'finale „Er gebeurt nou iets wat Lubbers zelf niet eens had durven doen" PROF. JAN PEN OVER DE WAO EN DE PVDA: Ceidóe Sou/tont ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 PAGINA 15 vaï e ")Ol Het 'omverhalen' van de wao loopt onvermijdelijk uit op een kabinetscrisis, meent de Groninger econoom prof. Jan Pen (70). We zochten de man die ooit het 'linkse geweten van Nederland' is genoemd thuis op. Om te vernemen dat Lubbers en Kok slachtoffers zijn van 'de kleine computer' in hun hoofd. „We gaan door de verloedering en de vervuiling naar de bliksem, niet door de collectieve lastendruk of de wao". schoolt FOTO: BERT J1PPES ioi gem gr. balk •or 2 tot t NRUIMT met kir faciliteit) - p.m. T. tT vraagl gen hogi Pijnboi .00505. nenlijk sn teden. HAREN - Een mooie zomeravond in landelijk Haren onder Gronin gen, waar de grote-stadsgeluiden aangenaam ver weg zijn. Terwijl de democratisch socialisten in het land 'knap zenuwachtig' het tref woord wao verbuigen, bladert pro fessor Jan Pen, in hemdsmouwen voor de opengeslagen deuren van zijn werkkamer, in een SER-rap- port. „Aha, hier heb ik het", zegt de man die zich nog altijd een 'vriend' van de Partij van de Arbeid noemt, maar geen goed woord over heeft voor 'die stomme streek' met de wao. „In tien jaar tijd, van '80 tot '90, is het aantal aww- /wao'ers gestegen van 650.000 tot 883.000. Dat is een stijging van twaalf naar veertien procent van de beroepsbe volking. Twee procentpunten stijging. Dan kun je zeggen: dat is ook de hele wereld niet, en dat vind ik ook wel. Het stijgt wel hoor, het stijgt, da's waar. En dat moet niet. En dat is een reden waar om ze nou wat willen gaan doen. Maar zo vreselijk is die stijging nou ook weer niet. Er zijn ergere dingen aan de gang in Nederland". Waarom, denkt hij, wil het kabinet dan uitgerekend geld verdienen met een wao- korting waardoor half Nederland op tilt slaat? Maar Pen wil 'bij het begin' begin nen. En hecht er aan 'een paar heldere dingen' even duidelijk te zeggen. „Mijn opinie is deze en ik zeg dit met enige na druk, omdat ik geloof dat het in kringen van de Partij van de Arbeid, de partij waar ik overigens nooit lid van geweest ben, een goed links standpunt is: inko mens moeten eigenlijk min of meer ge lijk verdeeld zijn. Iemand mag een hoger inkomen hebben, maar daar moet iets tegenover staan in de vorm van extra in spanning of leed. Lééd". Het woord valt loodzwaar in de avond stilte. „Een rechtvaardige inkomensverdeling is, volgens een definitie van Tinbergen, een inkomensverdeling waarbij het leed van het werk of andere omstandigheden gecompenseerd wordt door geld. Zwaar belastend werk? Hoge beloning. Licht, prettig werk, zoals het mijne? Lage belo ning". „Uitvloeisel van dit standpunt is: ie mand die ziek is en vooral langdurig ziek, en speciaal gehandicapt, denk aan dat leed, die moet een hoger inkomen hebben dan gewone gezonde mensen. Dat is mijn ethische standpunt". De werkelijkheid is dus anders. „Ja, wie ziek is krijgt minder en wie invalide is krijgt een stuk minder. In Nederland gaat dat nog wel hoor, maar het is niet rechtvaardig". tgelijke Tinbergen Hoewel dit standpunt nergens zo expli ciet wordt geformuleerd, ook niet in de PvdA, heeft Pen het gevoel dat de mees te mensen n die partij wel zo denken. Hij verwijst voor 'meer' naar een boekje maxj_ dat hij samoi met Nobelprijswinnaar en i een j collega-ecomom Jan Tinbergen heeft ge schreven, vi.ftien