Lubbers wil gesprek met Indische organisaties Artsen willen onderzoek naar klachten door mestoverschot «ledicijn uierontsteking laat nog op zich wachten Tders vraagt aandacht voor milieuveiligheid I^4icbe Qoivumt BINNENLAND DINSDAG 13 AUGUSTUS 1991 pnk overvallen et nepbom jTERDAM Een man heeft gisteren »en bank in Rotterdam-Hoogvliet voor lodige consternatie gezorgd door te drei- imet een bom. De man legde op de balie nkath briefje neer met de mededeling dat er liom in zijn sporttas zat en dat hij geld ontroje Volgens de Rotterdamse politie kreeg test- tyian enkele duizenden guldens mee. De een d|et hij echter achter in de bank. Omdat rug heerste onderzoek door de politie uitwees Veerst#1" ^est exPl°sieven in 6e 135 konden zit- j Vrd de Explosieven Opruimingsdienst °~D) ingeschakeld. De bank en de panden somnhst werden ontruimd en het winkelcen- arte ml werd voor het publiek afgesloten. Na eilspelkle uren kwam de EOD tot de conclusie eider pe inhoud niet gevaarlijk was. srradeP Een lid van de EOD met rönt genfoto's bij de bank FOTO: ANP Protest tegen huur verhoging neemt toe DEN HAAG Het protest tegen de huur verhoging met 5,5 procent per 1 juli begint massale vormen aan te nemen. Ruim 150.000 huurders hebben reeds een bezwaar schrift tegen de maatregel ingediend, zo heeft de Woonbond gisteren meegedeeld. De Woonbond, een platform van huurders verenigingen, wil vanaf Prinsjesdag regio nale acties tegen de huurverhoging organi seren. De bond rekent er op dat ook ver huurders de acties zullen ondersteunen, aangezien hogere huren uitzettingen en leegstand tot gevolg kunnen hebben. Afge lopen weekeinde werd bovendien bekend dat de huurmaatregel de inflatie in ons land heeft aangewakkerd. Vrouw (43) blijvend verlamd door doodssprong van Amsterdammer AMSTERDAM Een 43-jarige vrouw uit Raalte is zaterdag invalide geraakt in de Amsterdamse Bijenkorf, toen een 69-jarige Amsterdammer die in het warenhuis een zelfmoordpoging deed, bovenop haar viel. De Raaltese is voor het leven verlamd ge raakt. De man sprong tegen sluitingstijd vanaf het balkon van de vierde verdieping tussen het winkelende publiek. Hij viel bovenop de inwoonster van Raalte. In het Amsterdam se VU-ziekenhuis werd geconstateerd dat de vrouw een dwarslaesie had opgelopen. Ze zal voor haar leven verlamd blijven. De man overleed na zijn sprong. Gevluchte asielzoeker blijkt verdronken HAARLEMMERMEER De 31-jarige asiel zoeker uit Guinee Bissau die sinds vrijdag werd vermist, blijkt te zijn verdronken. De ge meentepolitie van Haarlemmermeer vond zijn dode lichaam gistermiddag omstreeks vier uur in het water van de Ringvaart langs de Rijks weg A9. De asielzoeker ontsnapte vrijdag toen hij vanaf Schiphol-Oost naar Schiphol-Cen- trum werd gebracht om ons land te worden uitgezet. De man rende in een onbewaakt ogenblik weg en sprong de Ringvaart in. De politie ging er al direct van uit dat de asielzoe ker moest zijn verdronken. Een eerste zoekac tie leverde echter niets op. Ook onderzoek van duikers van de brandweer bleef aanvankelijk zonder resultaat. Kwart miljoen bezoekers verwacht bij Delfsail DELFZIJL De organisatoren van Delfsail verwachten deze week een kwart miljoen bezoekers bij deze mari tieme manifestatie in de Groningse ha venplaats Delfzijl. Van vandaag tot en met zaterdag is daar een vloot van on geveer tachtig oude en moderne zeil schepen in de haven te bezichtigen, waaronder een aantal zogeheten Tall Ships (windjammers). De aanwezigheid van de armada wordt omlijst met tal van evenementen in de haven en het centrum van Delfzijl. De meest befaam de schepen die deelnemen aan Delfsail zijn de Italiaanse Amerigo Vespucci, de Russische