peuzen Braziliaanse arlementariërs tten vol cocaïne BUITENLAND Respect slachtoffers botst met economie ll Sjeik Obeid spreekt al vloeiend Hebreeuws 11 id^cSommit WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1991 aan bekent moord HEies vrouwen XDRT Een 34-jarige Amerikaan uit lie al eerder werd beschuldigd van ontvoe rt een 10-jarig meisje, heeft bekend „ten zes vrouwen in de VS te hebben ver- zo heeft de politie van Gulfport (Mississip- éen bekendgemaakt. Donald Evans beken- hover zijn ondervragers de moord op zes *h in Florida, Illinois en Texas, aldus een [oordvoerder, eraan toevoegend dat hij hen ineekt om hem de doodstraf te geven. De 'werd begin augustus gearresteerd op be ring van ontvoering van de 10-jarige Beat- jlith, die uit haar woning in Gulfport was ten. Afgelopen zondag had hij de politie I lijk van het meisje gebracht in een bos bij T. Het meisje was verkracht. Brand in metro Londen LONDEN Een brand in een sta tion van de Londense Ondergrondse heeft gisteravond enkele honderden passagiers een paar onaangename uurtjes bezorgd. Zij zaten twee uur lang vast in de zes wagons tellende metro. Twee passagiers liepen lichte verwondingen op. London Under ground meldde dat de brand was uit gebroken in een container op een perron van het Bank-station aan de Centrale Lijn. De brand deed enkele elektriciteitskabels ontvlammen, waardoor er kortsluiting ontstond en een deel van het spoor omstreeks 18 uur zonder elektriciteit kwam te zit ten. Brandweerlieden wisten de brand snel onder controle te brengen. De stations Bank en Monument moesten worden gesloten. Deense lakeien stappen naar het Europese hof KOPENHAGEN De personeelsleden van de Deense koningin Margarete II hebben gisteren een aanklacht ingediend bij het Europese Hof van justitie, omdat het Deense hof weigert hun een ar beidscontract te geven. De ongeveer vijftig werk nemers van het paleis proberen al sinds 1973 een arbeidscontract te sluiten waarin zaken als over werk en vakantiedagen geregeld zijn. Het hof heeft tot nu toe geweigerd zo'n contract te teke nen en weigert te zeggen waarom. Formeel is de Deense staat en niet de koningin bij het Europese Hof in Luxemburg aangeklaagd, omdat de konin gin volgens de Deense grondwet onschendbaar is en niet gerechtelijk te vervolgen. Volgens de ad vocaat van de werknemers kan de procedure ja ren gaan duren. Eerder had het personeel geen succes bij een Deense rechtbank. Vermoedelijke moordenaars Bakhtiar zaten uur vast PARIJS Zonder het te weten heeft de Franse politie vorige week woensdag twee van de ver moedelijke moordenaars van de Iraanse oud-pre mier Bakhtiar een uur lang in handen gehad. Ze werden teruggestuurd aan de Zwitserse grens we gens het ontbreken van een geldig inreisvisum in hun (valse) Turkse paspoorten. Na controle van hun verblijfsvergunning liet de Franse politie de Iraniërs gaan. Op dat moment was de moord op Bakthiar nog niet ontdekt. Zijn lijk werd pas donderdagochtend gevonden. Inmiddels is in het zuidoosten van Frankrijk een klopjacht gaande naar de daders. Zondag zouden de twee Iraniërs in de stad Valen ce zijn gezien. In het hotel waar ze verbleven had den ze onder hun valse Turkse namen geboekt. Hun snorren waren afgeschoren. OORLOGSVERLEDEN OOST-DUITSLAND BLOKKEERT WERKGELEGENHEID i roere voere. Vrie iders V men h H te 1 lis Sta de ede)S LINDENKAMP genoir Door de ze boen van de Braziliaan- ver iigresleden en hun ilgens^erkers Pass661"1 Per ;rard minstens vijftien cocaïne. Tot gafclarmerende conclu- ondenirnt de politie van de nden.Ltad Brasilia in een lidefbf1 dat onlanês is herinpHdiêd aan kamer- 1 met Jtter Ibsen Pinheiro. temidri poeder is te koop op plaques, maar ook achter de Florisïrekken van de parie en Zoibliotheek. De zuiverste wordt echter verhan- Muidln de garage waar de Op luto's van de afgevaar- waar i zijn gestald. Justitie grakt de chauffeurs ervan nds k«el van de handel onder sen Mie te hebben, larij ecan de