Onrust maakt bij PvdA plaats voor ongerustheid 1296: De moord op©1 'der keerlen God' *r tl BINNENLAND CDJA tegen aantasting duur wao-uitkeringen PARTIJCONGRES PVDA OVER SOCIALE ZEKERHEID LOT KABINET IN HANDEN VAN CDA „Ook kritiek binnen het CDA moet gehoord worden" STAPPEN MET MAGERE HEfesv Draaginsigne Gewonden gewild erkenningsteken l £eicLe (Sou/tont WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1 DEN HAAG De jongerenorganisatie van het CDA (CDJA) is tegen de kabinetsplannen om de duur van de wao-uitkering voor arbeidsongeschikten onder de vijftig jaar te beperken. Het streven van het kabinet om 4,4 miljard te bezuinigen op ziekte wet en wao draagt volgens het CDJA niet bij tot oplossing van het probleem. Het CDJA is de eerste groep binnen het CDA die zich duidelijk tegen de plannen van het kabinet verzet. De voor zitter van de CDA-afdeling Zoetermeer zaaide gisteren enige verwarring door te suggereren dat hij met eensluidende kritiek namens zijn afdeling sprak. Maar hij heeft dat later nadrukke lijk tegengesproken. Het CDJA steunt wel het kabinetsvoorne men om een bonus-malussysteem voor bedrijven in te stellen. Bedrijven met veel arbeidsongeschikten moeten in dat geval meer premie betalen dan bedrijven die kans zien passende ar beid voor arbeidsongeschikte werknemers te vinden. De CDA- jongeren zijn tevens warm voorstander van verplichte bedrijfs gezondheidszorg voor alle bedrijven en intensievere begeleiding van zieke werknemers. (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Tegen de zin van de gewestelijke besturen in heeft het partijbestuur gis teravond besloten om pas op 26 oktober een buitengewoon congres te houden. Dan zal niet alleen de wao ter sprake komen, maar de toekomst van de gehele sociale zekerheid. Het congres wordt gehouden na Prinsjesdag en tevens na de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1992. Het congres zal dus geen directe invloed meer kunnen uitoefe nen op het standpunt van de fractie. Volgens partijvoorzitter Sint is bewust voor een laat tijdstip gekozen omdat het partijbe stuur de discussie niet beperkt wil houden tot de wao. De par tijgewesten wilden eerder ver- gaderen om meer invloed op de meningsvorming te kunnen uitoefenen. Op 28 september komt de partijraad bijeen. Deze eerder geplande vergade ring gaat echter geheel over de miljoenennota. Tijdens de 2,5 uur durende bij eenkomst van gisteravond heeft Sint aan de gewestelijke besturen verantwoording afge legd over haar afwezigheid in de afgelopen weken. De be stuurders hebben de positie van Sint echter verder niet be sproken. De solo-actie van het Rotterdamse raadslid Middel koop, die heeft voorgesteld Sint als voorzitter te vervan gen door oud-partijvoorzitter Van der Louw, is door geen enkel gewest overgenomen. UTRECHT De be stuursvergadering van de PvdA heeft het partijka der gisteren allerminst ge rustgesteld. De gewestelij ke bestuurders deden alle pogingen om de hervon den eenheid te tonen, maar in de reacties klon ken de grootste twijfels door. „Gerustgesteld? In tegendeel, meer wil ik niet zeggen", aldus voor zitter Loonen van het ge west Noord-Brabant-West. Secretaris J. Eijzenga van het gewest Friesland typeerde het partijberaad als „een redelijk geslaagde poging het vertrou wen te herstellen". Datzelfde omfloerste geluid steeg op uit de gewestelijke gelederen van Rotterdam. Waarnemend voorzitter Van der Vaart was vooral gerustgesteld in het „functioneren van de partij". Na afloop van de vergadering werd duidelijk dat de partijtop de achterban allerminst met opwekkende woorden heeft toegesproken. Achter gesloten deuren kreeg het partijkader te horen "dat het komende ka binetsberaad bijzonder moei lijk wordt. Dat de inzet van Kok resultaat zal hebben wordt sterk betwijfeld. Voor Kok bestaat praktisch gezien geen ruimte meer voor het sluiten van een compromis ten aanzien van de huidige groep wao'ers. Volgens secre taris van het gewest Den Haag, Baart, leidt het aantas ten van