LEIDEN OMGEVING laag slib zorgt ^oor anderhalf uur file >4 alenkennis Nederlanders gaf doorslag bij keuze Nalco CM Gedesoriënteerd oor oriëntatieloop Niet voor iedereen I CeidwQowuvnt tSomxMit ^ewond bij aanrijding .DEN Een 28-jarige Leidenaar is gistermiddag met een kensehudding overgebracht naar het ziekenhuis nadat hij je Herensingel was aangereden door een 43-jarige plaats- toot. Beide automobilisten namen op hetzelfde moment de Kt met de Oude Herengracht, maar de 43-jarige kwam van plitie neemt geweer in beslag DEN Een Army Jager automatisch kogelgeweer is gis- jiiddag in beslag genomen bij een 30-jarige Leidenaar in woning aan de Stevensbloem. De man had het geweer een onbekend gebleven man gekocht „omdat hij gek was 4 wapens". In het huis werd geen ander schiettuig aange- WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1991 Fietsendief aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 18-jarige Alphenaar is gisteravond op heterdaad betrapt. Hij stal een fiets uit een voortuin in de Alphense Grijpensteinstraat. Een bewoner van deze straat zag het gebeuren en meldde dit bij de poli tie. De dief werd op de Wil lem de Zwijgerlaan on derschept. De jongen be kende. Automobilisten rijden massaal door rood licht LEIDEN Zevenendertig bekeurin gen zijn er gisteren op de Willem de Zwijgerlaan en de Churchilllaan uitge deeld tijdens een politiecontrole in de ochtenduren. In totaal 32 automobilisten gingen op de bon omdat ze door rood licht waren gereden, twee automobilisten reden te hard. De doorgetrokken witte streep was voor drie automobilisten geen beletsel om op de andere weghelft te gaan rij den, terwijl bij een ander de apk-keu- ring nog niet was uitgevoerd. Een bromfietser kreeg een bekeuring om dat hij zonder helm reed. Krakers Ico-Athibu in stilte vertrokken LEIDEN De vijftien krakers die het voorma lige pand van Ico-Athibu aan de Hoge Rijndijk drie maanden hebben bezet, zijn dit weekeinde met stille trom vertrokken. Maandagmorgen hadden zij het pand moeten verlaten. Hadden zij dat niet gedaan, dan was het pand vanmorgen ontruimd. Er bleek zich nog één kraker te heb ben verscholen, in de klokketoren. Daar luidde hij even voor de 'ontruiming', om half tien, let terlijk het doodsklokje van de kraakactie. De tij delijke bewoners hebben volgens de Katwijkse aannemer Van der Plas, die in het pand 21 wo ningen en een kantoorpand wil realiseren, een enorme ravage achtergelaten. „Het is toch niet te geloven dat dit in Nederland mogelijk is". Raad van State wijst beroep discotheek af LEIDEN/DEN HAAG De Raad van State heeft het beroep dat Hocuram, eigenaar van de Koets-o-theek, had ingesteld tegen weigering van het college van B en W om een hinderwetvergunning af te geven, afgewe zen. Dit betekent dat het buurtcomite d'Oude Morsch definitieve stappen kan en mag ondernemen om slui ting van de discotheek in de Kruisstraat af te dwingen. In 1989 weigerde het college een hinderwetvergunning af te geven omdat de disco teveel overlast veroorzaak te. Ook met allerlei maatregelen, zoals het aanbrengen van geluidsisolatie en het in dienst nemen van portiers, zou daar niets aan veranderen. Tijdens de behandeling op 1 augustus had de staatsraad al laten doorschemeren dat er veel kans was dat de bewoners en de gemeente in het gelijk zouden worden gesteld. *yiLEM DE ZWIJGERLAAN IN OCHTENDSPITS GEBLOKKEERD (v Ig van voorpagina) !N Met man en hebben brandweer politie gistermorgen rkt om het slib zo mogelijk van het lek van de Willem de ^erlaan te krijgen, ihovel en een bulldo- ioesten eraan te pas tn om het slib in en- containerbakken te ,ven en terug te kie- in de slibtank van :achtwagen. De drab, een laag van zeven twintig centimeter het zwarte asfalt lonkerder kleurde en netrante lucht ver- dde, kon op die ma nier grotendeels worden verwijderd. De slibmassa, die de twee rij banen van de Willem de Zwij gerlaan in de richting van Lei derdorp gedurende anderhalf uur onbegaanbaar maakte, was