Zakkenrollen favoriet rij het dievengilde ST5 PvdA-Kamerlid valt partijvoorzitter aan us mAdó&QowtiMd BINNENLAND WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1991 3 A licht aanslagen Haagse doelen toe gRID De Baksische afscheidingsbeweging ETA kondigt n brief aan een aantal Europese media, waaronder de krant, nieuwe aanslagen aan tegen Spaanse belangen dan ook". In de brief worden eerdere gewelddadige acti- j T »n van de groep enigszins toegelicht, bijvoorbeeld de bom- 'igen eind 1989 tegen de Spaanse ambassade en andere ren, ma,se vertegenwoordigingen in Den Haag. Argumenten waar- Ise zake groep haar werkterrein anderhalfjaar geleden uitbreidde erwacht panje naar andere landen worden niet gegeven. De strijd atië. DJe Basken vergelijkt de ETA met de vrijheidsstrijd van de lar de en' Litouwers, Kurden en Palestijnen. In die strijd om het schikkingsrecht wordt het gewapend verzet namelijk be- erd, zo rechtvaardigt de groep het gebruikte geweld dat in- ëls zo'n 700 doden heeft gekost. De ETA benadrukt dat zij geen i gewapende acties voortzet, totdat Spanje het Baskische „cctoot aar[ referendum zijn recht op zelf- twoord Fietser 'tilt' bankovervaller GOES Door alert optreden van een voorbijganger zijn twee gewapende overvallers van een bankfiliaal in Wolphaartsdijk op Zuid-Beveland gis teren een deel van hun buit binnen enkele minuten kwijtgeraakt. Een toe vallig passerende fietser uit het dorp sprong een van de overvallers, die de buit van 7000 gulden in een tas bij zich had, bij het verlaten van de bank in de rug. Beiden kwamen ten val waardoor een gedeelte van het geld op straat te recht kwam. De twee overvallers wis ten echter wel te ontkomen in een ge reedstaande auto. Via het kenteken kon de politie later in Vlissingen drie verdachten aanhouden. Een van hen werd in de loop van de dag vrijgelaten. WVC erkent diploma's Poolse verpleegsters RIJSWIJK Van de 24 Poolse verpleegkundigen die het Aca demisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (AZVU) naar Ne derland heeft gehaald, hebben er 21 een diploma dat voldoet aan de eisen voor erkenning. welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft maandag van het AZVU alle papieren gekregen die nodig waren voor de beoordeling. Aan de hand daarvan is het ministe rie gisteren tot de conclusie gekomen dat 21 van de 24 diploma's voldoen aan de eisen. Een van die eisen is dat de betrokkenen de afgelopen vijf jaar drie jaar als algemeen verpleegkundige moeten hebben gewerkt. De 21 erkende diploma's hoeven nu alleen nog te worden gere gistreerd bij de inspectie. De andere drie Poolse verpleegkundi gen hebben niet voldoende praktijkervaring. Of zij die ervaring in Nederland kunnen opdoen door hier stage te lopen hangt vol gens WVC af van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA). Dat moet dan de daarvoor benodigde tewerkstel lingsvergunning afgeven. De beslissing van WVC betekent dat de 21 verpleegkundigen op korte termijn aan het werk kunnen. Beginsalarissen leraren omhoog ZOETERMEER De aanvangssala rissen voor jonge leraren zijn per 1 au gustus verhoogd. Afhankelijk van de schaal waarin de leraren beginnen, be draagt de verhoging zo'n 80 tot 260 gulden bruto per maand. De verhoging van de aanvangssalarissen werd eind 1990 door staatssecretaris Wallage van onderwijs en de onderwijsbonden overeengekomen. De verhoging van de salarissen was één van de maatre gelen waarmee Wallage en de bonden het aanzien van het leraarschap hoop ten te verbeteren. Beginnende leraren verdienen, afhankelijk van hun in schaling, 2500 