politie overigens strtrichten tegen de drugs Flol. Bij wet is geregeld dat •gebracaziliaanse Congres ver ier ab: gebied is voor agenten, cities mogen alleen bui- Ie parlementsgebouwen geleqit worden. En zelfs dan 'Pgravi geen volksvertegen- van ejigers opgepakt worden, Hollal zij politieke onschend- het gid genieten. Fi'orislo-gedeputeerde Geranhulling over het cocaï- trawaj-uik onder politici komt gaan. uiterst pijnlijk moment, v&rtrouwen jn het Brazili- zen dicongres heeft een flinke uwelijl knauw gekregen na de recente ontmaskering van een narco- gedeputeerde. In juni liepen twee broers van parlementa riër en evangelist Jawas Rabe- lo met 554 kilogram zuivere cocaïne in een valstrik van de Braziliaanse narcoticabrigade. De volksvertegenwoordiger zelf kon ternauwernood ont snappen, omdat hij onraad rook. Voor een inderhaast gevormde parlementaire onderzoekscom missie blijft Rabelo tot nu toe elke betrokkenheid hardnek kig ontkennen. Vreemd ge noeg heeft bijna overduidelijk bewijsmateriaal nog niet geleid tot de intrekking van zijn mandaat als volksvertegen woordiger. Cocaïneconsumptie en cocaï nehandel zijn nauw verweven met Brazilië's congresleden. Jawas Rabelo is niet de enige 'kwaaie' onder de 574 afge vaardigden. Volgens ingewij den is het niet moeilijk om een zestal politici aan te wijzen die tot over hun oren in de drugs handel zitten. Rabelo is de eer ste van het stel die tegen de lamp is gelopen. In juni dreig de collega-drugshandelaar No bel Moura, eveneens afkomstig uit Rondonia, het eerste slachtoffer te worden toen parlementariër Raquel Candi- do hem voor de interpellatie- microfoon betichtte van illega le drugspraktijken. Moura schakelde de dame met een vuistslag op haar gezicht vroegtijdig uit en voorkwam daarmee dat zij alles aan de grote klok hing. Sindsdien wordt Candido dagelijks met de dood bedreigd. Twee we ken geleden is in haar kantoor ingebroken. Daarbij werden belangrijke bewijsstukken ont vreemd. De verdenking gaat uit naar Rabelo. Baggermolens Om paal en perk te stellen aan de florerende cocaïnehandel is de federale politie met 140 agenten een massale schoon maakactie begonnen in de jun gledeelstaat Rondonia. Met tweeduizend arrestatiebevelen in de hand hoopt men het co- caïneprobleem te keren. Op de lijst komen smokkelaars, on dernemers, lokale politici en zelfs evangelistische sektelei ders voor. Justitie heeft inmid dels een goudzoekerskamp ge sloten. Tevens heeft men be slag laten leggen op tweedui zend baggermolens in de Rio Madeira. Deze machines schrapen de rivierbodem af op zoek naar het edelmetaal. Re den: de goudzoekactiviteiten zijn een dekmantel en dienen voor het witwassen van drugs geld. Onderzoek heeft aange toond dat al het goud in de deelstaat Rondonia reeds ge wonnen is. Of de federale poli tie succes zal hebben is hoogst twijfelachtig. De Braziliaanse narcoticabrigade is te zwaar onderbezet om de huidige golf cocaïne uit Bolivia te stelpen. Ook het materieel is volstrekt onvoldoende. Romeo Tuma, hoofd van de federale politie, zegt minstens duizend man ex tra nodig te hebben. Dat is tweemaal zoveel als het huidi ge personeelsbestand. Hoge verwachtingen van de opera tie Rondonia bestaan er daar om niet in Brazilië. NORDHAUSEN De ethische kwestie of banen voor de levenden meer prioriteit hebben dan res pect voor nazislachtoffers, is bijzonder urgent gewor den in het Harz-gebergte bij Nordhausen. Een mijn- bouwbedrijf wil er de on dergrondse fabriek opgra ven waarin duizenden dwangarbeiders zijn om gekomen bij het bouwen van VI en V2 raketten. Het bedrijf, een van de eerste firma's die opereren in het naar werkgelegenheid snak kende voormalige Oost-Duits- land, wil gips winnen. Het be zit de winningsrechten en zou geen enkele moeite hebben de 300 man te werven die nodig zijn om op het bovengrondse terrein te werken. De gipsberg is echter ook de lokatie van het concentratie kamp Mittelbau Dora, waar tussen augustus 1943 