jaar geleden: 'Naar een salaris- rechtvaardige inkomensverdeling'. „De stapper die de regering op 't ogen- blik neemt 'ergroten de bestaande mis stand en zjn düs onrechtvaardig en imen moeten dus »p ethische gronden worden afgewezen. Toch kunnen er allerlei rede nen zijn datje zegt: 'in godsnaam, laten j we het maar doen'. Maar het is in wezen niet goed. Vat ik mis in de discussie, van de kant van de regering, van de kant van de leiding van de Partij van de Ar beid, is dus een hard argument. Het is geen verwijzing naar het regeerakkoord. En dat verklaart de grote oppositie die er nu aan zit te komen, dat men zegt: we snappen dit niet, dit is niet goed". Zijn vrouw verschijnt met koffie/sprits voor mij en met een glaasje water plus pruimen voor hem. „Merkwaardig dat de regering, of liever de Partij van de Arbeid in de regering, met met wat meer klem heeft gezegd: ja, jongens en meisjes, we doen hier iets wat ei-gen-lijk toch tegen onze ideeën in gaat, maar tot ons leedwezen moeten we het wel doen... En dan moet je dus een verhaal houen wat de werkelijke reden is". Dat verhaal hebt u nog niet gehoord? „Dat verhaal hoor ik niet. Ik heb een mening over die filosofie, maar dat is een interpretatie van wat ze in de rege ring zitten te denken". „Zo moet je geloof ik het verhaal begin nen. Mijn standpunt zou dit zijn. Als ik in de regering zat en ik zou hier vóór zijn, en dat zou best kunnen, dan zou ik wel heel nadrukkelijk moeten zeggen waarom ik tot deze voor mijn gevoel on sympathieke en onrechtvaardige maatre gel kom". Hij ontsnapt voorlopig door een zijpad in te schieten. „Even ertussendoor: ik ben in het algemeen geen vriend van de redenering dat de Partij van de Arbeid verliest, omdat ze het niet goed hebben uitgelegd. Ja, in dit geval wel. Maar over het algemeen is dit soort argumentatie grote onzin. Kijk, ik heb een hele simpe le theorie waarom de PvdA zulke enor me klappen heeft gekregen bij de verkie zingen. Daar wordt vreselijk ingewikkeld over gedaan en aarzelend en geheimzin nig, zo van 'we hebben het niet goed verkocht en we zijn het land niet in ge weest', maar dat is volgens mij allemaal grote onzin". „Als er nou iets (knipt met de vingers als een zweepslag, red.) is wat simpel verklaarbaar is. Want wat gebeurt er? Je had het kabinet-Lubbers, 1 en 2. En je had oppositie van de Partij van de Ar beid. En wat zei die oppositie? Het kabi net-Lubbers is slecht, ze breken de socia le zekerheid af, ze doen geen bliksem aan de werkgelegenheid. Dat werd er bij de kiezers van de Partij van de Arbeid iedere dag ingehamerd". „We hebben het jaren gehoord. En de mensen gaan dat gelóven. Terwijl het niet waar is hoor. Want het kabinet-Lub bers heeft de sociale zekerheid namelijk helemaal niet afgebroken. Het is waar dat er een deuk is geweest midden in de jaren tachtig, die iedereen heeft gehad en die niet goed gemaakt is, maar dat is niet een afbreken van de sociale zeker heid. Dus ik vond deze hele draai onver standig. Want ik denk: hé jongens, dat is niet zo wat jullie beweren en als je straks zelf..". Apekool „En dat verhaal over de werkgelegen heid is helemaal apekool, want als er nou óóit een periode is geweest in de Nederlandse geschiedenis sinds de ze ventiende eeuw. dat de werkgelegenheid snel groeide was het precies die twee jaar waarin Kok riep: 'hij doet niks, hij doet niks, hij doet niks aan de werkgelegen heid'. Dat ik bij mezelf dacht: man, zeg dat nou niet, want daar krijg je last mee als je nog ooit wilt regeren". Kok regeert inmiddels met diezelfde Lubbers. „Ja, en dan gaat-ie fluisteren dat er een heel ander beleid gevoerd zal worden. Dan gebeurt er vervolgens niks dat er een beetje links uitziet. Het verlies van de Partij van de Arbeid is volgens mij daaruit te verklaren. Maar nu dat proces eenmaal aan de gang is zetten ze dan als kroon op het werk deze aardig heid er bovenop. Ja dan kan ik me voor stellen wat er nu gebeurt". Een duikeling voor de PvdA van 49 naar 27 zetels, in de opiniepeiling van bureau Interview althans. De socialisten net zo klein als D66 en de VVD. „Precies. Ko men we dus nu op de vraag: waarom doen ze dat dan? Laat ik eerst een kleine redenering opzetten wat het volgens mij niet is, maar wat ik wel aldoor hoor. Ik zit iedere dag op de economische facul teit en je hoort van alles. Dit is de sim pele redenering: dit mot gebeuren, want we kunnen het niet langer betalen; het economisch draagvlak is te klein gewor den, en Europa, dat heb je dan ook nog; jammer hè, maar er zijn economische grenzen". Uithalend: „Maar vorig jaar hadden we al die wao'ers ook al, evenals de collec tieve lastendruk. Al die dingen die we nou ook hebben, maar die we zoge naamd niet kunnen betalen. En wat ge beurde er? De groei van het reële natio naal inkomen was vier procent. Geen topjaar sinds 1950, maar het scheelt niet veel hè. Dus waar is nou de stagnatie, waar is de rem? Die zijn er helemaal niet". Dus wat is de rechtvaardiging? „Die is er niet. Of is er iets anders, iets geheim zinnigs, aan de gang? Wat is dat dan?" „Ik heb geen vermoeden, tenminste niet als ik in de hoek van de macro-econo mie ga zitten zoeken. Want wat staat er te gebeuren als je niks doet met die wao? Nou, dan komt er het een ander bij aan collectieve lasten. En als je doet wat de regering nu wil, spaar je dus geld uit. Dat kan een argument wezen". „Nou, ik heb het SER-advies er onlangs nog 's op nagekeken. Een ingewikkelde tabel met vele varianten, maar het praat je komt erop neer dat als je dit nou alle maal doet, spaar je op de collectieve uit gaven een bedrag uit van vier miljard gulden. Da's een hoop geld, maar op een nationaal inkomen van vierhonderd mil-i jard is dat één procent. En we hebben een collectieve lastendruk nu van 53 procent en die gaat dan omhoog als al deze trends doorlopen naar 54 procent. Terwijl we dus bij 53 procent een reèle groei van het nationaal inkomen van 3,9 procent hebben". Waarom dan? Uit uw verhaal begrijp ik dat de regering een wao-maatregel neemt die in strikt economische termen geredeneerd niet nodig is. De vraag is: waarom neemt ze die dan? Afwerend: „Ja, ja, moet ik even naden ken. Waar zijn die pruimen? Oh ja, die had ik hier staan. Wilt u er ook één?" Laat mij met een pruim zitten en gaat een sigaret ophalen. Komt terug en vraagt of ik economie heb gedaan. Ik zeg: nee, maar spreekt u vrijuit, ik begrijp veel als het helder ver teld wordt. Hij begint een college over de micro-economische gedachtengang van de neo-Oostenrijkers. „Die is erg in de mode. Vroeger had je macro-econo mie, die bestaat nog wel, maar die is overvleugeld door de micro-economie. Die micro-economie heeft als uitgangs punt, dat wat er in de wereld gebeurt, dat gebeurt door individuele mensen. Die nemen de beslissingen. Die zijn de hele dag aan het kiezen. Ze kiezen op prikkels van buitenaf. Ik kies