£eidóe Powicmt Cools mogelijk vermoord wegens superkanon Irak L Protesterende taxichauffeurs veroorzaken chaos op rijksweg Weekeinde vol geweld bezorgt Haagse politie handenvol werk Genscher wil sancties tegen Servië Extra voordeel Piloten KLM willen langer werken CeidócSommit xs Promotievaart eindigt in grote nachtmerrie 13 14 14 Dagen Gratis ■i,iinr.m»ii:in»inix INFORMATIE ZONDER SENSATIE Stüdód&ouxant MAANDAG 5 AUGUSTUS 1991 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25100 Losse nummers 1,45. Gestolen kerkschat Auxerre lag op kerkhof Wöltgens tracht dreigende crisis in PvdA te bezweren JOHANNESBURG ..Het was een nachtmerrie", zeiden opvarenden van een luxueus passagiersschip, dat gisteren verging in een ziedende storm voor de kust van Zuid-Afrika. In een dramatische reddings actie slaagden de marine en enkele vrachtschepen erin om tijdig de 580 passagiers en be manningsleden van boord te krijgen. Onder de passagiers waren veel bejaarden en werknemers van reisbureaus die de cruise meemaakten om op grond van hun ervaringen klanten te werven voor reizen met de Oceanos. Vanmorgen werden er nog v uit dat die de ramp ook wel overleefd zullen hebben. De Oceanos is het derde cruise schip dat rederij Epirotiki Li nes in drie jaar verliest. PLO lijkt in te stemmen met vredesconferentie Het Griekse cruiseschip Oceanos, vlak voordat het onder de - zeespiegel verdween. FOTO: AP TUNIS De kans op een vredesconferentie voor het Midden-Oosten is flink toegenomen. De Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO liet gisteren weten zo'n initiatief niet in de weg te zullen staan en de Israëlische regering heeft ingestemd met het besluit van premier Sha mir onder voorwaarden mee te doen. obstakel dat de Palestijnen van deelname kan weerhou den", zei Bassam Abu Sharif, de politiek adviseur van PLO- leider Arafat, in Tunis. Sharif zei dat de Palestijnse deelname mogelijk is ondanks de weige ring van Israël Palestijnen toe te laten uit Oost-Jeruzalem, en t banden De Amerikaanse buitenlandse zaken, Baker, kreeg gisteren de steun van de Marokkaanse koning Hassan II voor de conferentie. Hij ver zocht Hassan gematigde druk uit te oefenen op de PLO en de organisatie ervan te over tuigen dat de kans op vrede met beide handen moet wor den aangegrepen. De bevrij dingsorganisatie mag zelf niet aan de conferentie deelnemen. De grootste hinderpaal voor een vredesconferentie is zoals bekend de Palestijnse verte genwoordiging. Mogelijke op lossing is een Jordaans-Pale- stijnse delegatie waaraan een Palestijn deelneemt die gebo ren is in Oost-Jeruzalem maar woont in Jordanië. De PLO lijkt bereid tot een dergelijk compromis. Pagina 5: Deuk in zelfver trouwen verklaart Shamirs knieval Heieen van den Berg verheft NK tot compleet tennisfeest LONDEN/LUIK De moord op de Belgische oud-premier André Cools vorige maand zou te ma ken hebben met het Iraakse 'superkanon', waarvan onderdelen vorig jaar vanuit Groot-Brittan- nië naar Baghdad zijn ge ëxporteerd. Aad de Mos en de grote eenzaamheid aan de top Volgens het Britse The Independent had Cools enkele dagen voor zijn dood, op 18 juli in Luik, bewijzen ge kregen van omkopingen om brandstof voor het superkanon door de douane te krijgen. Hij zou deze documenten, waaron der afschriften van de Bank of Vangen van een Britse bron die de illegale wapenverkoop aan Irak onderzocht. Op het moment van zijn dood leidde Cools een onderzoek naar de clandestiene praktijken van het bedrijf Les Poudreries Réunies de Belgique dat be trokken was bij de export van brandstof voor het kanon. De bankafschriften en andere do cumenten zouden aantonen dat Belgische functionarissen steekpenningen hebben aange nomen om de brandstof onge hinderd door te laten gaan, al dus The Independent. De krant legt een verband tussen de dood van Cools en de moord op Gerard Bull, de Ca nadese uitvinder van het su perkanon, in maart 1990 te Brussel. Taxichauffeurs vanmorgen bij het Centraal Station in Den Haag kort I