Beurs in afwachting van hetere tijden BEURS VAN AMSTERDJ Aparte onderneming voor verkoop Nederlandse Volvo's Bezoeker restaurant houdt niet van haasten Slagtanden mammoeten redden ivoorsni jders GELD GOED £eidó<2 Courant ECONOMIE ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1L ieidoi Driedimensionaal De gloednieuwe fabriek van Unilever in Oss, waar de pastasaus Raguletto wordt gemaakt, is bijzonder. De fabriek werd ontworpen met een driedimensionaal computer programma, waardoor er efficiënt kon worden gebouwd én het mogelijk bleek een foto van het echte gebouw naadloos te passen op de computeranimatie. FOTO: ANP Toeristische sector doet goede zaken LEIDSCHENDAM De toeristische sector in Nederland draait ook deze week nog op volle toeren. De hotels, bungalowparken en campings melden een goede tot zeer goede bezetting. Het einde van de zomervakanties nadert, maar dat is voor de ondernemers in deze sector nog nauwelijks merkbaar, aldus het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT). Ook in Amsterdam heerst, na een slecht begin van het seizoen, optimisme in de toeristische sector. De hotels in de hoofdstad melden een goede bezetting. Volgens de VVV zijn er opmerkelijk veel toeristen uit Polen, Joegoslavië en Hongarije in Amsterdam. Deze maand zijn het vooral de Italiaan se en Spaanse toeristen die ons land be zoeken. In Noord-Holland en Zeeland zijn de Italiaanse campers al in groten getale aanwezig. Het NBT raadt mensen die deze provincies nog willen bezoeken aan vooraf te informeren of er nog plaats is op de camping of in het hotel. (Jok de attractieparken doen het goed en melden hogere bezoekersaantallen dan in dezelfde periode vorig jaar. Duinrell in Wassenaar verwacht deze week een topdrukte. De Efteling in Kaatsheuvel start vandaag met haar vier zomeravondprogramma's waarop gemiddeld tienduizend bezoekers wor den verwacht. Een van de grote pu bliekstrekkers is de manifestatie Delfs- ail in Delfzijl (13 tot en met 17 augustus) waar tachtig traditionele en moderne zeilschepen uit verschillende landen deel zullen nemen. Inflatie door huur en benzine omhoog VOORBURG Hogere huren, meer benzine-ac- cijns en duurder gas heb ben het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie tussen midden juni en midden juli met 1,6 pro cent opgedreven. Tussen midden juli vorig jaar en midden juli dit jaar steeg het indexcijfer met 4,5 procent, aldus het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek. Het CBS heeft de stijging van de huren per 1 juli op 5,8 procent bepaald en ook de toegerekende huurwaarde van eigen wo ning werkte door in het indexcijfer. DEN HAAG Vertegen woordigers van vakbon den hebben gisteren met gemengde gevoelens gere ageerd op de toekomstige structuur van de persone nautofabriek Volvo Car, zoals die hun door minis ter Andriessen van econo mische zaken geschetst is. Weliswaar houdt de fabriek een eigen ontwikkelingsafde ling, maar de verkoop van nieuwe Volvo-auto's wordt on dergebracht buiten Volvo Car in een aparte nieuwe onderne ming. Om toch nog greep te houden op de verkoop van de in Nederland gemaakte mid denklasse Volvo's krijgt die nieuwe onderneming naast een 'Zweedse' directie een Ne derlandse commissaris met een zeer vergaand veto-recht. Vol- Van Doorn Trust kritiseert IM AMSTERDAM Van Doorn Trust, die zegt ruim 15 procent van de uitstaande aandelen van Internatio-Müller te ver tegenwoordigen, is hogelijk verbaasd over het standpunt van het bestuur van Internatio om de conclusies van het ABN