tot 3430 gulden bruto per maand. Door de verhoging wordt dat 2750 tot 3510 gulden. Lood taboe bij jacht op Natuurmonumenten 's-GRAVELAND De Vereniging van Be houd van Natuurmonumenten in Nederland staat bij jacht op haar terreinen alleen nog maar ijzerhagel toe in plaats van het milieuver- vuilendende loodhagel. De vereniging zegt hiermee vooruit te lopen op een landelijk ver bod op loodhagel, dat op 1 februari 1993 moet ingaan. Het is de vereniging gebleken dat lood niet alleen het milieu vervuilt. Veel dieren, vooral eenden, sterven doordat ze tijdens het zoeken naar voedsel lood binnen krijgen. Het overschakelen van lood naar ijzer zal volgens Natuurmonumenten geen problemen opleve ren. De vereniging staat op het standpunt dat op haar terreinen alleen gejaagd mag worden om onaanvaardbare schade aan omliggende landbouwgebieden of aan de natuur te voorko- PDRUKTE BIJ OPVANGCENTRUM VOOR BEROOFDE TOERISTEN [IN SWIERS intimid bq t te welTERDAM „Ameri- Geen én vinden Amsterdam in pogfief dorpje met grap- Croatie kromme huizen, aarvooö de manier waarop ze can zickroofd worden, het haar gëenrollen, vinden ze druk c want ze merken er i van. In het agressie- auisland worden stee vaimessen revolvers s laatst?kken bij een over- een bi beweert Werner al de E*ers- HiJ is vrijwilliger ver kr^ Amsterdam Tourist ng maltance Service niet zP)> een voor Neder- akke oi uniek opvangcen- an de d voor beroofde toeris me imj} emeens, Qp best0ienen in erst ziji^r5am zijn toeristen, rrang is gehuisvest in poli- Als daltrict twee met daarin be la^ plekken zoals het Cen- vai Station, de Walletjes en pam. District 2 scoort vorig jaar passeerde het vermqi keren dat daar iemand real 'gerold' riant de vijfdui- Toeristen uit Groot-Brit- staan bovenaan de Europ^'Ulst der gerolden' Duit" Slovenif sers en Amerikanen volgen. Deze maand komen de Italia nen en Fransen daar dichtbij. Naast zakkenrollen zijn straat roof en het leegroven van ba- gagekluizen en auto's favoriet bij het dievengilde. Duitse au to's worden het meest openge broken. 'Slechts' tien procent van de klanten van ATAS werd bedreigd met geweld en/ of mishandeld. Ergste incident tot nu toe: een Portugees die zich onder doktersbehandeling moest laten stellen vanwege een snee in zijn arm. Het imago van de stad Am sterdam als gastheer daalde fors in het buitenland. De stad dreigde van de vierde plaats van meest populaire toeristen plaatsen naar de zevende te zakken. Het initiatief van de Amsterdamse politie om een opvangcentrum voor toeristen in te richten, werd met gepast gejuich ontvangen door ge meente en bedrijfsleven. Ge past, want Amsterdam komt er wel rond voor uit dat toeris ten er met de regelmaat van de klok worden beroofd. Maar zolang andere grote toeristen centra nog de kop in het zand blijven steken, steekt Amster dam met opvang er weer gun stig bij af, zo werd gerede neerd. Alleen Barcelona heeft een dergelijk opvangcentrum, maar dat is een onderdeel van de politie. ATAS staat daar los van, het wordt op proef voor een jaar gefinancierd door het ministerie van justitie, de VVV, de Kamer van Koop handel en de Stichting voor een Veilig Amsterdam. Kluis leeg ATAS opende 18 mei zijn deu ren in het politiebureau aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Het loopt sindsdien storm. Het aantal 'klantnummers' ligt bo ven de 250. Dat lijkt minder dan het in werkelijkheid is. Echtparen met of zonder kin deren, groepen en stelletjes krijgen één nummer. Het wer kelijke aantal klanten ligt dus boven de 500. Het experiment mag nu al gerust een succes