FOTO: STEPHEN EVENHUIS MMA'S WEER/PUZZEL'MENU SPORT Morgen wolkenvelden en later op de dag een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, rond kracht 3. Japan wil meedoen aan VN-operaties TOKYO Premier Toshiki Kaifu heeft vandaag, aange kondigd dat Japan in de toe komst wil meedoen aan mili taire vredesoperaties onder de vlag van de Verenigde Naties. „Japan moet actief bijdragen aan de wereldvrede, niet al leen in termen van financiën en materieel, maar ook door mensen beschikbaar te stel len", aldus Kaifu bij het begin van een speciale vergadering van het parlement. Hij kondig de aan dat de regering nieuwe wetgeving voorbereidt waarbij het Japanse leger toestemming krijgt te gaan meedoen aan in ternationale operaties in VN- verband. DEN HAAG Chaoti sche taferelen vanmorgen op rijksweg 12, toen zo'n honderd taxi's naar Utrecht reden om daar bij het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwegen te protesteren tegen de in voering van de treintaxi. Ook chauffeurs uit Rotter dam en Amsterdam na men aan de actie deel. blemen zou verlopen. Maar rond kwart over tien liep het verkeer ter hoogte van Gouda volledig vast. Woedende chauffeurs van vrachtwagens en personenauto's reageerden zich af in een claxonconcert. De Haagse taxichauffeurs had den zich vanmorgen vanaf ze ven uur bij het Centraal Sta tion verzameld. Actieleiders J. Rueck en E. van Tongeren overlegden koortsachtig wat er precies moest worden gedaan en spraken de chauffeurs toe per megafoon. Van Tongeren: „De NS willen ons kapotma ken. Ze willen ons dirigeren. We zijn vrije ondernemers, dus dat pikken we niet". En over de tocht naar Utrecht: „Jongens, laten we het netjes houden. Dus op één baan blij ven rijden en een beetje tempo maken". Deze boodschap ver oorzaakte gehoon bij de toe hoorders. „Alleen de vlucht strook kunnen ze krijgen", werd er geroepen. Aanvankelijk stelde de actie leiding voor eerst met een de legatie naar Utrecht te gaan om daar te overleggen met F. Remerie, de directeur van de VOF Treintaxi, de NS-poot voor het taxiproject. Als dat overleg niets zou opleveren, zou de stoet zich in beweging zetten. Maar dat plan werd door de aanwezige chauffeurs weggehoond. „We gaan naar Utrecht". In Den Haag vergadert van avond de directie van het be drijf Citytax over de vraag of de voorlopige overeenkomst met de NS wordt omgezet in een definitief contract. Vorige week donderdagavond zochten veertig Haagse taxichauffeurs de directeur van Citytax op in zijn woonhuis om hem een pe titie aan te bieden. 'JOEGOSLAVIË STEVENT AF OP CATASTROFE' DEN HAAG Het bu reau zware criminaliteit van de Haagse politie heeft een ongewoon druk weekeinde beleefd. De re cherche werd geconfron teerd met diverse zware geweldsdelicten. Twee mensen werden ver moord, qr was een schiet partij en een poging tot doodslag. ,,Een uitzonder lijke situatie", aldus een woordvoerder van de po litie. In de Hunsestraat in Den Haag werd zaterdagmorgen vroeg een 23-jarige Haagse prostituée met een mes doodgestoken. De avond ervoor had een 34-jari- ge Leidschendammer in de di recte omgeving van de Wal dorpstraat geprobeerd een prostituée te wurgen, maar de vrouw wist zich te bevrijden. Een steekpartij in de Steen wijkstraat kostte gistermorgen het leven van een 28-jarige man. De Haagse politie moest verder in de nacht van zater dag op zondag op het Spui een charge uitvoeren, nadat daar een massale vechtpartij was ontstaan. Bezoekers van een discotheek probeerden te ver hinderen dat de politie ver dachten van een schietpartij aanhield. BONN/DEN HAAG De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Gen scher, meent dat de Euro pese Gemeenschap econo mische sancties moet af kondigen tegen Servië, dat zijn inziens een wa penstilstand in Joegosla vië tegenhoudt. Servië en Servië's bondgenoten in het presidium zijn verant woordelijk voor het mis lukken van de laatste mis sie van de EG-trojka, zo verklaarde hij vandaag voor de radio. Gisteravond, toen de trojka