£eid6e (Bowumt Jihad laat Brit na ruim vijf jaar vrij NS gaan door met treintaxi grote steden Thuisblijvers 3 4 Oosteuropeanen zijn evaar op de weg" osmonaut redt gestrande collega 14 Dagen Gratis EcidócSouxcmt axsna Partijraad PvdA naar later tijdstip INFORMATIE ZONDER SENSATIE Cckbe Souxa/nt AUGUSTUS 1991 12 PAGINA'S 1 weghalen katernen insscholen nemen rol disco's over den r dist Van den Broek in EG ter discussie idse hoek verdwijnt Rijksmuseum voor Oudheden Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25103 Losse nummers 1.45. BAYRUT In Libanon is vanochtend de Britse gij zelaar John McCarthy vrijgelaten. Dat heeft de fundamentalistische pro- Iraanse Islamitische Jihad verklaard. McCarthy zou een brief voor VN-secre- taris-generaal Perz de Cuellar bij zich hebben. De 34-jarige McCarthy werd op 17 april 1986 ontvoerd toen i foto: archief hij op weg was naar het vlieg veld om uit Libanon te ver trekken, waar hij zes weken had gewerkt als producer voor Worldwide Television News. Van hem werd niets meer ver nomen, totdat op 30 april 1990 de Amerikaanse gijzelaar Frank Herbert Reed werd vrijgelaten. De Islamitische Jihad meldde de vrijlating in een verklaring aan een internationaal persbu reau waarbij een zwart-wit foto van McCarthy was ge voegd. „In navolging van wat wij eerder hebben verklaard, hebben wij vandaag (donder dag) om 11 uur onze gezant John McCarthy weggezonden met een brief die hij persoon lijk aan secretaris-generaal De Cuellar van de Verenigde Na ties moet overhandigen", zo valt in de verklaring te lezen. In de verklaring van de Isla mitische Jihad werd niets ge zegd over de eventuele vrijla ting van andere gijzelaars. De Britse omroep BBC meldde dat McCarthy na zijn vrijlating in West-Bayrut was overge dragen aan een afgezant van de Verenigde Naties, Giando- menico Picco. Hoe de ex-ge- vangene er aan toe was, was nog niet bekend. Syrische regeringsfunctiona rissen kondigden vanochtend de vrijlating binnen 24 uur van zeker twee westerse gijze laars in Libanon aan. De vrij gelatenen zouden worden overgebracht naar de Syrische hoofdstad Damascus. Nu McCarthy al vrij is, werd nog de vrijlating van de Ameri kaanse journalist Terry An derson verwacht. Gisteren waren al in het Mid den-Oosten, Europa en de VS voorbereidingen getroffen met oog op de mogelijke vrijlating van een of meerdere westerse gijzelaars. Diplomaten van westerse ambassades in Bayrut tot laat in de avond op hun kantoor en de Verenigde Sta ten lieten een team medische deskundigen in gereedheid brengen. Pagina 5: Bani Sadr wil te gen Reagan getuigen Ernstig busongeluk Hongaarse toeristen WENEN Bij een van de ernstigste busongelukken die Oostenrijk ooit heeft gemaakt, zijn dertien Hongaren omge komen en dertig gewond ge raakt. Een toeristenbus dook een honderd meter diep ravijn in nadat de chauffeur een bocht naar rechts in de weg miste. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door de bomen en struiken in het ravijn. Heli kopters en ambulances brach ten gewonden naar ziekenhui zen in de omgeving. De politie neemt aan dat er tussen de 44 en 48 passagiers in de bus wa- tIEBERGEN Veel [omobilisten uit Oost !ropa vormen een ge- ar op de weg. Omdat ze elal in langzame auto's Jen en geen drukke en 1 verkeer gewend zijn, ngen ze zichzelf en an- e weggebruikers in ge- zegt de Algemene Ver- "rsdienst (AVD) van de tspolitie in Driebergen. De itie kan haar bewering niet )/en met ongevallencijfers, baseert haar stelling op aringen. „Wij komen regel- ïg stuntelende Polen, Tje- en Oostduitsers tegen die langzame auto's rijden en hier in een verkeersstroom te recht komen die ze niet ge wend zijn", aldus een woord voerder van de AVD. De Oost