Flat verliest Stuk zijmuur Alphens Parktheater Cassettebandje leidt tot grote belangstelling LEIDEN OMGEVING loskoppelen van expressiecentrum 'EEK EINDE Jeugdnostalgie met film Pippi Langkous Een cadeau van formaat W' ficidóeSoti/tOtfit s 1991j^óc6omattt ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 P" ^ien vertragen traten wegdek De parkeerstroken langs de Oude Vest tussen de ^Klare en de Vollersgracht worden voorlopig niet opnieuw V t. Tijdens de werkzaamheden aan het wegdek die in ■jÉ^fjbestart zijn, bleek dat de iepen die in de parkeerstrook ESÉjpfi een uitgebreid wortelstelsel onder de klinkers hadden. apPPf fortels konden verwijderd worden, waardoor het bestra- arwei ondertussen wel heel wat vertraging opliep. Zou- Ipr j wortels onder de parkeerstrook eveneens weggehaald lil dan betekent dat voor de iepen een snel en zeker einde. zaS zich voor het dilemma geplaatst om de voor de hde iepziekte vatbare bomen direct t,e vervangen en de rplaatsen te bestraten, of af te wachten hoe lang de bo et zouden uithouden en de werkzaamheden daaraan aan jen. Het laatste betekent uitstel van de bestrating van de fstroken, waarvoor de gemeente uiteindelijk ook gekozen De strook zal worden hersteld wanneer de bomen in de 1st zijn vervangen. WERVINGSAKTIE ZIEKENVERZORGENDEN SUCCESVOL LEIDEN Een originele wer vingsactie om het team van nieuwe ziekenverzorgenden in het Leidse St. Elisabeths Gast huishof te komen versterken, blijkt prima aan te slaan. Drie weken na het verschijnen van de oproep om in het verpleeg huis te komen werken, zijn er al 28 reacties binnengekomen, vele malen meer dan een door snee-advertentie pleegt op te leveren. Onder het motto „Hoor zelt hoe gezellig" biedt het Gasthuishof geïnteresseerden de mogelijk heid om niet alleen te kunnen lezen hoe leuk het werken in het sfeervolle huis is, maar te gelijkertijd met eigen oren te horen hoe het er in het ver pleegtehuis aan toegaat. Aan het informatiepakket wordt namelijk een cassettebandje toegevoegd, waarop ziekenver zorgenden vertellen wat het St.Elisabeth Gasthuishof nu zo bijzonder maakt. „Wij willen ziekenverzorgenden laten we ten hoe gezellig het bij ons is. Want zodra ze dat weten, wil len ze zeker graag bij ons ko men werken. Maar alleen op papier zijn de teamgeest en de sfeer in ons verpleeghuis niet te beschrijven. Daarom laten we onze medewerkers zelf aan het woord", zo luidt de adver- „Het idee van het cassetteband je komt van een reclamebu reau", vertelt Cora van 't Wout van het St.Elisabeth Gasthuis hof. Dit verpleeghuis is een sfeervol, monumentaal pand tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest. „Normaal ge sproken krijg) je op een oproep voor meer personeel maar wei nig reacties. Qaar hebben alle vergelijkbare huizen in de re gio ook problemen rnee". Het is voor verpleeghuizen moeilijk om aan voldoende ziekenver zorgenden te komen. Vaak bre ken directies zich het hoofd hoe ze mogelijke kandidaten kunnen bereiken. Van 't Wout: „Een gewone wervende adver tentie levert meestal weinig op. Daarom wilden we het nu eens anders doen, en dat is goed ge lukt. Degenen die bij ons solli citeren naar aanleiding van het bandje, zeggen dat de huiselijke sfeer die in dit huis heerst, er duidelijk uitkomt in de ge sprekken. De campagne is nog volop bezig, maar het loopt pri- Op het cassettebandje vertellen ziekenverzorgenden, afdelings hoofden en de algemeen mana ger in de vorm van een inter view over hun werk in het verpleeghuis in de binnenstad van Leiden. „Er wordt niet on der stoelen of banken gestoken dat een baan in dit huis, net zo als overal in de gezondheids zorg, hard werken betekent, meldt Van 't Wout. „Maar de meeste sollicitanten vinden, dat de informatie via een cassette bandje heel anders overkomt