AMRO-onderzoek over te ne men en een fusie met Hage- meyer af te wijzen. Van Doorn Trust zegt, dat het bestuur hiermee in strijd heeft gehan deld met op de algemene ver gadering van aandeelhouders gedane toezegging om de con clusies van het onderzoek in een aparte vergadering nader met de aandeelhouders te be spreken. Daardoor heeft het bestuur zonder overleg met de algemene vergadering haar conclusies getrokken en zich uitsluitend met één aandeel houder in verbinding gesteld. Een woordvoerder van Inter natio zei in een reactie dat slechts is toegezegd dat met de aandeelhouders gecommuni ceerd zou worden over de con clusies van het rapport. „En die conclusies zijn openbaar gemaakt en krijgen de aan deelhouders toegestuurd als ze hebben laten weten daar be lang in te stellen". Bevredigende resultaten Waterschapsbank DEN HAAG De nettowinst van de Nederlandse Water schapsbank is in de eerste zes maanden van dit jaar uitgeko men op 23,5 miljoen gulden. De directie vindt dit een be vredigend resultaat. Het komt ongeveer overeen met de helft van de winst over geheel 1990 en is hoger dan de oorspronke lijke prognose voor het eerste halfjaar. Ondanks de geringe krediet- vraag, de krappe marges en de inverse rentestructuur zijn de vooruitzichten volgens de di rectie goed. Het reeds enige tijd gevolgde terughoudende beleid zal op dezelfde voet worden voortgezet. De Nederlandse Waterschaps bank is in eerste instantie de algemene bank van en voor de waterschappen. Verder richt de bank zich op de lange-ter- mijnkredietverlening aan en onder garantie van andere Ne derlandse overheden (woning bouw) en semi-overheidsin- stellingen zoals openbare nuts bedrijven. Werkloosheid Polen scherp gestegen WARSCHAU Het aantal werklozen in Polen is in juli gestegen met 175.800 ofwel ruim elf procent tot 1.749.900. Dat komt overeen met 9,4 pro cent van de beroepsbevolking. Het is de sterkste maandelijkse stijging sinds december 1989. In juni nam het aantal mensen zonder baan met 139.600 toe en in mei met 64.000. De sterke toeneming van de werkloos heid is een gevolg van de twee jaar geleden begonnen over schakeling van een centraal geleide economie naar een markteconomie. vo Car zelf zal bestaan uit een ontwikkelings bv (in Hel mond) en een produktie bv (in Born). Volvo Car maakt nu nog ongeveer honderdduizend personenauto's per jaar van het merk Volvo. Na 1996 moet de produktiecapaciteit verdub beld worden en zullen in ons land naast Volvo's ook auto's worden gemaakt van het Ja panse merk Mitsubishi. Nu heeft de Nederlandse staat 70 procent van de aandelen en het Zweedse Volvo-concern 30 procent. De verhouding wordt een derde Volvo, een derde Mitsubishi en een derde Ne derlandse overheid. De Neder landse overheid kan echter in 1998 ook de resterende aande len verkopen en de bonden zijn nog steeds niet gerust op de situatie die dan zal ont staan. Wel is de vrees wegge nomen dat Volvo Car in de komende jaren zal verworden tot een „uitgeklede assembla gefabriek". Over de financiën moeten de partijen nog verder praten. De Japanners stellen zich op het standpunt dat zij niet verant woordelijk zijn voor eventuele verliezen die gemaakt worden op de 400-serie die ook in de komende jaren nog bij Volvo in Born van de band moet lo pen. Afspraken over een „ge scheiden boekhouding" moeten voorkomen dat zij daar als aandeelhouders voor opdraaien. Volvo, Mitsubishi en de over heid hebben voorts afgespro ken dat ze elk zevenhonderd miljoen zullen bijdragen aan een achtergestelde lening van 2,1 miljard gulden om de uit breiding van de produktie-ca- paciteit te financieren. AMSTERDAM Wach ten tussen de diverse gan gen is nauwelijk een pro bleem, maar het gevoel krijgen te worden opge jaagd door het bedienend personeel vinden de Ne derlandse restaurantbe zoekers een gruwel. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau CPNR uit voerde onder driehonderd Nederlanders. De helft daar van bestond uit willekeurig gekozen mensen, de andere helft waren mensen die re cent een bezoek hadden ge bracht aan restaurant 't Am sterdammertje in Loenen aan de Vecht, dat opdracht had gegeven voor het onder zoek. Van de ondervraagden zei 97 procent het belangrijk te vinden dat je na de maaltijd rustig kunt blijven zitten, terwijl 95 procent het verve lend vindt als het bedienend personeel de indruk wekt dat de gasten moeten op- Koerend vermogen De Belg Jean-Luc van Roy uit Ronse houdt een kleine drie ton in zijn handen. En dat vermogen maakt nog een koerend geluid ook. Hij verkocht de duif onlangs voor 290.000 gulden aan een Japanse industrieel. FOTO: EPA schieten. Wachten tussen de gangen vindt slechts 39 pro cent vervelend. Eén op de 3 ondervraagden vindt dat het bedienend personeel teveel clichévragen stelt, terwijl 1 op de 7 mensen vindt dat obers en serveersters zich te joviaal gedragen. Meer dan de helft, 56 pro cent, vindt het vervelend als het personeel de gasten niet aankijkt, maar een meerder heid zegt tevreden te zijn over de kwaliteit van de be diening. Het opdringen van nog een drankje of kopje koffie wordt door 72 procent van de geïnterviewden als hinderlijk ervaren. Achtergrondmuziek ergert 32 procent van de onder vraagden, terwijl 43 procent het eens is met de stelling dat een restaurant zonder muziek ongezellig is. De kwaliteit van de maaltijd wordt in 75 procent van de gevallen bepaald door de groenten en bijgerechten, waarvan de hoeveelheid vol gens 30 procent te klein is. De helft van de ondervraag den gaat in de eerste plaats uit eten om iets nieuws uit te proberen; 31 procent vindt het eten elders lekkerder smaken dan thuis. Slechts in 5 procent van de gevallen ging het om een zakelijk etentje, 37 procent at met kennissen en bijna de helft met één of meer gezinsleden. De gemiddelde besteding per persoon lag vaak tussen de 25 en 50 gulden; 27 procent gaf meer uit, 14 procent min der. bredero 15.0 breder c 15.00 0NG breevast c 10.35 10.40 burg heybr 3040.00 3040.00 nagronc nat.inv.bnk 567.00 567.00 nbm-amstel nedap 398.00 397.00 n sor.st c 10200.0 10200.0 246.50 245.50 llexovit 70.00 gamma hold 94 50 gamma h 5 pr 5.80 nkl hold c norit 30.20 49.00 49.30 5.80 nutricia gb 139.00 139.20 De tijden zijn allesbehal ve prettig voor de hande laren op de Amsterdam se effectenbeurs. De ge middelde belegger houdt het voor gezien. Na de laatste jaren blind te hebben gevaren op ad viezen die heel vaak weinig meer voorstelden dan het wervend ge kwek van standwerkers op kermissen en jaar markten heeft hij de beurs thans de rug toege keerd. Is het tijdelijk of voorgoed? Een aardige vraag, omdat er in de na-oorlogse jaren meer momenten zijn geweest waarin het einde van het beursapparaat met grote stel ligheid werd voorspeld. Wat is er ditmaal precies aan de hand? Tot voor kort waren de koerslijsten weinig opwek kende lectuur. De recessie was hier de schuldige. Veel koersen zijn sindsdien welis waar gestegen op het ver moeden dat die recessie haar dieptepunt zou zijn gepas seerd. De Nederlandse en Westeuropese economie bie den echter