Otto Roffel vindt tolerantie te groot Panamerikaanse Spelen moeten imago van Cuba opvijzelen SPORT VOETBALLERLEI holste: Hoe belazer je de kluit eerlijk? 'EI Onverwachte hulp bij p strijd tegen sloop |~j ftadöe Sou-unit ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 Paris Saint Germain kiest weer Braziliaan PARIJS Paris Saint Germain heeft zijn derde Braziliaan in korte tijd gekocht. Valdo werd overgenomen van Benfica. Het transferbe drag ligt rond de acht miljoen gulden. Eerder deze week deed de club uit Parijs een vergeefse poging Michael Laudrup van Barcelona los te weken. Paris St. Germain kocht voor het begin van het seizoen al Geraldao en Ricardo, eveneens Braziliaanse internationals. Het is de club echter niet toegestaan in de competitie drie spelers van bui ten de EG op te stellen. Valdo, die onlangs trouwde met een Portuge se, kan echter vrij gemakkelijk de nationaliteit van Portugal krijgen. Kroatië haakt af BELGRADO De Joegoslavische voetbalcompetitie zal dit seizoen definitief worden gespeeld zonder clubs uit Kroatië. Een laatste po ging tot een compromis over deelneming van de betreffende teams mislukte. De Kroaten eisten opnieuw uitstel van het begin van de competitie, wegens de uiterst onzekere politieke situatie. Volop transfers Engelse league LONDEN De handel in spelers is in Engeland nog nooit zo levendig geweest als deze zomer. Hoewel de transfermarkt pas zes weken voor het einde va§ de competitie sluit, zijn in de lea gue al tientallen voetballers en miljoenen van club veranderd. Aleen al in de eerste divisie wisselden veertien spelers ieder voor een vergoedingssom van ruim 1 miljoen pond (3,3 miljoen gulden) van werkgever. Zes voetballers werden zelfs voor de dubbele som verkocht. De enorme investeringen zijn voorname lijk door banken De Italiaanse clubs hebben de markt in Engeland op gang ge bracht. Aston Villa ontving ruim achttien miljoen gulden voor David Piatt, Tottenham Hotspur deed Paul Gascoigne onder voorbehoud van een volledig herstel van diens knieblessure voor een half miljoen minder over aan Lazio Roma. De binnen landse transfer van spits Dean Saunders betekende een Brits re cord. Liverpool betaalde voor de international van Wales 9.5 miljoen gulden aan Derby County, dat ook Mark Wright (voor zeven miljoen gulden) aan de onttroonde landskampioen af stond. Rocha naar Real Madrid MADRID De Braziliaanse international Ricardo Rocha heeft een tweejarig contract getekend bij Real Madrid. Met de 29-jarige vrije verdediger van Sao Paulo heeft de Madri- leense oefenmeester Radomir Antic de selectie rond. Rocha is de vierde buitenlan der van de Koninklijke na Hugo Sanchez, herstellend van een knie-operatie, Georghe Hagi en Robert Prosinecki, die nog steeds overhoop ligt met de Joegoslavische bond over zijn transfer. DIRECTEUR OLYMPISCH STADION HOUDT ER GEPRONONCEERDE OPVATTINGEN OP NA AMSTERDAM Zestig jaar terug was het stellig een sprankelend bouw werk. Gewaagde architec tuur, verpakt in indruk wekkende betonblokken; de ontwerper kon gerust wezen. Doch de tijdtand zette zich erin vast, zoals tegenwoordig nog wel eens een kordate pittbul z'n prooi attaqueert; gede gen en vastberaden, 't Veranderde het beeld ingrijpend. Het Olympisch Stadion in 's lands hoofd stad is allang geen sier raad meer. Integendeel; ten dode gedoemd, als een ongeneeslijke patiënt en de steenklomp lijkt z'n ondergang bewust. Ongezond grauw wacht hij ge laten z'n voorland af en staat lijdzaam toe, dat z'n massieve body afbrokkelt, gelijk de tak ken van een ouwe eik, gekeeld door zure regen en aanverwant milieu-onvriendelijk gespuis. De eens fris gelakte trapjes naar de rangen verloren hun betrouwbaarheid en de einde