£eicl&e Bowumt Kroatië rustig na ingaan bestand Syrië vindt Israëlische voorwaarden onaanvaardbaar Aardewerk uchtvJoot van KLM g^epen schaal nagebouwd Gedrag autohandelaren onmogelijk 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcüLeSouocmt 1991 J WOENSDAG IUGUSTUS 1991 g ln f ebb« 14 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25102 Losse nummers 1,45. va uwen en kinderen to eerst' geen ve izelfsprekendheid MET S, MUZIEK erpersstaf moet erie tegen Italië beslissen OEN OMGEVING 'aait jaar geëist Medeïianjor parkeermoord rei. 034<j op Nieuwe Beestenmarkt 'ELIJK LEVEN/OPINIE iw '83 Roken tegen kiespijn PEKING Een onderzoekcentrum in de Chinese hoofdstad Peking heeft een sigaret ontwikkeld die bij kiespijn al na tien seconden inhaleren verlichting brengt. De sigaret kan vol gens de voorzitter van het centrum kiespijn een jaar lang op afstand houden. Meerderheid Russen voor invoering ochtendgebed MOSKOU Meer dan de helft van de in woners van de Russische Federatie, de grootste republiek van de Sovjetunie, is voor invoering van het ochtendgebed op de scho len. Dat blijkt uit een representatief onder zoek onder ruim 3.000 Russen, bericht het Russische persbureau RTA. Van de onder- wordt gebeden. Zes procent vindt het gebed zelfs onontbeerlijk voor de scholieren. Daar entegen noemde bijna 25 procent invoering van het ochtendgebed ontoelaatbaar. De overige ondervraagden hadden geen me ning. Zwerfster Kerende chauffeur met bijl bedreigd ENSCHEDE Een twintigjarige Losser zal zich voorlopig wel twee keer beden ken voordat hij zijn auto nog eens zal keren op de openbare weg in Enschede. Zo'n had tot gevolg dat hij achterna werd gezeten door twee automobilisten en uiteindelijk werd bedreigd met een bijl. Nietsvermoedend keer de de Lossernaar maandagavond rond kwart voor zes ergens in Enschede zijn wagen toen het verkeerslicht op rood sprong. Tegenover hem stond een auto die daarop de achtervol ging inzette. Toen de Lossernaar besloot zijn wagen aan de kant te zetten, stapte een van zijn achtervolgers met een bijl zwaaiend uit. Volgens het 'slachtoffer' werd hij herhaaldelijk met de dood bedreigd. Vurig protest tegen ondergang Alpen GENÈVE Pogingen om de flora en fauna op de Zwitserse Alpen van de ondergang te redden die miljoenen skiënde, wandelende en klimmende toeristen per jaar en tiendui zenden transito-vrachtwagens nabij hebben gebracht, begin nen in Zwitserland de trekken te krijgen van nationaal ver zet. Zaterdag zullen op hon derd plekken in de bergen grote vuren ontstoken worden om de Alpen op die manier een signaal naar de langs den derende en wandelende bui tenwereld te laten geven dat de ecologische ineenstorting bijna een feit is. Lugubere vondst in Belgisch bos BELOEIL Een jogger heeft in een bos in het zuidwesten van België vijf lijken gevon den. De lichamen, waarschijn lijk van kinderen en teenagers, zaten bijeengebonden in vuil niszakken. De jogger zag de zakken met een deken er over heen naast een pad langs de au toweg niet ver van Beloeil, ruim vijftig kilometer ten zuid westen van Brussel. De slacht offers komen vermoedelijk niet uit de streek. De laatste tijd zijn er geen kinderen uit de buurt als vermist opgegeven. Onder zoek van de lijken heeft nog niet tot identificatie van de slachtoffers geleid. WREGIO 3TVERLENING GRAMMA'S 'UZZEL/MENU gen in het oosten It nog een regen- of ersbui. In de middag jidelijk meer zon en op yieeste plaatsen *9- numtemperatuur greeks 15, dagtemperatuur eveer 19 graden. Wind ^oord tot noordwest, I rond kracht 4. JOETBAL OP TV 3r and«/ond Nederland 3: 19.39 rum')"1 t|C Groningen-FC Barcelo- ZAGREB Om zes uur vanochtend is in de Joe goslavische republiek Kroatië een bestand inge gaan. 