Mir, Sedov en Tovarisch als mede het Uruguayaanse marineschip Capitan Miranda en de Duitse Alexan der von Humboldt. MB Postbank opgevaagt te uitii - Lgsruiiiviede •t al eef.r wordtn. .wegens 'g van! j ar Ale jUlde rika eij samenJMEN NMB Post- lingenk heeft beslag laten mgedaten op het Britse be- geveeg Arrows dat in sursé- lard z<i van betaling ver- ar. Mjft. De bank verdenkt ;ericht[naar Muhammed Na- ïrwaclje van verduistering tien miljoen pond. fede zou het geld in van zijn 86 vastgoed- ïBlancfijfjes hebben gestopt, at eeni t mog^ een bedrijf in han- om (Vnanc'ermg dat voor 125 len gulden schuld heeft bij vin)twintigtal banken. NMB 5evree^jank heeft 82 miljoen gul arte g« uitgeleend aan Arrows, werkiwoordvoerder in Amster- hoe ra kan geen enkele uit- ik doen over eventuele lezen. „Er is een onder- ingesteld en de zaak ligt r de rechter. Hangende de edure kunnen we geen j j J commentaar geven als .Ti dat we beslag hebben ierhei<j leggen op het bedrijf om is dat I eigen positie en die van [oe grqediteurs veilig te stellen". DEN HAAG Premier Lubbers wil op korte ter mijn een gesprek voeren met een brede delegatie uit de Indische gemeen schap in ons land. In dat onderhoud zouden the ma's uit het verleden en de toekomst aan de orde kunnen komen die ver band houden met Japan en de relatie van dat land met de Indische gemeen schap in ons land. Lubbers heeft gisteren zijn verzoek gedaan in een gesprek met voorzitter Boekholt van de Stichting Herdenking 15 augustus en generaal b.d. G.L.J. Huijser. In het onder houd met beide heren heeft Lubbers volgens de Rijksvoor lichtingsdienst nadrukkelijk gezegd dat het hoofdstuk Ja pan „geen gesloten boek" is. Wanneer het gesprek wordt gehouden, is nog niet bekend. Duidelijk is in elk geval dat het onderhoud niet meer voor aanstaande donderdag 15 au gustus gehouden wordt, de dag van de jaarlijkse herdenking van landgenoten die in de Tweede Wereldoorlog in Zuid- oost-Azië omkwamen. Volgens de RVD hebben Boekholt en Huijser het ver zoek van premier Lubbers als „een buitengewoon aardig ge baar" opgevat. Lubbers zal tij dens de herdenking in Den Haag een krans leggen. Boekholt meent dat het aan bod van Lubbers een „ope ning" biedt om elkaar (rege ring en Indische organisaties) in de toekomst weer als ge sprekspartner te zien. „Dit is een wijs besluit van Lubbers. We moeten elkaar toch weer in de ogen kunnen zien. Zo ver zijn we nog niet, maar er is nu een opening. Je hoeft het niet met elkaar eens te zijn, maar met respect voor ieders standpunt moet je wel met el kaar kunnen overleggen". Boekholt zei gisteravond dat Lubbers onder de indruk was geweest van de emoties die de Indische gemeenschap in ons land de laatste weken heeft doorstaan. Lubbers heeft met Boekholt en Huijser afgespro ken dat hij zijn verzoek om een bijeenkomst met Indische organisaties te beleggen schrif telijk zal vastleggen in een brief gericht aan het bestuur van de Stichting Herdenking 15 augustus. Deze brief zou vandaag worden verstuurd. Aan het gesprek met de pre mier zullen volgens Boekholt de vertegenwoordigers van In dische organisaties deelnemen die de „materiële en immate riële belangen" van de Indi sche gemeenschap in Neder land behartigen. Unaniem De besturen van 28 bij de Stichting Herdenking aange sloten Indische organisaties hebben gisteren overleg ge pleegd over de herdenkings bijeenkomst die donderdag in Den Haag wordt gehouden. Volgens Boekholt heeft een aantal organisaties te kennen gegeven er tegen te zijn dat premier Lubbers een krans legt bij het Indisch monument, maar unaniem is het besluit genomen alles te doen om te voorkomen dat de bijeenkomst wordt verstoord. Boekholt: „Zonder