'Vrouwen en kinderen eerst' is geen vanzelfsprekendheid I Vakantie was hokken bi familie op de Veluwe BINNENLAND BUITENLAND Nederlandse kapiteins geschokt UNPO wil maatregelen tegen staatsgeweld Oude bussen naar Kuwayt Pronk: hulp Molukken drie keer zo hoog fi&idaeGotrm/nt WOENSDAG 7 AUGUSTUS 19 2ai Londen vreest voor rode dubbeldekkers LONDEN De rode dubbeldekker-bus, waarin honden gratis mogen meerijden en toeristen altijd bovenin gaan zitten, zou wel eens spoedig uit het straatbeeld van Londen kunnen gaan verdwijnen. Om het krakke mikkige Britse openbaar vervoer te verbete ren, heeft premier John Major het plan op gevat voor een „deregulatie" - verkoop aan particuliere bedrijven - van de Londense busdienst. „Elk busbedrijf zal zijn eigen ui terlijk kiezen, dus dat betekent waarschijn lijk al het einde van de rode bus", zegt Da vid Hales, voorlichter bij het Londens Re gionaal Vervoersbedrijf. Plannen van de Europese Gemeenschap om bij de bouw van nieuwe bussen uniforme sta-hoogten in te voeren vormen een verdere bedreiging van de dubbel-dekkers. VOORZITTER UNICEF: Kinderen redden met overtollig kleingeld DEN HAAG Aan een buiten landse reis houden zakenlui meestal een handvol kleingeld over uit de bezochte landen. Maar banken wisselen geen mun ten in zodat de oogst uiteindelijk thuis in een mandje of potje wordt gegooid, of aan een verza melaar doorgespeeld. Aangenomen wordt, dat elke in ternationaal reizende passagier gemiddeld voor zo'n twee dollar aan kleingeld overhoudt, en meestal kwijt wil. Maar vijf dol lar is al voldoende om een kind in te enten tegen de belangrijkste kinderziekten. En voor vijftig dollar kunnen drie paketten voor eerste hulp aangekocht worden voor een verzorgingspost in een ontwikkelingsland. Henry Litton, voorzitter van Unicef Hongkong, is nu op een reddend idee gekomen. Met de lokale luchtvaartmaatschappij Cathay Pacific heeft hij een over eenkomst gesloten om het klein geld aan boord van alle lange af- standvluchten van deze maat schappij in te zamelen. Tijdens de actie 'change for good' (kleingeld voor het goede doel) krijgen alle passagiers tijdens de maand au gustus van het kabinepersoneel een omslag waarin zij hun vreemde munten kunnen stop pen. Deze worden nog tijdens de vlucht ingezameld. Leverpatiënten vragen vergoeding geneesmiddel UTRECHT De Nederlandse Lever Darm Stichting en de Leverpatiënten Ver eniging hebben bij de Ziekenfondsraad aangedrongen op een positief advies over alpha interferon 2b (Intron A). Dat is het tot nu toe enige middel tegen chronische hepatitis B of C, ziekten die de kans op le- vercirrose en leverkanker aanzienlijk ver groten. Volgens de fabrikant, Essex, kan met het middel bij ongeveer veertig pro cent van de patiënten een blijvend resul taat worden geboekt. Tot nu toe wordt het middel, waarvan de kosten tot in de dui zenden guldens oplopen, nog niet door de ziekenfondsen vergoed. De commissie ver strekkingen van de Ziekenfondsraad buigt zich er binnenkort over. LONDEN De Griekse kapitein van de Oceanos, de lijnboot die zondag aan de oostkust van Zuid-Afri- ka is gezonken, zei dat hij het schip had verlaten voordat alle passagiers waren gered omdat hij aan zijn vrouw en kinde ren moest denken. Zijn verklaring geeft een origi nele draai aan het gebruik van 'vrouwen en kinderen eerst'. Dit is echter een er fenis van de Victoriaanse zedenleer. Het heeft geen enkele juridische basis. Het gebeurde voor het eerst in 1852, ironisch genoeg in de Zuidafrikaanse wateren. Op 26 februari van dat jaar liep de Britse vrachtvaarder Birken head op zijn korte reis van Si- monstown naar Kaapstad op een rots en zonk in de haaien- rijke zee. Aan boord waren 487 officieren en manschappen van het 74e Schotse Highland- regiment en enkele andere re gimenten: 454 van de