de uitkering voor de huidige groep wao'ers onver mijdelijk tot een kabinetscrisis. Het enige politieke compromis dat theoretisch nog mogelijk lijkt, is het 'gedeeltelijk' ont zien van. de huidige groep wao'ers onder de vijftig jaar. De zogenaamde „aanstellers" van Brinkman zouden vooral zitten in de groep die arbeids ongeschikt is verklaard op grond van psychische en socia le indicatie. Die groep kent een aanzienlijk percentage dat na verloop van tijd weer aan de slag kan. Voor hen heeft beperking van de uitkerings duur dus minder gevolgen. De arbeidsongeschikten die echter door aanwijsbaar lichamelijk letsel thuiszitten zouden in het compromisvoorstel ontzien worden. In de PvdA-fractie wordt dag en nacht gezocht om hiervoor een sluitend cri terium te vinden, maar de kans op succes is gering. Om de onrust in de achterban nu niet te vergroten wordt de zoektocht stilgehouden. De ge westelijke bestuurders hebben gisteren immers duidelijk ge maakt dat aan de bestaande wao-uitkeringen niet getornd mag worden. Sleutelrol CDA De steun die fractievoorzitter Wöltgens naar zijn zeggen van de gewesten ervaart, kan ook uitgelegd worden als een wurggreep. De bewegings ruimte voor de fractie en ei gen bewindslieden is in ieder geval tot een minimum geslon ken. Dat verklaart het klem mende beroep dat Wöltgens en partijvoorzitter Sint gister avond nog eens op het CDA deden. „Wij vertrouwen er op dat ook onze coalitiepartner bereid is om serieus naar alter natieven te zoeken", aldus Wöltgens die vervolgens het woord 'kabinetscrisis' zorgvul dig meed. Hij wilde evenmin de aantasting van de rechten voor de huidige wao'ers 'on aanvaardbaar' noemen. „U be grijpt nu toch wel, welke rich ting we uitgaan?" Het lot van het kabinet is gis teravond dus eigenlijk in han den gelegd van het CDA nu de PvdA-achterban geen ruimte meer overlaat voor concessies op het meest heikele punt van de bestaande groep wao'ers. Alleen in het geval de chris ten-democraten tegemoet ko men aan de PvdA is een crisis te vermijden. Morgen verga dert het kabinet over deze kwestie. Naar verwachting zal dan ook CDA-fractievoorzitter Brinkman aanwezig zijn. Zijn opstelling zal van doorslagge vend belang zijn voor het ka binet. De politieke problemen van de PvdA houden echter niet halt bij de wao. Hoewel de sociaal democraten dit onderwerp zorgvuldig mijden, doemt plot seling het einde van de koppe ling op als enige alternatief •vpor de pijnlijke ingreep in de wao. De gelijk opgaande groei van uitkeringen met lonen komt namelijk te vervallen in dien de stijging van het aantal niet-actieven doorgaat. Minis ter De Vries van sociale zaken heeft die gedachte gisteren zachtjes geopperd in een inter view met het NRC/Handels blad. Alleen door het aantal arbeidsongeschikten op korte termijn terug te brengen zou de koppeling nog gered kun nen worden. De PvdA staat dus voor de pijnlijke taak dat zij moet kie zen tussen een rigoureuze in greep in de wao (inclusief de huidige wao'ers) en het losla ten van de koppeling. Beide ingrepen in één kabinetsperio de is voor de PvdA ondenk baar. Maar één van de beide maatregelen zal de PvdA ko mende weken zonder meer moeten slikken. AFDELINGSVOORZITTER ZOETERMEER WIL VERZET TEGEN WAO-PLANNEN Idoor KOOS VAN WEES ZOETERMEER Dat het wat verwarrend is wil Lex van der Burg wel toe geven. De open brief aan het CDA-partijbestuur, waarin hij oproept stelling te nemen tegen het kabi netsstandpunt over de wao, is geschreven op briefpapier van de CDA- afdeling Zoetermeer. En ook duidelijk ondertekend met 'Lex van der Burg, voorzitter CDA-afdeling Zoetermeer'. Jammer alleen dat niet alle bestuursleden van de afdeling van tevoren over de inhoud van de brief geconsulteerd wa ren. En dat algemeen de in druk is ontstaan dat de CDA- afdeling Zoetermeer iets tegen die kabinetsplannen heeft. Dat is dus niet zo. Er dient eerst binnen die afdeling maar eens goed gediscussieerd te worden over de wao, zo lieten tal van prominente CDA-leden uit de