worden genoemd. Augustus is de topmaand, dan bezoeken per dag zo'n acht a tien be roofden het opvangcentrum. De 24 vrijwilligers met twee coördinatoren kunnen de wis seldiensten (ploegen van twee met een coördinator) haast niet meer aan. En dat terwijl er vaak haast is geboden met de behandeling van de klant. Politiebureaus uit het district leveren het slachtoffer als het even kan met de surveillance wagen af bij ATAS. Eerst moet aangifte worden gedaan. „Een soort selectie", legt Wiegers uit, „want we behandelen al leen buitenlandse toeristen. Dat is niet discriminerend of zo, want Nederlanders hebben vaak familie in de buurt of kunnen gewoon terug naar huis. Vaak een kwestie van een telefoontje. Buitenlandse toeristen komen hier echt be rooid aan. Bovendien is daar nog de taalbarrière". Eenmaal bij ATAS wordt on middellijk gepolst of de klant creditcards of cheques mist. Zo ja, dan worden die meteen ge blokkeerd. Zo snel mogelijk moet worden uitgevonden of een bagagekluis op het Cen traal Station is gehuurd. In de hoop de goederen daar uit te halen voordat de dief dat doet. Tot nu toe is dat nog niet ge lukt, vandaar dat ATAS wil overleggen met de NS om toe risten te attenderen op het onthouden van het nummer van de kluis. „Misschien dat iemand kan gaan posten bij de wand met kluizen. Zodra wij bellen, kan die persoon de goe de kluis in de gaten houden", denkt Wiegers hardop. Geraffineerd Laten toeristen na talloze gru welverhalen over de meest af grijselijke berovingen zich dan nog steeds zo gemakkelijk be roven? „Wij kennen inmiddels heel wat trucs, maar sommige zijn zo geraffineerd dat het ons ook nog steeds kan overko- Tassen wegrukken is men", verdedigt de vrijwilli ger zijn klanten. Het maken van vlekken op iemands kle ren en tijdens het schoonma ken ruim de tijd hebben om alle zakken te rollen, is een bekende truc. De weg vragen, de toerist attenderen in een drukke tram op een monu ment, tassen wegrukken uit kleedhokjes, handtassen uit toiletten en van terrassen gris sen. Een vondst is het gebruik van de fotocamera. Vraag een toerist een foto te maken van de handlangers. Leg langdurig de werking van het uiteraard o zo ingewikkelde apparaat uit zodat de auto van de behulpza me Berlijnse uitgebreid kan worden leeggeroofd. Twee Kenya dachten de dag in Amsterdam. echt dat de man die met hun bagage wegreed taxichauffeur was. Creativiteit kent geen grenzen bij het dievengilde. „Achteraf zijn veel mensen ge frustreerd, omdat ze er zijn in getuind. Ze zoeken de schuld bij zichzelf. Wij benadrukken dat het niet stom is, dat het ie dereen kan overkomen. De uiteindelijke schuld ligt nog altijd bij de crimineel". Ambassade ATAS doet meer dan het blok keren van cheques en credit cards en zorgen voor nieuwe waardepapieren. Mensen die echt overstuur zijn worden geestelijk begeleid door de psycholoog. Ambassades wor den ingeschakeld voor ver- foto: tjerk heringa vanging van de gestolen pas poorten, of voor het voorschie ten van geld voor de terugreis. Luchtvaartmaatschappijen worden gebeld voor een kopie van het ticket. Hotels worden gepolst of ze de slachtoffers willen onderbrengen en van eten willen voorzien tegen be taling achteraf. Familie en verzekeringsmaatschappij worden gewaarschuwd. Geld voor benzine of voor het open baar vervoer wordt voorge schoten. Bagage die al is inge- checked, wordt teruggehaald. Dat laatste geldt ook voor de Chinees die twee weken op z'n nieuwe paspoort moest wach ten, terwijl zijn bagage al in Studenten krijgen toch studiebeurs ZOETERMEER Enkele honderden studenten