Universiteiten komen onder curatele te staan GEESTELIJK LEVEN OPINIE Paus weer op bezoek in Poolse vaderland ZIEN EN GELOVEN ,Ik probeer een tochtgenoot te zijn' COMMENTAAR Ceidóc Qowumi woensdag 14 augustus 1 Slechts weinigen denken, maar toch houdt iedereen er meningen op na. George Berkeley KRAKOW Paus Johannes Paulus II is gisteren voor een kort verblijf in Polen aangeko men op doorreis naar Hongarije waar hij vrijdag zal aankomen. Bij aankomst op de luchthaven van Krakow liet hij de gebrui kelijke kus op de grond achter wege, omdat het bezoek offi cieel geldt als een verlenging van de negendaagse rondreis die hij in juni door Polen maak te. De kerkvorst werd op de luchthaven welkom geheten door onder anderen aartsbisschop Jozef Glemp en presi dent Lech Walesa. Een druk praten de en gebarende Walesa vergezelde de paus op de wandeling naar het luchthavengebouw. In Krakow, waar hij aartsbisschop was voordat hij in 1978 paus werd, bezocht Johannes Paulus II het graf van zijn ouders, Emilia en Karol Wojtyla. Hij bad tien minuten voor het graf, terwijl achter hem een koor zong. Later zei de paus dat zijn vader een zeer gelovig mens was. „Ik was nog maar een kind (9 jaar oud) toen mijn moeder stierf, voordat ik Communie deed. Daarom was mijn vader zowel een vader als een moeder voor mij". De paus wijdde in Krakow ook een nieuwe vleugel van een door Ameri kanen gefinancierd Pools-Ameri- kaans kinderziekenhuis in. De Ame rikaanse president George Bush stuurde de paus een boodschap waar in het ziekenhuis het symbool werd genoemd van de samenwerking tus sen beide landen „die zal bijdragen aan een vrij en democratisch Polen". De paus zal morgen een toespraak houden op de zesde Wereldjongeren dag die dit jaar in de bedevaartplaats Czestochowa wordt gehouden. Ver wacht wordt dat honderdduizenden jonge katholieken uit heel Europa deze dag zullen bijwonen. In Czesto chowa bevindt zich de ikoon van de Zwarte Madonna en het belangrijkste heiligdom in het overwegend katho lieke Polen. Paus Johannes Paulus II slaat een kruis bij het graf van zijn ouders in Krakow. NIJMEEGSE BESTUURSVOORZITTER IR. VAN LIESHOUT: NIJMEGEN Hij was ze ventien jaar voorzitter van het college van bestuur van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Op donderdag 15 augustus be gint hij als de nieuwe voorzitter van het samen werkingsverband van de universiteiten: de Vereni ging van Samenwerkende Nederlandse Universitei ten (VSNU). Als opvolger van ir. P. van der Schans krijgen de de instellingen voor wetenschappelijk on derwijs een krachtige voorman. Een gesprek met ir. W.C.M. van Lies hout over de universitei ten, minister Ritzen van onderwijs en natuurlijk zijn nieuwe werkgever: de VSNU. „De ingenieur" noemen ze ir. W.C.M. (Willy) van Lieshout (63) liefkozend in Nijmegen. Voor het grote publiek onbe kend, is hij achter de scher men al jaren één van de in vloedrijke mensen in het Ne derlandse onderwijs. Hij is lid van de onderwijscommissie van de Sociaal-Economische Raad en van de onderwijscom missie van het wetenschappe lijk bureau van het CDA. Sterk betrokken bij het wel en wee in de katholieke kerk vervult en vervulde hij daar naast in het onderwijs talrijke andere functies. Even, in 1986, leek het er op dat hij uit de schaduw zou tre den. Zelf had hij al ja gezegd tegen het aanbod van forma teur Lubbers om minister van onderwijs te worden. Deet- man, de zwaar bekritiseerde, zittende bewindsman, zo luid de het scenario, zou de Twee de-Kamerfractie van de chris ten-democraten gaan leiden. Maar Deetman zei nee en Van Lieshout bleef thuis. Op 15 augustus komt hij dan toch in de schijnwerpers. Niet Ir. W. van Lieshout als