Verzoening is mogelijk! FNV-jongeren: veel mis met vakantiewerk Geen dag zonder krant MAAK EEN THUIS VAN HUN TEHUIS a^uuceowant BINNENLAND WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1991 Terug van een vakantie a la Marjanne Sint - in de bergen, geen telefoon, geen krant, alleen wat korter - is het inhalen van kranten geblazen. En ondanks de snelheid waarmee 't moet gebeuren, laat dat je niet onberoerd. Het aangrijpende relaas van ex-gegijzelde Brian Keenan in deze krant doet je beseffen wat onschuldige mensen daar in het Midden-Oosten in naam van hezbollah, jihad of hoe het ook moge heten jarenlang aan onmenselijks ondergaan. En je krijgt als journalist last van plaatsvervangende schaamte wanneer je leest hoe jouw collega's de onzekere stappen in een nieuwe vrijheid van losgelaten gegijzelden alleen maar moeilijker maken. Je kijkt zomaar op een krantepagina midden in het gezicht van de Amerikaanse multi- moordenaar Jeffrey Dahmer. En het griezelige ervan is dat je er niets bijzonders in ziet. Geen super-engerd, geen Lombroso-type, maar een doodgewone jongeman zoals er hele serie's van in het dozijn gaan. Je leest de verslagen van het taxi-oproer en je bent verbijsterd over de dommigheid ervan. Stel je voor dat een andere bedrijfstak zoiets zou uithalen. Dat ieder die zich gedwarsboomd ziet door nieuwe ontwikkelingen en nieuwe voorschriften maar meteen naar dit soort terreurmiddelen grijpt. Dat journalisten bij u de deur blokkeren omdat u onze krant niet koopt. Je krijgt bij zo'n verhaal toch last van een zwaar onrechtvaardigheidsgevoel. Maar inmiddels is die trein-taxi in de meeste steden wél van de baan. Je leest de discussies over de wao- plannen van de regering en daarin lijkt het of er een bom is gelegd onder ons complete mooie sociale stelsel. Iedereen is het er zo'n beetje over eens dat de wao een 'vuilnisbak'geworden is, maar wee je gebeente als je er iets aan wilt doen. In Polen heeft het kersverse kapitalisme al z'n eerste bankschandaal opgeleverd. In Joegoslavië gaat de burgeroorlog gewoon door. In Irak blijken én krijgsgevangenen gemarteld én bacteriologische wapens aangemaakt te zijn. In Nederland wordt het blijkbaar mode om met auto's door puien te rijden wanneer je meisje het uitmaakt of iets anders je niet zint. In het arrondissement Den Haag moet de gemiddeld toch zeer geleerde justitie bijscholing krijgen om de vormfouten tegen te gaan waaraan vele criminelen inmiddels hun invrijheidsstelling te danken hebben. Na zo'n sessie krantelezen veeg je de zweetdruppeltjes van het voorhoofd. En je denkt nog even na over mevrouw Sint, daar onwetend boven in die Italiaanse bergen. Je kunt de krant niet missen, geen dag. Maar of dat nu altijd zo leuk Raad van State legt Apenheul aan banden DEN HAAG De Apenheul 400 vastgelegd. Ook kan de in Apeldoorn mag niet zo veel Apenheul de uitbreiding met uitbreiden als het park wilde. een tweede gibboneiland wel De Raad van State heeft giste- vergeten. Met de uitspraak ren beperkingen opgenomen komt de arob-rechter tegemoet in de hinderwetvergunning, aan bezwaren van bewoners die het apennatuurpark van van de naburige wijk Berg en het gemeentebestuur had ge- Bos. Deze ondervinden al kregen. Kreeg de Apenheul twaalf jaar ernstige parkeer- van de gemeente toestemming en geluidsoverlast van het om uit te breiden tot een park. Zij hadden de Raad van maximum van 576 apen, de State daarom om schorsing Raad van State heeft in de van de hinderwetvergunning vergunning een maximum van gevraagd. |ardenman' jdderman overleden STEEG Op 81-jarige leeftijd is .injh Modderman uit de buurtschap öteeg bij Rheden overleden. Zijn trof hem maandag dood agse £ed aan- Modderman was een p bi' ft paardenkenner en