LEIDEN OMGEVING Eis twaalf jaar voor parkeermoord GS Y 1 ichtdraaien van bsidiekraan nekslag >or Galerie Stelling Uit eten idócGoivuvnt WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1991 Aen mensen ziek na zwemmen in Zegerplas LPHEN AAN DEN RIJN Bij de Gemeentelij- Gezondheidsdienst-Rijnstreek in Alphen zijn steren tien meldingen van mensen binnen geko- ien die ziek zijn geworden na het zwemmen aan zuidkant van de Zegerplas. De GGD ontraadt ensen om daar te gaan zwemmen. Vandaag zijn aarschuwingsborden geplaatst. De tien meldin- ;n waren afkomstig van drie kinderen en zeven jlwassenen. Volgens epidemioloog bij de GGD, T. oenen, is het ziekteverloop vrij mild. Het braken, de diarree duren één twee dagen. „Eigenlijk iet de moeite waard om naar de dokter te gaan. u dus kunnen dat meer mensen na het len ziek zijn geworden", aldus Coenen. Met ad ruk stelt hij dat er geen zwem verbod is afge- ondigd en dat het afraden van het zwemmen al- aor de zuidkant geldt. Ook omdat uit de tweewekelijkse metingen* van het Hoogheemraad schap van Rijnland bleek dat de zogenoemde coli- bacterie iets was verhoogd, is voor de zekerheid die waarschuwing uitgegaan. De concentratie van de coli-bacterie wordt als maat gebruikt voor het aantal ziekteverwekkende bacteriën. Die concen tratie is weliswaar, vermoedelijk door het warme weer, iets verhoogd, maar heeft nog niet de wette lijke normen overschreden. Of het ontraden van het zwemmen wordt teruggedraaid of verscherpt, hangt af van de onderzoeksresultaten. Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) gaat onderzoek doen naar de specifieke ziekteverwekkers in het water. Coenen vermoedt dat het om een virus gaat, echter of dat zo is en welke virus in het water zit en wat de oorzaak daarvan is, moet dat onderzoek uitwijzen. Weer hakenkruizen aangeplakt in Merenwijk LEIDEN Op een aantal winkels in winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk zijn een aantal stickers op de ruiten geplakt met hakenkrui zen. Eerder deze week deden een tweetal bewoners van de Eikenrode aangifte van soort gelijke stickers die op hun au to's waren geplakt. Getuigen hebben gezien dat de plakker een 'Zuid-Amerikaans type' is. De politie probeert meer gege vens te verzamelen. Strijd om lokale omroep in Leiden duurt voort LEIDEN De SOL, de Stichting Overkoepelende Om roep Leiden, is het volstrekt niet eens met de uitspraak van het Commissariaat voor de Media (CvdM), die twee weken geleden de zendmachtiging van Omroep Rijnland (OR) met vijf jaar verlengde. Daarmee nam het commis sariaat impliciet aan dat OR ook representatief is voor de gemeente Leiden. Juist dat is eerder door de gemeente bestreden. „Het is hoogst merkwaardig dat het Commis sariaat tot dit besluit is gekomen. Er is duidelijk gekozen voor de weg van de minste weerstand: 'Omroep Rijnland had al een machtiging, dus die zullen we maar verlen gen'. Maar met die redenering wordt de problematiek omzeild. De gemeenteraad heeft zich uitgesproken voor een onafhankelijke zendgemachtigde, die representatief is voor de gemeente Leiden. Met deze beslissing gaat het Commissariaat voorbij aan een opvatting die de raad, als volksvertegenwoordiging, heeft", zegt H. van Heinessen van de SOL. De SOL, twee jaar geleden onder de vleu gels van de gemeente opgericht om de strijd om een zendmachtiging met OR aan te binden, onderzoekt nu de mogelijkheden om het besluit van het CvdM aan te vechten bij de Raad van State. „We laten het er zeker niet bij zitten. Een streekomroep als Omroep Rijnland is misschien representatief voor kleinere plaatsen die in omvang op elkaar lijken maar niet voor een stad als Lei den met meer dan 100.000 inwoners". Het verwijt aan Omroep Rijnland is altijd geweest dat zij een te hoge drempel voor 'derden' opwerpt om te kunnen uitzenden. „Het "feit alleen al dat er over 'derden' wordt gesproken geeft al aan dat Rijnland en Freewave (die sinds januari van dit jaar samen met Rijnland uitzendingen voor Lei den verzorgt, red.) zichzelf bevoordelen", aldus Van He- Willemse, voorzitter van fstuur van de Stichting, dat de Leidse gemeente- den zich nog wel nader beraden over de gevol- e het raadsbesluit voor idse galerie zal hebben de brief van Stelling h gelezen. „Het is de be- g