nu voor een glaasje water en weeg daarbij baten en kosten af'. Een aantal volzinnen later: „Die prikkels van buitenaf, dat zijn prijzen en als je daar goed over nadenkt, kom je tot de conclusie dat de wereld heel goed in me kaar zit. Mensen worden geleid door prikkels, zoeken naar een optimum: winstmaximalisatie en nutsmaximalisa- tie vallen samen. Kortom, er is een hele economische theorie op gebouwd. De neo-Oostenrijkers zeggen: mensen zijn onzeker, ze weten het allemaal niet zo goed, mensen rekenen ook niet echt. Er zit iets instinctmatigs in die kop. De mens is in de bevrediging van z'n be hoeften net een vogel die voer zoekt". Maar wat heeft dat met Lubbers en de zijnen te maken? „Kijk, het kabinet is gegrepen door de filosofie van de micro economie, die zegt: mensen zoeken hun eigen voordeel. De zelfzuchtige mens, geleid door een kleine computer in z'n hoofd. Die opvatting heeft zich de laat ste vijfentwintig jaar als een veenbrand door de economie gevreten. Het wordt óveral op toegepast. Op inbrekers, op politici, op fietsendieven, iedereen is nutsmaximalisator. Dat is in de mode. Ik ben het persoonlijk met die opvatting niet eens, maar hij is in de mode en ik ben ervan overtuigd dat in het kabinet mensen zitten die misschien zonder dat ze er zelf erg in hebben, zich hebben la ten meeslepen door de verleidelijkheid van deze begrippen". „Dan kom je toch tot de conclusie, dat als je de kosten-batenverhouding van het wao-schap ongunstiger maakt, dat de mensen er dan minder zin in zouden hebben. Kwestie van rekenen of iemand voor de wao kiest of niet. Het klinkt he lemaal niet gek. Kijk, vroeger mocht je zoiets niet zeggen, want als je vroeger zo dacht en deed, dan was je een profiteur. En terecht. Tegenwoordig noemen ze zo iemand een nutscalculator". Toevlucht „Dus als je normgeving, je regelgeving allemaal niet lukt, en dat zie je op aller lei terreinen om je heen gebeuren, ga je zoeken in de richting van kosten-baten. Dus ik denk dat de reden waarom het kabinet dit zo doet, is dat men zijn toe vlucht neemt tot een evident systeem van prikkels. Want het werkt in de prak tijk". Maar wat is nu het verwerpelijke als we het over de wao hebben? „Het interes sante is dat het mensbeeld van die neo- Oostenrijkers en kennelijk ook van het kabinet uitgaat van vrije, kiezende men sen. Die bestaan er ook in de wao-situa- tie. Maar in dat hele wao-bestand zitten ook een heleboel mensen voor wie dat verhaal slaat als een tang op een varken. Die hébben niks te kiezen. Als je van de steiger gevallen bent heb je daar niet voor gekozen. En als je in een rolstoel zit kun je alleen nog kiezen voor een blokje linksom of rechtsom om je huis heen". „Nu het bezwaarlijke. Het bezwaarlijke van deze filosofische achtergrond is dat- ie opgaat voor een aantal gevallen van mensen die niet in de wao gezeten zou den hebben als de wet er niet geweest was, maar dat het niet slaat op mensen die het slachtoffer van een bepaalde situ atie zijn". Maar hoe stel je vast wie wel en wie niet terecht in de wao zit? „Juist. De weten schap kan het niet. De statistici kunnen het niet. Maar het vervelende is, dat de keuringsartsen het ook niet kunnen". Psychisch Een kwart van de wao'ers heeft een uit kering op grond van vage psychische klachten. „Precies hetzelfde laken een pak. Er zijn mensen met psychische af wijkingen, daar kunnen ze niks aan doen. Maar er zijn natuurlijk ook men sen met