Paus moet verzwakte Hongaarse kerk wakker kussen heb een engel die op me past* £oidóc SotvuMit GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR a nk Ultra-orthodoxe joden wachten op Messias mSr CeidóG Sou/tont dinsdag 13 augustus j Prins Claus centraal in bedevaart naar Kevelaer KEVELAER De bedevaart- gangers naar het Westduitse pelgrimsoord Kevelaer hebben een warm plekje in hun hart voor prins Claus. Op 20 okto ber organiseert Martin Cuyk uit Cuyk een speciale bede vaartstocht naar Kevelaer voor het welbevinden van prins Claus. Toen deze in 1982 voor het eerst leed aan depres sieverschijnselen, organiseerde hij ook een tocht voor de prins. Bij de eerste tocht wa ren er zeker zo'n duizend mensen die voor Claus wilden bidden. Cuyk hoopt nu dat er nog meer mensen aan de tocht zullen deelnemen. Oud-katholieken nemen deel aan gesprek Rome-Reformatie Gemis aan goederen is te herstellen, maar armoede van het hart is hopeloos. Montaigne UTRECHT De Oud-Katholieke Kerk heeft besloten deel te nemen aan de dialoog tussen de Rooms-Katholieke Kerk en drie reformatorische kerken. Dr. M.F.G. Parmentier, oud-katholiek priester en docent patristiek aan de (Rooms-) Katholieke Theo logische Universiteit Amsterdam, vertegenwoordigt zijn kerk in de studiecommissie die op dit moment de officiële documenten op het gebied van de dialoog tussen Rome en de Reformatie be studeert. Na het bezoek van paus Johannes Paulus II aan ons land in 1985 brachten vertegenwoordigers van drie protestantse kerken (de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk) een be zoek aan Rome om de dialoog met de RK Kerk vorm te geven. De gezamenlijke werkgroep die na dit bezoek werd gevormd, werd echter ontbonden, toen de leden het niet eens konden wor den over het te bespreken onderwerp. De besturen van de vier kerken gingen daarop akkoord met het voorstel van vier voor aanstaande personen uit deze kerken om een nieuwe commissie in te leven te roepen. Zij nodigden de Oud-Katholieke Kerk uit deel te nemen. Deze kerk had na het bezoek van de paus de voorkeur gegeven aan de officiële dialoog tussen de RK Kerk en de Oud-Katholieke Kerk. Volgens de woordvoerder van de Oud-Katholieke Kerk heeft zijn kerk besloten zich niet langer afzijdig te houden nu zij een gerichte uitnodiging ontving. Bo vendien verloopt de officiële dialoog met de RK Kerk op dit moment zeer moeizaam. Dat is niet zozeer het gevolg van de dis cussie binnen de Oud-Katholieke Kerk over de toelating van vrouwen tot het ambt. Een veel belangrijker rol speelt de slech te verstandhouding tussen beide kerken in Duitsland. Meer dan de helft van de oud-katholieke priesters in dat land heeft vroe ger in de Rooms-Katholieke Kerk gewerkt. Bovendien zijn deze priesters na hun overstap nogal eens in dezelfde regio werkzaam gebleven. Dr. M.W.H. Steemers - Van Winkoop, studiesecretaris oecumene van de RK Kerk, hoopt dat de studiecommissie begin volgend jaar met een voorstel voor voortgang van de interkerkelijke dia loog komt. De commissie bestudeert de documenten op het ge bied van de dialoog tussen de kerken, waarbij de nadruk ligt op de ecclesiologie (het kerkbegrip). Van de commissie maken on der anderen deel uit hulpbisschop dr. J. Lescrauwaet van Haar lem, dr. K. Blei, secretaris-generaal van de Nederlandse Her vormde Kerk, en dr. L.J. Koffeman, secretaris oecumene van de Gereformeerde Kerken in Nederland. DEN HAAG De Hon gaarse aartsbisschop Las- zlo Danko verwacht van het bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan zijn land „nieuwe kracht en frisheid" voor de door meer dan veertig jaar communistische heer schappij verzwakte Rooms-Katholieke Kerk. De filosoof en theoloog Andreas Mate-Toth, lid van de progressief-katho- lieke Bokor-basisgemeen- schappen, ziet de kerk als een modern Doornroosje die door de paus als een nieuwe prins moet wor den wakker gekust. Johannes Paulus II verblijft van 16 tot en met 20 augustus in Hongarije. De meeste tijd brengt hij in Budapest door. Hij gaat ook naar het noord oostelijke Maria-bedevaart- soord