afkomstig van het voormalige terrein van de Leidse vuilver branding aan de Gabriël Met- zustraat. Omdat daar vanaf september het groente-, fruit en tuinafval moet worden op geslagen, hebben we de riolen leeg gezogen. „We wilden juist schoon schip maken", aldus een medewerker van de afde ling milieu. Snel remmen De 37-jarige Leiderdorpse chauffeur van de tankauto merkte direct na het nemen van de hobbel in het wegdek dat er iets mis was. Een blik in zijn zijspiegel was genoeg om te zien dat het slib al tientallen meters achter hem over straat golfde. Een snelle trap op de rem voorkwam dat de zwarte drab tot in Leiderdorp alle verkeer onmogelijk zou heb ben gemaakt. De verbroken vergrendeling van de laad kleppen kon door de grote druk van het nog in de tank aanwezige slib slechts met de grootste moeite worden her steld. Daarop werd de vracht alsnog naar Dordrecht afge voerd. File Voor het zover was wisten veel automobilisten al dat ze te laat op hun werk zouden arri veren. Kort na het ongeval blokkeerde een politiewagen de Willem de Zwijgerlaan bij de Gooimeerlaan om te voor komen dat nietsvermoedende automobilisten zich in de dik ke brij vast zouden rijden. Di rect na het ongeval had de chauffeur van de tankwagen zijn voertuig om dezelfde re den al achteruit gereden tot bij het begin van de modder stroom. Het verkeer in de richting Leiderdorp werd om geleid via de Merenwijk, maar liep door de drukte van de spits binnen de kortste keren volledig vast. Opstoppingen, vertragingen en een file van de Gooimeerlaan tot de IJssel- meerlaan waren het gevolg. Verstopt De niet schepbare bagger kon alleen met brandspuiten van het wegdek worden gespoten, maar niet dan nadat de straat- kolken stuk voor stuk waren gecontroleerd. Dat bleek geen overbodige handeling, want een groot aantal was tot de nok toe met zand verstopt en moest eerst worden leegge haald. Bij de gemeente was vanmor gen nog niet bekend met wei- De losklep van de vrachtwagen kon slechts met moeite weer worden gesloten. I FOTO: WIM VAN NOORT ke stoffen het slib was veront- werker. Het in de kolken ge reinigd. „Ik heb gisteren de spoten slib zal overigens weer helè dag geprobeerd de pro- worden verwijderd. „De kol- vincie te bereiken. Daar weten ken worden leeggezogen en ze het, maar ik krijg niemand het slib gaat gewoon naar Dor- te pakken", aldus een mede- drecht". Enkele buurtbewoners, die door het lawaai en de plotse linge activiteit uit hun slaap waren gehaald en in ochtend jassen naar buiten kwamen, vinden dat de gemeente snel moet ingrijpen en het wegdek moet effenen. De hobbel in de straat zorgt vooral bij passe rende vrachtwagencombina ties en veewagens voor veel overlast. UE ROSO g. »EN Niet minder zeven landen waren 'ankelijk in de race het Europees hoofd- oor van het Ameri- milieutechnolo- bedrijf Nalco, nu jevestigd in de Fran- loofdstad Parijs. Uit- (elijk bleven er twee België en Neder- i. De beslissing om Leiden te kiezen d ingegeven door een frschap van veel Ne- anders, die tot ver en de landsgrenzen t: de kennis van imde talen. zochten een vestigings- |s waar hooggeschoold bneel voor handen was en ioed bereikbaar was voor [nationaal verkeer. Enkele pen in het Franstalig deel België voldeden ook aan pisen. Maar wat de door gaf voor ons om voor Lei- te kiezen, was het feit dat fcrlanders goed Engels Nalco heeft in Rhijnfront vijf hectare gekocht voor de bouw van het bedrijf. Dit is een eerste, voor lopige schets van de plannen. TEKENING; PR spreken en dat is voor Walen president van het Amerikaan- van zijn werkgever om het een wat groter probleem". Mr. se bedrijf, gaf gistermiddag hoofdkantoor van de Europese Donald G. Blake, senior vice- een toelichting op de keuze vestigingen van Nalco te ver plaatsen van Parijs naar Lei den. Nalco zal op een vijf hectare (50.000 vierkante meter) groot terrein tussen de A44 en de Rijn een kantoor en verschil lende laboratoria neerzetten. De grond is nu nog in het bezit van de Rijksuniversiteit