mannen kwamen om. Dertien vrouwen en kinderen vonden een plaats in de reddingsboten, evenals het merendeel van de beman ning van het schip. Het is een legendarische ge beurtenis geworden omdat de troepen, in het volle besef dat zij niet gered konden worden, bedaard en met ijzeren disci pline de dood ingingen. Toen in Engeland verslag werd uit gebracht, maakte de opoffe ring van de Highlanders een enorme indruk. „We dagen de hele geschiedenis van ons ras uit om een treffender voor beeld te leveren van moed en koelbloedigheid", schreef The Morning Herald. In 1893 maakte Kipling 'De Birkenhe ad exercitie' onsterfelijk in zijn poëzie. Titanic In 1912, toen de Titanic haar reputatie van onzinkbaarheid geweld aandeed in de ijswate- ren van Newfoundland, volg de een burgerversie van 'Bir kenhead'. Vrouwen en kinde ren werden, soms met geweld, gescheiden van hun man c.q. vader en vervolgens het eerst in de reddingsboten gezet. On der de 1589 doden bevonden zich niettemin 106 vrouwen en 52 kinderen, merendeels pas sagiers derde klasse die dieper in het binnenste van het schip in de val geraakt waren. De Birkenhead- en de Titanic- ramp hadden een aantal din gen met elkaar gemeen. Zij vonden plaats in een tijd dat de zedenleer veel van de men sen eiste, waaronder een zeke re keizerlijke 'noblesse oblige'. Beide rampen werden uitzon derlijk nauwkeurig opgete kend en onderzocht. Het ge drag van de opvarenden was echter eerder uitzondering dan regel in een tijd dat schepen eenvoudigweg niet genoeg reddingsboten hadden om ie dereen aan boord te redden. De ramp met de Titanic, waar van de reddingsboten zelfs in ideale omstandigheden slechts plaats boden aan 1178 van de 2021 opvarenden, was een van de voornaamste drijfveren voor het vaststellen van de moderne veiligheidseisen. Een voorbeeld van meer ge-' bruikelijk gedrag in die jaren was de ramp met de Ameri kaanse stoomboot Arctic. Overeenkomstig de relatief goede Amerikaanse regels van die tijd had de Arctic zes red dingsboten en andere red dingsuitrustingen - maar niet genoeg voor de 282 passagiers en 150 bemanningsleden - toen de boot op 27 september 1854 bij Newfoundland in aan varing kwam met een Frans schip. Ondanks de pogingen van de kapitein om zoveel mo gelijk vrouwen en kinderen aan boord van de reddingsbo ten te krijgen, was er geen en kele discipline aan boord en vocht een aantal van de man nelijke passagiers en beman ningsleden om een plaats in de boten om er vervolgens van door te gaan. Meer dan 300 mannen, vrouwen en kinde ren verdronken. In alle drie de gevallen ging het om stoomschepen. In het tijdperk van de zeilschepen ROTTERDAM De Nederlandse kapi teins zijn geschokt over het optreden van hun Griekse collega op het zondag voor de kust van Zuid-Afrika gezonken passagiers schip Oceanos. Het optreden van de kapi tein en andere officieren, die voor de pas sagiers het zinkende schip verlieten, is een schande voor de gehele maritieme wereld. Dit schrijft De Nederlandse vereniging van Kapiteins ter Koopvaardij in een brief aan haar internationale overkoepelende orga nisatie van kapiteins, de IFSMA. Zij heeft de ISFMA gevraagd het gedrag van de Griekse kapitein scherp te veroordelen. De bemanning van de Oceanos, onder wie een 21-jarige kapster uit Zwijndrecht, is han gende het onderzoek een spreekverbod op- In 1912 deed de Titanic haar reputatie van onzinkbaarheid geweld aan. Vrouwen en kinderen wer den, soms met geweld, gescheiden van hun man c.q. vader en vervolgens het eerst in de reddings boten gezet. Onder de 1589 doden bevonden zich niettemin 106 vrouwen en 52 kinderen. ILLUSTRATIE: SP was het concept 'vrouwen kinderen eerst' irrelevai Scheepsrampen waren orde van de dag. William Blight Wanneer tijdens de reis schip breuk werd geleden waren de mensen die de meeste