r BCCI: Finale op =1 m ISLAMITISCHE WERELD ZIET OPROLLEN BANK ALS WESTERS COMPLOT Het 'zwarte gat' op de wereldkaart Botsing met Perseïden doet hemel in tranen uitbarsten Ccidóc SouACWit' >1 PA(j ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 PAGINA 19 ser prj arktgel gen. lande E is het E (m/i irenadn ]ngelsti eel Eui I decei I In het heelal bezitten som mige sterren zoveel zwaar tekracht, dat zelfs het licht er niet van kan ontsnap pen. Ze zijn onzichtbaar, en alles wat in hun nabij heid komt wordt opge slokt. De van origine Pa kistaanse Bank of Credit and Commerce Interna tional (BCCI) heeft in de afgelopen decennia gefun geerd als eenzelfde feno meen. De bank was mach tiger dan het merendeel van de leden van de Vere nigde Naties en onder hield hartelijke betrekkin gen met al zijn klanten: van minimumlijder tot ge vreesd terrorist. Het over grote deel van de transac ties speelde zich, naar nu blijkt, in het verborgene af. Maar dat was welhaast een publiek geheim, dat alleen nog niet door was gedrongen tot de controle rende instanties. Miljar den guldens blijken spoor loos te zijn verdwenen. Nu de beerput is geopend tekent zich een schandaal af op wereldschaal. LUXEMBURG - De bank bezat een rotsvast vertrouwen bij hon derdduizenden kleine spaarders en beleggers in de Derde Wereld. De Aziaten in Groot-Brittannië noem- den hem „onze bank, waar ze onze tfif taa" sPreken". De bank genoot de sympathie van de Amerikaanse I president Jimmy Carter en de Brit- n terre; se Premier James Callaghan, die ontwikkelingshulp zagen als een middel om de wereld te verbeteren. De door de bank opgerichte Third World Foundation for Social and Economie Studies eerde Willy iderner Brandt, Nelson en Winnie Mande- na la» Bob Geldof en Desmond Tutu met een Third Wold Price van 200.000 gulden voor hun strijd te gen onrecht en discriminatie. Maar intussen is de Bank of Credit and Commerce International (BCCI) ont maskerd als Bank of Crooks and Crimi nals, met schooiers en schurken als de Filipijnse dictator Ferdinand Marcos, zijn Iraakse collega Saddam Husayn, 's werelds meest gevreesde terroristenlei der Abu Nidal en een wapenhandelaar als Adnan Kashoggi als belangrijkste re keninghouders. De Panamese president Manuel Noriega en de Colombiaanse drugsbaronnen waren klant bij een weer andere afdeling, de Bank of Crack and Cocaine. Met welke tak de Contra's in Nicaragua en de Afghaanse mujahedin- verzetstrijders precies zaken deden is nog niet duidelijk. Wel lijken vooral de hartelijke contacten met de CIA de bank geen windeieren te hebben gelegd. De Amerikaanse inlichtingendienst trad op als hofleverancier van lucratieve con tracten. De tegoeden van naar schatting veertig miljard gulden van de klanten in 70 ver schillende landen werden op 5 juli om 13.00 uur bevroren, nadat de Bank of England fraude op grote schaal had ge constateerd. Ongeveer tien miljard gul den lijkt domweg van de aardbodem te zijn verdwenen. De uiteindelijke strop zou tot dertig miljard gulden op kunnen lopen. Er wordt een lawine verwacht aan faillissementen. Vooral kleine onderne mers in landen in de Derde Wereld zul len in de malaise worden meegesleept. Maar er zijn ook Britse gemeenten, die al hun reserves aan de BCCI hadden een im van binnen l n vitae k Sjeik Zajed ben Sultan al-Nahayan van Abu Dhabi, het grootste slachtoffer van de BCCI-affaire. Hij bezit een aandeel van 77 procent in de bank. FOTO: EP A toevertrouwd. Zoals Western Isles, dat op 5 juni om 12.45 uur, een kwartier voordat de activiteiten van de bank wer den opgeschort, zijn tegoed van 70 mil joen gulden met nog eens vijf miljoen verhoogde. Volgens plan Juist voor deze klanten is het pijnlijk