Lei den. Die zat er, sinds de aanleg van de verlengde S4 naar Kat wijk die het gebied Rhijnfront in tweeën sneed, enigszins mee in haar maag. Met de over dracht aan Nalco slaat de RUL twee vliegen in één klap: het eenzame stukje grond dient een goed doel, terwijl er een bedrijf wordt gevestigd dat sa menwerking met de universi teit zeer op prijs stelt. Flirten Die samenwerkingsmogelijk heden met de universiteit speelden een grote rol in de onderhandelingen, die in okto ber 1990 van start gingen. Sa menwerking is vooral te vin den op het gebied van onder zoek. Met twee laboratoria één voor analyse en één voor processimulatie biedt Nalco universitair onderzoekers daartoe veel mogelijkheden. Een duidelijke invulling kan Blake echter nog niet geven: „Het stadium van flirten zijn we voorbij. Nu we verloofd zijn, moeten we plannen voor de toekomst maken". Nalco profileert zichzelf vooral op het gebied van waterzuive ring, de basis waarop het in 1928 werd gebouwd. Daarnaast wordt onderzoek uitgevoerd naar afbreekbaarheid en ver wijdering van schadelijke stof fen zoals zware metalen, nitra ten en sulfiden uit restafval. Een groot commercieel succes vormde de introductie van een container voor chemisch afval, die kan worden hergebruikt. Nalco had er aan het eind van vorig jaar zo'n 30.000 stuks van verkocht in 21 landen. De olie-, staal- en papierindustrie zijn de grootste afnemers van de technologie van het bedrijf. Het heeft niet alleen water- en afvalzuivering hoog in het vaandel staan maar ook de ontwikkeling van technologie die vervuiling kan voorko men. Van de totale omzet van 2,5 miljard gulden, wordt 515 mil joen gulden in Europa gereali seerd. Wereldwijd maakte het bedrijf over 1990 een winst van 275 miljoen gulden. Op het kantoor en in de labo ratoria in Parijs werken zo'n zeventig mensen. Van het ad ministratief personeel inclu sief marketing zullen 22 personen verhuizen naar Ne derland, zodat het bedrijf zelf nog tien personeelsleden in die sector zal aantrekken. Van het laboratoriumpersoneel, 35 man sterk, zal driekwart worden gerecruteerd op de Nederland se arbeidsmarkt. Vice-presi dent Blake acht uitbreiding van het hoofdkantoor met een tweede laboratorium binnen vijf jaar niet uitgesloten. Uit breiding van het aantal ar beidsplaatsen naar honderd vijftig is een mogelijkheid. De Amerikaanse architect A. M. Kinney, die wel de 'huisar chitect' van Nalco genoemd mag worden nadat hij de ge bouwen in Chicago en het hoofdkantoor in Naperville (Illinois) had ontworpen, had al een schets gemaakt van een Europees hoofdkantoor: een uit veel glas en wit steen opge trokken gebouw van zes eta ges, in een parkachtige omge ving met veel bomen en wa ter. Voor het definitieve ont werp wordt echter een Neder landse architect gezocht. Met verschillende worden nu ge sprekken gevoerd. Ook de bouw, waarmee een bedrag van zestig miljoen gulden is gemoeid, wordt aan een Ne derlands bedrijf aanbesteed. De namen van architect en bouwer worden naar verwach ting eind volgende week be kend gemaakt. Ondertussen zal het bestemmingsplan mid dels een art.l9-procedure ver sneld worden gewijzigd. Ge meentesecretaris P, Hordijk van Oegstgeest, op wiens grondgebied het terrein nog steeds ligt, verwacht dat de ge meenteraad in oktober groen licht zal geven voor de bouw. Van Rhijnfront blijft door de komst van Nalco nog 15 hecta re over, die eveneens bezit zijn van de RUL en op het grond gebied van Oegstgeest ligt. Volgens het geldende bestem mingsplan is dat bestemd voor universitaire doeleinden. Dat de universiteit daaronder ook onderzoekslaboratoria van be drijven verstaat, sluit Hordijk niet uit. „De universiteit heeft er op dit moment bij mijn we ten nog geen concrete plannen mee". Of de gemeenten Lei den en Oegstgeest daarom Rhijnfront ook zien als een po tentieel uitbreidingsgebied van het Bio Sciencepark, kon en wilde hij nog niet zeggen. KITIEK VAN STUDENTEN: ?P0 IDEN Eén van de jerdelen in het pro- mma