t Rotterdamse kunst met lef 1 c Ie 1 O Ir KOPEREN JUBILEUM KUNST VAARWERK Waar gezicht Sparta kampioen £aidóc6owuvnt 16 in tws Dobbelstenen op de Noorderpier. ROTTERDAM - Een blok kaas die niet meer in het vuistje past be volkt de weilanden langs de Neder landse snelwegen. Het is een uit stapje van het Rotterdamse kunste naarstrio Cor Kraat, Hans Citroen en Willem van Drunen, verenigd in Kunst Vaarwerk. Want het meeste werk gebeurt in en om de havenstad, al een koperen jubileum lang. Het trio vond elkaar in 1978 tijdens het Ongelukkige Liefde Festival in theater De Lantaarn. Hun ideeën bleken over een te komen en de samenwerking bloei de op. Rotterdam werd niet goea gepre senteerd. Delfshaven, het ene oude pandje na het andere, werd aan de bui tenwacht getoond. Verkeerde informatie, vonden de kunstenaars. De identiteit van de stad moest voorop staan. Hans: „Je moet Rotterdam als nieuwe, moder ne stad verkopen. Voor oude geveltjes kun je beter naar Delft gaan. Niet dat de VVV's er na al onze arbeid wat van op gestoken hebben, hoor. Alkmaar wordt nog steeds gebracht als kaasstad. Het blijft een ingedut gezelschap". Daarom hebben ze zelf maar een kleurige folder gemaakt met de kunstwerken aangege ven op de kaart van de stad. De Maasstad heeft inmiddels de vruch ten van Kunst Vaarwerk geplukt: dob belstenen liggen op de Noorderpier bij Hoek van Holland, een olietank van Paktank is omgetoverd tot hoedendoos, bij de parkeergarage van het Weena komt een knalrode auto uit de gevel, de metrobaan bij de Ahoy'-hallen rust op een opgerolde krant en een grote hoed ligt in de vijver van het Vroesenpark. „We zijn niet geïnteresseerd in dobbel stenen, maar die blokken van 40.000 kilo liggen daar alsof ze er zo achteloos zijn neergegooid. Vanuit die gedachte werken we. De stenen liggen er al, maar met een beetje witte verf en wat zwarte stippen krijgen die blokken een totaal andere betekenis", vertelt Cor. „Kunst hoort niet meer thuis in het plantsoen, maar bij de in- en uitvalsrou- tes van de stad. Daar komen de bewo ners en de bezoekers langs", was het uit gangspunt voor het eerste grote project. Subsidie voor het 'ware gezicht van Rot terdam' kreeg het collectief niet, dus werd aangeklopt bij het bedrijfsleven. „Dat reageerde wat schuchter", vertelt Hans. „Er moest opeens zo'n olietank beschilderd worden; voor zo'n bedrijf is dat een ingrijpende gebeurtenis. Boven dien wilden wij de letters van Paktank veranderen. Daar is over gewikt en ge wogen tot in de raad van bestuur toe, maar het mocht". Door het kunstenaarswereldje werden ze verketterd. Niet alleen waren de kunste naars perfect georganiseerd in Kunst ig Vaarwerk, voor die tijd volstrekt on gebruikelijk. „En kunst laten betalen door het bedrijfsleven was je ziel aan de duivel verkopen", vertelt Willem waar het vooral stak bij de collega's. Nu is dat wel anders, merkt Hans op. „Het imago van kunst is sterk verbeterd en daar heb ben wij een grote bijdrage aan geleverd. Tegenwoordig willen bedrijven niet meer de bekende luchtfoto in de hal, maar een schilderij of een kunstwerk. Voor de kunstmarkt een gunstig ver schijnsel, al slaat het nu een beetje door naar de verkeerde kant. De minister-pre sident is altijd op televisie met een schil derij achter zijn bol. Reclamebureaus spelen er op in met leuzen als de kunst van het verzekeren, de kunst van het au torijden. Je wordt er gek van. Reclame bureaus maken zelf dingen en noemen het kunst. Dat hoort niet, net zoals