£eidóe 0oinaitt Verzet tegen coup groeit Blauwe roos W Dader parkeermoord veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf 14 )rkaan Bob veroorzaakt m ier doden Dage Vog een bier voor het begin van Derde Wereldoorlog EeidócSowumt INFORMATIE ZONDER SENSATIE DINSDAG 0 AUGUSTUS 1991 16 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25113 Losse nummers 1,45. Paus zwijgt over Gorbatsjov uropese loterij met trijs van 7 miljoen 'erestrojka Reizen: litenlanders worden gewoon het land uitgezet Noordwijkse wereldkampioen dressuur voor gehandicapten Engels meisje (16) verdrinkt bij Kurhaus SCHEVENINGEN Een zestienjarig meisje uit Engeland is gistermiddag op weg naar het Rode Kruis ziekenhuis in Den Haag overleden, nadat agenten van de strandbrigade haar uit zee had den gehaald. Het meisje was ter hoogte van het Kurhaus in Scheveningen gaan zwemmen, maar was door de sterke onderstroom in moeilijkheden geraakt Ze kon niet meer op eigen kracht het strand bereiken. Toen agenten haar op het strand brachten, was ze al buiten bewustzijn. Eerder op de middag had de politie al diverse mensen uit zee gered. Volgens de poli tie was er uitgebreid tegen de gevaar lijke zee gewaarschuwd. De rode bal was gehezen en er werd extra gesur veilleerd met waarschuwingsborden. DEN HAAG/LEIDEN De 24-jarige man uit Utrecht, die ervan werd verdacht Lei- denaar Peter de Klein in de nacht van 28 op 29 april op de Nieuwe Beestenmarkt te hebben doodgeschoten, is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de man was twaalf jaar cel geëist. De man was moord subsidiair doodslag ten laste gelegd. De Haagse recht bank achtte moord niet bewezen maar doodslag wel. De Utrechtenaar had zijn slachtoffer na een ruzie om een parkeer plaats op de Nieuwe Beestenmarkt koel bloedig van het leven beroofd, nadat hij pu bliekelijk voor schut was gezet. De man heeft echter altijd ontkend de fatale scho ten te hebben gelost. Officier van justitie F. Slits noemde de man twee weken geleden door diens voorliefde voor alcohol en cocaï ne „een levensgevaarlijke killer voor wie een mensenleven niet telt". De rechtbank kwam tot haar oordeel na een uitputtend gerechtelijk vooronderzoek, een dossier van meer dan vierhonderd pagina's, tien tallen vage getuigenverklaringen en een voortdurend ontwijkend vraag- en ant woordspelletje met de verdachte tijdens de rechtszitting twee weken geleden. Pagina 9: Utrechter was vanaf begin hoofdverdachte. Bio-technologen kweken blauwe roos DEN HAAG Japanse en Australische bio- technologen zijn er voor het eerst in geslaagd een blauwe roos te kweken. Dat opzienbaren de resultaat is bereikt door middel van gene tische manipulatie. De ontwikkeling van de blauwe roos, die tot nu toe alleen nog in het laboratorium kan worden gekweekt, wordt door deskundigen een doorbraak genoemd in de pogingen om de kleur van bloemen te ver anderen. In kringen van Nederlandse rozen- kwekers wordt weliswaar verrast gereageerd op het opmerkelijke resultaat, maar denkt men toch niet dat het produkt als het binnen enkele jaren op de markt komt een opzienba rende ommekeer in smaak van de rozenlief hebbers zal bewerkstelligen. De rode en roze roos heeft tot nu toe duidelijk de voorkeur. Pagina 3: Na roos ook andere bloemen blauw. Gemiddelde leeftijd vrouwen naar 80 jaar VOORBURG De Nederlandse bevolking wordt steeds ouder. Vrouwen die in 1990 zijn geboren, kunnen in theorie 80 jaar worden. Tien jaar gele den was dat 76,5 jaar. Voor mannen geldt een le vensverwachting van zo'n 73,8 jaar. Een