en april 1945 ongeveer 60.000 gevange nen uit 21 landen werden ge dwongen deel te nemen aan de ondergrondse rakettenproduk- tie. De gevangenen werkten en sliepen opeengepakt in kleine tunnels. Ten minste 20.000 gevangenen kwamen hierbij om. Gedurende het communisti sche bewind werd er weinig moeite gedaan om het mijnter- rein als monument in stand te houden. Na de eenwording werd echter een comité opge richt dat ijvert voor de restau ratie van de ondergrondse fa briek als museum. De voorzit ter van het comité, Gisela Klo- se, is van mening dat om de wereld duidelijk te maken wat er is gebeurd, de fabriek in oude staat moet worden her steld. Ook de twee parallel lo pende, kilometers lange spoor tunnels onder de gipsberg zou den moeten worden hersteld. Compromis Lady Di geniet Ook prinsessen zijn mensen van vlees en bloed en hebben dus af en toe behoefte aan vakantie. De prinses van Wales vertrok onlangs met haar echtgenoot, de Britse kroonprins Charles, naar het zonnige Italiaanse eiland Sardinië. Dat Lady Diane geniet op hun geleende Nederlandse jacht Alexandra, moge blijken uit haar stralende lach. FOTO: AP Klose heeft een compromis voorstel van de mijnbouwfir- ma afgewezen om slechts drie of vier ruimten in stand te houden. Haar argument is dat niemand een museum zou be zoeken dat zich midden in een mijnbouwterrein bevindt. Het plaatselijk bestuur, dat bezig is met een banenplan voor het gebied dat binnen drie jaar 850 banen moet opleveren, heeft een resolutie uitgevaardigd die bovengrondse mijnbouw en explosies in de streek verbiedt. Binnen het plan wordt de ra- ketfabriek als monument in stand gehouden, hoewel het benodigde geld hiervoor niet beschikbaar is. Maandag heeft Treuhand, de firma die is belast met de pri vatisering van industriële be drijven in Oost-Duitsland, ge sprekken over de kwestie af gebroken na protesten van zi geuners en joodse groeperin gen. Treuhand heeft laten we ten dat het nog steeds hoopt een compromis over de gips- mijn te kunnen bereiken, on danks de protesten dat veel slachtoffers ondergronds be graven zijn. Twee andere pogingen om voormalige concentratiekam pen in Oost-Duitsland te be nutten zijn onlangs allebei ge blokkeerd. De supermarktke ten Kaiser was bezig met de bouw van een supermarkt in Ravensbrtlck, waar tussen 1939 en 1945 90.000 vrouwen zijn omgekomen. De weg die naar het gebouw leidt is aan gelegd door de gevangenen en de as van de slachtoffers is er over verstrooid. Honger Het plaatselijk bestuur keurde het plan goed met slechts één tegenstem, omdat al het ande re land in de omgeving Sovjet- bezit is en de bevolking graag een supermarkt westerse stijl wilde. Predikant Eberhard Erdmann, de tegenstemmer, stelt: „Hoe kunnen mensen er aan denken om eten te kopen op een plaats waar zoveel mensen zijn omgekomen van de honger?" Erdmann kreeg de steun van premier Manfred Stolpe van de deelstaat Brandenburg. Stolpe heeft erin toegestemd het winkelgebouw, dat bijna gereed was, over te nemen. De supermarkt zal waarschijnlijk worden omgebouwd tot mu seum. Het andere voorstel om een voormalig concentratiekamp- terrein te gebruiken kwam van de deelstaat Brandenburg zelf. Het plan was een belas tingkantoor te vestigen in het gebouw van waaruit de SS het concentratiekamp Sachsen- hausen leidde, waar de helft van de 200.000 oorlogsslachtof fers in gevangenschap zijn om gekomen. De belastingbetalers in Brandenburg zullen onge twijfeld opgelucht zijn dat het gebouw nu een gedenkteken wordt - al zullen zij moeten opdraaien voor de kosten. (c) The Times :ht wel 'spyS Amerikanen "g doihtoffer d er riend vuur INGTON Ongeluk- raarbij op eigen troepen geschoten, hebben tij- Ie Golfoorlog het leven aan 35 Amerikaanse ren. Tweeënzeventig verwondingen op bij zo- bevriende vuur, zo het Amerikaanse minis- an defensie gisteren be- 'emaakt. Officieren zei fat het hoge aantal slacht- van beschietingen door troepen en vliegtuigen het gevolg is van