PvdA-voorstel wao in kabinet koel ontvangen Druk Vrijlating gijzelaars volgens geheim plan oatische verzetsgroep VS handelt in wapens CcidócSouoont INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeicUeSoma/nt 21 AUGUSTUS 1991 us moet verzwakte Hongaarse kerk wakker kussen £cid&e 6owa/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25107 Losse nummers 1,45. Albanezen onder trein naar België VtOUW viel tdef OOÏl getlligC Vein HlOOrd Verblijfsvergunning voor tachtig illegalen ARLON Twee jonge Albanese vluchtelingen zijn gisteren in Arlon in Zuidoost-België hangend onder een trein aangetroffen na een uitputtende en gevaar lijke vlucht uit Italië. Om de acht uur durende trein reis te kunnen doormaken hadden de beide 22-jarige mannen hun voeten vastgebonden aan de draaistel- len. Ze hielden zich in een wankel evenwicht door met hun handen de leidingen van de elektriciteit en de airconditioning vast te houden. De vluchtelingen, afkomstig uit Milaan, werden bij de komst van de trein op het station van Arlon in België opgemerkt. De mannen zijn voorlopig onder gebracht in een opvangcentrum in Brussel. Eind vorige maand kwam de Belgische politie op het spoor van een illegale vluchtroute toen zo'n twintig Albanese jongeren werden ontdekt die in het pla fond van de trein vanuit Rome naar Brussel waren I VOORBURG Een vrouw is er gisteravond via de telefoon getuige van geweest, hoe in een woning aan de Van Ever dingenstraat in Voorburg haar 46-jarige vriendin van het le ven werd beroofd. Het slacht offer, mevrouw S. La Grand, belde rond half zeven haar vriendin op. Tijdens het ge sprek werd er aan de voordeur gebeld. „Ik doe even open", zei de vrouw, maar ze kwam niet terug aan de telefoon. Haar vriendin hoorde wel op de achtergrond het nodige ge stommel. Ze kreeg argwaan en belde de politie. Toen deze ter plaatse kwam, was de vrouw al door messte ken in de rug om het leven ge bracht. Kort daarop hield de Voorburgse politie een 28-jari- ge man uit Spijkenisse aan. De snelle aanhouding was moge lijk, omdat de verdachte enke le uren voor de moord zelf al contact met de politie had op genomen. „Ik heb hulp nodig, ik ben in de war", vertelde hij vanuit de woning van het slachtoffer door de telefoon aan de politie. Deze verzocht hem naar het bureau in Voor burg te komen. Daar werd een medewerker van het Riagg (Regionaal Instituut voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg) gewaarschuwd. Die had een gesprek met de man. „De medewerker van het Ri agg zag wel, dat de man danig in de war was, maar vond het niet nodig om opname in een psychiatrisch ziekenhuis te ad viseren aldus de politie. Daarop kon de latere verdach te ongehinderd weer het bu reau verlaten. Het 46-jarige slachtoffer was een ongehuw de vrouw. Volgens de politie was de vermoedelijke dader niet meer dan een oppervlak kige kennis. Hij heeft kentenis DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft de afgelopen twee jaar ongeveer tachtig illegale vreemde lingen gelegaliseerd. Volgens het ministerie komen nog enkele hon derden illegalen in aanmerking voor een verblijfsvergunning. Om geen valse hoop te wekken wil het ministerie eigenlijk geen ruchtbaar heid geven aan de legalisatie van il legalen Want van de tienduizenden illegalen in Nederland komen er slechts ehkele honderden in aan merking voor een verblijfsvergun ning. „Het gaat om zeer langdurig illegalen die bij de legaliseringsope raties in '78 en '80 buiten de boot zijn gevallen. De regelingen waren destijds zo strikt, terwijl de gevallen zo verschillend zijn, dat kon niet werken", aldus R. Zeeuwen, plaats vervangend hoofd van de directie Vreemdelingenzaken van het mi nisterie van justitie. Van de groep die eind jaren '70 buiten de boot viel, is volgens Zeeuwen een fors deel naar huis teruggekeerd Ande ren verblijven nog altijd in Neder land en kunnen op basis van huma nitaire gronden een verblijfstitel verwerven. Er bestaan geen vaste kriteria voor de legalisering. Zeeu wen: „Wij kijken naar het totaal van achtergronden. Zijn premies be taald, heeft men vrouw en school gaande kinderen in Nederland, zijn er medische redenen waarom je ie mand niet kunt terugsturen, etcete- ibbers wil gesprek met Indische organisaties orlog Joegoslavië treft gemengde huwelijken (LM wil meer in Rotterdam lalco bouwt pas erzes maanden in Leiden KNVB stuurt |ewards mee met relschoppers TELIJK LEVEN/OPINIE INLAND NLAND I0MIE N/REGIO ITVERLENING MINISTER DE VRIES: „IK HEB ME SUF GEPIEKERD" Hen af en toe zon, r ook kans op een tfi- of onweersbui, jagtemperatuur keer 21 graden. DEN HAAG Vice-pre- mier Wim Kok heeft nog niet veel