nog steeds een beeld, dat de gemiddelde be legger weinig of niet aan spreekt, zodat hij bij zijn be leggingen de risicodragende sfeer aandelen dus zorgvuldig mijdt. Uit vrees voor de kans op fiasco's wor den aandelenemissies en aan- delenintroducties dan ook op de lange baan geschoven. En juist dat voelen de beursmen sen in hun portemonnee. In Wall Street is de situatie weinig anders, hoewel de re cente disconto-verlaging met 0,25 procentpunt wel weer voor enig leven in de brou werij heeft gezorgd. De Dow Jones-index voor 30 grote in dustrie-aandelen steeg daar door onmiddellijk tot een nieuwe recordstand van 3027,28. Te vrezen valt, dat in Neder land een renteverlaging voorlopig niet tot de moge lijkheden behoort, nu de in flatie in Duitsland toeneemt en daar een renteverhoging op handen lijkt te zijn. Dank zij de monetaire unie tussen beide landen lopen hun tarie ven voor de lange rente vrij wel synchroon. Uitwijken Triest in dit geheel is natuur lijk dat het uitwijken naar de talrijke beleggingsfondsen, die op het Amsterdamse Beursplein 5 worden geno teerd, sinds hun niet al te beste prestaties in 1990 ook niet langer aantrekkelijk wordt geacht. Ik herinner hier aan het rumoer dat ont stond toen bleek dat verschil lende onroerend-goedfond- sen niet langer de belofte na komen om participaties, waarvoor geen kopers te vin den waren, terug te nemen. Het aanbod was groot en de liquiditeiten van deze fond sen raakten op. Toen het zo ver was, moesten zij een ein de maken aan de zogenaam de 'open-end' formule, waar op de terugkoop was geba seerd. Gevolg: een fors ge daald vertrouwen in deze en andere fondsen. Dat afgeno men vertrouwen zal wel de oorzaak zijn van Robeco's streven naar gespecialiseer der fondsen. De gemiddelde belegger heeft zich daarom gestort op spaarrekeningen, depositore keningen, termijndeposito's in guldens en vreemde valu ta. Voor zover het hier gul dentransacties op naam be treft, is aan dit soort beleg gingen geen enkel risico ver bonden. Tenzij u naar een bank a la BCCI stapt en dus alle spaarsaldi boven de 40.000 gulden kwijt bent. Dat bedrag is per klant het maxi mum dat op grond van de collectieve garantieregeling van de Nederlandsche Bank wordt vergoed voor rekenin gen op naam. In deze bizarre markt moeten de banken en com missionairs in effecten hun brood verdienen. Het Effec tenkantoor Ottervanger kwam dusdanig in de verlies- zöne terecht, dat het niet meer aan de eisen van de ef fectenbeurs kon voldoen en het lidmaatschap verloor. RIG in Rotterdam voerde een bijzonder agressief ver koopbeleid en wordt boven dien van allerlei kwalijke za ken verdacht en is haar beurslidmaatschap eveneens kwijt. Bombarie Andere effectenkantoren hebben de handen ineenge slagen in de strijd om het voorbestaan. Het is natuurlijk het gemakkelijkst met de be schuldigende vinger te wij zen naar de high tech fond sen, die met veel enthousias me en bombarie zijn gelan ceerd maar in het merendeel van de gevallen grote verlie zen bij de veel te goedgelovi ge beleggers hebben veroor zaakt. De jongste ramp in deze sector heet Newtron. Begin 1991 wordt dit aandeel op de parallelmarkt geïntro- cudeerd tiegen een koers van 8,50 gulden daarvan is nu nog vijf gulden over. Ook in andere sectoren van de beurs zijn echter zware verliezen geleden. Ik noem onder meer DAF, HCS, Homburg, Pirelli, Volmac en Vredestein. Verder dienden zich in een grijs verleden aandelen aan die zelden of nooit hun beloften hebben waargemaakt. De grote vraag is nu hoe de Amsterdamse