Mariapocs, Esztergom, zetel van de primaat van de Hongaarse RK Kerk, en de oostelijke stad Debrecen, cen trum van de Hongaarse Her vormde Kerk. Hongarije is na Polen en Tsjechoslowakije het derde vroegere communisti sche land in Oost-Europa dat de paus op bezoek krijgt. De Hongaarse Rooms-Katho lieke Kerk, die tot de Tweede Wereldoorlog nauwe banden met de staat hadden onder houden en tot de belangrijkste grootgrondbezitters in het land behoorde, werd zwaar ver volgd, toen de communisten na de oorlog de machtgrepen. Het symbool daarvan werd kardinaal Joszef Mindszenty, die in 1949 in een showproces tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, maar onlangs werd gerehabiliteerd. In tegenstelling tot de zuster kerken in Polen en Tsjechoslo wakije heeft de Rooms-Katho lieke Kerk in Hongarije geen belangrijke rol gespeeld in het verzet tegen het communisti sche regime en de overgang naar een democratische be stuursvorm. Daarvoor had de kerk te nauwe betrekkingen met het regime opgebouwd. De verbetering van de betrek kingen tussen staat en kerk begon in 1964 toen de latere kardinaal-staatssecretaris Agostino Casaroli met de Hon gaarse regering een overeen komst sloot. De paus kon weer bisschoppen benoemen, maar de staat behield een vetorecht. In 1975 volgde een concordaat dat de kerk onder meer recht gaf op het geven van gods dienstonderwijs. Onderdeel van systeem De kerk werd zo langzamer hand onderdeel van het sy steem van compromissen waarop het bewind van partij leider Janos Kadar steunde. Het regime stond de Hongaren een betrekkelijk hoge levens standaard en relatief veel vrij heid toe, maar eiste dat zij zich onthielden van kritiek op het communistische systeem en het beleid van de Sovjetunie. De kerk werd in de zielzorg betrekkelijk veel vrijheid ge gund en mocht vooral in het jongerenwerk veel activiteiten ontplooien, maar moest toe staan dat het staatsbureau voor kerkzaken zich met vrijwel alle benoemingen bemoeide, van hoogleraren aan de semi naries tot en met de aanstel ling van pastoors in parochies. Bovendien moest zij zich van kritiek op het regime onthou den. De bisschoppen hielden zich hier strikt aan en pro beerden critici uit de kerk te weren. Vooral de basisge meenschappen rond pater Gy- örgi Bulanyi werden hiervan het slachtoffer. Bulanyi ver weet de bisschoppen een volg zame houding tegenover het regime en pleitte voor het recht op dienstweigeren. De pater, die jarenlang onder het communistische regime gevan gen had gezeten, vond dat de bisschoppen geen vrijheid van beslissen hadden en dat gelo vigen daarom het recht had den op grond van hun gewe ten geen gehoor te geven aan hun besluiten. De bisschoppen veroordeelden de standpunten van Bulanyi en kregen steun van het Vaticaan dat de pater opriep tot gehoorzaamheid aan de kerkleiding. De basisge meenschappen van Bulanyi, die nu onder de naam 'Bokor' door het leven gaan, behoren nu tot de progressieve vleugel in de Hongaarse kerk. De kerk was na de val van het De paus zal de meeste dagen van zijn bezoek aan Hongarije doorbrengen in Budapest. communistische regime nau welijks voorbereid op de nieu we situatie. Ze miste het intel lect, de geestkracht, de struc tuur, de mensen en de finan ciën om de nieuwe taken "aan te pakken. De kerk is nog half feodaal, zei hulpbisschop Arsz- trik Varszegi van Esztergom vorig jaar tijdens een bezoek aan ons land. „We slepen onze geschiedenis met ons mee. We zijn nog zeer clericaal in die zin dat we denken alles met priesters te kunnen oplossen. We zijn vergeten hoe een mis sionaire kerk eruit ziet", meende Varszegi. Een groot probleem is het te kort aan priesters en religieu zen in Hongarije. Er is slechts een priester per 2.442 rooms- katholieken. Het aantal pries terstudenten stijgt wel, maar blijft laag. De religieuze orden en congregaties hebben hun vrijheid herwonnen, maar zij beschikken niet over huizen om gemeenschappen te huis vesten. Dit probleem wordt gedeeltelijk opgelost door het recente besluit van het parle ment dat de gebouwen die sinds 1948 door de