dat etiket door de attractie van de wao. Dat is niet mooi, maar dat is ook niet zo verschrikkelijk". „En wat er nu gebeurt is dus dat er maatregelen worden genomen die'ge richt zijn op mensen die nog iets te kie zen hebben, maar die mensen treft die niks te kiezen hebben. En dat allemaal om die armzalige vier miljard te bespa ren". Een slok water nemend: „Beetje een tragische zaak". U hebt nu het oog op de slachtoffers? „De slachtoffers ja, en die ouwe leden van de Partij van de Arbeid. In de ver kiezingstijd is hun verteld: Lubbers was verkeerd en nou gaat het beter. Maar er gebeurt nou iets wat Lubbers zelf niet eens had durven doen. Nee, want zo is het ook nog 's een keer, ik bedoel, zon der de PvdA in de regering had het CDA dit nooit aangedurfd". Het effect is dat de socialisten de schuld krijgen. Bij het CDA gaan al stemmen op om de zaak een wat socialer gezicht te geven, wat in feite zal terugslaan op de PvdA, waar de partijgelederen al we ken lang overhoop liggen. Glimlacht ironisch. „Kijk, als je mali cieus bent, en dat ben ik niet hoor, dan zou je natuurlijk kunnen zeggen: we heb ben de Partij van de Arbeid mooi de re gering ingelokt. Het is niet helemaal on zin hè". Milieubeleid Opzetje van Lubbers, de nutscalculator, in de wetenschap dat het zou terugslaan op de PvdA en niet op het CDA? „Zou je kunnen veronderstellen, maar zo is het natuurlijk niet. Maar Lubbers heeft wel bij zichzelf gedacht: nou ja, als dit zaakje vastloopt slaat het terug op de PvdA. Daar ben ik van overtuigd. Want er zitten nog een paar dingetjes in de lucht die veel belangrijker zijn. Want in feite praten we met die wao over een marginaal verschijnsel; maar wat niet marginaal is, dat is het milieubeleid". Weer een heel ander onderwerp. „Jawel, maar ik wil er toch wel iets over zeggen. Je kunt een milieubeleid voeren, maar dat betékent al z'n levensdagen dat een aantal dingen die de mensen prettig vinden naar beneden zullen moeten. En die zul je zó verschrikkelijk duur moeten maken. Auto's bijvoorbeeld. Ik kan het milieuprobleem op papier zo op lossen, maar dat zijn geen oplossingen die een democratisch draagvlak heb ben". „En als de PvdA dat toch doet met Al ders... ja minister Alders wil wel. Maar als er gebeurt wat Alders eigenlijk wil, wie krijgt-ie dan tegen zich? Niet ajleen Andriessen en zulke grappenmakers, maar z'n eigen kiezers natuurlijk. Die zeggen: wat heb ik nou aan m'n fiets hangen, ze pakken me m'n autootje af... Dus dat is wat er gebeurt: ze doen niks. En heel rijke mensen die kruipen toch wel in dat vliegtuig, ook al maak je dat drie keer zo duur". „En dat moet natuurlijk ook gebeuren. Die vliegerij, als je nou prikkels wilt toe passen, doe het dan daar. Er wordt veel te veel gevlogen. Dat is toch van de gek ke, het is angstaanjagend. En dat kun je nou gewoon door een kosten-baten-ana- lyse. Als je mij nou vraagt, als je spreekt over milieuproblemen, dan biedt de mi cro-economie de sleutel tot de waarheid, tot de oplossing. Die vliegerij is een on gelooflijke vervuiler. Als je die milieu kosten in de prijs verdisconteert gaan er heel wat minder vliegtuigen de lucht in. Maar ja, dan krijgt het toerisme naar Griekenland een klap. En dat geeft on rust en dat krijgt de Partij van de Arbeid op z'n brood". Geen antwoord Uw verhaal geeft geen antwoord op de vraag wat er nou eigenlijk zou moeten gebeuren. „Nou ja, ik heb niks anders te melden dat wat iemand als