alle emoties te bagatelliseren, vinden we dat premier Lubbers namens het Nederlandse volk in staat moet worden gesteld een krans te leggen voor alle ge vallenen. Het Indisch monu ment is op die dag niet de plaats voor een demonstratie of andere acties. Als dat op het Binnenhof gebeurt, is dat pri ma, maar niet bij het monu ment. Uit respect voor alle slachtoffers van de Japanse bezetting, moeten we die bij eenkomst niet laten ontsieren of ontsporen". ftakeli rijke t|OS VAN WEES leeft b( af, jjet Leidse maar ijjf Gene Pharming 'illen Vpe bv, dat onlangs in de Jtnd maakte twee kal- id-Afr|n ter wereld te heb- erfelijk materiaal is aan gepast, verwacht pas over enkele jaren te kunnen komen met een preventief geneesmiddel tegen uie rontsteking. De twee nu geboren kalveren beschikken over een pakket DNA dat lactoferrine aan maakt, een natuurlijk antibio ticum dat de afweer tegen een ernstige vorm van uierontste king bevordert. Volgens zakelijk directeur drs. O. H. Postma is het uiteinde lijk de bedoeling dat uit de melk van de nu geboren koei en en hun nakomelingen lac toferrine wordt gehaald. Afge wacht moet worden of de van het DNA voorziene dieren la ter inderdaad dat eiwit zullen produceren. Is dat het geval, dan kan het eiwit worden in gespoten bij andere koeien ter voorkoming van uierontste king. Postma verwacht echter dat het nog zeker enkele jaren zal duren voordat de stof op de markt kan worden gebracht. Een op de drie koeien in ons land heeft last van uierontste king. De economische schade per zieke koe bedraagt volgens Postma per jaar zo'n 150 gul den. „Als u weet dat we in Ne derland zo'n twee miljoen koeien hebben, kunt u nagaan hoe groot die schade is". Zoals bekend slaagde Gene Pharming er als eerste in het erfelijk materiaal van runde ren te wijzigen. naken' ;eld. Hj Op! ar dat gaan weer naar school' en de kinderen en kijken nota bene heel vrolijk bij. Ie eerste schooldag na de 1 ^-vakantie wilden zij giste- (chef), fillet een demonstratie in m de automobilisten attent rman Sn op het *eit dat zi' weer Imatig aan het verkeer lemen. Oppassen dus. FOTO: ANP f HAAG In het irr ationale denken over jgheidsvra^gstukken ook aandacht te zijn j het onderwerp 'mi- ireiligheid'. Het ont- en van milieu-veilig- kan leiden tot con- ;n ovër bij voorbeeld :oegang tot schaarse nen, inclusief land en raag), r, die noodzakelijk leering^ y°0r een duurzame uw Deihij wikkeling. 1 (Belgrai zei minister Alders (mi- sievever gisteren tijdens de ope- Vertaais» van de Internationale sgebied, Bijleveld. Conferentie over Milieurecht (IELC), die deze week in het Vredespaleis in Den Haag plaatsvindt. De openingszitting werd ook bijgewoond door ko ningin Beatrix. Het verdwijnen van het con flict tussen het Oosten en het Westen en de rol die de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gespeeld in het recente verleden, rechtvaardi gen de ontwikkeling van een „besluitvormende rol" van de VN op milieugebied, aldus Al ders. Het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag dient daarbij actief betrokken te worden Het zeker stellen van de mi lieuveiligheid zal in toenemen de mate een voorwaarde zijn voor de ontwikkeling en de instandhouding van de mense lijke soort, aldus de bewinds man. Daarbij ligt een zware verantwoordelijkheid bij de geïndustrialiseerde landen, die een „hypotheek" op het milieu hebben gelegd. Deze landen moeten hun ontwikkeling ver tragen, aldus Alders. De internationale gemeen schap kent op dit moment ruim 150 milieuverdragen en - overeenkomsten. Een groot deel daarvan blijkt echter wei nig effectief, bij voorbeeld om dat geen sancties staan op het niet-naleven ervan. Alders