Cholesterol in bloed niet bepalend voor hartinfarct Laat de lessen maar beginnen ta Enige hoop Kroatië is succes volksopstand S BINNENLAND BUITENLAND VHM FRISSE (TEGEN)ZIN Lof der Luiheid Verwarring rond Maij en treintaxi £«idócSouomvt DINSDAG 20 AUGUSTUS 199l|d& Grote slang zorgt voor consternatie AMSTERDAM .Een twee meter lange slang heeft gisteravond voor enige consternatie ge zorgd op de Nieuwe Achtergracht in Amster dam. Het ging om een zogenaamde Conysomo Oxykephalum, een soort boomslang die wel bijt maar met giftig is. Een 6-jarig meisje en haar moeder zagen tijdens een wandeling plotseling de slang op de weg liggen, vlak na dat een motorrijder was gepasseerd. De politie vermoedt dat het beest uit de tas van de mo torrijder is gevallen. Het dier kronkelde zich rond een brugleuning en stak zo het water over. Aan de overkant klom hij in een boom. Een in der haast opgetrommelde slangendes- kundige wist met behulp van een brandweer ladder het dier te vangen. De boomslang kronkelt zich een weg langs de brug. Derde arrestatie in moordzaak Fagel UTRECHT De politie van Eindhoven heeft zaterdag een derde verdachte aangehouden in de moordzaak-Fagel. De 23-jarige M.O. uit Deventer wordt ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij de inbraak in het res taurant van de 42-jarige Gerard Fagel in Bosch en Duin op 9 juni 1989, zo heeft de Utrechtse offi cier van justitie mr. P. van der Molen meegedeeld. De restau ranthouder werd tijdens die in braak doodgeschoten. Bijna twee weken geleden arresteerde de po litie twee mannen uit Nijmegen. Eén van hen, de 21-jarige S.Z., heeft inmiddels bekend. Nieuwe orthodoxe CPN in oprichting BEERTA Enkele prominente Oostgro- ningse oud-CPN-ers zijn druk bezig met de oprichting van een nieuwe orthodoxe com munistische partij. In weerwil van de huidi ge ontwikkelingen in de Sovjetunie zal de oprichting in het voorjaar van 1992 plaats vinden. Een van de initiatiefnemers is Koert Stek uit Beerta, oud-CPN-wethouder en oud-gedeputeerde van de provincie Gronin gen. Stek is momenteel communistisch raadslid in de nieuwe gemeente Reiderland. Volgens Stek hebben zich al enige honder den aangemeld voor de nieuwe partij. Een naam is nog niet bedacht. Het is de bedoe ling, dat de nieuwe partij samensmelt met de huidige communistische partij VCN (Ver bond van Communisten in Nederland). AMSTERDAM Een on derzoek van het Chest- ziekenhuis in Londen heeft aangetoond dat niet de hoeveelheid choleste rol in het bloed bepalend is voor het risico van hart en vaatziekten, maar de gevoeligheid van choleste rol voor binding met zuurstof (oxydatie). De experimenten in het labo ratorium en de dierproeven wijzen er volgens onderzoeker dr. S. Davies op dat cholesterol niet direct schadelijk is voor de hart- en bloedvaten. „Cho lesterol leidt slechts tot ver stopping van de bloedbanen, als het chemisch wordt be schadigd door oxydatie". Da- vies maakte zijn onderzoek be kend op een internationaal congres van cardiologen dezer dagen in Amsterdam. Om zijn bevindingen te toet sen nam Davies bloedmonsters van patiënten met hart- en vaatziekten. Gebleken is dat net cholesterol van deze men sen sneller oxydeert dan dat van gezonde mensen. De consequenties van deze ontdekking zijn dat de huidige gezondheidsprogramma's die zich richten op een verlaging van het cholesterolgehalte in het bloed door een speciaal dieet, lichaamsbeweging of medicijnen, moeten worden herzien. „Maatregelen die al leen een verlaging van het to tale cholesterolgehalte van het bloed beogen, zijn niet vol doende om hart- en vaatziek ten te voorkomen. Medicijnen, die oxydatie tegengaan, of een dieet dat rijk is aan vitaminen die cholesterol tegen oxydatie beschermen, zijn waarschijn lijk veel belangrijker ter voor koming van het dichtslibben van de bloedbanen", aldus de Britse onderzoeker. Een type dieet zoals dat in de landen rond de Middellandse Zee gebruikelijk is, geeft men sen na een eerste