communis ten in beslag zijn genomen, binnen tien jaar aan de kerken moeten worden teruggegeven. Bovendien zijn er nog nauwe lijks religieuzen jonger dan 60 jaar. Veel ouders zouden hun kinderen naar een rk school willen sturen, maar de reli gieuzen zijn nog niet in staat zulke scholen op te richten. Randkerkelijk Hongarije is slechts in naam een rooms-katholiek land. Van de ongeveer 10,5 miljoen Hon garen is 60 procent weliswaar katholiek gedoopt, maar slechts 10 procent van hen komt regelmatig in de kerk. De meeste Hongaren staan on verschillig tegenover de gods dienst en hebben maar weinig kennis van het geloof en de bijbel. „Onze katholieken zijn de laatste veertig jaar een beetje moe geworden", zegt aartsbischop Danko vergoelij kend. De Hongaarse katholieken zijn zich kennelijk bewust van hun gebrekkige bijbelkennis, want een goedkope uitgave van het Nieuwe Testament is de afge lopen maanden 'boek van het jaar' geworden. Naar aanlei ding van het bezoek van Jo- I FOTO: SP hannes Paulus zal een tweede druk verschijnen. Een kwestie die de paus zeker zal aansnijden, zijn de meer dan 90.000 abortussen per jaar. Hongarije behoort daarmee tot de landen met de hoogste abortuscijfers in de wereld. De bisschoppen hebben nog on langs de liberale wetgeving in hun land veroordeeld en de politieke partijen het ongebo ren leven te beschermen. Om zich verstaanbaar te ma ken heeft de paus zijn vakan tie in het Noorditaliaanse Aos- ta-dal gebruikt om zich de be ginselen van de Hongaarse taal eigen te maken. Voordat de paus in Hongarije aankomt, zal hij eerst een drie daags bezoek aan Polen bren gen. Daar vertrekt hij vandaag naar toe. Twee maanden gele den heeft hij Polen nog uitge breid bezocht. In het Maria- bedevaartsoord Czestochowa viert hij Maria Tenhemelopne ming (15 augustus) en woont hij de zesde internationale we reldjongerendag bij. In Kra kow bezoekt hij het graf van zijn ouders en verder is hij enige tijd in zijn geboortedorp Wadowice, vlakbij Krakow. Extremistische moslims verdacht van aanslag MANILLA Extremisti sche moslims worden ver dacht van de aanslag op het zendingsschip Doulos, waarbij twee zendelingen zijn gedood en 38 gewond zijn geraakt. De Nieuw- zeelandse Karen Golds- worthy en de Zweedse So fia Sigfriedson, beiden 19 jaar, werden gedood, toen tijdens een afscheidsavond onbekenden twee grana ten wierpen op het schip dat in de haven van Zam- boanga in het zuiden van de Filipijnen lag. Volgens de plaatselijke politie die verscheidene arrestaties hefet verricht, waren de extre mistische moslims geïrriteerd door uitspraken van de Duitse zendingsmedewerker Frank Michalek, die als een beledi- ging van de islam werden be schouwd. Een dagblad in Ma nilla schrijft echter dat de moslims zich beledigd voelden door een Amerikaanse zende ling die de profeet Mohammed vrijdag tijdens een bijeen komst in de universiteit van Mindanao „een leugenaar" zou hebben genoemd. De Doulos, het schip van de zendingsorganisatie Operatie Mobilisatie die ook in Neder land actief is, is het oudste nog in bedrijf zijnde passagiers schip in de wereld. Operatie Mobilisatie, die met ongeveer 1600, voor het grootste deel jeugdige, zendelingen plaatse lijke kerken oefent in evange lisatie en zending, gebruikt het schip als een varende boeken tentoonstelling met voorname lijk christelijke boeken. Sinds Operatie Mobilisatie het schip in 1977 kocht heeft de Doulos meer dan zestig - landen be zocht en meer dan 110.000 zee mijlen afgelegd. Onder de gewonden zijn naast zes Fipijnen onder anderen ze ven Amerikanen, vier Nieuw- zeelanders, twee Zwitsers en een Hongaar zijn. Het gebied rond Zamboanga was in de jaren zeventig het centrum van een rebellie van moslims die naar onafhanke lijk streefden. Hoewel het ge weld sindsdien is afgenomen, blijven guerrillastrijders, ban dieten en piraten in het gebied actief. Dit voorjaar werd een Franse missionaris er ontvoerd en een maand vastgehouden. Vorige maand werden twee Franse medewerkers van de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen ontvoerd. Zij