kunstenaars zich niet bezig moeten gaan houden met de reclame". Cor, Hans en Willem struikelen bijna over eikaars woorden. Waag het niet het verrassende werk van Willem van Drunen (links), Hans Citroen (midden) en Cor Kraa Net opgedroogd: de vis op de tanker van Afvalverwerking Botlek. Polaroid aan de Gordelbrug. zaken valt, krijg je al snel dat het bij de categorie humor wordt ingedeeld. Na tuurlijk mag er best om gelachen wor den, maar we zijn niet de hele tijd bezig met het maken van beeldgrappen. Wij reageren op de stad, de haven en de in dustrie". Kortom: kunst voor en door Rotterdammers, kunst met lef. Na tien jaar in weer en wind staan de objecten er nog zo fris als een hoentje bij. Nog een reden om het werk van Kunst Vaar werk als kunst met meer dan een knip oog te beschouwen, voert Hans aan. De Rotterdammers reageren positief op het werk van Cor, Hans en Willem. „Ze vinden het leuk, kijken een stuk opge- luchter wanneer ze langs óns werk lopen dan wanneer ze uit het Rijksmuseum komen. De mensen pakken het heel ge makkelijk op, ze hadden het bijna zelf kunnen bedenken, het dat-kan-ik-ook- gevoel. Uitgangspunt bij onze kunstwer ken is dat ze onverbrekelijk met de plek moeten zijn verbonden, vandaar dat het heel natuurlijk overkomt". Het drietal barst in lachen uit als ze aan de hoed in de vijver van het Vroesen park denken. „Het visitekaartje van de wijk. De hoed moet ieder jaar uit het water worden gehaald voor zijn winter slaap. De gemeente wordt dan suf gebeld door de wijkbewoners met de vraag waar de hoed is. Vorig jaar was hij zoda nig vernield dat hij een heel jaar uit het water is geweest. De gemeente werd gek gebeld met de vraag wanneer de hoed te rug kwam. Nadat wij hem hadden gere pareerd en overgeschilderd was hij weer terug op zijn plek. Toen werd er con stant naar de gemeente gebeld met de mededeling dat het zo fijn was dat de hoed weer terug was en met de vraag of hij nou bleef liggen", grinnikt Hans. Tot een scheiding komt het voorlopig nog niet. Zolang de havenstad groeit, gaan de drie kunstenaars door in het kantoor met schitterend uitzicht op de Schiehaven. Plannen zijn er genoeg. Ej bunker bij Hoek van Holland wordt d jaar nog omgetoverd tot een groot schl derspalet vol kleuren. Cor werkt aan terugkeer van de Delftse Poort in R<t terdam. Een project waarvoor hij ruiEren twee miljoen gulden moet inzamelet t- Afvalverwerking Botlek heeft haar nief° we installatie in handen gegeven va. Kunst Vaarwerk. Een schitterende \L_ g( op een tanker is het resultaat. De wef van Hans luidt dat de Delftse Poort vfc Cor er komt. „Dat zou echt te gek zijr Dat is het enige echt goed monumej dat op de herbouw van de stad slaat. B. Sparta moet kampioen worden natuiL lijk". lts", De hoedendoos van Paktank. FOTO'S: PR het dartele trio kunst met een knipoog te noemen. Versiering is het ook niet, want dat hangt bij een verjaardag in de ka mer, wordt vlot opgemerkt. „Wat is er nou grappig aan de polaroid bij de Gor delbrug? Het is een modern middel, een beetje uitvergroot en op een andere plek, maar er zit wel drama in. Kijk maar eens naar de lucht bij de tanker, het lijkt wel oorlog. Het is even ernstig als ande re kunst en het kost evenveel proble men, schaven en zwoegen om tot het kunstwerk te komen", vindt Cor. Willem begrijpt wel waarom het publiek hun noeste aroeid als grappig beschouwt. „Ons werk is gemakkelijk herkenbaar. Maar als het niet in de categorie serieuze

Leidse Courant | 1991 | | pagina 24