dat ze de subsidie van [gulden per jaar in drie aan afbouwen. Maar wij HRE-318h het al niet wanneer we ^^^^^ügulden minder binnen vreest Willemse. ^Hmeente betaalt, middels ^^Hnweg via een subsidie ^|Kelling, de huur van de ruimte aan de Burg waar de galerie al drie gevestigd. De medewer- n bestuursleden verrich- ptaal onbezoldigd hun De maandelijkse onkos- /^ch altijd nog een bedrag Ind de 3000 gulden, moet bM fkerie helemaal zelf op- ÏÏMi Mn. De Stichting probeert 'M %s\/uf te bedruipen door on- jeer werken van kunste- te verkopen. hten ju toe lukt dat aardig. |g oogt commercieel en immert er hard aan de volwaardig mee te draaien in de nationa- internationale handel in kunst. Er wordt hard leerd om werk van kunstenaars onder de ht te brengen. Niet al- loor geregeld werk van aars te exposeren, maar ook door uitwisselings- ies, die vaak internatio- in opzet zijn. De vruch- deze inspanningen af- i, zouden de Leidse ge- eraad juist moeten ver- laar in plaats daar- de raad met het ver- at Stelling geen ideëel (ïastreeft, maar een 'ge- commerciële galerie is, irom geen gemeentelijke ie behoort te krijgen. ;ekke is, dat ons aan de i kant verweten wordt elling 'niet inkomensbe- end' werkt voor de kunstenaars. Dat is vol- met elkaar in tegen- Volgens Willemse de andere Leidse gale- VERDACHTE ONTKENT TE HEBBEN GESCHOTEN A KATSMAN en ONNO SCHILSTRA A v [EN De Leidse galerie Stelling wordt bedreigd |pr voortbestaan door de mogelijke intrekking van Ijmeentelijke huursubsidie, die de exploitatie van ïntoonstellingsruimte in de Burgsteeg mogelijk 't. De Stichting heeft in een brief aan de gemeente itesteerd tegen het voornemen de subsidiekraan te draaien. niet mee eens dat wij subsidie krijgen en zij niet. De bestuursleden van Stelling dragen in de brief aan de ge meente tal van argumenten aan waarmee wordt aange toond dat de galerie wel dege lijk inkomensbevorderend is voor Leidse kunstenaars, zon der dat er evenwel winst wordt gemaakt. Bovendien wordt erin beschreven welke successen Stelling heeft ge boekt met haar programma om te kunnen concurreren met bekende nationale galeries en instellingen. De deelname aan de grote tentoonstelling in de Waag, 'Het Klimaat', is een van de voorbeelden die ge noemd worden om aan te to nen hoe belangrijk de inbreng van Stelling hierin is geweest. De- waardering vanuit het vakgebied is groot. Naïef Als het gaat om de inkomsten voor Leidse kunstenaars te be vorderen, dan is Stelling van mening dat de politiek naïef bezig is om te veronderstellen dat het voor een kunstenaar mogelijk zou zijn om een vol ledig inkomen uit galerie Stel ling te halen. Dat is te allen tijde onmogelijk. Het is een be ter uitgangspunt om eraan mee te werken dat Leidse kunstenaars een graantje uit de nationale kunstmarkt kun nen meepikken. Bovendien zou het onverstandig zijn om alleen Leidse kunst te presen teren, vindt het bestuur. „Juist een breed aanbod trekt ook mensen van buitenaf aan, die dan ook weer een bezoek aan andere Leidse galeries willen brengen als ze toch in de stad zijn", veronderstelt Willemse. Het bestuur wil in plaats van het stopzetten van de subsidie juist een lans breken voor het verdubbelen van het bedrag dat de gemeente jaarlijks bij draagt. „In verhouding tot onze kosten, inzet en het be lang van Stelling voor het kunstklimaat in Leiden zou dat eerder op zijn plaats zijn." Stelling vindt het vreemd dat de medewerkers wel vrijwillig hun tijd en inzet mogen geven aan de galerie, maar dat de po litiek gaat uitmaken hoe LEIDEN/DEN HAAG Tegen een 25-jarige man uit Utrecht is gisteren voor de Haagse rechtbank twaalf jaar gevangenis straf geëist. Hij wordt er van verdacht in de nacht van 28 op 29 april de Lei- denaar Peter de Klein te hebben doodgeschoten tij dens een ruzie om een parkeerplaats op de Nieu we Beestenmarkt. „U weet eigenlijk heel wei nig", sneerde mr. Konings veld, president van de Haagse rechtbank tegenover de ver dachte. De man had tot op dat moment tamelijk nietszeggen de antwoorden gegeven op de vragen die hem werden ge steld. Hij wist niet wie er in zijn auto zaten toen hij die nacht van 28 op 29 april van uit Utrecht naar Leiden reed. Hij kon zich niet meer precies herinneren wat er was ge beurd. Hij had niet zien schie