„Het gaat helemaal niet slecht in de computers" KLM wil meer in Rotterdam AIR HOLLAND KRUGT WEER WAT LUCHT ECONOMIE BEURS VAN AMSTERD) ES. CeidoeGourant DINSDAG 13 AUGUSTUS\fcgX Derde bankfusie binnen maand in VS NEW YORK De Amerikaanse bankwereld wordt weer met een fusie tussen twee grote banken geconfronteerd. Nadat Ma nufacturers Hanover en Chemical Bank op 15 juli bekendmaak ten samen te gaan tot de op één na grootste bank in de Verenig de Staten, zijn zij nu van deze plaats verdrongen door de giste ren aangekondigde fusie tussen BankAmerica en Security Paci fic. Door het samengaan ontstaat een bankinstituut met een ba lanstotaal van 190 miljard dollar, dat in de VS in grootte alleen wordt overtroefd door Citibank met een balanstotaal van 217 miljard dollar. De nieuwe combinatie gaat onder de naam Bank America het leven door. Voor BankAmericia betekent het samengaan met Security Paci fic een hoogtepunt na de moeizame weg terug sinds het midden van de jaren tachtig. De bank ging toen bijna ten onder aan on inbare vorderingen op ontwikkelingslanden. De positie van de instelling was dermate zwak dat BankAmerica slechts met de grootste moeite aan een overneming door First Interstate Ban corp wist te ontkomen. De fusie van BankAmerica en Security Pacific is de derde in de VS binnen een maand. Werkonderbreking bij Citybank UTRECHT Werknemers van de City bank in Amsterdam hebben vandaag vanaf 10.00 uur het werk voor onbepaalde tijd neergelegd uit protest tegen het in hun ogen ontoereikende sociaal plan. De bank, een dochteronderneming van de Engelse City bank, wil in het kader van een Europese be zuinigingsronde een derde van de honderd werknemers ontslaan. Het ontslag betreft vooral oudere werknemers. Zij krijgen, af hankelijk van de lengte van het dienstver band, hooguit vier jaar lang een aanvulling tot tachtig procent van het laatstverdiende salaris. Daardoor dreigt deze groep na ver loop van tijd in de bijstand terecht te ko- Het hoofdkantoor van BankAmerica in men. Het is in het bankbedrijf tamelijk San Francisco. uniek dat werknemers hun eisen met acties FOTO: AP kracht bijzetten. EG verwacht minder groei wereldeconomie BRUSSEL De groei van de wereldeco nomie, exclusief de Sovjetunie en de an dere Oosteuropese landen, zal afnemen van 2,4 procent in 1990 tot 1,5 procent dit jaar. Later dit jaar zal de neergaande lijn waarschijnlijk worden omgebogen, waar door de groei weer zal aantrekken tot 2,8 procent in 1992. Dit staat in een gisteren gepubliceerd periodiek rapport van de Europese Commissie over de internationa le economie. Volgens de Europese Com missie zijn er in de landen die nu nog in een recessie zitten (onder meer de VS en Groot-Brittannië) de eerste tekenen van herstel. Daar staat tegenover dat in ande re landen, zoals Duitsland en Japan, nog een verzwakking van de economische groei valt te verwachten. INt PROF. SOL: ENORME BEHOEFTE AAN INFORMATICAWERK OP MAAT DELFT Heeft er alleen maar bladgoud gezeten op die gouden bergen die er steeds leken te liggen in 'Informaticaland'? Het gaat immers helemaal niet goed 'in de computers'. Waarom doet Philips an ders zijn informatica-poot van de hand? Of moeten er bij het Duitse Siemens/ Nixdorf wereldwijd 3000 man uit? En het Leidse Infotheek schrijft ook niet voor niks in de eerste zin van haar jaarverslag over 1990 dat het een knap te leurstellend jaar was. Je krijgt bijna de indruk dat je je als student niet meer blind moet staren op de 'belofte' dat je prima af bent met een vol tooide opleiding in de infor matica. Bijna. Volgens profes sor Sol van de technische uni versiteit in Delft valt het heel erg mee. „Ach, zo slecht gaat het hele maal niet", begint de hoogle raar aan de afdeling Informa tica/Wiskunde. „Je leest veel over bijvoorbeeld Philips en Tulip, waar gevoelige klappen vallen. Maar dan gaat het om de hardware, de apparatuur. Voor de