een kleurrij- persoonlijkheid. Zijn wens om in en ouderwetse, door hem zelf inge- Dejte lijkkoets begraven te worden chk vrijdag in vervulling. Modder- odenl» verwierf grote landelijke be- iet w£heid door tv-optredens in onder I.., We het toenmalige NCRV-pro- J "foma Showroom. Volgens een fa- °P "*elid kwam de dood van Modder- ?intaj^ voor een ieder volslagen onver- el te jht. „Hij was zondag nog op een Fdendag in Tilburg geweest". Daan Modderman zoals hij te zien was in het NCRV-pro- gramma Showroom. FOTO: MILAN KONVALINKA Cadeaubonnen zetten kwaad bloed bij NS Rotterdam ROTTERDAM De regio-directie van de NS in Rotterdam heeft zich de woede op de hals gehaald van het Overlegorgaan door cadeaubonnen fe geven aan de verkeersleiders die tij dens de acties van de machinisten ex tra werk hebben verricht. Het Over legorgaan heeft gisteren het vertrou wen in de regio-directie opgezegd. Door de beloning van de directie aan de verkeerleiding is het conflict bij de NS Rotterdam verder verscherpt. Het Overlegorgaan ziet de cadeau bonnen van 75 gulden als een poging het personeel uit elkaar te spelen. Naar verwachting zal de Onderne mingsraad een bemiddelingspoging ondernemen om de partijen weer om de tafel te krijgen. Tuinders slordig met bestrijdingsmiddelen DORDRECHT De rijks- politie in de Hoeksche Waard heeft het afgelopen half jaar 54 boeren en tuin ders bekeurd wegens het slordig omspringen met be strijdingsmiddelen. In totaal werden 174 bedrijven ge controleerd, zo is gisteren gebleken uit een bekend making van de rijkspolitie. De controle-actie maakte deel uit van een project om boeren en tuinders aan te sporen hun bestrijdingsmid- delenkasten op te ruimen en oude en verboden mid delen in te leveren. Schipper loost olie op Maas BERGEN De rijkspoli tie te water heeft gisteren een Nederlandse binnen vaartschipper voor anker doen gaan in een grindplas nabij de Maas in de Noord limburgse gemeente Ber gen. Het schip had over een grote afstand olie ge loosd op de Maas van het Noordbrabantse Sambeek naar Bergen. Een opmerk zame piloot van een privé- vliegtuigje ontdekte het tien kilometer lange olie- spoor in de rivier en alar meerde de politie. t verdriet van de oud-Indiëgan- jnd. fe lijkt met het verstrijken der ja- de eerder toe dan af te nemen, heefi baneit alleen de persoonlijke herin- telrol;ingen aan die tijd worden inten- en de nachtmerries heviger. Cuelfc het collectieve verdriet duurt nog steeds voort, getuige de hoog opgelopen emoties de laatste tijd naar aanleiding van het bezoek van de Japanse premier Kaifu. Komt het dan nooit meer goed? Voor de meesten kan die vraag pas beant woord worden als Japan schuld be kent en de ereschulden betaalt. Mevrouw Rimkje Groenevelt (52), manueel therapeut in Breda en zelf kampslachtoffer, wilde daar niet op wachten en ging vorig jaar naar het land waar haar „moordenaar" en die van haar vader woont. Een reis die ingrijpende gevolgen had. "ÜD-INDIË-GANGERS BEREIDEN ZICH VOOR OP 15 AUGUSTUS xe M Uen g betr; ssing. de bin in| vj e con :ië) t< andij Lil d dal schad: t rc ig H z mat j opgez IDA Dat Rimkje mevelt ooit nog eens l in oog met de Japan- rs zou staan zonder in jlen uit te barsten of in l.ng vbdsangst weg te rennen, ze zou kunnen genie- van verre land en mensen die er wonen, !g srli ze een paar jaar gele niet hebben geloofd. e kop a Bcrè kunt zeggen dat mijn le- a na de oorlog eigenlijk ge- on als een oorlog doorging. p kwam geen eind aan. De hij bgen waren als nachten en ik -t voifl geen toekomst meer", van als hij haar meeste lotge- miijtfen bleven de psychische „volgen ook voor Groenevelt }t uit. Ze ging zeven jaar in uldigpchotherapie. Knapte welis- j de lar op, maar van een defini- c de 1 n Tip over