europeanen stoppen wel eens plotseling op de weg, voegen gevaarlijk in, vertonen kortom onvoorspelbaar verkeersge drag, aldus de AVD. De politie vindt dat de ANWB of Veilig Verkeer Nederland een voor- lichtscampagne moeten orga niseren, maar de organisaties voelen daar weinig voor. „Dat moeten ze in Duitsland maar doen. Het is ondoenlijk om bij alle grensposten folders te leg gen in drie talen. Bovendien denken wij, dat de Oosteuro peanen volgend jaar al aan de verkeersdrukte gewend zijn en de grootste problemen voorbij zijn", aldus een woor- voerster van VVN. Jagers niet eens met verbod op lood AMERSFOORT De Ko- ninklijke Nederlandse Jagers- vereniging (KNJV) is tegen het besluit van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten om op de terreinen van deze vereniging voortaan nog uitsluitend de jacht met ij- zerhagel toe te staan. Natuurmonumenten zegt hier mee vooruit te lopen op een wettelijk verbod op lood, dat niet alleen schadelijk is voor het milieu maar ook voor die ren, vooral eenden, die bij het voedsel zoeken lood binnen krijgen. Volgens de KNJV heeft onderzoek aangetoond dat niet elk hagelgeweer ge schikt is voor ijzerhagel. Vol gens de KNVJ is hier de vei ligheid in het geding en ze noemt het besluit van Natuur monumenten „onverantwoor- )SKOU Sovjet-kosmo- it Sergej Krikaljov, heeft angs zijn collega Anatoli tsebarski gered en veilig te- gebracht aan boord van het mtestation Mir, nadat deze het einde van een bijna n uur in beslag nemende mtewandeling in ernstige eilijkheden was gekomen, glasvizier van zijn ruimte- n was dusdanig beslagen »r overmatige transpiratie, hij niets meer kon zien. incident, dat al op 27 juli atsvond, deed zich voor rt nadat Krikaljov en Artse- "ski de constructie hadden voltooid van een bijna veer tien meter hoge 'toren' op het Mir-complex. Het experiment gold ter beproeving van soort gelijke structuren bij de bouw van zeer grote ruimteplat- forms in een baan om de aar de. Na het zeer inspannende karwei op in totaal bijna 380 kilometer hoogte, was Artse- barski nog eenmaal naar de top van de 'toren' geklommen om er een Sovjet-vlag op te bevestigen. Toen hij vervol gens wilde terugkeren, bleek hij daartoe niet meer in staat. Er had zich door zijn zware in spanningen namelijk zo veel transpiratievocht in de mini- atmosfeer van zijn ruimtepak en -helm opgehoopt dat het in gebouwde verdampingssys teem het niet voldoende meer kon verwerken. De ruimtewandelaar zag geen kans meer op eigen gelegen heid vanuit het veertien meter hoge bouwsel naar de veilige beschutting van de Mir terug te keren. Hij riep daarop de hulp in van Krikaljov, die op zijn beurt eveneens de toren beklom en Artsebarski ten slotte aan de hand en uiterst behoedzaam langs het bouw werk naar 'beneden' loodste en vervolgens over de volle lengte van het ruimtestation naar de luchtsluis begeleidde. Ze arriveerden daar vlak voordat ook de reserve-voor raad zuurstof was uitgeput. Ais de 'thuisblijvers' door faoiilieleden-op-vakantie niet tot 'spoorzoekers' zijn gebombardeerd, weten ze nu precies waar iedereen zijn tenten heeft opgeslagen. Dat kan in afstand va riëren van enkele honderden kilometers tot zelfs enkele dui zenden. Als zij daar ergens een krant willen lezen, moeten ze er de taal verstaan waarin die kranten verschijnen of voor een Nederlandse krant soms zelfs in de rij gaan staan. Ze moeten dan niet zelden genoegen nemen met een tweede keus. Wie de Leidse Courant naar zijn vakantieadres laat sturen is natuurlijk beter af. Maar de echte 'thuisblijver' is altijd het beste af, want die zit nü dit kakelverse exemplaar van de Leidse Courant te lezen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. C Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 