dan door middel van een infor matiepakket alleen. We zijn tot nu toe in elk geval heel tevre den over deze actie". - weerlieden inspecteren het gat in de zijgevel van de stu- iflat. Links het zwaar beschadigde schuurtje van de buren. LEIDEN Uit de zij muur van de studenten flat aan de Rijn en Schie- kade is gisteravond een stuk muur van zeven bij twee meter naar beneden gekomen. Het brokstuk heeft het dak van een schuur ernaast ernstig be schadigd. In het dak van het schuurtje zit een gat van twee bij twee meter terwijl de complete con structie is ontzet. Volgens officier van dienst Volker van de brandweer is het metselwerk van de zij muur door de aanhoudende hitte uit gaan zetten en is de muur bol gaan staan. „Maar daarnaast werd ook meteen duidelijk dat de spouwankers, waarmee de spouwmuur aan de buitenmuur is verankerd, waren doorgeroest". Of dat over de hele gevel het geval is, kon Volkers nog niet zeggen. Wel zei hij dat er diverse slechte plekken in de zijmuren zitten en dat het dus met de gevel niet al te best is gesteld. „In het slechtste geval zal de hele buitengevel vervangen moeten worden. Maar de meeste mensen valt dat niet op: er ontstaat hier een scheur tje, en daar gaat het bol staan. Je moet al een kenner zijn en langs de gevel kijken om het te herkennen". De dienst Bouw- en Woning toezicht heeft poolshoogte ge nomen en opdracht gegeven om de rest van de gevel te stutten aan de binnenspouw. Anderhalf jaar geleden is het flatgebouw grondig gereno veerd, terwijl de voegwerken vijf jaar daarvoor nog waren geïnspecteerd. „Er werd toen niets bijzonders geconsta teerd", zegt directeur A. Hub- ben van de Stichting Studen tenhuisvesting Leiden, de ei genaar van het pand. Van De straat onder het gat in de muur is afgezet, ook al is er volgens de brandweer geen di rect gevaar dat er nog een brokstuk naar beneden komt. De zijgevel is namelijk geen dragende muur. Maandag zul len alle gevels worden beke ken op het voegwerk en de draagconstructie. „Als dan blijkt dat er inderdaad één en ander mis is met de veranke ring, moet daar wel wat aan gebeuren, vernieuwen wel licht. In 1966/1967, toen de flat werd gebouwd, hadden ze an dere verankeringsmethoden dan ze nu gebruiken", aldus Hubben. Iragen van: Sara Kats- i, Joop Peeters, Ellen haar En Frank Buur- t ts(l) de pech heeft dezer da- leen defect aan zijn fiets je lopen, en vanwege het van twee linkerhanden in staat is om dat zelf te ielpen, kan in ieder ge in Leiden voor een ver ing komen te staan. De elukkige doet er verstan- aan om, alvorens de zoek- it naar een fietsenmaker ndernemen om het vehi- ter reparatie aan te bie- eerst de wandelschoenen te trekken. ervaring leert namelijk, er een aanzienlijk aantal meters moet worden ït Olyijlgezworven eer men een hulp ijrateur weet op te duiken, idbedrl groot deel van de fietsen- n de mfers *n de Leidse binnen- enkom ^aat bet in de vakantie- chtvoden afweten om banden te gegevé^en of andere fiets-ellen- eken- verhelpen. Een nieuwe van hi verkopen gaat nog wel, aad vir wanneer het voertuig jare mankeert, duurt het tot de vakantie eer er een po li wordt gedaan om hét rij- I weerrijklaar te maken. personeel ligt namelijk jsaal te bakken op zonnige jnden in verre oorden, vel fietsenhandel Van Po- &n in de Haarlemmerstraat Dusoswa aan de Turf- riendefkt beginnen er niet éan in deze weken reparaties te voeren. De argeloze denaar die, de fiets aan de iiwo rjd vanwege de lucht-loze itielan^' euve^e moed heeft 1 .gewoon te vragen of de lenste reparatie kan wor- 2- e! uitgevoerd, kan rekenen 959)° ^en ver"baasde blik. aJ de Turfmarkt schampert w1i dat dat „natuurlijk" niet arJ. Het is vakantie en het c»oneel is allemaal weg. eft m<scbien kunt u het eind w< jende week nog eens vra- r w. Fijn, dan