het bestaan van atinf Stichting Ex-krijgsgevange- en Nabestaanden Japan t de CNJ) schudde haar wakker. sterf hoorde dat die stichting et mzen naar JaPan organiseer- en dat bood mij de gelegen- op zoek te gaan naar mijn ïkbaader die in 1944 in Zuid-Ja- zal stol was omgekomen. Ook wil- I ik proberen te achterhalen ie het allemaal zover had kunnen komen". Toen de reis daadwerkelijk leek door te gaan, ging ze twijfelen. „Moest ik het wel doen? Niet doen? Ik was ontzettend bang". Groenevelt besloot toch te gaan, vergezeld van een aantal lotgenoten. Doodnerveus stap te ze uit het vliegtuig. Haar angstgevoelens van toen om schrijft ze kort en indringend: „Ik dacht van al die Japan ners: ze pakken me!" Beschamend Het tegenovergestelde was echter het geval. „We werden heel vriendelijk ontvangen en overladen met eten. Aanvan kelijk was dat heel bescha mend. We kregen in de oorlog toch ook niks te eten? Op dat moment liet ik het maar over me heen komen. En wat bleek: alle Japanse angsten werden ontkracht. Steeds opnieuw. Op een gegeven moment bezoch ten we een school. We liepen het gebouw binnen en weer sloeg de angst toe bij het zien van de Japanse vlag. De vlag die zoveel herinneringen op riep. En weer bleek dat ik niet bang hoefde te zijn. De leerlin gen waren zeer geïnteresseerd. Ze wilden alles over onze tijd in Indië weten". De reis naar het kamp waar Groenevelts vader in 1944 om kwam betekende de definitie ve omslag. „We werden ge gidst door een Japanner die erg veel vertelde. Maar ik kon op mijn beurt ook al mijn er varingen kwijt. En hij begreep dat ik bang voor hem was. Het bezoek aan dat kamp beteken de ook dat ik mijn vader sym bolisch heb kunnen begraven. Sinds 1945 was voor mij de tijd stil blijven staan. Nu liep mijn klok plotseling weer gelijk. Ik kon weer voort. Daardoor kreeg ik ineens ook oog voor de mooie dingen van Japan. En ik zag dat de bevolking zelf ook heeft geleden. En dat het vooral Hirohito en zijn gene raals zijn geweest die dat alle maal hebben gedaan. Dan blijkt dat verzoening mogelijk is". Rimkje Groenevelt is zich er terdege van bewust dat ze niet voor de hele Indische gemeen schap praat. Voor de meeste mensen die morgen in Den Haag hun doden herdenken, kan pas van verzoening spra ke zijn, als Japan de eerste stap zet. Voor de Joden werd een dialoog na de oorlog ook pas mogelijk toen Duitsland de holocaust erkende. Zelf vindt Groenevelt even eens dat Japan nu aan zet is. „Ik denk dat er een eind moet komen qan de geschiedverval sing. De meeste Japanners we ten alleen wat er gebeurde na het vallen van de atoombom. Japan zal voor het wereldfo rum moeten erkennen dat het een agressieve oorlog heeft ge voerd. En dat betekent ook dat Japan de ereschulden moeten betalen. Voor mijzelf is dat geen voorwaarde voor verzoe ning. Een ieder moet zijn ei gen verantwoordelijkheid ne men als het om zijn gezond heid gaat. En dat heb ik ook gedaan". Over de houding van de Ne derlandse regering is Groene velt diep teleurgesteld. „Toen we na drie en een half jaar Jappenkamp terugkwamen in Nederland zijn we in de kou gezet. Als ik al denk hoe mijn moeder heeft moeten knokken voor het weduwen- en wezen pensioen. Daardoor is diepe woede bij de Indische gemeen schap ontstaan. Nu wordt de schuld van Japan weer ont kend. Lubbers had die kwestie van de ereschulden moeten aankaarten 'bij het bezoek van Kaifu. Met dat geld zouden veel meer mensen zo'n reis kunnen maken als ik heb ge daan. Zo'n reis staat gelijk aan misschien wel drie jaar thera pie. Maar het tegenovergestel de gebeurde. Lubbers zei in de pers dat het allemaal zo pijn lijk was. Voor Kaifu wel te verstaan. Nou, dat is voor mij de wereld op zijn kop". Rimkje Groenevelt zal morgen ook bij