's Nachts deden zich enkele kleine incidenten voor, maar over het alge meen was de rust in de deelstaat weergekeerd. Gisteravond laat, toen het achtkoppige presidium van Joegoslavië het staakt-het-vu- ren unaniem afkondigde, lan ceerden Serviërs een mortie raanval op Osijek, waarbij ook burgerdoelen werden geraakt. Volgens het persbureau Tan- jug hebben zowel de Kroati sche regering als Servische minderheidsleiders in de deel staat gezegd dat ze zich aan het bestand zullen houden, dat voor onbepaalde tijd geldt. Het presidium heeft de strijdende partijen opgedragen door dui delijke verordeningen voor strikte naleving van het be stand te zorgen. Bovendien moeten de milities zich op alle fronten waar strijd wordt gele verd vandaag tegen de avond uit eikaars schootsveld hebben teruggetrokken. Het presidium heeft niet precies omschreven Links: De Duitse minister van buitenlandse zaken, Genscher (r), geeft zijn Nederlandse ambtgenoot Van den Broek een schouder klopje. Rechts: Kroaten uit Nederland protesteren voor het ministerie van buitenlandse zaken voor een onafhanke lijke republiek. FOTO'S: ANP wie op het bestand in Kroatië Morgen komt de crisiscommis sie van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) bijeen in Praag om over Kroatië te pra ten. De Sovjetunie heeft zich uitgesproken tegen het inzet ten van buitenlandse troepen in Joegoslavië, terwijl de EG in Den Haag een beroep deed op alle Europese landen, de VS en Canada om de druk op Belgrado op te voeren. De EG zal de crisis ook aankaarten bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Op zondag 8 september wordt een referendum gehouden over de onafhankelijkheid van Macedonië, zo heeft het parle ment van de zuidelijkste en armste republiek van Joego slavië besloten. Pagina 4: Joegoslavische volkerenstrijd bedreigt ook vrede in Nederland De Ariane bracht onlangs de nieuwe Europese observatie satelliet ERS-1 in de ruimte. En dat de ERS-1 ons land niet overslaat bewijst deze duidelijke foto van de Waddeneilanden. DAMASCUS De voor waarden die Israël stelt met betrekking tot het houden van een vredes conferentie over het Mid den-Oosten zijn onaan vaardbaar, zo heeft de Sy rische minister van bui tenlandse zaken, Farouk al-Chareh, verklaard. Om vrede te bereiken moeten alle bezette Arabische gebie den, Jeruzalem, de Golanhoog- te, de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, teruggege ven worden aan hun Arabische eigenaars, aldus de minister. De Israëlische premier Shamir zei op zijn beurt dat hij zal weglopen uit de vredesconfe rentie als Syrië blijft vasthou den aan zijn eis dat Israël de strategisch belangrijke Golan (in 1967 veroverd op Syrië en in 1981 geannexeerd) moet te ruggeven. Ondertussen heeft Israël opnieuw een nederzet ting gesticht op de bezette Wes telijke Jordaanoever. Burgemeester Elias Freij van Betlehem zei gisteren in Was hington dat hij vol i is dat Oost-Jeruzalem op de conferentie zal worden be schouwd als bezet gebied. Israël heeft tot nog toe geweigerd van Oost-Jeruzalem een discussie punt te maken en is ook tegen deelname van Palestijnen uit Oost-Jeruzalem. Pagina 5: PLO wanhopig op zoek naar steun iqpEVEEN Fokker en LM hebben aan 36 Neder- uje modelbouwers de op- |t gegeven om samen de lottete KLM-luchtvloot op —li na te bouwen. De mo- i krijgen een'schaal van n moeten echt kunnen n. Samen vertegenwoor- j ze alle