afdeling Van der Burg enigs zins geschrokken weten. Tot zolang moet hij niet de indruk wekken namens de afdeling te spreken, vinden ze. Van der Burg zelf zegt de brief in eerste instantie te hebben geschreven als sociaal bewo gen lid van het CDA. Dat hij tevens voorzitter is van de af deling leek hem ook niet on belangrijk, dus heeft hij dat er bij de ondertekening maar aan toegevoegd. De verwarring komt zijns inziens door de me dia die net doen of ze doof zijn als hij zegt niet namens de af deling te spreken. Hoe dan ook, de brief sloeg gisteren overal in als een bom. Terwijl algemeen de indruk bestond dat alleen de PvdA vechtend over straat wil gaan in de discussie over de wao, blijkt nu ook de CDA verdeeld te zijn. Prima vindt Van der Burg dat. „Ik had de bedoeling te reageren op uitlatingen als zou er binnen het CDA geen enkele discussie zijn, terwijl ik dagelijks mensen spreek die veel kritiek hebben op die plannen. Die kritiek mag best gehoord worden, vind ik. En ik wilde de verwoording er van naar de buitenwacht wel op mijn schouders nemen". Vangnet Die kritiek richt zich wat Van der Burg betreft vooral op de benadering van het wao-pro- bleem. „De invalshoek van het kabinet is anders dan die van mij. Het kabinet kijkt puur naar de financiële consequen ties van de wao, terwijl ik vind dat je ook naaf andere zaken moet kijken. We hebben indertijd gekozen voor dit sy steem, met instemming van ie dereen: werkgevers, werkne mers en overheid. Als iemand niet meer in staat was te wer ken kwam hij in de wao, een vangnet waar zowel werkge ver als het slachtoffer zelf te vreden mee was. Maar het ge volg was ook, dat solidaritëit tussen werknemer en arbeids ongeschikte werd losgelaten. Als er drie mensen kwamen solliciteren, werd de man met de beste papieren maar met een slechte rug afgewezen. En daar zit he* probleem. Als je daar niks aan doet, blijft het aantal wao'ers groeien". Van der Burg ziet de oplossing in het aantrekken van zoge noemde mentoren in bedrijven die ervoor moeten zorgen dat arbeidsongeschikten worden begeleid en niet uit het ar beidsproces worden gestoten. „Wat ik bepleit is een lange termijn visie. Voorkomen dat mensen in de wao belanden, werkgevers bewegen tot een socialer beleid en vakbonden meer solidair laten zijn met mensen die wat minder ge zond zijn. Natuurlijk haal je dan die 4,4 miljard gulden niet die het kabinet wil besparen, maar dat is mijn invalshoek ook niet. Het gaat om een soci ale aanpak. Er is berekend dat door de kabinetsplannen vier honderdduizend wao'ers er vijftienhonderd gulden per maand op achteruit gaan. Dat kan natuurlijk niet". De voorzitter van afdeling Zoetermeer vindt wel dat er gezocht moet worden naar een goedkopere wao-aanpak, „maar die moet dan wel door een breed maatschappelijk draagvlak gesteund worden. En met het oog op alle protes ten kan je moeilijk volhouden dat dat nu het geval is". Veel toeristen bezoeken een stad, dorp of streek vanwege de natuurrijke omgeving, architectonische bezienswaardigheden, interessante musea of vrolijke attracties zoals een pretpark. In deze serie komt echter een ander type toerist aan het woord: de sensatiezoeker die nu wel eens het fijne wil weten van een bloederige gebeurtenis uit onze vaderlandse geschiedenis. pan MUIDERBERG Het lugubere middeleeuwse tafereel op die prachtige oude schoolplaat staat als het ware nog op mijn netvlies. In de schaduw van een grote eik op de oever van het Naarder- meer zagen we een op de grond liggende, ster vende edelman, dolk in het hart en bijna bedol ven onder zijn eveneens neergezegen schimmel. Vlak bij hem woest uit ziende, zwaar gewapen de ridders te paard met op de achtergrond ge schrokken reagerende, met knuppels zwaaiende boeren. De moord op graaf Floris V, niet ver van het Muiderslot begaan op 27 juni 1296, was in onze kinderogen een schokkende gebeurtenis. De in juli 1254 te Leiden gebo ren Floris, graaf van Hol land en Zeeland en Heer van Friesland, stond bekend als een