kwa men enkele dagen later vrij na bemiddeling van plaatselijke notabelen. HILVERSUM De engel is weer in. Het religieuze radiojongerenprogramma 'Water en Vuur' van de NCRV speelt op deze ont wikkelingen in met een zesdelige serie over enge len, reïncarnatie en chris telijk geloof, bijna- dood ervaringen en stervensbe geleiding. De aflevering van 'Water en Vuur' morgenavond heeft de titel 'Mijn engel en ik' en gaat over engel en engelervarin gen. Wie kent niet een meisje zo lief als een engel? Wie heeft nooit eens in de engelenbak in een schouwburg gezeten of zou soms engelengeduld willen hebben? In een vorige uitzending ver telde Nicole Huys-Karrer over haar engelervaringen. Of schoon ze niet uit een kerke lijk nest komt, had ze als kind wel altijd het gevoel dat er een engel bij haar was. Nicole is nu 33 jaar. Heeft ze nog steeds ge zelschap van die engel? „Ik merk dat dat grote vertrouwen wat ik als kind beleefde in die voortdurende aanwezigheid, heel lang weggeweest is. Dat gevoel van groot vertrouwen is teruggekomen toen ik met mijn scriptie over de mens en de engel bezig was". Morgenavond komt de Haar lemse huisarts dr. H.C-. Mool- enburgh aan het woord. Ruim tien jaar geleden schreef hij het boek 'Engelen', waarvan inmiddels de vijfde druk is verschenen. Naast een onder zoek naar engelenvorsten, be schermengelen, gevallen enge len en andere engelen ging hij ook op onderzoek in zijn eigen huisartsenpraktijk. Hij vroeg vierhonderd patiënten of zij wel eens een engel gezien had den. Het antwoord bleek vaak 'ja' te zijn. De uitzendingen van 21 en 28 augustus gaan over reïncarna tie en christelijk geloof. In de eerste uitzending komt de the ologe dr. Joanne Klink aan het woord. Voor haar gaat het kunnen leven van meerdere levens (reïncarnatie) heel goed samen met haar christelijke le vensovertuiging. In haar laat ste boek 'Vroeger toen ik groot was' tekende zij talloze verha len van jonge kinderen op die getuigen van herinneringen aan vorige levens. Dr. Kra nenburg, docent aan de Vrije Universiteit, en dr. Van Dam uit Geldrop bestrijden haar vi sie. In de uitzending van woens dag 28 augustus komt de re gressie- en rericarnatietherapie aan bod. Tineke Noordegraaf is reiicarnatietherapeut in Hoeven bij Breda. Zij heeft een drukke praktijk waarin zij volwassenen en vooral (jonge) kinderen van lichamelijke en geestelijke kwalen geneest door hen onverwerkte erva ringen uit eerdere levens te la ten herbeleven. In de uitzendingen van 'Water en Vuur' op 4 en 11 september komen mensen aan het woord die bijna-dood-ervaringen hebben gehad. Maud Smid uit Roden is één van hen. Tijdens een kleine medische ingreep die verkeerd verliep, raakte zij in 'de wereld van het licht'. Omdat het haar tijd nog niet was, moest ze terug naar haar aardse leven. Verder vertelt ziekenhuispastor Ari van Buuren over hoe hij tegen de dood aankijkt en hoe hij men sen begeleidt bij het dood gaan. Jozien van der Belt ver telt over haar ervaringen als arts van oudere mensen in een psychiatrisch ziekenhuis. De uitzendingen van 'Water en Vuur' vinden plaats op de woensdagen 14, 21 en 28 au gustus en 4 en 11 september. De programma's worden uit gezonden via Radio 2 (19.02- 20.00 uur). TEL AVIV In Kfar Chabad, een plaatsje in de buurt van Tel Aviv, waar aanhangers van de ultra orthodoxe Chabad-bewe- ging wonen, heerst opwin ding. Zelfs in het kinder tehuis bereidt men zich met gezangen, het ver richten van goede daden en gebeden voor op een grote gebeurtenis. De Messias, de verlosser van de mensheid, zal zeer spoedig komen. Mogelijk zal hij al in septem ber in Jeruzalem verschijnen en van de Olijfberg verkondi gen dat de tijd van verlossing is gekomen. Dan zal niet al leen vrede tussen de joden en de wereld heersen, maar zal ook het allang vergane joodse koninkrijk opnieuw schitteren en zullen de doden opstaan. Zelfs orthodoxe joodse theolo gen vinden de voorspelling „onzin en zwarte magie". De meeste Israëliërs negeren haar. Maar niet alleen in Kfar Chabad denken de ongeveer 100.000 aanhangers van de