de ielheid van de moderne 'oering. Nabestaanden irsonen die door de in- van Irak in Kuwayt om ïven zijn gekomen, heb- :ht op een compensatie tot 100.000 dollar (on- 195.000 gulden), zo gisteren bekendgemaakt een commissie van de ligde Naties, de Compen- Commissie. Iedereen die 2 augustus 1990 - de van de invasie in Ku- en 2 maart 1991 uit of Kuwayt is vertrokken, IS UNlEernst'S persoonlijk letsel t opgelopen of wiens echt- iot. kind of ouder om het n is gekomen, kan in aan- lïlOnking komen voor een ver- l»ng- Weerzien na zeven jaar AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB" JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA TEL AVIV „De Israëli sche soldaten stormden ons huis binnen. Het leek wel een wervelwind. Ze richtten hun pistolen op mijn moeder en op de lijf wachten en schreeuwden: 'Waar is de sjeik, waar is de sjeik?'. Mijn moeder bracht hen naar mijn va ders kamer op de tweede verdieping. De Israëlische soldaten bonden mijn moeder met touwen aan het bed vast, plakten onze monden dicht met dikke repen plastic en verdwe nen met mijn vader". Dit ooggetuige-verhaal vertel de de zevenjarige Sajid, de oudste zoon van sjeik Abdel Karim Obeid, vlak nadat deze op 28 juli 1989 door Israëlische commando's uit zijn huis in Jibshit in Zuid-Lioanon wds ontvoerd. Het sensationele ontvoerings- verhaal van de shi'itische geestelijk leider en voorman van de fundamentalistische Is lamitische beweging Hezbollah (Partij van God), was indertijd wereldnieuws. Israël verklaar de toen de ontvoering van de 39-jarige imam als strafmaat regel voor een aantal shi'iti sche terreurdaden langs de Is« raëlisch-Libanese grens, waar toe de sjeik zelf opdracht zou hebben gegeven. Nu de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, zich persoonlijk is gaan bemoeien met de moge lijke vrijlating van westerse gijzelaars en Israëlische ver misten in Libanon en shi'iti sche gevangenen in Israël, blijkt sjeik Obeid Israëls be langrijkste troef te zijn. Opleiding Obeid kreeg zijn religieuze op leiding in Khom, de heilige stad in Iran. Een van zijn lera ren was de inmiddels overle den Iraanse leider ayatollah Khomeini. Hij was zo'n goede leerling, dat hij na afloop van zijn studie de eervolle titel 'imam' kreeg. Toen Abdel Ka rim Obeid naar zijn geboorte dorp Jibshit terugkeerde, werd hij benoemd tot commandant van de militaire arm van de Hezbollah, de 'verdrukten der aarde'. Hij liet diepgelovige shi'itische jongeren, aan wie hij in hun oorlog tegen de jo den toegang tot de hemel be loofde, trainen en uitrusten met door Iran geleverde wa pens. Als magisch prediker in de Zuidlibanese moskeeën kostte het hem geen moeite duizenden 'soldaten' te mobili seren voor de 'bevrijding van Palestina'. De 'verdrukten der aarde' hebben niet alleen de ontvoering van joden in de Li banese hoofdstad Bayrut op hun naam staan, maar ook die van de Amerikaanse VN- waarnemer kolonel William Higgins. Higgins, door de Zuidlibanese shi'iten beschul digd van spionage voor de Sjeik Abdel Karim Obeid, vlak voordat hij op 28 juli 1989 door Israëlische commando's uit zijn huis in Jibshit in Zuid- Libanon werd ontvoerd. FOTO: ANP Amerikaanse" inlichtingen dienst, de CIA, werd na zijn ontvoering opgehangen. Vesting Obeid had kennelijk genoeg reden om bang te zijn voor de Israëli's. Hij maakte met be hulp van zijn aanhangers van zijn dorp en vooral van zijn huis een vrijwel ondoordring bare militaire vesting. Toch lukte het de Israëli's tot de magische imam door te drin gen. Obeids ontvoering werd een van de opzienbarendste succesverhalen van de Israëli sche geheime dienst, de Mos- In juni 1989 klopte een jonge, in het zwart geklede vrouw, die zich Zeinab noemde, op de deur van het huis van sjeik Obeid. Ze vertelde, hevig snik kend, een verhaal over haar man, die haar dagelijks mis handelde. Sjeik Obeid bood haar aan zijn vrouw Mona te helpen in de huishouding. Ze poetste, kookte en dweilde voorbeeldig, tot