[leer kippen dan mensen bij aatste Kroatische bolwerk V mm. ti Veel doden door noodweer rond Donau Kroatië bevriest alle contacten met Servië ihauffeurs niet laar Joegoslavië alië rekent af met leider Rode Brigades BEURS VAN AMSTERDAM i99i tidóvQowiarit BUITENLAND MAANDAG 5 AUGUSTUS 1991 .woord verstoord Fjr dodelijk schot ^lYVILLE Terwijl een bruid iruidegom in het Amerikaanse tville op het punt stonden elkaar [a-woord te geven werden zij n vrouw in de kerk bescho- paar bleef ongedeerd, maar ?r, een vroegere klasgenoot man en de vrouw, schoot even later een kogel door het n overleed ter plekke. Vol- I de politie was de 25-jarige t slechts een oude bekende van tidspaar en heeft ze nooit een Isrelatie gehad met de bruide- „Het ziet er naar uit dat het om een verzwegen verliefd- aldus een woordvoerder. Na Onderbreking van een uur werd Huwelijk alsnog gesloten. „Politiechef leidde moord op zwarten" JOHANNESBURG In Zuid-Afrika is een blanke politiecommandant gearres teerd in verband met de moord op elf zwarten tijdens een dodenwake bijna drie jaar geleden. De commandant werd gearresteerd op basis van verklaringen van twee voormalige, zwarte politie-^ mannen. Zij verklaarden vrijdag tegen over de rechter op 3 december 1988 in een zwart woonoord bij New Hanover in de provincie Natal in opdracht van hun commandant het vuur te hebben geopend op een groep zwarten. De com mandant zou hen hebben opgedragen „terroristen in een barak" te doden. La ter bleek het echter te zijn gegaan om een groep mensen, die een wake hield bij een man die een natuurlijke dood was gestorven. Ook Nederlands slachtoffer bij ongeluk Zimbabwe HARARE Zeker tachtig Zimbab waanse schoolkinderen en zeven vol wassenen zijn zaterdag gedood toen de bus waarin ze zaten over de kop sloeg en in een ravijn stortte. Onder de dode lijke slachtoffers bevinden zich de 39-ja- rige Nederlandse docente Will van Kalmthout en de chauffeur. Elf kinde ren en docenten raakten ernstig ge wond. De slachtoffers waren allen leer lingen en docenten van een katholieke middelbare school in het oosten van Zimbabwe. Ze hadden een sportdag ge had en waren op weg terug naar huis. Splitsing in communistische partij Rusland MOSKOU Hervormingsgezinde hebben zaterdag een splijting in de machtige Russi sche communistische partij teweeggebracht door een nieuwe afdeling op te richten. De groep, die wordt aangevoerd door de Russische vice-president Alexander Roetskoj, heeft beloofd Sovjetpresident Gorbatsjov als leider van de nationale partij te steunen zolang deze zijn hervormingsbeloften na komt. Hij zei dat hij Gorbastjov komende week zou vragen de nieuwe factie te erkennen als de officië le partij-afdeling van de Russische Federatie. Het Centraal Comité van de overkoepelende commu nistische partij in de Sovjetunie heeft de oprichting pchter onmiddellijk veroordeeld als een onwettige poging om de partij te splijten door „een partij in een partij" te vormen. De breuk werd al weken verwacht en betekent een nieuwe bedreiging voor de nationale partij, die zelf vorige maand een split sing ternauwernood wist te voorkomen. MOORDKANSEN IN VS NAAR DIEPTEPUNT WASHINGTON Volgens een rapport van het Congres zullen dit jaar 23.700 Amerika nen een gewelddadige dood sterven, waar mee een nieuw dieptepunt is bereikt. Het ri sico voor een Amerikaanse burger om ver moord te worden is de laatste 30 jaar ver dubbeld. Per 100.000 inwoners worden dit jaar 9,5 moordgevallen voorspeld. Ten op zichte van vorig jaar stijgt het aantal moord gevallen met 260. De voorzitter van de ge rechtelijke commissie wijt de toenemende gewelddadigheid aan drugs, de verspreiding van wapens en de groei van jeugdbendes. In Detroit in de staat Michigan voorspelt het rapport dit jaar een daling van 120 moorden naar een totaal van 850. Detroit gaf het du bieuze predikaat van 'moordhoofdstad' van de VS enkele jaren geleden over aan Was hington. Tsjechoslowakije: samenwerken met Baltische staten PRAAG Tsjechoslowakije beeft samenwerkingsovereenkomsten op economisch, wetenschappelijk