Chabad-beweging de 'Pa'ame Mashiah', de voetstappen van de Messias, te horen. Waar ze ook wonen, overal is volgens het tijdschrift 'Jerusalem Re port' onder hen de Messias- koorts uitgebroken. Deze brak een jaar geleden uit, toen de geestelijk leider van de bewe ging, de 90-jarige rabbijn Me- nachem Mendel Schneerson vanuit zijn huis in de New- yorkse wijk Brooklyn de komst van de verlosser aan kondigde. Schneerson riep in augustus 1990 de joden op de komst van de verlosser met goede wer ken en gebed te bespoedigen. Angstige Israëliërs stelde hij twee weken na de inval van Irak in Kuwayt gerust. Hun kon niets overkomen, omdat de joden „onder bescherming van God" staan. Bovendien voorspelde hij, dat de Golfoor log, die pas vijf maanden later zou uitbreken, op de dag van het Purimfeest zou eindigen. et r Dubbel gevaar iodige e, imet eer Dag na dag verder achtervolgd door het 'InkathP^^ schandaal, dat zijn geloofwaardigheid bij het ontmje°y0ig van het apartheidssysteem zwaar heeft aangetast, hnan enl Zuidafrikaanse president De Klerk nu ook een diet hij beeld gekregen van het gevaar dat hem in de rug bserste c een campagne van de ultra-rechtse Afrikaner Weerst#r b®std' weging (AWB). De bloedige incidenten van vrijdaga\ jf[nge Vensterdorp zijn een eerste aanwijzing hoe ver somnast wei natici willen gaan om te verhinderen dat de zwarte m werd heid ooit in de macht zal delen. Maar het onheilspelile urei voor De Klerk is de aankondiging van de leider pe inhc AWB, TerreBlanche, dat de oorlog tegen de 'verradeL begonnen. MB HOE ernstig die dreigingen moeten worden opgev^^P"t De Klerk beter dan wie ook. Die eerste grote uitii machtsvertoon van de AWB heeft zijn bewegingsruii* Vl€ aanzienlijk versmald, zodat het voor hem al met al ee; v. bere tweede verjaardag van zijn presidentschap wordtJX -W jaar deelde hij nog in de euforie van de vrijlating van! j Mandela en de eerste politieke openingen naar 'de ftllQ.1 meerderheid. Die wekten de hoop dat Zuid-Afrika eii evolueerde in de richting van een niet-raciale samenjMEN Ondanks de onomkeerbaarheid van de hervormingenk hei zelfs de meest extremistische ultra niet meer ongedafen O] maken zijn een jaar later vele illusies weggeveeg Am het ontmantelen van veertig jaar dictatuur gepaard zop vai met uitbarstingen van geweld was voorspelbaar. M»t. Df bloedbad dat in de zwarte woonsteden is aangericht (naar het ANC en Inkatha overtreft de somberste verwaclje V£ van de regering. tien 'iede HET is een evolutie die de ultra's rond TerreBlanc^ijfjes plezier zien gebeuren. Zij zien er het bewijs in dat een) zame regering van de zwarte meerderheid niet mog^s 1S. Zij willen die constatering maximaal uitbuiten om van De Klerk verder uit te hollen. De president bevirftwintj nu in de positie waarvoor hij zelf altijd had gevree$ank (opnieuw) het vertrouwen te winnen van de zwarte gfuitgel schap moet hij snel en ondubbelzinnig verder werkjwoorci zijn hervormingen. Maar hoe meer hij dat doet, hoe ra ,^ado een deel van zijn blanke achterban in de handen vanj^zen Blanche duwt. inges jr de ri »dure CRUCIAAL voor het succes van zijn beleid is de dot die De Klerk kan maken naar de zwarte meerderhei^ iegg{ als hij het vertrouwen van de blanken verliest, is dat eiger gin van het einde van zijn presidentschap. Hoe grcfeditei aanhang nog is, is voor hem wellicht zelf een open^— Opiniepeilingen hebben al aangetoond dat de aftakelii de Nasionale Party ten voordele van de ConservatievJT van Andries Treumicht voortduurt. Dergelijke ontwiJ_{^ kan hij niet lang ongestraft laten gebeuren. de Klerk heeft echter nog altijd een belangrijke tiOS V/ handen en het is er een die de AWB zelf hem heeft b( Het optreden van de ultra's schrikt vele blanken af, v(^g]\j de ontmanteling van de apartheid te snel gaat maar ijjf elke prijs een open strijd in eigen gelederen willen ^pe den. Want als figuren als TerreBlanche proberen de hgncj mingen met geweld terug te schroeven, zal Zuid-Afrin ternationaal opnieuw in een isolement worden gestofgg^j maakt dat de zakenwereld geen alternatief heeft