Swingend Afrikaans festival MET EEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSEN Kapitein negeerde bommelding CcidócSotvumt BUITENLAND KUNST/RTV Martelingen achtervolgen Golfpiloten GritPop moet echt popfestival MAANDAG 5 AUGUSTUS 1991 ETA legt in Spanje trein verkeer plat I'door EDWIN WINKELS BARCELONA De Baski- sche terreurbeweging ETA heeft het afgelopen weekeind het treinverkeer in Spanje volledig platgelegd met de aankondiging tussen vrijdag nacht en 25 augustus de vier belangrijkste Spaanse trajecten met bommen te zullen onder mijnen. Twee explosieven kwamen de eerste nacht al tot ontploffing, zonder dat er slachtoffers vielen. Zaterdag was de belangrijkste reisdag voor de bijna 200.000 vakantiegangers die de trein als vervoermiddel kozen. De dreiging van de ETA zorgde voor een gigantische chaos op stations door heel Spanje. De nationale spoorwegen, Renfe, zette honderden bussen in, maar die waren lang niet toe reikend om iedereen op de plaats van bestemming te krij gen. De bedreigde spoorlijnen tus sen Madrid en Sevilla en tus sen de hoofdstad en Barcelona en het noordwesten van Span je werden gistermiddag weer vrijgegeven voor het treinver keer. Onder meer met behulp van speciale treinen, uitgerust met explosieven-detectoren, SUSKE EN WISKE Op de spoorlijn bij Toledo onderzoeken twee leden van de Guar- dia Civil de plaats waar de bom is ontploft. foto: epa speurde de Guardia Civil de rails over een lengte van bijna tweeduizend kilometer af. Het is voor het derde achter eenvolgende jaar dat de ETA een terreurcampagne start te gen Renfe, een overheidsbe drijf. In totaal hebben de ter roristen sinds 1977 bijna veer tig aanslagen op de spoorwe gen gepleegd. Daarbij kwamen vier personen om het leven. HET WITTE WIEF woc »r dc (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG Het in 1952 gebouwde Griekse schip de Oceanos was za terdagavond vertrokken uit de Zuidafrikaanse ha venstad East-London op weg naar Durban, maar kwam tachtig kilometer buiten de kust in grote problemen door een or kaan. Even voor middernacht kwam er een vloedgolf in de machinekamer en de beman ning raakte de controle over het schip kwijt. Er werd alarm geslagen en de vrijwel uitsluitend Zuidafrikaanse passagiers gingen volgens de regels in reddingsboten, vrouwen en kinderen eerst. Volgens de politie had de Oceanos voor vertrek een bommelding gehad. Juist voordat het anker werd ge licht voor de reis van East Londen naar Durban bereik te het dreigement de haven autoriteiten in de Zuidafri kaanse stad. Maar de Griekse kapitein weigerde de politie voor onderzoek op zijn schip toe te laten. Het is nog on duidelijk of er werkelijk een bom is afgegaan op het schip. Het Nederlandse vrachtschip Mauritius van rederij Ned- lloyd was snel ter plekke en slaagde erin om tientallen passagiers aan boord te ne men. Enkele honderden op varenden bleven nog op het passagiersschip en werden geëvacueerd door helikopters van de Zuidafrikaanse mari ne. Rond zeven uur 's och tends waren er zes helikop ters rondom het schip en het aantal was rond tien uur al gegroeid tot een zwerm van veertien. De reddingsactie werd ernstig bemoeilijkt door de zware storm en de daarmee gepaard gaande gol ven. Sommige passagiers sprongen in paniek in de gol ven, maar ook zij konden worden gered. Kort nadat ie dereen de enorme cruiser had verlaten, verdween het schip onder de 3 Het passagiersschip Oceanos werd in 1952 in Frankrijk gebouwd, kreeg vervolgens verschillende eigenaren en werd in 1983 volgens de hui dige Griekse reder volledig Opgelucht omhelzen de passagiers elkaar als zij in Transkei veilig aan wal zijn gebracht door i dingswerkers. [L,,.. bfoto:PTVAf gerenoveerd. Het schip had nog andere attracties. Op dit een grote eetzaal in Byzan- moment is nog onduidelijk of tijnse stijl, een casino, een de cruiser kan worden ge- disco, zwembad, winkels en borgen of dat hij zal eindigen als een van de vele wraki die voor dit stuk kust ilARI Zuid-Afrika liggen, metjen u bijnaam 'Wilde Kust'. oude ■itrok] LONDEN Britse piloten hebben het afgelopen weekeinde voor het eerst gesproken over de afschuwe lijke martelingen die zij als gevangenen tijdens de Golfoorlog