nog maar een week voortsukkelen op je m< gehandicapte fiets. hts e«ets (2) elkomf1 maar naar de Boom- tif^t, waar fietsenhandelaar volPaParte resoluut de vraag renheij! band wijst. Ook hier OP de inmiddels wat ver- 2pfelde fietser bot te vangen lieven) noS anderhalve week ge- t. „Alip te moeten oefenen. „Ik dltot aan miJn ne^ aan bet zo luidt de afwijzing. »e staal wandelschoenen doen in- guldeplels goede dienst, burgei Ton Overdevest aan de .r voo£e Rijndijk zijn ze verbaasd n siga^r de zoektocht van de ra- loze fietser. Misschien heeft het iets te maken met het feit, dat deze zaak voornamelijk in racefietsen handelt, maar hier klinkt het lied van de repara tie-arbeid nog volop. „We hebben het wel druk ja, door dat een aantal mensen op va kantie is ,maar we lopen ge woon een stapje harder", ver klaart een werknemer laco niek. De fiets kan meteen ge maakt worden en zal van avond klaar zijn. Dat is ook het geval bij de handel in tweewielers Pieter- sen in de Jan Vossensteeg. De simpele reparaties blijken daar even welkom als altijd. Ook in de Merenwijk gaat de reparatie-service bij fietsen handel De Molen ondanks de vrije weken onverminderd door. „Alles heel normaal hier", verzekert men daar. Een ding is zeker: alle fietsen makers die nu zo lui op het strand liggen-, zijn over een paar weken allemaal tegelijk overspannen van het achter stallig werk dat ze allemaal moeten inhalen. Zouden ze nog tijd hebben voor een cur sus bandenplakken voor le ken? Zondagsrust (1) Voorschoten is van oudsher een calvinistisch dorp en dat betekent automatisch een vrijwel volledige rust op de zondag. Die rust dreigt nu te worden verstoord door Harley Davidsonclub in Voorschoten, als gevolg van enkele merk waardige manoeuvres van de Voorschotense middenstand. De Voorschotense Harley Da- vidsonclub gaat dit jaar voor de derde keer een show orga niseren. Vorig jaar kwamen ongeveer tachtig berijders van deze stoere Amerikaanse mo toren uit het gehele land naar Voorschoten. Dit jaar wil de Harley Davidson-club naast showen ook handelen. Daar om deed de club een verzoek om op zaterdag 17 augustus op de Voorstraat een show te mogen houden en daarbij te vens een twaalftal marktkra men te betrekken. Het leek de club in verband met de zondagrust beter om de zater dag en niet de zondag daar voor te bestemmen. De Voorschotense winkeliers waren echter tegen omdat dan De Voorstraat afgesloten dient te worden. „Het econo misch belang van de midden stand dient te prevaleren bo ven het belang van de club", zo werd gesteld. Zondagsrust (2) De conclusie was duidelijk: de Harley Davidson-show moest verplaatst worden naar zon dag 18 augustus. Inmiddels heeft de club alle vereiste vergunningen binnen voor die zondag. Tot verrassing van de motorliefhebbers maar ook van anderen geeft die vergunning verder de moge lijkheid om op zondag te mo- Leidse fietsenmakers, hier Bonaparte aan de Boommarkt, hebben het druk in de vakantietijd. Wie een lekke band heeft en twee linkerhanden loopt het risico de eerste twee weken niet terecht te kunnen. Zie: Fiets. foto: wim van noort gen handelen. Vorig jaar was alleen een ruilbeurs mogelijk. De Voorstraat is nu de gehele zondag gereserveerd voor de motorclub. Naast de ruilbeurs in Het Wapen van Voorscho ten zal er op de Voorstraat ook handel zijn. Het college van burgemeester en wethou ders heeft de bevoegdheid in gevolge de winkelsluitingswet 1976 vier zondagen daartoe ontheffing te verlenen. Tot nu toe zijn drie zondagen ver bruikt. Er was nog een zondag over en die was voorlopig vastgesteld op 22 december op verzoek van de winkeliers om eventueel een kerstmarkt te organiseren. Strikte naleving van de winkelsluitingswet betekent dat zondag 18 augustus alle winkels open mogen zijn in