nale Kamperen tijdens het parkeren fi Pitstop Wespen In DE BOOT NEDERLANDERS EN HET VERSCHIJNSEL RASTSTATTE Nevenbedrijven CcidócSouAcmt' 1BER men vak itr. korti le, luxe e waard TK Gees 19/8 ho rek 23/f 17 dgn. Vogels doen het in de winter, Nederlanders in de zomer: de grote trek naar het zuiden. Bussen, vliegtuigen en hogesnelheidstreinen ten spijt, Nederland pakt massaal de auto. Om regelmatig neer te strijken op parkeerplaatsen langs Belgische, Luxemburgse en Franse snelwegen. Daar worden niet alleen de benen gestrekt, maar ook maaltijden bereid en genuttigd. Gezamenlijk wordt gesleuteld aan auto's en caravans. Overdag een drukte van belang, picknickende gezinnen vormen een lappendeken op het gras. 's Nachts heerst een diepe rust, ligt iedereen op een oor. Lief en leed wordt gedeeld tijdens de pitstops. Een verslaggever deelde mee. LUXEMBURG - Laat uw zware voet maar thuis is de kreet waar mee België kilometervretende Ne- derlanders verwelkomt. En terecht, Want caravans, Alpenkreuzers en zwaar beladen personenauto's met gele nummerborden proberen die .lastige hindernis richting de Franse of Spaanse zon zo snel mogelijk te nemen. Plankgas tot minimaal de stad Lille is bereikt. Of in tegeno vergestelde richting tot de Neder landse grens is gepasseerd. Het vertrouwde lint gele nummerborden verbrokkelt al snel na België of Luxem burg. De parkeerplaats roept, al was het lleen maar om even van de jengelende :inderen achterin de auto af te zijn. Ve en maken de eerste stop op de Aire de Phalempin Ouest, een romantische naam voor een doodgewone parkeer plaats vlak onder Lille. Dorstige honden worden gelaafd, een meisje laat een heel jong poesje aan een lang touw uit en de automobilisten strekken de benen ge- huid in donkerblauwe korte broek of ■■^■■glimmend trainingspak. Na de file voor X^fl Jde sanitaire stop - toilettas tussen de *jm tanden want de toiletten zijn uitge- woond - gaat de achterklep open en Eiwordt de koelbox tevoorschijn gehaald. Staand worden koffie, limonade en thuisgesmeerde broodjes genuttigd. Een IJ beeld dat op vele parkeerplaatsen het- zelfde is. Opvallend op deze Aire is de houten keet van de Société des Autoroutes du INord et de l'Est de la France (SANEF), een soort ANWB annex VW-kantoor tje. Bladerend door het gastenboek blijkt dat de Nederlanders de verleende servi ce op prijs stellen. Gratis kaarten van Frankrijk, overzichtskaarten van de knelpunten Parijs, Lyon en Bordeaux zijn van harte welkom. De meeste land genoten op deze route vertrekken naar het zuidwesten, Dordogne en Bordeaux. De inlichtingen die worden verstrekt gaan meestal over de diverse routes, de Itolwegen en het wisselen van geld. „Sommige mensen vragen naar het weer op hun vakantieadres. Als het niet goed is, dan wijzigen ze onmiddellijk van be stemming", maakt de hoofdschuddende medewerker mee. 5JONNEN ij turft de mensen die de kantoorkeet jin de zomermaanden bezoeken. Over de persoo|maanci junj Waren dat er in totaal 2727. De Nederlanders maken daar ruim 63 procent van uit. „Juni is nog rustig", zegt de man, die vervolgens met de cij- ,.c.«fers van juli op de proppen komt. Bijna /7TÏ13 .000 bezoekers bevolkten de keet, De kle van de auto gaat open en de bekertjes en de koelbox worden tevoorschijn gehaald. ruim 71 procent van Nederlandse natio naliteit. Het is duidelijk door wie de Franse autowegen worden gefinancierd. Ruim twee miljoen Nederlanders rijden dit seizoen door Frankrijk. Kreunende Kadettjes met caravans, of iets wat daar op lijkt, rijden broederlijk naast dure Mercedessen met airconditioning. Patat- kramen op de Aires serveren vette patat die het credo 'gaar' niet eens verdient. Bij wegrestaurants wordt daar nog vette kip en worst aan toegevoegd. Het is be grijpelijk waarom de reizigers liever koelboxen mee slepen. Van Lille tot en met Narbonne staat hetzelfde dure junk- voedsel op het menu. 