dat het bewakingsmechanisme van de Bank of England volstrekt heeft gefaald. Maar dat topfunctionarissen jarenlang syste matisch hadden gefraudeerd, dat de Gedupeerden demonstreren in Londen tegen de gang van zaken rond de BCCI. bank beschikte over een officiële en een vervalste boekhouding, dat er een stroom van niet-geregistreerde deposito's bestond, dat door middel van de bank drugsgelden werden witgewassen, dat verliezen onzichtbaar werden gemaakt voor accountantsonderzoek en dat de bank willens en wetens zaken deed met dictators, terroristenleiders en geheime diensten lijkt alom bekend te zijn ge weest. Een stroom van publicaties maakt dui delijk dat de geheime diensten CIA van de Verenigde Staten, DST van Frankrijk en MI-5 van Groot-Brittannië de bank gebuikten voor geheime acties en ook om zicht te houden op de financiële po sitie van terroristische en criminele reke ninghouders. De beerput ging pas open toen ze tot de cynische conclusie waren gekomen dat de bank economisch redde loos verloren was en daarom geen prak tisch nut meer had. Maar eerst wisten de inlichtingendiensten de eigen sporen uit. Het is te verwachten dat de affaire nog jarenlang borg zal staan voor onthullin gen uit de wereld van crooks, criminals, crack en cocaine, maar tegelijk staat vast dat de volledige waarheid nimmer meer kan worden gereconstrueerd. Geruchten De BCCI werd in 1972 opgericht door de Pakistaanse bankier Agha Hassan Adebi. Het juridische hoofdkantoor werd gevestigd in Luxemburg, maar het Pakistaanse management van de bank opereerde hoofdzakelijk vanuit Londen. In 1988 zorgden geruchten over fraude voor een actie van zes centrale banken, waaronder die van Luxemburg, Kaai man-eilanden en Groot-Brittannië, voor de instelling van een college van toe zichthouders op verdachte activiteiten. De organisatiestructuur van de BCCI bleek toen al zo ondoorzichtig dat on derzoek niets concreets opleverde. Het accountantskantoor Price Waterhouse, dat met de controle op de bank was be last, produceerde sindsdien tien rappor ten met kritiek op het management van de bank, maar de corruptie bleef verbor gen. Weliswaar werden vorig jaar zeven werknemers veroordeeld voor het wit wassen van drugsgelden, wat de BCCI een boete van dertig miljoen gulden op leverde, maar onder dit topje werd nog geen ijsberg vermoed. Pas ruim een maand geleden stuitten de accountants op duistere transacties en concludeerden ze dat er op grote schaal werd gefraudeerd. In een gezamenlijke actie bevroren de centrale banken van Groot-Brittannië, Nederland, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland, Spanje en de Verenigde Staten de tegoeden. Grootste slachtoffer is sjeik Zajed ben Sultan al-Nahayan van Abu Dhabi, die faam maakte door de woestijn in zijn land te beplanten met 80 miljoen bomen die hij in leven houdt door middel van een uitgekiend irrigatie-systeem. Sinds de oprichting van de BCCI in 1972 bezat hij al een minderheidspakket aan aande len. In april vorig jaar besloot hij de bank uit financiële problemen te helpen door zijn aandeel tot 77 procent te ver groten en daarna stak hij er nog eens twee mijard gulden in. De transactie zal nog eeuwen als 'slechtste investering al ler tijden' in het Guiness Book of Re cords staan. De sjeik hoeft er overigens geen boterham minder om te eten: hij behoort tot de rijkste mannen ter we reld. Organisatie De officiële bankinstelling bezat filialen in rond 70 landen en had er honderddui zenden kleine en grote klanten, van ar moedzaaiers die hun spaarcenten toever trouwden tot belangrijke overheidsin stellingen die dure projecten financier den. Opmerkelijk was de vrijgevigheid aan een handels- en scheepvaartconglo