'jUs ik mijn man zie, 'hiet ik hem dood" Hoop voor gevangenen in kamp Khiam BUITENLAND HE, De Muur Konturen van kapitein DINSDAG 13 AUGUSTUS 1991 derstroom eigt Inzeil De Duitse plaats Inzeil in de 'Alpen wordt bedreigd door een modderstroom die van de flanken meter hoge Teisenberg in de van de huizen stroomt. De bevol- ji de plaats is gealarmeerd. De on- ^keshonderd meter lange modder- liomt met een snelheid van zeven- ir per uur omlaag. Met bulldozers dammetjes opgeworpen om de te stoppen. De modderstroom, fcich struiken, ontwortelde bomen ,fcen steen bevinden, is het gevolg frdadige regenval. Door het veel- Jappen van bomen op de berghel- #e afgelopen jaren, ten bate van (s, heeft de modder vrij spel. Emir: Irak eiste derde van Kuwayt CAIRO Volgens de emir van Kuwayt heeft de Iraakse leider Saddam Husayn hem, drie maanden voordat Iraakse troepen het oliestaatje binnenvielen, gevraagd een derde van Kuwayt af te staan. Volgens sjeik Jaber had Saddam hem ook gevraagd olie- en waterleidingen tussen Irak en Kuwayt te mogen aanleggen. De emir zegde Saddam toe naar een oplossing voor hun grensconflict te zullen zoeken en nodigde hem uit naar Kuwayt te komen. „Ik kom over drie maanden naar Kuwayt. Ik heb geen uitnodiging, protocol of datum nodig, dat zul je tegen die tijd wel begrijpen zo luidde Saddams antwoord. „Hij kwam precies op tijd, maar met tanks, vliegtuigen, met militair materieel", aldus de sjeik vandaag in een interview in een Egyptische krant. Turkije ziet af van bufferzone ANKARA Turkije is gisteren teruggekomen op een plan om een bufferzone te vestigen in het noorden van Irak, langs de Turks-Iraakse grens. Minister van defensie Barlas Dogu zei dat de inval van het Turkse leger in Irak vorige week aan zijn doel had beantwoord en dat er niets vaststond over een bufferzone. Irak toont superkanon BAGHDAD Irak heeft zijn superka non laten zien aan het wapencontrole- team van de Verenigde Naties, dat op de vernietiging ervan moet toezien. De loop van het wapen is 52,2 meter lang en heeft een diameter van 35 cm. Wolf gang Buttler, hoofd van de VN-wapen controleploeg die controleert of Irak zich houdt aan de voorwaarden van het bestand in de Golfoorlog, verklaarde het reusachtige kanon te hebben gezien in de bergen ten noorden van Baghdad. Het was nog niet gevechtsklaar, aldus Buttler. Na het Amerikaanse dreige ment met bombardementen als Irak niet al zijn nucleaire geheimen open baar zou maken, erkende het land in iuli dat het een superkanon had ge bouwd en beproefd, en onderdelen had voor een nog groter kanon. „Proces grenswachten van Berlijnse Muur" BONN De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft tijdens de herden king van de dertigste verjaardag van de bouw van de Berlijnse muur opgeroepen de Oostduitsers te vervolgen die verant woordelijkheid dragen voor de dood van mensen die uit Oost-Duitsland wil den ontsnappen. Kohl zei dat het vere nigde Duitsland aan de „slachtoffers die hun leven hebben verloren bij de vlucht van Duitsland naar Duitsland schuldig is om de schuldigen voor het gerecht te brengen". Hij noemde de muur een symbool van het geweld waarmee Het vroegere Oost- duitse systeem regeerde en een duidelijk teken van het karakter van de „com munistische dictatuur". LOG JOEGOSLAVIË TREFT GEMENGDE HUWELIJKEN REVO De vol- Ikeer dat Mirjana haar man ziet, hem dood. Ten- als hij haar niet pakken krijgt. De Joegoslavische moe- lijdelijk gestopt met lerk als serveerster t aan te sluiten bij atische legereen- vroegere echtgenoot wapens opgenomen, het vijandelijk kamp: zich aangesloten bij Servische guerrilla's ;ilometer verderop, beter dat ik hem ;t dan hij mij", zegt terwijl ze de weg met tevredenheid ga- Met hout, trucks en letaal zijn versperrin- :worpen; haar Kroati- »enbroeders staan of achter zandzakken, 3uiten ^er in de aanslag. en twintigjarige Vojno- PERS U haar schort ingeruild olijfgroen uniform