record, want in 1970 werden mannen gemiddeld niet ou der dan 70,8 jaar. Zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor Statistiek (CBS). Nederland be zet de vierde plaats op de 'Europese ranglijst'. Zwitsers. Zweden en IJslanders bereiken een ho gere leeftijd. De hoogste levensverwachting geldt in Japan. Daar 'halen' vrouwen een gemiddelde leeftijd van 81,4 jaar. de mannen 75,6. De Verenig de Staten lopen achter op Japen en Nederland. Vrouwen worden in de VS gemiddeld 78,3 jaar en mannen 71,4 jaar. Schril steken hierbij echter de cijfers van de Sovjetunie af. De gemiddelde le vensverwachting voor vrouwen ligt daar op 73,6 jaar en voor mannen op 64,8. JELTSIN TART STAATSCOMITÉ SOVJETUNIE eestelijk leven/opinie nnenland jitenland uonomie :n/regio artikeler AHwink) s op de 'Nazit' leidt tot boeiend gesprek ■I nstverlening annacht kans op een nkele mistbank, inimumtemperatuur ca. graden. Morgen zonnig middag- peratuur van ca. 25 iden. Zwakke tot matige id uit zuidelijke chtingen, rond kracht 3. Geposteerd bovenop een tank van het Sovjet-leger roept de Russische president Boris Jeltsin de burgers in Moskou op tot burgerlijke ongehoorzaamheid en een algemene staking na de aankondiging gisteren van de machtsovername door 'het staats- comité van de noodtoestand' foto: afp Sovjet-nieuws massaal bekeken HILVERSUM Nederlanders hebben gisteravond massaal om acht uur een nieuwsuitzending over de ontwikkelingen in de Sovjetunie gevolgd. Het NOS-journaal haalde een kijkdichtheid van 21 procent, goed voor bijna drie miljoen kijkers. De extra uitzending van RTL 4 werd door één miljoen kijkers gevolgd. De extra journaal-uitzendingen overdag werden door 220.000 tot 350.000 kijkers gevolgd. Mensen die op hun werk keken zijn daarbij niet meegeteld. De belangstelling voor CNN nam even eens toe. Tussen de middag keken 60.000 mensen. De Tros zal zaterdag de aangekondigde nachtfilm 'De aanslag op Gorbatsjov' niet uitzenden. Volgens de Tros is de film gezien de ontwikke lingen té zeer politiek geladen. Thema is een (fictieve) op de opzij geschoven Sovjet-leider. MOSKOU Het verzet in de Sovjetunie tegen de coup door het Comité voor de Noodtoestand groeit. In Leningrad heeft de radi cale burgemeester Anatoli Sobtsjak vandaag met be hulp van OMON-elitetroe- pen van de stad de contro le over een aantal druk kerijen heroverd. De eenheden, beter bekend onder de naam Zwarte Baret ten, hebben de reguliere troe pen van het Sovjetministerie van binnenlandse zaken uit de gebouwen verdreven. In Sibe rië is de helft van alle mijnen in de Koezbass, het grootste kolenbekken van de Sovjetu nie, stilgelegd na de stakings- oproep van de Russische presi dent Boris Jeltsin. Ook in Vor- koeta in het hoge noorden hebben kompels het werk neergelegd. Volgens het Russi sche persbureau RIA bestaat er onder de commandanten van troepen die Moskou zijn binnengetrokken twijfel over de nieuwe politieke leiding van het land. Zij weigeren de bevelen volledig uit te voeren en weigeren vooral op te tre den tegen de bevolking. Lei ders in de Russische federatie van Jeltsin hebben vandaag een lijst uitgegeven met eisen aan de nieuwe orthodox-com munistische leiding in het Kremlin. Een van de eisen is dat het Comité voor de Nood toestand, dat de macht in de Sovjetunie heeft overgenomen, wordt ontbonden. President Boris Jeltsin van Rusland heeft parlementsvoorzitter Loekjanov tevens gevraagd om een „medisch onderzoek" Demonstranten van de Socialistiese Arbeiders Partij verzamelen zich voor de Russische Ambassade