'Sjon één tot en met vijf zijn met de bus op weg naar Blanes (Spanje). Het gezel schap uit Leiderdorp valt op in zalmroze t-shirts met daarop Sjon 1 oplopend tot 5. Zonnebrillen, Amerikaanse baseball petten, legerkisten en een gettho-blaster die de geluidsbarrière probeert te halen, maken het beeld compleet. Dit zijn de jongeren die op originele wijze vakantie vieren. Programma: stappen, slapen op het strand, stappen en slapen op het strand. Bagage: blikken bier, sloffen siga retten, sigaren en pakken condooms. „Anders is het geen vakantie", zegt Lou van Wijngaarden (18) stoer. Lou? „Ja, niemand heet John, dat is maar een or dinaire naam". Het is druk op de parkeerplaatsen ter hoogte van Luxemburg. Nederland keert de komende weken massaal huiswaarts. Vrachtwagenchauffeur Arend Bult is op weg naar Vollenhoven. Hij heeft er in middels zo'n 5500 kilometer op zitten. Vrouw en twee kinderen vergezellen hem. Hij vindt het normaal dat de Ne derlanders aan een stuk door jakkeren, dat doet hij zelf ook. Roekeloos rijdende Nederlanders heeft hij niet gezien. Ze rijden beschaafd, zegt hij. „Het is wel dom dat de Hollanders altijd in het weekeinde vertrekken. Als ze doorde weeks gaan, is het veel minder druk". Joop Walenkamp, vakantiebaardje, kor te broek, zonnebril, rust uit op een Aire ter hoogte van Thionville. Eigenlijk rust zijn vrouw uit, want zij rijdt, domweg omdat de Leidse wethouder van verkeer geen rijbewijs heeft. Hij is op de terug weg van Genève. „Snel naar huis, want dan kan ik thuis nog even vakantie vie ren, dat vind ik leuker, kan ik een beetje varen door de grachten". „Wil je ook een broodje", vraagt een fa milie uit Bemmel, die wel met foto, maar niet met naam in de krant wil. Ze smeren vanaf het dekzeil van de caravan stokbroodjes. Blikjes tonijn en potten jam worden opengemaakt tot groot ge noegen van de horden wespen. De ge streepte krengen zwermen werkelijk overal in en omheen. „Ach, ze zijn nog jong, ze steken nog niet", weet de vrouw. De plaag deert meer mensen niet, ze picknicken rustig op slaapzakken op het gras. Koken hun potje op een gas stel buiten of in de caravan. Al blijft het lastig, het daaropvolgende jagen op wes pen tot de dood erop volgt tijdens het autorijden. Het is ruim dertig graden Celcius, de zon brandt op de wagens, stooft de inzit tenden. De Aires bieden nauwelijks be schutting, soms zorgt een handjevol bo men voor een beetje schaduw. De cara van van Eddy Schreur uit Genderingen Langs de grote weg worden op het plastic dekzeil broodjes gesmeerd en genuttigd. m FOTO'S: SACHA PIETERSE is koel, de eigenaar zit binnen in korte broek en blote bast. Hij en zijn vrouw hebben er al aardig wat kilometers op zitten. Ze zijn een dag eerder heel vroeg vertrokken uit Montpellier, hebben op een Aire overnacht en zijn 's ochtends vroeg weer verder gereden. En goed ge slapen? „Tsja, zo'n grote parkeerplaats is altijd rumoerig, auto's en vrachtwagen rijden af en aan. De caravan trilt ervan. Maar het is veilig, je staat tussen landge noten, je helpt elkaar". Het schrikbeeld van leeggeroofde auto's en caravans is voor menigeen de reden om bovenop de bagage te slapen, het ongemak wordt voor lief genomen. Zonder een spier va trekken vertelt G. Bex uit I hij de nacht langs de weg heeft doorge bracht in zijn motorboot. En hij heeft nog lekker geslapen ook. Zijn vrouw en twee kinderen sliepen in de Amerikaan se stationwagen. De formaten van zowel boot als auto zijn reusachtig, bij elkaar weegt de combinatie zo'n 4500 kilo. Een huisje met aanlegsteiger bij Rosas (Span je) was de reden waarom het gevaarte wordt meegetorst, heuvel op, heuvel af. Goede klandizie leidt tot files bij de goedkope benzinepompen in Belgiè en Luxemburg aan beide kanten van de snelweg. De twee parkeerplaatsen langs de Luxemburgse thuisroute bleven van enig natuurschoon verschoond. Het zijn complete fabrieken, waar invoerrecords worden gebroken in de tabakswinkel en de benzinepompen de brandstof niet aangesleept kunnen krijgen. „Je bespaart op 50 liter wel 35 gulden", roept een man uit Zeeuws-Vlaanderen uit. Hij heeft er graag drie kwartier wachten voor over in de bloedhitte. File, ergernis over wie er aan de beurt is, auto's die moeten worden aangeduwd omdat de chauffeur tot en met de laatste druppel doorreed en dat allemaal voor gemid deld drie kwartjes de liter goedkopere benzine. „Vanavond gaan we van het geld dat we uitsparen naar de chinees", zegt een Rotterdammer. Dat zal een feestmaal worden. a Heen Nur Limonade (NL) en terug alle marken opmaken BONN - Voor menig Nederlander begint de vakantie pas als hij ber gen ziet, in Zuid-Duitsland. Daar vóór eet hij op een parkeerplaats Jzijn van huis meegenomen brood mes op. In de Raststatte waar hij Istopt omdat hij nu eenmaal moet Itanken, bestelt hij hooguit een fles- Sje prik. 