Voorschoten. Zodra het colle ge een winkel of instelling toestemming verleent om op zondag te handelen geldt dat voor alle gelegenheden waar handel gepleegd wordt. De winkeliers, die de motorclub naar de zondag verwezen hebben, raken nu hun ge claimde zondag in december kwijt. Volgens een bestuurslid van de Harley Davidson-club heb ben ze op het gemeentehuis met die laatste mogelijkheid waarschijnlijk geen rekening gehouden. De motorclub is dik tevreden. De vraag blijft of de bewoners van het cen trum blij zijn met een onrusti ge zondag. Motoren zijn nu eenmaal niet geruisloos en dat er een paar honderd komen, staat nu al vast. Op het ge meentehuis tilt men niet zo zwaar aan die handel en wan del op zondag. Het staat toch al vast dat in december de winkeliers hun winkels geslo ten houden. Die zondag werd namelijk alleen maar ge claimd om niet alle vier de zondagen te schenken aan de tuincentra van Voorschoten. Verkeerd (1) Het is in Alkemade voor ge meente en politie moeilijk te begrijpen dat er iets positiefs uit kan gaan van samenscho lende groepen jongeren. In derdaad is er in de regel spra ke van overlast voor de omge ving als jongeren op knette rende bromfietsen een bepaal de plek bij de bebouwing uit kiezen om bij elkaar te ko men, bier te drinken en wat tegen elkaar te gaan zitten schreeuwen. De bijeenkom sten van tientallen jongeren uit Roelofarendsveen op de surfsteiger van de Groene- woudsekade aan de Wijde Aa werden dan ook met argus ogen bekeken. Omdat de groep zich kenne lijk tamelijk gedisciplineerd gedroeg was er geen aanlei ding om in te grijpen. Totdat zij zich vergrepen aan ge meentelijke eigendommen. Er werd een tafel met een bankje aangebracht bij het wateroe ver, waarbij een verkeerspaal met twee verkeersborden als stut werd gebruikt. De „P" van Parkeren was nu de „P" van Pils geworden en de „B" van B-weg was verworden tot de „B" van „Bar". Deze anar chistische daad ging de ge meente te ver en de politie kwam aangestormd om de maatschappelijke ontwrich ting een halt toe te roepen. De daders kregen een proces-ver baal wegens beschadiging van gemeentelijke eigendommen. Omdat dat in een tijd van vandalisme niet zo spectacu lair is werd er ook nog maar wat openlijke geweldpleging tegen aan gegooid, en na lang durige bestudering van het wetboek kwam ook nog ie mand op het geniale idee om er nog wat bodemverontreini ging aan toe te voegen. Het voor de amfibische bar ge bruikte beton kwam immers in aanraking met de grond. Voorwaar een proces-verbaal om van te smullen. Verkeerd (2) De aanstichters van de walge lijke praktijken op de surfstei ger moesten enkele dagen la ter verantwoording afleggen bij de strenge en eerbiedwaar dige loco-burgemeester Luuc Beelen. De norse magistraat hoorde het verweer aan en moest toch wel toegeven dat er wel wat zat in de argumen ten van de opgeschoten los bollen. Aa, zijn er onvoldoende pulle- bakken voor de vele recrean ten en is de gemeentelijke surfsteiger eigenlijk nauwe lijks bruikbaar wegens stenen en glas in het water. De berm van de Wijde Aa wordt door de gemeente veel te laat ge maaid. De verkeersborden aan de door vandalisme ge troffen paal zouden niet eens meer zichtbaar zijn als die dekselse Veense jongens zich ook al niet aan het gras had den vergrepen. Dat hadden ze keurig gemaaid. Al met al leek het er achteraf veel op dat de knapen eigenlijk alleen maar een "hoop werk voor de gemeente hadden verzet. Het was alleen een beetje moeilijk voor de gemeente om dat toe te geven. Dus beval Beelen dat er een picknickta fel moest worden geplaatst en een extra prullebak. De fraai uitgevoerde bar werd in be slag genomen. Het was goed koper geweest om de con structie te laten staan, maar dat had natuurlijk gezichts verlies betekend. De bekeu ring