meraat van twee Pakistaanse broers, de Gulf Group, die maar liefst 800 miljoen gulden krediet konden opnemen. Maar de opmerkelijkste debiteur is ene A.R. Khalil, die 300 miljoen gulden kon lenen en al jaren geen rente betaalt. Van de le ning is geen enkel document teruggevon den en waarschijnlijk heeft Khalil zelfs nooit bestaan. Met de rekening werd vermoedelijk een dubieus tekort gedekt. De twee belangrijkste filialen bevonden zich in Pakistan en op de Kaaiman-ei landen ten zuiden van Cuba. Via de Pa kistaanse hoofdstad Karachi werd een 'zwart circuit' onderhouden met 1500 medewerkers, dat zich bezighield met wapenhandel, omkoping, spionage en drugshandel. Argentinië, China, Guate mala, Iran, Israël, Libië, Noord-Korea, Peru, Saudi-Arabië, Syrië, Tsjechoslowa- kije en ook de PLO zouden van dit net werk gebruik hebben gemaakt. De CIA gebruikte het net voor steun aan de Con tra's in Nicaragua en andere geheime operaties. Aan de andere kant konden (bijvoorbeeld) Saddam Husayn, Ferdi nand Marcos, Manuel Noriega en de Co lombiaanse drugsbaronnen er terecht. Het filiaal op de Kaaiman-eilanden zorg de ervoor dat via een dubbele boekhou ding miljarden dollars spoorloos konden verdwijnen. Zeker tien miljard gulden is domweg 'zoek'. De BCCI slaagde er zelfs in door middel van tussenpersonen als de Saudi's sjeik Karmal Adhaen en Ghaith Pharaon, 'toegang' te kopen tot enkele Amerikaanse banken en handels instellingen, waardoor de bank in staat was een deel van de geldhandel te con troleren. Maar ook hield de BCCI zich bezig met charitatieve instellingen. Eén van de or ganisaties die daarvan profiteerden was Global 2000, waarmee de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter probeert de gigantische verschillen in welvaart tus sen Noord en Zuid te verkleinen. De BCCI schonk 16 miljoen gulden. ClA Toen de Sovjetunie in 1979 Afghanistan binnenviel betekende dat een aanzienlij ke toename van het strategische belang van het buurland Pakistan. De BCCI profiteerde daar volop van mee. De bank verzorgde de financiële transacties waarmee de mujahedin, het Afghaanse verzet, werd ondersteund. Intussen is ook duidelijk dat de BCCI een belangrijke rol speelde in het 'Iran- Contra-schandaal'. De Amerikaanse in lichtingendienst CIA probeerde de Ame rikaanse gijzelaars in Libanon vrij te ko pen door middel van geheime wapenle veranties aan Iran, dat immers een be langrijke invloed heeft op de fanatieke sji'itische ontvoerders in Bayrut. Kolo nel Oliver North opende daartoe in no vember 1984 in Parijs drie rekeningen; de ayatollah's kregen wapens die vielen onder het Amerikaanse exportverbod. De winst op de transacties werd aange wend om de Nicaraguaanse Contra's te steunen, wat door het Amerikaanse Con gres expliciet verboden was. Ook de Panamese dictator Manuel No riega opende, voordat hij in ongenade viel, een rekening bij de BCCI. Onder de schuilnaam 'Zorro' kon hij daaiwan de riante vergoedingen innen die hij via de CIA kreeg voor zijn medewerking aan de strijd tegen het communisme in Latijns- Amerika. Later gebruikte hij de rekening voor het witwassen van bijna dertig mil joen gulden aan drugsgelden in Florida. En zoals bijna steeds wanneer de naam van Pakistan in enige affaire valt, komt het spook van de Pakistaanse kernbom weer om de hoek kijken. In de jaren ze ventig laadde de Pakistaanse atoomge leerde Abdoel Kader Khan de verden king op zich atoomgeheimen te hebben gestolen bij de ultracentrifugefabriek in Almelo. Hij ontsnapte, maar werd in FOTO: EPA 1983 bij verstek veroordeeld. Wel sprak de rechter hem in hoger beroep weer vrij. Volgens het gezaghebbende Britse dagblad The Guardian kreeg zijn advo caat, de