hartinfarct een veel betere bescherming tegen een eventuele herhaling ervan dan de huidige aanbeve lingen, zo blijkt uit de voorlo pige resultaten van een studie door de onderzoekers M. de Lorgeril en S. Renaud van het ziekenhuis voor hart- en vaat ziekten in Lyon. Het door de onderzoekers ge noemde mediterrane dieet met een lage inname van verza digd en meervoudig onverza digd vet en rijk aan olie, zuur en anti-oxydanten (stoffen die binding met zuurstof tegen gaan) verlaagt in aanzienlijke mate de risicofactoren. Deze gunstige verandering treedt al op binnen twee maanden na het nieuwe dieet. In de praktijk betekent dit dat de patiënten meer brood moeten eten, meer groenten en peulvruchten, meer vis en kip en minder rund-, lams- en varkensvlees. Er mag geen dag voorbij gaan zonder fruit. Het gebruik van boter en room moet vervangen worden door een speciaal soort marga rine, die een vetzuur bevat dat vergelijkbaar is met olijfolie. Pacemaker De Amersfoortse hartchirur gen Landman en Senden en hun Londense collega Ric- kards hebben als eersten ter wereld met succes een zoge naamde tweesensor-pacema- ker geïmplanteerd bij twee pa- tienten. De nieuwe pacema ker, ontwikkeld door het Die- rense bedrijf Vitatron in sa menwerking met artsen in di verse Europese landen, is in staat het verstoorde hartritme van een patiënt zo te regule ren dat de werking van een gezond hart heel dicht wordt benaderd. De sensoren verschaffen de pacemaker voortdurend infor matie omtrent de mate van li chamelijke en /of geestelijke inspanning van de patiënt. Hierdoor kan de pacemaker het ritme waarin hij het hart stroomstootjes geeft aan de be hoefte aanpassen. De hoeveelheid cholesterol, zoals in dit saté'tje met pindasaus, is niet bepalend voor het risico op hart- en vaatziekten, zo blijkt uit recent onderzoek. FOTO: DIJKSTRA cursus NI MA-A start cplomluT 1991. cursus NIMA-S' start eplrmbor 1991. Vraag informatie aan bij de SRM. Stic hling Reclame- en Market ingonclerwijs. telefoon: 020-(il709 15. Stichting Reclame- en Marketingonderwijs. Honderd tips in moordzaak Jessica na tv-uitzending HOORN De politie in Hoorn en Eindhoven heeft gis teravond vele tientallen tips binnen gekregen naar aanlei ding van het televisieprogram ma Opsporing Verzocht. Daar in werd het publiek om mede werking verzocht in de moordzaken van Jessica La ven en Gerrie Schellekens. Het Hoornse recherche-bij standsteam kreeg opnieuw zo'n honderd tips over de moord op de 11-jarige Jessica, die na een bezoek aan het zwembad verdween. Het totaal aantal tips in deze zaak is daarmee op ruim 1200 geko men. Over de bruikbaarheid kon de politie nog niet zeggen. Ook de politie in Eindhoven kan de waarde nog niet in schatten van de zestig tips die binnenkwamen in de moord zaak Gerrie Schellekens. 9? Vanaf volgende week heten de middelbare scholen en beroeps opleidingen de docenten en leerlingen weer hartelijk welkom. Welkom als deelnemers aan de lesmarathondie voorzien is van het nummer '91/'92. waaraan de basisscholen deze week al begonnen. Kortom, het is weer de tijd van de frisse tegen)zin. „Ik heb er eigenlijk wel weer zin in". Hans Clau- zing, leraar huishoud kunde aan de Streek school Den Haag kijkt zelfs en beetje uit naar de komende week. „We hebben altijd een aardi ge aanloop naar het school jaar. Op de streekschool be ginnen de lessen voor de eer stejaars pas op 2 september. De tweedejaars starten zelfs nog een week later. Maar volgende week gaan we met het docentenkorps vergade ren. In die week zetten we het jaar op, de jaarplannen voor de opleidingen die we verzorgen worden doorge sproken, de verdeling van de lesstof over het jaar en zo". De streekschool is gevestigd aan de Haagse Brouwers gracht. Het is een instituut dat beroepsopleidingen ver zorgt in de richtingen uiter lijke verzorging, verzorging, detailhandel en administra tie. Het gaat om opleidingen tot ziekenverzorgende, schoonheidsspecialiste en dergelijke. Daarnaast