LO I I Dhr/Mevr: I Postcode/Plaats: I e op bezorging) Of bel 071-313 677 ■iminiiwn Veerboten en vrachtschepen met duizenden Albanese vluchtelingen zijn opgestoomd naar Zuidita- liaanse havens. Op last van de overheid bracht een Italiaans veer reeds 900 Albanezen van Brindisi terug naar Dürres. In deze Albanese havenstad kwam het gisteravond tot ongeregeldheden tussen vluchters en de politie, waarbij enkele mensen zijn omgekomen. foto: epa ortsjnoi kampt met idersdomskwaaltjes 8 PAGINA'S orgen perioden met zon vrijwel overal droog, aar in het noorden ook ikele wolkenvelden en bgelijk een spatje regen, inimumtemperatuur mstreeks 11 graden, iddagtemperatuur van 19 raden in de kop van oord-Holland tot 25 raden plaatselijk in Imburg en het oosten an Noord-Brabant, latige wind, windkracht 3; I het noordelijk ustgebied af en toe vrij rachtige westelijke wind, racht 5. Geen terugtrekking ondanks bestand Joegoslavië BELGRADO/ZAGREB De gewapende eenheden Serviërs en Kroaten in Kroatië hadden zich giste ren ondanks het voor schrift van het bestand om zes uur 's avonds nog geenszins uit eikaars schootsveld teruggetrok ken. Aar» beide zijden bleef men ook barricaden bemannen. Over het algemeen bleef het rustig aan de fronten. Hier en daar werd soms nog geschoten, maar er vielen geen slachtof fers. De opdracht tot terug trekking uit eikaars schoots veld die het collectieve Joego slavische presidentschap dins dagavond bij de afkondiging van het bestand gaf, gold niet voor het federale leger. Kroa tië beschuldigt eenheden van het leger ervan mee te vech ten aan de zijde van de Servi sche guerrillastrijders. De re gering in Zagreb verwierp gis teren de voorwaarden van het bestand. Een bedreiging voor het bestand, niet alleen in Kroatië en Slovenië, vormt het gisteren door Slovenië ge uite vermoeden dat Joegosla vische legereenheden die krachtens het bestand in Slo venië deze republiek moeten verlaten, zullen terugkeren na Kroatië te hebben aangeval len. De Sloveense minister van defensie zei dat het leger voor nemens is Kroatië aan te val len en vervolgens eind sep tember Slovenië wil aanpak ken. Pagina 5: Kroatië: liever oversized groen dan Europe se blauwhelmen UTRECHT De Neder landse Spoorwegen willen een nieuwe poging wagen de treintaxi in te voeren in Den Haag en Rotter dam. Deze gemeenten zouderi volgens de NS harder moeten optreden tegen protestacties en po gingen tot intimidatie van chauffeurs die tegen de plannen zijn. Dit is de uitkomst van een gis teren gehouden vergadering tussen de hoofddirectie van de spoorwegen en de NS-dochter VOF Treintaxi. Als de steden toezeggen dat chauffeurs die met hun protesten over de schreef gaan hard worden aangepakt, wil Treintaxi op nieuw proberen de bedrijven die eerder afhaakten over te halen aan het project mee te doen Het gaat hier om het Haagse bedrijf City Tax en de Rotterdamse Taxi Centrale. City Tax liet maandag na een dag van acties tegen de trein taxi bij het hoofdkantoor van de NS in Utrecht weten, geen contract met de VOF Trein taxi te zullen tekenen. Het Rotterdamse bedrijf haakte vorige week af. Directieleden en chauffeurs van beide be drijven zijn de afgelopen we ken herhaaldelijk lastig geval len en bedreigd door tegen standers van de treintaxi. De NS maakten gisteren ver der bekend dat wordt nage gaan of het mogelijk is de schade die de taxichauffeurs maandag in Utrecht hebben aangericht, te verhalen op de organisatoren van de acties: de Samenwerkende Haagse Taxi Ondernemers en de Vereni ging Taxibelangen Nederland (VTN). Volgens de NS be draagt die schade een miljoen gulden. Ook wordt onderzocht of een gerechtelijke uitspraak