i protesteerden zij gisteravond tegen de machtsovername in Rusland. van de afgezette president Mi- chail Gorbatsjov in samenwer king met vertegenwoordigers van de Wereld Gezondheid sorganisatie (WHO). De resul taten daarvan dienen open baar te worden gemaakt. Jelt sin verklaarde de acht leden van het Staatscomité voor de Noodtoestand vanochtend vroeg per decreet tot delin quenten. Het decreet van Jelt sin verscheen nadat VS-presi- dent George Bush gisteravond openlijk zijn steun uitsprak voor Jé" Jeltsins oproep i stel van de wettig gekozen or ganen" en terugkeer van Mi- chail Gorbatsjov aan het hoofd van de Sovjetunie. Bush zei ook dat hij alle Amerikaanse hulp aan de Sovjetunie be vroor. De afgezette Sovjet-pre sident Gorbatsjov moet zijn be voegdheden terugkrijgen, stel len zowel president Bush als de Duitse minister van buiten landse zaken, Genscher. Gen- scher, die dit vandaag in Den Haag tijdens het EG-spoedbe- raad wilde inbrengen, vindt niet dat het moment al geko men is om economische straf maatregelen te nemen. De burgemeester van Lening- radriep op tot burgerliike on gehoorzaamheid, deelnemen aan de algemene staking die Jeltsin gisteren had uitge schreven, en berechting van de verantwoordelijken voor de staatsgreeppoging voor de „mi litaire rechter". Een paar uur na deze uitspraak zetten rond 180 tanks, waarvan 120 zware en 60 lichte, van elitetroepen van de geheime dienst KGB en het gewone leger, koers richting Leningrad. Ook naar de Estse hoofdstad Tallinn rukte een grote kolonne op. rie van binnenlandse zaken hebben gisteravond het ge bouw van het Volksfront in Riga ingenomen. Hierbij vie len een dode en een gewonde. ARRAGANSETT/PEKING De orkaan Bob heeft nu toe aan de Amerikaanse oostkust weinig schade ngericht, maar sinds 'vrijdag wel vier doden en tyvin- gewonden veroorzaakt. dichtbevolkte kust werd vandaag getroffen door zware re- nval en windstoten met een snelheid van 160 kilometer per die de orkaan begeleiden. In Rhode Island, Connecticut en issachusetts werd gisteren de noodtoestand afgekondigd. De kaan trok vanaf vrijdag uit de'omgeving van de Bahama's het noorden. I zorgde voor stroomuitval bij ten minste 1,5 miljoen lishoudens en bedrijven. De goeverneur van Maine evacueer de 12.000 bewoners uit het kustgedeelte van de staat. Onder- eboten van de Amerikaanse marine verruilden hun havens in mnecticut voor de oceaan. Een speciale stormbarrière in de Narragansett om de stad Providence in Rhode Island te schermen werkte goed. het zuiden van China zijn zeven doden en tien gewonden ge- llen bij het passeren van de tyfoon Fred. De tyfoon heeft een iteriële schade aangericht van circa 240 miljoen gulden. De den vielen in de provincie Hainan, waar de meeste schade I erd aangericht. ■X 'NBr Een politieman neemt de schade op die orkaan Bob achterliet nadat hij gisteren door het gebied rond Darmouth in de Amerikaanse staat Massachussets raasde. Vier mensen kwamen om het le ven, zo'n twintig raakten gewond. foto: afp Man krijgt na 33 jaar stem terug ROTTERDAM De 67-jarige Pieter-Tjeerd Piersma kan na 33 jaar weer praten. De man, die na een beroerte zijn stem niet meer kon gebruiken, moest vorige maand in ver band met longklachten en het trekken van een aantal kiezen voor onderzoek naar het Sint Franciscusziekenhuis in Rot terdam. De behandelend arts haalde keel-, neus- en oorarts J. Meeuwis erbij, die met een simpel tangetje binnen een paar minuten de stembanden rechtzette, waarna de patiënt tot ieders verbazing weer ge woon kon praten. Eigenlijk