ten, hij had alleen schoten ge hóórd. Tijdens het hele ge rechtelijke vooronderzoek en ook ter zitting hield de Utrechter vol dat hij niet had geschoten. De vraag die vervolgens op kwam was waarom hij dan de volgende dag in een shoarma zaak in Amsterdam zijn snor afschoor, andere kleren aan trok en zijn haar korter knip te. Vierhonderd pagina's Ondanks de vele getuigenver klaringen, die ervoor zorgden dat binnen drie maanden na dat de moord werd gepleegd het dossier een omvang van meer dan vierhonderd pagi na's had bereikt, werd ook gis termiddag niet duidelijk of de gene die achter het beklaag- denhekje stond, ook daadwer kelijk de dader was. De advo caat van de verdachte, mr. C. Zwaaneveld, probeerde behan deling van de zaak nog uit te stellen zodat één van de vier kroongetuigen voor de recht bank zijn verhaal kon doen. Hij was volgens Zwaaneveld de enige die kon aantonen dat zijn cliënt niet de schuldige kon zijn. De rechtbank wenste op dat verzoek echter niet in te gaan. Rechter Koningsveld had er geen behoefte aan het gerech telijk vooronderzoek nog eens dunnetjes in de rechtszaal over te doen. Dit besluit ontlokte de verdachte ziin enige duidelijke uitspraak: „Dit vind ik geen eerlijk proces". Reconstructie Tijdens de zitting werd gepro beerd om via de verklaringen die een tiental getuigen had den afgelegd, een reconstructie te krijgen van de schietpartij, die voor De Klein fataal ein digde. De verdachte, die sa men met vier anderen in een BMW over de Nieuwe Bees tenmarkt reed, zocht daar een parkeerplaats. De Klein ook,- en slachtoffer en verdachte kwamen vrijwel tegelijk uit bij hetzelfde vrije plekje. De Klein was echter net iets snel ler en parkeerde zijn auto. Briesend van woede stapte de bestuurder van de BMW uit, waarna een korte maar hevige woordenwisseling ontstond. Volgens de vrouw van het slachtoffer heeft de bestuurder van de andere wagen geroe pen: „Ik maak je af". De BMW werd even verderop op de hoek Beestenmark t/Nieuwe Beestenmarkt neer gezet. Eén van de inzittenden liep op de auto van het latere slachtoffer toe i pen uit. Eén stak de weg vechtersbazen, ondanks advies van een getuige om „die jon gens het maar zelf te laten uit vechten". De jongen heeft ge probeerd de verchtersbazen uit elkaar te halen. De Klein kreeg daarbij een fikse duw en viel op de grond. Toen hij overeind was gekrabbeld, werd hij door de andere twee voortgeduwd in de richting van de Beestenmarkt. Op de hoek werd hij opgewacht door de werkelijke schutter. Die liet het slachtoffer eerst zijn pi stool zien om hem af te schrik ken, en schoot vervolgens drie of vier keer vlak voor de voe ten van het slachtoffer op de grond. De twee kogels die daarna werden afgevuurd, wa ren gericht. Eén ervan door boorde longen, hart, lever en een nier van Peter de Klein, verwondingen waaraan hij op weg naar het AZL overleed. Machogedrag Geen enkele getuigenverkla ring kon echter uitsluitsel ge ven over de vraag wie het slachtoffer *vas aangevlogen, wie degene was die het twee tal uit elkaar wilde halen en wie nu de schoten heeft afge vuurd. De Utrechter meldde zich maandag na de schietpar tij bij de politie in zijn woon- Brandje bij LVC snel gedoofd LEIDEN Kortsluiting is vermoedelijk dé oorzaak ge weest van een brand die giste ren rond kwart over een bij het LVC in de Breestraat heeft gewoed. Het brandje was van buitenaf niet goed zichtbaar, omdat het zich tussen de laag tussen de vloer van de boven verdieping en het plafond be vond. De brandweer slaagde erin om het vuur snel te do ven. Wel verschafte de brand weer zich nog via het forceren van een deur toegang tot het aangrenzende pand vanwege mogelijk brandgevaar. Voor de bewoners van de woning, die niet thuis waren, is een brieQe achter gelaten. Hond geschept Een loslo pende hond was gistermiddag het slachtoffer van een aanrij ding op de Schulpweg in Noordwijkerhout. Het oeest werd geschept door een 30-ja- rige man uit Wassenaar. De onbekende hond is afgevoerd met de dierenambulance. Het politie-onderzoek directe na de schietpartij op de hoek van Beestenmarkt en Nieuwe Beesten markt. De verdachten lieten toen de BMW waarin zij reden achter. foto: wim van noort plaats. Vanaf het begin gold hij als hoofdverdachte. Hij heeft echter steeds