loze rijen banken verdoezelen hun hoge leeftijd voor geen meter. Alleen de grasmat ont liep de sleet; monter wijzen de groene sprieten op een roem rucht verleden; toen Di Stefa- no en Johan Cruijff de bal be roerden. Je wordt er niet echt vrolijk van. ,,'n Leeg stadion is nooit sfeervol", corrigeert de baas van de tempel. Otto Roffel. Twintig jaar terug verkaste de oud-topsporter van Groningen naar Amsterdam, omdat het toenmalige stadion-bestuur in hem de juiste man op de goede plaats zag om leiding aan het complex te geven. Met schik denkt Roffel terug aan de inleidende besprekin gen. ,,'t Was tijdens een inter land tussen de oud-internatio nals van Nederland en Enge land", herinnert hij zich. „Eén van de officials haalde terloops de vacature bij het olympisch stadion aan en ik zei - meer voor de grap - dat het mij best een leuke baan leek. Dan solli citeer je toch, luidde het ant woord. Naderhand hoorde ik, dat het spelletje zo gespeeld was. Ze hadden mij al op de Aanvoerdersband Het was een direct gevolg van Otto's langjarig optreden op de vaderlandse voetbalvelden. Tien jaar droeg hij de aanvoer dersband van GVAV (het late re FC Groningen) en enkele malen fungeerde hij als reser ve-doelman bij het Nederlands elftal. Roffel - door clubmak ker Piet Franssen in een inter view ooit aangeduid als 'me neer de aanvoerder' - onder scheidde zich als een echte heer en genoot aanzien en res pect in de totale voetballerij. Voor het bestuur van het sta dion een aanleiding hem tot di recteur te benoemen. Zonder haperen geeft de oud- Groninger toe, de keuze uit sluitend aan z'n activiteiten op het voetbalveld te danken. „Natuurlijk", beaamt hij, „als anonieme burger was ik nooit in deze baan gerold. Dat vind ik ook één van de grote plus punten van sportbeoefening. Bovenal, indien je het geluk hebt tot de uitblinkers te beho ren. Sportbedrijven werkt ka rakter-vormend. Je leert te in casseren en te vechten. Daar heb je naderhand profijt van. Je hebt meer inhoud om tegen slagen op te vangen". Wapens die de directeur thans van dienst komen, 't Zit de be tonnen kolos aan het Stadion plein tegenwoordig nogal te gen. In brede kring wordt ge suggereerd, dat de veiligheid van de toeschouwers niet meer gegarandeerd kan worden; het stadion gaat gebukt onder ach terstallig onderhoud en z'n ge brekkige faciliteiten schieten schromelijk tekort. Afbraak dreigt, zeker met het nieuwe stadion in Amsterdam in het vooruitzicht. Ajax heeft inmid dels gevraagd sloop uit te stel len en de toekomst ligt nu in handen van het stadsbestuur. Renovatieplan Al in 1982 werd er een uitge breid renovatieplan ingediend. Toen actueel, omdat Amster dam kosten noch moeite spaar de om de Olympische Spelen van volgend jaar in huis te ha len. De poging leed schipbreuk en de mooie ideetjes, het be jaarde bolwerk nieuwe luister te geven, verdwenen in één van de vele laden van het stad huis. Het lot van de roemrijke arena leek ondertussen beze geld. Op 1 september van dit jaar loopt de erfpacht af en zouden de bulldozers oprukken om de grond bouwrijp te ma ken voor het neerplanten van woonblokken. Tenzij b en w anders beslissen. Roffel heeft weinig vertrou wen in de bouw van het nieu we stadion. Vooral de vijfenze ventig miljoen die Ajax aan aandelen denkt binnen te ha len, lijkt hem een onhaalbare kaart. „Ze geven eigenlijk al leen maar het recht om tegen een gereduceerde prijs een kaartje te kopen", smaalt hij. „Ik acht de kans groter dat het er niet komt, dan dat het er wel komt. Nog afgezien van de enorme bedragen die ermee gemoeid zijn, ligt het ook poli tiek erg gevoelig!" Anderzijds beseft hij, dat Amsterdam niet zonder een 'groot stadion' kan. „Dat is voor de hoofdstad