wordt een schakelopleiding gege ven voor mensen die lang van school zijn geweest en een opleiding AVB, algemene vorming en beroepenvoorbe- reiding. „De AVB bereidt mensen met een gebroken of met onvoldoende opleiding voor op verdere scholing", licht Clauzing toe. De onge veer 1400 leerlingen zijn deels partieel leerplichtig, maar er zijn ook herintreed- sters, langdurig werklozen en schoolverlaters met lbo en mavo. Jong- en 'iets minder jong' volwassenen dus. Ze gaan allemaal een of twee dagen naar de streekschool; daarnaast werken ze of lopen ze stage. Archief „Deze week ben ik voor me zelf al aan de slag gegaan", vertelt Clauzing. „Elk jaar werk ik mijn archief een beetje bij. Dan zorg ik dat alle lessenseries en toetsen weer op volgorde liggen. Tij dens het schooljaar raakt de boel altijd wat door elkaar". Volgende week is het druk. Naast het vergaderen worden er nieuwe leerlingen aange nomen. „Een deel heeft zich al voor de vakantie aange meld, een deel doet dat nu. Met elke nieuwe leerling wordt een gesprek gehouden om te zien of de vooroplei ding voldoende is en of de gekozen richting wel de juis te is. Die gesprekken vreten tijd". Aan Clauzing gaat die beker voorbij. „Maar ik moet dan weer een module schrij ven, een serie lessen over een Het gebouw van de Streekschool Den Haag aan de Brouwers- aracht' FOTC STEPHEN EVENHUIS thema, bestemd voor streek scholen in het hele land". Toch kijkt hij erg uit naar de komst van de leerlingen. „De vakantie was hard nodig, daar niet Van. Elk schooljaar is toch een soort molen die maar doordraait. Dan moet je flink opfrissen. Ik ben weer fris en dus kunnen we er te genaan. De eerste lesweken zijn dan :link zwaar. Je moet de opleiang als het ware op gang duven. Als het eenmaal loopt, dai voel ik me weer lekker. I'an krijg je vanzelf overzicht Ik heb een lekker rooster, oize groep leerlingen is gemoti/eerd, dus laat het allemaal naar beginnen". Asielzoeker bleek gek op telefoneren SIEGEN Een uit Nigeria af komstige asielzoeker heeft vanuit zijn opvangtehuis in de Westduitse stad Siegen in nog geen drie maanden voor zo'n 170.000 getelefoneerd. De man had in januari keurig vol gens voorschriften een tele foonaansluiting bij Telecom, de Duitse PTT, aangevraagd en gekregen. In de loop van mei, dachten de Telecom-tech- nici dat er een technisch man kementje was omdat de tellér op 700.000 eenheden stond. De meter had echter correct ge werkt. De Nigeriaan had in 15 weken zo'n 36 etmalen getele foneerd, vooral met zijn fami lie in Afrika. De doorsnee: abonnee zou er 135 jaar over doen om zo'n telefoonrekening op te bouwen. NEW YORK Het Londense sensatieblad Daily Mirror heeft de goede naam van New York (The Big Apple) een flinke buts gegeven. Het gaat om de publikatie van het valse bericht dat de eekhoorntjes van Central Park, de groene long van Manhattan, door cocaïnegebruik misdadige trekken zijn gaan vertonen. De grijze beestjes, die tot de soort 'rattus Americanus' behoren, waren al tamelijk vrijmoedig: ze klommen tegen de muren van aan het park grenzende kantoren op om aan de burelen van secretaressen een lunch bij elkaar te bedelen en ze stalen de koekjes uit de vingers van weerloze baby's. Maar nu zouden, volgens de Daily Mirror, de eekhoorns van Central Park zich tegoed doen aan resten cocaïne van gebruikers die zich in het park ophouden. High van de coke zouden de eekhoorntjes zich agressieve bedelbenden hebben gevormd, de jaszakken van wandelaars doorzoeken en in lastige groepen rondhangen bij de ingangen van het park, waar ze van voorbijgangers lekkernijen proberen af te persen. Kenners van Manhattan en Central Park weten dat de daar gevestigde eekhoorns zich al sedert mensenheugenis zo gedragen en dat er geen sprake is van drugsgebruik. Rattus Americanus in de ban van de cocaïne is een typisch komkommerverhaal van Engelse huize, gesmeed in de zwoele hitte van de hondsdagen. Bij warm weer kijken de Engelse