ontkend te hebben geschoten. Dat kon officier van justitie mr. F. Slits er gisteren niet van weerhouden de man te at taqueren met messcherpe vra gen. „Waarom bent U wegge lopen van de Beestenmarkt Waarom bent U uw auto niet gaan ophalen Als U niets had gedaan, had U toch niets te vrezen Waarom bent U niet naar huis gegaan in Utrecht maar heeft U onderdak ge zocht bij familie in Leiden Waarom moesten zij voor U naar huis bellen Doorslag gevend voor de officier waren de verklaringen van familiele den en vrienden die de ver dachte in de Amsterdamse shoarmazaak kwamen ophalen en daar in geuren en kleuren het verhaal van de schietpartij kregen te horen. „Ook zijn fa milieleden ergerden zich aan het machogedrag van de ver dachte. Hij liep op te scheppen over het feit dat hij het slacht offer wel even een lesje had geleerd. Ook kregen zijn fami lieleden te horen dat ze niks tegen de politie moesten zeg gen, anders....Dat kwam op hen nogal dreigend over". Via het afluisteren van telefoons werd ontdekt dat vrienden de verdachte via een 'Frankrijk- route' naar Turkije wilden la ten verdwijnen. Killer Ondanks alle onduidelijke ge tuigenverklaringen achtte de officier de moord bewezen. „De combinatie van alcohol en cocaïne maakte deze man tot een levensgevaarlijke killer, voor wie een mensenleven niet telt". De verdachte, die de volle anderhalf uur van de zit ting voor zich op de grond staarde en elke vraag van de rechtbankpresident met een keurig maar emotieloos „Ja mevrouw" en „Nee mevrouw" beantwoordde, bleek al eerder te ziin veroordeeld wegens ge weldsdelicten en verboden vuurwapenbezit. Hij was in het bezit van een alarmpistool, waarvoor hij geen vergunning had. Voor officier van justitie Slits stond vast dat de verdachte ui termate koel heeft afgerekend met degene die hem en plein public voor schut had gezet door een parkeerplaats voor zijn neus in te nemen. „Dood en leven zijn in deze zaak als uitersten met elkaar verstren geld geraakt. De vrouw van het slachtoffer was vier maan den zwanger. De vriendin van de verdachte stond op het punt te bevallen toen het dodelijke schot werd gelost. En waar praten we precies over Over twee bestuurders die vechten om een parkeerplaats. Daar word je stil van". Na drie maanden onderzoek is echter nog steeds niet die ene vraag beantwoord, waarvan het antwoord in tientallen va rianten door Leiden heeft ge gonsd: waarom werd Peter de Klein neergeschoten En als déze man het niet gedaan heeft, wat deed hij dan in Lei den in het bezit van een vuur wapen De laatste vraag wierp Slits zelf op. Hij ver zuimde echter hem te stellen. De uitspraak volgt op 20 au gustus. CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot f 30 000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de aflossingsvoorwaarden soepel. Bent ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. GOED VOOR UW LENING abonnee ingaande: Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het'opgeven van een nieuwe abonnee. ■n i I Dhr./Mevr.: I Postcode/plaats: Telefoon:(voor cootr< Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de mini picnic-set naar: I Naam: Toerist in Leiden zaak bij de gemeente beleid moet worden gevoerd. ngig gemaakt overleg. „De andere zijn het er gewoon „Dat kan niet door het geven van zo'n minimale subsidie ge ëist worden". We troffen het gezin Common aan op de Steenstraat aan het Galgewater: pa, ma, Rachel en Allison. Het Engelse gezin heeft er al zeven dagen opzitten van hun tiendaagse vakantie in Neder land. Ze verblijven in Noordwijk. Omdat het weer de dag dat we deze toeristen onder de boom aantroffen een beetje minder was, besloten ze het strand te laten voor wat het was en een dagje Leiden te gaan doen. De Engelsen waren nog niet lang in Leiden en hadden alleen Molenmuseum de Valk bezocht, wat ze erg leuk vonden. Ook hadden ze genoten van het uitzicht vanaf de molen over de stad. De negenjarige Rachel vond een visser die steeds maar zijn gevangen vissen terug in het grachtenwater gooide wel heel merkwaardig, vertelde ze giechelend. open envelop - postzegel niet nodig - naar d I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. CeidócSommit I llll l l'IIH van noort l i __-l_--

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9