van het land een absolute must". Pensioen Verstrekkende gevolgen voor Roffels maatschappelijke car rière heeft de mogelijke ont manteling van het Olympisch stadion niet. Slechts enkele maanden nadat de erfpacht af loopt bereikt hij de pensioen gerechtigde leeftijd. „Ik ben van juni zevenentwintig", licht hij toe. „In tweeënnegentig word ik derhalve vijfenzestig jaar. Het is uiteraard niet zo, dat het na één september van dit jaar over en sluiten is. Je Directeur Otto Roffel in actie als doelman van GVAV in zijn ver trouwde stadion. Ajax won het duel in Amsterdam op 10 septem ber 1961 met 4-2. FOTO: ARCHIEF kunt niet de volgende dag de deur dicht doen. Er wacht nog een fikse klus met de afwikke lingen van talloze zaken". De stadionbaas denkt dat bui tenstaanders de bezigheden van de bedrijfsleiding gemak kelijk onderschatten. „Met de organisatie van een aantal eve nementen ben je er uiteraard niet", vervolgt hij en stipt een jaren slepende affaire met de belastingdienst aan. „In 1985 kregen we aanslagen ter groot te van een kwart miljoen op jaarbasis. We vonden de bere kening niet reëel. Voor ons werd een factor anderhalf ge hanteerd, terwijl Rotterdam er met een half af kwam. Het heeft jaren geduurd, maar nu hebben we toch een heel be hoorlijke kwijtschelding gekre gen". Een stadion-directeur is vooral een commerciële man. De laatste jaren was er nogal wat gedonder rond het stadion: verbouw, nieuwbouw, ver plaatsing. Maar ik stel wel na drukkelijk, dat het een pré is, als je het zweet van de kleed kamers hebt geroken". Naast z'n drukke werkzaamhe den in de olympische tempel is de gewezen ballenvanger bo vendien actief in talloze ande re functies. Zo voert hij tevens al achttien jaar het bewind over een groot sportcomplex in de schaduw van het stadion. „Op een gegeven ogenblik had ik zo'n dertien bestuursbaan- tjes. Die ben ik nu wat aan het afstoten. Ik zit in een commis sie, die werkt aan een rapport over voetbal-accommodaties. Waaraan stadions moeten vol doen Met vertegenwoordigers van verschillende ministeries. We bemoeien ons niet met het vandalisme als zodanig. We gaan uit van feiten. Alle ram pen die er gebeurd zijn". Opvattingen Roffel heeft nochtans sterk ge prononceerde opvattingen over het kwalijke gedrag van de huidige voetbal-supporters. „Het wordt nog voortdurend erger", foetert hij. „Onlangs zat ik een forum. Eén van de pa nelleden merkte op, dat voet- bal-vandalisme ook z'n positie ve kanten heeft. Het geeft een De nabije toekomst van het Olympisch Stadion ligt in han den van burgemeester en wet houders van Amsterdam. FOTO: DIJKSTRA stuk werkgelegenheid. Dan zakt mij de broek af. Maar het zijn wél de figuren die in deze samenleving een hoop kapot maken! De ellende met trein stellen is, dat de Spoorwegen een vervoerplicht hebben. An ders kon je ze in veewagens stoppen. Daar horen ze. In an dere landen gaat het veel har der. Ik heb de Rijkswacht wel eens in zien grijpen op een ma nier waarvan wij zeggen: is het nog acceptabel?" „Naar mijn idee is het gewoon een kwestie van een te grote tolerantie. Jaren geleden heb ik al eens voorgesteld, met een ordedienst te gaan werken. Nou zeg, de kranten stonden er vol van: Roffel wil knokploe gen! Naderhand werd me ge vraagd: hoe komen we er van af. Ik zei: dat is heel simpel. Een aantal in de benen schie ten. Dan is het in een omme zien afgelopen. Het werd me evenmin in dank afgenomen. Maar het loopt toch de spuiga ten uit. De tolerantie is in ons land veel te groot. Je ziet het evenens in de sociale wetge ving. Hoe schromelijk er mis bruik van wordt gemaakt. Nu doen ze wanhopige pogingen, het terug te draaien, maar dat gelukt niet meer. Daarvoor is het te laat. Ik ga niet meer met plezier naar 't voetballen. Ik erger me enorm aan die rot zooi. 