zielen gewonnen voor zijn voorstel de scherpe kantjes van de wao-plannen van het ka binet af te halen. Premier Lubbers en CDA-minister De Vries van sociale za ken hebben in eerste in stantie koel-gereserveerd gereageerd op de bezwa ren die bij de coalitiepart ner leven. Wel bestaat er bereidheid alternatieve plannen serieus te onder zoeken. Eén en ander bleek gister avond na afloop van coalitie- overleg in de werkkamer van premier Lubbers. Aan het overleg namen behalve Lub bers, Kok en De Vries ook staatssecretaris Ter Veld, PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens, vice-fractievoorzitter Leijnse en de CDA-kamerle- den Gerritse en De Leeuw De Vries toonde zich bij het verlaten van het Torentje somber over de- kans dat het kabinet de komende weken met betere voorstellen voor de dag kan komen. „Ik heb me al maandenlang suf gepiekerd en heb niets beters kunnen vin den", zei hij. Premier Lubbers benadrukte dat de marges voor wijzigingen klein zijn. „Het is makkelijk om te zeg gen dat je het ergens niet mee eens bent, maar daarmee is het gigantische sociale vraagstuk van wao nog niet opgelost. Je moet dan weten wat je wél doet". Vice-premier Kok meldde dat hij een „goed en serieus gesprek" over „weer barstige materie" achter de rug had. Afgesproken is dat de wao-maatregelen en PvdA-al- ternatieven daarvoor, aan staande donderdag in de mi nisterraad op tafel komen. De PvdA wil onder meer de boete voor werkgevers die een werknemer naar de wao laten afvloeien verder verhogen en vervroegd een wettelijke quo teringsmaatregel invoeren. Of die alternatieven enige kans maken, staat nog te bezien. Minister De Vries tekende tij dens het overleg gisteren aan dat van de werkgevers geen onevenredig groot offer ge vraagd mag worden. Het handhaven van de uitkerings rechten van alle huidige wao- ers zoals de PvdA-fractie wil heeft volgens De Vries onder meer tot gevolg dat de groei van het aantal arbeids ongeschikten onvoldoende af geremd wordt. De CDA-fractie wil hoe dan ook vasthouden aan de finan ciële en sociale randvoorwaar den die het kabinet medio juli tot de ingrepen in de wao en ziektewet hebben gebracht. Vanuit zijn vakantie-adres liet fractievoorzitter Brinkman gisteravond weten dat alleen onder die conditie eventuele verbeteringen bespreekbaar zijn. Pagina 4: Wöltgens: Wao'ers hebben recht op duidelijk heid Nuldejaars in Leiden aan hun kennismakingsweek (El Cid) met de sleutelstad, werden in de kerk toegesproken door burgemeester C. Goekoop en rec tor magnificus L. Leertouwer. FOTO: WIM VAN NOORT Pagina 7: Het feest kan beginnen PARIJS De vrijlating van de door Israël gevan gen gehouden shi'itische Libanese geestelijke sjeik Abdel Karim Obeid is op handen, zo meldt het Franse dagblad Le Monde vandaag. Zijn vrijlating zou onderdeel zijn van een geheim plan de wes terse gijzelaars in het Mid den-Oosten vrij te krijgen. In kringen van fundamentalis tische shi'ieten in Libanon is vernomen, aldus Le Monde, dat Amerikaanse en Britse on derhandelaars in Parijs in het geheim twee maanden onder handeld hebben over een tijd pad voor de vrijlating van alle gijzelaars in Libanon. Na het vrijkomen van Obeid zouden de resterende tien westerse gij zelaars in Libanon naar huis mogen. Ook zou een regeling zijn gevonden voor de naar schatting 400 mensen die Is raël gevangen houdt en van wie Hezbollah de vrijlating eist en voor de zeven Israëli sche militairen die in Libanon zijn verdwenen. Israël is be reid alle Libanese gevangenen te ruilen tegen de tien wester se gijzelaars en de zeven Israë lische soldaten, zo heeft de Is raëlische consul-generaal in New York, Uriel Savir, van daag verklaard tegenover de BBC. Functionarissen van de islamitisch-fundamentalisti- sche organisatie Hezbollah (Partij van God) hebben aan geboden twee Israëlische mili tairen vrij te laten in ruil voor Libanezen en Palestijnen die in Israël gevangen zitten. Mensen van de pro-Iraanse groep zeggen dat zij twee van de zeven vermiste Israëlische militairen in haar macht heb ben en bereid zijn over hun vrijlating te onderhandelen. Volgens de Hezbollah-zegsman in de Times van vandaag zijn vier van de resterende vijf dood en is de laatste in handen van de Palestijnse Bevrijdings organisatie. Pagina 5: Hoop voor gevan genen in Khiam f 1 Wensen MI/BRUSSEL Een ]e week in het Ameri- se Florida gearres- |e Joegoslaaf blijkt k zijn van de Kroati- verzetsgroep Otpor. Amerikaanse douane énkt Otpor van ille- jwapenexport voor de iische opstandelin- pn werd met drie ande- larresteerd toen ze 10.000 overhandigden aan een je-agent die zich als wa ndelaar voordeed. Het jrtikeieren voorschot