weldoener van het volk en verwierf daarmee de trotse bijnaam 'der keer len God". Het was zonneklaar een wandaad van de jaloerse Ge rard van Velzen, Gijsbrecht van Aemstel en Herman van Woerden om een complot te gen de populaire graaf te smeden, hem in diens eigen slot 'te Muden' gevangen te zetten en hem vijf dagen la ter op hun vlucht voor het boze, in rep en roer geraakte volk te doorsteken. De Amsterdamse studente geschiedenis die dagelijks tientallen bezoekers rond leidt in het rond 1280 in op dracht van Floris V gebouw de Muiderslot, stelt dat al te 'edele, grafelijke beeld' wat bij. Hoog bovenin het kas teel, in de 'Floriskamer' van waar men een prachtig uit zicht heeft over de Vecht en het buiten-IJ, vertelt ze hoe Floris midden in de Vecht een burcht stichtte om dood gewoon tol te heffen en zich te verrijken. Dat de graaf het daarbij niet zo nauw nam met de belan gen van de overige adel blijkt uit het relaas van de klerk Melis Stoke die diende op de kanselarij van Floris' vader Graaf Willem II. Het in het Muiderslot verkrijg bare boekje 'Dat was te Mu den' vermeldt over de graaf: „Hij was dertel opgevoed, wellustig en tot overspel en verandering van vrouwen genegen. Den Adel achtte hij weinig en socht die in hare voorrechten te besnoeyen, haar kleyn te maken en haar gezag te verminderen om 't sijne te vermeerderen en eindelijk daardoor te ver- krygen grooter heerschappij over een vry volk". Vooral Herman van Woer den en Gijsbrecht van Aem stel moesten het ontgelden. Nadat Floris V bij 'Muden' een stenen versterking had laten bouwen en ook op dracht had gegeven voor het optrekken van vier kastelen in Noord-Holland (Mede- mblic, Enigeborch, Middel- burch en Nyburch) onder wierp hij het tweetal en lijf de hun goederen in. Wraak Bovendien moest Gerard van Velzen met lede ogen aanzien hoe Floris het met zijn vrouw aanlegde. Geen wonder dus dat het drietal op wraak zinde. In de zomer van 1296 zagen zij hun kans schoon. Ze organiseerden zo genaamd een vreedzame jachtpartij, namen de graaf onverhoeds gevangen en wierpen hem in een koude, vochtige kerker van zijn ei gen Muiderslot. Terwijl de graaf hoog in het slot (in de huidige Floriskamer) zuchtte vernamen de boeren uit Gooiland en andere omlig- qende streken dat hun Heer gevangen zat en kwamen in opstand. 'Dat volc wert al in roere verwoet om dese voere. Kenemaren entie Vrie I mede en Waterlanders V ren ter stede. Daer men Ij dede verstaen dat haar H lach gevaen. Dat was te J den", rijmde Melis Std Vijf dagen nadat de edqs LINDE Floris gevangen genorr hadden werd hen de gril te heet onder de voetenJILIA sloegen voor de boze boen van op de vlucht en niet ver ^gresl het slot sloegen ze de hL.prup aan de graaf. Volgens); kroniek bracht Gerard r Velzen hem uiteindelijk )am doodssteek toe. „Si gafclarm hem ten selven stonden,mt de diepe en so vele wonden, Uad 1 hi daer den gheest op gat* Floris stierf in Muiderbc^ Het dorp houdt de herinP1"1^ ring daaraan levend met étter I nabij een grote eik temidó van veel groen neergezette po< gedenksteen en plaques, ma; met het opschrift „Floris irekke Graaf van Holland en Zwbliotl land. Heer van Frieslae wor< Leiden, juli 1254 - Muidjn de berg, 27 juni 1296". Op luto's 'historische plaats' waar i zijn edelen zich aan de grikt de vergrepen prijkt sinds kiel var op het fietspad tussen Mie te h derberg en Hakkelarij ecan de herinneringstegel. Het stitricht* felijk overschot van Flol. Bij werd later overgebracazilia; naar de Benedictijner abgebie' voor adellijke vrouwen jaties i Rijnsburg. Ie pa Nog niet zo lang gelecfat woi heeft men daar na opgravi gee gen de beenderen van efigers aantal graven van Hollaf zij p geïdentificeerd. Ook het £id ge raamte met de deerlijk a beukte schedel van Floris10 -g€ werd aangetroffen. Gera|thulli: van Velzen en diens trawaLjk c ten is het slecht vergaan. uiter het Muiderslot wordt v&rtrou haald dat Van Velzen dicongi zelfde zomer op gruwelijl wijze in Leiden terecht wei gesteld. Men