'k Ga nog wel eens op een dinsdagavond naar Ajax II. Dat doe ik liever. Zie je leuk voetbal en verder geen toe standen". Sjen itra I Mare e it. Tijd, Restart i een v rortels krwei r wort€ I i, dan door FRANK WERKM#eente^ rplaats fet z.ouc fen. He b-stroke De strc 1st zijn Eerder deze week trof ik een goede vriend weer eens tijdens een verjaarspartijtje. We hebben doorgaans een redelijke kout over de één of andere sportgebeurtenis of -prestatie. Ditmaal kwam hij met een vakantie-verhaal; niet zo gek in deze tijd van moderne volksverhuizing tenslotte. Met familie was hij, francofiel als ook hij en zijn gade zijn, ditmaal in de Alpen neergestreken. Bij het plannen van de jaarlijkse uitstap geen rekening houdend met een andere karavaan, die Frankrijk eind juni/ begin juli doorkruist: de deelnemers aan de Tour de France. Ik ken m'n vriend als een enthousiast volger van het sportcircus. Maar dat hij een meer dan gemiddelde belangstelling aan de dag legde voor fietsen, was nieuw voor me. Maar omdat hij op de een of andere woeste berghelling in de buurt van Morzine een vakantiehuis had gehuurd en ook Franse kranten leest, was hij op de hoogte van de etappe-aankomst in het plaatsje. En besloot er op de grote dag zelf eens poolshoogte te gaan nemen. Welnu, dat is - zo vertelde m'n vriend me - een enerverende gebeurtenis geworden. Die voor hem allemaal wat duidelijker heeft gemaakt wat het betekent om besmet te zijn met het Tour-virus. Die geheimzinnige bacil, waardoor tientallen zo niet honderden hun jaarlijkse vakantie-reisje zó indelen dat ze de slaven van de weg in de bergen kunnen aanschouwen tijdens hun marteltocht ergens naar boven. Wat vooral was opgevallen was de ongedwongen wijze waarop prof wielrenners omgaan met hun fans. Een signatuur wordt in een handomdraai gegeven, een kiekje met de toerist volgaarne toegestaan. De dochter van m'n vriend heeft daardoor in haar vakantiefoto-album een plaatje zitten met Steven Rooks, die ze zo maar 'in het wild' in Morzine tegenkwam. Laurent Fignon had m'n vriend ook van nabij kunnen gadeslaan. En die eigenzinnige Fransoos had op hem niet zo'n plezierige indruk gemaakt. Deed een beetje denken aan voetballers, die niet kunnen omgaan met hun populariteit en vluchten in arrogantie. Uit zelfbescherming, zeggen ze dan. Prof wielrenners zijn evenwel eigendom van de massa, die zich echter regelmatig een oor laat aannaaien. De heroïek van tegen berghelingen stervende pedaleurs zorgt kennelijk voor zo'n krediet dat een 'gemaakte' koers voor lief wordt genomen. De meute wil kennelijk worden besodemieterd, omdat de show goed is. Maar proffietsers zijn niet de enige profiteurs van de goedgelovigheid van het publiek. Neem nu eens Sergei Boebka, die geblokte Russische atleet. Hoewel iedereen weet dat je in principe niet verder kunt springen dan je polstok lang is, ziet die dekselse Boebka kans om elke keer wéér een wereldrecord te verbeteren. Zijn eigen wereldrecord. Boebka heeft al geruime tijd geleden de concurrentie definitief van zich afgeschud en heerst nu als een grootvorst. De Sovjet heeft eerder dan de woorden perestrojka en glasnost waren uitgevonden ontdekt hoe je met een glasfiber (of zo iets) stok in zevenmijlslaarzen het land der rijkdom kunt binnenschrijden. Iedere organisator wil Boebka in zijn programma hebben, omdat een wereldrecord het aanzien van z'n evenement aanzien verschaft. Maar slimme Sergei weet dat de 'sky' ook voor hem 'the limit' is. Daarom verbetert hij nu al sinds jaar en dag zijn wereldrecord elke keer met slechts één centimeter. Dan kun je het lekker lang volhouden en dat betekent elke