die eerder van het ministerie van onderwijs te horen kregen dat hun recht op studiefinancie ring was verlopen, krijgen toch een studiebeurs of een te gemoetkoming in hun studie kosten. Het ministerie van on derwijs deelde dit gisteren Het besluit van minister Rit- zen betreft twee groepen stu denten: aankomende studen ten van 27, 28 of 29 jaar oud en studenten die nu al een deel tijdstudie doen met een tege moetkoming in hun studiekos ten. Beide groepen verloren dit jaar hun recht op studiefi nanciering omdat het beurzen stelsel is gewijzigd. De 'oudere' studenten krijgen nu tot 1 ja nuari 1992 een beurs. In de ja ren daarna kunnen zij die beurs, rentedragend, lenen. De deeltijdstudenten met een te gemoetkoming in hun studie kosten volgens de voor hen af geschafte regeling TS 21-plus kunnen hun studie afmaken met behoud van de regeling. Daar bovenop wordt de moge lijkheid om voor het afgelopen studiejaar alsnog een tege moetkoming aan te vragen verruimd. De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) ziet na het be sluit van Ritzen af van kort gedingen over beide zaken die de bond tegen de bewindsman had aangespannen. De gedin gen zouden vanmorgen in Den Haag hebben gediend. De bond toonde zich in een ver klaring zeer tevreden over het besluit van Ritzen. Editie verhoorde dachten in ik Molenaar tRICUM/AMSTERDAM e politie van Amsterdam op 24 juli vier Joegosla- tangehouden die mogelijk kken waren bij plannen ud-Wastora topman Klaas naar te ontvoeren, zo een woordvoerder van torps vandaag bekendge- tt. h het viertal is proces tal opgemaakt wegens )den vuurwapenbezit. van hen zijn overgedra- lan de vreemdelingenpoli- i het land uitgezet omdat legaal in Nederland ver in. msterdamse politie kwam Degoslaven op het spoor M. ^aanleiding van informa- an de politie Castricum. astricumse recherche had genlang auto's zien posten het huis van Molenaar en de per telex kenteken- ners naar politiekorpsen Hoistein.jt iand. Eén van de auto's eraa' aangetroffen in Amster- D. Dijkhui; De politie heeft vervol huiszoeking gedaan bij l Piet Joegoslaven en diverse ins in beslag genomen. Na bor zijn twee van hen op voeten gesteld, de twee llen overgedragen aan de L. HenUdelingenpolitie. ACHT GEWESTEN TEGEN EXTRA PARTIJRAAD OP 24 AUGUSTUS Topdrukte Bij deze filmontwikkelcentrale van Kodak in Waddinxveen heerst deze week topdrukte. De centrale wordt overstroomd met karre- vrachten volgeschoten vakantiefilmpjes die in een ijltempo moeten worden verwerkt tot kleurige printjes. foto: anp HAVELTE Het PvdA- Kamerlid Bert Middel heeft sterke kritiek op partijvoorzitter Maijanne Sint. Zijns inziens ont breekt het haar aan „be trokkenheid en bevlogen heid". De fractie-woord- voerder over de wao eist echter niet het aftreden van Sint. Hij betreurt de suggestie dat hij dat ge zegd zou hebben. In een interview met het weekblad HP/De Tijd zegt Middel: „Ik val Sint aan, want zij heeft als lid van de partij leiding de plicht haar politieke leider af te dekken. Zij had die man uit de wind moeten hou den. Als die partijleiding in Amsterdam sterker leiding zou geven en niet zo bang en ver krampt zou reageren als er een discussie wordt gevoerd dan zou er veel gewonnen zijn", aldus Middel. Het Drentse Kamerlid denkt dat de partij nu een voorzitter nodig heeft in de stijl van de voormalige voorzitter André van der Louw. Middel: „Hij kon in de jaren zeventig het allemaal goed uitdragen en verkopen en tegelijkertijd wist hij de boel bij elkaar te hou den. Van der Louw had hart het socialisme. Dat zag je. bevlogenheid hebben nu een