de jaarlijkse herden king bij het Indisch monument zijn. Ze ziet dat als een belang rijke manier om over het ver driet heen te komen. Dat pre mier Kaifu een krans heeft ge legd, waardeert ze. Ook vindt ze, in tegenstelling tot veel an deren, dat Lubbers er morgen bij moet zijn. Maar dan moet hij wel erkennen dat hij alle emoties niet goed heeft over zien, en het liefst nog op tv. Een reis naar Java volgend jaar, terug naar de plaatsen waar ze zelf in een kamp zat, moet Groenevelts toekomst definitief openleggen. De jaarlijkse herdenking bij het Indisch Monument is volgens Rimkje Groenevelt voor kampslachtoffers een belangrijke manier om over het verdriet heen te komen. FOTO: CORNÉ SPARIDAENS KLACHTENLIJN VOOR STUDENTEN DEN HAAG De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) heeft een klachtenlijn voor stu denten geopend. Mensen met vragen over onder meer studie financiering kunnen sinds gis teren op dit nummer in Utrecht terecht. De LSVb kon digt de opening van de lijn aan in de 'De andere krant voor studerend Nederland', een ac tiekrant die de komende we ken in een oplage van 75.000 exemplaren op de universitei ten en hogescholen wordt ver spreid. Studenten die bellen zullen te woord worden ge staan door medestudenten, die hen zo nodig naar andere hulp verleners doorverwijzen. Be halve vragen over studiefinan ciering kunnen de bellers ook problemen met huurrechten, inspraakprocedures op school of universiteit en de kwaliteit van het onderwijs aan de klachtenlijn voorleggen. Het nummer van is: 030-313029. 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten internaten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming springt daarom bij met financiële nulp. Zo worden noodzakelijke voor zieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbescherming. UTRECHT Er is blij kens onderzoek van de jongerenorganisatie van de FNV nog veel mis met het vakantiewerk. Naar schatting 10 procent van de vakantiewerkers wordt onderbetaald en krijgt minder dan het mini mum-jeugdloon. Ongeveer 30 procent moeten het stellen zonder schriftelijke arbeidsovereenkomst. Bovendien is volgens de jonge renorganisatie de kans op brokken onder jonge vakantie werkers relatief groot. Dat komt doordat ze onvoldoende worden ingewerkt en begeleid (vaak wegens onderbezetting)> Bovendien doen de jongeren in strijd met de wettelijke voorschriften soms werk dat gezien hun jeugdige leeftijd te gevaarlijk is. „Er willen bij voorbeeld nog wel eens een paar vingers sneuvelen omdat een vakantiewerker de routi ne mist om met een ingewik kelde machine om te gaan", aldus woordvoerder B. Nie- man van de FNV-Jongeren. Harde cijfers over bedrijfson gevallen onder vakantiewer- kers zijn er overigens niet. De Jongerenorganisatie pre senteerde vandaag het zwart boek „Bloed, zweet en tranen" waarin de onderzoeksresulta ten zijn neergelegd. Aan het onderzoek - in het kader van de jaarlijke vakantiewerkcam pagne van de FNV-Jongeren - deden enkele honderden jon geren mee. De organisatie wijst erop dat het vakantiewerk bepaald geen marginale zaak meer is. Naar schatting komen er jaar lijks ongeveer een half miljoen vakantiewerkers op de ar beidsmarkt. Samen verdienen ze per jaar ongeveer 300 mil joen gulden. Steeds meer be drijven drijven voor een groot deel (10 tot 50 procent) in de zomer op vakantiekrachten. CASPER EN HOBBES maak BcRP Duitse minister waarschuwt voor gevolgen van renteverhoging BONN Als het bestuur van j de centrale bank van Duits land morgen, zoals alom wordt verwacht, besluit tot een ver hoging van de rente, kan de groei van de Duitse economie in gevaar komen. Dit heeft de Duitse minister van economi sche zaken, Jilrgen Mölle- mann, gisteren gezegd. De minister