stopte de riddL naakt in een met spijker 'gewatteerde' ton en rol^r hem daarin urenlang dofHIC de stad tot de dood er volgde. T101 Het Muiderslot. Het kasteel waar graaf Floris V vijf dagen in gevangenschap doorbracht, waar' Jz na hij door drie edelen om het leven werd gebracht. I FOTO: PERS UNIE SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultgeverlj/Wavary Productions DEN HAAG Meer dan tien duizend Nederlandse oud-mili tairen, die in het verleden bij oorlogshandelingen of onder- soortgelijke omstandigheden gewond zijn geraakt, kunnen in de periode tot 1994 het nieu we Draaginsigne Gewonden ontvangen. Het ministerie van defensie in Den Haag heeft, een half jaar nadat het de aan meldingsmogelijkheid instelde, al meer dan tweeduizend aan vragen ontvangen. Vierhon derd keer is het Draaginsigne Gewonden inmiddels uitge reikt. Uit het één en ander mag vol gens een woordvoerder van het ministerie worden afgeleid dat het erkenningsteken aan slaat onder militaire oorlogsge wonden. Minister R. ter Beek van defensie, die het erken ningsteken heeft ingesteld, be schouwt het Draaginsigne Ge wonden als een stimulans voor de maatschappelijke erken ning van alle veteranen. On langs riep hij de Nederlandse burgemeesters op mee te wer ken aan de uitreiking van het draaginsigne en bovendien om aan die uitreiking het nodige cachet te geven. Dat is volgens het Comité Draaginsignes Ge wonden een uitstekende ma nier om maatschappelijke en persoonlijke betrokkenheid te tonen. Overigens is dit comité de aan gewezen instantie voor de be oordeling van de aanvragen voor het draaginsigne. Onder voorzitterschap van D. van der Mei, voormalig vertrouwens man oud-militairen Indiëgan- gers, verwacht het tot 1994 druk te zijn met de uitvoering van z'n taak. Het Draaginsigne Gewonden is geen koninklijke onder scheiding. De Kanselarij der Nederlandse Orden in Den Haag, die de regering advi seert inzake het instellen en wijzigen van koninklijke on- Voorschotenaar onderscheiden VOORSCHOTEN Aan L.P. de Boer uit Voorschoten wordt vrijdag het Draaginsigne Gewonden uitgereikt. De Boer on vangt de ministeriële onderscheiding uit handen van burgemeester P. Cannegieter. De Voorschotenaar krijgt - als eerste uit deze plaats - het Draaginsigne op grond van het feit dat hij tijdens een patrouille in Depok, Indonesië, 24 maart 1946 onder vuur werd genomen door sluipschutters, waarbij hij ernstige verwon dingen aan beide benen opliep. derscheidingen, vindt dat dit benadrukt moet worden. Kan selarij-secretaris H. Elbertse: „Onderscheidingen zijn be stemd voor mensen die zich door hun verdiensten hebben onderscheiden van hun gelij ken. Gewond raken behoort daar niet toe. Dat is geen ver dienste". Een organisatie, die in het ver leden sterk op het instellen van het erkenningsteken heeft aangedrongen, en nu ook blij is met het bestaan van het in signe, is de Bond van Neder landse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO). „We hebben er niet voor niets jaren voor geijverd", geeft woordvoerder Th. de Mooij van deze in Doorn zetelende organisatie aan. Hij wijst erop dat het Draaginsigne Gewon den qua aard vergeleken kan worden met het Amerikaanse Purple Heart. „Centrale Eemsmonking bedreigt visstand" vijfvoudiging van de capaciti van de elektriciteitscentrale L, de Eemsmond dreigt er eft; massale vissterfte. Die wai schuwing richtte voorzitlf van de Waddenverenigif Geerling Visch gisteren aan i landelijke en regionale pol tiek en aan het bedrijfsleveö Volgens Visch heeft de breiding van de Eemsmonl centrale enorme warmtelozf gen tot gevolg. Daardoor zal 6 veel leven in de Eems en Difc^: lard verdwijnen. De voorzit® haalde ook uit naar de nP steeds in bedrijf zijnde smed37 pijp uit Oost-Groningen: „ijkee Nederlandse overheid wil d me' pijp, waarop nog altijd tien bpt me drijven zijn aangesloten, n? weghalen. Dit ondanks activan van de Waddenvereniging fophe die richting". |j hel

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4