programmatuur is er nog steeds een schreeuwend tekort aan mankracht". Een andere 'prof', deeltijd hoogleraar T. Mulder van de technische universiteit in Til burg, verklaarde onlangs al waarom juist in de hoek van de apparatuur de klappen val len. De ontwikkelingen in de informatica gaan veel sneller dan in andere branches. Dertig jaar geleden lag de nadruk op grote computers die miljoenen kosten. Geleidelijk verschoof het zwaartepunt van de han del zich via minicomputers (voor tientallen gebruikers) naar personal computers, waarbij de concurrentie uit het Verre Oosten moordend is. De bedrijven hebben zich volgens Mulder niet aangepast aan de veranderde markt. Mulder: „Een bedrijf koopt nu bijvoor beeld tien pc's voor 30 duizend gulden in plaats van een mini- computer van een ton. Maar dat bedrijf eist en krijgt nog wel dezelfde service, voorlich ting en onderhoud". En dat kon financieel dus niet. Vol gens Mulder is de oplossing voor bedrijven in het Westen de 'computerless computer- company'. De fabricage wordt dan uitbesteed aan het Verre Oosten, het Westen moet zich gaan richten op de veel lucra tievere ontwikkeling van ge bruiksmogelijkheden van de computer. Dikke auto Voor de studenten van Sol is er dus geen vuiltje aan de lucht. Wel bemerkte de Delft- se hoogleraar dat er een lichte aarzeling is bij studenten om te kiezen voor een opleiding in de informatica op het niveau van het hoger beroepsonder wijs en het wetenschappelijk onderwijs. „Een aantal adspi- rant-studenten laat zich leiden door die marktberichten. Ge heel ten onrechte. Er is nog steeds een enorme markt voor goedgeschoolde vaklui". Sol doelt op mensen die in staat zijn geavanceerde program ma's te maken. Er is veel be hoefte aan analisten, die be staande programmatuur door lichten en aanpassen aan de eisen van de gebruiker en aan mensen die de structuur van een bedrijf kunnen analyseren om daarna een systeem op maat te ontwerpen. Voor zijn ongeveer 250 infor- matica-studenten per jaar, de TU Delft is daarmee de groot ste universitaire opleider in Nederland, ziet hij dan ook een goede toekomst in het ver schiet liggen. Hij denkt aan de ophanden zijnde eenwording van Europa. Die brengt een internationalisering van be- Er is grote vraag naar mensen die de structuur van een bedrijf kunnen analyseren om daarna een systeem op maat te ontwer pen. FOTO: SP drijven met zich mee, met alle bijkomende behoefte aan in formatie en controle van dien. Een voorbeeld daarbij is het plannen van goederenstromen met het oog op de fileproble- matiek in Nederland en in de rest van Europa. „Nog steeds is het zo dat de meeste studenten al voor hun afstuderen een baan hebben. Al moet ik er meteen aan toe voegen dat de hoogspanning die er een aantal jaren in deze sector is geweest duidelijk is afgenomen", weet Sol. De markt is volgens hem reël er geworden. „Er staat niet meer direct een dikke auto van de zaak voor de deur, Peseta wordt duur betaald Idoor EDWIN WINKELS BARCELONA De va kantie in Spanje is duur geworden. Het is het meest gehoorde commen taar van de nogal altijd bijna twee miljoen Neder landse toeristen, die jaar lijks Spanje aandoen. Maar dat komt niet alleen door dat de drankjes, het diner en de boodschappen een stuk prijziger zijn gewor den. Bij het wisselen van guldens of later, na thuis komst op de giro of bank rekening, blijkt dat de pe seta zelf ook duur betaald moet worden. Na een vrije val die tot 1987 duurde, is de peseta een sterke munt geworden, zeker na de opname in 1989 in het Europe se Monetaire Stelsel (EMS). Tot halverwege de jaren '80 kreeg je altijd een prettig ge voel als de afschrijvingen van het verblijf in Spanje binnen kwamen. Moest je in 1980 nog zo'n driehonderd gulden voor 10.000 peseta's betalen, vier jaar later was je er nog geen tweehonderd gulden voor Overigens deed de inflatie de prijzen in Spanje omgekeerd evenredig