'Nur Limonade', overeen- Ikomstig het NL op zijn auto. Maar als de bergen in zicht komen, gaat Ide huishoudbeurs royaal open. Het Raststatte-personeel langs de Duitse snelwegen kent dat typisch Nederlandse I trekje. Zoals op de terugreis de Raststat- ten tegen de vaderlandse grens een 'goeie' hebben aan terugkerende Neder landers. „Alsof dan het allerlaatste Duit se geld op moet. Of misschien omdat ze weten dat er thuis toch niks in de ijskast ligt". Het zijn van die algemene uitspraken die waard zijn wat ze waard zijn. Net als de beweringen, dat sommige Raststatte- uitbaters nachtmerries krijgen, telkens als een bus Nederlanders het parkeerter rein opdraait, terwijl anderen juist voor Nederlanders de rode loper uitleggen. Maar voor Raststatte-pachters en hun personeel worden geen liever-koekjes ge bakken. Elke klant is koning. De oerfilo- sofie van het Duitse Raststatte-wezen is nu eenmaal: verzorging. Pal aan de Au tobahn moet de automobilist - van zui nige vakantieganger tot joviale beroep strucker - keurig zijn natje en droogje kunnen vinden. Ook voor de auto. Permanent open, dag en nacht, al is het basisbegrip verzorging de laatste jaren behoorlijk uitgebreid tot extra aandacht bijvoorbeeld voor rolstoelgasten, lekker bekken en baby's. Eenheidsworsten wor den langs de Autobahnen niet gebraden. De gemotoriseerde klant moet vooral een ruime keus hebben, vandaar de soms indrukwekkende menuboeken. Van keuzebeperking zoals bij McDo nald's willen ze langs de Autobahnen niet weten. Wie de eigenaar van al die Raststatten, tankstations en kiosken wil spreken, moet in Bonn zijn. Op de kop van de sjiek-romantische Poppelsdorfer Allee, pal achter het station, zetelt in een zeer stijlvol ingericht pand de Gesellschaft fur Nebenbetriebe der Bundesautobah- nen (GfN). Het is een door de overheid in 1953 opgericht bedrijf dat namens de staat alles wat er aan materiële verzor ging langs de Duitse snelwegen staat, in eigendom heeft en verpacht. Het is een meer dan middelgroot bedrijf. Niet zozeer qua eigen personeel (dik tweehonderd werknemers) als wel qua bezittingen en omzet. In de horecasector alleen al zette de GfN vorig jaar bijna 900 miljoen gulden om. De Raststatten-organisatie is nogal inge wikkeld, zelfs al berust het op het simpe le basisgegeven dat de staat het mono polie heeft. Zomaar een Raststatte ope nen is er niet bij. Dat ondervindt nu ook het Nederlandse Van der Valk-concern, dat in de nieuwe deelstaten (de vroegere DDR) vlak voor de Duitse hereniging een handvol contracten afsloot om er, naar eigen familietraditie, een aantal wegrestaurants te bouwen en te exploite ren. „Veel en goedkoop", zoals sommige Duitse kranten het Van der Valk-be- drijfsmotto noemen, maar dat is in Ne derland al sinds jaar en dag bekend. „Al les zelf doen. Van financiering tot de ar chitect uitzoeken", zoals Vincent van der Valk, mede-directeur van de Duitse tak van het familieconcern, zegt. Alles in eigen beheer van kamerplanten tot ka mermeisjes, eigen baas over het type be stek en de kleur van het behang. En d&t is nu juist het allesomvattende verschil met de praktijk in de Bondsre publiek. Daar kun je als toekomstige pachter inschrijven op een Raststatte. maar je hebt te nemen wat er al staat. Je pacht het bedrijf kant en klaar. Graag of niet... Een opmerkelijk voordeel aan het Duit se systeem is, dat de 'kleine man' volop kansen krijgt. In de politiek heet dat 'de zorg voor de middenstand'. Dat ver klaart ook voor een belangrijk deel de uiterste terughoudendheid van de Duitse overheid voor de machtsconcentratie van hotelketens langs de Autobahnen, zoals dat in Nederland, Frankrijk, Zwit serland en Italië heel gewoon is. Misschien was Van der Valk net iets te vroeg. Want er wordt in Duitsland se rieus gepraat over de privatisering van de Nevenbedrijven. Als dat erdoor is - misschien volgend jaar al - komen er andere organisatorische en bedrijfseco nomische modellen op tafel.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13