overle vingskansen hadden in de red dingsboten degenen die in staat waren ze te navigeren, dat wil zeggen de bemanning. Dit blijkt ook uit de heroïsche reis van William Blight in een open reddingsboot. De zee vaarder was betrokken bij de muiterij op de Bounty en werd met achttien anderen van boord gezet. Na een tocht van 4000 zeemijl kwam hij aan op Timor. Passagiers vochten voor hun kansen en vrouwen en kinde ren kwamen meestal het laatst. Over uitzonderingen als Eliza Lafferty, die zich in 1841 samen met twee andere vrou wen aan boord van de jol van het zinkende schip William Brown wist te praten, kan slechts worden gespeculeerd. In een andere boot werden de vrouwen en mannelijke passa giers vermoord door de be manning en overboord ge gooid. Dit was geenszins onge bruikelijk. Het kwam ook voor dat er werd geloot: verliezers werden gedood om rantsoenen uit te sparen of werden zelf rantsoen. 'Noodzaak', luidde de rechtvaardiging. Er bestond in dergelijke omstandigheden een bijzonder lange geschiede nis van kannibalisme. Het laatste en beruchtste geval van kannibalisme op zee was de schipbreuk van het jacht Mig nonette in 1884. Nadat het schip was gezonken, ver moordden twee bemanningsle den de scheepsjongen om te overleven. Hoewel zij werden veroordeeld voor moord, werd hun vonnis omgezet in zes maanden' gevangenisstraf van wege de uitzonderlijke om standigheden. Wat er is gebeurd aan boord van de Oceanos toen de be manningsleden en passagiers zichzelf in veiligheid probeer den te stellen, is een zaak die onderzocht zal moeten wor den. Zij hebben echter geluk gehad dat hun beproeving plaatsvond in de twintigste eeuw, en niet in het Victori aanse tijdperk. (c) The Times (De auteur is als historicus verbonden aan het Britse Na tional Maritime Museum.) li DEN HAAG Met algemene stemmen heeft de UNPO, de organisatie voor niet-vertegen- woordigde landen en volken, gisteren op een speciale zitting in Den Haag de noodzaak uit gesproken een orgaan op te richten dat moet ingrijpen wanneer regeringen geweld (dreigen te) gebruiken tegen volkeren in hun land. Hoe deze Urgente Actie Raad precies te werk zal gaan is nog onduidelijk. „Het gaat om een principe-overeenkomst. De komende maanden moeten we het voorstel verder uitwer ken", aldus UNPO-secretaris- generaal dr. M. Van Walt Van Praag. „Maar er zijn natuurlijk vele mogelijkheden. Wanneer het om een potentieel conflict gaat, kan deze raad door het sturen van een delegatie aan dacht vragen voor het pro bleem. Een tweede mogelijk heid is dat de raad een dialoog op gang brengt tussen de rege ring en het betreffende volk. Bovendien kan de raad een conflictsituatie onderzoeken en daarover rapporteren". Volgens Van Walt Van Pradg zou de raad niet alleen uit UNPO-leden hoeven te be staan. „Het is mogelijk dat ook andere mensen er aan deelne men die bijvoorbeeld interna tionaal veel aanzien hebben". De UNPO sprak zich gisteren ook uit voor het opstellen van ,een jaarboek waarin schendin gen van de mensenrechten van niet-vertegenwoordigde volken worden beschreven. Dat het boek het reeds be staande jaarboek van Amnesty International zou overlappen ontkent de secretaris-generaal. „Amnesty heeft maar een heel beperkt mandaat en houdt zich niet bezig met groepsrech- ten, waar UNPO dat wel doet". De UNPO liet afgelopen dagen een aantal nieuwe leden toe. Ook de Fryske Nationale Par ty overweegt het lidmaatschap aan te vragen. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Standaard Ultgevarlj/Wavary Productions MEPPEL Direct na afloop van de zomervakantie gaan twintig oudere streekbussen van de Drentse Vervoers maatschappij (DVM) dienst doen in het oliestaatje Ku wayt. Het betreft bussen die de afgelopen jaren al door de DVM vervangen zijn, maar nog goed bruikbaar om in Kuwayt de ergste vervoers problemen te helpen oplos sen. In afwachting van nieu we bussen. De DVM werd via de fabrikanten Volvo en Leyland benaderd met de vraag of zij nog tweedehands bussen kon afstaan voor Ku wayt. Deze fabrikanten kon den niet direct aan de vraag naar nieuwe bussen voldoen. De bussen die nu naar Ku wayt gaan zijn bijna dertien jaar oud. De Veluwe is al jaren één van de be kendste en meest bezochte recreatieter reinen van Nederland. Het is min of meer de groene long van Nederland. Maar eentje die ook te lijden heeft van de negatieve kanten van de welvaarts maatschappij. Zomersmog is niet onbe kend op de Veluwe. Verder is het woe keren met de beperkte ruimte; zovéél toeristen zijn er. Sommige boseigenaren hebben ter bescherming van de natuur daarom het bos 'op slot' gedaan. Gepieker over de Veluwe is echter van vandaag of gisteren. Al 35 jaar f den hielden ambtenaren, bestuurden- burgers zich bezig met de vraag: „\j is nóg recreatieruimte voor mensej vinden?". Een kijkje in de recreatj Veluwse keuken van toen met als f het in 1956 verschenen boek 'Recrej ruimte in Nederland: De Veluwe' vai toenmalige rijksdienst voor het nati n le plan. Tegenwoordig de rijksplan1 gische dienst. De crisis der. zien. vreeda steeds lijkt hij i ontgo< waarc Joego! terne genlij gen i vraag heidei Een houten zomerhuisje werd in de jaren vijftig en zestig voor veel toeristen op de Veluwj steld betaalbaar alternatief voor het hotel en pension. de K Foi woorc Westb van Hij sl zelfs den i la Eti ramp of eei Kuwa Niet' En menigeen blijft ook a bewoonde rand van hé onze i tuurgebied. „Hoewel grol kan C pervlakten prachtig ni men i schoon op de bezoekers I te wachten, zien wij, d"- trekkelijk weinigen de i nemen diep in deze moe bieden door te dringen el schien is dit ook wel goj Ieder kan zijn eigen \BCOI volgen, zijn eigen zin K k wie rust zoekt, kan dit vr maar wie vermaak of gery ee heid zoekt, kan deze oolpakweg den. En maakt niet juiskunnen vrijheid om naar eigen 9je Joej te kiezen een der grootsttjukliek trekkelijkheden van d<;i. j kantie uit?". 'ie ae De fiets, toen nog hét ve£aar middel, wordt in 1956 ee^atuur. grotere rol toegedicht, ^erhuic niet specifiek voor dagje^et lal sen uit streken zoals de rr;tn stad en het Noorden. Dijj nen te ver weg voor eerf P tocht per fiets naar de Vieren Overigens denken de plgareel gen, onderzoekers, beleijiebben kers en anderen in 195ttellinfi aan een grote vlucht vLe^a(j bromfiets in het toer? verkeer. „Het laat ziel Industriegebied Schiedam nog steeds zonder water SCHIEDAM Bedrijven op het industriegebied 's-Grave- landsepolder in Schiedam heb ben ook vandaag nog een deel van de dag zonder drinkwater gezeten, evenals een aantal be drijven op het Schiedamse deel van de Spaanse Polder. In het oostelijk deel van het ge bied bleek het drinkwater nog te zijn verontreinigd met een bacterie. Het Openbaar Nuts bedrijf Schiedam hoopte van daag in overleg met de inspec tie van de volksgezondheid het westelijk deel van de 's-Grave- landsepolder en het Schiedam se deel van de Spaanse polder weer van drinkwater te kun nen voorzien. Op het westelijk deel staan 120 bedrijven, in de Spaanse polder 109. Op het oostelijk deel staan 103 bedrij ven. verspreid over beide pol ders staan ook nog eens 35 woonhuizen die zijn aangeslo ten op het waterleidingnet. Het nutsbedrijf heeft de leve ring van water vorige week donderdag gestaakt, nadat was vastgesteld dat het water bac- terieel was verontreinigd. Sindsdien is het gehele net ge chloreerd en doorgespoeld. Het nutsbedrijf hoopte aan vankelijk in het weekeinde de levering van water te kunnen hervatten. Uit onderzoek van monsters is echter gebleken dat de verontreiniging nog niet weg was. Een aantal van de bedrijven heeft zijn pro- duktie inmiddels moeten stop