vroeg gisteren dan ook specia le aandacht voor de handha ving van internationale mi lieuovereenkomsten. Er moet volgens hem een sy steem opgezet te worden waar in alle aspecten van de contro le op de naleving tot hun recht komen, zonder dat de soeve reiniteit van landen in het ge ding komt. Handhaving en in spectie van milieuwetgeving worden op nationaal niveau steeds belangrijker. Dat dient ook in een internationale con text het geval te zijn, aldus Al- De Internationale Conferentie over Milieurecht is georgani seerd door de niet-gouverne- mentele organisatie IUCN, de Internationale Unie voor het Behoud van de Natuur. ISPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON HE-T IS HEIEAVWL 6EEV1 307 HET IS EEU PRIMITIEF l)ACHT- IVAPEVJ 07 EEM AUDEE 61- gpUIKVOO(?WEEP IWJ (JKDT PEVNOM EKS NU EfófJIJMK WMEOM JOUW taeemiTijp of oi omp OWIDUUL L EDE Medische specia listen verbonden aan het ziekenhuis Gelderse Val lei in Ede vermoeden een directe relatie tussen aan doeningen aan het slijm vlies en de aanwezigheid van grootschalige bio-in- dustrie. De artsen willen daarom in samenwerking met de Landbouwuniver siteit Wageningen onder zoeken of er een recht streeks verband bestaat tussen de klachten en de uitstoot van met name ammoniak van varken-, kalver- en pluimveemes- terijen. Als het aan de medici ligt, moet het onderzoek nog dit najaar van start gaan. Dat heeft keel-, neus- en oorarts dr. S.J. Rietema uit Ede ge zegd. Rietema nam het initiatief tot de samenwerking. „Ik wil zo snel mogelijk met mijn colle ga's een plan van aanpak ma ken. In overleg met de Land bouwuniversiteit dient aan de hand daarvan een methode voor het onderzoek te worden opgesteld", zo licht Rietema toe. De arts zegt de indruk te heb ben dat er in zijn werkgebied meer patiënten voorkomen met aandoeningen aan de luchtwegen dan elders. „Het is niet meer dan een indruk, ge baseerd op eigen ervaringen en op ervaringen van collega's, werkzaam in het gebied tussen de Utrechtse Heuvelrug, de Gelderse Vallei en de Veluwe. Patiënten die vanuit de Rand stad in deze streken zijn ko men wonen, melden zich na verloop van tijd bij de specia list met slijmvlies-klachten". Juist omdat een verband tus sen de directe nabijheid van grootschalige bio-industrie en geïrriteerde luchtwegen van omwonenden is gebaseerd op „niet meer dan sterke aanwij zingen", is er volgens Rietema wetenschappelijk onderzoek nodig. Versneld Dr.ir. B. Brunekreef van de vakgroep gezondheidsleer van de Landbouwuniversiteit Wa geningen staat niet onwelwil lend tegenover het initiatief van Rietema. „Bij onze vak groep bestaan reeds plannen om tot een dergelijk onderzoek te komen. Het is niet uitgeslo ten dat die op aandringen van de medisch specialisten ver sneld worden uitgevoerd". Hij signaleert echter wel een mogelijke vertraging van de uitvoer van een diepgaand on derzoek. „De financiering van sommige aspecten kan een probleem worden. Langdurige luchtmetingen met geavan ceerde apparatuur is een kost bare zaak. Het budget van de vakgroep is beperkt". Brunek reef vindt dat echter geen on overkomelijk probleem. „We moeten bekijken of er subsi dies beschikbaar gesteld kun nen worden door particuliere fondsen of door rijks- of pro vinciale overheden". Volgens T. de Ruijter, direc teur van de gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant, is het overigens zeer onwaar schijnlijk dat de uitstoot leidt tot aandoeningen bij omwo nenden. In de stal zelf kunnen zich misschien nog problemen voordoen, maar de concentra tie die in de openlucht zit, is zeer klein. Totdat wetenschap pelijk het tegendeel is bewe zen is het niet verstandig hier over dit soort uitlatingen te