Pakistaanse oud-minister van justitie S.M. Zafoer, zijn onkosten 'indi rect' vergoed via de BCCI. Dankzij de BCCI-affaire zouden diverse vastgelopen onderzoeken weieens een nieuw vervolg kunnen krijgen. Het lijkt erop dat Pakistan zijn aspiraties om een atoommacht te worden nog steeds niet opgegeven heeft. Opmerkelijk in dit ver band is dat op 11 juli in Frankfurt een Pakistaanse generaal werd gearresteerd op verdenking van de Amerikaanse ge heime dienst van atoomsmokkel vanuit de VS naar Pakistan. Hij was op het mo ment van zijn arrestatie onderweg naar Amsterdam. Daar bevinden zich ver schillende aan de BCCI gelieerde onder nemingen. Tevens zijn het belangrijke doorvoerhavens. Het plan voor de bom zou in de jaren zeventig zijn ontwikkeld in een monster verbond van Argentinië, Libië en Pakis tan. De Argentijnse junta wilde van het land een regionale supermacht maken. Gadaffi van Libië had vage plannen het tegen de atoomstaat Israël op te nemen en Pakistan wilde het buurland India af schrikken, dat zelf al een atoombom had ontwikkeld. Uit niets blijkt dat de plan nen concrete vormen hebben aangeno men, maar intussen heeft ook Saddam Husayn van Irak duidelijk gemaakt dat dat de behoefte aan een 'islam-bom' nog steeds bestaat. Kruistocht Mede daarom zien sommige islamitische media het oprollen van de BCCI als een onderdeel van een anti-islamitische kruistocht van het Westen, die vorig jaar begon toen de inval van Irak in Kuwayt werd beantwoord door een grote interna tionale legermacht onder leiding van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. In de Engelstalige krant Karachi News zei een Pakistaanse zakenman: „Dit is een onderdeel van het westerse complot om zich meester te maken van alle geld en bezittingen van de Arabieren en om de Pakistani te verwijderen uit het interna tionale bankwezen". Een inwoner van Bahrain vermoedde dat de bank was aangevallen vanwege zijn moslem-idea- len. „De westerse coalitie is er niet te vreden mee dat ze nu het Midden-Oos ten militair controleert. Zij probeert door middel van deze actie tegen de BCCI ook financiële en economische heerschappij over ons te krijgen". erkeersschl Tempo er les, div. i Ie les 3,9 lonnickendi Tel. 02 lypnottierap >se training Reïncarnal 079-3171 CX Den spreker geeft LES Tel. 070-391 zoekt enkele B le, nivo Ha In de nacht van maandag op dinsdag komen de planeet Aarde en de meteorenzwerm Perseiden elkaar weer tegen. De jaarlijkse rendez-vouz op de twaalfde augustus is een ge beurtenis die meestal niet veel aan dacht trekt. Maar eens in de zeven acht jaar valt de ontmoeting samen met nieuwe maan; dat is dit jaar het geval. Als het weer ook nog een beet je meewerkt, zijn er dan aan de don kere hemel talloze flitsen waar te ne men. Een ware regen van 'vallende sterren', waarvan overigens niet één het aardoppervlak haalt. motorkrulse vaarklaar! i 2-8719. WOONARK mooie lo 596 nè 18.0 Voorbeeld van een sterrenregen zoals die in de nacht van maandag op dinsdag bij gun stige weersomstandigheden te zien is. FOTO: UPI DEN HAAG - In de volksmond heten ze ook wel Laurentius-tra- nen, omdat ze rond het feest van de heilige Laurentius, op 10 augus tus, verschijnen. De Perseïden vor men evenwel een zwerm meteoren, die al meer dan tweduizend jaar geleden voor het eerst werd waar genomen. Het is een baan met klei ne en grote brokken bros materi aal. Wat de omloopsnelheid van de meteo ren is, is niet bekend, maar zeker is dat ze elk jaar op 12 augustus in aanraking komen met de Aarde. Bij nieuwe maan en helder weer is dan te zien hoe hon derden stenen de dampkring binnen dringen. Ook de dagen ervoor en erna zijn er veel, en kleurige, lichtflitsen te zien. Gevaar dat