stijgen. Voor die 10.000 peseta's van 1984 kon je veel minder kopen dan in 1980 en eigenlijk moest je bijna 15 duizend peseta's dus ook weer driehonderd gulden uitgeven om hetzelfde te kun nen bemachtigen. Maar de da ling van de kpers van de pese ta nam in ieder geval de in druk weg dat Spanje duurder aan het worden was. Logisch dus dat dé toeristische sector vorige maand het minst uitbundig de tweede 'verjaar dag' van Spanje in het EMS vierde. Bij de toetreding van Spanje tot het stelsel moest de Spaanse regering een koers vaststellen die in het vervolg slechts maximaal zes procent zou mogen fluctueren. De ge kozen middenkoers (honderd peseta's is 179 cent) was vrij hoog, misschien wel te hoog, gaf de minister van Economie, Carlos Solchaga, later toe. Niettemin onderstreepte Sol chaga tegelijkertijd de positie ve kant. De peseta is voor de rest van de financiële wereld inmiddels een uiterst betrouw bare munt geworden. Samen met de hoge rentestand in Spanje heeft dat geleid tot een enorme stroom buitenlandse investeringen. Tot nu toe heeft de hoge rentestand echter nog niet kunnen bewerkstelligen dat de inflatie daadwerkelijk is te ruggelopen. Een jaarlijkse prijsstijging van zes procent, en daarmee de navenante looneisen vande vakbonden, is eigenlijk meer dan de Spaanse economie aan kan. Meloenen Vlak bij een druk metrostation in Moskou doet een straathandelaar goede zaken in watermeloe nen. Terwijl de planken in de winkels leeg blijven, doemen er op straat steeds meer stalletjes op waar fruit en groente, ingekocht op de vrije markt, voor hoge prijzen verkocht worden. FOTO: AP SCHIPHOL De steun operatie van de reiswereld voor Air Holland verloopt zeer succesvol. De maat schappij van luchtvaart pionier John Block, die door onder meer sterk te rugvallende boekingen tij dens de Golfoorlog in pro blemen was gekomen, kan voor volgend jaar re kenen op een derde van de markt van vliegvakan ties. Dat zegt René Klawer, direc teur van Neckermann Reizen en voorzitter van de werk groep Luchtvaart van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisondernemingen (ANVR). Diverse touroperators hebben Air Holland inmiddels garan ties gegeven. Zo heeft Holland International zich verplicht volgend jaar 100 duizend pas sagiers te leveren. Dutch Pool, een organisatie waarin een aantal kleinere touroperators is vertegenwoordigd, zal 70 tot 80 duizend passagiers garande- rèn, terwijl Neckermann nog eens 60 duizend vliegtuigstoe- len zal afnemen. Samen met enkele andere reisorganisato ren waaronder Arke zijn zij goed voor ruim een derde van de Nederlandse markt van vliegvakanties. De toezeggingen, die groten deels in de vorm van schrifte lijke garanties zijn gegeven, hebben zelfs tot gevolg dat Air Holland zijn vloot van op dit moment vijf toestellen moet uitbreiden. Dat zal, indien daarvoor bankgaranties wor den afgegeven, gebeuren met Boeing 737's. REDHILL De KLM wil volgend jaar beginnen met de bouw van een nieuwe luchthaven bij Rotterdam. Het rijk, de provincie Zuid-Holland en de betrokken gemeen ten moeten hierover zo snel mogelijk een besluit nemen. De luchtvaartmaatschappij is het wachten beu, zo liet drs. A. J. Ley er, directeur van KLM Cityhopper, gistermid dag weten in het Zuidengelse Redhill (Surrey) op een bijeen komst ter gelegenheid van de eerste vlucht van zijn maat schappij van Rotterdam naar het Londense vliegveld Gat- wick. „Indien er geen toestemming komt voor de bouw van een grote luchthaven, trekken wij ons terug uit Rotterdam. En wat daarvan de gevolgen zul len zijn hoef ik niet uit te leg gen", zei Leyer. Hij bedoelde hiermee dat het afgelopen is met Rotterdam Airport het voormalige Zestienhoven als de KLM haar handen van het vliegveld aftrekt. De maat- schapppij neemt niet alleen een groot deel van de vluchten voor haar rekening, maar voert ook de directie over het vliegveld. De Cityhopper-directeur