Tiet weten dat i „Bundesbankpresident Helmut Schlesinger moet bedenken dat een renteverhoging in ern- stige mate de nog zeer voor zichtige groei in het oosten van Duitsland kan schaden". Möllemanns uitlatingen wer den door deskundigen betiteld als verrassende kritiek op de j Bundesbank. „Möllemanf\ had wel wat di plomatieker mogen zijn", luid de het commentaar van Deut sche Bank, Duitslands grootste bank, op de opmerkingen var de minister. De bank meenl dat de groei van de Duitse eco nomie toch wel gaat vertragen wat de Bundesbank ook mei haar rentetarieven doet. Dt uitlatingen van Möllemanr zijn des te opmerkelijker, om dat de regering in Bonn d< Bundesbank doorgaans vrijlaa in haar monetaire beslissingen Vermoedelijk gaat het discontt i met een vol procent omhooj tot zeven procent. Ook kan d« Lombardrente, het tarie waartegen de banken bij d« centrale bank kunnen lenei met waardepapieren als on derpand, worden verhoogd Het Lombard-tarief staat n» op negen procent. flinister Maij-Weggen (links) en staatssecretaris Gabor (rechts) in gesprek met het echtpaar Toxo- leus op de boot naar Rottumeroog. FOTO: ANP m Jnderhoud Rottumeroog voorlopig voortgezet EMSHAVEN Minister ™tEMS ilaij-Weggen van verkeer en vaterstaat en staatssecretaris kf!> |rir Jabor van landbouw, natuur- jeheer en visserij willen in irincipe voorlopig het onder- oskouhoud van Rottumeroog voort- rad0Metten. jjet onderhoud van Rottumerplaat willen zij bij van experiment staken. Dat hebben beide bewindslie den gisteravond bekend ge maakt na een bezoek aan Rot tumeroog. Het bezoek werd gebracht samen met een klei ne ambtelijke delegatie en Hendrik Toxopeus. Toxopeus, die in april Rottumeroog bezet hield uit protest tegen de plan nen het onderhoud te staken, maakte bekend dat hij de Ver enigde Spaarbank bereid had gevonden 250.000 gulden aan sponsorgeld voor het onder houd van het eiland te willen besteden. Op de rijksbegroting staat 300.000 gulden voor het onderhoud van Rottumeroog. De beide bewindslieden had den geen bezwaar tegen de sponsoring. TOT VIJF JAAR CEL GEËIST IN RHEDENSE INCESTZAAK ARNHEM De laatste zeven verdachten van de zogenaamde Rhedense incestzaak, de tot nu toe grootste in Nederland be kend geworden incestzaak, zijn gisteren voor de rechter in Arnhem verschenen. Tegen hen werden straffen uiteenlo pend van vijf jaar tot een ge heel voorwaardelijke straf ge ëist door officier van justitie mr. J. Denie. Vier meisjes uit één gezin wer den vanaf peuterleeftijd tot on geveer twintig jaar stelselmatig verkracht door ooms, zwagers, bekenden, vader, moeder en Tegen de 67-jarige oma werd een jaar en negen maanden ge ëist. De oma hield de meisjes vast als zij verkracht werden. Ook pleegde de oma ontuchtige handelingen. Tegen de vader van de meisjes eiste mr. Denie een voorwaardelijke straf van een jaar, rekening houdend met het feit dat de man na een hersenbloeding zwaar gehandi capt is geraakt. De vader ont kende echter alles. Vijf jaar werd geëist tegen een oom die een van de meisjes van haar zesde tot haar dertiende jaar verkrachtte. Drie andere ooms van de meisjes kregen eerder straffen van vijf tot ze ven jaar. Twee ooms bekenden hun aandeel in de (groepsver krachtingen. Ook tegen een vriendin van één van de meis jes werd een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geëist. Ze verkrachtte met de man van haar vriendin één van de slachtoffers. Officier van justitie mr. Denie zei het „een eer" te vinden deze zaak voor het gerecht te mogen brengen. „Het bewijst voor de slachtoffers dat zij serieus ge nomen worden. Dergelijk on recht wordt niet geaccepteerd". De zes advocaten van de ver dachten pleiten vandaag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3