minister, maar als de nieu we voorzitter van de Vereni ging van Samenwerkende Ne derlandse universiteiten, de VSNU. In 1985 was hij de drij vende kracht achter de op richting van de vereniging, die de Academische Raad moest gaan vervangen. Zes jaar later staat hij er zelf aan het roer. Van Lieshout begint aan zijn nieuwe baan op een moment dat het weer goed gaat met de universiteiten. „De instellin gen zijn uit de woelige jaren zestig, zeventig en tachtig sterk tevoorschijn gekomen", zegt hij. „De bestuurlijk setting is evenwichtiger geworden. Het aantal aanvaringen tussen universiteitsraden en -bestu ren is aanzienlijk minder dan in de jaren zeventig en tachtig. En de omslag van elite- naar massa-universiteit is gelukt." Dat laatste was voor de uni versiteiten niet eenvoudig, be klemtoont hij. „We zaten plot seling met onvoorstelbaar veel studenten en te weinig gekwa lificeerd personeel. Met name de jonge staf is door een toena me van het aantal promoties nu op niveau gebracht." De laatste jaren hebben de universiteiten verder laten zien dat zij hun onderwijsaan bod op de wensen van de sa menleving kunnen afstem men, meent de voorzitter. En door de invoering van de zoge noemde „voorwaardelijke fi nanciering", waarbij goed on derzoek apart wordt be schermd, is het wetenschappe lijk onderzoek kwalitatief en kwantitatief „aanzienlijk ver beterd". Onderzoeksscholen Natuurlijk zijn er in 1991 nieu- FOTO: ANP we problemen. Van Lieshout begint met de invoering van de onderzoekscholen, een idee van minister Ritzen, waarmee de opleiding van jonge onder zoekers definitief moet wor den veiliggesteld. Vooral dé aanwijzing van de scholen, nu en in de toekomst, baart hem zorgen. „We moeten zeer be ducht zijn voor de opbouw van een nieuw bureaucratisch sy- De kersverse voorzitter wijst verder op de discussie over een verandering van de uni versitaire bestuursstructuur, de toenemende concurrentie tussen de instellingen („natio naal en internationaal") en de vergrijzing van de universitei ten. „Als je niet voldoende mensen in de leeftijd van 25 tot 40 jaar hebt, mensen die onbezonnen en creatief den ken over nieuw onderzoek. dan is dat een bedreiging voor de taak van een universiteit." Een laatste probleem in de op somming brengt hem op de persoon van minister Ritzen: de discussie over het bindend studieadvies. Ritzen wil dat de universiteiten de studenten na het eerste jaar wegsturen als zij denken dat zij de studie niet zullen afronden. De instellin gen zelf hebben grote moeite met zo'n advies. Van Lieshout kent de be windsman al vele jaren. Tien jaar geleden hielp hij hem aan zijn eerste baan als hoogleraar, in Nijmegen. „Hij ging onder wijsplanning doceren. Nie mand wist wat dat was." De voorzitter noemt Ritzen „een zeer integer mens", die „samen met de universiteiten door één deur wil". De be windsman is verder zeer open. „Hij bekijkt de problemen met een kritische, academische blik. Dat laatste heeft ook na delen, weet hij uit ervaring. „De minister is met voorstel len zeer plooibaar. Dat kan erg lastig zijn." Gevraagd naar de inhoud van zijn beleid blijft er echter wei nig positiefs meer over. Over het hoger-onderwijsbeleid van de bewindsman is hij niet te spreken. „Kritiek en vraagte kens", vat hij samen en die omschrijving is nog mild. De wijzigingen die Ritzen in de Wet op het Hoger onderwijs en Wetenschappelijk onder zoek (WHW), het grote wetge vingsproject van zijn voorgan ger Deetman, wil aanbrengen kunnen bij Van Lieshout niet door de beugel. De minister wil te diep ingrijpen in de be loofde vrijheid van de univer siteiten om nieuwe studierich tingen te beginnen. „Hij be doelt het misschien goed, maar