maakte duidelijk dat de KLM serieuze plannen heeft voor de verdere uitbreiding van het regionale luchtvervoer en dat Rotterdam daarin een belang rijke rol speelt. „We willen ons op Rotterdam Airport duide lijk positioneren. Maar de poli tiek moet nu eens duidelijk winst Pearson lager Aandeelhouders KNSF niet met Britten in zee LONDEN Het Britse con glomeraat Pearson, eigenaar van onder meer het financiële dagblad Financial Times en het wassen-beeldenmuseum Madame Tussaud, heeft in de eerste helft van dit jaar een winst voor belastingen behaald van 40,7 miljoen pond sterling (134 miljoen gulden). Dat is 58 procent minder dan de 97,9 miljoen pond (323 miljoen gul den) van de eerste helft van 1990. Het concern wijt de ster ke winstdaling aan de econo mische recessie in Groot-Brit- tannië. BUSSUM De handel in certificaten van de Ko ninklijke Nederlandsche Springstoffenfabrieken (KNSF) is gisteren „tot nader order" onderbro ken. Volgens KNSF-directeur G. Veenhoven wil een groep aandeelhouders onder leiding' van G. Lammerée een bod uit brengen op de aandelen die in handen zijn van de staat. Met het bod probeert Lammerée de ondertekening van een con tract tussen KNSF en de Brit se wapenfabrikant Royal Ord nance over de verhuur van het terrein van Muiden Che mie te dwarsbomen. „Het hangt nu van de staat af of het contract nog ondertekend wordt", aldus Veenhoven. „Ik sta er buiten". Voor de duizend staatsstukken. vijftig procent van het uit staande aandelenkapitaal zou de groep ruim 10 miljoen gilden op tafel moeten leggen, p de beurs staan nog eens duizend certificaten uit. Royal Ordnance wil de inmid dels failliete kruitfabriek Mui den Chemie voor vijftig procent eigendom van KNSF voor 400 duizend gulden per jaar met een ter mijn van 25 jaar huren. Door het weer in gebruik nemen van de fabriek kan de werkge legenheid oplopen van nu 35 mensen naar ongeveer 115 personeelsleden. Lammerée echter ziet Royal Ordnance liever gaan dan komen en wil het terrein van 66 hectare, dat mede door de bedrijfsresulta ten van tal van firma's op het gebied van de informatica". De tegenvallende marktresul- taten verbazen Sol niet. „De laatste jaren waren de ver wachtingen duidelijk over spannen, dat wordt nu wat ge temperd", relativeert hij de onrust die de 'onheilstijdingen' her en der teweeg brachten. Wel ziet hij de komende jaren een verschuiving optreden in de te geven opleidingen. „Er komt behoefte aan mensen die gaan opereren tussen de ge bruikers en de technologie. Mensen die de technologische mogelijkheden op maat maken voor de bedrijven". 126.00 115.00 165.00 164.50 «auto-i r 93.00 auto md pr 47.00 bam groep 98.00 batenb.beh. 126.00 beers 116.50 begemann belindo c wo.ru wo.ru berkel 1.46 1.70 blyd will 40.90 40.90 bobel 2.30 ONG boer druk 245.00 250.00 boer wink c 85.00 85.00 bos kaTis c 21.70 21.30 braai beh 33.40 33.40 bredero 15.00 ONG breder c 15.00 ONG breevasl c 10.40 10.20 burg heybr 3040.00 3040.00 calvé 1005.00 1005.00 calvè e 1010.00 1010.00 calve pr 800.00 800.00 ONG gti hold hagemeyer hal trust holl.kloos hbg hunter d pr ihccaland koppelpoort 405.00 405.00 krasnapols. 208.00 210.00 landre gl c 50.80 51.00 maas beh c 72.00 74.00 macintosh 42.50 42.20 maxwell 124.00 124.00 medlcoph. c 32.00 32.00 moeara c op 16800.0 16700.0 moeara wb 17750.0 17920.0 moolen hold 39.20 39.20 51 wilt 371 misv 76! stopt «"«C 551 oran sarakreek 16! u schuit ema 1560!pr0D schuttersv 561 opvc smit Int c 59! naar sphinx c 1971 lijkt staal bank c 16! aan stad rotte 38 s w Hkgmc li1'01;' text twenthe 90 Dat 24) een 115 van tulip comp twkabelhc ubblnk unil 7 pr. united d.g. vnu7pr 162 900 aan 92 kopi 75) rige «dat, 3 moe 423 keei 19. pakl maken dat ze het ook serieus meent met het vliegveld. Het is godgeklaagd hoe lang men dat besluit al heeft weten te traineren. Dat gaat ten koste van de economische belan gen". Concurrent De