keer weer kassa. Ik heb Sergei regelmatig een net niet-recordhoogte met een marge zien overschrijden dat ik dacht: als die lat twee decimeter hoger had gelegen had-ie het ook gehaald. Waarop Boebka het record daarna daar niet haalde om elders wel weer tien millimeter aan zijn conduitestaat toe te voegen. Zo levert elke centimeter de Sovjet tienduizend dollar (of daaromtrent) meer startgeld op bij een volgend evenement. Mooi voor het publiek, maar nog mooier voor die polsstokspringer. Zo belazer je de kluit en kan niemand je wat verwijten. Irage i, J< haar ]ts(j in Le fng elukl mete AMSTERDAM De raad van commissarissen van het 01yB*gez' pisch Stadion heeft in zijn strijd tegen de sloopplannen hulp tfrate onverwachte hoek gekregen. Het hoofdstedelijk grondbedrl gr0< heeft het Stadion onlangs een schrijven gestuurd, waarin de m[ers gelijkheid werd geopperd de bestaande erfpachtovereenkom ^aa aan te passen. De gemeenteraad had besloten de erf pacht voden waarden te moderniseren en het grondbedrijf opdracht gegevé^en alle pachters daarvan op de hoogte te stellen. Oud-Heineken- Vi Stadion-topman Piet Kranenberg noemde de brief van h' ve: grondbedrijf slechts één van de handvatten die de raad vêr %v commissarissen zal aanvatten om Ajax ook in de komende jare ma: een ruime uitwijk-accommodatie te bieden. [}e Vi HAVANA Vijftien jaar na zijn glorieuze zeges in Montreal is atleet Alberto Juantorena „ceremonie meester" van de Paname rikaanse Spelen, die du ren tot 18 augustus in Ha vana en Santiago de Cuba. Juantorena is de verpersoonlij king van Castro's communisti sche Cuba. De Spelen moeten een bevestiging zijn van Cuba als grootmacht in de sport. Fi del Castro vraagt van zijn atle ten zoveel mogelijk gouden medailles, van het volk warm te en gastvrijheid. Hij gaat de zon exploiteren; het ontluiken de toerisme als noodzakelijke impuls voor de instortende economie. Juantorena is tevens vice- voorzitter van het Olympisch Comité en van de afdeling massasport van INDER, de Cubaanse NSF. Zijn kantoortje in Havana hangt vol sportfo- to's. Van de voormalig atleet zelf, maar ook van Castro en ideoloog Che Guevara als honkballers. Sport is belang rijk op het eiland in de Caribi sche Zee. Voor iedereen, van kind tot bejaarde. Juantorena, die de vijf kilometer nog aflegt Spottend Hij doet spottend over de ont wikkeling in Oost-Europa, waar de sport na de afkalving van het communistische sy steem enkele plaatsjes zakte op de maatschappelijke ladder. Een doorsnee van de bevol king deed op 2 augustus mee aan de openingsceremonie van de Panamericano. Studenten, bejaarden, kinderen. Thema van de festiviteit: Sport, bron van gezondheid en broeder schap tussen de son sloeg ooit een Amerikaans aanbod van twee miljoen dol lar af, met de opmerking dat hij voor al het geld in de we reld zijn leventje op Cuba niet wilde opgeven. De nationale volleybalploeg leverde braaf het met de World League ver diende geld in bij de staat. Speler Beltran spaarde zijn dollars zakgeld in het buiten land, zodat hij in Panama een stereo-toren kon kopen. Colle ga Joël Despaigne: „We zijn opgevoed met de overtuiging dat we niet voor geld moeten spelen". Atlete Anna Fidelia Quirot: „We zullen het socia lisme tot de dood verdedigen". Alberto Juantorena. in veertien minuten: „Sport is de beste manier om in conditie te blijven en competitie op te doen. Mensen die sporten, hebben geen tijd voor geweld of drugs. Wat niet wil zeggen Tegenwoordig woont Alberto Juantorena voor omgerekend zeventig gulden in een vierka- mer-appartement. Hij verdient wat meer dan de gewone man, maar niet buitensporig. „Goe de sportmensen moeten nede rig blijven, want de regering betaalt alles voor