nog maar net uit Belgrado was vertrokken, pleitte Genscher al voor een speciale bijeen komst vanmiddag van de EG- ministers van buitenlandse za ken. Vanmorgen was op Bui tenlandse Zaken in Den Haag echter nog geen Duits verzoek om een ministersvergadering binnengekomen. Reeds eerder heeft Genscher zijn EG-part- ners verrast door, kort na het bezoek van de eerste trojka aan Belgrado en Zagreb, naar Joegoslavië af te reizen. Minister Van den Broek toon de zich na terugkeer pessimis tischer dan ooit over verdere mogelijkheden om van buiten af bij te dragen aan een poli tieke oplossing van de proble men. „Joegoslavië stevent af op een catastrofe", zei Van den Broek gistermiddag al. „Wij kunnen hier niets meer doen". Optreden van de Westeurope- se Unie ligt niet voor de hand, aldus Van den Broek, ingrij pen van de Verenigde Naties wordt waarschijnlijk pas actu eel als „Irak-achtige toestan den" ontstaan, en in de Confe rentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) heeft elk van de 35 landen, waaronder Joegosla vië, het recht van veto. De EG-trojka had in Belgrado voorgesteld een overeenkomst te sluiten op basis van de op roep zaterdag van het staat- spresidium tot een staakt-het- vuren in Kroatië. Pagina 5: Kroatië bevriest alle contacten met Servië De EG-trojka onder leiding van minister van buitenlandse zaken Van den Broek (uiterst rechts) werd gisteren ontvangen in Ljubljana voor besprekingen met de Sloveense president Milan Kucan. FOTO: EPA Abonnee van de Leidse Courant of (nog steeds) niet, dit stuk je is beslist even het uitknippen waard. Het biedt immers het recht op een hele dag speeltuinbezoek, inclusief een portie frites, een ijsje en een flesje limonade of kopje thee. voor slechts twaalf gulden in plaats van de 14,75 gulden, die an ders wordt berekend. Tot oktober geldig in Europa's grootste speeltuin Linnaeushof in Bennebroek/Heemstede. Aardig idee voor een dagtrip tijdens de vakantie. Wel even dit knipseltje afgeven aan de caissière van de speeltuin! De bon die eronder zit - en die ook al zoveel voordeel biedt - wordt daarna - als dat al niet veel eerder is gebeurd! - met destemeer plezier in gevuld. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 ïr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: Gasten gewond bij flamberen UTRECHT Een 46-jarige vrouw uit Vianen en een 47-jarige man uit Hagestein hebben zaterdagavond ernstige brandwonden opgelopen toen de chef-kok van een Chinees restaurant in het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne ijs aan het flamberen was. Hierbij schoot de dop van de likeurfles waardoor een steek vlam ontstond. Beide slachtoffers zijn opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis van Utrecht. SCHIPHOL Vroeger begin nen en minder atv-dagen zijn de voorstellen waarmee KLM- piloten hun steentje willen bij dragen aan de grote bezuini gingsoperatie. De Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers (VNV) heeft deze voorstellen op tafel gelegd bij de directie van de te log ge worden luchtvaartmaatschap pij. Die heeft daarop positief gereageerd. Voorzitter B. Baksteen vertelt dat in drie jaar totaal 21 pro cent moet worden bezuinigd op de personeelskosten. Door vaker vroeg te beginnen kun nen de werkroosters van de piloten beter worden inge deeld. Tezamen met het inle veren van één atv-dag levert dat een kostenbesparing van 5 procent op. De KLM heeft ruim duizend piloten op de loonlijst staan. De pilotenre- serve. een buffer van onge veer de helft van het totale be stand aan vliegers, moet wor den verkleind, vindt VNV. Dat levert namelijk zo'n 7 pro cent besparing op. In septem ber wil de vliegersvakbond met nieuwe voorstellen ko men. Baksteen denkt aan het inleveren van de tweede atv- dag en maatregelen voor de intercontinentale vliegers. Het zijn vooral de Europese vlie gers die nu inleveren. j 2501 VC Den Haag J Of bel 071 313 677 I I itrole op bezorging) j i I 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1