en technisch gebied gesloten met de drie Baltische republieken Letland, Litou wen en Estland, zo heeft het Tsjecho- slowaakse persbureau CTK gisteren gemeld. Op basis van deze overeen komsten zijn directe contacten moge lijk tussen Tsjechoslowaakse en Balti sche bedrijven, kan men elkaar in harde valuta betalen en kan men wa renruil plegen op basis van produk- tenlijsten. CTK meldde dat Tsjecho slowakije het eerste land is dat dit overeenkomsten sluit Baltische Sovjet-republieken. de aos iregeii*arevo- FOTO: RT VAN WIJLAND wraki kust vïAREVO/PITRINJA metjen uit zandzakken en st'. oude vurehouten kist »tmkVor. versterking keert de Kroatische tlinie bij het plaatsje De voor het commandopost inge- te schoolgebouw pos- le agent oogt haast krueloos. Zijn oude jacht- ertrekk^er hangt ver buiten in een boom, de tradtunie^ *s nonchalant gezorgdigeknoopt, zijn blik rkeerspoecht waakzaam. Alsof De lai>p oefening midden in g kilomj.eh staat) alsof de Ser- •eri het^e ünies n*et °P min" 1 naar de^an een kilometer om itsen enioek liggen, alsof niet en Monfentallen van zijn ka- aden in het etnisch chuwdfeld 1941 werden gedood door Kroatische fascisten. die Aieren in de berm tegen- zijn de het schoolgebouw raadt intig allgchter ten strengste af: verkr,liggen mijnen, gebaart hij bedreijtwee omgevallen en door ze v*gen onleesbaar geworden afgschuwingsbordjes. Ook r doorrijden richting is volgens hem niet iam, want daar hebben irroristen het voor het ÏRVOERSBOND: zeggen, daar kan hij voor de veiligheid Zijn er niet juist vandaag al acht journalisten vermist ge- De commandant van dit laat ste Kroatische bolwerk is niet te vinden. Navraag leert dat het juist wisseling van de wacht is, waardoor de post tij- Toch mag uit het ogenschijn- I FOTO: AP staken, als ze de verderop ge legen rivier de Kupa hebben bereikt. Deze zou dan de na tuurlijke grens moeten vor men tussen het te stichten Groot-Servië en 1 (kleinere) Kroatië. delijk alleen door de dienst doende agent plus twee meis jes en tien kippen wordt be heerd. Alsof het schoolgebouw niet gisteravond onder vuur heeft gelegen, alsof de Ser viërs niet hebben aangekon digd hun opmars pas te zullen lijk gebrek aan organisatie discipline niet worden gecon cludeerd dat de Kroaten de verdediging van Komarevo niet serieus ter hand hebben genomen, zo laat de agent we ten. „Onze mannen liggen in de bossen, die zie je natuurlijk niet". Inderdaad is er even voor het dorp een glimp te zien van het in het bos inge richt legerkamp. Over de grootte of het aantal man schappen is niets te zeggen. Kroatische vlag Nog ligt de overwegend door Kroaten bewoonde plaats Si- sak, 70 km. ten zuiden van Za greb, in Kroatië, nog wappert er de Kroatische vlag. In dat deel van de stad, dat aan de 'verkeerde kant' van de rivier ligt, kon echter wel eens snel het Servische dundoek wappe ren, zo vrezen de meer realis tisch ingestelde Kroaten. Het andere deel zal bij de gratie der Serviërs waarschijnlijk Kroatisch mogen blijven. Dat zal niet gelden voor het dorp Pitrinja, waar Serviërs en Kroaten elkaar qua getal in evenwicht houden. Pitrinja ligt even onder Sisak in het hart van de door beide bevol kingsgroepen bewoonde maar door de Serviërs opgeëiste streek Banija. De Kroaten hebben hun vrouwen en kin deren geëvacueerd. Ze ver wachten al dagenlang de defi nitieve aanval. „De Servische bewoners zijn ook al gevlucht. Dat is een slecht teken. Ze hebben waar schijnlijk gehoord dat ons dorp de volgende domino is die gaat vallen", aldus de Kroaat Slat- ko Hij is medewerker van het Rode Kruis en belast met de opvang van Kroatische vluch telingen uit de regio. In totaal telt hij al 1252 mensen die hun huis hebben verlaten. „De buurdorpen zijn al ingenomen, nadat deze eerst dagenlang met mortieren zijn bestookt. Vooral in Glina zijn veel do den gevallen toen het leger de Serviërs te hulp schoot en het Kroatische politiebureau met tanks beschoot", aldus Slatko. Met vluchtelingen praten kan niet, die zijn allemaal elders ondergebracht. Collega Zjelko heeft niet veel hoop op een