had Piersma zich er al lang bij neergelegd dat hij altijd zou moeten zwijgen. Tijdens zijn beroerte was hij met zijn rug tegen de muur gevallen en toen hij in het ziekenhuis weer bijkwam, bleek het spraakver morgen verdwenen. Ook spe cialisten gaven hem geen hoop. De stembanden waren volgens hen 'verzakt'. Tot nu toe kan hij alleen nog in een laboratorium worden ge kweekt, maar hij is er dan toch: de blauwe roos. Een opmer kelijk resultaat. In Australië bereikt door middel van mani pulatie met de genen. Nog even en ook de magische zwarte roos komt uit de reageerbuis. Al meer dan een eeuw wordt daar door deze en gene kweker naar gezocht. Hoe ook een nachtvorst bij een teelt roet in het eten kan gooien blijkt in Zundert waar daardoor een groot tekort aan dahlia's voor het beroemde corso is ontstaan. Dat alles weten degenen die van daag de Leidse Courant lezen. Blauw én zwart op wit. Ge sierd met een gouden dahlia. En verder net zo kleurrijk als het leven zelf. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 RAGENAARS ZIEN HET SOMBER IN I Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: RAAG Michail Gor batsjov is afgezet en wat oen de Pragenaars? Mas- tl tanken. De hele stad aat vol met lange rijen 'achtende auto's, sommi- benzinestations zijn al esloten omdat hun voor bad op is en als dat zo oorgaat jagen de Prage naars de gehele nationale brandstofreserve er in een, twee dagen door. En dat allemaal om Gorba tsjov. Zijn naam gonst door de straten van de Tsjechische hoofdstad. Niet alleen vanwe ge de angst dat zijn opvolgers de olieleveranties aan Tsjecho- slowakije zullen staken en dat er geen benzine meer zal zijn. Nee, veel grotere rampen lig gen in het verschiet, als je de hier moet geloven. Zelf emigreren ze. Echt waar. Ze hebben het erover in de rij bij de bakker en ze beslissen nog voordat ze geholpen wor den: „Een Russische bezetting is mij genoeg. Ik ga weg". Komt er dan weer een Russi sche bezetting? Jazeker, en er ger zelfs, de Derde Wereldoor log is aanstaande. Dat zegt Petr 's avonds in een bierkei- maken aan het socialisme-met- het-menselijk-gezicht en, zegt hij, toen hij gisterochtend hoorde dat Gorbatsjov was weggewerkt kwam hetzelfde gevoel van 23 jaar geleder, weer boven. Zijn twee vrien den, Jan en Vacek, knikken. Dat hadden zij ook. En ook zij maken zich geen illussies. „De Russen zijn niet te vertrou wen", zeggen ze. „Ze vormen geen volk, maar een bende. In het Westen begrijpen de men sen dat niet, omdat ze nooit met de Russen te maken heb ben gehad. Maar wij weten heel goed waar we over pra ten. Over de agressieve menta liteit van een heersersvolk". „Mijn eerste reactie vanoch tend was ook te emigreren", zegt Petr. „Maar waarheen? Ik weet het niet. Ik blijf maar, hier, op deze gevaarlijke plaats, zo dicht bij de Russen. Al 300 jaar proberen ze de lan den om zich heen te onder werpen en dat zullen ze nu weer doen. Daar gaat het alle maal om, dat ze Gorbatsjov verwijten Oost-Europa uit handen te hebben gegeven. Ja. natuurlijk zijn er ook Russen die protesteren tegen de coup, maar dat is een minderheid. De meesten zouden hier het liefst morgen weer op de stoep staan. En ik denk. ook dat dat gebeurt. Maar ditmaal zal het niet ons alleen treffen, maar wordt het het begin van de Derde Wereldoorlog, dat ge loof ik vast". Jan en Vacek knikken. Ze emigreren toch maar niet, ze nemen nog een bier en wachten op de oorlog die komen zal. 2501 VC Den )f bel O" ■niuxiii»ii:in»n:».nn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1