en inblad voor een ge- rwijl haar zoontje van itërïr\ maanden wordt ver zelfde K)r haar moeder, gaat trouille. Het risico dat vuur wordt genomen pschutters uit de een- haar man neemt ze Gesch aftochl land n het naam ingewone situatie van np^ -vpvics is een weerspie- en -jan de manier waarop jjaa spanningen tot voor jaard prob^ kort vreedzame gemeenschap pen verscheuren. Mensen die jarenlang gelukkig naast el kaar hebben geleefd, als Joe- goslaven, zien zichzelf nu in de eerste plaats als Serviërs of Kroaten. Ze zijn verplicht el kaar te haten en zelfs te do den. Ongewenste kat Toen Mirjana opgroeide ging ze gewoon met Serven om. Niemand dacht toen nog aan etnische verschillen. „We speelden met elkaar en kwa men bij elkaar thuis. Onze ou ders herinnerden zich de oor log nog en hoe de Serviërs duizenden Kroaten de dood hadden ingejaagd, maar voor ons was dat een ver verleden". Mirjana is het levende bewijs dat de politiek van de overle den communistische leider Tito, die de oude etnische scheidslijnen wilde onder drukken en vervangen door communistische Joegoslavi sche idealen, succes had. Ze ontmoette haar vier jaar oudere man Zeljko vlak nadat ze van school kwam. „Het was liefde op het eerste gezicht, als je daarin gelooft. Hij was knap, we hadden dezelfde ideeën over het leven. Ik dacht: ja, dit is het", zegt ze met een spijtig lachje. Toen het echtpaar in trok bij de ouders van Zeljko begonnen echter de proble men. De ouders, Serven in Kroatië, waren in de ban ge raakt van Slobodan Milosevic, de meeslepende Servische de magoog wiens regering in Ser vië het groeiende nationalisme aanmoedigde. „Ze noemden me nooit bij mijn naam, ik was alleen maar 'zij' en werd behandeld als een ongewenste kat die in huis rondhangt", vertelt Mirjana. „Ze hadden het er de hele tijd over hoe verschrikkelijk de Kroaten waren, over de mas samoorden die de Kroaten in de Tweede Wereldoorlog had den aangericht onder de Ser viërs, alsof ik een meubelstuk was zonder gevoelens. Ze haatten me en ik begon hen te haten. We hebben ons nooit als mensen gedragen maar als vijanden". Na twee jaar ging Mirjana te rug naar haar moeder in de stad Sisak. Haar man kwam met haar mee, maar het huwe lijk overleefde de problemen niet. Na twee maanden ver trok Zeljko. Een paar weken later ontdekte Mirjana dat ze zwanger was. De Vojnovics zijn een extreem geval. Maar zelfs wanneer het punt van echtscheiding nog niet is bereikt, voelen de tien duizenden gemengde Ser- visch-Kroatische huwelijken de druk van het nationalisme. Een echtpaar in Belgrado, dat geen achternaam wil noemen, beschrijft het isolement en de spanning. Zoran, een Serviër van 31, neemt zijn Kroatische vrouw Verica niet graag meer mee naar zijn Servische vrien den. „Wanneer we er niet zijn, is er al die nationalistische praat. Maar iedereen gedraagt zich heel opgelaten wanneer zij erbij is. We zijn heel sociale mensen, maar we gaan niet zo veel meer uit. En onze zoons komen van school met allerlei vormen van nationalisme. Onze jongste is drie, maar hij zegt vol trots 'Ik ben een Ser viër'. Dat leren ze hem op de kleuterschool. Er wordt een druk op je gelegd, hoezeer je die ook wilt weerstaan, en het heeft zeker een uitwerking op ons huwelijk". (c) The Sunday Times Volgen 3 •«branden (ADVERTENTIE) t kuni t zou a Dat bekeel wil, t Bon ter dan het H< d van VnogegneWaeht alsjebl issen. :on je ijiDQE De oliebran- °Pe*l 4)rmen een bedreiging et- ^"jhele Golfregio en zul- u 1/ gelijk zelfs gevolgen k ik <%00r Afrika en India, aar deL aên,£r~{happers en gezond- ut Tri^jjUn(jjgen ujt je hele CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start da cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. In: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Lelden, Hlllegom, Alphen a/d Rijn, Gouda. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost In totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 8 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELUK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: tungi) Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. Tel. 076-710078 OQK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANT BEDRUP c ooit ïiden nu pas enig in- j8®eiïkrijgen in de omvang dan J00r Golfoorlog ver- maniég milieuvervuiling. Ie oliebranden is de alleen verontreinigd en rook, maar ook l fijne nevel van niet- de ruwe olie, die over- leerslaat. Een Ameri- Brts zei dat het sterfte- erzekd gevolg van luchtweg en eerbogen in Kuwayt in de -arrièrfcekomst mogelijk met iwkeujcerit zal stijgen, verzeü Italiaanse politiemannen slepen twee Albanese vluchtelingen weg uit de haven van Bari. Na de botsingen tussen de Italiaanse autoriteiten en de vluchtelingen zondag was de haven gisteren vrij wel ontruimd. Zowel van de zijde van de Italiaanse oppositie-partijen, alsook van de kant van bui tenlandse autoriteiten is een storm van kritiek losgebarsten op de manier waarop de Italianen de vluchtelingenproblematiek hebben aangepakt. FOTO: AP Italië belooft Albanië voedsel en grondstoffen BARI/ROME De Itali aanse minister van buiten landse zaken, Gianny de Michelis, heeft gisteren Albanië tonnen voedsel en industriële grondstof fen beloofd om te voorko men dat Albanezen naar Italë blijven vluchten. Ook zal het Italiaanse leger de Albanese marine gaan helpen de Adriatische kust te bewa ken en erop toezien dat de voedselhulp zonder problemen wordt afgeleverd. De Michelis was gisteren voor overleg met de Albanese pre mier Ylli Bufi in de Albanese hoofdstad Tirana. Na afloop van het overleg zei hij dat Ita lë de komende drie maanden voor zo'n 135 miljoen gulden voedsel naar Albanië zal stu ren. Ook krijgt Albanië voor 90 miljoen gulden aan grond stoffen. De Europese Gemeenschap heeft gisteren besloten de hulp aan Albanië voor dit jaar te verdubbelen. Dat betekent dat het land zo'n 4,6 miljoen gul den extra krijgt. Het geld is vooral bedoeld om voedsel en medicijnen te kopen. De EG zal ook een missie naar Alba nië sturen om vast te stellen aan welk soort voedsel op de langere termijn behoefte is. Binnenkort zal reeds een half miljoen ton tarwe worden af gezet in de gebieden die het meest hebben te lijden onder de economische crisis. Intussen is de politie nog op speurtocht in de straten van Bari naar vluchtelingen die van het haventerein waren ontsnapt om aan repatriëring te ontkomen. De politie bood de Albanezen elk ongeveer 75 gulden en nieuwe kleren aan, wanneer ze vrijwillig naar hun land zouden terugkeren. Veel van de naar schatting 1.500 overgebleven vluchtelin gen zeiden echter tegen hun uitzetting te zullen blijven vechten. Paus Johannes Paulus II heeft scherpe kritiek geuit op de be handeling van de jongste vluchtelingengolf. De Nederlandse parlementa riërs van Groen Links Beckers (Tweede Kamer) en Van Wijngaarden en De Broek (Eerste Kamer) hebben minis ter van buitenlandse zaken Van der Broek gevraagd aan te dringen op een menswaar diger behandeling van de vluchtelingen. door FRANS WIJNANDS BERLIJN Gespleten geweest. En gebleven. Berlijn herdenkt vandaag, terloops de oprichting van de Muur, dertig jaar geleden. Hij kwam - zoals het meeste kwaad - in de nacht. Niet ineens, maar het begin ervan. Intussen is de Muur verdwenen; het enige wat tussen Oost en West echt weg is. Alle andere absurde, schrijnende, karakteristieke verschillen tussen de beide stadsdelen zijn gebleven. Het lijkt alsof de stad zonder Muur nog nadrukkelijker twee gezichten toont: Berlijn, de Januskop van het herenigde Duitsland. De Muur was 250.000 ton zwaar. In het stadsdeel Pankow verkruimelt een moderne machine in nog geen dertig seconden de losse onderdelen. Klompjes, liefst beschilderde Muur, waar je een jaar geleden nog enkele tientallen Marken voor betaalde, zijn voor de souvenirsverkopers nauwelijks nog winstgevende