op de aan- ter waarde van 12 mil- ollar, van wapens, waar- Stinger-raketten, nacht- iparatuur en M-16-gewe- 'e groep zou ook aan on- r 30.000 Amerikanen van isch bloed in Chicago en 'ing hebben gevraagd :n bijdrage van 3000 lollar. minister Van den van buitenlandse zaken (de EG „met één mond blijven spreken" om invloed op het Joegoslavische conflict te houden. Zijn Duitse collega Genscher vindt dat als de Ser viërs niet afzien van geweld de zelfstandigheid van de Joe goslavische deelrepublieken Slovenië en Kroatië moet wor den erkend. Volgens Van den Broek is erkenning door de EG niet aan de orde. De EG wil volgens Van den Broek wel dat de mogelijkheid van een internationale conferentie wordt onderzocht - als in dat land geen onderhandelingen op gang komen tussen de strij dende partijen. Hij waar schuwde dat de Joegoslavische crisis kan zorgen voor een ket tingreactie in Midden- en Oost-Europa. Servië en haar bondgenoten Montenegro en Bosnië-Herce- govina hebben gisteren opge roepen tot het opstellen van een nieuwe grondwet. Dat blijkt uit een document dat de drie hebben vrijgegeven en die wordt gezien als een stap in de richting van een te vormen nieuwe en kleinere Joegosla vische staat, gedomineerd door Serviërs. "ite van 65 gulden voor zwartrijden HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen in beroep een 19-jarige Haagse vrouw veroordeeld tot 65 gul- pete of twee dagen hechtenis voor het zwartrijden in tram, bf bus. Het was de eerste keer in Nederland dat een recht- pwartrijden behandelde. De opgelegde boete van 65. gulden iform de eis van het openbaar ministerie. De eis van het aar ministerie en de veroordeling van de rechtbank lopen lt op adviezen van de commissie Feiten en Tarieven en keurs-generaal en het beleid van de Tweede Kamer over Vartriiden. Die beslisten in mei de boete tot 1 januari 1992 gulden te willen houden en die daarna te willen verla te kantonrechters hebben steeds gesteld de boete van 100 n te fors te vinden in verhouding tot boetes op andere tedingen. Vallende ster ren heten ze in de volksmond, de astronomen spreken van een 'wolk van gruisdeeltjes', een baan van meteoren, die de aarde ieder jaar rond 11 en 12 augustus doorkruist. Gisternacht re gistreerde de sterrewacht Si mon Stevin in Hoeven in vijf uur tijd zo'n tweehonderd meteoren, waaronder een paar uitzon derlijk heldere, aldus de ster rewacht. FOTO: ANP J Vredes conferentie mogelijk in Den Haag DEN HAAG De internatio nale vredesconferentie voor het Midden-Oosten wordt mo gelijk in Den Haag gehouden. In de eerste voorbereidende gesprekken in de regio is de Hofstad met zijn Vredespaleis volgens diplomatieke bronnen als geschikt conferentie-oord genoemd, naast de steden Cai ro, Genève en Washington. Volgens een woordvoerster van Buitenlandse Zaken is het te vroeg voor een actieve Ne derlandse lobby om de confe rentie naar Den Haag te halen. „Daar zijn we nog niet mee bezig. We moeten eerst maar eens zien dat die conferentie er komt. Vervolgens is van be lang dat de plaats waar hij ge houden wordt voor alle partij en acceptabel is". Onze correspondent in Israël meldt dat Palestijnse zegslie den de voorkeur geven aan Den Haag boven Washington. Met name de veiligheid die ge boden kan worden en de aan wezigheid van het internatio naal Hof van Justitie zien de Palestijnen als een belangrijk pluspunt. Israëlische diploma ten zouden weer aarzelend staan tegenover Cairo als con ferentie-oord. Naar het zich laat aanzien gaat de strijd voor de meest direct betrokken par tijen daarom tussen Den Haag en Genève. De Jordaanse pre mier Taher Masri heeft giste ren verklaard dat Jordanië desnoods zonder de aanwezig- Haasten hoeft niemand zich, maar als er toch een vakantie dag over is heeft het ongetwijfeld zin eens te gaan kijken naar „Een aflopende zaak". Een tentoonstelling die tot 31 oktober in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem te zien is. Ruim 250.000 bezoekers gingen u dit jaar al voor. Onderwerp van de tentoonstelling is de verdwijnende midden stand in Nederland. De kleine zaakjes, zoals de kruidenier op de hoek, de schoenmaker en de fourniturenzaak moeten bui gen onder de druk van grote warenhuizen en supermarkten. Alweer zo'n interessante tip voor een dagje uit in de Leidse Courant. De krant, die elke dag weer vol staat met het laatste nieuws. Ik wil de Leidsë Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken le betalen, t.w I. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I I I I LO I Voorl: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag iiuiimmniHH

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1