de instellingen worden onder curatele gesteld." De bestuursstructuur ligt nog open, constateert hij vervol gens, en over het principe van de nieuwe financiering van de universiteiten werd kort voor de zomer dan wel overeen stemming bereikt, maar ook dat onderdeel van de wet moet nog worden'ingevuld. „Er zit ten in de wet nog grote gaten die niet de marge betreffen", aldus Van Lieshout. En dat terwijl Ritzen de wet liefst nog voor Prinsjesdag wil verdedi gen in het parlement. Op het terrein van de studiefi nanciering en het rendement van de universiteiten mist Van Lieshout „een helder beeld" van de bedoelingen van de mi nister. Nu weer het voorstel voor een koppeling tussen de studiebeurs en de studiepresta ties. De voorzitter wijst op de reacties binnen het buiten het parlement. „De politieke egel stellingen zijn alweer betrok ken. Ik zou die discussie zo graag in een breder kader ge plaatst willen zien." Het aanvankelijk enthousias me bij de universiteiten over Ritzen („Hij is één van ons.") is weg, beaamt Van Lieshout. „De vraag is natuurlijk wat de realtiteitswaarde van dat en thousiasme was, maar het klopt, het is verminderd. Dat is de huidige situatie." Van Lieshout kent de kritiek op zijn nieuwe werkgever. Een kruiwagen met dertien kikkers is de meest gehoorde typering van de VSNU. Net als in de Academisch Raad („een machteloos praatcolle ge") ging de gezamenlijkheid van de universiteiten binnen de VSNU vaak niet verder dan het eensgezind demonstre ren van hun verdeeldheid. Als belangenorganisatie is de VSNU daardoor nog steeds geen volwaardige partij voor het ministerie van onderwijs. „Het was te voorzien dat het niet gemakkelijk zou zijn om van de vereniging een krachti ge organisatie te maken", rela tiveert hij. Maar volgens hem heeft de VSNU het in de eer ste fase van haar bestaan ook weer niet zó slecht gedaan. Een betere samenwerking is zijn eerste oogmerk. Van Lieshout wijt de negatie ve beeldvorming aan het ge drag van de universiteiten en aan hun positie in de samenle ving. „De universiteiten zijn meesters in het op schilderach tige wijze en vaak nog aange dikt naar buiten brengen van de vuile was. En daar komt nog bij dat het maatschappe lijk gezien heel belangrijke in stellingen zijn. VN bezorgd over toename religieus fanatisme GENEVE De mensenrecht tencommissie van de Verenig de Naties is bezorgd over de groei van het nationalisme en het religieus fanatisme in de wereld. Godsdienstig geïnspi reerd fanatisme leidt tot ge weld en instabiliteit, aldus de commissie dinsdag in Genève. Steeds vaker wordt de religie als dekmantel voor politieke of nationalistische belangen gebruikt, zei prof. dr. Theo van Boven, lid van de commis sie en van 1977 tot 1982 direc teur van de VN-afdeling voor de rechten van de mens. Bo vendien bestaat er volgens hem een samenhang tussen nationalisme en religie. De huidige tendens tot nationalis me berust vaak op religieuze factoren. Dat kan ertoe leiden dat aanhangers van een reli gieuze minderheid door de meerderheid worden gediscri mineerd. Een woordvoerster van de in ternationale raad van joodse vrouwen wees er tijdens de commissievergadering op dat in Oost-Europa het antisemi tisme groeit. De ineenstorting van het communisme heeft niet tot de opbouw van een nieuwe samenleving geleid waar de mensenrechten wel worden gerespecteerd. In plaats daarvan is er sprake van nationalisme en religieuze- onverdraagzaamheid. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Driesum A. Vlietstra te Mellssant; te Blarlcum als predjkant voor bijzondere werkzaamheden (geestelijke verzorging streekzieken huis Gooi-Noord) mevr. drs. K.E. Bie- zeveld, eervol ontheven predikant te Hilversum die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Garsthulzen-Zandeweer c.a. F.A. van Liere, kandidaat te Gro ningen. Beroepbaarstelling T.M. de Klerk, T. de Bockstraat 51-1, 1058 TX Amster dam, tel. 020-6691042. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Spakenburg-Zuid voor de missionaire dienst te Zaire G.J. Bruijn te Voorthuizen-Barneveld. Beroepen te Smithvllle (Canadian Re formed Churches) J. de Gelder te Gronlngen-Oost. De pastorie van de St. Jo seph in de Haagse Schil derswijk is een gewoon huisnummer waarin Mar- léne Falke-De Hoogh (29) de scepter zwaait. Twee jaar geleden is zij hier met haar man die arts is ko men wonen. Zij beheert de kleine St. Josephkerk die verscholen ligt in de hof van het Limburg Sti- rumhuis aan de gelijkna mige straat. Het intieme gebouwtje vervangt de vroegere Josephkerk die ooit stond op de plaats van het Limburg Stirumhuis en toen een van de ge zichtsbepalende gebou wen van 'het wijk' vorm de. Toen ze in de Josephpastorie kwam wonen, heeft een neef van haar een fraaie smeedijze ren doornenkroon gemaakt. Ze vindt het een symbool dat past bij de manier waarop de mensen hier leven. „Ik vind dit een prachtige wijk om in te wonen, maar je komt hier veel ellende tegen. Het knappe is echter dat de mensen een enorm incasseringsvermogen hebben. Je hebt in deze wijk een grote groep doorbijters, die doorgaan, die weigeren het op te geven". „Als je goed naar die krans kijkt is het niet zo maar een doornenkroon, het is tegelij kertijd een stralenkrans van de overwinnende Christus. Zo voel ik het leven ook hier". Ik voel mii in menig opzicht bevoordeeld ten opzichte van de mensen met wie ik ver keer. Ik heb uit deze wijk kunnen komen, maar hier in deze wijk wilde ik ook uit drukkelijk weer werkzaam zijn". „Ik begin elke ochtend met gebed, want uit het gebed put Marlène Falke-De Hoogh FOTO: STEPHEN EVENHUIS je kracht om verder te gaan. In mijn gebedsleven fungeert de krans als symbool voor de solidariteit die je in je leven met anderen wilt laten door klinken". „Als ik mensen tegenkom, zijn ze niet geïnteressseerd in de theorie achter mijn handelen, in de ideologie. Ik probeer een tochtgenoot te zijn voor men sen. Je trekt met ze op en soms draag je hen mee en ook deel je af en toe alleen maar samen gevoelde onmacht". „De kerk is een vindplaats van solidariteit, van gemeen schap. Zondags bij de dienst zijn we maar met een betrek kelijk kleine groep, zo'n zestig, zeventig man. We zijn bereid voor elkaar te bidden maar ook om elkaar echt te helpen. De mensen kennen elkaar, ze zien elkaar elke zondag en wat ze doen menen ze ook. Je ziet drugsverslaafden bij, alcoholis ten, aan drugs verslaafde moe ders die hun kinderen de eer ste communie willen laten doen". „Je pri véle ven en je leven als pastor kun je ook niet schei den. Dit is geen baan die je hebt tussen negen en vijf. Mijn man staat achter mijn werk. Hij volgt een diakenopleiding en dan kan hij actief zijn op het terrein van kerk én sa menleving. Mijn verantwoor delijkheid gaat vooral uit naar het wel en wee van de paro chie". „Ik ben niet gelovig opgevoed. Wel ben ik gedoopt en heeft mijn moeder mij ooit gezegd dat God bestond. Maar dat was een blanco verhaal, er gebeur de niets mee. Zij was erg anti- clericaal. Dat mijn moeder mij liet dopen, was omdat zij een huisvriend had die jezuïet was, maar die heeft mij nooit wat bijgebracht. Toen ik zestien was, ontdekte ik de kerk. Ik ging overal kijken en vroeg me af, wat spreekt me aan? Ik was enorm geboeid door de ri tuelen en de symbolen. De li turgie in de kerk is een voor bereiding op je werk. Ik voel de me er thuis. De leer sprak me