van de El Cid- ek is ontbijten bij Au- Itinus. Gisteren om acht aan het Rapenburg, przitter van de El Cid- nmissie Frank Tofield jft het goede voorbeeld. vijf over acht schept zijn bordje vol in een )r de rest lege ontbijt- II. De slaperige Augusti jn die ijverig heen en er lopen achter het ifet geven de moed niet I „Ze komen nog wel", ilijk hebben ze. Gelei- lijk aan druppelen de geslapen en de minder geslapen nuldejaars de binnen. lil en Vincent verklaren p vroege aanwezigheid door Rijzen op de slaapzaal, waar [vroeg in de ochtend al le- a in de brouwerij was. „Nu |iden we tenminste als eer onder de douche". Ook en Marco uit mentor- groepje drie zijn vroeg uit de veren vanwege de slaapzaal. Genietend van een boterham metje met kaas vertellen ze dat het toch wel rumoerig was. „Verder goed geslapen hoor", haasten zij zich te zeggen. Over de oriëntatieloop van maandagmiddag klinken en kele minder enthousiaste woorden. „Het duurde veel te lang. We waren daarna juist gedesoriënteerd", klonk het uit mentorgroepje drie. De groepen 170 en 171 onder de bezielende leiding van Anja en Ivo hebben de strijd halverwe ge gestaakt. De benodigde stempels hebben ze per fiets wel even opgehaald. Deze twee groepen zijn inmiddels gefuseerd en worden door een driemanschap, waaronder Anja en Ivo, wegwijs gemaakt in het Leidse studentenleven. „Nu de groep wat uitgebreider is, is de kans groter dat het een beetje klikt tussen de groepsleden. Het is veel leuker zo. Ook voor ons. Als één van ons niet kan, dan zijn er toch nog twee mentoren", verklaart Anja de samensmelting. De twintig leden van beide mentorgroepen hadden maan dagavond heel enthousiast af gesproken om van een geza menlijk ontbijt te gaan genie ten. Slechts de aanstaande psy chologiestudent Hung had er een treinreis van anderhalf uur uit Ede voor over om in Augustinus aan te schuiven. De rest lag allemaal nog op één oor. Ach, het hoort erbij Tamar en Annette zijn de eni ge afgezanten van mentor groepje 56. „Een gezellig groepje" vinden de twee aan komende studentes. Met dat groepje hebben de twee giste ren een rondje studentenvere nigingen gemaakt. Niet dat de dames vast van plan zijn om ergens lid te worden. Het doel van Tamar is in ieder geval „de El Cid uitlopen", als ware het een marathon. Van de ori ëntatieloop zijn ze ook niet echt veel wijzer geworden. Ze hebben tenminste wel de fi nish bereikt, zodat ze nu onge veer weten wat er zoal te koop is in Leiden. Maar van enig overzicht is nog geen sprake. „Ach, het hoort erbij". Peuterspeelzaal krijgt geen geld van gemeente LEIDEN/DEN HAAG De Raad van State heeft het beroep dat peuter speelzaal Meneertje Koe- kepeertje in de Pieters- kerkchoorsteeg had inge steld tegen de gemeente Leiden afgewezen. Om in aanmerking te komen voor gemeentelijke subsidie moest de speelzaal per 1 janua ri 1988 voldoen aan een aantal nieuwe voorwaarden. Eén daarvan was de eis dat beide peuterleidsters vijf dagen in de week minimaal 3,5 uur samen aanwezig zijn. Tijdens de be handeling van de zaak op 6 juni betoogde de leiding van de peuterspeelzaal dat het voor haar onmogelijk is om aan die eis gehoor te geven. De ar beidscontracten zijn voor 26,25 uur per week gesloten, waar door de werktijden elkaar slechts op één ochtend over lappen. Als de gemeente haar eis handhaafde, zou de directie de arbeidsovereenkomsten moeten openbreken. De afde ling rechtspraak van de Raad van State vond dat de leiding ruimschoots van te voren, in september 1987, op de hoogte had kunnen zijn van de nieu we subsidievoorwaarden. Toen kwam het ontwerp-Program- ma Welzijn 1988 naar buiten. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een niéuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: J Dhr./Mevr.: I Postcode/plaats: J Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Naam: I (voor controle bezorging) Straat: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ rr.uu

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9