dan zen voor De Klerk en dat kan het verschil maken slagen of falen. De Klerk is nog lang niet uitgeteld. H{ Op de beste garantie voor een nieuwe toekomst, maar dat, het voor hem zelf niet gemakkelijker. Schneerson kreeg biina gelijk. Weliswaar werd de joodse staat door 39 raketten getrof fen, maar slechts één Israëliër werd gedood. Bovendien ein digde de Golfoorlog inderdaad precies op het Purimfeest, het joodse carnaval. Chabad Het is daarom geen wonder dat heel wat aanhangers van de uit de zeventiende eeuw stammende Chabad-beweging (Hebreeuwse afkorting voor wijsheid, kennis en begip) in het geheim Schneerson zelf voor de Messias houden. Ook al liet deze in april uitgeput weten dat zijn pogingen de verlosser „naar de aarde te bidden" waren mislukt. „Ik heb gedaan wat ik kon, nu moeten jullie alles in het werk stellen", zei de rabbijn tot zijn aanhangers. Hoewel de Chabad-beweging betrekkelijk klein is, heeft zij in de joodse wereld en in Is raël veel invloed. Veel mensen zijn in het geheim aanhanger van deze beweging, zoals rijke diamanthandelaren in New York. Ook Israëlische politici leunen telkens weer tegen Schneeson aan, die in tegen stelling tot andere ultra-ortho doxe joden de staat Israël er kent. Maar hij wil zijn huis ten oosten van Tel Aviv - een re plica van woning in New York - pas na de komst van de Mes sias betrekken. Zowel de ui terst rechtse Ariel Sharon als de socialist Shimon Peres wil len van de rabbijn religieus advies. In de verkiezingsstrijd van 1988 ondersteunde Schneeson openlijk de ultra-orthodoxe 'Agudat Israël'. En vorig jaar gaf hij de rechtse premier Yitzhak Shamir zijn zegen voor een coalitie met de ultra orthodoxen. Maar de woorden die Schneeson toen sprak („Wat mij betreft zal Shamir regeren, totdat de Messias komt") zouden Shamir te den ken moeten geven. Want met de komst van de verlosser gaat elke aardse heerschappij te- nonder. Shamir rest dus niet veel tijd meer. Als de voor spelling tenminste klopt. Kantoor Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v. Apothekersdijk 34, Leiden. 071 -122 244. 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef-redacteur G.-J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot. ^rvak Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 144 046 of 071 -144 047): R Kleijn (chef), gaar en di nota drs. J n Zeijl Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 049): K. van Kesteren (tel: 070-3190 815): n Haersma Buma, A var E Huisman, H Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. drs. K V« Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L Kooistra, drs P i Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef). S. Evenhuis, S. Pieterse Jansma, H. Piët) iVelthoven. H1 Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors btioi Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn. W. Diekstra, L. ll^e B Hermans, J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans. H. Schneider. It OO he feili De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedei België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers en M. Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld.ti land, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland S. Akkerman (Praag), F, drs. D. J van den Bergh (Peking), drs. H, Botje (Tunis), A, Courant (Atheri Vf)( R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A Heering (R i B. van Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhiljrikk F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R. Vunderink (Mosl W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona). G. van Wijland (Belgrat F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). zej De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verj gist publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalsj va M de Cocq ka in c :oeg nen 08.30 tot 17 00 uur. 18.00 tot 19.00 uur. op z; Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m v 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart. per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2