handel. De klap zit in de puinverwerking. De directie van het Duits Historisch Museum moet knokken om aan de Bernauer Strasse het laatste stukje Muur van zo'n vijftig meter te behouden, als onderdeel van een permanente tentoonstelling over het recente verleden. De vroegere eigenaren van de grond, waarop de Muur gebouwd was, hebben pech. In het herenigingsverdrag is netjes geregeld, dat stukken grond die gebruikt werden voor ondermeer verdedigingsdoeleinden van de DDR, niet voor restitutie in aanmerking komen. De tweehonderd jaar oude Brandenburger Poort is een monument gebleven. Meer dan een symbool van de eenwording, lijkt de Poort evenwel een symbool van de verdwenen scheiding. Sinds begin deze maand staat Viktoria - de overwinningsgodin - met haar vier paardenkrachten weer boven op de poort. In de uitzinnige Nieuwjaarsnacht '89-'90, waarin de Muur werd opengekrikt, hadden feestende jongeren het historische paardenspan ernstig beschadigd. Compleet met de adelaar en het ijzeren kruis, die er ooit door een verontwaardigde DDR-regering uit waren gehaald. Stel je voor: het kenmerk van Pruisen zegepralend op het niemandsland van de Potsdammer Platz. Abstandsraum' heette het lege gebied rond de beroemde Poort. West-Berlijn heeft de omgeving van de Brandenburger Poort en de oude Rijksdag nooit willen bebouwen. Dat kwam straks wel, later... Dat later is heden geworden. Het hart van Berlijn is een speelplaats voor planologen, projectontwikkelaars, architecten, kapitalisten. De stugge, massieve Rijksdag wordt een oud stukje vernieuwing. Voor de ruwe kruisen, die herinneren aan een paar van de tientallen slachtoffers, die hun vlucht van Duitsland naar Duitsland met de dood moesten bekopen, zal wel een piëteitsvol plekje worden ingeruimd. Ter herinnering aan hun oversteek op het dodelijke zebrapad naar de vrijheid. Misschien deze herfst - het kan ook later worden - begint in Berlijn het proces tegen vier voormalige DDR-grenswachten. Midden twintigers, die in februari '89 de twintigjarige kelner Chris Geoffroy doodschoten, toen hij met zijn even oude vriendin probeerde te ontsnappen naar het Westen. Het meisje raakte gewond en werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Haar vriend werd op slag gedood. Het laatste slachtoffer van de Muur. De schutters werden op een officiële ontvangst toegedronken; ze werden aantrekkelijk overgeplaatst, kregen een medaille en 150 Mark de man beloning. Voorlopig is vastgesteld dat ze - ook als eenvoudige dienstplichtigen - hadden kunnen weten dat het schietbevel onrechtmatig was. Een handvol DDR-kopstukken zit nog steeds vast. Schrijftafelmisdadigers, zoals ze genoemd worden. Per half jaar wordt hun voorarrest verlengd. Tot het - wie weet - ooit tot een rechtszaak komt. Egon Krenz, die als oud-lid van de DDR- verdedigingsraad bijna voor alles, inclusief de schietbevelen, verantwoordelijk was, heeft intussen een goed betaalde adviseursbaan gekregen. Bij een gerenommeerde Westduitse financieringsmaatschappij in een sjieke West- Berlijnse wijk. De Muur? Waar stond ie ook weer? Bende Peruanen op heterdaad betrapt BARCELONA De politie van Barcelona heeft acht leden van de 'Bende der Peruanen' in en rond de stad gearresteerd. De bende berooft dagelijks toeristen op de snelweg tussen de Frans- Spaanse grens en Barcelona door te doen alsof ze pech heeft. Voor het eerst sinds het ontstaan van de bende in 1987 werd één van de Peruanen op heterdaad betrapt toen hij met twee kompa nen een Italiaans echtpaar beroofde. De betreffende Peruaan, Luis Alberto Reyes Misajel, wordt beschouwd als één van de lei ders en is al veertien keèr eerder aangehouden. KHIAM De wilgen, popu lieren en moerbeibomen in de vruchtbare vlakte in het zui den van Libanon vormen een bedrieglijk vreedzaam decor voor het gevangenenkamp te Khiam. De landelijke tafereel tjes maken echter al snel plaats voor de wachttorens en