succesvolle verdediging van het stadje. „We zullen het ze ker proberen. Ik ben lid van de nationale garde", zegt hij haast verontschuldigend op zijn burgerkloffie wijzend. „Het enige wapen dat ik ech ter heb, is mijn eigen pistool. Ik heb geen geweer gekre gen". Zjelko is echter niet van plan zich in Pitrinja dood te vechten. „Liever trek ik me tijdelijk terug om later het dorp te heroveren. Het zal hoe dan ook een Kroatische plaats blijven". de straten ruim een meter |ECHT De Vervoersbond FNV heeft er vandaag bij de Sportondernemingen op aangedrongen geen chauffeurs naar Joegoslavië te sturen. Hij raadt chauffeurs aan derge- •itten te weigeren. Als ze daardoor moeilijkheden krijgen un werkgever kunnen ze op steun van de bond rekenen, bij het begin van de crisis in Joegoslavië een colonne htwagens is beschoten, laten Nederlandse bedrijven volgens 'i>nd nog steeds wagens naar dat land rijden. Dat gebeurt en- J tientallen keren per week. Volgens een woordvoerder van dat niet verantwoord „nu er op één dag tachtig doden PASSAU/WENEN De watersnood in het stroom gebied van de Donau heeft tot gisteren aan elf mensen het leven gekost: in het zuidoosten van de Duitse deelstaat Beieren stierven zeker vijf men sen, in Oostenrijk ver dronken er vier en in Tsjechoslowakije twee in de kolkende stromen. De materiële schade beloopt vele tientallen miljoenen guldens. De zwaarste overstromingen in tientallen jaren in Oosten rijk veranderden delen van het land in reusachtige meren en ettelijke beken in wild stro mende rivieren. Ondanks een weersverbetering bleef de toe stand gespannen in de meest getroffen gebieden vooral Salzburg, het aangrenzende Flachgau, het stroomgebied van de Inn en het Salzkam- mergut. In Niederösterreich steeg het waterpeil in de Do nau verder. De stad Krems ten westen van Wenen stond twee meter onder water. ren nog geblokkeerd. Ver scheidene andere verkeerswe gen zijn niet te gebruiken als gevolg van grondverschuivin gen. Het scheepvaartverkeer op de Donau ligt stil. In het zuidoosten van Beieren heeft het hier en daar meer dan zestig uur aan één stuk ge regend. Op sommige plaatsen mat men een neerslag van meer dan honderd liter per vierkante meter in 24 uur. In de zwaar getroffen stad Pas- sau, waar de rivieren de Do nau, de Inn en de Ilz samen stromen, stonden de straten langs de oever tot 1.70 meter onder water. (Vervolg van de voorpagina) ZAGREB De verkilling tus sen de buurrepublieken Kroa tië en Servië heeft zich in het weekeinde verder doorgezet. Zaterdag bevroor het naar af scheiding strevende Kroatië alle contacten met Servië. Het parlement gaf voorts de enkele uren eerder benoemde nieuwe regering de opdracht de mobilisering van alle weer bare mannen voort te zetten om Kroatië te verdedigen. Het parlement stelde dat Servië openlijk agressie pleegt tegen Kroatië en zodoende de Kroa tische soevereiniteit schendt. De gevechten tussen Kroati sche politie en gardisten en Servische nationalisten is „een ons opgedrongen oorlog", zo oordeelden de afgevaardigden die bij meerderheid bepaalden dat de Serviërs het federale le ger gebruiken om hun doelen te realiseren. Het Kroatische parlement gaf tijdens de zit ting gehoor aan de oproep van het Joegoslavische collectieve presidentschap om onmiddel lijk een wapenstilstand in acht te nemen. De volksvertegen woordigers wezen echter de door het staatspresidium inge stelde wapenstilstandscommis sie van de hand. De Servische president Slobo dan Milosevic verzette zich za terdag tegenover de EG-trojka tegen een eventuele komst van een interventiemacht om de rust in Kroatië te herstel len. Milosevic sprak in Belgra do twee uur met de trojka. Doden bij overval in Londense kroeg LONDEN Twee i gedood en vier verwond bij een schietpartij die zich zaterdag heeft afgespeeld in een kroeg in het zuiden van Londen. Twee bewapende en gemaskerde mannen kwamen kort voor sluitingstijd het café binnen en losten een groot aantal schoten. Een barbediende en vijf bezoe kers werden geraakt. Twee be zoekers overleden in het zie kenhuis. Over