werd verscheurd en ver der werd beloofd dat de stei gerbodem zou worden onder zocht. Wel moesten de jonge ren de paal vergoeden. Al met al had een een hoop inspan ning en opwinding gescheeld als de bouwactiviteit van de knullen, waar verder nie- mamd problemen mee had, was getolereerd, maar flexibi liteit en kleingeestigheid gaan nu eenmaal niet samen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense Pa rktheater dient organisa torisch te worden losge koppeld van het expres siecentrum, dat in hetzelf de gebouw aan de Corne- lis Geellaan is onderge bracht. Het onderbrengen in een zelfstandige Stich ting heeft de voorkeur. Dat staat te lezen in een rapport over het theater dat in opdracht van de ge meente door de Stichting Theater Netwerk Neder land is uitgevoerd. Voor het beheer van het ge bouw zou een aparte moeder stichting in het leven kunnen worden geroepen, waarvan het bestuur bestaat uit een on afhankelijk voorzitter aange vuld met één lid uit de bestu ren van Expressie '70 en het Parktheater. De directeur dient deskundig te zijn op het gebied van theater, maar moet ook een goede organisator en manager zijn. Het Parktheater moet presen taties van amateurgezelschap pen mogelijk maken. Extra ta ken op het gebied van cursus sen en festivals vallen daar buiten. Om de kwaliteit van het theateraanbod te waarbor gen moet een bepaald bedrag beschikbaar zijn, waarmee eventuele verliezen van min der goed lopende voorstellin gen kunnen worden gedekt. Dat bedrag moet minimaal 35.000 gulden bedragen. Concurrentie De foyer moet bij het theater worden gevoegd, om meer in komsten uit de exploitatie van de bar te waarborgen. De kan tine voor de cursisten moet in het expressiecentrum worden ondergebracht. Eventueel kan de exploitatie van de foyer en de zaalverhuur worden uitbe steed. Het Parktheater krijgt in 1993 een concurrent in de vorm van het Zeemantheater, dat als onderdeel van een congrescen trum/hotel aan het Wallen burgplein wordt gebouwd. De komst van het Zeemantheater mag niet leiden tot ongewen ste concurrentie. De activitei ten van de twee theaters moeten elkaar aanvullen en daartoe dienen afspraken te worden gemaakt. De beste op lossing is volgens de opstellers van het rapport om de organi satie van het Parktheater ook te belasten met het theate raanbod van het Zeemanthea ter. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Ouders èn kinde ren kunnen zich woensdag bij K O vermaken met de speelfilm 'Pippi in Taka-Tuka- land'. Pippi Langkous, voor de huidige jongere generatie maar ook voor vaders en moe ders geen onbekende, moet haar vader gaan bevrijden uit handen van zeerovers, die on der leiding staan van zeero verhoofdman Bloedbarend. Met haar vrienden Tommi en Annika onderneemt ze een avontuurlijke reis naar Taka- Tukaland. Op een bed aan een luchtballon en met een fiets- vliegtuig belandt ook zij uit eindelijk bij het roversnest. Kaarten voor de film, die vier gulden kosten, zijn te krijgen bij het VVV-kantoor of vol gende week te reserveren bij K O', Sluisweg 16. 17.280 blikjes fris gestolen DEN HAAG Uit een loods op de Groothandelsmarkt zijn in de nacht van donderdag op vrijdag 17.280 blikjes limonade ge stolen. De daders kwamen het gebouw binnen door een hangslot te forceren. Nog niet duidelijk is hoe ze er in zijn geslaagd onop gemerkt een zo omvangrijke buit af te voeren. De waarde van de blikjes is 17.280 gulden. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee y wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. §€-— i Voorl I I - I I I I I I I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Postcode/plaats: J Telefoon:(voor contro Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon ii open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9