Cityhopper vliegt sinds gis teren behalve naar Londen- Heathrow uit Rotterdam nu ook naar Gatwick, de tweede grote luchthaven van de Britse hoofdstad. Een tegenvaller voor de directie is dat er vanaf volgende week al een geduch te concurrent gaat optreden. De Engelse maatschappij Eu ro World begint dan ook met vluchten Rotterdam-Londen. Directeur Leyer heeft tever geefs geprobeerd met de con current afspraken te maken, om elkaar niet al te veel in de weg te zitten. Het is niet denk beeldig dat er nu een prijzen oorlog uitbreekt. „Die schu wen we niet", verklaarde Ley er, „maar afstemming is na tuurlijk altijd beter. Ik ben er overigens van overtuigd dat wij als winnaar uit de strijd naar voren komen, omdat we een superieur produkt leve- KLM Cityhopper werd in 1988 opgericht. De Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM-Cityhopper) en Nether- lines gingen op in deze KLM- dochter. De vloot bestaat thans uit 26 vliegtuigen: vier Fokker F 28's (tachtig plaatsen), tien Fokker F 50's (vijftig plaatsen) en twaalf Saab 340B's (33 plaatsen). Er wordt vanuit Amsterdam, Rotterdam, Eind hoven en Maastricht gevlogen op in totaal 33 bestemmingen. Vanuit Rotterdam vliegt de Cityhopper naar Londen en Parijs; bij elkaar gaat het om 51 retourvluchten per week. GOUD Nieuw onbewerkt 22090 - 22690 bewerkt 24290 Opgave- Drijfhout. A'dam Vorige 21980 - 22580 24180 ZILVER onbewerkt bewerkt 1 210 - 280 i 320 e i r 09/08 12/08 am brands 43 43% du pont 48 ■18 merek ine j asarco ine 24 23 lord 31 31 royal dutch ÏÏïpac 46 46 17 SS? 38 25% 37 25% seals roeb 1 chevron cor Chrysler Citicorp 70 70 12 1 VA 13 14% 42 38% 53 42% 38 53 3» h cons edison 25% 25 intl paper 68 b/% woolvvorth bij Muiden Chemie hoort, ko pen om er zo een villapark en een jachthaven te vestigen. Tijdens de vorige week gehou den aandeelhoudersvergade ring bood de speculant uit Maasland 4 miljoen gulden voor de sterk vervuilde grond. Royal Ordnance trekt zich niets aan van een eventueel bod. Volgens een woordvoer der is er al een vertegenwoor diger van Royal Ordnance op weg naar Nederland met een machtiging het huurcontract morgen te tekenen. Internatio daalt, Fokker in de lift AMSTERDAM Op een ver laten Beursplein 5 was giste ren opnieuw weinig sympathie voor het Rotterdamse ver- voersconcern Internatio-Mtll- ler (IM). Toen vrijdag bekend werd dat de fusie tussen IM en het handelshuis Hagemeyer definitief van de baan is, moest Internatio al 4,50 weg geven. Deze keer daalde de koers met 4 ofwel bijna 5,5 procent tot 69. Hagemeyer '.noteerde onveranderd op 122. Voor Fokker begon de week iets vrolijker. Vooruitlo pend op de halfjaarcijfers die vandaag zijn verschenen, wist de vliegtuigbouwer acht dub beltjes te winnen op ƒ34,10. Elders gaf het koersenbord aan het Damrak overwegend lagere noteringen te zien. Het forse verlies van de effecten beurs in Tokyo en de lagere noteringen in Europa en New York, gecombineerd met een onbestendige dollar en een zwak gestemde obligatiemarkt drukten het gemiddelde koer- speil in Amsterdam. De stem mingsindex daalde met 0,4 punt tot 91,9. De koersindex 'die BEURS r slot algemeen daalde van 198,3. De omzet bleef miljoen zeer beschej aandelen namen /29| j! voor hun rekening. Nedlloyd kon evenai^ week aardige koerswtv ken en acht dubbelt) op ƒ59,40. Air Holijj"0 een opvlieger en zag!, den bij de koers kit, ƒ9,50. Bij de internationals bet koersverschuivingen t tot dubbeltjes. Akzo liggen op 117,30 teHg" nog profiteerde van d ge halfjaarcijfers en I, beitje pakte op ƒ30,81. ver, die vrijwel onvei tweede-kwartaalcijfer! teerde, moest acht d inleveren op 157,70. Op de lokale markt L fors verlies weggeld, rul™ 4TV.xxv.vri xiv.gv.ii gvxxde" vijftien procent) op ,/]br( Opvallend was dat gl yj, tijen actief waren in c< h ABN AMRO. De toti™ aan het Rokin kwari 28.000 contracten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6