aan, niet als die naar de letter wordt uitgelegd, maar als de geest ervan wordt door gegeven". „Het mooie van de liturgie is dat zij aan iedereen de moge lijkheid biedt dat je daarin wordt opgenomen. Iedereen wordt dan deel van het ver haal van God met zijn mensen. Je kunt je afvragen: waarop baseer je dat? Het is een diep gevoel van binnenuit. God moet stem krijgen. Die Ander moet je in jezelf ontdekken. Smakeloze vergelijkin| Om het door de actie tegen de treintaxi zo geschondj go van de chauffeurs te verbeteren, biedt de Haagse f tale HTMC bezoekers van de dodenherdenking bij r disch Monument morgen een gratis rit aan van en station Hollands Spoor en het Centraal Station. De je lijk voerder van de HTMC geeft als verklaring dat de chss vrijd zich verbonden voelen met de mensen die de dodenl, king bezoeken, omdat „naar hen al vijftig jaar niet w<*"eic^ luisterd". Dat is ronduit een smakeloze vergelijking1^ het verlies van familie, vrienden en bezittingen op h eüd k niveau te stellen als de problematiek rond de treintax voor de taxichauffeurs eens te meer geen enkel gevoel te ht. ,J voor wat kan en niet kan in deze samenleving. rdend Israël aan zet Er wordt de regering-Shamir weinig rust gegund, te lijk moment dat zij nog niet alle interne geschillen over de een caties van deelname aan een vredesconferentie heefi wonnen, wordt zij door de manoeuvres van de Libane(t all bollah geraakt op een ander teer punt: haar sleutelrolingei oplossen van de gijzelaarscrisis in Bayrut. Het aanbod per e Hezbollah aan VN-secretaris-generaal Perez de Cuelk he gijzelaars vrij te laten als Israël ook al zijn Libanese ei stijnse gevangenen laat gaan, vergroot nog de druk ot-y-p. zalem zich soepel op te stellen. UU ZOALS bij alle andere aspecten van de complexe M Oostencrisis heeft Israël steeds zijn eigen weg willen g de gijzelaarskwestie. Hoewel het niet rechtstreeks betij 1 is, wist het dat de gijzelhouders een globale oplossing, afhankelijk zouden maken van de vrijlating van de biy Palestijnen en Hezbollah-leden die zich momenteel inj lische gevangenissen bevinden. Dat maakt dat Israël uj stevig wapen in handen heeft om te veel westerse conjoor aan de Hezbollah (en indirect ook aan Iran en Syrië) taLARfé houden. Maar dat betekent ook dat het door omstandig kan worden gedwongen zelf deals te sluiten met de Lilgj) extremisten daarmee zijn politiek weerleggend da^en€ akkoorden met terroristen worden gesloten. tin DERGELIJKE deals kunnen binnenlands veel scha<Len brengen. De samenhang van de toenmalige regering tionale eenheid tussen Shamir en Labour-leider Simonjl ze werd in 1985 zwaar op de proef gesteld toen zij onder A va] kaanse druk instemde met de vrijlating van 1150 Lilme] en Palestijnse gevangenen. Als tegengewicht kreeg IsrL ze vrijlating van drie in Libanon vermiste soldaten, maL kon nooit de indruk wegwerken dat de ruil was opgez de medewerking van de Libanese moslimleiders te kop het oplossen van de kaping van een Amerikaanse Bod ku' (i na De vrijlating waarover nu wordt onderhandeld, fjvn Shamir voor hetzelfde dilemma. Opnieuw wordt hij bgen ken bij een overeenkomst waaruit hij weinig direct vo<P ge( kan halen. Hij eist als tegenprestatie de vrijlating van a*s heldering over de zeven in Libanon vermiste milittei? maar dat weegt niet op tegen de vrijlating van 400 Hn°^ lah-gevangenen. Andermaal zal Shamir beschuldig/choi moeten horen van figuren als Ariel Sharon dat hij de ïar o nale veiligheid compromitteert door Amerikaanse belé'e v te laten voorgaan. 