effectenbeurs de huidige nare situatie te boven kan komen. Dat zal niet lukken met sappige ver-- halen over mogelijke mis bruik van voorwetenschap door een wrakke wet en het vereiste grondige onder zoek is nog nooit iemand voor dit misbruik de gevan genis ingedraaid. Ook het op windende nieuws over ge royeerde leden zal de beurs geen goed doen. Nieuwe, niet al te speculatieve produkten zijn noodzakelijk om de ef fectenbeurs nieuw leven in te blazen. Bovendien is het wenselijk het taalgebruik in prospectussen en introductie- berichten zo koel mogelijk te houden om opgeschroefde verwachtingen aan beleg gerszijde te voorkomen. ERBACH Duitse ivoorsnijders hebben hun hoop gevestigd op de slag tanden van duizenden ja ren geleden gestorven mammoeten. Sinds 1989, toen een wereldwijd ver bod op de handel in oli fantenivoor hen trof, lijkt er eindelijk weer een mo gelijkheid hun vakman schap te tonen. Sinds kort worden sieraden en kleine dieren gesneden uit soms bruin of blauw verkleurd ivoor, dat meer dan tiendui zend jaar in de Siberische per- mafrost-bodem heeft gelegen. In het dorpje Erbach, ten zui den van Frankfurt, maken de creatieve snijders weer lange dagen. Als we er goed mee omgaan voorzie ik een renais sance van de ivoorsnijkunst", meent burgemeester Dieter Haver. De ivoorsnijkunst, die al in de prehistorie tot fraaie beeldjes heeft geleid, kent in Erbach een lange geschiedenis. Reeds in 1787 introduceerde de plaat selijke graaf de nijverheid voor de armsten iii zijn stad. Sindsdien nam het een grote vlucht en in 1892 werd er de eerste ivoorsnijschool ter we reld opgericht. Enkele tiental len jaren geleden werkten er 1500 Erbachers in het ivoor. Tegenwoordig zijn er nog slechts twintig snijders over. Met de zorg om het milieu verslechterde ook de werkge legenheid van de ivoorsnij ders. De illegale jacht op oli fanten werd een internatio naal schrikbeeld en ivoor kwam in de ban. Een inmid dels bejaarde ivoorsnijder uit het Duitse stadje weet zich te herinneren dat ook de Erba- cher-snijders onthutst reageer den op de beelden van de ge nadeloos neergemaaide dik huiden. „Veel van mijn colle ga's schrokken zo dat ze hun winkels acuut sloten", aldus Karl Lehmann. Permafrost De omslag kwam nog niet zo lang geleden. Burgemeester Haver en een collega uit een naburig dorp zochten Sovjet hulp nadat zij Armenië had den geholpen na de aardbe ving van 1988. Hierdoor kwa men ze op de Sovjet-ambasade in Bonn in contact met Joeli Kvitsinski, nu loco-burge meester van Moskou. Hij leid de hun de weg naar het eeu wenoude mammoetenivoor. Voor de snijders van Erbach werden in 1990 één ton en voor dit jaar 1,1 ton oud ivoor gekocht. De woordvoerder van de snijders is dolenthousiast over de kwaliteit. „Het is fan tastisch ivoor en het valt on der geen enkel handelsver bod", aldus Bernhard Roeck. Volgens Sovjet-wetenschap pers ligt er in Jakoetië nog vele duizenden kilo's ivoor. In de poolcirkel komen in de zo mermaanden, langs rivieren, soms hele kuddes mammoeten tijdelijk uit de permafrost te voorschijn. Het ivoor is na ten minste tienduizend jaar wel vaak ver kleurd. Ook zitten er door de temperatuurswisselingen scheuren in het ivoor die door de snijders zorgvuldig behan deld moeten worden. „Olifan tenivoor is overal geschikt voor. Bij mammoetivoor moet daarentegen precies bekeken en bevoeld worden wat er mo gelijk is", zegt Roeck. Het meeste ivoor wordt nog steeds.verwerkt in het Verre Oosten, en met name Hong kong. Met machinale bewer king wordt hier