iemand geraakt wordt door een projectiel uit de ruimte is er niet, want ze verbranden volledig. Dat heeft alles te maken met de aard van het ma teriaal, zegt amateur-astronoom Piet Ko ning. „Op zo'n tachtig kilometer boven het aardoppervlak wordt de dampkring zo dicht, dat het materiaal weerstand gaat ondervinden. De snelheid waarmee de meteoren van de Perseïden vallen is ongeveer veertig kilometer pér seconde (bij andere varieert dat van vijftien tot zeventig kilometer per seconde, red.). Dat wil dus zeggen dat het materiaal in twee seconden op de Aarde kan zijn. Materiaal dat hecht is, haalt dat wel; ijzer bijvoorbeeld. Omdat je van de Per seïden nooit iets terugvindt, moet het wel om bros materiaal gaan". Staart omvangrijke atmosfeer en een staart van gas en stof. Wanneer een komeet dicht bij de zon komt, verdampt de kern van ijs en stof, waarna zich een staart vormt die honderden miljoenen kilometers lang kan zijn. „Waar kometen vandaan komen is nog een groot mysterie", vertelt Koning, „maar vermoed wordt dat ze afkomstig zijn uit de buitenste regionen van ons zoniïestelsel, halverwege nabuursterren. Dit gebied heet wel de Wolk van Oort (genoemd naar de Leidse astronoom J.H. Oort, de grondlegger van deze theo rie, red.). Wanneer sterren dit gebied passeren, ontstaat er onrust in het mate riaal. Er schiet wat los en dat gaat bewe gen. Sommige delen komen in een baan om de zon en keren naar verloop van tijd weer terug in de Wolk. Andere ko men onder invloed van planeten echter in een vaste baan om de zon terecht. De komeet van Halley, met een omloops nelheid van 76 jaar, is daarvan een be kend voorbeeld". De banen van kometen hebben vaak de vorm van een ellips (in tegenstelling tot planeten, die vrijwel allemaal een cirkel beschrijven). Wanneer ze het dichtst bij de zon zijn, laat de zwaartekracht van de zon zich gelden. Het broze materiaal verbrokkelt. Aanvankelijk blijven de uit eenvallende delen bij elkaar. In dat sta dium verkeren de Leoniden, ook wel de November-groep genoemd, omdat ze eens in de 33 jaar in november de Aarde aandoen. De regelmatige inwerking van de zwaar tekracht op de komeet, leidt er uiteinde lijk toe dat de deeltjes zich over de gehe le baan verspreiden. De meteorenzwerm is dan compleet. De Perseïden zijn ei genlijk zo'n volgestorte baan met brok stukken van een voormalige komeet. Sterrenwacht Koning en zijn vele collega's zijn maan dagavond en -nacht op de volkssterren wachten in het land aanwezig om be langstellenden te informeren over de Perseïden. Een prachtige gelegenheid om de kennis over de gebeurtenissen buiten de dampkring over te dragen op een gro ter publiek, meent hij. „Je kunt een foto van Jupiter laten zien, maar dat maakt veel minder indruk dan wanneer je die planeet door een kijker kunt waarne men. Ik vind het heel belangrijk dat er mogelijkheden bestaan om ontwikkelin gen in de wetenschap door te geven. En dat gaat het beste als mensen het zelf kunnen zien, zelf kunnen beleven". „Op de sterrenwacht geven wij verder tips voor het fotograferen van de ster renregen. Je moet er vanuit gaan dat je maandagnacht ongeveer één waarne ming per uur op de foto krijgt, terwijl dat normaal iets van eens per honderd uur is. Met het oog zie je er nog veel meer - enkele tientallen per uur - om dat het netvlies veel gevoeliger is dan welke film ook. Vooral in de nanacht zal er veel te zien zijn. 's Avonds bewegen de Aarde en de meteoren zich in dezelf de richting, 's Morgens draaien ze tegen elkaar in. Je hebt dan eigenlijk hetzelfde als op de weg: er zijn meer tegenliggers dan inhalers". in besch i. Den Haaj •.pr. 22.0 I 7Q, b.g.f 1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19