'en fake, RECENTE uitlatingen van minister van defensie Are ,m^ ten vermoeden dat Israël principieel al heeft ingestem n°fjj de ruil. Algemeen wordt nog deze week de vrijlating Stic wacht van de shi'itische leider sjeik Abdel Karim Obeic n ei de crisis zóu deblokkeren. De verwachtingen dat de KNJ laars eindelijk zullen vrijkomen, zijn wereldwijd zo sterf genomen dat Israël zich niet kan permitteren niet werken. Maar Shamir heeft niet voor niets de reputatiU 0| keiharde onderhandelaar te zijn. Het is niet ondenkbaader hij als prijs voor zijn medewerking nieuwe eisen zal stn w. voor de vredesconferentie. ik Ontdekken dat je in dienst van je zelf méér bent dan je zelf. Dat je in dienst van jezelf de ander tegenkomt en dat je dan weet dat dat God is. Dat is voelen én weten. Ik heb mijn leven lang tegen iemand aan gepraat. Vanaf mijn zestiende heb ik mij gerealiseerd dat dat bidden is, praten tegen God". „Het is misschien wel gelukkig dat ik nooit de gewone weg gegaan ben. Nooit is er iemand geweest die me gedwongen heeft. Mijn geloof kon groeien in volle openheid. Daardoor kon ik er ook niet door be schadigd worden wat bij som migen wel gebeurd is.". „Ik zie het niet als een nadeel dat ik een vrouw ben in deze kerk. Als vrouw kan ik het zachte gelaat van deze kerk la ten zien. Ik ben een nieuw soort werker in deze kerk, juist omdat ik leek onder de leken ben. Ik heb gekozen voor de mogelijkheden die er in die positie zijn. Ik aanvaard de mogelijkheden en onmoge lijkheden van dit moment. Als ik mij geroepen voel, is het Zijn roep en niet mijn profiel schets die ik zonodig moet rea liseren. Je kunt elkaar aanvul len. Ik heb hier gesprekken met mensen die parels zijn, dat noem ik met een ouderwets woord genade. Daarin vind ik houvast, daar trek ik mij aan op". „Er zijn mensen, ook uit mijn familie, die weten beter dan ik zelf hoe ik ben. Ze vergelijken me wel met een beroepsheili- ge. Maar ik ben gewoon een mens van vlees en bloed hoor. Ik voel mij hier als een vis in het water, ik ben blij met het werk en blij met de wijk". Kinderen heeft Marléne de Hoogh nog niet. Of die ook ko men? „Vast wel". Dit is het vijfde artikel in een serie over mensen die vertel len over hun geloofservaring naar aanleiding van een (kunst)voorwerp. De eerdere afleveringen stonden in de krant van 27 juli, 31 juli, 3 au gustus en 6 augustus. £cldóc0owumt Uitgave- Kantoor: Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres- Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres- Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. v 4 048): K. van Herpen (chef), F. Buurman, drs. R. Köidenhof, M. Kroft, T. Pieters. Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A. van HolsteinJ E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K Veraa Kunst/rtv (tel. 070- 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831):NCh. Bels (chef), A. B. Hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwi Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: [~V - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: il - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, eeil dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M. var»m Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. in land. P. Koopman, D van Rietschoten en K van Wees. «a - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athei R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (I B. van Huèt (Parijs). M. de Koninck (Washington). H. Kuitert (Nieuw Delhi,. F Lmdenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou)iouc W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado). F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal*mZl publicatierechten van The Times en The Sunday Tiines of London Vertaalster r,J. M deCocq Pat n 08.30 tpt 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2