boulevardbladen naar dieren en brengen ze wonderlijke toestanden aan het licht. Plotseling blijken er honden te zijn die 'I love you' kunnen blaffen, schuilen er kaaimannen in de riolen van New York en zijn er paardjes gefokt die niet veel groter zijn dan ratten en ratten die het formaat hebben van een veulen. Amerikaanse kranten schrijven in de zomer ook vaak en veel over dieren, maar zij doen dat ernstiger. Mooi nieuws van het Amerikaanse dieren front is de opmars, na jaren van wrede onderdrukking, van de wolf (canis lupus) in de dunbevolkte staten in het noordwesten. Tussen 1870 en 1877 werden er in Amerika 55.000 wolven per jaar uitgeroeid en in Alaska werd er met mitrailleurs vanuit helikopters jacht op gemaakt, maar ondanks deze terreur heeft de wolf zich in Alaska (waar er nog zo'n 7000 wonen) en in Minnesota (ruim 1600) staande kunnen houden. Hun aantallen nemen weer gestaag toe, zulks rot verontrusting van veeboeren, die de wolf beschouwen als de Saddam Husayn van het dierenrijk. Hoe zij ook schreeuwen, de wolf komt terug. Over dit soort verhalen is het mooi dromen onder het lommer, totdat de avondkoelte aandrentelt over de boomkruinen. De laatste gevoelens van schuld om landerige lusteloosheid vlieden weg bij het lezen van een ernstige verhandeling in de International Herald Tribune, waaruit blijkt dat dieren, zo niet aartslui, dan toch niet erg nijver zijn. Nee, zelfs de bever die zulke dramatische dammen bouwt, gooit er niet meer dan een vijfurige werkdag tegenaan, inclusief allerlei nuttige pauzes. In vergelijking met andere diersoorten werkt de mens twee tot vier keer zo hard. Dieren hebben zeer uiteenlopende redenen om stil te zitten: om moeizaam bijeengeprokkelde calorieën te sparen; om een goede spijsvertering te bevorderen; om af te koelen; om warm te worden; om niet op te vallen of om een niets vermoedende prooi in de nek te springen. De leeuw kan, op het incidenteel vouwen van een oor na, twaalf uur lang bewegingloos onder een licht bladerdak liggen luieren en hij staat gedurende een etmaal niet veel meer dan twee of drie uur in de benen, voornamelijk om te eten of te drinken. Apen zitten driekwart van de dag te dromen en de kolibrie zit 80 procent van de werkdag doodstil op een tak. Een pad in het zuidwestelijke woestijngebied in Amerika zit elf maanden van het jaar als een bewegingloze aardappel onder de grond. Als we iets uit het dierenrijk kunnen leren, is het dat we ons niet zo moeten opwinden en de koelte van het lommer moeten loven als de nachtegaal, maar niet zo vroeg. |HIN' hs p jen t usie geen jen z, tijk presi lijk e reg n anc jende de v 'goed miscl iet n >val c lacht SUSKE ENWISKE HET WITTE WIEF DEN HAAG De NS- dochter VOF Treintaxi wil van minister Maij van verkeer weten of zij nog wel volledig achter de uit breiding van het trein taxi-project staat. Bij het bedrijf zijn hierover twijfels gerezen naar aanlei ding van het overleg van afge lopen vrijdag tussen de vereni ging Taxibelangen Nederland en het ministerie van verkeer en waterstaat. Daar kwam uit dat er een onafhankelijk on derzoek wordt ingesteld naar de gevolgen van het invoeren van de treintaxi voor de niet aan het project deelnemende taxibedrijven en dat de uit te) Standaard Uitgeverl)/Wavery Productions geschort. Maar later verklaar de minisfr Maij dat de voort gang van de uitbereiding van de treintaci niet in gevaar mag komen. Een ondudelijke situatie vindt directeur H. Blommers van de VOF Trentaxi. „Het is voor ons een esentiële voorwaarde dat het ninisterie achter ons staat". Blanmers heeft een be spreking met de gemeente Den Haaj, die maandag zou worden ghouden, uitgesteld. Vrijdag gat hij opnieuw over leg voerenmet verkeer en wa terstaat. Taxibelanjen Nederland is om de tegeng6telde reden boos op minister Haij. De vereniging vindt dat er van een eerlijk onderzoek geen sprake kan zijn als nual voor het ministe rie vast stat dat het treintaxi project miet worden uitge