vliegtuigtypen bee de KLM sinds de op- -ing in 1919 heeft gevlo- J3e radiografisch bestuur bare toestellen doen in 1994 mee aan een grote jubileum show van de KLM en Fokker. Zowel de luchtvaartmaat schappij als de vliegtuigfabriek vieren dan hun 75-jarig be staan. Tijdens hun jubileum feest wordt ook een wereld kampioenschap voor model bouwers gehouden waar ze ventig hobbyisten aan deelne men uit binnen- en buiten land. Langs de Raadshuis laan in Voorschoten zijn gisteren drie vol wassen iepen ge rooid. Forse bomen, die waren aangetast door de iepziekte en daardoor een be smettingsgevaar vormden voor andere bomen. Voorschoten telt in totaal zeventig zieke iepen. Ook in Leiden, Den Haag en enkele andere ge meenten is dezer da gen bij tientallen ie pen de gevreesde ziekte geconstateerd. LEIPZIG GAAT NEDERLANDERS AANPAKKEN LEIPZIG/DEN HAAG Politie en inwoners van Leipzig irriteren zich ma teloos aan het wangedrag van Nederlandse autohan delaren. Zij plassen en poepen in portieken, hou den bewoners uit hun slaap en handelen illegaal. „Het gedrag van de Neder landse autohandelaren is on mogelijk", verzucht hoofdcom- Dieter Gaasenbeek van de politie Leipzig. Alle ge schreven en ongeschreven re gels worden door de Nederlan ders met voeten getreden. Om de autohandel in de Oost- duitse stad enigszins in toom te houden, heeft de gemeente enige maanden geleden de Lindentallerstrasse aangewe zen als straat waar auto's mo gen worden verhandeld. Wie er voertuigen wil verkopen moet in het bezit ziin van een vergunning. De Nederlandse autohandelaren hebben geen vergunning maar sluiten zich eenvoudig weg aan bij de lega le handelaren. Niet stiekem stilletjes, maar brutaal luid ruchtig. Gaasenbeek: „Vrijdagnacht worden de auto's met veel ka baal aangevoerd voor de ver koop op zaterdag en zondag. De auto's worden zolang ge parkeerd in een naburige woonwijk, waar ze het verkeer en de bewoners veel overlast bezorgen. Als het 's nachts fris is, laten de handelaren gerust de motor van de auto's lopen. Hun behoefte doen ze in por tieken. Het is een ramp". Daarbij blijken de auto's niet zelden van diefstal afkomstig. De politie van Leipzig heeft aangekondigd strenger te zuh len optreden tegen wanstaltige illegale autohandelaren. De autohandel is nu verplaatst naar een terrein waar de woonhuizen op veilige afstand liggen van het rumoer van au tohandelaren uit heel Europa en ver daarbuiten. „Want het zijn niet alleen de Nederlan ders die overlast bezorgen. Wij hebben hier autohandelaren uit Duitsland, Joegoslavië, Turkije, ja zelfs uit Irak. En dat zijn ook geen lieverdjes", aldus de politie van Leipzig vanochtend. Delfts Blauw kent iedereen, maar wie heeft er wel eens ge hoord van Delfts Wit? Toch bestaat het en het is ook te zien. Tot en met 29 september in het Museum Lambert van Meer- ten. Het betreft een particuliere collectie Delfts wit aarde werk. Ook wel witgoed genoemd, al verstaan wij daar tegen woordig fornuizen en wasmachines onder. Het gaat om onge decoreerd aardewerk, nog witter dan krantepapier. Het mu seum is van dinsdag tot en met zaterdag open van tien tot vijf uur, deze maand ook op maandag op dezelfde tijden als op zondag: van een tot vijf uur. En wat is er fijner dan na zo'n museumbezoek lekker in de Leidse Courant te duiken? Die maakt immers van de hele aarde werk. O Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: Voorl: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I Of bel 071-313 677 o r iioso uujuuu j EeidóeSowumt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1