ernstig tekort". De fractie noch partijleiding was bereikbaar voor commentaar. Deugdelijk Gisteren lieten de voorzitters van acht belangrijke gewesten het partijbestuur weten tegen een extra partijraad op 24 au gustus te zijn. Zij vinden dat een deugdelijke voorbereiding van de discussie over het wao- besluit van het kabinet meer tijd vergt. De gewestelijke voorzitters zien meer iets in een extra partijraad in de loop van september. De verklaring aan het PvdA- bestuur is ondertekend door de voorzitters van de volgende PvdA-gewesten: Amsterdam. Den Haag, Brabant-West, Gel derland, Groningen, Utrecht, Zuid-Holland en Limburg. De voorzitters hebben over deze verklaring niet hun vol tallige besturen geraadpleegd. De Amsterdamse gewestvoor zitter Koole gaat er echter vanuit dat zijn collega's glo baal op de hoogte zijn van de opvattingen in hun gewest en vanuit die kennis de verkla ring mee hebben ondertekend. Het PvdA-bestuur zal zich vanavond op een geheim ge houden plaats buigen over het in de partij ont- r de wao. êJA-K: nieuwe aanpak ziekteverzuim succesvol d.1 EC ;CHT De bij het GAK isloten bedrijfsverenigin- Athene), [boeken goede resultaten ng (Rorrjeen nieuwe aanpak van ziekteverzuim en de in- [MOSKOUF ïlgrado),"1 in de wao- e ruim 180 bedrijven waar iaar Bij wijze van proef de nieuwe, zogeheten be- gebonden begeleiding werd gestart daalde het ziekte verzuim drastisch van gemid deld negen naar zeven pro cent. De instroom in de wao lag tien procent lager dan in bedrijven waar de nieuwe me thode nog niet wordt toege past. Een woordvoerder van het GAK zei dat toepassing van de nieuwe methode op grote schaal volgens een voorzichti ge schatting „zeker enkele honderden miljoenen" zou kunnen opleveren. Bij de 180 bedrijven waar de proef vorig jaar van start ging schat het GAK de besparing_op jaarbasis op in totaal vijf tot zes miljoen gulden. Centraal in de nieuwe begelei dingsmethode staat de eigen verantwoordelijkheid voor het verzuim van werkgever en werknemer. Essentieel is dat de begeleidende verzekerings- geneeskundige van het GAK niet alleen de individuele werknemers kent maar ook grondige kennis heeft van het bedrijf en de arbeidsomstan digheden. ZAC? PR ZPKPK 'N 0B6TJÉ /eaup 9IT,HETWATpe,HÈ TARZAm Bukman laat omstreden experiment doorgaan DEN HAAG Minister Buk man (landbouw, natuurbeheer en visserij) acht voortzetting van het onderzoeksproject naar de toepassing van bio technologie voor de bestrijding van uierontsteking (mastitis) bij koeien gewenst. De be windsman schrijft dit in een tussenrapportage aan de Tweede Kamer. Tegen het project zijn eerder protesten aangetekend. Doel van het on derzoek is het verkrijgen van melkvee met een hogere pro- duktie van bepaalde eiwitten in de melkklier. Deze eiwitten, lactoferrine en lysozym, heb ben de functie van natuurlijke afweerstoffen. Bukman schrijft de Kamer ook de mo- felijke gevolgen van het on- erzoek op de gezondheid en het welzijn van de dieren te willen bekijken. Het project wordt uitgevoerd door het DLO-instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek (IVO-DLO) en het Leidse biotechnologi- sche bedrijf Gene Pharming. Automarkt nieuwe opzet Drukke onderhandelingen op het Veemarkt-terrein waar de Utrechtse automarkt gisteren opnieuw werd gehouden. Handelaren lijken tevreden met de nieuwe opzet volgens welke men ingeschreven moet staan bij de Kamer van Koophandel. De markt biedt nu plaats aan maximaal 1500 auto's er gisteren slechts duizend werden aangevoerd. foto: anp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3