zetten of elders moeten onder brengen. Het nutsbedrijf pro beert de bedrijven met tank wagens van water te voorzien, maar dit is niet voldoende. APELDOORN „Wij moeten krachtig doorgaan met industrialiseren". Boude taal, uit onverdach te bron (rijksambtenaren), in 1956. Het spreekt boek delen. Geeft aan dat in de jaren van de opbouw wérk de motor van het le ven is. Pas daarna komt recreëren. Niet voor niets gebeurt dat in de 'vrije tijd'. Datzelfde bedrijfsleven en een socialer beleid van de over heid (ondermeer door Drees) zorgt ervoor dat in de jaren vijftig 'Jan de arbeider' met familie enige dagen achtereen op vakantie kan. Daarvoor was die luxe alleen weggelegd voor rijkaards en ambtenaren. De eersten omdat ze genoeg kapitaal hadden om er even uit te gaan; de ambtenaren kregen het salaris doorbetaald in vakantietijd. Dat recht heeft menig arbeider (waarvan ve len in de landbouw werkten) voor de oorlog nog niet. Die tweedeling in de maatschappij is terug te vinden in de op bouw van accommodaties op de Veluwe. Er zijn voor de oorlog eigenlijk alleen hotels en pensions. Na de oorlog komen die betere sociale voorzieningen waar mee verblijf van meerdere da gen buiten het huis bereikbaar wordt voor grote delen van de bevolking. Echter niet in het hotel of pension maar in een tent op de camping, of in kamphuisjes en in vakan tieoorden. Maar daarvoor moet nog betaald worden. En dat blijkt voor menigeen toch nog te kostbaar te zijn. Razend populair is daarom een tijdje op vakantie bij familie die op de Veluwe woont. De cijfers bewijzen het. In 1947 'hokt' bijna de helft van va kantievierend Nederland bij familie of kennissen als va kantieverblijf. Tien jaar later is dat op de Veluwe overigens al gedaald tot een derde van het totaal. Schuur De tweedeling blijft bestaan in de jaren vijfig. Dat blijkt uit enquêtes van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De rijken zitten vooral in de hotels en pensions. De gewone mensen op het kampeerterrein of de andere goedkope accom modaties. Populair zijn ook de kampeerboerderijen, met name bij (groepen) jongeren. Die hebben overigens een bij zondere ontstaansgeschiedenis. Vanwege het overnachtings verbod in tenten in de Tweede Wereldoorlog was er behoefte aan een andere goedkope overnachtingsmogelijkheid Een grote schuur met een was tafel bleek een gat in de Vanwege de woningnood zit menig jong gezin tegenwoor dig in het buitengebied van Apeldoorn in een kippenhok. Een klein huisje naast het ge wone woonhuis. Vijfendertig jaar geleden was iets dergelijks waar te nemen. Alleen waren het toen toeristen. Overigens alleen zomers, 's winters kre gen de kippen het hok terug. Naast vakanties van meerdere dagen is er ook dagjesbezoek aan de Veluwe. Het gidsje: „De personenauto, is vooral tijdens de weekeinden een belangrijk vervoermiddel in het dagtoe- risme geworden. Meer dan de reizigers per toerwagen zijn de inzittenden van de personen auto's vrij om stil te staan, waar het hen goed lijkt, en merkwaardigerwijze wordt van deze vrijheid vaak een be scheiden gebruik gemaakt. Zo trof men vóór de aanleg van de tweede rijbaan langs de au tosnelweg Utrecht-Arnhem in de omgeving van Driebergen vele gezinnen aan, die met een personenauto naar deze plaats waren gekomen, de auto aan de kant plaatsen en zich enige uren vermaakten in de voor namelijk met gras begroeide strook naast de verharding. Iets meer rust hadden zij kun nen vinden indien zij waren doorgereden tot de weg van De Steeg over de Posbank naar de Zypenberg, waar gele genheid bestaat de auto enkele tientallen meters op zij van de weg op een aftakkende zand weg te zetten. Men krijgt hier uit de indruk dat vele per auto reizende gezinnen om een va kantiedag genoeglijk te kun nen doorbrengen niets anders nodig hebben dan