het SER-lid Wolfson ook voortdurend zegt. En Wolfson heeft er volgens mij een heel aardige kijk op. Die zegt: 'het probleem is dat er in het bedrijfsleven mensen worden uitgestoten die best kunnen wer ken'. En niet alleen künnen, ze doen het ook, want op het moment dat ze in de wao komen werken ze door op een lager pitje. Daar is niks tegen, da's uitstekend. Het zou alleen in het bedrijf moeten ge beuren". „Maar voor het bednjf is de situatie on aangenaam, want die mensen hebben niet de produktiviteit die bij hun inko men past. Maak dus iets waardoor het prodiiktiviteitsverschil van wat ze kun nen en wat ze kosten door de overheid wordt opgevangen. Dat klinkt mooi, maar dat kan dus niet, want dan zit bin nen vijf jaar heel Nederland in de wao". U hebt dus ook geen oplossing? „Nee. Je zou die mensen inderdaad in het bedrijfsleven moeten houen, niet uitsto ten. Dat is ook wat Wolfson zegt, maar rechtstreeks subsidiëren moet je ze niet". „Ik vind het niet goed hoor wat nu dreigt te gebeuren. Ik ben ertegen. Maar de volgende vraag is inderdaad: waar ben ik dan vóór? Ik moet eerlijk zeggen, ik heb dat op veel terreinen dat ik denk: over vervelende ontwikkelingen moet je niet al te veel zeuren". Zuchtend: „We zijn in de ban geraakt van Milton Friedman, vijfentwintig jaar geleden al. Die zei: tot die grens met de collectieve lastendruk en niet verder, want dan stort de boel in. Het stort hele maal niet in. Het stort toch niet in? Je krijgt bijverschijnselen, je krijgt proble men. Hij zei: bij 28 procent collectieve lastendruk gaan we naar de bliksem. We zitten hier nu op 53 en we leven nog". „Nee, we gaan naar de bliksem door de criminaliteit, door de verloedering, door de milieuvervuiling. Daardoor gaan we naar de bliksem. Maar niet, omdat onze economie zo slecht draait. Of door de collectieve lastendruk of door de wao. Kom nou toch". Waar heb ik dit meer gehoord? Dit klinkt als een ethisch reveil, als een ver kapte oproep aan het kabinet tot herij king van normen en waarden. „Nee hoor. Dat wil zeggen: ja, als die herijking van normen en waarden zat waar die be hoort te zitten, dus niet bij het kabinet, maar bij de mensen zélf. Dan heb je het lek boven water. Maar je krijgt het kabi net dat je verdient en dal is het kabinet van de mensen zelf'. Redden Hoe moet de PvdA zich hieruit redden? „Die redt er zich volgens mij niet uit. Volgens mij loopt dit gewoon op een ka binetscrisis uit. Dat is heel simpel. Als Elske ter Veld en andere kopstukken van vakantie terug komen zullen ze zich lam schrikken. Van wat er in de Partij van de Arbeid nu aan de gang is". De zaak is aanvankelijk licht opgevat in de PvdA-Kamerfractie. „Ja, Wöltgens blijft lachen. Ik vind Wöltgens een reuze aardige man, maar die maakt ook geen sterke indruk, die weet er ook geen raad mee. En Lubbers heeft geen enkele reden om terug te krabbelen. Hij zal misschien wat concessies doen, maar die zullen de Partij van de Arbeid niet ver genoeg gaan. Dus dat is het einde van dit kabi net". 'Is het gedaan met de Partij van de Ar beid? Heel beslist: „Néé. Het is niet ge daan met de partij. Hij wordt misschien wel kleiner. Dit thema gaat me nogal aan het hart. Kijk, ze kunnen als partij nu wel in zak en as zitten, maar dan zou ik willen zeggen: denk erom, er blijft een maatschappelijke stroming die vindt dat de mensen eigenlijk gelijk zijn". deze

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15