hen. Soto- mayor (hoogspringer) heeft geen geld nodig. Hij krijgt al les. Een huis, faciliteiten". Atleten zeggen meestal dat ze vrede hebben met de gang van zaken. De legendarische voor malige bokser Teofilo Steven- Boycot Cuba boycotte de Olympische Spelen van Los Angeles en Seoul. Volgend jaar in Barce lona verwacht Juantorena ten minste vijf gouden medailles voor zijn land. Cuba is goed in boksen, schermen, honkbal, judo, atletiek, volleybal, maar Juantorena verwacht ook één en ander van bijvoorbeeld de roeiers. Enkele kanshebbers op eremetaal zijn Savon en Duvergel (boksen), Chappé, Jefferson, Quirot en Sotomay- or (atletiek). Cuba kampt met ernstige eco nomische problemen, die zijn toegenomen sinds de Sovjetu nie minder behoefte heeft aan een bondgenoot op 130 kilome ter van de kust in Miami. Vrij wel alles is op de bon. Mensen hebben recht op één paar schoenen per jaar. Onlangs werden 700.000 fietsen inge voerd uit China. Voor auto's is eigenlijk geen brandstof. Fidel Castro gaf onlangs toe dat de kandidatuur voor de Panamericano waarschijnlijk was ingetrokken als de crisis eerder was begonnen. „Dit zullen Spelen zijn zonder ver kwisting, maar wel goed geor ganiseerd", weet hij. Castro is trots op zijn volk, dat hard heeft gewerkt aan het Pana- merikaans dorp (na de Spelen onderkomen voor toeristen) en de accommodaties in Havana en Santiago de Cuba. „Vaak was ik verbaasd bij het aan schouwen van de arbeiders. Velen van hen werkten zelfs 's nachts. Het leek wel een bijen korf. Wat opviel was dat het geen bouwvakkers waren. Ik twijfel niet of ze hadden een Egyptische pyramide gemaakt als hen dat gevraagd was". In het sportblad El Deporte staan foto's van arbeiders met begeleidende stukjes tekst van hun verrichtingen. Zo heeft Celestina Robert in 1990 2844 uur vrijwilligerswerk gedaan, vaak zestien uur per dag. Van Cubanen werd verwacht dat ze meehielpen aan de voorbe reidingen op het evenement. Vrijwilliger is een groot woord. Meer dan zesduizend atleten uit 39 landen, duizend journa listen en tal van toeristen be zoeken het evenement. De Amerikaanse TV-maatschappij ABC mag zelfs voor niets zijn camera's laten zoemen. Het Amerikaanse bedrijfsleven mag van de regering namelijk niet investeren in het land van de „vijand". Omdat alleen een maatschappij uit de VS het evenement kon „coveren", be sloot Castro ABC zomaar bin nen te laten. Volgens hardnekkige geruch ten zullen de ontevredenen op het eiland de gelegenheid be nutten hun grieven over het systeem te uiten, als bandre corder en schrijfblok in de buurt zijn. Perschef Manuel Vaillant: „We vertrouwen in de intelligentie en objectiviteit van de journalisten. We ver wachten dat zij als vriendejk* komen". m te Gevaar den; Het gevaar van de nieuwe p<j^ litiek, Cuba als vakantieland is dat de onvrede bij vooral c jeugd groter wordt. Jongere} kennen de verhalen van dicta het verschil tussen rijk en a schrijnend en was Cuba speeltuin van decadente AmC rikanen. De jeugd heeft respect voor Castro, maar meer dan gratis onderwijs, mi w dische zorg en sport. Vrije me ningsuiting, vrij reizen el mooie kleding zijn slechts erfag kele wensen. De Spelen zijn een welkoir# n onderbreking in moeilijke tij**- den. Zeker is dat het volPaP£ straks nog meer gelegenheid heeft sport te bedrijven. Or* alle 67 complexen, waarvan 2)l*e*< nieuw, kunnen de sportlievenjaoi de Cubanen dan terecht. „Alip accommodaties zijn voor dl*0* gewone burger", zegt Juantof* rena. „Sport is gratis. De staal^a besteedt 300 miljoen gulder^ per jaar aan sport. De burgel To houdt zijn geld dan over voof>e andere dingen: drank en sigar1" ren bijvoorbeeld". [oze

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8