het motief van de voortvluchtige schutters tast de politie in het duister. GOLFOORLOG LIJKT VERGETEN Deuk in zelfvertrouwen verklaart Shamirs knieval L tot podijRT HEERING FOTO: A 1 IE Deze maand nog rl ptllt de vrijlating verwacht Curcio, de oprich- 'an de Rode Brigades, die bijzondinds 1974 gevangen zit. het fe'mee wil Italië definitief re roadtfenen met het spook van gaans minkse terrorisme dat in de ielzog," zeventig en de eerste Uleen van de jaren tachtig meer er in, afaonderd slachtoffers eiste. :ld één g ingswerl v i, die m nu vijftigjarige Curcio nisatie \it al jaren een probleem de strei de Italiaanse justitie. In zes mui richtte hij de organisatie op één de als 'revolutionaire voor- van de arbeidersklasse' vinden ewapende strijd tegen het Iedtalistische systeem predik- meenet aanslagen en ontvoe- op We wil) ringen trachtte zij haar utopie te realiseren. Het voornaamste 'wapenfeit' van de Rode Briga des was de ontvoering en de brute moord op de christen democratische staatsman Aldo Moro in 1978. Toen de ver wachte steun onder de bevol king uitbleef werd de organi satie in het begin van.de jaren tachtig vrijwel volledig opge rold door de Italiaanse politie. Van de honderden gearres teerde terroristen sommi gen meervoudige moorde naars zijn de meesten al weer op vrije voeten. Tot de weinigen die nog steeds achter slot en grendel zitten behoort Curcio. Curcio's handen zijn niet met bloed bevlekt, maar als theoreticus van de gewa- 'pende strijd is hij in verschil lende processen tot meer dan honderd jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dat Curcio nog tot het jaar 2002 moet zitten, wordt nu in brede kring als onrechtvaardig beschouwd. Curcio heeft echter steeds ge weigerd om gratie te vragen. Hij heeft afstand genomen van zijn revolutionaire verleden en bij herhaling zijn medeleven betuigd met de slachtoffers van het terrorisme. Maar hij wil zich niet onttrekken aan zijn verantwoordelijkheid voor het gebeurde. Door deze prin cipiële stellingname bleef de gevangen ex-terrorist voor Ita lië een hinderlijk onverwerkt verleden vertegenwoordigen. Maar nu lijkt de kwestie-Cur- cio opgelost te worden. In mei van dit jaar bezocht minister van justitie Claudio Martelli hem in de gevangenis en naar aanleiding'daarvan heeft Cur cio de minister vrijdag een lange brief geschreven waarin hii voor zichzelf en andere ex- terroristen geen gratie vroeg, maar een 'politieke oplossing' die rekening houdt met de veranderde omstandigheden. Martelli liet daarop weten dat hij daartoe bereid is, waarna ook president Cossiga ver klaarde dat hij daarin zijn rol (de gratieverlening) zal spelen. In een artikel dat vandaag in het weekblad L'Espresso is verschenen, schrijft het staats hoofd dat met de vrijlating van Curcio een historisch tijd vak wordt afgesloten. „Wan neer een historisch verschijn sel als het terrorisme Wordt af gesloten, dan moet er ook een einde worden gemaakt aan de uitzonderingsmaatregelen die daarvan het gevolg waren". Cossiga geeft daarmee zo niet alleen Curcio n lië zelf van de last verleden wordt bevrijc 122.20 122.00 121.90 120.00 117.30 Noteringen van maandag 5 augustus 1991 (tot 10:45 uur) dividend over ho dd la dd vk ok 30.80 15/1 abnamro 40.30 40.20 101.1016/1 120.00 5/8 60.50 16/1 70.90 16/1 162.50 7/1 44.30 8/1 74.50 16/1 170.70 16/1 65.502/8 43.308/1 16.60 16/1 116.104/2 84.50 3/1 67.30 16/1 90/2.90 90/7.10 90/105 90/6.50 90 3.60 90/2.80 89 /250 90/2.10 86 1.75 90/1.30 40.40 2/8 133.903/4 120.005/8 186 70 29/7 61.40 9/4 83.00 3/6 213.00 14/5 89.504/4 64.50 22/3 28.40 15/4 154 50 10/5 118.704/4 89.70 17/4 boriumij c dordtache 202 50 202.50 202.50 106.30X 148.70 148.70 37 60 11 24.10 14 giat-br c 34.10 -'AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". De ankers worden gehieuwd en met een gunstige wind srneemt „Het Hof van Holland" zijn lange reis. Langzaam "Iwijnt de vaderlandse kust. Het laatste ziet Van Riebeeck de lipe toren van Brielle. Wanneer zal hij zijn familie terugzien? Ir hij gaat gauw naar zijn hut, om zijn medicijnkast te orde- I zolang hij bezig is, denkt hij niet meer aan het afscheid.... 