal" te Én en expliciet om de te er van Gorbatsjov naar tremlin te vragen. Ge- ijk neemt de Ameri- e regering na staatsgre- n andere landen een af- iende houding aan ten- de weg open te houden goede diplomatieke en mische betrekkingen iet nieuwe regime, voor (val dat het in staat blijkt lacht te handhaven. Was- de Amerikaan- isident met zijn verkla- en grote gok, die hij ech- ndurft omdat zijn veilig- idviseurs en hoofden van lerikaanse spionagedien- hebben over- dat het Comité in Mos iet in staat kan worden de Sovjetunie in zijn te krijgen. min heeft Bush zichzelf ;ze beleidslijn onmiddel- in diplomatieke proble men gebracht in verband met de pasbenoemde nieuwe Ame rikaanse ambassadeur in de Sovjetunie, Robert Strauss. Enkele uren na de coup in Moskou liet het Witte Huis weten dat Strauss versneld zou worden beëdigd, zodat hij on middellijk naar Moskou zou kunnen afreizen. Vanochtend echter was het onzeker of de nieuwe ambassadeur meteen zou gaan, omdat in Moskou thans volgens dezelfde Ameri kaanse beleidslijn niemand is aan wie hij zijn geloofsbrieven kan aanbieden. Evaluaties De indruk van de Amerikaan se regering dat de coup van Janajev niet zal slagen is geba seerd op diverse evaluaties: de afhankelijkheid van de Sovjet- en technologie is groter dan ooit; de democratische geest in het land kan niet terug in de fles; het nationalisme in de re publieken is te hoog opgelaaid; het militaire Sovjet-apparaat is verdeeld, het comité van acht is politiek onsamenhangend; Janajev zelf is eerder een stro man van de overige zeven dan zelf een krachtig leider; de verklaringen van het comité dat Gorbatsjovs hervormingen zullen worden voortgezet en dat Gorbatsjov mogelijk kan terugkeren wijzen op onzeker heid binnen het comité over zijn eigen macht. De gebeurtenissen in Moskou hebben vakantievierend Ame rika volslagen verrast. Op nieuw zijn de militaire en ci viele inlichtingendiensten van de VS niet in staat gebleken de belangrijkste leiders tevo- Precair De plotselinge toestand van 'il legaliteit' in 'de andere super mogendheid' schept voor de Verenigde Staten een uiterst precaire situatie, die in aanleg het Amerikaanse buitenlandse beleid en de militaire strategie na de Koude Oorlog volslagen ontwricht. Hoewel het Witte Huis en het Pentagon bena drukken dat de machtsoverna me in de Sovjetunie - waarbij in wezen ook de Sovjet-atoom- knop in illegale handen is ge vallen - geen acute militaire bedreiging vormt voor het Westen, is de ongewisheid ter zake voor Washington uiterst zorgelijk. Beloften van Janajev dat ge maakte internationale afspra ken zullen worden nageko men, kunnen per definitie al leen maar worden gewan trouwd. Met name de geplande terugtrekking van Sovjettroe pen uit Oost-Europa is twijfel achtig getrokken, een factor die zou kunnen leiden tot een gedeeltelijk 'herstel' van het Ijzeren Gordijn en handhaving van een omvangrijke VS-troe- penmacht in Europa. De hele nieuwe wereldorde waarop president Bush zo trots was, is in acuut gevaar en daarmee de aspiraties van de Amerikaanse president als vredestichter in onder meer het Midden-Oosten. De beoog de Israëlisch-Arabische vre desconferentie onder geza menlijke Sovjet-Amerikaanse leiding lijkt nu onmogelijk, niet alleen vanwege de coup in Moskou maar vooral door de inspiratie die de oude Sovjet garde zal geven aan vijanden van Israël en de VS. Ook de hoop van Bush om de Verenigde Naties, met daarin een meegaande Sovjetunie, tot effectief instrument van Ame- rika's buitenlandse politiek te maken, heeft een knauw ge kregen. ST ART-verdrag Voorts zal nu de status van 'meest begunstige handelspart ner' die Bush onlangs aan de Sovjetunie had gegeven, wor den opgeschort. En ook het START-verdrag tussen de Verenigde Staten en de Sov jetunie over drastische ver mindering van zware kernwa pens, zal nu niet door het Amerikaanse Congres worden bekrachtigd. Op handelsgebied zijn de ge volgen van de staatsgreep in Moskou voor Amerika be perkt, onmdat nauwelijks van handel tussen de twee super- mogendheden sprake was. Intussen is in de VS meteen de discussie begonnen over de eventuele medeverantwoorde lijkheid van Bush voor de ver drijving van Gorbatsjov. Bush heeft steeds vooropgelopen in de wersterse weigerachtigheid om tot grootscheepse economi sche hulp voor het