een rustig parkeerplaatsje in een aan trekkelijk omgeving". jiet lai aanzien dat deze eveneeiferwaa zeer belangrijke plaats ifCok. dagtoerisme zal gaan innjfoegosl dit ten nadele van de de natuurgebieden". hield nteres: Die rust werd toen en nog steeds, ook verstoorc aanwezige oefenende m ren. Alleen noemden de Maar d sen de dingen destijds nlaatste hun naam. Geen Companbegre Oefen Terrein (COT) zoferwijl oefenvelden tegenw<Jertuintj worden genoemd. Maake opkr woon 'schietheide'. deren Overigens heeft geen Nbuitenla lands planoloog, politicHaag. O militair wezenlijke verrrte Unie, ring van de oefenterreinnigde I de Veluwe kunnen beileem-J stelligen. Pas sinds 'vijanègenda. Oostblok vriend is gewEG-vooi wordt er gepraat over vp dering van het aantal i y terreinen. j j Andere problemen zoals Jr.® regen, zure bodem door tP— meststoffen, gebrek aan keerplaatsen en vernielz die de Veluwe tegenwej grote parten spelen, wl door nog niet voorzien in del JO WK portage uit 1956. Kunsp^ wordt alleen opgevoenhEN 'rijkmaker' van de armannpfin, luwse bodem. [P;^ Buurt tegen uitbreiding Apenheul DEN HAAG De Raad van State moet volgende week bepalen of de Apenheul in Apeldoorn de mogelijkheid krijgt verder uit te breiden. De vergunning van de gemeente die dat mogelijk maakt wordt fel bestreden door de wijkvereniging van de aan het park grenzende wijk Berg en Bos. De bewoners zeggen al jarenlang ernstige overlast van het park te ondervinden. De hinderwetvergunning geeft Apenheul in principe het recht om van het huidige aantal van ruim 300 apen uit te breiden naar maximaal 576. Op dit moment heeft het apennatuurpark toe stemming voor het houden van 180 apen, zodat een groot deel .van de apenbevolking er in feite illegaal zit. AMBON Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking wil de Nederlandse bijdrage aan de Molukken de komende jaren verdubbelen tot een bedrag van 20 miljoen gulden. Rond 1995 wil hij het hulpbedrag verhogen tot 30 miljoen. De minister zei dit gisteren in Ambon na afloop van zijn bezoek aan negen Mo lukse eilanden. De Nederlandse hulp moet wat Pronk betreft vooral ten goede komen aan landbouw, visserij en onderwijs. In de voorliggende acht dagen heeft de bewindsman de meest ver re uithoeken van de Molukken bezocht: van Halmahera in het noorden tot de Tanimbar-eilanden in het zuidoosten. Pronk zei de indruk te hebben dat de Molukken in ontwikke ling achter zijn gebleven bij gebieden als Java en een deel van Sumatra en dat het daarom gerechtvaardigd is extra aandacht aan de Molukken te besteden. Gemiddeld leeft 20 procent van de Indonesiërs onder de armoedegrens. Op de Molukse eilanden ligt dat percentage op veertig. Tegelijkertijd, aldus Pronk, liggen er vele ontwikkelingsmogelijkheden. De eilanden zijn rijk aan natuurlijke hulpbronnen en arbeidskrachten. zakt Werkgevers verweüaag acties tegen treint^ DEN HAAG De lan^811h' werkgeversorganisatie painisté taxi-ondernemers, Tateleide voer Nederland, heeft then w ties tegen de invoering %enad€ treintaxi verworpen. De organisatie met ach— derd leden sprak gistereik „gewelddadige en intimi^ de acties van eigen waardoor het treintaxi-e| ment in Rotterdam Haag niet doorgaat". Cl de onderneming die de F taxi's in Den Haag zou! rijden en daar van afziet van Taxivervoer Nederli^^ Taxivervoer Nederland, stander van de treinta andere ontwikkelingen openbaar vervoer en vreest voor een slecht van het taxibedrijf. „D voerders zijn in feite e< ne groep. Chauffeurs tytax zijn geïntimideerd. I stoere kerels stonden te van de zenuwen", aldii^g^ woordvoerder. itorm lemanr De organisatie meent dt overheid in had moeten pen bij de acties. „De plP® lijke overheid had H. kunnen optreden. Dit sod* ties is niet te tolereren" p

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4