ze op 23 juli 1989 plotseling verdween. Als agente van de Mossad had ze inmiddels alle informatie kun nen verzamelen die Israël no dig had voor de ontvoering van sjeik Obeid. Vijf dagen later, op 28 juli 1989, landde op twee kilometer afstand van Obeids villa een Israëlische helikopter met 25 commando's. Nauwelijks opge vallen door de bewoners van Jibshit, omdat op dat moment de Israëlische luchtmacht - niet zo toevallig - in de buurt hevig in actie was. De soldaten klopten eerst net jes op de deur, gebruikten ver volgens wat explosieven om de vergrendelde toegang open te breken, renden daarna met ge trokken pistolen, voorzien van geluiddempers, naar alle drie verdiepingen, bonden vrouw Mona op het bed vast en keer den, samen met gijzelaar num mer één, naar Israël terug. Behalve zijn bewakers heeft niemand, ook niet het Interna tionale Rode Kruis, Obeid mo gen zien. Maar de Israëlische autoriteiten verzekeren, dat de sjeik het goed maakt en inmid dels vloeiend Hebreeuws heeft leren spreken. Bouterse moet beschuldigingen hard maken" sme437 De drie schepen zijn op weg naar de Oost en van een en: „ïgkeer naar het vaderland is dus geen sprake. Het vertrek wil 4 met moeilijkheden gepaard. De „Amboina" loopt vast en tien tjt met behulp van de andere schepen worden vlot gesleept. en, ni :s act van Riebeeck en Robert Janszoon komen aan boord van de 'ging Itphen". Na enkele weken ronden zij Kaap de Goede Hoop. Ij hebben nog een lange reis voor de boeg", zegt Robert Janszoon tegen Jan van Riebeeck, wanneer zij In de verte de Ta felberg zien verdwijnen: eigenlijk is de oversteek van hier naar de rede van Bantam veel te lang". Maar waarom sticht de Compag nie dan hier geen verversingsplaats?" vraagt Van Riebeeck: „nu wij op St. Helena geen graag geziene gasten meer zijn, lijkt het mij bijzonder nuttig de Kaap te gebruiken als aanloophaven". Ja, waarom hebben de Heren Zeventien in Amsterdam dat plan ei genlijk nooit overwogen? PARAMARIBO De Suri naamse legerleider Desi Bou terse moet naar de procureur- generaal met bewijzen van de, door hem publiekelijk geuite beschuldigingen aan het adres van justitiële autoriteiten, ad vocaten en vakbondsleiders, zo hebben de leiders van het Nieuw Front, de toekomstige regeringscoalitie, aan presi dent en opperbevelhebber Jo- han Kraag geschreven. De leiders van het NF zeggen „ernstig bezorgd" te zijn over de beschuldigingen (onder meer over vermeende cocaïne handel) die Bouterse begin deze maand in de Memre Boe koe-kazerne uitte. Zij vinden dat hij op grond van zijn ver antwoordelijkheid als legerbe velhebber met de bewijzen van de door hem genoemde strafbare feiten naar justitie moet gaan. Met het oog op de paderende presidentsverkiezing (mogelijk eind deze maand) in de vere nigde volksvergadering is de Nationale Partij Suriname (NPS) begonnen met een cam pagne tegen omkoperij en inti midatie. vooral de aan het le ger gelieerde Nationale Demo cratische Partij (NDP) die nu de touwtjes in handen heeft, probeert het stemgedrag van vertegenwoordigers van het Nieuw Front, waarvan de NPS deel uit maakt, te beïnvloeden. Het Surinaamse parlement, de Nationale Assemblee, heeft be sloten de staatsraad in zijn vo rige samenstelling weer van stal te halen. De noodwet is nodig om wetsontwerpen in behandeling te kunnen ne men. Met het aantreden van de huidige volksvertegen woordiging ontstond een va cuüm in het treffen van wette lijke maatregelen. Mijnwerkers gered in VS MOUNDSVILLE In de Amerikaanse staat West Virgi nia zijn gisteren 70 mijnwer kers gered die ruim zeven uur onder de grond hadden vast gezeten, nadat een deel van hun kolenmijn was ingestort. Het ongeluk in de McElroy- mijn ten zuiden van Mounds- ville gebeurde, toen een van de mijnstutten het begaf nadat daar een uit de rails gelopen lorry tegenaan was gereden. Een 150 meter onder de grond gelegen mijngang stortte daar door in.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5