perestroj ka-proces over te gaan. Veel prominenten in de Democrati sche (oppositie-) Partij hadden daarop aangedrongen en lieten gisteren de eerste verwijten horen aan Bush, dat deze een gouden kans op permanente omvorming van de Sovjetunie door gebrek aan visie en lei derschap voorbij heeft laten Grabbelen de extra editie van de Gazeta Wyboroza c GENNADY JANAJEV: MOSKOU Vice-president Gennady Janajev heeft op een persconferentie te kennen ge geven dat het niet uitgesloten is dat Gorbatsjov op een dag weer aan de macht komt. Ja najev zei dat de nieuwe leiders hun uiterste best zullen doen „om geen geweld tegen bur gers te gebruiken". Janajev noemde de handelwij ze van de Russische president Boris Jeltsin, die de terugkeer van Gorbatsjov heeft geëist en heeft opgeroepen tot burgerlij ke ongehoorzaamheid, „onver antwoordelijk". Janajev zei dat Gorbatsjov om gezondheidsre denen van zijn taken onthe ven was. „Ik moet zeggen dat Michail Sergejevitsj Gorbatsjov nu op vakantie is Hij onder gaat behandeling in het zuiden van ons land. Hij is erg moe na al die jaren, en hij heeft enige tijd nodig om beter te worden. We hopen... dat hij zijn functie weer zal opnemen", aldus Ja- Daar waar veel landen denken aan stopzetten van economi sche hulp aan de Sovjetunie als protest tegen de machtswis seling, bevinden Irak en Libië zich onder de enkele landen die steun uitspraken voor de nieuwe leider in het Kremlin. Irak toonde zich ingenomen met de machtswisseling in Moskou en zei te hopen dat de nieuwe Sovjet-leiding „het juiste internationale even wicht" zal herstellen. De Libi sche leider Moammar Gadhafi prees de haviken in het Krem lin voor het afzetten van Gor batsjov en sprak van een „dap pere historische maatregel", die noodzakelijk was om de status van supermogendheid voor de Sovjetunie te behou- MINISTER VAN DEN BROEK: 1 PAUL KOOPMAN DEN HAAG De Nederlandse regering deelt de ver ontrusting van de Tweede Kamer met betrekking tot de situatie in de Sovjetunie. Volgens minister Van den Broek van buitenlandse zaken lijkt de machtsoverna me op een „klassieke staatsgreep" die volstrekt in strijd is met de Sovjet-grondwet en eerder gemaakte interna tionale afspraken. Van den Broek wil dat de Eu ropese Gemeenschap vandaag bekijkt welke gevolgen de staatsgreep heeft op de ver houding van de EG en de Sov jetunie. Dat zou tevens aan de orde moeten in de Conferentie van Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) waar van de voormalige Oostblok landen deel uitmaken. Verte genwoordigers van de Sovjetu nie zouden in de CVSE ver antwoording moeten afleggen. Van den Broek verwacht niet dat de relaties met de Sovjetu nie nu al verbroken moeten worden. Wel komt een aantal conferenties, zoals een men senrechtenconferentie die over enkele weken in de Sovjetunie zou plaatsvinden, op losse schroeven te staan. Vandaag bespreken de EG-i de Sovjetunie. Van den Broek verwacht niet dat er vergaande conclusies ge trokken zullen worden. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking waar schuwde vanmorgen voor de KRO-microfoon voor een overhaaste terugkeer naar het 'conflictdenken'. Volgens Pronk 'lijkt' weliswaar ont spanning op het spel gezet, maar is er nog geen reden om te herbewapenen of de wapen beheersing terzijde te schui ven. Te felle reacties uit het Westen zouden het buiten landse beleid van de Sovjetu nie weieens de verkeerde kant uit kunnen stuwen, meent 'Pronk. „Wij kunnen weinig aan de situatie doen. Het woord is nu aan de Sovjet-be volking zélf". politici als Sjevardnadze enigs zins te beschermen. Maar het is verontrustend om te zien dat een samenleving waar de mensenrechten toch al niet he lemaal waren hersteld, zo ern stig in gevaar komt", aldus Van der Stoel. Steuncomité Groen Links wil in Nederland een steuncomité voor de de mocratie in de Sovjetunie op richten. Het partijbestuur van Groen Links riep gisteren alle politieke partijen, vakbonden en vredesorganisaties in Ne derland op de krachten te bundelen en het initiatief te Morgenmiddag komt op ver zoek van de VVD de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer bijeen om over de staatsgreep te spreken. De Nederlandse anmbassadeur in Moskou, Vos, zal mogelijk eerder terugkeren naar zijn standplaats. Hij is momenteel op vakantie in Ne derland. Oud-minister van buitenland se zaken Van der Stoel vreest dat de mensenrechtensituatie in de Sovjetunie ernstig zal lij den onder het nieuwe regime. „Door internationale repercus sies is het mogelijk bekende De oproep van Groen Links komt na een oproep aan het Westen van oud-minister van buitenlandse zaken Sjevard nadze en de vroegere adviseur van Gorbatsjov, Jakovlev. Zij willen dat buiten de Sovjetu nie de krachten worden ge bundeld die. de democratische beweging in de Sovjetunie Groen Links wil donderdag morgen in Den Haag een bij eenkomst organiseren waarop het moet komen tot de oprich ting van een steuncomité. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA indaag, ngalore et vijf a |2 yan Riebeeck krijgt nu pas goed de gelegenheid de toord fin en gebruiken van de bewoners van dit verre land te bestu- le °P n. De vorstin behandelt de vreemdelingen als hoge gasten rrestere j overlaadt de heren met vele eerbewijzen. Ten behoeve van iis waar ollanders worden grote feesten aangericht en in het prachti- bevondi lr|< v00r ^et paleis worden olifantengevechten geleverd. Een d na e^j maar schitterend schouwspel. Van tijd tot tijd biedt de vorstin haar gasten een sirihpruim aap en ook Van Riebeeck moet dat vreemde genotmiddel wel accepteren. Hij doet maar net of hij het lekker vindt. „Trek alsjeblieft geen vies gezicht", fluistert Pieter Soury hem in; „denk maar, dat je ook op deze wijze de belangen van de Compagnie behartigt". Maar onder al die bedrijven door worden er toch ook zaken gedaan. MOSKOU Slank en chic, met hoge jukbeenderen en een grote, expressieve mond nam Raisa Gorbatsjov iedereen voor zich in wanneer zij op het wereldtoneel verscheen. Maar of ze nu thuis was of in het buitenland, Raisa had een be treurenswaardig overdreven voorkeur voor bontjassen. Op een topontmoeting in Was hington droeg ze er drie ver schillende op één dag. En toen ze de slachtoffers van de aard beving in Armenië bezocht, van wie de meesten al hun schamele bezittingen verloren hadden, maakte ze de grote fout op te komen dagen in al weer een peperdure bontjas. Raisa's glamour, elegantie passie winkelen duurste winkelstraten veroor zaakten slechts jaloezie en ver vreemding in een land waar de bevolking meer gewend was in de rij te staan voor brood. In haar eigen land stond ze bekend als de Tsari na, of Moskou's antwoord op Jackie Onassis. Andere presi dentsvrouwen lieten zich zel den zien, behalve af en toe op een begrafenis. Raisa vergezel de haar man onveranderlijk op al zijn grote buitenlandse reizen. Ze week slechts van zijn zijde om geld uit geven of toeristische attracties te bekij ken. Er was maar één vrouw die ongevoelig was voor Rai sa's charme: Nancy Reagan. Zij omschreef Raisa Gorba tsjov in haar memoires als on beschoft, bazig en opscheppe rig. Raisa Gorbatsjov werd 59 jaar geleden geboren als doch ter van een Siberische spoor wegbeambte. Ze ontmoette haar toekomstige echtgenoot tijdens stijldanslessen in de tijd dat ze beiden studeerden aan de Universiteit van Moskou. Ze was verreweg de meest ontwikkelde van de twee en ze had vanaf het begin een grote belangstelling voor de vormgeving van de carrière van haar man. Ze nahi hem mee naar balletvoorstellingen, opera's en exposities. Ze heeft altijd ontkend een rol gespeeld te hebben in de politieke be slissingen van haar man, maar tal van aanwijzingen suggere ren het tegendeel. Haar man noemde haar altijd De Generaal en verklaarde in een televisie-interview dat hij haar altijd alles vertelde. „Bij ons thuis is Raisa Maximovna de secretaris van de partij", zei hij. In een ander i Gorbatsjov: „Ik vraag altijd haar advies. Als ik een speech maak, is zij de eerste die hem te horen krijgt". Toen de top ontmoeting op Malta plaats tische rondrit om haar man bij te staan in een kritieke fase van de onderhandelingen. Bij de top in Reykjavik met presi dent Reagan zei Raisa dat ze niet aanwezig zou zijn. Op het allerlaatse moment wijzigde ze toch haar plannen en maakte haar entree als een echte ster. Alexander Gorbatsjov, de broer van de afgezette presi dent, zei jaren geleden in een interview „Ze was ziin gehei me wapen. Ze hielp hem aan de top te komen". Maar uitein delijk was ook zij niet bij machte hem te redden. (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5