hebben doorstaan. Ze werden geblind doekt, geslagen met knuppels, elektriciteitskabels en gummistokken omdat ze weigerden geheimen te ont hullen. Kapitein-vlieger Rupert Clark David Waddington (25), een (31) zei dat hij gedurende 24 andere kapitein-vlieger, werd uur onafgebroken werd mis handeld. Hij werd met dertig verschillende zwepen tegelijk geslagen en zijn linkerbeen werd gebroken met een knup pel. „Het was de vreselijkste ervaring van mijn leven, om dat ik me realiseerde dat mijn ondervrager er slechts op uit was mij invalide te maken door mijn benen en mijn li chaam te verminken", zei Clark. „Hij stelde geen enkele vraag, maar probeerde me al leen kreupel te slaan". herhaaldelijk buiten bewust zijn geslagen door klappen op zijn hoofd, in zijn nek en op zijn rug. „Ik kan niet zeggen hoe vaak ik bewusteloos ben geweest", vertelde hij. „Ik zie alles nog door een waas". Waddington, de jongste Torna do-piloot die deelnam aan de Golfoorlog, kreeg zo weinig te eten dat hij in drie weken meer dan 15 kilo afviel. Hij ge loofde dan ook dat hij van de honger zou omkomen. De Ira kezen die hem gevangen hiel den, sloten hem langer dan drie dagen op in een kleine, onverlichte cel, omdat ze wis ten dat hij bang was in het donker. Robert Stewart, Wad- dingtons navigator, brak zijn been toen hij zijn schietstoel gebruikte en werd met de kolf van een pistool op zijn hoofd en in zijn nek geslagen terwijl een arts rustig zijn been ver bond. Er werd een mes voor zijn ge zicht gehouden en één van de bewakers haalde een revolver te voorschijn, deed er een aan tal kogels in en hield het wa pen vervolgens tegen het hoofd van Stewart. „Alleen mijn gezinsleven heeft er voor gezorgd dat ik ben hersteld", zei hij. Piloot John Peters en zijn na vigator Adrian Nichol, die ge kneusd en met neergeslagen ogen voor de camera's van de Iraakse televisie verschenen, werden het symbool van Sad dam Husayns wreedheid tij dens de oorlog. Volgens mili taire bronnen werden vijf le den van de Special Air Service (SAS) blootgesteld aan marte lingen die zelfs nog erger wa ren dan die van de zeven Brit se piloten met wie zij in Bagh dad gevangen werden gehou den. Hun vingernagels werden uitgetrokken en ze liepen brandwonden op door schok ken van elektroden die aan hun benen bevestigd waren. De onthullingen van de pilo ten, een jaar na de inval in Kuwayt, hebben voor heftige politieke reacties gezorgd en hebben opnieuw de discussies doen oplaaien over de vraag of de geallieerden er goed aan hebben gedaan de oorlog te beëindigen vlak voor de op mars naar Baghdad die er voor moest zorgen dat Saddam Hu- sayn terecht zou staan. (c) The Sunday Times Verkeerschaos op Franse wegeiparev comi Idoor tg Sq BOB VAN HUËTL a| PARIJS Het 'grote krueloos van elf miljoen vertrekk^er en terugkerende vakantie^ gers heeft zaterdag op Franse wegen voor de trad^^1* nele opstoppingen gezorgdlgeki totaal mat de verkeerspo echt 400 kilometer file. De larm oe rij, ongeveer vijftig kilomj-g^ s stond rond Lyon. An. i knooppunten waren het pengebied, de A 10 naar deaan 1 lantische kustplaatsen eriioek A 9, tussen Nïmes en Montenta her. aden Los van de files heeft de FL^ z se politie gewaarschuwd een bende wegpiraten dit wegen in de Provence schuimt. In de driehoek Aieren Avignon-Marseille zijn de 1 het ste weken zo'n twintig allgchtei rijdende vrouwen verkrüggei en beroofd. Onder bedreijtwee van een mes moesten ze v»gen parkeerplaatsen naar afgschu\ gen plekken rijden. er René Seegers zoekt sponsors voor gedicht ENSCHEDE Dichter en schilder René Seegers is op zoek naar sponsors om zijn unieke kunstproject van de grond te tillen. See gers heeft een gedicht van zes regels geschreven, dat hij op 508 plaatsen in de wereld door mensen wil laten voordragen om zo „een band door de taal in de context van een gedicht te krijgen". Momenteel klopt hij bij een aantal gemeenten in Zuid Holland aan om geld los te peuteren voor dit meer dan honderdduizend gulden kostende project. „Wat mijn reis nog even tegenhoudt, is een gebrek aan opname-apparatuur, want de bedoeling is elke voorlezer in geluid en beeld te vangen", aldus Seegers. Aan de vooravond van zijn reis, die meer dan 20.000 