Offshore-industrie biedt ex-gedetineerden baan DEN HELDER Negen ex-gedetineerden hebben kortgeleden in Den Helder een baan in de offshore-industrie gekregen. Het zijn de eersten in Nederland die via een speciaal EG-werkgele- genheidsproject aan werk zijn geholpen. De lidstaten van de Europese Gemeenschap willen dat in elk van hun landen een industrietak wordt uitgekozen waar ex-ge detineerden werk kunnen vinden. In Nederland werd in dit verband gekozen voor de offshorenijverheid. De arbeidsbemiddelingsorganisatie voor offshore-personeel, Lowland Maritime Holding uit Den Helder, werd vorig jaar door het ministerie van justitie gevraagd om aan dit project mee te werken. Woordvoerder A. Waldus van deze bemiddelingsorga nisatie zei gisteren dat twaalf uit een Amsterdamse gevangenis afkomstige gedetineerden zijn geselecteerd. Zij hebben een stoomcursus gevolgd in staalstralen, conserveren en boorwerk- zaamheden. Van de twaalf bleken er uiteindelijk negen geschikt te zijn. „Deze mannen hebben nu vier perioden op een buitengaats boorplatform gewerkt, tot tevredenheid van zowel henzelf als van de drie deelnemende bedrijven en het ministerie van justi tie. Dit ministerie is vooral te spreken over de opleiding vooraf en de begeleiding achteraf van de gedetineerden. Drie van de werkers maken nu kans op een vaste baan. De deelnemende be drijven zijn zo enthousiast dat er al over een volgende lichting ex-gedetineerden gesproken wordt", aldus Waldus. Danspioniere Corrie Hartong overleden ROTTERDAM In Rotterdam is vrijdag de danspioniere Cor rie Hartong overleden. Zij is 85 jaar geworden. Corrie Hartong richtte in 1931 de Rotterdamse Dansacademie op. Zij vervulde een belangrijke rol in de ontwikkeling van de Nederlandse dans en van de vakbekwaamheid van de dansers. Zij zorgde er mede voor dat de danskunst een volwaardige plaats in het kunstleven en het overheidsbeleid verwierf. Hartong deed dat via haar werk aan de Rotterdamse Dansacade mie (tot 1967) maar ook via vele publicaties en pleidooien bij ge meentelijke eri rijksinstellingen. Zij nam het initiatief tot het in stellen van staatsexamens voor de danskunst, pleitte voor een gedegen danseducatie op meer dan het lichamelijke vlak en ont wikkelde mede het vak dansexpressie. Corrie Hartong had niet alleen belangstelling voor de Europese moderne dans maar toonde ook interesse in de avant-gardisti- sche en de traditionele dansvormen. Na haar pensionering bleef Hartong actief. Zij bezocht zoveel mogelijk voorstellingen en werkte onder meer mee aan de sa menstelling van een internationale encyclopedie over de dans die in de Verenigde Staten werd ujtgegeven. Bus krijgt voorrang op watersporters WOUDSEND Waterspor ters in Woudsend en Osinga- huizen weten voortaan dat ze voor de brug moeten wachten omdat er een bus in aantocht is. De Friese gedeputeerde J. Walsma heeft gisteren in Woudsend het bussignale ringssysteem op de brug in het watersportdorp officieel in ge bruik genomen. Het signale ringssysteem bestaat uit een matrixbord met het woord „bus" erop. Het bord hangt momenteel alleen bij de brug gen van Woudsend en Osinga- huizen, maar volgens Walsma heeft een ambtelijke werk groep inmiddels een lijst van 23 bruggen opgesteld die even eens in aanmerking komen voor het systeem. Volgens de gedeputeerde is het bussigna leringssysteem een van de on derdelen om de infrastructuur van het openbaar vervoer te verbeteren. Daarnaast kan het worden gezien als service voor de watersporter, die nu weet waarom hij de brug nog niet kan passeren. En dat bespaart de brugwachter weer opmer kingen van boze wachtende schippers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3