breid. BELGRADO Wonend in een land dat evenals de Sovjetunie ten onder gaat in chaos, volgen de inwo ners van Joegoslavië de machtswisseling in het grote bijna-buurland met argusogen. De centralisten in Servië doen dit haast met onverholen genoegen, de voor onafhankelijkheid pleitende Kroaten en Slo- venen met groten vreze. Vanmorgen zijn in Kroatië weer zware gevechten uitge broken tussen leden van de Nationale Garde en Servische guerrillastrijders. Daarbij zijn volgens de Kroatische radio zeker zes mensen om het le ven gekomen. Het Joegoslavi sche federale leger greep in bij de gevechten, zo verluidt. „De machtsovername in de Sovjetunie betekent een grote steun voor de Servische strijd voor de eenheid van Joegosla vië", concludeerde een Servi sche waarnemer. „Binnen 24 uur staan de tanks hier in de straat", vertaalde een inwoner van Zagreb deze woorden la ter. „De communisten in Bel grado denken natuurlijk 'Wat ze in Rusland kunnen, kunnen wij ook' Het presidium, het hoogste staatsorgaan van het land, kwam gisteren in spoedzitting bijeen om over de gevolgen voor Joegoslavië te praten. Er was gisteravond laat nog niets bekend over de resultaten, maar belangrijkste agendapunt was (opnieuw) de dreiging van een militaire staatsgreep. Gebruik makend van het ge schapen precedent en de daar door verslapte Europese aan dacht voor de Balkan-federa tie, zou het leger, na maanden lang te hebben geaarzeld, de kans kunnen aangrijpen om het uiteenvallen van de staat met openlijk geweld te beëin digen. Aan het begin van de zitting liepen de meningen binnen het presidium uiteen over de wenselijkheid van openlijk militair optreden. De Servi sche machthebbers, die Joego slavië het liefst als eenheids staat onder Servisch gezag zouden brengen, pleiten al ger voor het inzetten tanks_om de federatie bijeer houden. Kroatië met zijn Servische minderheid volgens hen koste wat het voor Joegoslavië behourj blijven. Het wordt niet cieel gezegd, maar een maclj greep zoals die in de Sovjé nie heeft-plaatsgevonden door de Servische leiders worden afgekeurd, zoveelj zeker. Anders ligt dat uiteraard de Kroaten. „De gebeurtei! sen in Moskou mogen geen volgen hebben voor de situs in Kroatië", was de angst verklaring die de autoriteilj gisteren uitgaven. Presidj Tudjman deelde vervolg! mee dat hij gezien de dreig| de situatie voorlopig niet afreizen naar Belgrado, wf vandaag het overleg over toekomst van Joegoslavië beginnen. Volgens waar mers is dit echter meer laatste poging om een zo st mogelijke onderhandeling sitie te verkrijgen dan dat een serieus dreigement is. enige hoop voor de Kroat ligt in een succesvolle volks stand in de Sovjetunie. el- Tekort aan dahlia's voor corso ZUNDERT Voor het vijftig ste bloemencorso op zondag 1 september in het Noordbra bantse Zundert komen de or ganisatoren nog 400.000 dahli a's te kort op een totaal van vijf miljoen. Geprobeerd wordt in Nederland en België nog aan deze bloemen te ko men om de achttien praalwa gens ermee op te sieren. De or ganisatie heeft wel een nood oplossing achter de hand, na melijk de aankoop van even zoveel begonia's. Oorzaak van het tekort is een nachtvorst in mei, waardoor de telers er minder kunnen afleveren. Ook speelt mee, dat in hetzelf de weekeinde op nog drie plaatsen in Nederland en Bel gië bloemencorso's worden ge houden. Bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan heeft Zundert nu ook een eigen dah lia, die gisteren is gedoopt met de naam Zundert Goud. Verdachten moord opl Ghandi doden zichzelf BANGALORE De hoofdverdachten van t moord op premier Rajiv Gaj; dhi op 21 juni in het zuidf van India hebben vandaag, een voorstad van Bangalore het zuiden, samen met vijf a q dere personen zelfmoord gf, en pleegd toen de politie op hl De punt stond hen te arrestera j 0ve De politie had het huis waar 0||an de verdachten zich bevondi ar|< v gisteravond omsingeld na ei j m tip.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4