haast aan de lopende band geproduceerd. Het verbod van 1989 heeft deze gebieden dan ook veel harder getroffen dan Erbach, waar de nadruk meer op artis ticiteit ligt. Bron: GWK/CDK-Bank amerik.dollar 1,860 1,980 austr.dollar 1,44 1,56 belg.frank (100) 5,32 5,62 canad.dollar 1,610 1,730 deense kroon (100) 27,60 30,10 duitse mark (100) 110,00 114,00 engelse pond 3,16 3,41 finse mark (100) 45,00 47,50 franse frank (100) 31,55 34,30 griekse dr. 4, 14.1 ids kam verK-s 21.15 (10.000) 13,90 IT H -ig (10.000) 138,00 |T 2, 14 eeks vt (100) 1,20 (100) 1,71 (100) 0,0400 2,85 GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 21870 - 22470 21870 - 22470 bewerkt 24070 Itch Ene IC 2, 1 ind met ingarije jtmatch ardespc mbe Pa itsland 210 - 280 I*5"™ BEURS WALLSTREET consedison 08/08 09/08 cons nat ga allied signal 38 37% du pont am brands 43Va 43 exxon american tel 39% 39 'ord asareoine 25% 24 genlelec boeing 46% 46 genl public canpac 17 - goodrich chevron cor 70 70 goodyear Chrysler 12% 12 hewlett-pac Citicorp 13 13 intl paper merek ine i2M>rtnet, mobil corp. )rospor royal dutch santa fe MND4 sears roeb 2, 1 texaco ptch unilevernv |f: Aut< utd technol trije Fo westingh el 2"' verv woolworth 2portne1 irospoi Topman Poolse centrale bank gearresteerd WARSCHAU De eerste vice-president van de Poolse centrale bank, Wojciech Prokop, en zes anderen zijn gearresteerd in het kader van een onderzoek naar omvangrijke malversaties met overheidsfondsen. Prokop was tot februari vice-president van PKO, de grootste spaarbank in Polen. Zijn opvolger en een lager geplaatst direc tielid van deze staatsinstelling behoren ook tot de arrestanten. De Poolse justitie begon op 18 juni een onderzoek bij de centrale bank en PKO naar aanleiding van aanwijzingen voor ernstige financiële onregelmatigheden. Het zou gaan om corruptie en het uitgeven van ongedekte kredietgaranties en cheques. De om vang van de fraude is onbekend. De kredietgaranties, werden voor het merendeel verstrekt aan het particuliere handelscon cern Art-B. BEURS Internatio onderuit AMSTERDAM Internatio- Müller heeft gisteren forse klappen gekregen op de Am sterdamse effectenbeurs. De beurs heeft het vertrouwen in IM verloren. De redding door een fusie met het handelshuis Hagemeyer is van de baan, zo zei een handelaar. IM verloor 4,50 op 73. Een fusie met Hagemeyer biedt IM geen voordelen, zo heeft ABN AMRO geconclu deerd in een rapport. Het be stuur van het Rotterdamse concern heeft die conclusie met liefde onderschreven, waarna Hagemeyer-topman Land resoluut liet weten dat de fusie dan van de baan is. IM redt het echter niet op ei gen kracht, zo luidt de over tuiging op de beurs. Hagemeyer opende ophessali van dit nieuws en ondieisjes: vloed van de winstciife?0 m donderdag zijn gepublflTj ƒ2,10 hoger op 123,öQ handelsfonds kon die bgelstc echter niet vasthoudei Gers sloot op 122, een winsr0^.1^ zes dubbeltjes. Fondsen dezelfde hoek als IM k^MME worden gerangschikt, tunssi teerden van de klappen.erste lloyd kreeg er negen drfed) 2- tjes bij op 58,60 en PaF" tjjjj klom 1,10 naar 193,10phwarl jol)-Va punt tot 92,3 en de koen gaf een half punt prUe 198,70. De internationals>enj-& den vooral onder invloei de kwartaalcijfers. De rqL-(S< ten over het tweede kw| die Unilever gisteren belOLF maakte vielen tegen, zoi' koers met 1,30 daaldl 158,50. Koninklijke I kwam donderdag al m&dier leurstellende cijfers naam Lief ten en moest gisteren noflgtzer kwartjes prijsgeven op 1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6