kilometer duurt, is inmiddels een bedrag van ruim vijftigduizend gulden binnen. De bedoeling is in West-Ierland te beginnen en via een speurtocht door verschillende dialecten in Japan te eindigen. „Aan het einde van die reis kun je dan op perfecte wijze horen hoe de taal stapje voor stapje verandert". Nieuwe directeur museumjaarkaart LEIDEN Mevrouw D. Hamerlijnck is op 1 augus tus in dienst getreden als directeur van de Stichting Museumjaarkaart in Lei den. Mevrouw Hamer lijnck (34) was de afgelo pen twee iaar werkzaam bij de Rabobank. De Stich ting Museumjaarkaart geeft sinds tien jaar de landelijke museumjaar kaart uit, die gratis toegang geeft tot ruim 375 Nederlandse musea, daar naast verzorgt de stichting de gezamenlijke publiciteit voor alle Nederlandse mu- Christelijke artiesten rechtstreeks op Radio 3 HILVERSUM De Radio 3-uitzendingen van de Evangelische Om roep staan woensdag in het teken van het International Christian Artists Seminar. Zeven uur lang wordt rechtstreeks uitgezonden vanaf 'De Bron' in Dalfsen. Christian Artists is een conferentie die in het teken staat van ontmoetingen tussen professionele en amateur artiesten op het gebied van muziek en kunst. Deze elfde keer treden onder anderen Steve Camp, Paul Field en Caroline Bonnet op. Ver der is er veel onbekend talent vanuit heel Europa. Tussen de optre dens zijn er gesprekken met artiesten en deelnemers. Behalve im pressies van het seminar brengt de Evangelische Omroep elk uur een verslag van de radioloop. Dit is een spel waarin de radiopresen tatoren Mare Dik en Evert ten Ham, die zich ergens in het land be vinden, allerlei opdrachten moeten uitvoeren. Ondertussen moeten ze zo snel mogelijk naar 'De Bron' zien te komen. Ook zal de uitslag van de door Christian Artist georganiseerde talentenjacht bekend worden gemaakt. De winnaar(es) treedt bovendien in het program ma op. DELFT Het is alweer acht jaar geleden, dat de in Delft woonachtige Gambiaan Oko Drammeh voor de eerste keer een groep uitgelezen Afri kaanse artiesten naar Ne derland haalde om een muzikaal tropisch feestje te bouwen. De impresario kon toen nog niet vermoe den, dat zijn 'African Mu sic Festival' zou uitgroeien tot een jaarlijkse traditie. „Nederlanders zijn dol op Afrikaanse muziek", legde de organisator, die tegenwoordig ook platen produceert, afgelo pen zaterdag uit in het DHC- stadion in Delft waar duizen den mensen op de grasmat wa ren samengestroomd. Dram meh denkt ook te weten waar die liefde voor Afrikaanse mu ziek vandaan komt. „Neder landers zijn hard werkende mensen. Ze hebben ontspan ning nodig. Ik geef ze een feest waar ze een dag lang kunnen dansen, vrolijk zijn en de dagelijkse zorgen kunnen vergeten". Terwijl de trommels, bellen en ratels het publiek in de juiste stemming brachten, liet Dram meh trots de nieuwste plaat zien, die hij op zijn eigen pla- tenmerk Soto Koto Records heeft uitgebracht: een single met twee nummers van Abdel Kabirr. Deze zanger uit Gam- Swingen op Afrikaanse ritmes t bia zegt zijn inpiratie vooral te hebben opgedaan bij de Ame rikaanse soul-muziek uit de ja ren zestig, waarbij hij Otis Redding als zijn grote voor beeld noemt. De muziek die Kabirr nu maakt is nog het best te omschrijven als Westa- frikaanse funk. het 'African Music Festival'. De vermenging van authentie ke Afrikaanse klanken en rit mes met allerlei invloeden uit de westerse popmuziek was trouwens kenmerkend voor alle artiesten die zaterdag voor het voetlicht traden. Een goe de ontwikkeling, aldus organi sator Drammeh. „Paul Simon foto: peter van mulken heeft in 1986 baanbrekend werk verricht door in Afrika de elpee 'Graceland' op te ne men De grenzen tussen de landen vervagen, denk alleen maar aan het jaar 1992. Ik vind integratie van muzikale culturen alleen maar toe te jui chen. Mensen bij elkaar bren gen door middel van muziek, daar gaat het om". Op het festivalterrein was een markt, waar de dorst kon wor den gelest met kokosmelk en watermeloenen. Wie de be hoefte voelde om er echt 'Afri kaans' uit te zien, kon verder bij allerlei kraampjes terecht voor omslagdoeken, kralen en kettingen. Het belangrijkste bleef natuurlijk de muziek. Oko Drammeh was er trots op dat