gebruikt kan worden t>m drei gementen en intimidaties te voorkomen. De VTN heeft besloten voorlo pig niet te beginnen aan een landelijke actie tegen de trein taxi. Volgens M. Vermeij van de VTN wil de vereniging „opnieuw haar goede wil to nen" en wachten op het ant woord op een brief die ze gis teren heeft gestuurd aan mi nister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat. In die brief vraagt de VTN om nieu we onderhandelingen. De VTN gaat opnieuw een en quête houden onder de taxi ondernemers in steden met treintaxi's. Als het eventueel toch tot acties komt zullen die publieksvriendelijk zijn, aldus Vermeij. Losgebroken paarden veroorzaken ongelukken PESSE Acht losgebroken paarden hebben in de afgelopen nacht grote consternatie veroorzaakt in Drenthe. Drie auto's botsten tegen een paard, waarbij twee mensen lichtgewond raakten en een zwaar gewond. Drie paarden vonden de dood. De paarden ontsnapten gisteravond rond kwart over tien uit een manege in Pesse en verspreiden zich over een vrij groot gebied. De laatste twee paarden werden om half een 's nachts gevangen. Operatie 'Reforger' afgeslankt WASHINGTON Operatie 'Reforger', de traditionele herfst- manoeuvre van de NAVO waarin de aanvoer van Amerikaanse troepen naar Europa wordt geoefend, zal dit jaar beduidend kleiner uitvallen dan voorheen. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte bekend dat dit jaar slechts 6700 Ameri kaanse militairen zullen worden overgevlogen voor de oefenin gen, waaraan ook strijdkrachten uit Nederland deelnemen. In 1987 kwamen nog driemaal zoveel Amerikaanse soldaten voor de jaarlijkse oefening naar Duitsland. Albanese vluchtelingen Idoor PAUL KOOPMAN AMERSFOORT Er komt eén extra partijraad van de PvdA over de ka- binetsingrepen in de ziek tewet en wao. Maar de vergadering van dit op één na hoogste partijor gaan wordt niet voor 24 augustus gehouden, zoals het gewest Noord-Hol- land-noord had gevraagd. Gisteren kwam het be stuur van de PvdA, dat in Amersfoort vergaderde, tot de conclusie dat de dis cussie op zo'n korte ter mijn niet zorgvuldig voor bereid kan worden. Volgens waarnemend partij voorzitter Frits Castricum is het zinvol dat de PvdA-ka- merfractie eerst in de gelegen heid gesteld wordt zijn defini tieve standpunt over de kabi netsvoorstellen te bepalen. Gisteren werkte vice-fractie- voorzitter Leijnse aan een al ternatief wao-voorstel, dat het ministerie van sociale zaken nog zal doorrekenen. Het partijbestuur wil aanstaan de dinsdag een exacte datum bepalen, in elk geval na de fractievergadering op 23 en 24 augustus. Gehoopt wordt dat er tegen die tijd ook meer dui delijkheid is over de mogelijke bezwaren die de coalitiegenoot CDA tegen de wao- en ziekte wetplannen van het kabinet heeft. Het PvdA-partijbestuur en de PvdA-fractie streven er vooralsnog naar samen met het CDA uit de wao-proble- men te komen en de coalitie niet in gevaar te brengen. Ook in het CDA groeit overi gens de kritiek op de wao- plannen. Volgens de Tilburgse hoogleraar economie A. Kol naar, kroonlid van de SER en auteur van het hoofdstuk soci ale zekerheid in het CDA-ver- kiezingsprogramma, komt het kabinetsvoorstel in feite neer op afschaffing van de wao. „Daarom zal het voorstel het in de Kamer ook niet halen", verwacht Kolnaar. De kabi netsplannen zijn volgens de hoogleraar bovendien niet zo hard als vice-premier Kok heeft verkondigd. De geraam de opbrengst van 4,4 miljard is volgens hem schromelijk over dreven. Pagina 3: PvdA wijst geen zondebokken aan IJspret Terwijl toekijkt, heeft dit jongetje ijsje te ijsliefhebbers dagen voor hen gunstig dus zonnig foto: stephen i v| evenhuis

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1