's an tafel, hoort hij dat er tussen de schipper en zijn stuurman verschil van mening is over de te volgen koers. Robert Janszoon wil liefst op de Azoren aanhouden en dan oversteken naar Pernambuco, maar de schipper, die zijn eerste reis naar de Oost maakt, voelt er meer voor om de Afrikaanse kust te hou den, langs de Canarische eilanden. Die streken kent hij van vroe gere reizen. (100) 0,0400 0,0550 (100) 29,60 32,10 (100) 126.25 130.75 TEL AVIV Niemand van Israels politieke lei ders en zeker niemand in de militaire top zou de suggestie zelfs fluisterend willen toegeven. Maar misschien heeft de knie val van Israëls premier Yitshak Shamir voor de Amerikaanse vredesvoor stellen iets te maken met het trauma van de Golf- die het Israëlische volk het afgelopen jaar heeft doorstaan. Precies een jaar na de Iraakse inval in Kuwayt en nog maar enkele maanden nadat de be woners van Israël hun gasma- kers weer in de linnenkast mochten opbergen, lijkt de Golfoorlog een vergeten on derwerp. Er wordt nauwelijks meer over gepraat. In de schuilkelders staan weer de af gedankte kinderwagens en versleten bloemetjesbanken. Het vlak voor de oorlog ge hamsterde noodvoedsel is zo langzamerhand opgegeten, en de lappen dik plastic, waarmee de ramen tegen een mogelijke Iraakse gasaanval moesten worden beschermd, zijn allang in de vuilnisbakken verdwe nen. Alsof het een boze droom was. Een nachtmerrie, die te absurd was om waar te zijn. En toch, zegt de bekende Is raëlische journalist Eitan Ha- ber, die in het verleden ook woordvoerder van de minister van defensie is geweest, „heeft ons nationale zelfvertrouwen een flinke deuk opgelopen. Zonder dat we er psycholo gisch op voorbereid waren, vielen die Scuds op onze da ken. Onze geestelijke weer stand heeft in die weken een flinke klap te verduren ge had". Tienduizenden Israëliërs over vielen in de laatste paniekda- gen voor de oorlog de kanto ren van de vliegtuigmaat schappijen om zelfs tegen uit de pan stijgende prijzen van duizenden dollars nog een kaartje buitenland te bemach tigen. En wie in die sfeer van angst en machteloosheid niet financieel bij machte was het land te verlaten, zocht andere uitwegen. Die paniekver schijnselen. nooit eerder ver toond tijdens Israëls vorige oorlogen, geven volgens Haber aan, dat er aan het Israëlische veiligheids-zelfvertrouwen een einde is gekomen. Het ge voel dat de afgeplakte kamers helemaal geen bescherming boden tegen Iraakse raketten hebben „de Israëlische macho een hartaanval bezorgd", aldus de journalist. Premier Shamir heeft de Scudtrauma's in de betrekke lijke veiligheid van Jeruzalem doorgemaakt. Hij bracht tij dens de oorlogsdagen waar schijnlijk was hij zelf ook bang slechts een keer een bezoek aan zijn landgenoten in Tel Aviv. Maar hij zal onge twijfeld door zijn adviseurs op de hoogte zijn gesteld van de wezenlijke verandering in het scala van oorlogsrisico's die de Golfoorlog heeft ingeluid. Niet langer wordt er gevochten aan de grenzen. De raketten zullen ook in een eventueel volgende oorlog op 's lands steden en dorpen vallen. De gevaren voor Israëls vier miljoen inwo ners zijn, zeker nu het land nog geen militair antwoord heeft op raket-aanvallen, gro ter dan ooit. „We weten nu", zegt dr. Shilo, directeur van het Centrum voor trauma-onderzoek in het Hadassah-ziekenhuis in Jeru zalem, „dat raketten het halve land kunnen verwoesten, en dat het geruststellende idee dat we worden beschermd door een sterk leger niet meer opgaat". De Israëliërs hebben de Golf oorlog, samen met hun gas maskers, weggestopt Begra ven in het onderbewustzijn. Maar ze hebben het niet ver geten. Want de vragen zijn on opgelost, en de dreiging blijft. En nu er ook maar een schijn tje van een kans is om tot een vergelijk te komen met Syrië het land wiens raketten Is raël het meest vreest heeft Shamir kennelijk besloten om, weliswaar vol achterdocht en angst, toch 'ja' te zeggen tegen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5