hij More Kante naar Delft had weten te halen, vooral be kend van zijn zomerhit 'Yeke Yeke' uit 1988. De grootste verrassing van het festival was echter het optreden van de zangeres Oumou Sangare, de 'koningin van Mali', zoals Drammeh haar liefkozend noemde. Gekleed in een lang wit ge waad bracht 23-jarige vocaliste het publiek in extase met haar stem, kristalhelder in de hoge registers, zwoel en teder in de lage, waarbij ze onnavolgbaar improviseerde op traditionele motieven uit de Malinese volksmuziek. Ze werd begeleid door een zes man sterk orkest, waarin een basgitarist voor een deel de rol van het slag werk overnam door het aan brengen van zware accenten. Opmerkelijk was verder de prominente rol van de violist. Oumou Sangare zelf fladderde als een witte vogel over het podium en hypnotisee- Ie het publiek met haar danspassen en armgebaren, maar vooral met haar goddelijke stem. Als ze volgend jaar terugkomt, is het festival van 1992 al bij voorbaat een succes. De Grittenborgh met voor op de foto het sportveld waar zes Hoogeveense groepen een tot podilRT omgebouwde vrachtwagen zullen beklimmen. HOOGEVEEN De Hoogeveense gevangenis De Grittenborgh heeft iets met muziek. Onlangs haalde een groepje gevan genen de publiciteit met een eigen videoclip, en nu bereidt De Grittenborgh opnieuw een muziekstunt voor. GritPop, zo heet de nieuwste loot aan de mu zikale boom van de ge vangenis. GritPop is het eerste Nederlandse pop festival dat wordt gehou den in een gevangenis. Volle bak gegarandeerd dus, ook al is het publiek van buiten de muren niet welkom. Op 13 september is het zover. Dan beklimmen zes Hooge veense groepen een tot podium omgebouwde vrachtwagen op het sportveld van de gevange nis. De wagen wordt beschik baar gesteld door een plaatse lijke expediteur, want net als de 'echte' popfestivals doet GritPop aan sponsoring. Be halve de expediteur doet ook de vaste cateraar van de ge vangenis een flinke duit in het zakje. De overige bijdragen komen van de gedetineerden commissie en de afdeling soci aal cultureel werk. Veiligheid Het financiële gedeelte van GritPop is dus rond, maar dat zijn ook niet de grootste pro blemen voor de organisatie. Veiligheid, dat is verreweg het lastigste aspect van een pop festival in een gevangenis. De directie ziet liever niet él te grote groepen gevangenen bij een, en bovendien brengt een festival noodgedwongen nogal wat buitenstaanders binnen de muren. Daarom is GritPop gesplitst in twee gedeelten. De ene helft van de gevangenen ziet 's mid dags drie groepen, de andere helft van de gevangen ziét 's avonds de andere drie groe pen. Op die manier groeit het publiek hooguit aan tot hon derd man, slechts 25 meer dan tijdens drukke luchtperioden. Twee videocamera's zorgen voor een beeldregistratie die wordt uitgezonden via het in terne kabelnet van de gevan genis. Zo ziet iedereen toch het hele festival, zij het dan dat de concertgangers zich deels moeten behelpen met het tele- visietje in de cel. Hinderwet Ook de groepen moeten zich d schikken naar de bijzondinds omstandigheden op het fémee valterrein. De schare roadifcenei die de musici doorgaans minkse voeren in hun kielzog, zey niet welkom. Alleen van groepsleden komen er in, afrond gevuld met welgeteld één g per groep. Inrichtingswerl Frank van Hienen, die m nu werkt aan de organisatie ^t al GritPop, verklaart de strei de norm. „Met vijf zes mu; rich per groep halen we op één Je als al bijna veertig buitenstap va ders in huis. Meer vinden ewap niet verantwoord. Iedtalist groep mag een gast meeJet men, mits die gast op i wordt aangemeld. We wil weten met wie we te mal A\l hebben" ri¥ In samenwerking met r- plaatselijke popstichtj: Soundlift heeft de organisé inmiddels vier groepen gec< tracteerd, Child's Play, Sti Fright, Double U en Groove. Met twee andi groepen wordt nog onderhi deld. Als ook zij hun ja-wofo geven, staat niets het sucl van GritPop nog in de wi Zelfs de hinderwetvergunni is al rond. „Gewoon aan| vraagd op een standaard f. muiier", weet Van Hient? „Dat gaf geen enkele j*~ bleem, hoewel we die vr over het benodigde aai dranghekken niet hadden wacht". jwij

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4