prikkeldraadversperringen die de oude Franse legerbarakken omringen. Ze laten bezoekers weinig twijfel over de harde werkelijkheid in het door Is raël tot veiligheidszone ge bombardeerde gebied. Tot vorige week had slechts een handjevol mensenrechten organisaties interesse voor het lot van de naar schatting 400 gevangenen in het kamp, dat onder leiding staat van het door Israël gesteunde Zuidli- banese leger (SLA). Voormali ge gevangenen hebben uitge breid verslag gedaan van de mishandelingen door soldaten van het SLA, die de veilig heidszone zien als een particu lier leengoed waar de Libane se en Israëlische wetten niet gelden. De dertien kilometer brede 'veiligheidszone' bestaat sinds 1985, toen Israël zich na de driejarige oorlog, die voort vloeide uit de invasie van Li banon door Israël in 1982, te rugtrok uit Libanon. In de vei ligheidszone zijn zowel Israëli sche soldaten als manschappen van het SLA actief, met de be doeling gewapende infiltratie aan de noordgrens van Israël te voorkomen. Klachten over het gedrag van de militairen zijn door het ministerie van defensie in Tel Aviv echter van tafel geveegd als een 'strikt interne Libanese kwes tie'. Het lot van deze vergeten ge vangenen, die nooit in staat van beschuldiging zijn gesteld, nooit zijn veroordeeld of zelfs maar vertegenwoordigd door een advocaat, staat nu plotse ling in het middelpunt van de belangstelling na de vrijlating van John McCarthy vorige week donderdag in Bayrut. Zondag overhandigde McCart hy een brief van zijn ontvoer ders aan Javier Pérez de Cuél- lar, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. In ruil voor de vrijlating van de wes terse gijzelaars in Libanon ei sen zij de vrijlating van de ge vangenen in Khiam en de an dere Libanezen die in Israël zelf worden vastgehouden. Hoewel Israël zegt dat de vrij lating van de gevangenen uit gesloten is wanneer een ze vental vermiste Israëlische soldaten en drie manschappen van de SLA niet in de deal worden opgenomen, is de vrij heid voor de meeste gevange nen in Khiam nu dichterbij dan op enig ander moment sinds hun opsluiting in 1980. Het is niet duidelijk of de ge vangenen zich bewust zijn van hun gestegen waarde op de gij- zelaarsmarkt. De meesten mo gen geen bezoek of brieven ontvangen en hebben geen en kel contact met de buitenwe reld. Hoewel sommige Israëli sche kranten beweren dat de gevangenen een verzameling 'opgesloten terroristen' zijn, bestaat het merendeel van hen uit jonge Libanezen die in aan varing zijn gekomen met de plaatselijke burgerwacht. In het huidige klimaat is het niet ondenkbaar dat zij, evenals de verstokte Hezbollah-militan- ten die zich ook in het kamp bevinden, binnenkort weer in vrijheid gesteld zullen worden. (c) The Times JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Dakloos M Wekenlang meot de bemanning van „Het Hof van Hol- St. George da Mina blijven, vóór er eindelijk een Neder- :hip komt opdagen. Het is de „Prins Hendrick", een fluit- an de West Indische Compagnie, maar het schip kan de geredde lading van de verongelukte Oostinjevaarder ord nemen. Voor de schipbreukelingen is geen plaats, in van Riebeeck heeft de schipper nog een droeve tijding: zijn vader blijkt in Pernambuco te zijn overleden. Het gedwongen verblijf van de schepelingen op de Afrikaanse kust duurt nog ge ruime tijd, tot drie schepen van de Verenigde Oost Indische Compagnie hun anker laten vallen in de baai. Op het signaal van de hoornblazer komen de Hollanders van alle kanten aangesneld en zij begroeten de vaderlandse schepen, die hen eindelijk uit hun ballingschap komen verlossen, met gejuich. Wanneer in Frankrijk kraakpanden worden ont ruimd, laat het gemeentebe stuur de bewo ners daarvan in de kou staan. Dat is ook het lot van 89 gezinnen die, in afwach ting van een nieuw onder komen, provi sorisch kam peren in het oosten van Pa rijs. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5